Raad wil zelf meer zeggenschap hebben Schiedamse onderwijsdelegatie tevreden terug uit Turkije Radboud van Tol voelt zich thuis in Schiedam tea Pleidooi voor minder besloten vergaderingen en meer voortvarendheid van het college Steunfraude van 51.000; Pan vat vlam Verhulsdonk maakt grapje over 'burgemeestersrol' Grote schade en buit bij inbraken Inbraken In scholen CDA: 'WF heeft recht op subsidie' BRIEVEN VAN KINDEREN Onderdak 2050 De mode van vroeger Zwervers School Tomaat iiipa kiftte Veilinghuishouder houdt vijfde grote veiling van dit jaar in voormalige Vinoliapand mmsm te!#: y: - ;\<<x!av; anu?! eebnshebel ,1 - SCHIEDAMVrijwel alle frac- tieleiders in de gemeenteraad voelen -zich gesterkt door de ludieke actie van ^bewoners uit de Rotterdamse landen- fbüurt, die zich hier wilden laten inschrij ven als bewoner. Zie je wel, glunderde filirièn, dat het goed wonen is in Schie dam en dat het gemeentelijk beleid er -Behoorlijk is. Van alle kanten: werd dit- "voorbeeld gisteren op de eerste avond van de jaarlijkse begrotingsbehandeling -aangevoerd. - Het kan echter nog wel beter rzb kregen burgemeester en wethouders |3obk te horen en beter wordt het als .'8e gemeenteraad zelf meer de baas Tgaat spelen; Fractievoorzitter G. Brou wer van de PvdA zowel als S. Rosman van CDA en B. de Leede van PSP/PPR zeiden het in hun algemene beschou- wingen. De oppositie heeft toch ook op verschillendeonderdelen van het ge meentebeleid flinke kritiek geleverd. Met name WD-wethouder Hafkamp kreeg gebrek aan daadkracht verweten. Voorts vroeg men om meer openheid bij de voorbereiding van belangrijke beslis singen. D'66 bepleitte een kritische her-. bezinning van het bestaande beleid. Ze ker op het gebied van economische' zelfstandigheid van de vrouw, waarbij ook kinderopvang een groeiende zaak moet zijn. De democraten vinden dat het gemeentebestuur in het komende jaar 'moet zorgen voor voldoende ge bouwen en voldoende menskracht voor de opvang van kinderen. „We vinden dat oplossingen te lang uitblijven. Het college dient voort varender te wérk te gaan en met voor stellen te komen. Per slot van rekening kunnen we niet voor alles met een nota komen...,"hield fractievoorzitter S. Ros man van het CDA Hafkamp voor ten aanzien van hettekort aan accommoda ties voor.club- en buurthuizen. Ook; opji hét gebied van de zwembaden en sport- velden wérd van deze wethouder han delend optreden gevraagd. „Er zal toch iets moeten gebeuren." Rosman kwam met een motie waarin het vorig jaar genomen besluit wordt teruggedraaid om maar in Woud- hoek-Noord van de aanleg van nieuwe sportaccommodaties af te zien. In bre der verband zou het volgens het CDA we! eens nuttig kunnen zijn om nu door. sporters gebruikte terreinen nabij sta tion Nieuwiand en rijksweg 20 vrij te maken voor economische doeleinden. De aanpak van de bejaarden huisvesting speelde in de beschouwin gen ook een belangrijke rol. De WD vroeg om huismeesters in fiatgebouwen met overwegend bejaarde huurders en de PvdA, die onlangs een nota ouderen- beleid presenteerde, wil dat het ge meentebestuur in zijn huisvestingsbe leid meer sturend gast optreden. Het CDA had goede reden om met verwijten te komen, meende Ros man. Het mislopen van een subsidie voor aanleunwoningen bij Frankeland zou mede een gevolg zijn van onvol doendeplanning door de gemeente en het uitblijven van pogingen om, zoals in Vlaardingen, de verschillende bejaar denhuizen op een lijn te krijgen voor een stedelijk beleid. De WD'er G. Ver- hulsdonk meende, dat de katholieke Stichting Frankeland 'de dupe wordt van een onverwachte overheveling van het rijk naar de gemeente'. Hij kwam met een motie om alsnog tot een oplos sing te komen. De PvdA voelt daar wel' voor, maar wenst niet dat het gemeen-' tebestuur zich laat dicteren door parti culierestichtingen. Aan milieuzaken besteedde G. Brouwer (PvdA) veel aandacht. Hij wees trots op uitlatingen van milieu-organisa ties, die Schiedam ten voorbeeld stellen aan andere gemeenten. „Milieu is meer dan schone lucht en schoon water. Het is onderdeel van beleid In alle facetten iri onze gemeente. Wij lopen voorop met de bevordering van groenaanleg, waar van het reinigend effect in stedelijke be bouwing nogal eens wordt onderschat." De 'zaak Spaland', emkele we ken geleden aanhangig gemaakt door de kleine linkse fracties, werd naar ach teren geschoven. De WD zei hangende de bij provincie en Tweede Kamer inge diende vragen en het verse voorstel van het CDA, waarover burgemeester en wethouders zich nog moeten buigen, geen der partijen 'te willen loven noch te laken'. Woordvoerder Verhulsdonk zei te willen werken aan het herstel van het vertrouwen, 'wat kennelijk is aange tast'. U. Bruseker van de CPN kwam met het voorstel aan deze kwestie een speciale raadsvergadering te besteden. De CPN'er verweet het gemeen tebestuur, dat het te veel binnenska mers bedisselt. Als voorbeelden noem de hij net als De Leede de plan vorming voor de ABC-vestiging in de Lange Kerkstraat en de nieuwe ontwik keling van het Stadserf, 'de Schiedamse Stopera'. Over de besteding van de drie miljoen gulden, die nog steeds gereser veerd is voor recreatieve voorzieningen in het noordelijk stadsdeel, moest ook maar eens snel beslist worden. Hij vroeg om plannen. - V Het CDA wilde meer duidelijk heid over de financiën. Het heeft onvol doende zicht op de ontwikkelingen op financieel terrein,; zei fractievoorzitter S. Rosman. Hij hield èen pleidooi voor re gelmatige tussentijdse rapportages over de stand van zaken: Over de aangekon digde nieuwe bezuinigingsronde van vijf miljoen guldén, die volgend jaar wordt voorbereid, willen de christen-democra ten intensiever meepraten: Ongelukkig zijn ze met/de achterstand op het gé- bied van de inning van de Onroerend Goed Belasting. „Dat kost veel rente." Een inhaalmanoeuvre om de achter standen weg te halen ondersteunt het CDA van harte, maar het pleit tevens voor een redelijke spreiding vari.de be talingstermijnen. De laatste spreker was gisteren B. de Leede van de PSP/PPR-fractie. Hij wees de plannen voor de grootscha lige ontwikkeling van de Lange Kerk straat van de hand en constateerde, dat de verhouding tussen het college van burgemeester en wethouders en de ge meenteraad 'ernstig scheef is gegroeid'. Hij hield, evenals PvdA-fractievoorzitter Brouwer, een pleidooi voor een vergro ting van de beleidsbepalende rol van de raad. De Leede vroeg tevens om slechts nog maar bij hoge uitzondering zaken'in besloten vergaderingen te behandelen: „Raadsleden worden door de besloten heid van discussies ernstig belemmerd in hun werk als volksvertegenwoordi gers." De begrotingsvergadering wordt vanavond voortgezet met de beant woordingen door burgemeester en wet houders. SCHIEDAM Tegen een 41-ja- rige Inwoner en zijn vriendin is door so-, dale rechercheurs van de gemeentepo litie proces-verbaal Opgemaakt voor het plegen vari steunfraude. Beiden leefden al enige tijd met elkaar, terwijl de man er een postadres op nahield om zijn vol ledige uitkering te kunnen innen. Ze moeten een bedrag van 51.000 gulden terugbetalen. Een bevriend echtpaar kreeg ook een proces-verbaal. De man-, stond op het adres van de echtelieden Ingeschreven, terwijl zij wisten dat er sprake was van een vast partnerschap op een ander adres. - j SCHIEDAM Een frituurpan heejt gistermiddag in een aantal wonin gen aan de Vari Heemskerkstraat flinke rookschade veroorzaakt. Een bewoner had rond 16 uur zijn huis veriaten om boodschappen te doen. Hij was waar schijnlijk vergeten het fornuis uit te zet ten. De gealarmeerde brandweer heeft uiteindelijk de frituurpan uit het huis ge haald.; Door Rein Woltere SCHIEDAM - WD-fractielid G.P. Verhulsdonk was gisteravond even smaakmaker bij de gortdroge en slaapverwekkende algemene be schouwingen in de. gemeenteraad,. De fors besnorde, welbespraakte grijze WD'er verloor bij het uitdra gen van de beleidsvisie van zijn frac tie af en toe niet de humor uit het oog. Op het voornemen voor het aangaan van internationale contac ten met partnersteden, ging hij met een knipoog in. Hierbij tegelijk olijk een afkeurende vinger heffend naar de 'burgemeestersrol', in Zwolle ver oorzaakt door de CDA-burgemees- ters S. Faber en A. Smallenbroek. De burgervaders van Leeuwarden en Smallingerland zouden zich bij een bezoek aan een sexclub hebben misdragen en een handgemeen heb ben uitgelokt. Verhulsdonk in een aanloop je: „Het voornemen van onze ge meente gaat uit naar een vriend-/ schapsverdragumst een Oosteurope- se stad. Onra8oefenen kunnen .yye; alvast beg^ên: met e«t-gemeente uit Oostnedeftand.' Smallingerland bijvoorbeeld.' Om te voorkomen dat Schiedam een Drachten wordt, bied ik mij hierbij aan ais broeders hoe der wanneer onze burgemeester ori ënterende bezoeken aflegt In het zwoele centrum van Zwolle." Burgemeester R. -Scheeres: „Graag, ik hou het aanbevolen." Verhulsdonk, door het weerwoord toch even de mond gesnoerd: „Okee, maar dan niet op zondag, want dan zijn de prijzen te hoog... Uhhh, dat weet ik niet uit persoonlij ke ervaring, hoorl" SCHIEDAM Zesduizend gul- 'den aan kleding is dit weekeinde buit gemaakt bij een inbraak in kledingwin kel Schamle aan de Lange Kerkstraat. jVia een bovenlicht verschafte men zich ^toegang. Uit de etalage van American ïimport House aan de Hoogstraat ver dwenen drie sweaters en een spijker broek met een gezamenlijke waarde van tweehonderd gulden. Twee winkelruiten '(waarde zestienhonderd gulden) werden pet stenen ingegooid, tUit een opengebroken container op de Phillippusweg werd een pallet /net wandtegels meegenomen met een .waarde van vijfentwintighonderd gul den. SCHIEDAM Twee scholen kregen de afgelopen week bezoek van - inbrekers. Bij De Wegwijzer aan de Bur gemeester Honnerlage Gretelaan na men ongewenste bezoekers in de herfstvakantie een cassettedeck, een klok en een portemonnee mee. Dö tota le waarde van de buit bedraagt zeshon derd gulden. Bij een inbraak in De Burcht wer den een versterker en een cassettedeck buitgemaakt. De inbrekers hadden met een schroevendraaier een raam van het gebouw geforceerd. - SCHIEDAM De gemeente Schiedam zit op de goede weg met haar onderwijsbeleid voor kinderen uit de minderheidsgroepen. Dat is de voor naamste conclusie waarmee een vierk oppige onderwijsdelegatie uit Schiedam is teruggekeerd van een 10-daagse stu diereis in Turkije. Het is vooral een nut tige reis geweest, resumeert wethouder van onderwijs Hans van Kleef. „Niet dat nou morgen de Schiedamse scholen op zijn kop staan, maar zo'n bevestiging van waar je mee bezig bent is ook heel waardevol, dat scheelt je een hoop ex perimenteren." Als gevolg van de reis kunnen de Schiedamse scholen binnenkort uit di verse delen van het land bezoek ver wachten. Een aantal leden van de dele gatie, in totaal veertig man sterk, raakte zo geïnteresseerd in de Schiedamse aanpak dat men gauw eens een kijkje wil komen nemen. Overal waar de Nederlandse de legatie kwam vroeg men de mensen uit het Turkse onderwijsveld naar hun me ning over de experimenten en projecten die in ons land draaien. „We hebben ze telkens voorgelegd: doen we het wei goed? Want daar blijf je toch vaak on zeker over," vertelt Van Kleef. „Geluk kig werden onze Schiedamse program ma's overal met instemming en enthou siasme ontvangen. Een van onze plan netjes, het opzetten van een peuterklas waar Turkse en Marokkaanse kinderen van drie en vier jaar de basisbeginselen van het Nederlands leren, werd zelfs spontaan door een aantal Turkse leer krachten geopperd. Dat zijn natuurlijk leuke dingen." In totaal bezocht de delegatie ze ven grote steden en een flink aantal kleinere plaatsen. Men nam poolshoog te op lagere scholen, een technische school, een blindenschool, een huis houdschool, een pedagogische acade mie en een modelbasisschool. In tien dagen tijd legden de studiereizigers meer dan 2000 kilometer per bus af. Voor het Turkse PvdA-raadslid Mahir Engin was de trip extra vermoei end, omdat hij ook nog ais reisgids en tolk fungeerde. Ook hij kijkt tevreden terug op de onderneming. Engin: „We zijn in een dorpsschooltje geweest, waar een paar klassen in een lokaal gepropt zijn! Een totaal andere wereld, alleen al door de status en het gezag dat de Turkse leerkracht geniet. Heel goed dat de mensen die aan Turkse kinderen les geven dat te zien krijgen." Kennismaken met de cultuur van het oosterse land was ook een van de doelen van de onderwijsexpeditie. Van Kleef hoopt er ook buiten het onderwijs z'n voordeel mee te kunnen doen. „Be langrijk om die achtergronden te ken nen. Wat raakt deze mensen, wat houdt ze bezig? We denken dat we er nu wat meer van begrijpen, maar dat moet de komende jaren duidelijk worden. Hope lijk komen we nu ook makkelijker in contact met die delen van de Turkse gemeenschap In Schiedam die we nu nog niet weten te bereiken." Door de Turkse onderwijsautori- teiten liet het gezelschap zich voorlich ten over de jongste ontwikkelingen in het land. Lang niet alles werd voor zoe te koek geslikt. Van Kleef: „We hebben ook kritische vragen gesteld over het systeem. Alles wordt bijvoorbeeld cen traal vanuit Ankara geregeld. Dat bete kent bijvoorbeeld dat morgenochtend alle lagere scholen in heel Turkije het zelfde programma hebben, van Istanbul tot de dorpjes aan de Russische grens. Vaak delen de onderwijsmensen onze kritiek wel, maar durven ze die niet zelf te leveren omdat hun verdere carrière daar van afhangt." Bijzondere aandacht was er voor de kinderen die enkele jaren in West- Europa op school hadden gezeten en nu weer opgenomen waren in het Turkse onderwijssysteem. De delegatie kwam tot een unanieme slotsom: halverwege switchen is ten allen tijde slecht en moet als het even kan vermeden wor den. In het gunstigste geval verspeelt het kind een paar jaar, omdat het moet wennen aan de nieuwe cultuur, vaak echter loopt de ommezwaai uit op een drama.Als bijzonder schokkend ervoer de delegatie het bezoek aan de blinden school in Bomoga, waar met uiterst pri mitieve middelen gewerkt werd. „Af schuwelijk was het," vertelt Van Kleef. „Veertig kinderen In een klas, met maar een typemachientje waarmee ze konden communiceren, één tegelijk. Er was niet eens leesmateriaal in braille beschik baar. Het schrijnende is dat ze dan ook nog 'bevoorrecht' zijn, omdat slechts een fractie van de blinde kinderen op zo'n school terecht kan." De Nederlandse delegatie be sloot dat er aan die toestand wat ge beuren moest. De afspraak werd ge maakt om op zo'n kort mogelijke ter mijn een hoeveelheid braille-materiaal naar Turkije te sturen. „Het wordt geen grootschalige hulpactie, maar dat hoeft ook niet. Zo duur is het onderwijsmate riaal allemaal niet. Voor een paar cen ten kun je zo'n school dan op een enor me manier oppeppen," aldus Van Kleef. SCHIEDAM De scheepsrepa- ratiewerf Wilton Fijenoord heeft ook voor verbouwwèrkzaamheden recht op overheidssubsidie. Alleen dan kan de werf op redelijke wijze aan de Europese concurrentieslag, deelnemen. Dat schrijft de CDA-gemeenteraadsfractie Schiedam in een brief aan de Tweede Kamerfractie van zijn partij. In de brief wordt nog eens aan geduid dat Wilton behoort tot de infra structuur van de Rotterdamse haven. „De werf ligt in een gebied dat ook wel de poort van Europa genoemd wordt", schrijft de CDA-fractie Schiedam. Daar om zou de werf een extra overheids steun behoeven. Ter vergelijking stelt men in de brief dat de Duitse Bondsre publiek aan haar reparatlewerven een subsidie van 28 percent verleend. De brief is een reactie op een bezoek van een CDA-delegatie, waar ook Euro-parlementariër. Bouke Beumer deel van uitmaakte, aan .de werf in Schiedam. Toen werd duidelijk dat Wil ton niet hoeft te rekenen op een rijks; subsidie. Die zou slechts gelden voor nieuwbouwopdrachten en niet voor gro te verbouwopdrachten. De CDA-fractié Schiedam roept de Kamerfractie van dé partij op dit vraagstuk in de Kamer nog eens aan de orde te stellen. Stuur Je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van Je naam, je adres, Je leeftijd en je woonplaats. Als we in 2050 komen wil Ik zo een onderdak. Dan wou ik een met grote kamers. En dat twee verdieping zijn. Maar er geen lift zijn maar een er een lift is dan word te doen. En in die huls moet er een kleine bank voor een person waar knoppen aan zitten. Dat als Ik op een knop druk dat er een robot komt met is paars en het heeft twee streepen....een tomaat met te strakke bretels. Jerry Ataal, 9 jaar Rotterdam Veilinghuishouder en veilingmeester Radboud van Tol: „Je weet nooit precies wat een schilderij opbrengt. Soms is het wat een 'gek' er voor geeft." Door Rein Woiters SCHIEDAM „Twintigduizend gulden, schat ik. Misschien ook méér." Radboud van Tol steekt tegelijk een natte vinger in de lucht. Waarmee hij visualiseert dat je als veilinghuishouder nooit precies kunt zeggen bij welk be drag de hamer valt. En zeker niet bij een 19de eeuws zeegezicht van de Rotterdamse schilder J.P. Schotel, want dat is het onderwerp van ge sprek. Deze week veilt de 47-jarige ge boren en getogen Brabander dit werk en tal van andere schilderijen. Sinds februari van dit jaar is zijn bedrijf Hercules gevestigd in het oudeVinoliagebouw aan de Nieuwe Haven 105. Enkele ruimten staan prop vol met, voornamelijk, antieke goede ren. Behalve schilderijen valt de aan wezigheid van tapijten en veel meubel stukken op, waaronder enkele bijzon dere wandkasten. „Die daar," wijst Radboud, „dat is een heuse VOC- wandkast, uit de tijd dus van de Ver- eenigde Oostindische Compagnie. Ik schat dat hij verkocht wordt voor tus sen de vijftien- en vijfentwintighonderd gulden. Dat is altijd minder dan in een antiekwinkel bij een soortgelijke kast op het prijskaartje staat. Dat ligt in de orde van vierduizend gulden." Radboud van Tol woont in Etten Leur en is zo lang als hij zich kan her inneren al als veilingmeester werk zaam. „Best een leuk vak," knipoogt hij. „Maar je bestaat natuurlijk we! bij de gratie van de mensen. Je bent af hankelijk van hun aanbod om te ko men tot openbare verkopen. Ik wikkel veel faillissementen en nalatenschap pen af. Als iemand sterft, dan rest een woning vol spullen. Natuurlijk kunnen verwanten die onderling verdelen, maar méér voor de hand ligt dat ze mij bellen. De boedel komt dan onder de hamer en levert geld op. Dat verdeelt weer veel gemakkelijker." De winst van het veilingbedrijf bestaat uit een provisie van 25 per cent, die bovenop het aankoopbedrag komt. „Wie dus voor duizènd gulden koopt, betaalt 250 gulden voor mijn bemoeienis." Hoewel Radboud van Tol nu zijn domicilie in Schiedam heeft, blijft hij ook door het hele land heen veilingver kopen organiseren. „Ik ben niet aan één plaats gebonden." Maar toch: „Ik ben in Schiedam nu wel op zoek naar een geschikte woning. Het dagelijks op en neer reizen vèrveelt mé." Vandaag, woensdag, donder dag en vrijdagavond komen telkens vanaf 19.30 uur weer goederen onder de hamer. „Ik hoop dat het druk wordt. Bij de laatst gehouden veiling zaten er gemiddeld honderdvijftig bie ders in de zaal." Het mode van nu is goed maar vroeger was het niet zo want de mannen moesten pruiken op en de vrouwen ook. Ais je wilt wandelen moest je ook een pruik op voor wan delen. Als je thuis bent moest je ook weer een pruik op doen. Dat is niet leuk om steeds de pruiken te wisse len, een pruik voor huis en voor bui ten. Dat is eigenlijk raar om steeds te wisselen en om een pruik op te doen en de mannen hadden broe ken tot zijn knieën en sokken tot zijn knieeën en dat is eigenlijk niet leuk. Een broek tot zijn knieën en sokken tot zijn knieën dat is eigenlijk raar. Mesut Tokyay, 10 jaar Rotterdam Zwervers zijn heel arm. Ze hebben geen geld om voor zich te zorgen dat vind ik heel zielig. Mis schien kunne ze dood gaan. Soms gaan ze in een station wone. Daar is nog een plek. Soms wone ze op straat met een beker of een zak eten. Dat beker betekent dat je mis schien wat geld in stop dan kan ze nog wat eten kopen. Marlon Bruinhart, 10 jaar Rotterdam thee. Of als ik op een andere knop druk dat er rijst van boven naar be neden komt. En er moet een grote feld voor de huis staan. Met een paard dat ik mee kan rijden. Of om in de gras te rennen anders word ik iui en dan heb ik de kans om dood te gaan. Mehmet Akdemer, 9 jaar Rotterdam Ik ga iedere zaterdag naar de Portu gese school. Ik ga niet op één van de schooldagen. Want als ik niet op de nederiandse school ga dan blijf ik achter met nederiandse school. Ik ga naar de Portugese school om Portu gese taal te leren. Want toen ik klein was kon ik het nog heel goed nu niet meer. Dus ga ik op zaterdag naar die school. -,r llidio Ferreira Evoro, 9 jaar Rotterdam - 90 ril. I ot> ne f!9D;j

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1