'Niet CDA en VVD bepalen of wij geschikt zijn om te regeren' Een hele dag toeren door Gaza zonder een vluchteling te spreken Vlaardtugers Het Vrije Volk SCHIEDAM Zelfstandige VW trekt meer mensen Carrousel van sigarenkistjeshout Schiedamse scouts in gesprek met Moskou L Bevolking dit jaar met 160 toegenomen Hoekse katten vergiftigd m PAGINA 14 ,ws DINSDAG 18 OKTOBER 1988 Open huis bij computerfreaks Breicursus voor beginners Met OGB-aanslaf naar Info-winkei Speelgoedbeurs in De Erker Geen kinderen, maar 'n Inbreker Auto tegen flat Lion Dor uitgebrand Stereotoren weg i Jehova's Getuige mishandeld Dodelijke tabletten vermist Schiedamse PvdA-leden vinden fractieleider Wim Kok niet agressief genoeg Twee keer 24 uur duurde het Hl r4" 4^ SCHIEDAM De Computer Club Schiedam stelt iedereen op za terdag 22 oktober tussen 10.00 en 16.00 uur in de gelegenheid tot ken nismaken met de eigen clubruimte in-..gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Behalve uitgebreide demonstraties met personal compu- terszijn er ook computer-gestuurde bouwwerken te bewonderen. Ook is «r een reparatiestand, waar men te- rechf kan met defecte apparaten. Kleine defecten worden ter plekke verholpen. Tegen sterk gereduceer de', prijzen zijn voor doe-het-zelvers onderdelen voor de Commodore en Afniga te koop. De toegang is gratis. SCHIEDAM Voor begin ners gaat er op de woensdagmorgen een breicursus van start in het wijk centrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. Gevorderden kunnen er ook terecht, maar dan op de dinsdagmorgen. Inlichtingen tel. 4267767. Op woensdagmorgen kan iedereen van 09.30 tot 11.30 uur werken met klei, glazuur en bakken, W) J SCHIEDAM ledereen die denkt in aanmerking te komen voor kwijtschelding van de aanslag on- roerend-goedbelasting, kan zich wenden tot de Info-winkel van het wijkcentrum De Erker. Hier zijn for mulieren verkrijgbaar en wanneer het invullen niet lukt, wordt dat door de medewerkers gedaan. Inlichtin gen: Jan van Avennesstraat 32 of te lefonisch via nummer 4 26 64 42. SCHIEDAM In wijkcen trum De Erker vindt op vrijdag 28 oktober een gecombineerde speel goed-, kleding- en boekenbeurs plaats. Wie wat te koop wil aanbie den kan contact opnemen met tel. 42677 67. De kleding behoort schoon en goed onderhouden te zijn. Speelgoed moet heel en en net ais boeken compleet worden aange- boden. De verkoop is van 13.00 tot 15.00_uur.nVan de, opbrengst gaat twintig percentmaarde organisatie. <y* jjt* ,-\ •- 'L schiedam Èen 46-jarlge bewoner van deOostsingei heeft een nare herinnering aan het griepje dat hem aan bed hield gekluisterd. Terwijl hij 's middags lag uit te zie ken, hoorde hij lopen in de woonka mer. De man verkeerde in de veron derstelling.dat .'het zijn'kinderen wa- reni-'Hij'bteekizich te hebben vergist nadat werd vastgesteld dat de vi deo-recorder was verdwenen. SCHIEDAM - Relatieproble men waren in de J. C. Markenstraat de oorzaak dat een auto tegen een flatmuur botste. Een vriend van een in de straat woonachtige vrouw schoot met een luchtdrukpistool op haar ex-man toen deze een bezoek wilde brengen. De ex ontstak in woede en reed op de vriend in. Zijn rit eindigde tegen de muur. Beiden zijn door de politio ingesloten. De auto is behoorlijk beschadigd. I SCHIEDAM De keuken en de opslagruimte van het café Lion Dor aan de Lange Kerkstraat zijn vannacht in vlammen opgegaan. Omstreeks twee uur roken omwo nenden een brandlucht en waar schuwden politie en brandweer. Met twee wagens werd het vuur geblust. Enkele omwonenden kregen tijdelijk onderdak in het politiebureau. Hun huizen liepen rook- en waterschade op;i Vandaag stellen politie en brandweer een onderzoek in naar de oorzaak. SCHIEDAM Een stereoto ren en een rekenmachine zijn ver dwenen na een inbraak bij het schil dersbedrijf Goemans BV aan de Dr. Zamenhoffstraat. De daders ver schaften zich toegang door het ka- porslaan van een bovenlicht. De waarde van de goederen is 550 gul den. SCHIEDAM - Een 50-jarige propagandist van Jehova is gisteren dp het Broersvest afgetuigd door ëen 37-jarige stadgenoot. De Jehova bood een geschrift aan, waarop de rjian, reageerde met enkele slagen in gezicht. In het Schieiand Zieken huis is de wond gehecht. De agres sieve man is aanhouden. Hij bleek psychische problemen te hebben. SCHIEDAM - Bij de diefstal van een handtas is gisteren een gro te hoeveelheid gevaarlijke medicij nen in verkeerde handen gekomen. Op een galerijflat in de Mgr. Nolens- iaan zetten een vrouw haar tas even op de grond. Enkele minuten later was deze verdwenen. De tabletten die in de tas zaten zijn bij inwendig gebruik dodelijk. De politie verzoekt de doosjes tabletten terug te bezor gen. SCHIEDAM Samenwerking en overleg met het bedrijfsleven staan cen traal bij de Stichting VW voor het be vorderen van het toerisme naar Schie dam. Dit standpunt verkondigt het be stuur in het vorige week gepubliceerde verslag over 1987, het eerste zelfstandi ge levensjaar. Bedrijfsmatig was" het bepaald geen gemakkelijk jaar, meldt het ver slag. Dit werd vooral veroorzaakt door een gebrek aan financieel inzicht, het gevolg van een 'erfenis' van de her structurering van de Stichting De Schie- damse Gemeenschap waaruit de nieuwe Stichting VW Schiedam is voortgeko men. Zowel voor het bestuur als de di rectie was deze situatie aanleiding tot het uitstippelen van een weloverwogen nieuw beleid. Televisie-programma's als 'Ont dek je plekje' en 'Kerkepad' voerden ruim twintigduizend mensen naar de stad. In beide gevallen was de Hilver- sumse belangstelling gewekt na signa len van de WV. Het gevolg was lange rijen wachtenden voor het VW-kantoor. In de vakantiemaanden hielp het perso neel per dag gemiddeld honderd klan ten. VW-directeur R. H. Pillard schrijft: „Het is verheugend om in het contact met de toeristen te ervaren dat het doe! van hun komst een bewust verzoek is. Vaak een gevolg van mond tot mond re clame." Ook "de Schiedammer zelf Is meer gebruik gaan maken van de dien sten die de WV biedt. Die toename is vooral te bespeuren bij theaterreserve ringen, geschenkbonnenverkoop en iang-afstand-verbindingen voor het openbaar vervoer. Aan reserveringen voor toegangsbewijzen voor concerten in het Feyenoordstadion en Ahoy' zette het VW bijna honderdduizend gulden om. In 1986 lag de omzet iets boven de helft van dit bedrag. Om moeilijkheden met wachten den te verkomen te voorkomen werd vorig jaar 1 mei bij uitzondering 's nacht om 01.30 uur begonnen met de kaart verkoop voor een concert door de groep U2. Deze maatregel werd ingege ven door vechtpartijen onder wachten den bij de bespreek-loketlen in Rotter dam. Toen de onlustzoekers in Schie dam arriveerden troffen ze het bordje 'uitverkocht'. Om zulke fricties te voor komen wordt het tijdstip voor de kaart verkoop van risicovolle voorstellingen pas op het laatste moment bekend ge maakt. Volgens de WV-bestuurders 'een prima maatregel. De WV is nauw betrokken bij de organisatie van de drukste evenemen ten in de gemeente, de Molendagen en de Brandersfeesten. In de naaste toe- komst wil de WV de stedelijke aantrek- kingkracht vergroten door de aandacht meer te vestigen op de jeneverindustrie, g Hiervoor is het wel noodzakelijk de we- o gen in en naar de stad te verbeteren. De heer J.W.H. Lens- selink aft Maassluis schonk onlangs son carrousel uit 1912 aan hot Museum mr. Simon van Gijn in Dordrecht. De vader van de heer Lsnsse- link bouwde deze draaimolen voorname lijk van houten siga renkistjes en beplakte hem met originele fo to's en reproducties. Hij heeft er twee jaar aan gewerkt. De heer Lensselink sr. was zeer inventief. Om de carrousel te laten draaien, gebruikte hij tandraderen van een fiets en een houten schoep. Zijn vrouw hielp om uis poppetjes aan te kleden. De carrousel staat nu zodanig opgesteld dat ook kleine F het interieur kunnen zien. Op aan vraag wordt tijdens bet draaien draaior- gelmuziek ten gehore gebracht. SCHIEDAM Het aantal inwo ners is m de eerste acht maanden van 1988 gestegen met 160 tot 69.436. Uit cijfers blijkt dat vooral de maand au gustus aantrekkelijk was om in het hu welijk te treden. Toen werd er 86 keer getrouwd, tegen maar 16 keer in janua ri. De meimaand geeft een piek te zien in de geboortegrafiek: 89 borelingen werden aangegeven. In februari zagen er 60 het levenslicht. In deze maand vestigden zich 264 nieuwe inwoners en vertrokken er 199 naar elders. In augus tus werd er flink verhuisd: 274 personen vertrokken terwijl er 221 nieuwe burgers werden ingeschreven. HOEK VAN HOLLAND - Min stens vier katten zijn in de afgelopen dagen in Hoek van Holland gestorven door vergiftiging. Onderzoek bij een dierenarts heeft uitgewezen dat de die ren zijn gestorven aan een iangzaam werkend vergit. Daardoor kan het enke le dagen duren voordat de katten ster ven, zeker ais ze niet door eigenaars worden gevonden. Enkele kattenbezit ters hebben aangifte gedaan bij de poli tie. SCHIEDAM Het lag in de lijn der verwachting, want het faillissement van het Viaardingse seheepsreparaiie- bedrijf HVO was gisteren het gesprek van de avond tijdens de ledenvergade ring van de PvdA in Schiedam. Gast spreker Wim Kok kreeg dan ook met een pittige vragen voorgelegd over deze actuele kwestie. Wat vindt hij van het subsidiebeleid in de scheepsreparatie? Zou een regering met de PvdA zulke, werven open-kunnen houden? Kok'*merkte: op dat enerzijdsin heel Europa het' economisch draagvlak voor een krachtlge scheepsbouw en -re paratiesector de laatste jaren sterk is afgekalfd, maardat anderzijds deze re gering te-veei -vértrouwen heeft In de zelfregulerende werking van de markt. Vooral onder Invloed van de RSV-affaire heeft de overheid de handen van de scheepsbouw afgetrokken. "Daardoor komen deze bedrij ven versneld in de problemen. In heel - Europa wordt de scheepsreparatie ge subsidieerd, al dan met via omwegen, waardoor het vaak nog net mogelijk is om de werven open te houden. Naar onze mening moet in ieder gevat één lijn getrokken worden. Het mag niet zo zijn dat hier honderden mensen op straat gezet worden, terwijl een paar honderd kilometer verderop deze sector een voorkeursbehandeling krijgt," aldus Kok. De PvdA-voorman noemde de teloorgang van de scheepsbouw „een menselijke tragedie voor deze streek, die zich al jaren voortsleept". Volgens Kok is het nu zaak te redden wat er nog te redden valt, een operatie waar werk gevers, vakbonden en overheid geza menlijk de schouders onder moeten zet ten. Het wordt hoog tijd dat er meer di versificatie komt in de werkgelegenheid in Rijnmond, om te voorkomen dat de regio te zeer afhankelijk wordt van en kele kwetsbare sectoren. Kok: „Wat ontbreekt Is structuurbeleid, een gerich te industriepolitiek. Denk aan het voor beeld van Twente, waar men alleen maar op de textiel was gericht." De oppositieleider was naar Schiedam afgereisd om met zijn partij genoten, te discussiëren over het rap port Bewogen Beweging en nog eens uitgebreid terug te blikken op de Alge mene Beschouwingen in de Tweede Ka mer. In hoog tempo nam Kok de politie ke stand van zaken door met de Schie dammers, daarbij van tijd een snelle blik op zijn horloge werpend, want later op de avond was er ook nog een inter view bij Den Haag Vandaag. „Gooi dat klokkie toch weg, man!", probeerde een van de partijgangers nog vanuit de zaal, maar de oud-vakbondsman was niet te vermurwen en hield zich stipt aan zijn tijd. Kok karakteriseerde de debatten van afgelopen week als voorspelbaar en vaak ontmoedigend. Toch had hij er geen somber gevoel aan overgehouden. „De WD en het CDA waren toe aan rust na de stormen in de coalitie van de afgelopen tijd. Geen van beide had be hoefte aan verdere averij, en dan is er voor de oppositie natuurlijk geen door komen aan. Maar wij hebben het beeld neergezet van een pertij die weet waar ze staat, die weet wat ze wii. Een helde re, herkenbare eigen positie, een goede positie ook voor de komende verkiezin gen," aldus de fractievoorzitter. Furieus reageerde hij op het ver wijt van CDA-voorman Bert de Vries dat de PvdA weer in haar oude fouten ver valt. De Vries had opgemerkt dat de 'luiken' bij de sociaal-democraten na een kortstondige frisse wind nu weer gesloten waren. Een gemakzuchtige en oppervlakkige manier4van etiketten plakken,' aldus Kok. „Bij het CDA is het pas goed ais wij totale uitverkoop zou den houden van alle principes van onze beweging. Ik weiger mij de maat te la ten nemen door het CDA en de WD of wij wel geschikt zijn om mee te regeren. Dat bepaalt de kiezer in het stemhok je." De aantijging dat de partij zich tijdens de debatten geïsoleerd heeft, - raakt boyendien kant noch wal, betoog de Kokf Op de vier 'beleidsterreinen waar de coalitie haar politiek heeft bij gesteld is men telkens in de richting van de PvdA opgeschoven. „Er is meer geld gekomen voor het milieu, voor de infra structuur, voor werkgelegenheidsbeleid in de vorm van banenplannen en men heeft het idee van de gemeentelijke ar beidspools overgenomen. Stuk voor stuk zaken waar wij al jaren voor plei ten. Wij isoleren ons dus met, zij zijn te verkrampt, durven geen afstand te ne men van wat in het regeerakkoord is af gesproken." inmiddels heeft ook Kok er zich bij neergelegd dat 1990 het eerstvol gende verkiezingsjaar zal zijn. Dat de coalitie voor die tijd nog zou struikelen verwacht hij niet meer. „Geen van beide regeringspartijen heeft belang bij ver vroegde verkiezingen, dus ze zullen het einde van de rit wel halen, zij het strom pelend." Bij de vragen van de leden stond vooral de sociale zekerheid centraal. Gaat een regering met de PvdA de kor tingen op uitkeringen en ambtenarensa larissen ongedaan maken, wilde een oud-NW-bestuurder weten. Kok hoed de zich voor mooie beloftes: „Wij zullen ons sterk maken voor het herstel van de koppeling tussen lonen en uitkeringen, maar verwacht geen gouden bergen. Er staat geen pot met miljarden waarmee acht jaar CDA/WD-beleid even gerepa reerd kan worden." Ook de BTW-verlaging hield de gemoederen bezig. Werd die wel door gegeven aan de consument in de vorm van prijsverlagingen? En was het de PvdA wei bekend dat er zelfs al prijs verhogingen waren? Kok deelde de twij fels van de vragenstellers en rekende voor dat de hogere inkomens het meest profiteren van deze maatregel, die vol gens het kabinet de koopkracht van de minima op peil moet houden. Een van de oudere PvdA-ers had niet zozeer een vraag voor de oppositie leider ais wel een paar welgemeende presentatie-adviezen. „We zijn veel te lief tegenwoordig," hield hij Kok voor vlak voordat deze zich naar de TV-stu- dio spoedde. „Wat agressie kan geen kwaad. Als ze tegen ons aanschoppen, moeten we gewoon terugschoppen. Ook in Den Haag Vandaag SCHIEDAM - Over de hele wereld hebben ze contacten gehad: Japan, de Verenigde Staten, de Sovjetunie, Denemarken, België, Westduitsland en nog een groot aantal andere landen. „Een deel er van ben ik alweer vergeten, maar er waren er nog veel meer buiten Euro pa," vertelt de 15-jarige Emiel Meij er laconiek. Hij was een van de kleine dertig Schiedamse 'padvinders', zo als ze vroeger heetten, die samen met enkele hondderdduizenden scouts uit een kleine honderd landen afgelopen weekeinde meededen aan de internationale Jamboree On The Air (JOTA). Het was daarom bijzon der druk in de ether, want alleen al in ons land waren er 260 speciale stations in de lucht. Om het radio- spektakel In goede banen te leiden werden de 20.000 deelnemende Ne derlandse scouts bij hun zendactivi- teiten bijgestaan door zo'n 1600 er kende radio-amateurs. De PTT's van diverse landen gaven speciale tijde lijke zendmachtigingen af waarmee ook scouts zonder licentie achter de microfoon mochten kruipen. Het groepshuis van de scouts van de Burgemeester Van Haa- rengroep bij de Margriethal bood dan ook een ongebruikelijke aanblik. Naast het gebouwtje prijkte een for se hoogwerker, met op het plateau- tje, 24 meter boven de grond, een woud van antennes. Vrijwel aiie mo dellen waren vertegenwoordigd. „Ik weet niet hoeveel het er waren, maar wel een hele berg," aldus Emiel. evenement. Zonder een seconde on derbreking, want overal op de we reld wordt natuurlijk een andere klok gehanteerd. Net als overal werd ook in Schiedam met een rooster gewerkt waarbij de jongere leden overdag achter de microfoon moch ten, en de oudere garde 's avonds en 's nachts. Behoorlijk intensief was het, vond Emiel, die zo'n acht uur per dag naast de zender heeft doorgebracht. „Maar je bent niet constant in gesprek natuurlijk, je zit ook wel eens te luisteren," relati veerde hij. Met de gesprekspartners aan de andere kant van de wereld werd gepraat over... scouting. Emiel: „Wij willen weten hoe het bij hen is, wat zij allemaal doen. En zij van ons. Verder vragen we hoe het met JOTA gaat, wat voor contacten zij al gehad hebben." Niet iedereen die men te spreken kreeg, had iets met scou ting te maken, in de Sovjetunie bi] voorbeeld bestaat er niet zo'n orga nisatie, en de contacten blijven daarom beperkt tot zendamateurs. Maar scout of niet, het levert in ieder geval weer een felbegeerde QSL-kaart op, een vaak fraai ont worpen stukje drukwerk waarmee het contact schriftelijk wordt beves tigd. Opmerkelijk genoeg bleef Emiel eerlijk gezegd toch het liefst binnen de landsgrenzen: „Die bui tenlandse contacten werden door de zendamateurs voor je gelegd, en daarna mocht je aan de microfoon. Contacten in Nederland mocht je helemaal zelf opzoeken en dat vond ik net even iets leuker." %v Een delegatie van Vlaardingers bezoekt op uitnodiging van de Neder lands-Palestijnse Kring thans Israël. De Kring hoopt zo meer begrip te krijgen voor de situatie van Palestijnen onder Is raëlische bezetting. Onder de Vlaardin gers bevinden zich enkele raadsleden die op persoonlijke titel de reis maken. Het zijn J. Ranshurjsen van de PvdA, R. Pop- pe van de SP, J. Bulva van de WD, A. Ranshuijsen-Hoogenboom van onafhan kelijk D66 en J. Vons van de PSP/CPN/PPR. Verder maakt opbouw werker G. Herders deel uit van da groep namens de SISO, T. Jansen als arts en J. van Hooij- donck namens het organiserend comité. Van de Palestijnse Arbeidersvereniging zijn J. Abu Huiiein en A. Ghazal meè. Fo tograaf E. Eggermont en P. Braaf maken de reis mee om materiaal te verzamelen voor een tentoonstelling, die de Kring la ter in het jaar in de Grote Kerk organi seert. Ad Hoogsrwerf reist voor Het Vrije Volk mee en doet dagelijks verslag van de belevenissen van het gezelschap. Door Ad Hoogsrwerf JERUZALEM - Een hele dag rondtoeren door, de Gazastrook zonder een Palestijnse vluchteling te spreken. Dat overkwam gisteren de Viaardingse delegatie bij haar bezoek aan het bezet te stuk land langs de Middellandse Zee. De lichte irritaties die dit gemis aan contact met de lokale bevolking opriep, heeft inmiddels' een wijziging van het programma opgeleverd. Morgen zal de bus bij Nablus wel worden verlaten, wat meer zin heeft dan alleen 'apies kijken', zoals een van de groepsleden het om schreef. Ook is een bezoek aan een ho spitaal Ingelast. De tocht door enkele vluchtelin genkampen, door de stad Gaza en langs scherp bewaakte en goed om heinde nederzettingen van religieuze jo den, werd gemaakt in een bus van de internationale hulporganisatie UNRWA. De woordvoerder had echter niet begre pen dat hij een groep te gast had die de wijk in wilde. En ook niet dat het politici betrof op zoek naar de denkbeelden en levensomstandigheden van mensen die dagelijks met onderdrukkende maatre gelen te maken hebben. Gevolg van het misverstand: „We hebben geen toe stemming u uit de bus te laten," aldus Hashrn Abu Sido. De bus had net zo goed door de sloppenwijken van Delhi kunnen rijden. Want het uiterlijk van smerige barakkenwijken zijn niet uniek voor de Gazastrook. Toch was de delegatie onder de indruk van de droeve aanblik van de duizenden op elkaar gepropte betonnen huizen. „De situatie is erger dan we ons hadden voorgesteld," zei John Rans- huijsen tijdens een eerste luchtpauze. Werden er tijdens de rit talloze fotorolletjes volgeschoten op ander mans ellende, bij de controlepost, fun- Va* Niet alleen geweld: op het strand bi] Tel Aviv Is een Arabische visser bezig met zijn netten terwijl een Israëlische vrouw van de najaarszon geniet. gerend als grenspost, kreeg het gezel schap het dringend advies de militaire post niet op de gevoelige plaat vast te leggen. Het zou een boeiende foto zijn geworden: tientallen met beton gevulde oliedrums, gevolgd door betonblokken van nog steviger kaliber, een uitkijkto ren en enkele militairen met losjes over de schouder hangende wapens. Elders over de Gazastrook ver spreidde 'roadblocks' waren lastiger te passeren. Niet doordat de Israëli's moeilijk deden, maar vanwege te dicht bij eikaar staande versperrlngsbiokken. Waar een legertruck nog net tussen de obstakels van beton, zand en spijker planken doorrijdt, lukte het de chauffeur van onze bus met de draai te maken. Dan maar terug. Sommige militairen van de in de afgelopen maanden aangeleg de extra controleposten zagen de zonni ge kant van de zaak in. „Alles went, dus maak er maar iets moois van," stond er op een douche in de open lucht gekalkt. De bevolking van de kampen zag het minder van de vrolijke kant. Om dat duidelijk te maken zijn sinds het begin van de opstand niet slechts legervoer tuigen het doelwit van hordes stenen gooiers. Ook bussen met pottekijkers ais de onze is geen veilige doorgang verzekerd. Dat de Vlaardingers geen projectielen maar joelende kinderen op zich af zagen komen was te danken aan de Palestijnse chauffeur. Die kreeg bijna oen lamme hard van het geven van het V-teken, een gebaar dat aangaf dat het snor zm. Verbaasd en ongemakkelijk be keken de Vlaardingers het gevolg van het onopgeloste conflict tussen twee volken die hetzelfde stuk grondgebied opeisen. Waar de joden na de Onafhan- kelijksheidsooriog in 1948 de gelegen heid hadden hun verworven staat op te bouwen, kwijnden de voor het geweid gevluchte Arabieren weg in kampen op de westelijke Jordaanoever, de West Bank, en hier langs de kust. Tevergeefs wachten ze, verbitterd en hoopvol op een onmogelijk geworden terugkeer naar de geboortegronden. Nu zegt het grootste deel van hen genoegen te ne men met een eigen staat op de plaats waar ze zitten. „Natuurlijk," zegt een woord voerder van de UNWRA, „kun je probe ren als bezetter de mensen hier meer weivaart te geven. Vandaar dat de jeugd goed gekleed naar school gaat. Wij als hulporganisatie kunnen de situa tie verbeteren. Het interesseert echter niemand iets. Waar het om gaat is de mogelijkheid zelf de politieke touwtjes In handen te nemen. Zelf een democratie opbouwen is belangrijker dan verne derd te worden. Materiële welvaart ver andert daar niets aan." Dat de situatie in de Gazastrook niet rooskleurig is blijkt uit cijfers van de UNWRA. De verdeling van het water aan de joden en Arabieren verloopt vol gens UNWRA-voorlichter Maher Nasser uiterst oneerlijk. Eenderde van het wa ter is volgens hem bestemd voor de on geveer 2300 kolonisten. Verder steekt het Nasser dat er veel te weinig medi sche posten zijn. Van het medische hulpprogramma komt overigens weinig meer terecht. De gewonden die vallen in de regelmatig terugkerende veldslagen met militairen vergen te vaak de aan dacht. We rijden door Jabaiia, het grootste kamp met naar schatting 32.000 inwoners, in deze plaats sloeg in december vorig jaar de vlam in het kruitvat. Het was na een botsing tussen een Israëlische vrachtwagen en Arabie ren dat In deze streek oproer uitbrak. De angstdrempel die de duizenden be woners van Jabaiia zijn overgegaan is op een ware volksopstand uitgedraaid. Een gevecht dat de zwakke plek aan toont van het machtige Israël. De enige echte democratie in het Midden-Oosten, die het steeds moeilijker heeft om haar eigen morele waarden waar te maken. De onverzoenlijkheid die de denkwereld jarenlang aan beide zijden van het prik keldraad heeft verziekt, moet volgens Nasser plaatsmaken voor de enig mo gelijk oplossing in zijn ogen, een Pales tijnse staat. Het volgende kamp is Beach Re fugee Camp. Een barakkenbuurt waarin ruim 23.000 mensen onderdak vinden. De restanten van de laatste straatge vechten hangen ais kille demonstratieve getuigen m de eiektriciteitkabeis. Van lege granaathulzen tot overblijfselen van stukgeslagen knuppels. Sommige stra ten zijn breed opgezet. Nasser: „In de jaren '70 hebben meer dan 2000 huizen plaats gemaakt voor bredere straten. Op die manier kunnen militaire voertui gen sneiler en overzichtelijker het kamp doorkruisen." Een informatiefolder meldt dat jaren later 7700 mensen el ders een woning van de bezettende au toriteiten aangeboden hebben gekregen als alternatief voor het ieven in Beach Camp. Ondanks de vrees van de bege leiders in de bus voor opstandjes, stopt de bus even bij de grens van het kamp. Vrijwel alle toegangswegen van en naar de wijk zijn gebarricadeerd. Volledig af gesloten, zodat vluchtende stenengooi ers als ratten in de val zitten zodra ze aan de haal gaan. Hoewel het al geruime tijd rela- ,tief rustig is in de Gazastrook, zijn op een doordeweekse dag ais gisteren toch twee Palestijnen doodgeschoten. Het is de trieste orde van de dag. Volgens een Palestijnse zegsman is er vorige week een nieuwe maatregel afgekondigd om de orde te handhaven. Is er voor een bepaalde dag een staking uitgeroepen, dan doen de Israëli's een eenvoudige, maar effectieve tegenzet. Ze kondigen voor de stakingsdag ge woon een 'curfew' af. Dat betekent huisarrest voor de hele bevolking van een kamp, waardoor de rellen uitblijven. De rommelige omgeving van de vuile kampen geeft met name een ellen dige indruk door de karrevrachten vuil nis langs de wegen, velden vol. „Dat valt de bezetter toch niet aan te reke nen?" vindt ook Hashïon Abu Sido. „Dat is een intern probleem waar we aan werken." Tegen de avond rijden we hon derden oude brikken tegemoet. Het zijn de Palestijnen uit Gaza, die dagelijks hun brood in Israël verdienen. Juist die tienduizenden zijn de laatste maanden bewust geworden van de kracht van het stakingswapen. Na de lunch in Gaza geven de verschillende raadsleden hun eigen kijk op de opbouw van een Palestijnse staat., Bulva ziet de kleine ondernemers en geldschieters uit het buitenland de ruggegraat vormen van het land. Remi Poppe ziet meer heil in een socialistisch gerunde staat. Wat de Israëli's, de hui dige machthebbers," er van denken, bleef ook gisteren weer onduidelijk. Zo wordt het nog moeilijk een evenwichtig en realistisch beeld te vormen. - - Hl f» i fe I i 'r'TTi'* ïV -#V;

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1