bomen maken plaats voor nieuwe aanplant Nederlands Artiesten Buro past niet meer in huiskamer Sliblaag bedekt Roomse grond Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Doodzonde, de takken en bladeren zijn mijn vitrage' Ê-; Cultureel café 't Draaipunt gaat weer open Clowns Win Passage Theater Lessen in gezond koken Jules Deelder lievelingsdichter Rietzeilers zetten Brandersgat op z'n kop ws If PAGINA 12 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1988 Hobby van' kampioenskapper eri schoonheidsspecialiste Henk en Henny Kramer uitgegroeid tot volle baan na succes met Lobo mÊMêm§& «Sr 1» hs Is t :v ïvUI MSJ t :l.\ SCHIEDAM Her en der in de stad worden volgend jaar achtenvijftig - volgroeide populieren gekapt en vervan gen door jonge aanplant. De bomen in de Professor Kamerlingh Onneslaan val len ook onder die operatie. Enkele po pulieren zijn al omgehakt en vervangen. fZe waren ziek.- -s'; De 63-jarige mevrouw P. Zuid- ■geest uit de P.K.O.-laan is, het beslist niet eens met de vervanging van het groen in de laan. „Doodzonde," geeft ze als commentaar. „Het zijn prachtige en kolossale bomen. Hun kruinen zijn mijn vitrage." -. ';1 De populier voor haar huis,' waar 'ze al 21 jaar woont, is enige tijd terug omgehakt. „Hij was ziek. Zeker, in huls is het een stuk lichter, geworden. Maar voor mij hoefde dat heus niet. Licht vol doende. Natuurlijk begrijp ik best dat andere bewoners wel hinder ondervin den van de volle boomkruinen. Vooral zij die wonen op lagere etages, maar ik woon op een vrij bovenhuis. Ik blijf het omhakken dood- en doodzonde vin den." En verder; „Van dè bomen of af gevallen bladeren ondervinden'we min der, hinder dan van het verkeer. Daar moest de gemeente eens ietsdegen on dernemen. Dat zoeft en racet maar door, de straat. Sinds de laan is geasfalteerd hebben we veel meer geluidsoverlast van het verkeer." - Mevrouw J. Wansink verhuisde* vier jaar geleden, op 78-jarige leeftijd uit de Professor Kamerlingh Onneslaan. „Na meer dan vijftig jaar. Zo lang heb ik er heel fijn gewoond," lacht, ze in hasr woning in het St. Uduinahof. „Direct na de Tweede Wereldoorlog heb ik de bo men zien planten. Dat was ais vervan ging van de bomen die we in de honger winter van 1944 hebben omgezaagd en in de kachel opgestookt. Goh, dat ze die bomen nu ook weer omzagen. Heb ik ze toch maar mooi overleefd. Niet dan?" Verder herinnert ze zich: „Die bomen groeiden ontzettend hard. Tel kens zaagden mainnen van de gemeente takken weg, maar binnen een paar jaar warén ze weer aangegroeid. Voor de Dienst Gemeentewerken' zijn de klachten van omwonenden (slechte lichtinval, vogelpoep, afbreken de takken en bladerentroep) mede een reden om de bomen te saneren. Een andere reden is dat de bomen door hun leeftijd over hun kracht heen zijn. Het aftakelen is ingezet, volgens de deskun digen, al is dat niet steeds zichtbaar. De achtenvijftig bomen die nu worden gerooid staan behalve in de Professor Kamerlingh Onneslaan, aan de Frankelandseweg, Mesdaglaan, Lo- renzplein, P.J. Troelstralaan, Populie- renlaan en lepenlaan. Hun vervanging geschiedt fasegewijs, zodat er geen sprake is van kaalslag. Om de bomen op te ruimen en te vervangen door een duurzamere en minder, snel groeiende soortgenoot, is een bedrag nodig van 92.000 gulden (per boom 1.600 gulden). De raadscom missie voor Stadsontwikkeling en Milieu buigt zich woensdag over deze krediet aanvraag. Ook aan de Frankelandseweg moeten bomen verdwijnen .-u Door Rein Woltere SCHIEDAM - Of ik nog effe wil wachten, vraagt ze lieftallig. Met excu-, ses. Want hij telefoneert. Gastvrij wijst zeme een stoel aan een'ronding van <zijn moderne witte bureau mét Apple- a^mputer. Aan de wand posters van be kende artiesten en hoezen van singles. Op de meeste de beeltenis van een tdonkere zanger omringd door beeld schone vrouwen, Lobo and his Pearls. ■Bloemstukken, biedermeiers èn planten iogen of ze een half uur terug zijn be zorgd. De smaakvolle inrichting beperkt zich nog maar tot de helft van de ruim te.,In het loze stuk staan wat kisten en flessen wijn. Alles ruikt nieuw, splinter nieuw. Niet vreemd. Het kantoor is nog geen maand terug betrokken. Buiten schijnt de zonl Haar na- jaarsstralen maken het vergezicht mooi. In de verte zien we de contouren van het Sheli-gebouw in het centrum van Rotterdam. Hemelsbreed toch een af stand van een kilometer of tien. ■- Op de derde verdieping van de luxueuze kantorenflat Torendijk aan, de 's-Graveiandseweg in het gelijknamige bedrijvengebied van Schiedam kucht Henk:A „Sorry-'1 nog affé.i .Ben bijna -klaart Murrr csnog/ietsnover iemand oppiepen emiieglisdam.déyhoorn neer. „Hallo," zegt hij olijk en met vaste handdruk. „Ik ben Henk Kramer." iA,: <v.,Hij-heeft een/ beschaafde stem jen legt cie,klemtonen nadrukkelijk, maar wel.waar-'ie moet liggen. Zijn kleding zit perfect en geen haartje scheef in kapsel en ringbaard. Trouwens ook zijn echt genote/secretaresse Henny ziet er on berispelijk uit. „Ken je de geschiedenis van ons bedrijf?" vraagt 'ie op de man af. „Nou nee, daarom ben ikiuist hier.". Henk: „Henny en ik zijn import. Geboren en getogen in Leeuwarden en 14 jaar geleden afgezakt naar Vlaardin- gen, waar we koud twee jaar hebben gewoond. Ik werkte toen bij Vroom en Dreesmann als dameskapper. In drie van de zes V&D-vestigingen heb ik de kapsalons opgezet. In 1966 was ik Ne derlands. kampioen dameskappen. Ik .heb vee! gereisd, veel demonstraties en lezingen verzorgd. Parijs, Keulen, noem maar op." Henk: „Vanuit Viaardingen ver huisden we naar het Schiedamse Sibiii- üsplein met zijn 257 fiats.- Op de boven- jate-verdieping was een tekenkamer ge vestigd van het Algemeen Burgerlijk i Pensioenfonds (ABP). Kort nadat wij er l kwamen wonen, ging het ABP weg. Door de flatsbewoners (een kleine dui dend) werden plannen ontwikkeld om 'van de lege etage een recreatieruimte Henny en Henk Kramer; stofwolk te maken met bar, restaurant, crèche, bouwen. Ik ging de boer op. Van artiest podium, dansvloer, wedstrijdbiljart en ten had ik toen echt geen kaas gegeten, vergaderruimten. Het ongelooflijke, ge-,.. Via de Crocksons (de Vlaardingse acro- beurde. Het ABN stemde in en stelde voor de uitvoering 350.000 gulden be-* schikbaar. Niet niks, hè," grijnst hij ka- merbreed. „Om kort te gaan: de zaak werd verbouwd en ingericht, maar net voor de opening waren de centen op. leder een wilden toch een mooi openingsfeest baten, die nu bij iedereen beter bekend zijn als Bassie en Adriaan) kwam ik bij een orkestje terecht. Bovendien schoot me te binnen dat bij V&D de populaire pianist Eddie de Roever ais verkoper werkte. Zeven elpees had hij al volge speeld. Het feest werd een succes en van dat muziekgroepje - mijn hemel ik ben de naam vergeten - werd ik mana ger. Van het een kwam het ander en zo zijn Henny en ik in de artlestenbemidde- ling gerold. Wij beschouwden het als een nieuwe uitdaging. Ik had een goeie baan en Henny haar schoonheidssalon. Verder nog twee schatten van dochters, nu 16 en 19 jaar oud. Henny verzorgde de contacten en de contracten. Dat deed ze gewoon tijdens de behandeling van de dames. Het verliep allemaal best leuk. Kosten dekkend werken was ons enige doei. Ai- les wat we verdienden met het arties tenbureau, investeerden we in reclame materiaal en publiciteit. Want denk erom: het theatervak is een mooi maar ontzettend moeilijk vak. Voora! fiscaal, maar goed." In 1981 maakte Henk met zijn Nederlandse Artiesten Buro, zoals hij het zeif noemt, „een grote klapper". Eerder had hij een elpee gemaakt met de toen nog onbekende Vlaardingse troubadour Lobo. Van één nummer van die elpee werd later een singletje uitge bracht: The Carribbean Disco Show. Henk: „Wereldwijd zijn er vier miljoen van verkocht. Hij stond op de eerste plaats op hitlijsten in Australië, Portu gal, Canada, Hongkong, China en noem maar op. In dat jaar reisden we de hele wereld over.". Uit die tijd dateren ook de eerst écht grote klanten van Henk en Henny. „Hij somt op: „Mobil Oil en het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Later ook Vroom en Dreesmann, Van Méile en Ca non-Europa." Volgende maand draagt het NAB van Henk Kramer de verantwoording voor de feestviering van het 175-jarig ministerie van Binnenlandse Zaken in het Haagse congresgebouw. „Zesdui zend bezoekers bieden we voor elk wat wils," lacht hij. In 1982 veroorzaakten Henny en Henk in artiestenland een grote stof wolk door een voor Nederland onge bruikelijke artiestenbrochure uit te ge- tven.c;, Collega-artiestenbureaus vonden 1 dat 'arroganti Het 'Was 'een boekje met 32 pagina's,'daf'we toezonden aan ze venduizend bedrijven en verenigingen." Deze.week, verschijnt een nieuwe /brochure; nuiircfull-color,en-in een opla- jge nvan 25.000 istuks. Twintigduizend -hiervan gaan naar bedrijven en verenigingen.De kosten? „Zeker, zekerl 'n Ton, waarvan 34.000 gulden aan por tokosten. Niet gering, nee! Maar goed, - het zal best de nodige revenuen opleve ren." De zaak heeft grote vormen aan genomen. Vier jaar geleden besloot Henk" zijn kaderfunctie bij het Vendex- concern te beëindigen. Henny had de deur van haar schoonheidssalon al defi nitief op slot gedaan. In het Groningse plaatsje Peize werd een filiaal geopend en de boekhouding kwam in handen van een administratiekantoor. Negen S parttime, speciaal opgeleide, hostesses bezoeken de uitvoeringen door heel het land. Zij zorgen dat de feester, naar be horen verlopen en poetsen ter plekke eventuele onvolkomenheden giad. Het Nederlands Artiesten Bureau groeide de woning aan het SibeliuspSein uit. „De kasten, kamers en de kelder puilden uit. We moesten wel, zij het met tegenzin. Thuis werken heeft vee! voor delen. Maar uiteindelijk zijn we met dit pand wérkelijk tevreden. En dat uitzicht. Prachtig, niet dan?" ROTTERDAM - Cultureel café 't Draaipunt aan de Voorschoterlaan 190 zal na een korte, maar hevige verbou wing komende zondag weer in gebruik worden genomen. Tijdens de eerste drie jaar van zijn bestaan lag het accent van 't Draai punt vooral op galerie en koffieshop; la ter vulde gaieriehoudster Dokie Abeln dat aan-met een klein podium en een restaurant. Na de face-iift hebben podi um en restaurant een meer centrale plaats gekregen; de galerie blijft overi gens gehandhaafd. Op de feestelijke openingsavond zal het Trio Pim Jacobs vanaf 21.00 uur optreden. Schrijver/jazz-üefhebber Ruud Kuyper komt voorlezen uit zijn pas verschenen boek Miles Davis dichtbij. Ook bestaat de (beperkte) mogelijkheid voorafgaand aan het optreden in hei ca fé te dineren; daarvoor moet wel eerst gereserveerd worden, 't Draaipunt zal normaal op zondag gesloten zijn. De en tree van het concert bedraagt (exclusief maaltijd) vijftien gulden. Komende activiteiten in cultureel café 't Draaipunt zijn:.vrijdag 18 novëm- ber om 21,00 uun jazz met Ferdinand Povel (sax) ën WirnlOyefgaaiuw(gitaar); zaterdag 26 november "vanaf 18.30 uur Literair Diner met de Wilde Dichters, met muziek van het Lage.Laml Ensem ble (inclusief jt.22,50) env,zaterdag; 10 december om21.00 uur. het.Trio.Her- man Schoonderwald. SCHIEDAM - De clowns O.W. en P.W. brengen woensdag een pro gramma voor de jeugd in het Passage Theater. O.W. Is een Italiaanse clown, P.W. een Deensé en ze hebben dezelfde moeder: La Mama. Ze beleven dolle avonturen met aan het eind een tele foontje van La Mama die zegt dat de spaghetti klaar is.... Aanvang 14.00 uur. Toegang 3,75. SCHIEDAM - Diëtiste Joke Ver berg verstrekt om woensdagmorgen 9 november in het buurtcentrum Tref punt-Oost informatie over het zelf berei den van gezonde één-pansmaaltijden voor 55-plussers. Aanvang 10.00 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM Jules Deelder is door het Schiedamse lezerpubliek uitge roepen als winnaar en lievelingsdichter. De aucteur/schrijver/dichter krijgt de publieksprijs van de stad. Bijna vierhon derd lezers van de Openbare Biblio theek brachten hun stem uit. Toon Her mans kreeg de voorkeur van 69 lezers, Annie M.G. Schmidt 73 en. winnaar Ju les Deelder 111. J Morgen zal bekend gemaakt worden wie landelijk winnaar van de pu blieksprijs voor het Nederlandse boek ^1988 krijgt toegewezen. De in Schiedam uitgebrachte stemmen teilen hierbij mee. SCHIEDAM Onder het motto 'Kom op zet Brandersgat op z'n kop' start de carnavalsvereniging De Rietzei lers volgende week zaterdag het nieuwe seizoen. Die dag wordt in het wijkcen trum De Blauwe Brug aan het Bachpiein het prinsenbai gehouden. Om 21.11, uur uur onthullen de Rietzeilers hun jeugd prins en om elf over eif uur wordt,de- nieuwe stadprins geïnstalleerd. Toegangsbewijzen kosten elf gul den en zijn verkrijgbaar aan de zaal. In lichtingen worden verstrekt onder tel. 4739388. Door Han van der Horst SCHIEDAM - Sinds 1902 is Noord Kethel niet meer zo uitgebreid in het nieuws geweest als de laatste we ken. Tegenwoordig gaat het om het slib, dat de ooit grazige weiden bedekt. Zes entachtig jaar geleden was het gewoon water: een dijkdoorbraak zette het hele gebied blank en de Sint Jacobuskerk stak eenzaam boven de ondergelopen polders uit. - Verder is er in dat gebied ten noorden van Kethels oude dorpskom nooit veel opvallends gebeurd, of het moest de opening van het Station Ke thel zijn, een onopvallend houten ge bouwtje langs de spoorlijn naar Den Haag. Toch is het een heel karakteris tiek gebied met een zeer eigen bevol king. Als straks de huizen van Spaland klaar zijn, is het daarmee voorgoed ge daan. Want de bewoners zullen onge twijfeld niet zo gelovig zijn en vandaag de dag is alles ten noorden van het bruggetje over de Kerkweg nog heel katholiek." Het is niet voor niets, dat de Sint Jacobuskerk zo ver buiten het dorp Kethei ligt midden in het land. Hij staat buiten de bebouwde kom, maar tussen de gelovigen. Het bruggetje heet dan ook de Papenheul. Hoe komt dat? De overstroming van 1902 had de slachtoffers op pijnlij ke wijze duidelijk gemaakt, hoe Saag hun woongebied was. Een paar honderd jaar geleden leidde de Kerkweg in de richting van een moeras, waar een dun ne bevolking van vrijbuiters woonde die zich van wet of gezag weinig aantrok. Dat gezag zetelde in het dorp Kethel. In 1572 namen de Watergeuzen na Den Briel nog een aantal andere plaatsen in, waaronder Schiedam en het nabije Kethel. Daar kwamen de caivinis-, ten aan de macht en de pastoors moes ten plaats maken voor dominees. Zo is het ook in Kethel gegaan, maar de dominees waagden zich niet in het half ontgonnen gebied ten noorden van de dorpskom. De inwoners kregen dan ook geen protestantse prediking te horen en zij bleven katholiek. Dat Is tot op de huidige dag zó gebleven. In de voormalige gemeente Ke thel en Spaland, die zich uitstrekte van ongeveer het huidige Nieuwlandplein tot en met Veer aan de Kandelaar (langs de Schie, richting Delft), betekende de plaatselijke politiek dan ook strijd tus sen de katholieken en de protestanten. De protestanten ten zuiden van de Pa penheul stemden massaal op de CHU en dat was meestal genoeg om die par tij een kleine meerderheid te bezorgen. Maar eike verkiezing weer spande het erom en de katholieken mochten iedere keer met reden op een overwinning ho pen. Overigens gold die vijandschap alleen de verkiezingstijd. Zowel de CHU als de katholieke partij werden beheerst door de grote boeren en als puntje bij paaltje kwam, hadden die dezelfde be langen. Het waren de landarbeiders die elke vier jaar ondér het vaan van Dor drecht of Rome tegen elkaar op moes ten trekken. Toch waren de mensen ten noor den van de Papenheul niet zo op de Ke- thelse dorpskom georiënteerd. Daar de den ze hoogstens hun boodschappen. Het echte centrum van hun wereld was de Sint Jacobuskerk met de bijbeho rende verenigingsgebouwtjes, het kerk hof en de daarnaast gelegen kroeg. En dat is in veel opzichten nog steeds zo.1 Om de een of andere reden had, de Sint Jacobuskerk altijd legendari sche pastoors. De bisschop zond bij voorkeur boerenzonen die van de kan sel landbouwkundige vernieuwingen be spraken en er niet tegen opzagen de duivels uit te drijven uit het vee. Ze had den ook allemaal in de wijde omgeving een grote reputatie als predikanten en menig Schiedamse katholiek maakte bij niet al te beestachtig weer graag een uitstapje naar de Sint Jacobuskerk, om dat je daar tenminste zeker was van' een behoorlijk verhaal.' Met name de nachtmissen met kerstmis genoten een zekere faam. Dit alles deze heel aparte ge meenschap staat al jaren onder druk. Het industriegebied 's-Graveiand rukt onstuitbaar op, hoewel dat tot die prachtboerderijen aan de Polderweg het veld moesten ruimen meer knab belen aan de randen,was. Maar de nieu we woonwijk Spaland is een steek in het hart. :<7<f- t W, 'Vi vi. p .v fa- 4 k 5, J, I S - t Ti 2 Kethsipolder. nooit veel opvallends gebeurd.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1