geen risico's gezondheid Exotisch kökèrï in buurthuis: 'Ik krijg morgen gasten en ik ga het ze meteen voorzetten" m John Corver wanhoopt nog niet Verhuizen naar verzorgingstehuis? 18 Jazzclub over 10 dagen dicht BEKENDMAKING WIJ GAAN SCHIEDAM (VERLATEN m sSL GG en GD-directeur: Vergelijking Woudhoek en Spaland met Steendijkpolder en Broekpolder niet juist M PEmZi&i MET HOGE KORTINGEN Ligplaatsen voor historische, zeilende bedrijfs- vaartuigen Schiedammertjes in Jeugdjournaal Extra Lange nacht voor vrouwen Filmclub De Erker zoekt burenheipers i H PIJTEN RtfBENSPLSN 12 SCHIEDAM MAANDAGMIDDAG EN DONDERDAGAVOND GEOPEND SCHIEDAM Een vergelijking met de situatie tussen de wijken in Schiedam-Noord met beruchte stortge- bieden van havenslib Maassluis en' Vlaardingen gaat mank. Niet alleen ligt daar ook slib van de zwaarste categorie (4), maar bovendien is in de met wonin gen bebouwde Steendijkpolder in Maassluis en in de beboste Broekpolder in Vlaardingen geen afdeklaag aange bracht. Elke discussie over eventuele gevaren voor de volksgezondheid in de met havenslib opgespoten delen van Woudhoek en Spaland is zo al overbo dig, omdat er een afdeklaag van meer dan de minimaal vereiste tachtig centi meter is aangebracht. Directeur E.H. E. Wolfs van de Geneeskundige- en Gezondheidsdienst Nieuwe Waterweg Noord schrijft dit in een brief aan het college van burge meester en wethouders. Hem was om zijn mening gevraagd over de volksge zondheidsaspecten die vastzitten aan het bouwen op havenslib in de noorde lijke uitbreidingswijken. Dit gebeurde naar aanleiding van de vragen, waarin de kleine linkse partijen in de gemeen teraad vroegen om nader onderzoek van het slibdepot in Spaland alvorens tot woningbouw zou worden overge gaan. Zij beschuldigden wethouder Chr. Zijdeveld ervan de gemeenteraad onvol doende te informeren en de milieurisi co's te bagatelïsseren.,, Wolfs verwijst in zijn beantwoor ding naar onderzoek, dat al in 1985 op verzoek van het Openbaar Lichaam Rijnmond door de medisch-milieukundi- ge J. H. van Wijnen in de Maassluise Steendijkpolder is verricht. Het was ge richt op het gezondheidsricsicó bij bo demverontreiniging. Daarbij is uitge gaan van zogenaamde 'worst condi tions', wat wil zeggen dat de aanwezige ergste verontreinigingssituaties maatge vend zijn voor het gedrag van alle men sen in het totale gebied. Wolfs schrijft: „Daar de oplopen de klassificering van havenslib geba seerd is op daarmee gepaarde gaande verhoging van de ernst van contamina tie (samensmelting van verschillende stoffen, red.), mag vastgesteld worden dat de eindconclusie van het onderzoek te Maassluis zeker ook geldig is voor de huidige en toekomstige bevolking van de beide Schiedamse wijken. Zelfs al zou een afdeklaag ontbreken!" In dat onderzoek stelde de aan de Amsterdamse GG en GD ver bonden milieu-geneeskundige Van Wijnen, die in zijn conclusies onder steund werd door grootheden als prof. dr. H. van Gerven, prof. R. L. Zielhuis, M. M. Verberk en H. J. A. Sallé, dat bij het leven op Rotterdamse havenslib van Steendijkpolderkwaliteit waarbij geen afdeklaag aanwezig is weinig ri sico's aanwezig zijn. Alleen kleutertjes die bijna voortdurend vervuilde grond in hun mond stoppen, en mensen die zich bijna uitsluitend voeden met bepaalde groenten uit een tuin van verontreinigde slib, lopen risisco's. De slotconclusie van het rapport over Maassluis luidde: „De extra inna me van chemische stoffen zal op basis van de huidige kennis niet leiden tot merkbare of meetbare schade aan de gezondheid." I ROTTERDAM - Het Grondbedrijf van de gemeente Rotterdam iaat het Jazzcentrum Thelonious wegenshuurschulden uiterlijk half november ontruimen, tenzij het centrum dan een door timmerd .toekomstplan klaar heeft. Het geduld - van wethouder Lint horst. (Kunstzaken)^ isnu echt op. „Eén'huisbaas Heeft 'récht op zijn huurpenningen," zei hij gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie Kunstzaken. Raadslid R. van der Vos (Links Rotterdam) vroeg enig uitstel. Vol gens hem is het nieuwe stichtings bestuur druk bezig een plan te maken voor een gezonde toekomst van de jazzclub. Dan zou het jam mer zijn als een voortijdige ontruk - ming van het pand een gezonde J toekomst "onmogelijk maakt, zei:- Van der Vos.'. Linthorst was het daarmee eens en stond uitstel toe tot half november. .-M Da Chileense kookploeg pre senteert empa- nadas. met van links naar rechts kokkin Haidy Bobabilla, tolk Marta en Felix, de echt genoot van Hai dy: uien op het hoofd helpt te gen huilen. SCHIEDAM - Terwijl Haidy Bobabilla druk in de weer is met het kneden van het deeg staat, haar man Felix ijverig uien te snijden. Op zijn hoofd heeft hij het kapje van een fikse ui gelegd. Want dan hoef je niet te;- huilen, legt de Chileense Schiedam-, mer uit. Of hij de boel in de maiing neemt? „Nee hoor, echt niet. Mijn oma deed het al, het werkt echt," zegt hij met een stalen gezicht. Het lijkt erop dat'hij het meent. Zo leer je nog eens wat, al was het maar hoe je je tranen in bedwang kunt houden! Het Chileense echtpaar heeft in de keuken van Buurthuis Nieuwiand de schort voorgebonden in het kader van de internationale kook cursus die daar draait. Elke drie we ken worden de deelnemers ingewijd in -de exotische geheimen van eeri:verre, vreemde keuken. l >■- „Omdat-het niet alleen-goed, maar ook nog leuk is om wat te weten van de eetgewoonten van de buiten landers waarmee we in Schiedam wo nen. Anders blijf je zo gauw steken in: 'Wat een raar luchtje op de trap, dat zullen die Marokkanen wel weer we zen," legt volwassenenwerkster Nel Bootsman van het buurthuis uit. „Kijk eens wat voor ingrediënten ze gebrui ken. En vooral: proef het eens!" Haidy en Felix, die al vanaf zijn negende jaar thuis moest koken, wo nen vanaf maart 1987 in Schiedam. Toen moest bankbediende Felix, vak bondsman en lid van de socialistische partij, vluchten voor de geheime poli tie van generaal Pinochet.- Na ander half jaar in Nederland beheerst Felix de taal al aardig. Haidy heeft er wat meer moeite mee, maar gelukkig is daar de Spaanse Marta om de uitleg van de kokkin te vertalen. Empenadas staater op het menu, de traditionele Chileense vlees pastei, die vooral op zon- en feestda gen wordt gegeten. Felix doet het voorbereidende werk in het keukentje, zijn vrouw doet de cursistes duidelijk en vaardig voor hoe dit staaltje van Chileense kookkunst klaargemaakt wordt. Als het deeg gereed is komt Haidy het even laten zien aan de klei ne twintig deelneemsters, die er een kritische kennersblik op werpen. Mooi soepel deeg, is de me ning van Dini van Gent en Sifa van der Most, allebei vaste cursusklanten. Alle gerechten die ze hier kregen voorge schoteld, hebben ze inmiddels ook thuis al een keer geprobeerd tot voile tevredenheid van de huisgeno ten. „Die staan echt niet raar te kijken hoor, ze zijn er juist dol op. Ach, wie kookt er tegenwoordig nu nog uitslui tend met aardappels?" zegt Sita, ter den, gewoontes en cultuur. Het zijn tenslotte ook.je buren, de mensen bij je in de straat." Felix heeft het intussen nog .steeds druk met de gesneden uien voor de salade. Ze wórden met suiker en zout bestrooid, en na een tijdje af gewassen en uitgeknepen. Dan gaan ze met wat stukjes citroen onder wa ter. „Zo worden ze minder scherp," licht de Zuidamerikaanse' kok toe, die thuis ook geregeld de pollepel han teert. De' salade waar hij aan werkt wordt in zijn land vooral gegeten op onafhankelijkheidsdag. Ook de punch ontbreekt niet: gekoelde witte wijn met suiker en stukjes ananas. Felix laat wat proeven. „Zoet hè? Echt een wijl het lokaal zich vult met de lucht „.drankje voor vrouwen," grinnikt hij. van gebakken uien.---»:De pastei gaat de oven in, want ,"'v,kJ?Toch^korpt;het;duo;,njét';alleei)«r-s;Haidy is klaar met de vulling die be- vobrhet.etën.ën'de.gikelligHeid'.'.pinLti^taat uit gehakt, uien, knoflook, rozij- „Ik vind het ook interessant 'om mét nen, kaas, olijven en kruiden. Een half de vrouwen in contact te komen, om uurtje later stroomt het kleine cursus- meer te horen over hun achtergron- zaaltje opeens vol met mensen, die al lemaal toevallig net 'even komen kij ken'. En ze hebben gelijk, want het re sultaat mag er wezen. Heerlijk, zo luidt de algemene opinie over het culinaire hoogstandje, „ik krijg morgen gasten en ik ga het ze meteen voorzetten," weet Dini ai. De eerstvolgende kooksessie in buurthuis Nieuwiand, Albardastraat 65, staat voor vrijdag 18 november op het programma. Er wordt dan een kijkje genomen in de Kaapverdische keuken. Aanvang 9.30 uur (tot 11.30 uur), kosten 2,50 gulden. De deelne mers kunnen desgewenst het recept op papier mee naar huis krijgen. Elk jaar weer worden de recepten van de cursus gebundeld tot een handzaam boekje, dat voor de prijs van 1,50 gul den te koop is.bij ihët.b.uurthuis,!Qn-, langs verscheen- het Aderde- deeltje,!., met onder andere qerêchtënlluitRaki-! stan, Kaap Verdië, Thailand, Indone sië, Turkije, Griekenland en Marokko. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum in Schiedam trekt landelijk de aandacht met zijn Cobratentoon stellingen. In het Jeugdjournaal Ex tra van zaterdag (Ned. 3, 19.00 tot 19.25 uur) zullen opnamen te zien zijn die gisteren in het museum zijn gemaakt. De leerlingen van groep zes van de St. Bernardusschool zijn gevolgd tijdens hun rondgang langs de Cobra-werken die in Schiedam hangen, en tijdens hun eigen activi teiten in het kader van het onder wijsproject 'Dat kan mijn kind van drie ook'. Onder leiding van Astrid Tieiemans en het schilderscollectief Alumet heeft de groep kinderen zelf ook schilderingen gemaakt. SCHIEDAM - Pas nadat Louise haar vriend in een Parijse buitenwijk heeft verlaten, beseft zij dat een eenzaam verder gaan ook nadelige kanten heeft. In de film 'Les nuits de la pleine iune', die in de maandelijks cyclus van vrouwen films zaterdag draait bij de Fllmciub in De Teerstoof, komt zij daar ach ter. Na de ontdekking van Louise, die samen met haar vriend Rémi in een Parijse buitenwijk woont, dat hun levensritmen nogal verschillen, bestuit zij een pied-a-terre in de Lichtstad te nemen. Rémi dat dat in het belang van zijn nachtrust is voor 't geval'dat zij eens laat thuis komt. De consequenties van deze en ande re beslissingen ervaart Louise pas later. De film begint om negen uur. Toegang vier gulden. SCHIEDAM Steeds meer ouderen die zelfstandig willen blijven wonen, maken gebruik van de bu renhulp-service van het wijkcentrum De Erker. Het aantai aanvragen stijgt echter sneller dan de helpers .en helpsters kunnen verwerken. Daarom zoekt De Erker nog een aantal vrijwilligers. Hun hulp omvat onder meer het begeleiden naar de huisarts, specialist of ziekenhuis, maar ook het maken van een wan deling of het doen van boodschap pen bij ziekte. Belangstellenden kun nen zich aanmelden in het wijk een- e trum aan de Jan van Avennesstraat 32 of telefonisch via 4267767. IA? -VT-S -V - j t 'K Z'XC v Corver: „Worden we nou maar eens een keer weggespeeld. Dan weet je tenminste waar het aan schort. Nu blijf ik gissen." Door Richard Dubbeld SCHIEDAM - Excelsior'20 terug naar de tweede klasse van de KNVB. Dit seizoen zou het dan gebeuren. Vorig jaar werd op een haar na de titel ge mist. Aan die de hooggespannen ver wachtingen kan de ploeg tot dusver echter niet voldoen. De zwart-witten hebben in zeven duels slechts drie pun ten behaald. Een zege kon op sportpark Thuriede nog niet worden begroet. Oefenmeester John Corver, nieuw bij de 'aparte' vereniging, weet niet wat hem overkomt. Hij is gewend aan successen. Bij al zijn voorgaande clubs maakte de 38-jarige trainer uit Vlaardingen kampioenschappen mee. Zijn laatste titel vierde hij met EDS, nu een concurrent in de strijd tegen de de gradatie. „Het doet inderdaad een beetje pijn. Toen ik hier kwam, vertelde het be stuur dat Excelsior de beste spelers van Schiedam heeft. Dat klopt wel. Ze kun nen inderdaad goed voetballen. Daar van ben ik overtuigd, ondanks de slech te start. Wij zouden best in de tweede klasse kunnen meekomen." De overwinningen blijven echter uit. En dat knaagt aan de oud-semi-prof van Fortuna VI, SW en Heracies. Want het voetbal dat zijn formatie speelt, is goed en verzorgd. Alleen de afwerking blijft achterwege. Pas twee doelpunten werden gescoord. Met scoren heeft Ex celsior'20 al langer moeite. Vorig jaar sierde de 0-0 geregeld het uitslagen bord. Toen was het geluk echter wel aan Schiedamse zijde. „Dat ontbreekt nu. Wanneer het terugkeert? Ik weet het echt niet. Het feit is gewoon dat 95 per cent van de mogelijkheden onbenut blij ven," stipt Corver het grootste pro bleem aan. Het achterwege blijven van de prestaties heeft Corver niet op een schopstoel gezet. Zowei de spelers als het bestuur hebben het volste vertrou wen in de medewerker van Texaco. Dat doet een trainer na zo'n slechte start deugd. Vol overtuiging merkt hij Corver op: „Als ze niet achter mij zouden staan, zou ik meteen stoppen. Dat zou ik ook doen indien ik de selectie niet meer kan motiveren. Dat punt is echter nog lang niet daar." De clubleiding had vorige week een gesprek met de spelersgroep. Voor af was de Corver daarover ingeseind. „Het bestuur wilde per se iets doen. Een etentje of iets dergelijks. De uit komst van het 'praatje' was positief. He laas het resultaat zondag niet (Excelsi- or'20 verloor door een doelpunt drie mi nuten voor tijd, red.). Ed van de Roer heeft de taak van Hans Scholte overge nomen ais man tussen de voetbaiiers en trainer." „Worden we nou maar eens een keer weggespeeld. Dan weet je tenmin ste waar het aan schort. Nu blijf ik gis sen," kenschetst Corver zijn gemoeds toestand. „Dat is wat een trainer wan hopig maakt. Je gaat allerlei oorzaken zoeken. Zijn het de talloze blessures soms? Op dit moment Ton de Leede, Robin Gouka en spits Edwin van Wijk. Ik wil er niet te lang bij stilstaan, ik heb een groep van 18,19 man." „Toch blijf je zoeken naar even tuele oorzaken. De trainingsopkomst is perfect, dus daar ligt het niet aan. We trainen anders. In plaats van automatis men in te studeren, houden we ons nu op de donderdagavond bezig met posi tiespelletjes en afwerken op de goal. Een ander systeem? Dat komt pas in een later stadium ter sprake. We moe ten het zo simpel mogelijk houden. Ge woon aanvallend voetballen, dat hoort bij Excelsior'20." Ondanks ailes blijft de donkere Vlaardinger de dingen zonnig tegemoet zien. Die positieve instelling hoopt hij ook op zijn groep over te brengen. Im mers een trainer die geen vertrouwen uitstraalt, kan nel zo goed stoppen. John Corver: „Het vertrouwen is er nog, maar het resultaat moet niet te lang meer uitblijven. Ik zal mijn jongens nooit afvallen. Dat doen ze andersom ook niet. Natuurlijk, scheld ik ze weieens uit. Maar dat ben ik na 5 minuten weer ver geten." Zondag krijgen de Schiedam mers in een thuiswedstrijd de kans om een einde te maken aan de negatieve reeks. Op bezoek komt de nummer drie in de competitie, Delfia. „Ik zou dolblij zijn met de eerste overwinning. Als die eenmaal behaald is, heb je kans dat ze over het dode punt heen zijn," hoopt Corver er het beste van. Indien het elftal er niet in slaagt om een positief resultaat te boeken, zul len nog meer donkere wolken zich sa men pakken boven het Excelsior-ter- rein, waar 's zomers cricket belangrijk is en 's winters de voetballers de dienst uitmaken. Corver, op de valreep: „Op dit moment is alle kritiek terecht, want ik presteer slecht. Het eerste elftal valt tenslotte onder mijn verantwoordelijk heid." SCHIEDAM Verhuizen naar een verzorgingshuis is een ingrijpende stap. Reden genoeg om er vooraf goed over na te denken, vindt de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk. Vragen zoals: wiit U eigenlijk wel verhuizen en zo ja, naar welk huis dan? Welke ver zorgingshuizen zijn er in de stad? Wat kost -het, hoeveel geld mag je houden? Hoe meld je je aan en welke andere mo gelijkheden zijn er verder nog? Al deze" vragen komen op dinsdagmiddag 15 november aan de orde in het diensten centrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Er wordt een videofilm gedraaid waarin bewoners vertellen over het wo nen in een verzorgingshuis. Mevrouw Van Dis van de Indica tiecommissie Bejaardenhuisvesting ver telt over de gang van zaken rond de verhuizing en over andere woonmoge- lijkheden. Verder gaat ze kort in op de voorzieningen dier er zijn voor ouderen die zelfstandig wonen. De heer Moreel van de Gemeen telijke Sociale Dienst belicht de finan ciële kant van het wonen in een verzor gingshuis en vertelt verder iets over de financiële mogelijkheden voor wie zelf standig blijft wonen. Er is informatiemateriaal aanwe zig over alles wat met het onderwerp te maken heeft. En er is voldoende gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst is bedoeld voor mensen die 65 jaar en ouder zijn en er over denken om zich binnenkort aan te melden voor een verzorgingshuis. Maar ook 65-plussers voor wie dit punt nog t ver in de toekomst ligt, hun kinderen, familieleden en vrienden zijn van harte welkom. Ook voor vrijwilligers en hulp- verieners, die met ouderen werken, staat een stoel klaar. Wanneer het vervoer naar de in formatiemiddag problemen geeft, is een telefoontje tot uiterlijk 14 november met nummer 4705500 al voldoende. Voor drie gulden wordt men thuis opgehaald en na afloop ook weer gebracht. De bij eenkomst duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Ellen van den Berg van de Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk verstrekt na dere inlichtingen via tei. 4731976. (IHQEZONOEH MEOeBBJNa) J ZIE OOK ONZE REKLAME OP DE AVONDBLADEN TV KRANT SCHIEDAM - Er komen aanlegplaatsen bij in Korte Ha ven en Noordvestgracht. Om die manier wil de gemeente activitei ten in de oude grachten in het centrum stimuleren. Aan de Korte Haven ko men op korte termijn twee lig plaatsen voor historische, zeilen de bedrijfsvaartuigen met aan sluiting op het lichtnet. Hiertoe is een opdracht gegeven aan de dienst Gemeentewerken. Behal ve meerpalen komen er ook meerringen. in het hek langs de Korte Haven wordt een afsluitba re opening gemaakt, waardoor de schepen gemakkelijker be reikt kunnen worden. Voorts wordt onderzocht ot de afge meerde historische vaartuigen via de Korenbeurs van drinkwa ter kunnen worden voorzien. Bovendien komen in sa menspraak met de havenmees ter langs de Noordvestgracht, ten behoeve van de pleziervaart, extra mogelijkheden om af te meren door het aanbrengen van ringen en bolders. 'JJéjV f.7-ï» 7" ■V"?

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1