WELTERUSTEN Bureau Halt brengt vandalen lot i n keer MULTI SOUND Het VKje Volk SCHIEDAM Vemiéü'wcle Turkse niuziek pp festiyél Miff guldens weg Auto's bij inbraak 1 beschadigd PAGINAÏ6 VRIJDAG28 0KT0BER 1988 Wandelen langs de paddestoelen Programma Staosoriiroop - Humanisme in het dagelijks leven Tekenfilms in De Erker Ambtenaren wég van computers /P 111\ d 11 \j< S S slaapcomfort S B Tienduizenden I Vier lessen over cadeautjes maken Lunchconcert in Stedelijk Museum Swinging Stulp zaterdag 29 oktober m.m.v. het duo - jn Donderdagavond, de gezelligste avond van de week met spare-ribs, kippepootjes of mosselen. Relgerlaan 40, Vlaardingen-Holy, Winkelcentrum, tel. 4743675 Schiëdam gestraft voor zuinig energiebeleid gehele land heeft men schade van' de orkaanstorm en overmatige regenval, wegen zijn onbegaanbaar. De haven plaats Bluèfields is. geheel wegge vaagd en op de plek waar voorheen het lieve plaatsje Rama lag is nu een meer van zestien meter diep. iDat heeft Sylvia Saakes', zelf door malaria 'getroffen, telefonisch vanuit Managua laten weten. Hulpgóederen worden per luchtbrug aangevoerd. Behalve door contant geld te doen in' de collectebus van de vereni ging kan ook. een bijdrage geleverd door geld over te maken op postreke ning 4966244 van de Vereniging Schiedam-Nicaragua onder vermel ding van 'noodhulp'. Woensdag kómt het bestuur van de vereniging bij el kaar in het gebouw Leliestraat 10. Vrijwilligers die mee willen doen aan de hulpverleningsactie, zijn daar vanaf 20.00 uur ook welkom.,, SCHIEDAM Een natuur-, gids verzorgt zondag een wandeling langs paddestoelen in het Prinseis Bêatrixpark. De "excursie start om f4:00 uur bij de ingang van de heemtuin. Deelname is gratis. Pad destoelen zijn vruchtlichamen van schimmeldraden en groeien het liefst op afgestorven, hout. Er zijn echter ook paddestoelen die op le vende bómengroeien. Zij kiezen hiervoor meestal verzwakte bomen. Een paddestoel als de 'Berkendo- der' betekent dan hét 'èind van de boom. De excursieleider geeft uitge breide toelichting over de. padde stoelen in het park. SCHIEDAM De Stadsom- röep is morgen en zondag te beluis teren-via de kabel op 94. T of via 106.7 op de FM-band. Tussen 15.00 en 18.00 uur actualiteiten met mu ziek/ Er wordt, nagepraat met CDA- fractievoorzitter Siem Rosman over de algemene beschouwingen. Voorts gesprekken met 'de journalist Péter de Lange over zijn boek 'Schiedam, recht voor z'n raap' en de onderwijs-/ delegatie'die-'dezé weèk uit Turkije' terugkeerde/ Zondag van 11.00 tot 12.00 een uitzending van de Suri- naamse vereniging 'Prem Samaadj'. Hierna een terugblik met PvdA-frac- tieleider Ge Brouwer, The Rita Young Show, nieuws en actualitei ten. Het weekeindprogramma wordt besloten met een twee uur durend sportprogramma dat begint om 17100 uur. I SCHIEDAM De werkgroep Schiedam van het Humanistisch Verbond houdt dinsdag in het wijk centrum De Erker, Jan van Avennes- straat 32, een lezing met als thema 'Humanisme in het dagelijks leven'. Spreker is Rob Buitenweg, docent van het Humanistisch Opleidings In stituut in Utrecht. Aanvang 20.00 uur;*'.".'/ SCHIEDAM In wijkgebouw De Erker in West wordt zondagmid dag een videofilm-festival gehouden voor kinderen van vier tot veertien jaar. Van 13.00 tot 17.00 uur zullen doorlopend tekenfilms over dieren te zien zijn. De kosten bedragen een gulden per kind. De Erker is te vin den aan de Jan van Avennesstraat Coördinator Wil Boonstra: „Ik hob aanwijzingen dat wé op do -•» SCHIEDAM Zeshonderd amb- ^arefek&chterigyia'da;gemeente/een; Pll^|Sé^VJa:tö^p^#ojecL^Bij! dégemeentë^^ ambtenaren. Het project is opgezet om ambtenaren thuis kennis te laten maken met automatiseren van administraties. Naar de mening van het gemeentebe stuur heeft dat een positieve invloed op het computergebruik in de gemeentelij ke organisatie zelf. De ambtenaren kon den een keuze maken uit verschillende types van het merk Acer, een IBM-com patible machine. Meest populair was de 500 met harddisc en printer van onge veer vierduizend guldén. VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN, 3^,^^ beddenspeciaalzaak - slaapkamers -slaapsystemenlinnenshop Hoogstraat46-48 3111 HJ Schiedam tel.: 010-4 26 87 17' ROTTERDAM - Het festival Jonge Turken, dat van vrijdag 28 tot zondag 30 oktober gehouden wordt in Amsterdam, Rotterdam enUtrecht, geeft een beeld van vernieuwende stro mingen binnen de traditionele Turkse volksmuziek. Drie muziekgroepen uit Turkije zullen in totaal negen concerten geven. Bovendien geeft Talip Öizkan, zanger en bespeler van de saz (een Turks snaarinstrument), een viertal le zingen en workshops. De ontwikkeling van de Turkse volksmuziek bevindt zich de laatste tien jaar in een stroomversnelling. Was de volksmuziek in Turkije voor die tijd een nogal statische aangelegenheid, uitslui tend gericht op het reproduceren van bestaande vormen, sinds een aantal ja ren houdt een nieuwe generatie van jon ge muzikanten zich op vernieuwende wijze met de Turkse muziek bezig. Klas sieke vormen worden gecombineerd met teksten van moderne dichters, ter wijl westerse instrumenten als gitaar, drums én synthesizer samen met tradi tionele instrumenten als saz en nay ge bruikt worden. Drie groepen uit deze stroming, te weten Eznigin Günlügü, Yeni Türkü en Hasret Gültekin Ensemble verzor gen in Rotterdam in De Evenaar elk één concert. Het festival zal in Utrecht wor den afgesloten met een feestelijk con cert van Talip Özkan in theater RASA. Enzigin GünlügÜ, die de serie Rotterdamse concerten op vrijdagavond zal openen, werd in 1982 opgericht, maar de muzikanten waren al veel lan ger: betrokken bij het omvormen van Turkse volkstradities tot' moderne, stadsmuzlek. Zij gebruiken daarbij uit sluitend akoestische instumenten zoals de saz, de kanun. (citer), de darbuka (vaastrommel), de bouzouki en gitaar; Zaterdag komt de groep Yeni Türkü naar De Evenaar. De groep be staat sinds 1979 én is één van de eerste muziekgroepen die de traditionele volksmuziek en instrumenten uit ver schillende Turkse provincies combineer de in moderne arrangementen. De groep maakt veelvuldig gebruik van mo derne electronic? als aanvulling op of in de plaats van de saz en andere traditio nele instrumenten. De zanger en saz-virtuoos Talip Özkan zal zijn lezing in Rotterdam ge ven op zondagmiddag om twaalf uur. Özkan houdt zich al sinds het midden van de jaren zestig bezig met onderzoek naar de volksmuziek van zijn land. Hij geeft concerten, lezingen en lessen in bijna alle landen van Europa en Noord- Afrika en is de stuwende kracht achter de nieuwe generatie Turkse volksmusici. Om drie uur s'middags, na de le zing van Talip Özkan, zal het ensemble van Hasret Gültekin zijn opwachting maken. Samen met een zangeres en drié mede-muzikanten speelt Hasret ei gen composities; die sterk doen denken aan traditionele 'asik-liederen', maar met invloeden uit de flamenco en dè reggae. Dit concert wordt door dè VPRO. opgenomenvoor uitzending in het radioprogramma 'De Wandelende Tak' op donderdag 12 januari, om acht uur 's avonds. De concerten op de vrijdag- en zaterdagavond beginnen om half negen. Kaarten vóór de concerten kosten 12,50 en voor" de lezing vijf gulden. Een passepartout voor de drie concer ten kost ƒ30,-; deze kaart geeft tevens recht op korting bij bezoek aan'een vierde concert in Amsterdam of Utrecht. Deelnemers aan de workshop van Talip Özkan betalen vijfendertig gulden. Zaal De Evenaar is te vinden aan de Willems kade 25 te Rotterdam. Voor meer infor matie kunt u tussen twaalf en vier uur 's middags bellen met 010-4111055. tigd optimistisch. De jóngeren praten er lijkheden wijst Is het probleem vaak ver met elkaar over, als ze een keer goed hoipen." op hun verantwoordelijkheden zijn ge- Eén minderheid komt uit zakelij- wezen. Het bureau wordt langzaam aan ke afwegingen bij Halt terecht. Omdat wat meer bekend." men zo een aantekening op het straf- Als tweede preventief aspect blad kan voorkomen of simpelweg om- noemt Boonstra de gesprekken over.de dat; men de? boete niet kan betalen, oorzaken van het gedrag. Als er thuis „Dat is.de groep die wel eens denkt er problemen zijn, proberen de medewer- met een middagje klussen wel makkelijk kers van het bureau daar wat aan te van af te kunnen komen. Maar zo werkt doen, zonder direct de maatschappelijk het toch niet. Als men de gemaakte af- werker uit te willen hangen. Ook kan het spraken niet nakomt sturen wij ze als- zijn dat de toestand in de wijk aanlei- nog terug naar. justitie, die sanctie hou ding geeft tot problemen. Boonstra: „Ik den we altijd achter de hand." krijg van een aantal jongeren uit Noord Uit de gegevens waarover Boon- te horen dat ze zich vervelen omdat; er stra nu beschikt vallen een paar opmér- bij hen in de buurt heiemaar niets te kelijke conclusies te trekken. Zo blijkt doen is. Dat zijn dan signalen die ik op- het een vooroordeel dat de vandalen pik en bij de politiek aan kan kaarten." gezocht moeten worden in een sociale Ook de ouders worden nadruk- klasse, de zogenaamde 'lagere milieus kelijk uitgenodigd om bij de gespirekken Jongeren uit alle lagen van de bevolking aanwezig te zijn, een oproep waaraan maken zich schuldig aan vandalisme, ongeveer de helft gehoor geeft. „De ou- verspreid over alle delen van dé stad, ■ders voelen zich vaak zeer gegeneerd inclusief Woudhoek en Groenoord. Ook' en schamën zich voor het gedrag van het stigma dat vooral scholieren van hun kind. Vermoedelijk letten ze daarnatechnische scholen zich aan vernlelin- beter op, wat ook preventief zal werken, gen zouden bezondigen is onterecht. Overigens zijn ze zonder uitzondering Boonstra: „We krijgen hier een heel ge- ènthousiast over onze aanpak." meleerd publiek, van LTS tot en met De doelgroep waarop Bureau gymnasium,/werkende jongeren ook. Halt mikt zijn jongeren tussen de 12 en Geen werklozen, opmerkelijk genoeg." de 18 jaar. Tot nu toe werden er zo'n 35 Betrouwbare cijfers over de jeugdige vandalen naar het Bureau ernst van het vahdalisme-probleem in doorverwezen/onder wie twee meisjes., Schiedam zijn er overigens niet. Tot zijn Nog geen van de boosdoeners heeft spijt moet Boonstra erkennen dat hij zich een tweede keer bij Halt moeten niet weet of het aantal delicten stijgt of meiden. De ervaring in Rotterdam leert, afneemt. De ambtenaar beschouwt het dat het recidive-percentage ongeveer 1 als een van zijn taken om te komen tot a 2 bedraagt, beduidend iager dan In een goede registratie, een karwei dat het justitiële circuit. tot nu toe door gebrek aan menskracht De opstelling van de 'klanten'is blijven liggen. Uiteindelijk moet ech- van Halt loopt sterk uiteen, maar de ter het gevoel van sociale veiligheid te- grootsté groep toont zich schuldbewust rugkeren, een begrip dat nauwelijks en wil het ook goedmaken. „Die zijn meetbaar is. Boonstra: „Dat is een psy- heel coöperatief, en willen zichzelf soms chologisch gegeven, moeilijk in cijfers te zwaarder straffen dan wat wij in ge- vatten. Als het aantal aangiften daaft dachten hadden. Af en toe heb jé ook terwijl de mensen nog steeds de straat de indruk dat een jongen even buiten niet op durven ben je toch op de'ver- de boot gevallen is. Als je ze dan goed keerde weg." wakker schudt én op hun verantwoorde- SCHIEDAM —Voorzichtig posi tief, luidt het voorlopige oordeel van vandalismebestrijder Wil Boonstra over de resultaten van Bureau Halt. „Het is duidelijk nog te vroeg om te juichen, en ik kan ook niet pronken met harde cij fers, maar ik heb aanwijzingen dat we op de goede weg zitten." Terugdringen van vandalisme door preventieve maatregelen/dat is de voornaamste taak van het gemeentelijk Bureau Halt. In januari van dit jaar ging men van start, als onderdeel van eën breder project ter bestrijding van veel voorkomende criminaliteit in Schiedam. Na een moeizame start heeft projectco ördinator Boonstra nü .toch de indruk dat de methode van Halt vruchten af begint te werpen. f - Vanaf begin'88 kunnen jongeren die in Schiedam wegens vandalisme worden opgepakt door de politie kiezen wat ze willen: of justitie handelt de zaak verder af, of ze worden doorverwezen, naar Halt. In verreweg de meeste geval len blijkt men voor het laatste te kiezen. Met de jóngeren die zo vrijwillig bij het bureau térecht komen worden gesprekken gevoerd over de achter gronden van hun gedrag. Ook verplicht men de vandalen tot het uitvoeren van een hoeveelheid werk, 'om het weer goed te maken'. Deze alternatieve be zigheden houden direct verband met het gepleegde delict: een grafitti-spuiter zal ondergekalkte muren moeten schoonmaken en wie een ruit ingooit mag helpen,bij het herstellen van glas schade/Bovendien wordt er in alle ge vallen een regeling getroffen om de aangebrachte schade te vergoeden. v Boonstra: „Door de jeugd direct te confronteren met de gevolgen van hun daden hopen we een mentaliteits verandering teweeg te brengen. Dat lijkt repressief, omdat je pas reageert als het kwaad al geschied is. Uit gesprek ken met jongeren is mij echter gebleken dat er toch ook een preventieve werking van uitgaat, daarom ben ik ook gema- •v V/--, - .v- SCHIEDAM - Enkele tiendui zenden guldens mist een bewoner van het Johan Straussplein na een inbraak in zijn woning. Door verbreken van een deur verschafte men zich toegang; waarna uit een kast een kluisje met het geld werd weggenomen. j SCHIEDAM - Mevrouw Wijnhorst leert in vier lessen hoe van papier Sinterklaascadeutjes ge maakt kunnen worden. Ze dóet dat op maandagmiddag van: 13.00 tot 15.00 uur in het wijkcentrum De Er- ker aan de Jan van Avennesstraat. Deelname kost 12,50. inlichtingen tel. 4267767. - - - i SCHIEDAM Saskia van !Hattem (harp) en Mia Dreese (fluit) j verzorgen woensdag 2 november in jdé Aula van het Stedelijk Museum jeen lunchconcert. .Hetduo voert j werken uit van Friderich Wilhelm [Rust, Carmen Petra, Basacopol en Andrea ;Padovano; Aanvang 12.30 i uur. Toegang en koffie gratis. SCHIEDAM Openge/ broken auto's en een nieuwe Mercedes zonder wielen werden aangetroffen op het opslagter rein van het autobedrijf Victoria aan de Strickledeweg. Op het aangrenzende terrein van het be drijf Vari BV werden eveneens auto's opengebroken. Hier wordt bovendien een auto vermist. De totale schade bedraagt ruim tienduizend gulden. DE STULP

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1