De Erker geeft cursus om een cursus te ikunnen volgen mmm BREDERE ORIËNTATIE VOOR VOLGENDE PALESTINA-REIS? Geschiedenis herleeft in De Gorzen: 'n wijk van vaklui De FIOM voor ongehuwde moeders Minder ongevallen in verkeer éfM/- Primeyr voor Schiedams wijkcentrum. Begeleiding bij televisielessen van Teleac wmêm WmÊmm «fwé Maasslüise ƒ300,-extra Dia-lezing over Schie Busters in De Teerstoof "'fV'--; >:i n!iSSib-T:-r-ï iriif/è- efa M m v v»jei-.",sa> céseb. mlui j.t Een delegatie van Vlaardingers heeft vorige week op uitnodiging van de Nederlands-Palestijnse Kring een reis ge maakt naar Israël. De Kring hoopt op de ze manier meer begrip te krijgen voor de situatie van Palestijnen onder Israëlische bezetting. Met de Vlaardingers, waaron- der de raadsleden J. Ranshuijsen van de. PvdA, R. Poppe van de SP, J. Bulva van de WD, A. Ranshuijsen-Hoogenboom van onafhankelijk D66 en J. Vons van de PSP/CPN/PPR, reisde voor Het Vrije Volk Ad Hoogerwerf mee. Hij maakte de voor bereiding van de reis mee, bracht dager lijks verslag uit van de ervaringen van de delegatie. Nu, een week later geeft hij een persoonlijke terugblik op de rëis en vraagt zich ah wat is het vervolg?..y m -^SCHIEDAM,^/Eenbegeleidènde Fcursusjdiejcrkuntvolgën om een ande- 't»ré'óurs^;'^dér;^6egrijpen,''dat is de 'landelijke primeur die Schiedam bin nenkort gaat; beleven. Wijkcentrum De /Erker is namelijk bezig met het opzétten van een viertal programma's die speci aal bedoeld zijn ter ondersteuning van Teleac-cursisten. Als het experiment slaagt zullen;er.meer lessenseries ko men voor televisie-studenten. SW^Mèestèrs/yari/de Westerse Filo- sofie '.is de titel van de eerste Teleac- cursuè: waarvoor men in De Erker te recht kan.^Vainaf. zondag 6 november wórdèh de lessen wekelijks óp radio en TV uitgezonden; in een zevental afleve- .rin'gen kómen leven en werk aan de ór-.' vde van Hegel,- Marx, Nietzsche, Wittgen- stein,Heidegger, Sartre eh Levihas; Geen kleine jongens dus, en bij wijkcentrum De Erker verwacht men dan ook dat menige kijker na afloop van dé uitzendingen nog met de nodige vra gen zal zitten. De inhoudelijke onder steuning bij deze ieergang moet vorm krijgen in een drietal bijeenkomsten ón- dèr leiding van drs S. Paridaens van de Open Universiteit. Ook wil mende deel nemers in de gelegenheid stellen de uit gezonden programma's nog eens terug te zien of te luisteren. Ondersteuning dicht bij huis, dat is het idee achter dit initiatief, waaraan ook de Openbare Bibliotheek, de Schie damse! Federatie voor Sociaal-Cultureel Werk en Teleac meewerken. Op de bij eenkomsten kan men niet alleen met vragen terecht, de docent zal de aanwe zigen ook prikkelen om te reageren wat ze gezien en gehoord hebben. i,Tweerichtingsverkeer moet - het worden, Ik ben er van overtuigd dat zui- ke bijeenkomsten/waar je kunt discus siëren, maar ook luisteren, een enorme verrijking/ kunnen betekenen," zegt or ganisator Armand van Puyvelde van de Schiedamse Federatie. „Dicht bij huis, vertrouwd, we hopen dat het de drem pel voor een aantal mensen verlaagt. We gaan er alles aan dóen om het ieuk én interessant te maken; Het rendement dat je uitje inspanningen haalt wordt zo veel groter Anders zit je maar thuis al leen voor jéteeveetje,/:o/:V/:;/,7 Men heeft ervoor gekozen om met filosofie te beginnen omdat de in druk leeft dat de belangstelling voor wijsgerige onderwerpen stijgende is. Van Puyvelde: „In Rotterdam hebben ze bij de Erasmus-universiteit honderden aanmeldingen voor een 55-plus cursus, bij Teleac loopt de voorverkoop van het bijbehorende boek als een trein en ik hoor dat er ook in de Schiedamse jon- gérencafè's weer volop over filosofische onderwerpen gepraat wordt. Ik ver wacht dus dat er een publiek voor Is." Bij Teleac is het Schiedamse ini tiatief enthousiast ontvangen. Er komen in-ieder geval ook begeleidende pro gramma's bij de cursussen Rechtswijzer en Ouderenwijzer. Aanmelden kan bij Wijkcentrum De Erker, J. van Avenne- straat 32, telefoon 4267767. De kosten bedragen een gulden per keer terugzien/luisteren van een uitzending en vijf gulden per keer voor de bijeen komsten. Die worden gehouden op 18 november, 2 en 21 december, telkens yan 20tot22 uur. /-'/'. -vtk£ W«'M /X y...' je. vergeleken met de donkere Door Ad Hoogerwerf VLAARDIN6EN - De Neder landse-Palestijnse Kring zal na het op touw zetten van een tentoonstelling over de afgelopen reis naar Israël een tweede reis gaan vóorbereidén. Dé eer ste contacten zijn inmiddels gelegd. In het voorjaar hoopt de Kring een delega tie samen te stellen die, een bredere af spiegeling van de Vlaardingse samenle ving is dan de pas teruggekeerde groep. Ook kerkelijke instanties zullen benaderd worden voor een bezoek aan de Westelijke Jordaanoever en Gaza- strook. De groepering Kerk én Samen leving heeft inmiddels laten weten mee te gaan. Volgens Riet Eggermont van de Nederlandse-Palestijnse Kring zal op den duur worden geprobeerd een lan delijke delegatie af te vaardigen. Ook, de tentoonstelling die op 26 november te zien is gaat mogelijk „op reis door de rest van Nederland". Overigens is ér nog geen ruimte beschikbaar waar de tentoonstelling met materiaal van de vo rige week gehouden reis getoond kan worden. "y;; Om de aandacht vast te houden wil de Palestijnse Arbeidersvereniging regelmatig mensen in de gelegenheid stellen de situatie in de door Israël be zette gebieden met eigen ogen te békij-l ken.. Over de kritiek op de nogal een zijdige rondleiding door vluchtelingen- kampen, en ziekenhuizen zegt Eggerm- ont dat het niet erg is na veertig jaar Ts- raëlische indoctrinatie' een week de an dere kant tébelichten. En daar nu wringt de schoen. Want wanneer veran- dert 'informeren' en 'op de hoogte stél len' in 'indoctrinatie'?: 'V/ De Nederlands-Palestijnse Kring hééft m Israël bij voortduring ingespeeld op de emoties van mensen die niet veel gewend zijn. Regelmatig werd de dele gatie door 'de Palestijnse gids over spoeld met gruwelijke details van het le- vemonder bezetting. Hij deinsde er niet voorderug; uitgebreid te vertellen hoe een Israëlische kogel, iemands hersenen, eruit, schoot,' die vervolgens tegen het plafond en in de gordijnen spatten. Regelmatig werd de delegatie door de Palestijnse gids overspoeld met gruwelijke details van het leven onder bezat? De reactie van de Vlaardingers was bègrijpelijk.Stuk voor stuk keerden de leden geschokt naar Nederland te r/rug. Ze kregen bevestigd dat de Pales- tijnen ónder erbarmelijke ómstandighe- - den leven. Elk lid had voor het vertrek al een stapel informatie over de schen- dingen van de mensenrechten voorge- schotèld gekregen. Ellende die ze-nu :k met«jeigeA-i,pgen-Jiebbeniiku.ijnerij',aap-',iU o; schpuwenov. gg •!mcU éo néoei iitjvHoe de-, tentoonstellingAéruitj zals ',-ü zien laat weinig te raden over. Ook hehy publiekj: zal net aisde delegatieleden een wrange smaak in de mond krijgen ting. bij het zien van een onderdrukt vólk. Tegelijkertijd zullen er toeschouwers rondlopen die zich afvragen, waaróm gebeurt dit. Hoe kan het ene volk het andere onder de duim houden. Een vraag die onbeantwoord is gebleven. Men zag de zaken liever.simpel: hier zit het slachtoffer en daar de schuldige. Maar zo eenvoudig, is de realiteit meest al diët)clTopèlijkrzmjèhvólgerf'dè delega ties wat meer historisch besef ten toon spfëldèri.'fi "*v Dat er mensen' In kampen leven is" verschrikkelijk/ maar dat 'valt rifet al léén'Israël aan te rekenen. Niemand zal de huidige ellendige situatie in de bezet-;! te gebieden kunnen ontkennen.Juist;! daarom is overdrijving van'de gegevens-! of bewust achterwege laten van infór-31 matie niet nodig; De Palestijnse zaak is/; er niet mee gediend, dat het verleden* wordt vergeten. '7 Emoties zijn een zwakke voe-^ dingsbron voor'een eerlijke discussie.'3 Het gaat vooral om kennisvan/feiten." Het aandikkerj'^iföirgifi^i^lïéden.en verdraaien vari!Clfist8rfsChe)ietteri',fdbet3 de Palestijnseïaak^ièkèr!hiet'öóed3'>/' üf '•viU'ix' /s-' .J 'iS.trf 'V -.'tb -Q3 De arbeiderswijk De Gorzen was een waarin de brandersknechls moesten wonen. Woningen niet op elkaar gepakt, zodat luchtën licht er binnen konden komen. Door Han van der Horst SCHIEDAM - Een ding staat vast: de geschiedenis herhaalt zich nooit. Maar het valt soms moeilijk om aan dit stahdpunt vast te houden. Som mige dingen van nu lijken immers sterk op verschijnselen uit het verleden/ Van alle Schiedammers weten de Gorzene- zen dat momenteel het best. Want met hun wijk gebeurt iets, dat in een andere vorm ook al eens plaats had. En menig bejaarde in de wijk heeft dat als kind nog meegemaakt. Nauwkeurig op de vingers geke ken" door een hoogst kritische bewo- nérsvereniging is de gemeente bezig met renovatie van de oude wijk. Als dit karwei straks geklaard is, dan beant woorden De Gorzen opnieuw aan de ei sen van behoorlijke volkswoningbouw. En daarmee is dan gehandeld in de geest van degenen die de wijk stichtten en dat geldt met name voor het zuidelijk gedeelte tussen de Nieuwe Maasstraat en de Havendijk. I Oorspronkelijk zijn De Gorzen het oude zeehavenkwartier van Schie dam. Al vroeg in de negentiende eeuw stonder bebouwing langs de Hoofd straat en aan de Voorhaven meerden zeilschepen af om tonnen jenever in té nemen voor bestemmingen over de hele wereld. Achter de huizenrij op de Hoofdstraat verrezen afschuwelijke krotten erger nog dan die van de binnenstad. Toch is de wijk nooit over heerst geweest door een chaotisch sys teem van sloppen ep stegen, zoals dat Schiedams centrum tot diep in de jaren vijftig kenmerkte. Integendeel: van het begin af aan probeerde men er wat van te maken. Dat valt nog steeds te zien aan het laatnegentiende-eeuwse ge- déelte van de wijk: de Dwarsstraat en directe omgeving. De woningen daar staan niet op elkaar gepakt, zodat lucht en licht er binnen konden komen. De buurt was een paradijsje,, vergeleken met de donkere gangetjes waarin de brandersknechts moesten wonen. In de Gorzen zaten dan ook be wuste, kritische mensen. Het was een arbeidersbuurt, dat zeker, maar de hu ren waren er toch hoger dan in de bin nenstad. Daarom trok de vakman er heen met zijn gezin en die vakman was trots op zichzelt, op zijn kunnen, op zijn fatsoen. Men voelde zich een beetje verheven boven de aan drank en gods dienst verslaafde armoedzaaiers van het centrum. Maar dat leidde niet tot ve rachting. Juist in De Gorzèn kwamen de vakbeweging en het socialisme tot grote bloei. De Gorzenezen probeerden greep te krijgen op de stad. De sociaaldemocraat Piet de Bruin, later de eerste wethouder van so ciale zaken uit de plaatselijke geschie denis, maakte van De Gorzen zijn poli tieke basis. Dankzij de consequente steun van de Gorzenezen kon er in heel Schiedam, effectief actie gevoerd wor den tegen sociaal onrecht, tegen de ar moe,, de krottenwijken, volksvijand nummer één, de tuberculose. En tegen de slaafsheid, die de arme Schiedam mers vroeger zo kenmerkte. De Gorze nezen namen het juist op voor hun min der bedeelde stadgenoten. Hun trots bracht, hen tot solidariteit. Tegen die achtergrond is het geen wonder, dat de Gorzen in de jaren twintig het voornaamste toneel werden van de sociale woningbouw in Schie dam. Die werd toen nog niet van ge meentewege tot stand gebracht. Dat deden woningbouwverenigingen, die overigens van het stadsbestuur wel hulp kregen bij het aangaan van leningen en dergelijke. Tussen Nieuwe Maasstraat en Havendijk ging 'Volkshuisvesting' aan het werk. Deze vereniging was eigenlijk eén initiatief van de Schiedamse sociale hervormer M.C.M. De Groot, die ook aan de wieg stond van de coöperatie DES en de nog steeds bestaande coö peratieve drukkerij 'De Eendracht'. De Groot was miljonair. Hij was bovendien een overtuigd lid van de libe rale partij. En voor hem betekende libe ralisme gelijke kansen voor iedereen. Dan mocht je van hem zelf zien, wat je er in het leven van maakte. Overal waar mensen met elkaar bezig waren om het lot van zichzelf en hun gezinnen te ver beteren, was De Groot stimulerend aan wezig. Met ideeën en meestal in het diepste geheim met'geld/véél geld, als hem dat zinnig leek. Je kunt nu nog aan het zuidelijk deel van de Gorzen zien, dat daar geen huisjesmelkers aan het bouwen zijn ge weest. Volkshuisvesting- bouwde een soort ruime hofjes. De poorten, zoals hier en daar in de iJsselmondesestraat, gaven de passant de indruk, dat hij een soort kasteel binnen trad en dat was ook de bedoeling. Hier wérd een kasteel gebouwd voor trotse arbeiders. De huizen warén voor die tijd ruim. Met zes kinderen een woninkje van drie kamers en een tuintje erachter betrekken, dat was in de jaren twintig voor de meeste mensen een weelde. Tegenwoordig accepteren we dat niet meer. Het levenspeil is vergeleken met de jaren twintig verveelvoudigd en dat komt ook tot uiting in de minimale wooneisen. Vandaar, dat het net is of de geschiedenis zich in de Gorzen herhaalt: verantwoorde nieuwbouw, renovatie. De geest van M.C.M; De Groot is weer vaardig gewórden over de wijk. Dat blijkt uit de vernieuwing. En dat blijkt evenzeer uit die lastige bewoners- vereniging die steeds weer laat merken, dat gewone mensen zich niet laten kis ten. Die ouwe De Groot had het vast ook mooi gevonden, als hij het mee had mogen maken. „Hat verschijn sel alleenstaan de ouders is de afgelopen jaren steeds minder ongewoon ge worden," meent FIOM-coordina- tor Wil Venema. SCHIEDAM Het aantal onge vallen en slachtoffers in het verkeer daalt jaarlijks nog steeds. In 1987 ge beurden 'slechts' 1.370 ongevallen en dat is 315 minder dan bijvoorbeeld in 1975. In 1986 deden zich 1.428 onge vallen voor, blijkt uit het zojuist versche den jaarverslag van de Dienst Gemeen tewerken. De kruising 's- Gravelandseweg/De Brauwweg scoort met ongevallen het hoogst. Vorig jaar registreerde de politie 25 aanrijdingen, waarvan drie letsel of de dood tot ge volg hadden. Vorig jaar meldde de gemeente zich aan als deelnemer van een landelij ke actie voor het met 25 percent terug dringen voor het jaar 2000 van het aan tal verkeersslachtoffers. Daarvoor heeft de gemeente een startbedrag ontvan gen van 69.000 gulden voor het nemén van extra veiligheidsmaatregelen. Per 'bespaard slachtoffer' wordt een premie uitbetaald van 5.000 gulden. Voorwaar de is wel dat de vermindering van het aantal slachtoffers jaarlijks minstens 5 percent is ten opzichte van het jaar 1984. Toen vielen bij ongevallen 226 slachtoffers. Een verdere daling hoopt de ge meente te bereiken door het geven van verkeerslassen, het scheppen van dui delijke verkeerssituaties en het schei den van de verkeerssoorten. Cijfers over het aantal slachtof fers van dit jaar zijn nog niet bekénd. Volgens voorlichter Jan Langstraat is in ieder geval wel zeker dat de dalende lijn zich voortzet. „Dat komt met name door de beveiligingen die zijn genomen bij het doortrekken van het tramnet van het centrum naar Woudhoek." Door Bernadette Neelissen ROTTERDAM FIOM staat nog altijd voor Federatieve Instelling voor Ongehuwd Moederschap. Het bureau is gevestigd aan de Westersinge! in Rot terdam, onder één dak met het Buro voor Slachtofferhulp en de Algemene Hulpcentrale, waar de FIOM nauw mee samenwerkt. Nu is ongehuwd moeder schap In deze tijd niets vreemds meer, en in weerwil van haar naam staat de ROM dan ook al lange tijd voor een breder aanbod van hulpverlening. - - De ROM maakt sinds 1987 deel uit van het Centrum voor Dienstverle ning, en biedt hulp aan mensen die direct of indirect problemen hebben naar aanleiding van (onbedoelde) zwan gerschap. Daaronder vallen ook mensen die een kind ter adoptie hebben moeten afstaan, geadopteerden en adoptief ou ders, en mensen die geconfronteerd zijn met seksueel geweld (incest).Onlangs presenteerde de FIOM haar nieuwe be leidsplan 1988-1990. Een van de be langrijkste punten daaruit: onder in vloed van bezuinigingen in het welzijns werk en veranderingen in demaat schappij zal de FIOM geen hulp meer verlenen aan. alleenstaande ouders. ROM-coördinator Wil Venema (31) licht het een en ander toe. „De ont wikkelingen rond het afstoten van de hulp aan alleenstaande ouders zijn en kele jaren geledén al begonnen," vertelt ze. „Het verschijnsel alleenstaande ou ders, om het zo maar even te noemen, is In de afgelopen jaren steeds minder ongewoon geworden. De problemen er omheen zijn ook veel minder zwaar ge worden, en veel meer geaccepteerd. Het is geen specifieke FIOM —taak meer." Naast het afstoten van deze taak, die vervuld zal gaan worden door de RIAGG'sen het algemeen maat schappelijk werk, komen er twee aan vullingen op het huidige pakket: hulp verlening bij onvrijwillige kinderloosheid en bij verwerking van verlies van een pasgeboren kind. Echtparen die onvrijwillig kinder loos zijn hadden tot voor kort de keuze tussen hef accepteren van de kinder loosheid, het adopteren van een kind of het aannemen van een pleegkind. Door de voortschrijdenden technologische ontwikkelingen bestaan er nu veel meer mogelijkheden om toch een 'eigen' kind te krijgen: kunstmatige inseminatie, In Vitro Fertilisatie (IVF), gift en eiceldon atie. De hulp die de FIOM op dit terrein biedt is gericht op zowel het accepteren van kinderloosheid als bij het maken van keuzes voor alternatieve manieren van voortplanting. Ook zal er aandacht worden besteed aan kinderen die met behulp van een donor verwekt zijn. De FIOM verwacht aan de hand van haar ervaringen met adoptie-nazorg dat ook deze nieuwe ontwikkelingen tal van vra gen zullen oproepen bij ouders, kinde ren en donoren. De tweede nieuwe tak aan de Fl- OM-boom behelst de opvang van ou ders die een pasgeboren kind verloren hebben. „Uit verschillende vragen die in de loop der tijd aan ons gesteld werden bleek dat er qua opvang op dat gebied niets geregeld was," aldus Wil Venema, „Dus besloten we dat zelf aan te pak ken. Het verwerken van een miskraam of de dood van een pasgeboren kind is iets heel moeilijks. Er komt een gevoel van 'falen van je eigen lijf' bij kijken. Een vrouw die meer dan een miskraam achter de rug heeft, en dat komt vaak voor, blijft nameiijk niet denken dat zo- iöts de 'wens van de natuur' Is. Ook voor directe omgeving van de ouders is het moeilijk. Men weet niet hoe men met zo'n situatie om moet gaan." De FIOM gaat op dit gebied hulp bieden aan mannen en vrouwen in de vorm van groepswerk, individueel en in paren. /t!: De FIOM zal het laatste kwartaal van dit jaar gebruiken om de laatste groepen voor alleenstaande ouders te begeleiden en haar ervaring op dit ge bied aan andere instellingen over te dragen. Verder zal veel aandacht be steed worden aan het opbouwen van meer deskundigheid op. de nieuw te be treden terreinen (rouwverwerking, nieu we vormen van voortplanting ën bulten-/ landse adopties). Voor meer informatie kunt u tijdens kantooruren terecht bij de ROM, Westérsingel 6 in Rotterdam: telefoon 4366166. .{■jïMjfci'MiKji/. MAASSLUIS Ambtenaren van de gemeente Maassluis hebben deze week een ouderwets loonzakje met daarin 100 gulden gekregen. Zij ontvin gen deze extra financiële beloning ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het stadhuis in Koningshoek, dat vandaag op de kop af tien jaar geleden door prinses Margriet werd geopend. Maar de ambtenaren krijgen meer: op 5 december en op 22 december ontvan gen zij nogmaals een bedrag van 100 gulden. - 1 Wethouder Anton Wustrow (Per soneelszaken): „Officieel mogen wij als gemeentebestuur ambtenaren 500 gul den per jaar schenken. Voorwaarde hiervoor is wel dat dit in het kader van Iets gedaan moet worden. Wij hebben, gekozen voor deze drie data omdat die mooi uitkomen. Met dit extraatje spre ken wij als college onze dank uit aan het adres van de ambtenaren voor hun goe de inzet op het werk." De 450 ambtenaren die het extra centje ontvangen, hoeven hierover geen belasting te betalen. SCHIEDAM - De heer F.W. van Oostroom van de Historische Vereniging houdt op woensdag 2 november een dia-lezing over Schiedam, Overschie, Delfshaven en Rotterdam. Aanleiding en uitgangspunt van de lezing is een uit 1512 daterende kaart van de schilder Jan Pape. Het is een vogelvlucht van het landelijke gebied tussen Schiedam, Rotterdam en Overschie. De lezing vindt plaats in de zaal van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest 92. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM 'Busters Wereld' is de titer van de jeugdfilm die woens dagmiddag wordt vertoond in theater De Teerstoof. Aanvang 14.00 uur. Toe gang 3,75 gulden. De film handelt over de tienjarige Buster die altijd een grijns op, z'n gezicht heeft. Hij is een dromer sn een tovenaar. Dat is niet vreemd want hij is de kleinzoon van de Grote Osman. Buster brengt graag zijn omge ving In verwarring" met onverwachte streken.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1