feest bij Stadsomroep Honderden mensen op reünie Singelbuurt flaardingers Arabische Vlaardinger maakt veiligheidsagenten nerveus Koster René Froger hoogtepunt Modenacht Esso) Esso Euro Loodvrij metgarantie, i Is Esso diet doet Ruim 50.000 voor Den Hoedkliniek John kroes 'm.m KA Ir AZUrrO ééngreeps mengkraan met S jaar garantie: Uw badkamerspecialist WARMTEBRON VLAARDINGEN DE ALS VANOUDS BEKENDE SPECIAALZAAK VOOR ALLES OP HET GEBIED VAN SANITAIR hülsta studio 56 jaar Uw bsddsn-spsclalist Hoofd-sponsor Exeelslor'20 SINGEL 51 SCHIEDAM {achterzijde Broersvest) Jeugd uiteen gedreven Bent u een van die vele honderdduizenden auto mobilisten die nog steeds superbenzine tanken? Dan is de kans groot dat u zonder problemen over kunt schakelen op Esso Euro Loodvrij. Dat bespaart u veel geld en u levert daarmee ook nog eens een wezenlijke bijdrage aan het behoud van ons milieu. Wanneer u vandaag nog even naar een Esso Euro Loodvrij Garantie Esso-staüon rijdt en het garantieformulier invult, weet u snel of uw auto geschikt is voor het rij den op Esso Euro Loodvrij. Is dat het geval, dan ontvangt u van Esso een op uw naam gesteld garan tiebewijs dat 3 jaar geldig blijft. Zeg eens eerlijk. Kunt u zich nog meer zeker heid wensen? Door Rein Woltera SCHIEDAM - Feest bij de Stads Omroep Schiedam (SOMS). Za terdag gaat de vlag extra hoog uit op de Grote Markt. Met een omvangrijk live- programma viert de omroep een aan zienlijke uitbreiding door het ingebruik nemen van de 106.7 frequentie op de FM-band. Tal van bekende regio-arties ten verlenen hun medewerking. Fans van de stadsomroep zijn vanaf dat mo ment niet langer afhankelijk van ont vangst via het kabelnet. In eigen ge meente zijn de populaire weekendpro gramma's van SOMS ook beluisterbaar in de auto, via portable of op de waik- man-radio.Sinds de komst van de Stads Omroep Schiedam, anderhalf jaar terug, was het alleen mogelijk om via de ka belfrequentie 94,1 naar de muziek- en informatieve programma's te luisteren. Vanzelfsprekend blijft dit mogelijk. Van af het eerste moment is geijverd ook toestemming te verkrijgen voor het uit- zenden via de vrije ether. Hierin is de omroep, bestaande uit enige tientallen enthousiaste vrijwilligers, met verve ge slaagd. Een van hen is de Vlaardingse zangeres/presentatrice Rita Young. Al ruim een jaar presenteert ze elke week op de Stadsomroep een programma over het Nederlandse muziekprodukt. „Dus niet uitsluitend Nederlandstalig werk. Vaak vergist men zich," bena drukte ze afgelopen zaterdagavond in Hoogvliet, waar ze een jubileum-avond voor de plaatselijke carnavalsvereniging presenteerde. „Het Nederlandse pro- dukt kan ook Engels- of anderstalig werk zijn," verduidelijkt ze. Elke week introduceert Rita Young via de stadsomroep minder en meer bekende lokaie artiesten. „Leuk werk," zegt ze er zeif van. „Het radiote am bestaat uit fijne, hardwerkende en erg enthousiaste mensen. Ik werk graag met hen." Met het woord 'werk' doelt Rita Young niet op betaalde arbeid. Net zoals de andere medewerkers geeft ze haar inzet belangeloos, onbetaald dus. Behalve muziek en specials heeft de Stadsomroep zich ook een aardige naam verworven In het brengen van ac- tua en sportnieuws. De bereikbaarheid is via de vrije ether aanzienlijk groter. Programmaleider Fred Wammes wilde gisteren geen verdere mededelingen doen. Vanavond om 19.30 uur geeft hij, in café De Amstelbron nadere toellch-i ting. Uitbreiding van zendtijd zit er on danks de positieve ontwikkeling nog niet in. De Stadsomroep zendt uit op zaterdag van 13.00 tot 19.00 uur en op zondag van 12.00 tot 19.00 uur. Rond het middaguur is vandaag aan de Nieuwe Damlaan de zendmast voor de Stichting Stads-Omroep Schie dam, zoals de officiële naam luidt, op een dak gehesen en gemonteerd. De live-uitzending begint zater dag om 13.30 uur vanuit een podiumwa gen op de Grote Markt voor het Stad huis. Aan wethouder Aad Wiegman (Fi nanciën en Nutsbedrijven) is vooraf een speciale openingsrol toegedacht. In de tot 17.00 uur durende uitzending treden op: Freddy Memphis, Mel Roy, Hans Somers (winnaar Patsboemshow van Veronica), Dal mee, Andries Overmans, Harry Pater, Ewan Mack, Marjorie Pel- grim, Clarence Milton, Martin Eden, Josta, Martino's, Waliy Preyll, Hans van Rijswijk, Vincent, Upside [town, Jeffrey Williams, Bon en Bert, Wim Storm, Hans van Katwijk en Rita Young. Rita Young maakt met alle deel nemende artiesten, tussen de optredens door, een kennismakingsinterviewtje. De toegang tot het evenement, dat wordt gepresenteerd door alle SOMS- medewerkers, is gratis toegankelijk. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM Aan de Singel 104 in Schiedam was het afgelopen za terdag een drukte van belang. Proos tende en soms proestende glimmende koppen uit heel Nederland zorgden voor een feestelijke sfeer in zaal Wilgenburg. Een drietal Schiedammers had op een gezellige bijeenkomst het plan opgevat een reünie te organiseren voor de Singelbuurt. Er was aanvankelijk re kening gehouden met een man of hon derd. Maar tijdens het organiseren ble ken het er twee a drie maal zoveel te worden. Jan Spaans, dè Schiedammer, Zaai Wilgenburg was zaterdag propvol met vro lijke mensen: „Het doet je toch wel wat boor. zo veel oudo vrien den terug te zien. Het is net of or geen verschil van veertig jaar is." die naar Australië is geëmigreerd, zou de dag extra kleur geven. Wat zou hij nog herkennen van wat eens een zeer hechte buurt was geweest? Helaas. Jan was er niet. Een fa milielid had het plan opgevat om bij hem op bezoek te gaan. Toch was de vreugde er zaterdag niet minder om. Drie generaties stonden gebroederlijk en gezusterlijk herinnerin gen op te halen. Vooral herinneringen uit de oorlogstijd bleken flink wat verha len los te maken. De heer Vrijland, zijn naam in een keurig plaatje op zijn overhemd, vertelde dat het idee voor de reünie twee jaar geleden werd geboren. Sa men met twee andere ex-Singelbewo ners is hij in mei van dit jaar mensen aan gaan schrijven, door heel Neder land. „Enkele tientallen adressen had den we zelf en de rest is via via te weten gekomen wat er ging gebeuren." Is het de laatste jaren niet erg 'in' om mensen van vroeger bij elkaar te krijgen? Koos Postema, 'Adres onbe kend' en tal van oproepen in de landelij ke dagbladen wijzen op een enorme honger naar het verleden. „Ik geloof in derdaad dat het een trend is. Maar vol- Een delegatie van Vlaardingera bezoekt op uitnodiging van de Neder lands-Palestijnse Kring thans Israël. De Kring hoopt zo meer begrip te krij gen voor de situatie van Palestijnen onder Israëlische bezatting. Onder de Vlaardingera bevinden zich enkele raadsleden die op persoonlijke titel de reis maken. Het zijn J. Ranshuijsen van de PvdA, R. Poppe van de SP, J. Bulva van de WD, A. Ranshuijaen- Hoogenboom van onafhankelijk D66 f en J. Vona van de PSP/CPN/PPR. Ver der maakt opbouwwerker G. Herders deel uit van de groep namens de SI SO, T. Jansen als arts en J. van Hooij- donck namens hei organiserend comi té. Van de Palestijnse Arbeidersver eniging zijn J. Abu Hunein en A. Gha- zal mee. Fotograaf E. Eggermont en P. Braat maken de reis mee om materiaal te verzamelen voor een tentoonstel ling, die de Kring later in het jaar in de Grote Kerk organiseert. Ad Hooger- werf reist voor Het Vrije Volk mee en doet dagelijks verslag van de beleve nissen van het gezelschap. gens mij is dat ook niet zo vreemd als je kijkt naar de tijd van nu. Ailes en ieder een leeft snel en vooral langs elkaar heen. Je weet vaak nauwelijks meer wie je buren zijn," aldus een heer die als een van de eersten de arbeidersbuurt verliet. Toch is een buurtreüme een re delijk unieke gebeurtenis, zo vindt ook de heer Vrijland van het organisatieco mité. Hij weet zich maar één eerder feest te herinneren. „Dat was de Sint Aloislus-reünie, ook hier in Schiedam. Maar wat ons betreft kan het best eens vaker gebeuren. Er zijn genoeg andere wijken die dezelfde gezellige band heb ben." Die band werd vooral in de cri sistijd erg belangrijk. „Als je een zwe rende vinger had ging je naar Hofje," meldde een van de genodigden in dat verband. Met Hofje wordt oneerbiedig verwezen naar een van de oudste aan wezigen, mevrouw Van het Hof. Deze vrouw, nu woonachtig in Friêslahd, was de centrale figuur als het ging om EH- BO-achtige activiteiten. Met pretoogjes zei ze het hartstikke leuk te vinden dat dit nu wordt georganiseerd. „Het doet je toch wel wat hoor om zoveel oude vrienden terug te zien. Het is net of er geen verschil van veertig jaar is." Dat ervoeren ook anderen. Oude jeugdvrienden en misschien wel'liefdes^ stonden soms wat verlegen tegenover11; elkaar. Toch wel weer spannend, vooral als die ander net als jij helemaal niet is veranderd. Maar dan is er gelukkig een .persoon uit de derde generatie om je weer met beide" benen op de grond "te heipen. - De Singelbuurt heette een arbeiiö:' dersföijk'te zijn. Vooral mensen-QIF'dg'0 scheepsbouw en 'de glasfabriek woon-, den4er.'Maar daar is nu nog maar* wei-J nig meer van over. Niet zonder trots vertelde Vrijland dat er zelfs een profes sor aanwezig is."-5 De oude huizen waarmee de reü- niegangers zoveel beleefd hebben zijn a! gesloopt of worden dat weldra. „De huizen waren te klein en de gezinnen te groot," aldus de heer Wijnfles, een van.5 de organisatoren. Op een tekening kan iedereen zien hoe het eruit moet gaan zien. Meer nieuwbouw, al wordt de structuur van de omgeving zo veel mo gelijk gehandhaafd. Zo blijft de Singel kerk de blikvanger. Misschien is dat koele gebouw een mooi onderkomen voor een volgen de reünie. Want de Australiër zou zich in zaal Wilgenburg prettig gevoeld heb ben: 35 graden minimaal. m&'j, Sfc M r-r-y Da organisatie van.de Nacht van .de Mode verliep als een goed geo liede machine. De. professionele mannequins en - dressmen ver- toonden de nieuwste winter mode met zwier en vakmanschap. Door Marjo Peppelaar VLAARDINGEN - Muziek en mode, dat waren ook dit jaar weer de belangrijkste ingrediënten van het bruisend spektakel dat de vierde Nacht an de Mode had moeten zijn. Helaas is de belofte van voorgaande jaren niet helemaal waargemaakt. Het bezoekersaantal bleet beduidend on der de verwachte 3000 personen en dat kwam de sfeer in het grote ten- niscentrum aan de Zwanensingei niet ten goede. Degenen die wel op het mode spektakel waren afgekomen hadden zich volgens traditie weer naar de laatste mode gekleed. Kijken en be keken worden waren ook dit jaar de voornaamste bezigheden tijdens de Nacht van de Mode. Maar de sfeer bleef een beetje mat, de tennishallen waren te mager gevuld om het spek takel de nodige flair te geven. Wellicht is de beproefde for mule van de Nacht van de Mode confectie uit de plaatselijke kleding zaken in combinatie met een optre den van een bekende artiest uitge werkt. Waarschijnlijker is het dat de inmiddels tot BV uitgegroeide organi satie zich een beetje in het publiek heeft vergist. Onlangs verklaarde organisa tor,. Frits Maasland nog,dat het pu- bliek in de eerste plaats voor de mo de komt en niet voor de artiesten. Dit blijkt echter niet te kloppen. Want juist het ontbreken van een grote naam als Anita Meijer of Lee Towers lijkt de voornaamste oorzaak te zijn voor het achterblijvende bezoekers aantal. René Froger, de artiest die dit jaar de Nacht van de Mode afsloot, niet te na gesproken overigens. Deze sympathieke zanger zorgde voor een waardige afsluiting van de avond. Hij is echter (nog) niet beroemd genoeg om zoveel Vlaardingers de niet gerin ge toegangsprijs van 29,50 gulden neer te laten leggen. De organisatie van de Nacht van de Mode verliep ais goed geolie de machine. De professionele manne quins en dressmen vertoonden de nieuwste wintermode met zwier en vakmanschap. Daarbij werd een hoop van hun talenten geëist. Dansen, playbacken en zelfs een beetje acte ren maakten hun optredens tot een bruisend geheel. Opvallend waren ook de pre sentaties van de kindermode van Harlekijn en de punkymode voor jon ge mensen van Black Planet. Deze winkels toonden naast confectiemode veel zelfgemaakte, zeer "aparte kle ding. Bovendien hadden zij hun eigen modellen meegebracht, kleine kinde- <)&tï 1 i ren en extra-vagant uitgedoste pun kers. Dit maakte dat deze shows veel spontaner waren. Vooral de kleintjes"" deden het heel leuk en renden bij-, voorbeeld bij het betreden van het podium direkt op hun ouders af. Het publiek kon de meeste, waardering opbrengen voor de pre- sentatie van Vincy-Ungerie. De pikan-f te corsetten van de mannequins, maar ook de sexy tangaslipjes van dé dressmen ontlokten kreten van en thousiasme san tie toeschouwers. Na een toch vrij matte avond was het overweldigend sucoes van zanger René Froger een grote verras sing. Naast een plat Amsterdamse tongval bleek deze Zilveren Harpwin- naar gezegend te zijn met een dijk van een stem. AI snel kteeg hij del flanden op elkaar en de aanstekers in de lucht. Zijn liedjes, veel evergreens en oude wereldhits, werden luidkeels meegebruld. Ook de zanger zelf leek blij verrast door dit grote enthousi asme. „Ik denk dat ik morgen maar naar Vlaardingen verhuis," verklaarde hij dan ook tussen twee hits door. De jarige Iris bezorgde hij een onvergete lijke avond door haar op het podium uit te nodigen en toe te zingen. Met dit sympathieke optreden kreeg de vierde nacht van de mode dan toch nog een waardige afsluiting. r* Door Rein Woltere SCHIEDAM - De heer G. Brand iuit^Zevenbergen (Noord-Brabant) kon 'zaterdagavond-zijn getük-bïët-óp.-Op vi-~ site bij vrienden in Rijnmond had hij op Combinatie Rotterdam een bericht gele zen over een grote bingo-avond op 15 oktober voor de Dr. Daniel den Hoedkli niek. Met de trein reisde de bijna VUT' er naar de Sporthal Margriet in Schie dam, betaalde dertig gulden,voor een bingoboekje, streepte ijverig, gilde,/bin- i go' toen het njoesf' èn-reedveryölgens "naar huis in een gloednieuwe Daihatsu- Cuore. Met de hoofdprijs dus. Voor hem een prima uitkomst, want een auto be zat de Zevenberger nog niet. Gelukkig beschikt hij wel over een rijbewijs. Aan het eind van de spannende zaterdagavond was hij niet de enige met vlinders van geluk in de buik. Anderen gingen naar huis met een flets, vakan tiereizen of fikse geldprijzen. Maar dr. J.W. van den Blink, directeur patiënten zorg van de Dr. Daniel den Hoedkliniek," was degene die met een cheque van 54.293,65 guidèn waarschijnlijk het meest tevreden afscheid nam. „Onvoorstelbaar, zo'n schitte- arts na' afloop in de leeglopende Margriethal waar 1280 mensen voor deze netto-op brengst hadden gezorgd. Ze waren afgekomen op de mammoet-bingo, georganiseerd door de handbalvereniging 'Door Wilskracht Sterk' (DWS) en organisator Gerrit Sut- 'l torp. De 22"tèams en 260 leden tellende vereniging viert'volgend jaar de vijftig ste verjaardag. „Als voorbereiding op de viering wilden we ais vereniging voor de gezondheidszorg iets bijzonders. In Het Vrije Volk lazen we van de inzame lingsactie van Herman van Veen voor de bouw van speciale verpieegkamer voor leukemie-patiënten in de Dr. Daniel den Hoedkliniek. Met een super-bingo heb ben we hierop ingehaakt," aldus voor zitter Huib Zandwijk van DWS. «NOEZQNOeN MBXSEUNQ» alle merken meestal kiaar., :,terwijL u wacht da's pas service! 1 Burg. H. Gretelaan 273 -SCHIEDAM - v Tel. 0,10 - 473 82 22 (INQEZONOEN UEDEDEUMO) (INGEZONDEN MEDEDELING) i I J -f, r#^ - „i lp*. tp WjJfeiS'V Door Ad Hoogerwerf JERUZALEM - De Vlaardingse delegatie die deze week een bezoek brengt aan Israël is gisteren bij het ver trek naar Tel Aviv nauwelijks noemens waardige problemen tegen het lijf gelo pen. Wel leverde het zoekraken van en kele bagagestukken van fotograaf Ed Eggermont en Jamal Abu Hunein op het efficiënte Schiphol de nodige vertraging op. Het verwachte oponthoud heeft zich niet bij aankomst in Israël voorgedaan, maar was te wijten aan de strenge vei ligheidscontrole op Schiphol. Op de Nederlandse luchthaven bleek in alle vroegte dat het volledig ge automatiseerde bagage-afhandelingsy- steem niet is berekend op de verwer king met de hand. Waar bij normale vluchten de koffers en tassen meteen in de buik van het vliegtuig verdwijnen, moest de bagage met Tel Aviv als eind bestemming in de kelder een extra check ondergaan. Tijdens deze hande ling, waarbij de koffers nog geen hon derd meter verplaatst moesten worden, is een deel van de delegatie dus van hun spullen afgeholpen. In de aankomsthal van Ben Guri- on Airport maakte de groep voor het eerst kennis met de gespannen situatie in het Midden-Oosten. De Palestijnse opstand, de intifada, die sinds decem ber vorig jaar op de bezette Westelijke Jordaanoever heerst, heeft de Israëli sche bevolking uiterst nerveus gemaakt. Onopvallend rondlopende veiligheids agenten In burger pikten meteen Jamal Abu Hunein uit de groep van enkele honderden mensen. Hij werd na enkele minuten wachten voor de balie van de paspoortcontrole pijnlijk aan zijn Arabi sche afkomst herinnerd. Abu Hunein leeft al sinds zijn jeugd in Nederland en heeft de Nederlandse nationaliteit aan genomen. In zijn vrije tijd Is hij actief voor de Palestijnse Arbeiders Vereni ging in Vlaardingen, waar enkele hon derden Palestijnen wonen en werken. - Vriendelijk .vroegen drie Israë- liërs hem naar het doel van zijn bezoek aan Israël. John Ranshuijsen kon met een optreden in zijn functie van woord voerder. Door open kaart te spelen over de oriënteringsreis en het ontbreken van een goede reden om Abu Hunein aan de gebruikelijke ondervraging van Arabieren te onderwerpen, kon de dele gatie, die ais groep bij het vragenuurtje' bleef staan, doorlopen. Tot ook de da me achter de paspoortbalie de zaak niet vertrouwde en met Abu Huneins pas aan de haal ging. Bij teruggave van het document doemde er tot slot nog een derde controle op, maar ook dit misver stand was snel uit de wereld gehoipen. De delegatie was aan land en hoefde vervolgens slechts een uur te wachten op de aangifte van de vermiste bagage. Die is ais ailes meezit, vandaag opgehaald. Zo niet, dan krijgt Eggerm ont van deze of gene een schone onder broek en een stel sokken. Het gezelschap verblijft in het National Palace Hotel, in Oost-Jeruza- lein, op een steenworp afstand van het oude, ommuurde stadsdeel. Was het bij aankomst in de stad al benauwend rustig op straat, woens dag zal het straatbeeld nog onwezenlij ker zijn. Die dag is er een algemene sta king. Dat komt neer op gesloten win kels, bedrijfjes en ontbreken van Ara bisch openbaar vervoer. Om te voorko men dat het programma net als de sa menleving wordt lamgelegd, heeft kwar tiermaker Jef van Hooijdonck eigen ver voer geregeld. De voor gisteravond uitgenodig de gast heeft onvrijwillig verstek moeten laten gaan. Volgens van Hooijdonck zou de voorzitter van de Palestijnse Journa- listenbond in een welkomstwoord over de huidige stand van zaken vertellen. De voorzitter, Radwan Abaijijash, was echter verhinderd te spreken. Zijn woonplaats Ramallah zou voor onbe paalde tijd afgesloten zijn. Niemand kon het uitstel van de toespraak echt be treuren. Aandacht voor een spreker na een mini-wereidreis is zelfs voor in ver gaderingen getrainde raadsleden te vee! gevraagd. Het eerste bakje koffie gister ochtend in alle vroegte was te danken aan het wonderbaarlijke regeltalent dat Jan Bulva tentoon spreidde. Waar tien tallen teleurgestelde mensen tevergeefs uitkeken naar een bak warm vocht voor het gesloten hek van een restaurant, bracht Buiva uitkomst. Na nog geen hal ve minuut ging op zijn verzoek de zaak open. Een smachtende meute trok ach ter hem aan. in het vliegtuig wist hij op nieuw de aandacht op zich te vestigen. Niet met het uitgebreid showen van zijn familie-foto's, maar vooral bij het uit-' stappen. Tot twee keer toe deed hij een misiukte poging uit zijn stoel omhoog te komen. „Wat dacht je ervan je riem los te maken," kreeg hij ais reddend ad vies. Na de vrolijke noot tijdens de vliegtocht, was Bulva bij de bespreking van het weekprogramma 's avonds in het hotel, er weer volledig bij. Hij uitte enige kritiek op de schaarse gelegen heid om de Israëlische zienswijze op het conflict aan te horen. Alleen voor de wijdag staan namelijk enkele bijeen komsten gepland met Israëlische autori teiten. Zijn verzoek om meer bezoeken aan de gewone man in de straat of aan op zijn flatje In Tel Aviv, werd door kwartiermaker Van Hooijdonck afge daan met de opmerking dat een week maar zo kort is. „In Nederland worden we al overspoeld met het Israëlische stand punt," aldus Van Hooijdonck. Hij meen de dat de delegatie later in Holland wel eens een keer iemand van het CIDI (Centrum informatie en Documentatie Israel), zou kunnen uitnodigen. Behalve het woord te geven aan enkele over heidsfunctionarissen en vredesactivis ten, zal er geluisterd worden naar kolo nisten in een nederzetting bij Hebron. „Het is nuttig mensen met der gelijke extreme ideeën aan te horen," vond Van Hooijdonck. Maar zoals R. Poppe reageerde: „Beleid wordt juist gemaakt door de grote middenmoot. Niet door extremisten." In onze advertentie varridonderdag 13 oktober jl. zijn enkele prijzen verkeerd in deze krant geplaatst nl. wastafelkraan 25.95 m. z. 12S.96 witte uitvoering 63.00 m. z. 163.©O badmengkraan 67.95 m. z. 67.96 witte uitvoering 18.35 m.z. 118.36 Westhavenkade 48 Telefoon 010-4342058 Landstraat 81 Ruime parkeergelegenheid n de Landslraat i (INGEZONDEN MEDEDELING) SCHIEDAM Tot twee keer toe hebben agen ten zaterdagnacht met charges een groep van dertig jongeren uit elkaar gedreven. Vijf van hen, die zich ver zetten, werden ge arresteerd. De pro blemen begonnen in het jongeren centrum 'Under ground' van het wijkcentrum De Er ker. Op verzoek van de beheerder, ontruimde de poli tie het pand, waar na het oproer zich op straat voortzet te, maar nu tegen de politie. Het strijd- gevoel verplaatste zich na een eerste charge naar de De Meesterstraat, waar de politie de groep uit elkaar dreef. lankt u nog steeds superi FXv •A S' ■""VïvS -a SA «U •TrtlSi fc A V 7

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1