Het Vrije Volk Opknapbeurt Zwembad-Zuid door personeel met Instemming begroet Spanning hij verf rek delegatie naar Tel Aviv mW fr-1— P ItË Negentig jaar stadsreiniging) in beeld Klein links: 'Bijzonder ontevreden' Radio Rijnmond drastisch uitgebreid Drankmisbruik ging vooraf aan inbraken en vernielingen i Jm Vlaardingers j bekijken I Palestina Tienduizend gulden van actie Monique weggeschonken Expositie over Noordrand-plan •PAGINA 14 ZATERDAG 15 OKTOBER 1988 Paddestoelen en glijbaan in kinderbassin. Kluisjes en garderobekastjes als extra service in-OyW-iafnil- Evenwichtige programma van reis naar Israel blijft voor alle zekerhéid thuis L Kv. r;- WS if Door Rein Woitars -i SCHIEDAM Drank én normaal handelen gaan niet samen. Een 32-jari- ge werkloze Schiedammer is zich dat nu ffiook bewust. Tussen de dertig én veertig cglazén drank had hij dagelijks nodig. -Tot half juli. Toen vond hij het welletjes «en zette zichzelf op een droogje, vértei- H -de hij tegen de Rotterdamse politierech- -ter mevrouw mr, A.C.M.P. van' Breuke- ;len-Aarhem. Daar was ook het advies van een arts voor nodig. Die. verklaarde dat de ivérdachte, die een hartpatiënt is, met fzijn dranktempo de leeftijd van 35 jaar -niet zou bereiken. Maar in het kielzog" -van zijn drankprobleem bleef een flinke ravage achter. i In de Hoogstraat gooide hij bij ïf juwelier Leen van Es met een steen een /etalageruit in en deed een geslaagde 'greep naar een tableau horloges. Zes ruiten van drukkerij Roelants aan de fj. Lange Haven gingen aan diggelen. Een •gemeentelijke reclamezuil kon na zijn -bewerking naar de schroothoop en bij' -een andere inbraak gapte de alcoholist een televisie. De eigenaar van een 'snackbar probeerde hij duizend gulden af te persen. o. Voor al deze vergrijpen moest hij ■zich gisteren verantwoorden. Tot een werkelijke, behandeling van de zaak ■kwam het niet. Advocaat mr. C.J.M.G. Strack verzocht om aanhouding tot de reclassering gereed is met een rapport. Dat was tegen de zin van de officier van Justitie, mevrouw mr. C.M.P. Flint-van Noord. Zij vond dat de verdachte al ge- noeg gelegenheid was geboden tot een -gesprek met de reclassering. Op 15 de-, •cember om 09.30 uur dient zijn zaak' •ophieuw. Juwelier Van Es had gisteren ge hoopt te komen tot het toekennen van een dëfinitieve schadevergoeding. Hij claimde 1.500 gulden, de maximum eis die een politierechter kan toekennen. Direct na de kraak werd de ver dachte door de politie opgepakt. Een aantal gestolen horloges had hij toen al weggegooid. „Ook hiervan heb ik scha lde opgelopen," aldus juwelier Van Es die al 25 jaar aan de Hoogstraat, is ge- rvestigd en sinds enige tijd ook een fili aal heeft op de winkelboulevard Zuid in (Rotterdam. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Prima- besluit. Hierdoor kunnen we straks nog meer service bieden aan het publiek dan nu al het geval is." Frida Keyzer is tevre den en.complimenteert de gemeente raad met de maandag genomen beslis sing om het Zwembad-Zuid voor bijna een miljoen gulden op te knappen. Me vrouw Keyzer werkt al 15 jaar bij de dienst Sport en Recreatie, waarvan ge ruime tijd als hoofd van de zwembaden. Haar verantwoording geldt niet. alleen Zwembad-Zuid maar ook het (nu geslo ten) openluchtbad Groenoord. Het overdekte bad aan de West- frankeolandsedijk onderging enkele ja ren terug al een kleine opknapbeurt. Nu wordt het vijftien jaar oude gebouw aanzienlijk rigoreuzer aangepakt., „Het dak wordt gerepareerd en dat werd hoog tijd. Op enkele plaatsen staan nu emmertjes om het hemelwater op te vangen," legt Frida Kreyzer uit. „Da's geen aantrekkelijk gezicht voor de be zoekers." En verder: „Oók de waterfilters worden vernieuwd en bij wijze van extra service komen er voor het publiek gar derobekastjes en kluisjes om geduren de het zwémbadbezoek kléding en waardevolle spullen in te bewaren." Frida Keyzer spreekt met klem' tegen dat de komst van de kastjes en kluisjes het gevolg zou zijn van toene mende diefstallen. „In vergelijking met andere baden, worden er in Zwembad- Zuid nauwelijks eigendommen .ont vreemd. Met deze vernieuwing willen wij juist bevorderen dat men na een zwém badbezoek niet noodgedwongen naaf huis hoeft, maar. gewoon kan doorgaan met bij voorbeeld winkelen. Met andere woorden: Je kunt zonder vrees in je goeie kleren naar het zwembad komen. Het.is een brok extra publieksgerichte service, méér niet." Het kinderbad wordt opgéfleurd met kleurrijke paddestoelen en een klei ne glijbaan. „Continu werken wij aan ideeën om ons publiek een zo aange naam mogelijk verblijf te geven. In de achterliggende jaren is het aantal be zoekers fors toegenomen tot bijna tweehonderdduizend, in de geschiede- I Frida Kayzer: „Wij proberen het de bezoekers van Zwembad-Zuid zo aangenaam mogelijk te maken." nis van Zwembad-Zuid is het bezoe kersaantal nog nooit zo hoog geweest als dit seizoen." Frida Keyzer'verwacht dat de vernieuwing van het zwembad in de toe komst een positieve uitwerking heeft op het zwembadbezoek, maar cijfers durft het hoofd van tien personeelsleden nog niet te noemen. „Laten we eerst de op knapbeurt zelf afwachten en daarna ons pas storten op een prognose." Binnen enkele maanden begint de opknapbeurt van het familiebad, waarvan de bezoe kers nauwelijks Jets zullen merken. Tijdens de herfstvakantie zijn er in het zwembad elke dag spéciale acti viteiten zoals een grote waterspeeltuin (ma. 7 tot 12), glijbaanwedstrijden (di. 7 tot 11.15), discozwemmen (wo. 13 tót 15.30) en het watermonster (do. en vr. 7 tot 12). De toegang bedraagt voor vol wassenen 3,50 gulden en voor kinderen 2,75 gulden. Er zijn 10 badenkaarten verkrijgbaar met een aanzienlijke reduc tie. Behalve recreatiezwemmen wordt in Zwembad-Zuid ook gedaan aan snorke len, leszwemmen, verjaardagspartijtjes, watergewenningsiessen, brevetzwem- men, peuter/kleuterzwemmen en privélessen.Voor inlichtingen tel. 4261682. 'UJ - Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN Het program ma van de vijf leden tellende Vlaaf- dingse delegatie, die morgen naar Tel Aviv vertrekt, ziet er veelbelovend uit. .Of de Israëlische autoriteiten dat ook vinden valt te betwijfelen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de eerste uren óp Israëlisch grondgebied bij de douane worden doorgebracht. Kwartiermaker Jeff van Hooijdonck heeft al een voor proefje genomen. Bij: zijn aankomst twee weken geleden is hij urenlang doorgezaagd over de bedoeling van zijn bezoek aan Israël en met name zijn 'contacten met Palestijnen. Alleen de verhalen over mogelij ke Intimidatie van Israëlische zijde, heeft de groep al min of meer de nodige angst ingeboezemd. Dat blijkt op de laatste bijeenkomst voor het vertrek. De SR'er R. Poppe wil duidelijk afspreken, dat niemand zomaar door veiligheids agenten op Ben Gurion Airport uit de jgroép gehaald kan worden. „We blijven «bij elkaar," oppert hij. I Hoewel de Nederlandse ambas- jsade in Israël, het ministerie van Buiten landse Zaken en de Israëlische ambas- jsade In Den Haag inmiddels lang en {breed van de reis op de hoogte zijn, valt 'uiteindelijk het besluit om het schriftelijk j programma van het bezoek niet in de ibagage mee te nemen. Dat zou voor ex- 'tra oponthoud kunnen zorgen, is het ar gument. Een Israëlkenner, die voor de ^gelegenheid de laatste meeting bij- swoont, gooit wat olie op het smeulende ij vuur. Volgens hem is het beter niet te t i- j Morgen vertrekt een delegatie j van Vlaardingers op uitnodiging van de t Nederlands-Palestijnse Kring naar Isra- jël. De Kring hoopt .zo meer begrip te i krijgen voor de situatie van Palestijnen tonder Israëlische bezetting. Onder de t Vlaardingers bevinden zich enkele raadsleden die op persoonlijke titel de reis maken. Het zijn J. Ranshuijseh van de PvdA, R. Poppe van de SP, J. Bulva t van de VVD, A. Ranshuijsen-Hoogen- boom (onafhankelijk, ex-D66) en J. X Vons van de PSP/CPN/PPR. Verder maakt opbouwwerker G. Herders deel uit van de groep namens 5 de SISO, T. Jansen als arts en J. van Hooijdonck namens het organiserend f comité. Van de Palestijnse Arbeiders- •j vereniging gaan J. Abu Hunein en A. s Ghazal mee. Fotograaf E. Eggermont en j P. Braat maken de reis mee om materi- l aal te verzamelen voor een tentoonstel- 5 ling, die de Kring later in het jaar In de Grote Kerk organiseert. Ad Hoogerwerf i reist voor Het Vrije Volk mee en zal da- gelijks verslag doen van de belevenis- s sen van het gezelschap. Vandaag blikt hij vooruit. vertellen dat het hotel waar de delegatie een week verblijft in oostelijk Jeruzalem ligt, het Arabische deel. ju PvdA-fractievooizitterl ij^Rans- g huijsen, die tijdens de reis' als wöórcl- voerder zaloptreden,. acht het:terecht:- verstandiger gewoon de waarheid'Te - spreken. Toch blijft de Israëlkenner op het 'ondemocratische karakter' van Is raël en de levensgevaarlijke situatie in de bezette gebieden hameren. „Jullie gaan met een bus van de Verenigde Na ties de Gazastrook. bekijken? Pas maar op, want ook die wordt bestookt met projectielen." Thea Jansen, de arts die aan het gezelschap is toegevoegd met het oog op eventuele calamiteiten,zal het naar zijn verwachting dus nog druk krijgen. Mocht het echt uit de hand lopen bij aankomst in het Midden Oosten, dan rekent Ranshuijsen op snelle steun van de Nederlandse ambassade; Wie onge twijfeld langer dan de gemiddelde toe rist naar zijn visite aan de bezette ge? - bieden gevraagd zal worden, is' de Vlaardingse Palestijn jamal Abu Hunein. Hij herinnert zich pijnlijk eerdere bezoe ken aan zijn geboorteland, Abu Hunein, lid van de Palestijnse Arbeiders Vereni-1 ging: „Ze kleden je van onder tot boven uit. En dat alleen omdat ik mijn familie wil bezoeken." Abu Hunein is een van de twee Palestijnse vertegenwoordigers die de groep vergezellen. Ondanks zijn goede bestaan in Vlaardingen (Abu Hunein spreekt vloeiend Nederlands, heeft een uitstekende baan en woont sinds zijn Jeugd in Holland), is hem er alles aan gelegen dat zijn vólk onder de militaire bezetting uitkomt. Het liefst door de stichting van een eigen staatje, onaf hankelijk van Jordanië en los van Israël. Het steekt hem dat hij slechts als toerist op een Nederlands paspoort zijn ge boorteland mag bezoeken. Als geëm igreerde Palestijn kan hij een verblijfs vergunning wel vergeten. Abu; Hunein leeft min of meer in ballingschap. Zijn komst was In de eerste plaats vrijwillig, omdat zijn vader werk had gevonden in de Romi-fabriek. Later sloot de Israëli- sche regering de grens voor Palestijnen die m het buitenland woonden. Denk ie er serieus aan naar de Westbank te verhuizeri als ie toestemming zou krij- gen? „Niet onder.de huidige omstan- :digheden.,H.pgit^|.;lk qndè^sraëlische 'drukj wiileri leven. Mocht ér éen Pales-- tijnse sfaatizijriyja, damzou ik me echt ter' plaatse voor mijn volk willen inzet- ten." Het oriënteringsbezoek van de delegatie komt op een politiek uiterst geladen moment. De PLO staat op hef punt een staat in de bezette gebieden uit te roepen, wellicht al volgende week. Verder valt het bezoek in de week voor de verkiezingen in Israël, wat altijd spannende tijden zijn voor een demo cratie. Zeker nu Jordanië volledig de handen van de Westbank heeft terugge trokken en de Arbeiderspartij met een nieuwe vredesvisie op de proppen moe ten komen. De Arbeiderspartij heeft na melijk altijd aangedrongen op eën of andere vorm van samenwerking tussen Palestijnen op de West Bank en Jorda nië. Hoe Peres met zijn Arbeider spartij nu over een eventuele uitweg uit het conflict dénkt, hopen de delegatiele den van hem zelf te horen. Via diploma tieke kanalen wordt geprobeerd in de loop van de week een gesprek met de leider van de Arbeiderspartij te regelen. Was de informatiedag van de Nederlands-Palestijnse Kring over de si tuatie in Israël begrijpelijk eenzijdig, het programma is enigszins in evenwicht. Zo staan er behalve bezoeken aan vluchtelingenkampen in de Gazastrook (op uitnodiging van medewerkers van de Verenigde Naties) en de Westbank, gesprekken gepland met woordvoerders van de Israëlische regering en kolonis ten in nederzettingen op bezet gebied. De maandag wordt, als alles goed gaat, in de Gazastrook doorge bracht. Dinsdag zal jamal Abu Hunein voor gastheer spelen. Dé reis voert dan naar zijn geboortegrond rond Nabloes, de belangrijkste stad op de West bank. „Ik zal jullie mijn dorp laten zien," heeft hij beloofd. Woensdag wórden dorpen rond Jeruzalem bezocht, terwijl donder dagochtend een ontmoeting met bewo ners van een nederzetting bij Hebron gepland staat. Voor de vrijdag is een af spraak: gemaakt met regeringswoord voerders. Vrijwel elke dag zijn er gasten uitgenodigddie uiteenzettingen geven over de actuele situatie. 't - 'Vuilniskunst'. Onder deze titel opende wethouder Aad Wiegman (Financiën en Nutsbedrijven) gisteravond in' het Stedelijk Museum een expositie over negentig jaar vuilnisophalen. Behalve foto's uit oe geschiedenis van het reinigingsbedrijf omvat de tentoonstelling ook kunstwerken die zijn gemaakt van afvalstoffen. Uit handen van de schrijver Hans van der Sloot (links op de foto) kreeg wethouder Wiegman bovendien het eerste exem plaar van het boekje 'Vuilniskunst', speciaal voor deze gelegenheid geschreven. in een geestig toespraakje zei de bestuurder niets te voelen voor een door de schrijver geopperde speciale commissie die moet toezien op een schonere stad. „Die voortrekkersrol is toevertrouwd aan net reinigingsbe drijf." Wiegman benadrukte wel dat het publiek tegenwoordig erg gemakkelijk'afscheid neemt van een bank stel. koelkast of bed. „Er wordt niet gekeken of zulke spullen elders nog gebruikt kunnen worden." Hij be pleitte een herwaardering van da afvalgoederen. De expositie Is geopBnd tot en met 23 oktober. SCHIEDAM Overeenkomstig de laat ste wens van Monique Leenders is tien duizend gulden geschonken aan instan ties die zij, toen zij nog leefde, een goed hart toedroeg. Het Zeehondencentrum Pieterburen, het Sophia Kinderzieken huis en de Dr. Danie! den Hoedkliniek krijgen elk 2.500 gulden. Het Hargahof en het Vogeiasie! Schiedam 'ontvangen elk twaalfhonderdvijftig gulden. Het geld is overgebleven van een door de Bewoners Vereniging Schiedam-Zuid spontaan gehouden inzamelingsactie om de laatste levenswens van de der tien jaar geworden Monique te dóén vervullen. Het meisje leed aan een on geneeslijke vorm van bloedkanker én wist dat ze nog slechts kort had te te ven. Ze wilde graag een bezoek bren gen aan Disney World in Californië. Eind juni ging haar wens in vervuiling. Twee weken na terugkomst, op 27 juli, over leed ze. In totaal werd 28.001,60 gulden ingeza meld. Aan tickets, dollars en andere kosten werd uitgegeven 17.698,63 gul den. De 103,97 gulden die nog over bleef na het toekennen van de giften, wordt alsnog overgemaakt aan het So phia Kinderziekenhuis. SCHIEDAM De gemeente raadsleden van D66, PSP/PPR en CPN zijn 'bijzonder ontevreden' over het ant woord, dat zij hebben gekregen van burgemeester en wethouders op hun vragen over de woningbouw op haven- slib in Schiedam-Noord. Zij schrijven dit in een brief aan het college en aan de fractievoorzitters van PvdA, WD en CDA. Een afschrift hiervan ging tevens naar de kamerfracties van D66, PSP en- PPR en naar de milieuorganisaties Ne derland Gitvrij, Natuur en Milieu, Milieu defensie en de Wetenschapswinkel Delft, die eerder door de vragenstellers zijn geraadpleegd. Reijnhout, De la Rie, De Leede en Bruseker schrijven, dat zij na gede tailleerde bestudering van de antwoor den en raadpleging van hun adviseurs nog op de zaak terugkomen. Ze blijven ernaar streven, dat nader onderzoek van de verontreiniging van het opgespo ten slib in Spaland-West wordt verricht voordat tot bebouwing wordt overge gaan. Als argumenten voor hun ontevre denheid noemen de raadsleden, dat vol gens hun mening de kritiek op het zoge naamde verificatie-onderzoek niet is weersproken en het niet volgen van de richtlijnen van de Interimwet Bodem Sa nering in Spaland. Ook vinden zij burge meester en wethouders een onjuiste weergave geeft van dé wijze waarop in deze kwestie de informatievoorziening is geweest. Het college heeft in zijn antwoord alle stellingen van de raadsleden 'vol strekt onjuist' genoemd en hen verwe ten de milieuorganisaties op het ver keerde been gezet te hebben. De kleine linkse fracties beweren, dat Schiedam in zijn noordelijke uitbreidingsgebieden met een gifaffaire zit en woningbouw op het daar aanwezig havenslib ook na het aanbrengen van een zandlaag van 1,20 meter onverantwoord is. ROTTERDAM Een expositie over de plannen voor de Noordrand van Rotterdam Is tot 10 december te zien in de hal van het stadhuis aan de Coolsin- gel. Bij het Noordrand-plan gaat het om de verplaatsing van de luchthaven Zes tienhoven, de aanleg van een nieuwe rijksweg als verbinding tussen de rijks wegen 'A13 en A16 en de bouw van een nieuw stedelijk gebied. De tentoonstelling is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 's morgens negen tot 's middags vijf uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM In samenwerking met de Heao in Rotterdam start de Bonds spaarbank Vlaardingen/Schiedam begin volgend jaar een onderzoek naar het 'leengedrag' van Vlaardingers en Schie dammers. „Het is me opgevallen," ver duidelijkt directeur L.L.J. Straver van de Bondsspaarbank, „dat mensen wel geld bij ons sparen, maar niet vaak bij ons lenen voor bij voorbeeld de aankoop van een auto." Volgens Straver is het heel gewoon dat mensen een lease-auto aanschaffen. „De rente die dan wordt betaald, is ho ger dan een lening bij de Bondsspaar bank," meent hij. Veel banken moeten volgens Straver veel winst maken, om dat de aandeelhouders daar op aan- dringen. „Wij zijn een stichting, en kun nen tegen lagere tarieven geld uitlenen. Ik vraag me af waarom mensen duur le nen als het goedkoper kan. Dat vind ik raar. Ligt dat aan onze voorlichting, schamen de mensen zich ervoor, Ik weet het niet. Dat gaan we dus uitzoe ken," aldus Straver. Door Jim Postman ROTTERDAM - Radio Rijn mond, volgens luisteronderzoeken po pulairder dan ooit, gaat drastisch uit breiden. Met het verhoogde jaarlijkse budget van drie miljoen naar 4,9 miljoen gulden worden een nieuw correspon- dentennet opgezet en extra verslagge vers aangetrokken om meer aandacht te besteden aan de regionale nieuws voorziening. Begin januari wordt het zendgebied uitgebreid naar Goeree- Overflakkee, de Hoeksche Waard, de Alblasserwaard en Vijfheerenianden, Gorkum, Dordrecht, Vianen en Leiden. In dit nieuwe zendgebied woont een half miljoen luisteraars, zodat Radio Rijn mond gaat uitzenden voor een totaal van anderhalf miljoen potentiële radio- ontvangers. Hoofdredacteur-directeur. Nico Haasbroek zegt dat de luisterdichtheid van het regionale radiostation aan de Rotterdamse Deiftsestraat in het afgelo pen jaar 'enorm Is gestegen'. Een eigen luisteronderzoek wees uit dat tachtig percent van 150 geënqueteerden be kend is met deze omroep en er, al of niet regelmatig, naar luistert. „In de nieuwe opzet per januari," zegt Haasbroek, „gaan we niet verder sleutelen aan de huidige programme ring. De formule bevalt goed, dus never change a winning team. Via een duidelijk selectieproces gaan we de nieuwsdrem- pel verhogen waarbij de accenten blij ven liggen op groot-stedelijk nieuws en het Rijnmond-gebied in het bijzonder. De luisteraar krijgt In het nieuwe jaar van ons meer regionale achtergrond-in formatie." Voor de Drechtsteden wordt in Dordrecht een filiaal van Radio Rijn mond geopend waar voorlopig één re dacteur wordt gestationeerd. De ver moedelijke vestigingsplaats van de nieuwe studio wordt het Stadskantoor of café-restaurant Merz van het Dizzy concern. Correspondenten worden aan gesteld in onder meer Goeree Overflak- kee, de Hoeksche Waard, Vlaardingen, Schiedam en in Voorne-Putten. De hui dige zender van Radio Rijnmond is sterk genoeg voor het nieuwe zendge bied. In noordelijke richting reikt de zender tot aan de Schipholtunnel. De provincie Zuid-Holland heeft voor de twee regionale radiostations, Radio Rijnmond en Radio West een ge zamenlijk budget gereserveerd van 10,3 miljoen gulden. Dit blijkt uit stukken die tijdens de Staten-vergadering op 23 no vember ter sprake zullen komen. Van deze 10,3 miljoen gulden krijgt Radio Rijnmond in ieder geval 4,9 miljoen gul den voor 74 uur zendtijd per week. De provincie moet nog bepalen hoeveel geld de inwoners van Zuid-Holland straks voor de regionale omroepen moeten gaan betalen, zoais er ook lan delijk kijk- en luistergeld wordt betaald. Bij Radio Rijnmond werken op dit moment 26 mensen in vaste dienst en zestig freelancers. Op recente perso neelsadvertenties solliciteerden maar llefts vierhonderd mensen naar vier ba nen. Volgens schattingen en berekenin gen heeft de regionale omroep op werk dagen een gemiddelde van tussen de honderdtwintig- en honderdtachtigdui zend luisteraars. Vorig jaar oktober wees een steekproef van de Dienst Kijk en Luisteronderzoek van dé NOS uit dat dit er slechts 35.000 waren. „Maar," zegt hoofdredacteur Haasbroek, „toen waren we maar net met ons experiment van 74 uur zendtijd begonnen. We krijgen nu op onze pro gramma's zoals de Ruilbeurs van Hans van Vliet en Pieter Leen een overweldi gende hoeveelheid reacties, net zoals bij het programma Post aan de Tele foon. Op elke grote manifestatie laten we onze neus zien en dat werpt nu dui delijk vruchten af. Op 21 december be staat Radio Rijnmond vijf jaar. Op die dag gaat er iets speciaals gebeuren, maar wat precies, kan ik nog niet ver klappen."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1