P olitie en winkel iers zii jn nie t bang voor gevolg andere winkeltijden Nieuwland niet meer 'Hongerput' Computerbedrijf verslikt zich bijna in omvang privé computer-project Zestienhoven neemt weercomputer in gebruik Karpers grazen Poldervaart schoon Het Vrije Volk SCHIEDAM PAGINA 14 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1988 Angst van centrumbewoners voor groeiende kleine criminaliteit tegengesproken. Scholieren sparen batterijen Bingo-dansant Bewegen in water Spreekuur CNV I Bestuur Rotterdamse computerclub van de NS is, ondanks vertraagde levering, tevreden met afhandeling grootste computerproject van Nederland p ws 1J Jïf-t Door Rein Welter» SCHIEDAM De Bewoners Vereniging Schiedam-Centrum (BVSC) verwacht extra verkeersoverlast en een toename van het aantal winkeldiefstal len als de openingstijd van winkels wordt vrijgelaten, in een brief aan de raadscommissie voor Algemene en Be stuurlijke Zaken maakt de BVSC van deze verontrusting melding. Zoals bekend mag de midden stand als de gemeenteraad maan dagavond instemt met ingang van volgend jaar zelf de openingstijden gaan bepalen. De enige voorwaarde zal waarschijnlijk zijn, dat het aantal ope ningsuren de 52 niet te boven gaat. Veel winkelbedrijven hebben zich op voorhand ai uitgesproken tegen een wij ziging. Ze zien het nut van andere win keltijden niet in. Met de gang van zaken rond de ^huidige donderdagse koopavond is de bewonersvereniging evenmin tevreden. q„De verkeersoverlast in het centrum is enorm. Verder constateren wij dat er tij dens de koopavond in de binnenstad een welige handel is in gestolen goede ren. Zelfs de politie raaks gefrustreerd van deze problemen," schrijft de secre taris van de BVSC, L. van Wagtendonk. Adjunct politie-korpschef P. J. van Hoff deelt deze mening niet. Met een schouderophalen: „Van een welige handel is mijn niets bekend. Natuurlijk wordt er best weieens iets verhandeld, dat is een bekend gegeven. Alleen: wij weten het niet, dus kan ik ook niet spre ken van een uitspatting op dit gebied." Zijn reactie op de uitdrukking 'frustraties': „Sterk overdreven. Vanzelf voel je je minder lekker ais je een zaak niet tot een oplossing kunt brengen. Maar frustraties, néé. Onze mensen zijn niet zo snel van slag." C. Coppens, voorzitter van de winkeliersvereniging Hoogstraat, vindt dat de BVSC 'héél erg overdrijft'. „Klei ne diefstallen strekken zich uit over de hele dag." Op de klacht over welige handel in gestolen goederen zegt hij: „Niks van bekend. Dankzij de politie beleven we juist een rustige periode. Twee jaar terug maakten we een ware diefstalgoif door. Voornamelijk veroor zaakt door drugsverslaafden die op de koopavond naar de stad kwamen. De politie is hier bijzonder goed op inge sprongen." Coppens vindt de BVSC-ver- wachting voor toename van de kleine criminaliteit voorbarig en ook onterecht. „Ik denk niet dat er veel winkeliers zijn die hun openingstijd gaan wijzigen. Bij na iedereen zegt de oude tijden, ook na een positief besluit door de gemeente raad, te zullen handhaven." De Bewoners Vereniging Schie- dam-Centrum wil niettemin met de raadscommissie over deze en andere problemen rond de tafel. Een andere zaak die de BVSC dwars zit is de ver keersveiligheid, parkeeroverlast en het onvoldoende aantal parkeerplaatsen in de binnenstad. „Destijds is er een voor stel gedaan om ten westen van de Kreupelstraat 66 parkeerplaatsen te realiseren. Het plan is nu zes jaar oud en is nog steeds niet uitgevoerd." Winkeliersvoorzitter Coppens tot slot: „Met de geluiden voor verzetten van de donderdagse koopavond naar vrijdag, ben ik niet erg gelukkig. De donderdag is prima en de omzetten op deze avond ook. We hebben destijds juist voor de donderdagavond gekozen om uit de pas te lopen met omliggende gemeente, die hun koopavond op vrij dag hebben." De winkeliersvereniging Hoogstraat telt 115 winkeliers, waarvan er 92 lid zijn van de winkeliersvereni ging. Maandagavond buigt de raads commissie en aansluitend de gemeente raad zich over de brief van de BVSC. Aansluitend valt het besluit of de stad als experiment in de komende tweeën half jaar andere winkelopeningstijden invoert. ROTTERDAM - Nog niet zo lang geleden moesten de luchtwaame- mers van de drie zogenaamde neven- vliegvelden met een eigen meteorologi sche dienst op de fiets naar buiten, om de weers- en zichtomstandigheden te bepalen. Met het nu op de Luchthaven Rotterdam officiéél in gebruikgestelde computersysteem AMIS (Automatic Me teorological information System) hoeft dat niet meen de verkeersleider krijgt nu alle benodigde informatie up to date op zijn scherm. Het systeem werkt sinds 1 sep tember jongstleden op de vliegvelden Rotterdam, Eeide en Beek en is ontwik keld in een samenwerkingsverband tus sen de Luchtvaart Meteorologische Dienst (LMD) van het KNMI en de direc tie Luchtverkeersbeveiliging (LVB) van de Rijksluchtvaartdienst. De heer dr. ir Tienstra, directeur van de LVB, roemde bij deze gelegenheid de samenwerking tussen de beide instanties. Ondanks dat de ontwikkeling van het systeem bij de instanties geen hoge prioriteit had, is er volgens hem binnen drie jaar toch met een goed werkend systeem op de been gebracht. Ook de heer Driedonks, directeur Techniek en informatie van het KNMI, toonde zich tevreden met de samenwerking. Vol gens hem is het ook in de toekomst een noodzaak samen te werken om die in formatie te kunnen bieden die de lucht havens als klant nodig hebben om het steeds drukker wordende luchtverkeer veilig en efficiënt te laten verlopen. CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Scholen voor het basis- en voortgezet onderwijs in Capeile aan den IJssei kun nen deelnemen aan een wedstrijd 'bat terijensparen'. De bedoeling is een zo groot mogelijk gewicht aan oude batte rijen in te zamelen. Batterijen zijn bij zonder schadelijk voor het milieu, om dat ze zware metalen als kwik en cad mium bevatten. De school die op 31 ja nuari het grootste aantal kilogrammen per leerling heeft verzameld, wint een personal computer ter waarde van vijf duizend gulden. De wedstrijd 'Kwik in het bakkie' is uitgeschreven ter ondersteuning van de landelijke publiciteitscampagne over klein chemisch afvai. Onder dezelfde naam is Afvalverwerking Rijnmond (AVR) een eigen actie gestart, die speci aal gericht is op het apart houden van batterijen, en waarmee de AVR zich mogelijk ook tot scholen in omringende gemeenten zal richten. De AVR stelt de hoofd- en troostprijzen prijs beschik baar. Tijdens de actie verzorgt de AVR rondleidingen. SCHIEDAM Op vrijdag 2 december wordt in het dienstencen trum De Woudhoek, Heijermansplein 35, een bingo-dansant gehouden. De voorverkoop start al op maandag 14 november. Toegangsbewijzen kosten per stuk één guiden. Aan vang 20.00 uur. SCHIEDAM Extra warm zwemwater en de juiste bewegingen kunnen heilzaam zijn voor de condi tie van ouderen. In het Trefpunt Oost wordt op woensdagmorgen 16 november tussen 10.00 en 12.00 uur voorlichting gegeven. Geïnteresseer den kunnen een gratis toegangsbe wijs krijgen voor een 'bewegingsfes' in het Zwembad Zuid. Inlichtingen bij de Stichting Gecoördineerd Ou derenwerk, Franklinstraat 11a, tel. 4264195. SCHIEDAM - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) houdt dinsdagavond het maandelijkse spreekuur in het CBS-gebouw aan de Lange Haven 73. Tijdens het spreekuur kan men terecht met pro blemen op het gebied van ontslag, uitkeringen, subsidies en dergelijke. Ook niet-ieden kunnen gratis hulp krijgen. Het spreekuur is ook telefo nisch bereikbaar onder nummer 4267486. Door Rein Woiiera SCHIEDAM Ruim driehonderd - graskarpers zijn in de Poldervaart inge zet tegen de welig tierende waterplan ten onder het wateroppervlak. Gister morgen werden 220 volgroeide graskar pers aangevoerd uit Lelystad uit gezet in het vier hectare omvattende visgebied bij Kethel. Tachtig soortgeno ten gingen hen twee weken geleden al voor. Het 'werkterrein' van deze vissen lag in de singels van Madurodam in Den Haag. „De begroeiing in de Poldervaart is hinderlijk voor de hengelsport," legt secretaris Jaap van Tilburg van de 1850 leden tellende Hengeisportvereniging Schiedam en Omstreken uit. „Met de behulp van graskarpers willen wij dat in de hand houden. Gras karpers voeden zich uitsluitend met gro te hoeveelheden groen. Overigens is het resultaat nog niet voorspelbaar, want in de Poldervaart;, leven enkele enorme snoeken. Een graskarper val len zij niet aan. Doch dé vissen die we nu hebben uitgezet zijn nog niet vol groeid, maar ze zijn dat wel erg snei." Volgens Van Tilburg is de gras- karper _ëen,'om T, Vjs, die niet in vrijewaterënmag tooiden uitgezet. „Er is weinig bekend van de ziekten waar aan een graskarper kan lijden. Slechts onder strenge voorwaarden krijgen vis verenigingen als de onze toestemming voor het uitzetten van graskarpers. Wij moeten voorkomen dat in ons visgebied In teilen legden de 2Z0 graskarpers gisteren het laatste stokje af naar de Poldervaart, waarin ze zich vet mogen vreten aan gres. gevangen;; graskarpers- irótk, worden™; verk!am_secretaris Van Tilburg meegenomen en ergens anders worden Over de graskarper zee uitgezetin sijigelspf sloten." ,T n De hengeisportvereniging heeft in de Poldervaart het alleenrecht op het vangen van schubvis. Het aairecht is in handen van beroepsvisser Renzen. „Het schubvisrecht hebben wij destijds voor 25.000 gulden van hem opgekocht," graskarper zegt hij tot slot-nog: „Het is een goed eetbare vis soort,'maar het gekke is dat niemand die eet. Nederlanders zijn nu eenmaal liefhebbers van vis uit zout water. Als ik zelf een graskarper aan de haak krijg, en deze is aan de maat, dan gaat ie bij mij thuis wel in de pan." Door Kan van der Horst SCHIEDAM De komende weken krijgen de bewoners van de Rats bij het station Nieuwland de ge meente op bezoek. Er moet weer schilderwerk gedaan worden en Wo- ningbeheer wil eerst weten, hoe het met het hout en de kozijnen staat. Dat werd tijd, zo menen veel bewoners en ze zijn er van overtuigd, dat dit onder zoek zal lelden tot een kleine renova tie. Tegenwoordig bieden de be trokken fiats twee voordelen: de huren zijn er laag en je woont op tien minu ten lopen van het centrum. Toen ze gebouwd werden nog maar pas In 1956 vormden zij een uithoek, het meest afgelegen dee) van de Honger- Dut, zoals de wijk Nieuwland in de rest van de stad genoemd werd. De bewo ners waren pioniers die bij wijze van spreken hun leven gingen wagen in half ontgonnen gebied. En dat ook nog tegen een fenomenale huur van ƒ13,- per week. Vandaar die bijnaam voor de splinternieuwe flatwijk. Wie wekelijks zo'n bedrag moest opbren gen, hield te weinig over om genoeg eten te kopen. Natuurlijk viel dat in de praktijk wel mee en het begrip 'Hongerput' werd deels ingegeven door jaloezie. Schiedam had In die tijd meer dan tachtigduizend inwoners. 15.000 men sen méér dan nu woonden in een be bouwde kom die begrensd werd door de Hogebanweg aan de oostzijde en de Vlaardingerdijk aan de westkant. Tegenwoordig is de stad wat de op pervlakte betreft twee keer zo groot. De wederopbouw na de oorlog verliep naar wens, maar de nieuwbouw door elke gemeenteraadskandidaat en door elk tweede kamerlid uitgeroepen tot de belangrijkste maatschappelijke taak was nog van beperkte om vang. In de eerste helft van de jaren vijftig was alleen nog maar het uiterst westelijk gelegen deel van Nieuwland verrezen: de Troeistraiaan met haar zijstraten. Er heerste dan ook een giganti sche woningnood en verloofde stelle tjes moesten hun huwelijk jarenlang uitstellen, omdat ze niet aan woon ruimte konden komen. De gelukkigen hadden zich gevestigd op de zolder bij ouders of schoonouders en vrijgezel- ten of kinderloze paren met een te groot huis zagen zich van overheids wege gedwongen „inwoning" te ne men. Dan had Nieuwland iets van een paradijs: de flats hadden er zo maar drie of vier kamers. Er waren licht en lucht. Er lagen parkjes en vel den tussen de verschillende gebou wen, méér zelfs dan in vergelijkbare Rotterdamse of Vlaardingse nieuw bouwwijken, want de stadsarchitect Horvath had progressieve denkbeel den over het moderne wonen. Bij die denkbeelden hoorde, dat de burgers zich behoorlijk moes ten wassen. Dat deed de gemiddelde Schiedammer tegen het weekeind in een van de verschillende openbare badhuizen, maar velen behielpen zich met een teiltje voor de kachel, waarin dan de nodige fluitketeltjes warm wa ter was gegoten. De flats in Nieuwland bezaten standaard een douchecel. Menig nieuw bewoner maakte van die ruimte onmiddellijk een kolen hok. Dat was de bedoeling niet en daarom verplichtte de gemeente alle huurders heef aartsvaderlijk om een geiser te nemen. Wie zo'n apparaat niet kon of wilde betalen, kreeg er eenvoudigweg een in huur tegen een tamelijk symbolisch bedrag. Op zondag trokken de Schie dammers dan ook massaal op expedi tie om te zien, hoe de nieuwbouw was gevorderd. Zij liepen de landelijke Damiaan af, ze gingen kijken in de casco's van de verrijzende flats. Ze wisselden onderling ervaringen uit met het gemeentelijk woningbureau. En daarbij viel dan steeds een woord: „bericht". „Wij hebben bericht gehad" betekende in die dagen: de gemeente heeft ons een huis aangeboden. Om zo'n felbegeerde brief in de bus te krijgen, moest je jaren op de wacht lijst staan. Maar het was in sommige gevallen mogelijk hoger op de lijst te komen. Dat vergde allerlei bezoeken aan het kantoor van huisvesting op de Westmolenstraat en de steun van al lerlei instanties. Soms hielp het, als je een be paalde werkgever had. Grote bedrij ven ais Gusto en Wilton Fijenoord leg den een daim op een deel van de nieuwbouw. Er was een schreeuwend gebrek aan personeel en de grote be drijven konden de orders niet aan. Een huis was een middel om iemand te lokken. Een van de fiats op de Van Hogendorpstraat is een tijdlang gro tendeels bewoond geweest door Drenten die door Wilton Feijenoord waren aangeworven. Huisvesting wees de woningen niet zomaar lukraak toe aan wie boven op de lijst stond. Men was nog erg beïinvioed door het oude rangen- en standensysteem. Witte boordenwer- kers en onderwijzers werden zo'n beetje in het ene complex onderge bracht. Het andere was dan weer voor handarbeiders. En zo kregen de stra ten van Nieuwland allemaal hetzelfde soort reputatie van keurigheid of nlet- keurighefd, zoals dat in de oude stad ook ai heerste. En de gemeente zorgde er bo vendien voor, dat er in het ideale Nieuwland geen dingen verschenen die het aangename gezinsleven kon den verstoren, zoals daar bijvoorbeeld waren kroegen. Wel was er ruimte voor een beperkt aantal vrije huizen, die werden gebouwd aan de Ruys de Beerenbroucklaan. Daar kon de wijk- eiite zich vestigen. Dat was de specia le straat voor de dokter, de dominee en de notaris. Ailemaal een dikke dertig jaar geleden nog maar en niets is meer overgebleven van de Hongerput-jalou- zie en van het opvoedkundig woonbe leid. Tegenwoordig is Nieuwland niet zo populair meer. Wie een nieuw huis zoekt, vestigt zich liever in de Woud- hoek of in Groenoord. Nieuwland wordt nu door veel mensen geassoci eerd met werkloosheid en gebrek aan kansen. Sommige delen van de wijk zijn behoorlijk vergrijsd. Andere heb ben een internationaal tintje gekregen door de komst van relatief vee) bui tenlandse gezinnen. Wonen in Nieuw land is ailang niet meer een haast on grijpbaar ideaal, integendeel. Nie mand is jaloers, als je vertelt daar een flatje te hebben. Toch is het huidige Nieuwland zo'n gekke buurt nog niet. Het is er gemoedelijk. Van poeha en dikdoen houden ze niet. Je hebt de winkels en de andere faciliteiten van de binnen stad dicht in de buurt. En de huren zijn betaalbaar. Hongerputten zijn er misschien nog wei In Schiedam, maar die liggen elders. Door Rob Timmer ROTTERDAM Het grootste pc-privé computer-project van Neder land (waarde: 26 miljoen gulden!) is afgerond. Even zag het er naar uit dat de leverancier van de 8.500 compu ters zich in het aantal apparaten zou verslikken, vooral vanwege de korte spannen tijds waarbinnen de levering moest geschieden. De levering door het hele land zou in juli worden afge rond, maar de laatste computers zijn- begin november bij de huisadressen van dë mensen afgeleverd. Het bijzondere van dit project zit behalve in het aantal computers nog meer in de begeleiding, die leve rancier Voileman uit Valkenswaard en t de,Bond Spoorwegpersoneel Sport en Ontspanning (BSSO) van de Neder landse Spoorwegen hebben uitgedok terd. Om dit project niet, zoals zoveel andere, te laten mislukken is een de gelijke en drie jaar durende begelei ding van de nieuwe eigenaren van de MS-Dos computers op poten gezet. Het bestuur van de' BSSO- computerclub in Rotterdam blikt terug en vooruit Wat hebben ze meege maakt en hoe gaat het verder met de bezitters van de ruim negenhonderd computers in de afdeling Rotterdam? Pierre Boone te de voorzitter van de computerclub van de BSSO af deling Rotterdam. Samen met pen ningmeester Hans Kremer, secretaris Theo de Jong en de zeven andere le den van het bestuur van de computer club heeft hij een drukke tijd achter de rug. Met de aflevering van alle computers zal die drukte alleen maar groter worden, weet het dagelijks be stuur met zekerheid. Toen het project in maart van dit jaar begon had de Rotterdamse computerclub net veertig leden. Thans zijn dat er in één klap negenhonder- vijftig geworden, ledereen die een computer in huis neemt wordt auto matisch en gratis drie jaar lid van de vereniging. Hans Kremer schat dat min stens de heift daarvan nog nooit een computer van dichtbij heeft gezien. „De problemen die we krijgen op te lossen variëren sterk," vertelt Kramer. „Veel mensen hebben moeite met het besturingssysteem MS-Dos. De leden onderschatten dat vaak." Volgens voorzitter Boone zijn er nogal wat mensen die een persona! computer hebben aangeschaft om er spelletjes mee te speten: „Dat valt natuurlijk erg tegen. Vooral als die leden een enkel- kleurig beeldscherm bij hun computer nemen." Waf zijn de grootste problemen (Se opdoken bij zo'n groot project en hoe is dat door juSe dub en VoBeman opgevangen? Pierre Boone: „De meeste pro blemen hebben zich voorgedaan met de printerkaarten in de computer. Een flink aantal mensen kon geen letter tekst uit de computer op papter krij gen. Het bleek achteraf dat door de snelheid waarmee Voileman moest le veren de tijd om de printerkaarten te controleren ontbrak, in de afdeling Rotterdam moesten daardoor ruim driehonderd computers worden terug genomen. Gelukkig heeft de leveran cier een aantal monteurs naar Rotter dam gestuurd om de boel in de club ruimte te repareren. Het bleek om een klein mankement te gaan." „En de scheve schermen niet te vergeten," vervolgt Hans Kremer. Scheve schamen? Hans Kremer. „Waarschijnlijk ook een gevolg van de te krappe le vertijd. Het komt nogal vee! voor dat het beeld op de computerschermen krom of schuin staat. Volgens de leve- Voorzitter Pier re Boons (links) en Hans Kremsr (midden), twee van de negen bestuursleden van da compn- .tnrelub van de BSSO afdeling Rotterdam, die de banden vol hebben aan dn meor-dan na- m a honderd le- die ze er door hot pc prf- ve-projeet lo se# bij kragen. rti f j; I 5 rancier is dat te wijten aan het verschil in aardmagnetisme en de temperatuur van het Sand waar de computers en beeldschermen zijn getest en het land waar ze uiteindelijk worden opge steld." „Er zijn eigenlijk twee zaken die Volleman naar onze mening on derschat," gaat Theo de Jong verder. „Het aantal computers dat in korte tijd moet worden geleverd en de on dersteuning die zoals overeengeko men aan de nieuwe bezitters moet worden gegeven. De klacht dat de le verancier vaak moeilijk telefonisch te bereiken is blijkt voor een groot ded ook aan de leden zelf te liggen. Soms verlangen onze leden van Volleman een complete MS-Dos cursus door de telefoon terwijl iemand met een seri euze vraag met geen mogelijkheid verbinding krijgt." Hoe weet de computerclub weke klachten of vragen de leden hebben? Boone: „Vanaf het begin van de levering van de computers hebben we dagelijks van 's avonds zeven tot haiftien een telefoonnummer voor clu bleden opengesteld. Op een bandje zijn oplossingen ingesproken voor de meest voorkomende problemen. Op het zelfde bandje krijgt de beller zes telefoonnummers te horen van men sen die op dat moment te bereiken zijn voor verdere vragen." De negen leden van het be stuur hebben het razend druk met het behandelen van vragen en het verhei pen van klachten. Een van de negen houdt zich speciaal bezig met vragen over het softwarepakket Ability dat bij de computer wordt meegeleverd. Over de kwaliteit van dit totaalpakket zijn de meningen verdeeld. Ook over dit pakket komen noga) wat telefonische vragen binnen. „En op de clubdag na tuurlijk, iedere zondag in de ontspan- nmgszaal van het Centraal Station in Rotterdam, komen gemiddeld zo'n honderd mensen," vertelt Hans Kre mer. „Gelukkig niet alleen met vragen en problemen." Hoe is de stemming onder de ne genhonderd ledenZij ze tevreden met hun computer en zullen ze dat lang bBj- ven? Boone: „We horen natuurlijk bijna alleen de problemen en de klachten. Maar we hebben de indruk dat het over het algemeen goed gaat. Ais het goed is hebben ai te ruim ne genhonderd leden hun computer nu thuisbezorgd gekregen dus de aktivi- teiléfl en cursussen kunnen beginnen. Zelf gaan we een MS-Dos cursus ge ven en de leden kunnen zich voor een andere cursus inschrijven bij een insti tuut buiten de dub." Kremer: „Hoe lang de leden te vreden blijven met hun nieuwe speel tje is moeilijk te zeggen. We weten ze ker dat de helft nog nooit een compu ter heeft gezien. Ais je dan het kleine aantal mensen telt dat op de clubdag opduikt met vragen moet je vrezen dat uiteindelijk dertig percent zijn computer straks teleurgesteld weer opbergt Zeker als je de problemen kent die veel leden blijkbaar hebben." „Als computerclub van de BSSG-Rotterdam zullen we er alles aan doen om dat percentage afhakers lager te houden," vervolgt Pierre Boone. „We zijn van plan om naast de cursus die we gaan geven ook een clubblad uit te geven en andere activi teiten te organiseren." „Volleman heeft alle vijfentwin tig clubs in Nederland een computer cadeau gedaan en zeif hebben we er nog drie bijgekocht," vertelt Theo de Jong. „Zodra we die vier computers ontvangen staan ze tike zondag bier opgesteld," „Op alie mogelijke manieren zullen we de leden enthousiast voor de computer proberen te maken en zorgen dat ze dat blijven," besluit Pierre Boone.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1