'Het ergste leed is geleden' PETERFABER GAAT 'OVER DE Spaland: aanti jg ngen van vier raadsleden In recordtempo weerlegd Oud-leerlingen komen van heinde en ver naar 75-jar ge Erasmusschool Muziekyespers Dorpskerk IS* Nieuwe cursus Indonesisch 'Mijn oude CV-ketel deed 't nog goed. Toch weggedaan en 'n Radson genomen!' Wïm Kok bezoekt PvdA-Schiedam 'Go-Ape' in Aladdin Muzikale en dorstige inbrekers Willem Nijholt in stuk over Sarah Bernhardt VAN DER MOEZEL Container verloren Fietser gewond Koninklijk onderscheiden Zakkenroller actief Rommelen voor torenkruis We houder van Financiën hoeft geen gaten meer te dichten en gaat nu BV Schiedam kritisch doorlichten Radson. Op ons kunt u rekenen. SCHIE 40-52 SCHIEDAM TEL. 010- 473 20 77 It 1^ IA W& '-rtl Door Ben van Haren SCHIEDAM —'„Ik dink, dat we vanaf nu minder te maken zullen krijgen met overschrijdingen op de begroting. De lijn van het gaten dichten sluiten we af en we gaan kritisch beoordelen of al le werkzaamheden binnen de BV Schie dam nog wel van deze tijd zijn." Aad Wiegman, sinds twee jaar politiek ver antwoordelijk voor de het gemeentelijk financiële beleid, heeft het gevoel zijn zaakjes nu goed op de rails te kunnen houden. De wethouder van Fmancién geeft een toelichting op de vorige week verschenen begroting 1989 en meerja renbegroting van Schiedam. „Het erg ste leed van de rijkskortingen" is naar onze mening geleden. Signalen uit de ambtelijke top wijzen er in ieder geval op dat het gelukkig afgelopen is met de voortdurende onzekerheid over de fi nanciële ruimte die ons als gemeente wordt gelaten." In tegenstelling tot de medede ling in de aanbiedingsbrief veronderstelt Wiegman dat de gemeente het nieuwe jaar niet helemaal zonder tariefsverho ging zal ingaan. „Het is wel ons streven om de taneven voor de Schiedammers op het bestaande peil te houden, maar de kosten van vuilafvoer en verwerking bij de VAM zijn zodanig gestegen dat een aanpassing onvermijdelijk lijkt. De gemeente neemt nu 43 percent voor ei gen rekening. Dat is tamelijk veel. Bo vendien betalen de mensen hier, in ver gelijking met omliggende gemeenten, aanzienlijk minder. Een verhoging van het reinigingsrecht zou er toch wel nog in kunnen zitten, maar verder niet." Het heeft het gemeentebestuur wel wat moeite gekost om de begroting voor het volgend jaar sluitend te krijgen. Er moest een gat van ongeveer zeven miljoen guiden weggewerkt worden. Dat is vooral ook gelukt door een aantal meevallers. Liefst twee miljoen minder uitgaven zijn bereikt door zogenoemde rente-conversie. Dat betekent het om zetten van dure leningen in leningen met een lager rentepercentage. Van het rijk kwam onverwacht toch een investe ringsimpuls van een kwart miljoen gul den en de RET bleek bereid ook een kwart miljoen gulden te betalen voor het gemeentelijke onderhoud aan zijn tram traject. Een geheel andere meevaller bestaat uit het niet hoeven besteden van 200.000 gulden aan de overname van personeel dat bij de opheffing van Openbaar Lichaam Rijnmond overbodig is geworpen. Verder bleek bij zorgvuldi ge napluizing van de resultaten van de Openbare Nutsbedrijven de werkelijke opbrengst daar een miljoen guiden ho ger te zijn dan oorspronkelijk was bere kend, terwijl bij Gemeentewerken vier ton aan kosten zijn geschrapt. De ontwikkeling van de eindfase Woudhoek en de nieuwbouw in Spaland zijn uit een oogpunt van grondexploita tie voor de gemeente financieel nodig. Ten aanzien van de binnenstadsplannen ligt dat volgens Wiegman iets anders. „De afbouw van ons stadshart moet binnen ongeveer vijf jaar klaar zijn. Dit is noodzakelijk om Schiedam eindelijk eens de binnenstad fe geven, waarop het recht heefL In financieel opzicht echter staan tegenover de opbrengsten die we krijgen na uitgifte van de in ons bezit zijnde grond, de hoge gemeentelij ke lasten voor de bouw van noodzakelij ke centrumvoorzieningen, zoals theater, bibliotheek en andere overheidsgebou wen. In de eerstkomende jaren zullen die zich redelijk in evenwicht houden," In hun begroting constateren burgemeester en wethouders verder, dat op het gebied van salariëring maat regelen nodig zijn ten gunste van moei lijk vervulbare functies in onder meer de financiële en automatiseringssector en ten behoeve van het theaterpersoneei. Een vergelijking met andere steden heeft er toe geleid dat de loonpost voor De Teerstoof en het Passagetheater aanzienlijk is verhoogd. Behalve verho ging van sommige beloningen zal hieruit ook uitbreiding van personeel worden gefinancierd om de werkdruk in de Schiedamse theaters naar aanvaardba re proporties terug te brengen. Peter Faber, Olga Zuider- boak en Helmert Wouden berg (op de achtergrond) zijn volgende week zater dag te zien In het Passa ge Theater in de opvoe ring van het toneelstuk 'Over de grens'. Het trio is de kern van het voor- i maiige Werktheater en i speciaal voor deze pro- duktie bijeen gebracht i door Lodewijk de Boer. Hij schreef het toneelstuk 'op het lijf van deze drie gerenommeerde acteurs. Het verhaal tiaiidelt over een automobilist, oen lift- - ster an een kluizenaar. Een Amerikaanse auto is vastgelopen, net zoals de .situatie. Eon geestelijke 'striptease moet uit komst brengen... Humor blijkt door de combinatie van de ac- teurs onvermijdelijk in deze produktie. Peter Fa ber Is de automobilist, Olga Zuiderhoek de lift ster en Helmert Wouden berg de kluizenaar. Aanvang 20.15 uur, TÓe- gaogspdpn^ig efc, 16 guidw^CJPjbpudersgs en pas:65+ hebban-drie; f,gulden reductie." 'Stemt? SCHIEDAM Wim Kok brengt op maandag 17 oktober een bezoek aan de ledenvergadering van de plaat selijke PvdA-afdeling. De bijeenkomst vindt plaats in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. De PvdA-fractievoorzitter in de Jweede Kamer zal het woord voeren over actuele zaken en ook over het rap port 'Bewogen Bewegen', waarvan hij mede-opsteller is. Kok gaat ook in op vooraf bij de afdeling schriftelijke inge leverde vragen. Leden van de PvdA en andere belangstellenden zijn om 20.00 uur van harte welkom. SCHIEDAM De 5-mans blues formatie 'Go-Ape' treedt morgenavond op in het jongerencentrum Aladdin in de Meesterstraat 40. Aanvang 22.30 uur. Toegang vier gulden. SCHIEDAM Gedurende de komende zes maanden wordt er één keer per maand in plaats van een avonddienst een muziekvesper gehou den in de Dorpskerk te Kethel. De muzi kale middagen zijn een initiatief van de gereformeerde kerk en de hervormde gemeente te Schiedam-Noord. De vespers duren een uur en be ginnen telkens om vijf uur. Diverse en sembles uit de provincie verlenen hun muzikale medewerking. Het orgel wordt bespeeld door de heer Wim Veldhuy- zen, organist van de Dorpskerk. Liturg is ds. N. K.Mos. De eerste muziekvesper wordt zaterdag gehouden. Het Haags Klem- koor onder leiding van Hans Jansen brengt dan werken van Purceli, Schutz, Mendelssohnm, Bruckner, Distier en Volgel ten gehore. De toegang is vrij. Aan de uitgang wordt een collecte ge houden ter bestrijding van de onkosten. SCHIEDAM - Door het openschuiven van een raam ver schaften insluipers zich gisternacht toegang tot café De Buitensluis aan de Lekstraat. Er worden een midi- set, compactdiscs, cassettes en een klein geldbedrag uit de kassa ver mist. Het garagebedrijf Kreisel aan het Stationsplein kreeg ook bezoek. Een poging om de kassa te kraken mislukte. Wel werden honderd blik jes limonade en bier meegenomen. Bij Diones-Leder werd uit de kelder onder de winkel in de Hoog straat een partij onbewerkt leder ge stolen. De inbrekers kwamen binnen door over een schutting te klimmen en vervolgens een deurruit te vernie len. (INGEZONDEN MEDEDELING) SCHIEDAM Willem Nij holt speelt mee in het stuk, waar mee Henny Orri haar 40-jarig to neeljubileum viert. 'Memoires' gaat over het leven van de be roemde Franse actrice Sarah Bernhardt. Het wordt morgen in het Passagetheater opgevoerd. Op het landgoed, waar Sarah Bernhardt (Henny Orri) haar laatste jaren doorbrengt, dicteert zij haar memoires aan haar trouwe metgezel Pitou. Zij vindt, dat de wereld móet weten wie zij was, wat haar dreef als actrice en vrouw. Gaandeweg wordt het dicteren spelen en het spelen werkelijkheid. De roi van Georges Pitou wordt gespeeld door Willem Nijholt. De toneelvoorstelling in het Passagetheater begint om kwart over acht. De toegangs prijzen bedragen 22, 19 en 16 gulden. Houders van een Pas-65 of een'CJP krijgen drie gulden korting. Hij was bijna 10 jaar oud m'n CV-ketel Maar de techniek heeft in die tijd met stil gestaan Je rijdt tenslotte ook geen 10 jaar in dezelfde auto De Radson ER Electronic bespaart me al gauw ca 500,- gas per jaar Niet mis zou ik zo zeggen1" Radson verlegt de norm Telkens weer Met de ER Electronic Zonder waakvlam Super-zuinig Radson heeft nog meer geld- besparende mogelijkheden, met ketels, boilers en kombi's SCHIEDAM Eert chauffeur heeft gisteren een bekeuring gekregen omdat hij een container op zijn trekker slordig had vastgezet. Op de Burg. van Haarenlaan schoot de geladen bak bij het optrekken van de vrachtwagen. Met een kraan is de container op de wagen gehesen, waarna de chauffeur zijn reis kon vervolgen. SCHIEDAM Rijden door het rode stoplicht kwam gistermiddag een 14-jarige jongen uit Vlaardingen op een hersenschudding te staan. Op de flets reed hij door het verkeerslicht bij de Beatrixiaan en de Churchillweg en werd gegrepen door de auto van een 50-jari- ge man uit Den Haag. De jongen werd overgebracht naar het Schielandzieken- huis. SCHIEDAM Uit handen van burgemeester drs. R. Scheeres heeft vanmiddag de heer H. B. Rigters de Or de van Oranje Nassau in goud ontvan gen. Dit gebeurde tijdens een feestelijke receptie in het Beatrixpark-paviljoen, waar de heer Rigters zijn veertig jarig bedrijfsjubileum vierde bij Braat Service BV in Schiedam. SCHIEDAM Gistermiddag Is een zakkenroller actief geweest in de supermarkt van Bas van der Heijden aan het Broersveld. Een winkelende 25-jarige mevrouw kwam bij de kassa tot de ontdekking dat haar portemon nee in de winkel moet zijn gestolen. SCHIEDAM Gebouw de Wil genburg is morgen en zondag het mid delpunt van een grote rommelmarkt. De netto-opbrengst wordt gebruikt voor de restauratie van het torenkruis van de Binnenstadskerk. De Wilgenburg is ge legen in de tuin achter de parochiekerk aan de Singel 106. Op beide dagen is de rommelmarkt toegankelijk van 09.00 fot 17.00 uur. Een meter hoge stapel rappor ten over de wo- - ningbouw op havenslibin Schiadam- Noord had Zij develd bij zich om alle kritiek to weerleggen. s.W y??)—r NK.V. Door Ben van Haren SCHIEDAM - „Volstrekt on juist," noemen burgemeester en wet houders van Schiedam alle stellingen van de vier raadsleden van CPN, D66 en PPR SP, die het college met veer tien vragen over de bouwplannen voor Spaland-West bestookt hebben. „Wij voeren ai jaren een uiterst gewetens vol milieubeleid. Daarom nemen wij de onterechte aantijgingen, verwijten en suggesties ook bijzonder hoog op," schrijven ze in het in recordtempo ver strekte antwoord. De raadsleden Reljnhout, De la Rie, De Leede en Bruseker suggereer den in hun vorige week met veel tam tam verspreide vragen, dat het college de raadsleden onvoldoende had geïn formeerd over de kwaliteit van het ha- venslib waarop woningbouw is en wordt gepleegd in Schiedam-Noord alsmede dat bouwen op het opgespo ten terrein niet verantwoord zou zijn. „Waar beide stellingen in onze visie volstrekt onjuist zijn betreuren wij de door betrokkenen gevolgde procedure in hoge mate, omdat deze wel ergens het gevoel zal achterlaten dat er toch iets niet deugt." Het colle ge weerlegt de beschuldigingen niet alleen schriftelijk: op een persconfe rentie in het stadskantoor gaf wethou der Zijdeveld gisteren bovendien mon deling opening van zaken. Hij keerde speciaal voor deze affaire terug van vakantie. „Het gaat op dit moment niet alleen om een politieke discussie tus sen raadsleden en het college, maar door de publicitair zwaar aangezette actie van de vragensteliers is de be- voiking, die daar woont oi wilt gaan wonen er ook bij betrokken." „Deze overigens als milieu vriendelijk aan te merken raadsleden zitten er nu volstrekt, honderd per cent, helemaal naast. Op basis van deze twee rapporten hebben de raadsleden hun vragen gesteld." De PvdA-wethouder toonde twee tamelijk dun uitziende boekjes. „En dit is het totaa! aan rapporten dat over Spa- land-West is gemaakt," zei hij, wij zend op een stapel van bijna een me ter hoog. Door aleen maar kennis te nemen van twee rapporten kun je in derdaad tot verkeerde conclusies ko men, aldus Zijdeveld. „Het raadslid Reijnhout is door het hoofd Civiele Werken, de heer J. de Klerk, expliciet hierop gewezen toen hij die rapportjes kwam ophalen." Zijdeveld wilde dan ook niets kwaads zeggen van instanties als Na tuur en Milieu en Milieudefensie. „Zij hebben die beperkte informatie toe gestuurd gekregen van de raadsleden en zijn daardoor op het verkeerde been gezet. Gezien de vraagstelling in de begeleidende brief van de raadsle den is hun reactie, dat nader onder zoek gewenst is, begrijpelijk." B&W wijzen er m de beantwoording aan de raadsleden op dat de problematiek van het havenslib gedurende vijftien jaar met enige regelmaat onderwerp van discussie is geweest in de Schie damse gemeenteraad en deel heeft uitgemaakt van uitgebreide studies door gerenommeerde instanties. In fe bruari vorig jaar stond het bestem mingsplan Spaland-West op de agen da van de gemeenteraad. „Drie van de vier vragensteliers waren toen aan wezig. Niemand van hen voerde bij dit agendapunt het woord." Door Rein Wolters SCHIEDAM Jack en Rob Mul der uit Australië zijn er op 26 november ook. Dat kan eveneens worden gezegd van andere ex-leerlingen van de Eras musschool. Op de oproep om naar het herkennismakingsfeest te komen Is massaal gereageerd. „Ze komen uit alle delen van Nederland," vertelt mevrouw Joke Wolters enthousiast. Met enkele andere Erasmuanen werkt ze al heel lang aan de organisatie voor de viering van het 75-jarig jubileum van de school. „Hardstikke leuk dat de tweeling Jack en Rob komt. Voorts is er ook ge reageerd uit België. Ook uit Dieren, Ede, Barneveld en Apeldoorn komen oud klasgenoten. Ze durft geen opkomstcij- fer te voorspellen, maar: „Het moeten er toch wel enige honderden zijn." De oudste bezoekers zullen on getwijfeld de heer Van Bommel en me vrouw Polderman zijn. Beiden zijn ruim tachtig jaar en hebben In 1913 In de eerste klas van de toen net geopende school les gehad. Ze wonen nog steeds in Schiedam, respectievelijk aan het,. Broersvest en de Aleidastraat. „De eer ste jaren van de school verliepen rom melig. Er is weinig meer van bekend. Pas in de jaren '30 werd het een hechte club," weet mevrouw Wolters uit de ge- schiedenisgeschriften. Hoofdmoot van de reünie zullen uiteraard de contacten zijn die ter plek ke door oud-leerlingen en -leerkrachten worden verstevigd. Om iedereen van dienst te zijn, legt de organisatie de personalia van alle oud-schoolgenoten vast in een archief. „Niks geheimzinnigs of illegaals, hoor," benadrukt Joke. „Hiermee kunnen we leerlingen van an dere jaargangen op weg helpen bij het zoeken naar hun klasgenoten." Tijdens de reünie zal het school gebouw zijn opgedeeld in jaargangen. Drankjes, hapjes en muziek van het saxofoon-orkest 'Saxomaniacs' geven extra fleur aan het feest. Huidig kiasse- leraar Rob van lersel van groep 4 speeit in het orkest mee. Naast de school zul len op het plein twee tenten worden op gebouwd om alle reünisten te herber gen. Bovendien zal er een foto-expositie worden gehouden, waarvoor mevrouw Wolters een oproep doet voor het be schikbaar stellen van oude foto's. Ze is bereikbaar onder tel. 010-4269528. Oud-leerlingen en -leerkrachten die aan de reünie willen deelnemen, moeten 12,50 gulden storten op bank rekening 981556426 t.n.v. Erasmus '75. Op het strookje duidelijk alle gegevens vermelden. Elke deelnemer ontvangt een speciale feesttas met opdruk van de schooi en als inhoud een oud school boek en enkele andere stoffelijke zaken. SCHIEDAM Twee klassen, een voor beginners en een voor ge vorderden, zijn inmiddels gevormd op de cursus Bahass Indonesia in het wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam-Noord. Organisatrice Co rona Siaila meldt, dat de belangstel ling voor het algemeen beschaafd (hoog) Indonesisch groot is onder Molukkers. Er zijn nog slechts enke le plaatsen vrij op de nieuwe cursus, die vanavond van start gaat. Vorig jaar namen de Schie dammers Max Marlissa en Henk en Corona Siaila het initiatief voor deze taalcursus. Met steun van de lande lijke stichting Bahasa Indonesia en van de gemeente begonnen zij in Schiedam, maar cursisten kwamen uit alle delen van Zuid-Holland. In totaal had men toen vijftig cursisten in twee klassen voor beginners. In middels is in Rotterdam ook een cursus begonnen. De cursussen, die uitsluitend toegankelijk zijn voor Molukkers of relaties van Molukkers, nemen in Schiedam 28 lessen in beslag, die elke donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur plaatsvinden. De kosten van de cursus zijn 42,50. Voor op gave en nadere informatie kan men terecht bij de familie Siaila, tel. 4737587.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1