Groen oord heeft behoefte Km"u"rk zn aan kinderrijke gezinnen Brug wordt opgek Aandacht vaoi voeten (BBLB Schiedarinsé kunstenaars gaan exposeren in Westduitslaiid Bibliotheektarieven voorlopig ongewijzigd !Sinvdfflünieif Rvd A-delegatie na werkbezoek: 'Zorg voor ouderen door bezuinigingen in de knel' Lezingen over kunstenaars BRIEVEN VAN KINDEREN Tante Mies Geen onderdak Vietnam De vliegende stoel Dol op vis Spoedoperatie «EIKCEHTEBESTUUR VAN SC8IE0JUI HOORZITTING WINKELSLUITING 230 bekeuringen bij controle A 4 Dorstige inbrekers Cabaret Vogelfotografen Stijldansen 'Sammy en Rosie' BUREAU VOORLICHTING ,V-\" ,vy h'fyy- Door Rein Wolters V; SCHIEDAM Een groot deel van de bewoners van de verzorgingshui zen De Harg en Spaland hoort eigenlijk thuis in een verpleeginrichting. De PvdA noemt deze situatie bij monde van het gemeenteraadslid A. van Loenen 'diep- treurig'. Een twintig mannen en vrouwen sterke delegatie van de socialisten bracht gisteren een werkbezoek,aan de wijk Groenoord. Niet minder dan 70 percent van de ruim tweehonderd bewoners van hui ze Spaland hebben dringend behoefte aan meer dan de normale hulp die, gangbaar is in een verzorgingshuis. In De Harg jigt dit percentage op 28 per cent. Voor zover mogelijk krijgen de be woners deze meerzorg ook. „Maar," zo concludeert Van Loenen, „dat trekt een zware wissel op het personeel. Uiteinde lijk Is het personeel van een verzor gingshuis niet opgeleid voor het meer specialistische werk in een verplegings- huis." yVolgens de PvdA ligt de oorzaak van de versukkeling in de ouderenzorg bij het bezuinigingsbeleid van de rege ring Lubbers. „Jaarlijks moet onze ge meente negentien bedden inleveren. Nu al plukken we hiervan de wrange vruch- v ten." De socialisten vinden het wei noodzakelijk dat de zes bejaardencen tra komen tot een betere samenwer king. De eerste besprekingen zijn reeds gevoerd.. Huize Spaland wacht boven dien een renovatie, waarbij de 156 wooneenheden worden teruggebracht tot iets beneden de honderd. De ver bouwplannen zijn gereed en het geld is beschikbaar. Probleem is het tijdelijk huisvesten van de bewoners. Geopperd Is hen onder te brengen in de aanleun woningen bij huize Frankeland. Groenoord vergrijst aanzienlijk. Steeds meer ouderen wonen langer zelfstandig en dat houdt de vestiging van kinderrijke gezinnen tegen. De wo ningdoorstroming stagneert. Met name de 141 leerlingen tellende openbare ba sisschool De Ouverture heeft moeite het hoofd boven water te houden. Voldoen de leerlingen ontbreken, terwijl de wijk toch ongeveer 15.000 Inwoners telt. „De openbare voorzieningen zijn te goed," voert de fractievoorzitter in de gemeen teraad, G. Brouwer, als opmerkelijke re den aan. „Winkels, banken, de markt, het dienstencentrum en het postkantoor liggen allemaal binnen loopafstand; Bo vendien Is het openbaar vervoer uitste kend geregeld." PvdA-onderwijsdeskundige me vrouw Y. Siljee vindt: „Het huisvestings beleid moet beter worden afgestemd. Kinderrijke gezinnen, ook Turkse zou den zich in de wijk moeten vestigen." Middenstanders van het Hof van Spaland en het winkelcentrum Woud- hoek vroegen de - delegatie aandacht voor de bereikbaarheid van hun bedrij ven en de parkeergelegenheid in de di recte omtrek. Bovendien houden zij vast aan de vestinging van een destijds door de gemeente beloofde publiekstrekker in de vorm van een warenhuis van bij voorbeeld Vroom en Dreesmann. Brou wer sluit de komst van zo'n superwinkel in de toekomst zeker niet uit. Verder besteedt zijn partij aandacht aan het 'rode-stoplichten-probleem'. „Tussen het oosten van de stad en hier vind je zestien verkeerslichten op je pad en die staan altijd op rood. Misschien dat een groengolf uitkomst biedt." Uit de gesprekken is voorts «ooi- gesteld dat de twee winkelcentra niet gebukt gaan onder een zorgwekkende criminaliteit. „Die is minimaal en dat komt mede door de sociale controle." Het beheer van het wijkcentrum De Blauwe Brug is een doorn in het oog van veel gebruikers. Het gebouw is van de gemeente em wordt beheerd door ambtenaren. Veel vrijwilligers stellen hun vrije tijd beschikbaar voor het goed laten verlopen van talloze activiteiten. „Maar gedurende de schoolvakanties is het gebouw gesloten. Dat levert een spanningsverhouding tussen gebruikers en beheerders." Ook dit onderdeel zegt de PvdA-delegatie aan een extra onder zoek te zullen onderwerpen. Als elke in Groenoord gestelde vraag is beantwoord, denken de socia listen een werkbezoek aan een ander stadsdeel te brengen. „Hierover hebben we nog niet nagedacht, want we leven als het ware van de ene in de andere dag. Maar ditmaal zou de wijk West aan de beurt kunnen zijn," aldus G. Brou wer. ROTTERDAM Onder kunste naars en publiek wordt een herniéuwde belangstelling <voor de klassieken in de kunst geconstateerd. Reden waarom de Rotterdamse Kunststichting in Zaal de Unie een viertal lezingen heeft georgani seerd, waarin belangrijke 'meesters uit de kunst' door deskundigen opnieuw onder de aandacht worden gebracht. Er is gekozen voor kunstenaars uit ver schillende periodes en disciplines. Aan bod komen achtereenvol gens: de filmregisseur Michelangelo Antonioni, de architect Andrea Palladio, de schilder Johannes Vermeer en de choreograaf GeorgeBalanchine. Deze reeks wordt later in het seizoen mogelijk gevolgd.door een tweede:r Alle lezingen beginnen om 21.00 uur; .de toegang bedraagt 5,- per afle vering. Wie alle voordrachten wil volgen en daarbij verzekerd wil zijn van een zit plaats, -kan die telefonisch reserveren op werkdagen van elf tot vijf op num mer 010-4333534.--,. De kosten bedragen dan twintig gulden (vier keer ƒ5,-). SCHIEDAM 'Nadat er op sportgebied al diverse uitwisselingen mét partnersteden geweest zijn lijkt er aan het culturele front nu ook wat be weging te komen. Een selecte groep Schiedamse kunstenaars zal komend voorjaar gaan exposeren in Esslingen, Schiedams zusterstad in de Bondsrepu bliek; 1 Omgekeerd zal er in het najaar van 1989 in het Stedelijk Museum werk te zien zijn van beeldend kunstenaars uit zoveel mogelijk bevriende Europese plaatsen. Eurokunst wordt de titel van deze grote tentoonstelling, die alle zalen van het museum zal beslaan. Daarnaast speelt museumdirecteur Hans Paalman nog met het idee om een tentoonstelling van kindertekeningen uit de zes ver broederde steden op te zetten en die langs de verschillende plaatsen te laten reizen. A De expositie in: Esslingen, vlakbij Stuttgart, biedt de Schiedamse kunste naars volgens Paalman goede kansen om ook internationaal wat aandacht te trekken. Paalman:. „Het kunstklimaat is daar erg goed, er is een sterke wissel werking met Stuttgart waar veel gebeurt en men ook veel geld, over heeft voor cultuur." Welke leden van de Schiedamse kunstenaarskolonie uiteindelijk terecht kunnen bij de oosterburen, wordt ver moedelijk uitgemaakt door de museum directeur van Esslingen. „De preciese afspraken daarover moeten nog ge maakt worden, maar dat lijkt me we! zo zuiver. Ik wil geen verantwoordelijkhe den afschuiven, maar het verwijt van vriendjespolitiek ligt natuurlijk zo op de loer. Wij kunnen wat mij betreft van elke belangstellende artiest documentatie opsturen, dan mogen de Duitsers zeg gen wie ze willen hebben," aldus Paal man. Die keuze zal de museumdirec teur waarschijnlijk zelf moeten gaan maken bij het inrichten van de tentoon stelling Eurokunst. In november wordt er weer geconfereerd met de zusterste den Esslingen (BRD), Velegne (Joego slavië), Udine (Italië) en Neath (Enge land).. Bij die gelegenheid .wil Paalman zoveel mogelijk ^collega's enthousiast maken voor het p!an. „Het moet toch erg interessant zijn om te zien wat er in al die steden, die in een aantal opzich ten met Schiedam vergelijkbaar zijn, ge beurt. Esslingen is zeker de moeite waard, dat weet: ik al. Maar misschien komen de Joégoslaven ook, en wie weet met wat voor verrassingen." - Een andere tentoonstelling waar in hetmuseum nu al aan wordt gewerkt, heeft als onderwerp de Schiedamse stadsontwikkeling vanaf 1945 tot heden. De expositie wordt gemaakt samen met de dienst Gemeentewerken en is ge pland voor komend voorjaar. Het jubile umjaar 1990 het museum bestaat dan 90 jaar wordt ingeluid met een tentoonstelling van het werk van de Schiedamse sierkunstenaar A. F. Gips (1861-1943), een expositie in de serie Schiedamse Meesters. Het tentoonstellingsprogramma 1989/1990 van het Stedelijk Museum werd gisteren besproken in de raads commissie voor Welzijn en Cultuur. Evenals de meeste raadsleden had Th. de Vos (PvdA) lof voor de veelzijdigheid in het aanbod, maar toch miste hij de allernieuwste stromingen binnen de mo derne kunst. Paalman verweerde zich door te wijzen op het beperkte budget van;het museum en het krappe perso neelsbestand. - „Wij moeten steeds de keuze maken tussen heb'in huis' maken van tentoonstellingen uit eigen bezit, of het 'buitenshuis' uitzoeken van werk, be zoeken afleggen en dergelijke, wat veel arbeidsintensiever is. Gezien onze mid delen is het niet te vermijden dat er dan gaten vallen, je kunt niet alles bijhou den," aldus de museumdirecteur. isw-niis -jnemojirti bte:;C:ms:;:.\.e na natsdduv-«»hsws eifaetlos-araiee. Met een kraan 'isgistermorganbljdBBuitensluiseea kunstwerk van het Rot terdamse kunstenaarscollectief 'Kunst en Vaarwérk' dp zijn plaats gehesen. ;Volgënde Week,wöensdag'ohtltuli dh minister van Verkeer en Waterstaat, mèvrouw drs: N. Smit-Kroes, het kunstwerk; 0e bewindsvrouwe verricht de- ,'zé.handelihg Imaanwezigheld va!! het gemeenteb'estuuKen'de dijkgraaf en hoogheemraden van Schie rond de dijkversterkim beheersgebied Schieiand voltooid. Om kwart over vier draagt i kunstwerk over aan het gemeentebestuur. Stuur je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag rnet vermelding van Je naam, Je adres. Je leeftijd en Je woonplaats. Tantè Mies is dol op honden. Maar niet op haar zus want haar zus heeft kinderen. En tante Mies heeft geen kinderen alleen houdt ie van bay's. Op een dag wou haar nichtje logeren bij haar tante Mies dus haar nichtje Anne kwam logeren. Ze had den plezier en tante Mies zei kind ik heb nog nooit zo'n plezier gehad. Ze maakten de tuin schoon en de ka mers. Tante Mies was tevreden dat iemand haar geholpen had. Ik was niet doi op kinderen zei tante Mies. Wanneer komt Anne weer zei tante Mies tegen haar zus. Ik ben dol op Anne zei tante Mies. Dit was het zei tante Mies. Yvonne Soebratie, 11 jaar Rotterdam Krakers zijn eigenlijk mensen die geen huis krijgen of te arm zijn om een huis te kopen. Krakers zijn eigenlijk gewonen mensen. Ze heb ben niks met dieven te maken. Zwervers liggen op de stoep. Soms is 't fijn maar soms niet. Vooral als 't sneeuwt. Het is erg zielig voor de daklozen hoor! Olda v.d. Pluijm, 9 jaar v\ .Rotterdam.' In Vietnam was al jaren oor log geweest. Een heleboel mensen gingen dood. Ze vochten tegen Chi na Frankrijk en Amerika. De oorlog duurde heel lang. Daar hebben ze geen snoep of chocola en drop maar daar eten ze suikerriet. Daar moeten ze vis vangen want in Nederland ken je zo naar een winkel gaan en vis kopen. En je ken de bergen van Chi na zien en ze eten met stokjes en ze moeten na school theebladen pluk ken: dag. Nauahad Mohammed J Hoesein, 9 jaar, Rotterdam Er was eens een stoel die vliegen kon. Een meisje ging zitten op dat stoel en brengde haar naar de gekke tijd. Er waren mensen die paars waren en groen waren en alle kleuren waren. En niet te eten vond ik zeewiersoep. Bah zeg, geef mij maar patat liever. Wij hebben geen patat dat bestaat niet. Weet je waar een winkei waar je eten kunt kopen? Hoepel op met jou gekke woorden. Yvonne Soebratie, 11 jaar Rotterdam lili Laura Vargas, 10 jaar Rotterdam SCHIEDAM Een 17-jarige jon gen is gistermorgen met spoed aan zijn benen geopereerd na een aanrijding met een auto. Hij reed op zijn brommer op de Nieuwe Haven in de richting van de Burg. Knappertlaan toen een auto mobilist hem schepte. De auto reed te gen het eenrichtingsverkeer in. SCHIEDAM 'Truus gaat uit wandelen' is de titel van het caba- retprogramma dat zaterdag in thea ter De Teerstoof. speelt. Het pro-' gramma wordt gespeeld door een ex:punk, ex-hippie en destijds aan staande moeder; Ze vonden elkaar drie jaar terug in een a-capella ge zongen lied. Sindsdien hebben .de uit Friesland afkomstige vrouwen (Raldie Langereis, Esther Hageraats en Harmien Slfèr) zich ontwikkéld tot een semi-profèssionele theater/muziek-act. Ze zingen num mer van onder andere Doris Day, Bette Midler en The Andrew Sisters, afgewisseld met eigen nummers, verhalen, mime-act en een intern confllct.Aanvang 20.30 uur. Toegang 12,50 gulden. Houders van CJP of Pas-65 2,50 korting. SCHIEDAM De vogelfoto- graferi René Pop en Hans Roersma houden vanavond een lezing over hun werk. De avond wordt georgani seerd door de afdeling Schiedam/- Vlaardingen van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) in natüurcentrum De Boshoek, Chur- chillweg 52. De bijeenkomst is een voorbereiding op een tocht door de; Voornse duinen, die zondag plaats- vindt. De beide natuurfotografen zul- len dia's vertonen van vogels die langs onze kust te zien zijn, zoals di verse meeuwesoorten, alken en steltlopers, maar ook zangvogels uit - de duinen, waaronder leeuwerikken,:l vliegenvangers en piepers. Het pro gramma begint om 19.45 uur, zaai,;j open 19.30 uur. Iedereen uit de re^ gio tussen de 12 en 23 jaar Is wel-.-,' kom, de toegang is-gratis. De Bos- hoek is te vinden in de hoek van het:,; Bachplein, achter de trambaan. Aansluitend op de lezing is er zon dag een fietsexcursie naar de dui nen van Voome. Om 8 uur 's och-:., tends wordt er vertrokken vanaf de molen Aeolus in Vlaardingen, in Maassluis om 9 uur bij de pont. Om ongeveer 17 uur hopen de jonge na tuurvorsers weer terug te zijn in Maassluis, in Vlaardingen om 18 uur. Voor aanmeldingen en informa tie kunnen belangstellenden contact ,1 opnemen met Ronald Jacobs, tele- foon 4743407. i SCHIEDAM - Wie houdt van';! een avondje stijldansen in een ont-'J spannen omgeving of dat door mid-; del van veel persoonlijke aandacht juist wil leren kan terecht.in, Kluphuis Oost. Iedere dinsdagavond 'gaan daar van ;2ö;tot''22"üurdéJ voetjes; van de ylper. pe kósten '.bedmgen.; 15' gulden" pér pefsoon perméanij; Ook wië géén danspartner heeft kan.' zich opgeven.'De cursusleiding zoekt; er dan zo snél mogelijk iemand bij'; die zich ook alleen heeft.aangemeld.';; Een avondje vrijblijvend komen kij-,, ken mag ook. Het adres van Klup- huis Oost is GalileTstraat 86, telefoon 4735435. SCHIEDAM - De Engelse speelfilm 'Sammy en Rosie get laid',e van regisseur Stephen Frears wordt v vrijdag vertoond bij de Stichting; Filmclub aan de Nieuwstraat 12.^ Aanvang 21.30 ui#. Donateurs beta len vier gulden entree.- (INGEZONDEN MEDCDBJNO) Afkrabben, grondverven en aflakken. Drie noodzakelijke behandelingen die de oude Appelmarktbrug over de Lange Haven deze week ondergaat. Wél lastig voor het verkeer, iedereen moet omrijden. Gelukkig hoeft dat maar tot vol gende week maandag. Dan is de stremming weer verleden tijd. Glimmende auto's zoeven vanal dié dag weer voor ja ren overeen glazend geverfde brug. - Stadskantoor Emmastraat 1 2111 GA Schiedam telefoon 010 - 4260500 De Schiedamse winkeliers kunnen In de loop van 1989 zeil be palen wanneer hun winkel geopend Is. Enige voorwaarde hierbij Is, dat de maximale openli igstljd van 52 uur per week niet over schreden wordt. Op 14 november vergadert de gemeenteraad over dit onderwerp. - c- Dit experiment vloeit voort uit het feit dat Schiedam aangewe zen Is als zogenaamde D-gemeente. De tijdelijk© maatregel past In het streven van de regering om de beleidsvrijheid van ge meenten te vergroten door middel van Decentralisatie en Dere gulering. ,.i;v Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn van plan aan dit experiment medewerking te verlenen. Voordat de gemeente raad een besluit neemt op het terrein van de Winkelsluitingswet acht het College van Burgemeester en Wethouders het gewenst de mening van winkeliers hierover te horen. Daarom zal op woensdag 9 november a.s. om 20.00 uur in sa menwerking met de Kamer van Koophandel een hoorzitting worden gehouden In het Stadskantoor. Belanghebbende winkeliers die geen uitnodiging ontvingen, wordt verzocht dit bericht als zodanig te beschouwen. SCHIEDAM De abonnements prijzen van de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek blijven voorlopig dezelfde. De raadscommissie voor Welzijn en Cul tuur keerde zich gisteren in meerder heid tegen een voorstel van het college SCHIEDAM - Bij een snelheid scontrole op de rijksweg A4 bij de Be- neluxtunne! heeft de politie van Schie dam gisteren tussen 11.30 en 15.00 uur via de radar 230 hardrijders geregis treerd. Ter plekke mag, omdat er in de middenberm werkzaamheden worden uitgevoerd, niet harder worden gereden dan 70 kilometer per uur. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 126 kilometer per uur. De politie heeft een marge van ruim tien percent aangehouden, zodat pas bij een snelheid van 80 kilometer per uur werd bekeurd. van burgemeester en wethouders om het lezen twee gulden per jaar duurder te maken (2,50 gulden voor CJP-hou- ders). Het college wilde de verhoogde afdracht van leengelden aan het minis terie van WVC (naar verwachting een verdubbeling van 8000 naar 16.000 gul den in 1989) doorberekenen aan de ge bruikers van de bibliotheek/Slecht be argumenteerd en niet strokend met het Schiedams beleid om gemeentelijke ta rieven zo laag mogelijk te houden, oor deelden de fracties van PvdA, CPN en PSP/PPR, terwijl ook het CDA moeite met de verhoging had. Alleen de WD kon zich in het voorstel vinden. Bart de Leede (PSP/PPR) vroeg zich af of het plan wel effectief zou zijn, omdat ook het college verwacht dat een aantal lezers weg zou lopen voor de ver hoging. Ook Ton Seis (CDA) maakte zich daar zorgen over: „Schiedam heeft landelijk gezien ai erg weinig lezers, dat mogen er nog niet minder worden." SCHIEDAM - Tachtig blikjes fris, honderd pakjes siga retten, een kleurentelevisie als mede geld uit gokkasten en een voetbaltafel zijn bij een inbraak verdwenen uit een cafétaria aan de Lange Singelstraat. De onver laten kwamen binnen door het openbreken van de buitendeur. Uit een porta-cabln bij de Westfrankelandsedijk werd voor achthonderd gulden aan handge reedschap gestolen. Hierbij werd een deur geforceerd. Op het terrein van de voormalige Gustowerf mist de firma Van der Vis een cylinder van het hydraulisch systeem van een knijperbak. Het ding werd vakkundig gedemonteerd en geeft een schadepost van 10.000 gulden. Een winkelruit en een kassalade sneuvelde bij een in braak in een vishandel in het winkelcentrum het Hof van Spa land. (MQÏZONOCN MEDEDELING) Sinds kort haeft een aantal Neder landse schoenspeciaalzaken zich verenigd In een nieuwe organisa tie. Podo Llnéa (oftewel: voeten- uw adres voor: lijn pasvorm). We zijn op dit moment met zo'n zestig col lega's die zich stuk voor stuk In vakbekwaamheid ensenrfce onderscheiden van-de ..gewone" schoenwinkelier. Wij brengen schoenen van de hoogste kwaliteit en met de beste, antwoorde pasvorm. Bovendien kunnen we Individuele aanpeS" slngen ean confectleschoenen verrichten, zodat u zo soepel en gemakkelijk mogelijk uit de voeten kunt. In onze zaak tonen wij u graag onze nieuwe coAectie. die Is op gebouwd uit extra smalle en extra brede schoenen pjus alle wijdtes die daar tussenin liggen. Ook uw wljdtemaat hebben wi| in huls! Veel modellen zijn geschikt voor losse steun of voor een totaal voet bed. Andere modellen hebben een Ingebouwde steun. Een aantal modellen kunnen wij perfect „op maat voor Aangederrwlj als lid van de organisatie een specialistische op leiding achter de rug hebben en een grote kennis van teesien. voettypes en voetproblemen kunnen wij u een eerlijk en vak bekwaam advies geven bij voetklachten en problemen. Daarvoor graag tot ziens bij: - 8t«unzol«nop advlm art» Damésschoanan tot maat 45 Haranschoanan tot maat 52 Klndarachoanan In vijf wljdtamatan uw schoenenzaak - Dr. Kuyperkade 13 Maassluis Tel. 31899-12427

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1