Gemeentelijke kredietbank komt in '89 n Polen is 'n vrouw van 75 die nog duikt kAl Het Vrije Volk SCHIEDAM Frans de Tweede zwaait de carnavalsscepter €sso) Esso Euro Loodvrij met garantie. 1 Is Esso die l doet. Expositie van droogbloemen; Sloopbrand duurt lang ©©Koster john kroes Auto te water Inbrekers maken veel rommel PAGINA 8 MAANDAG 14 NOVEMBER 1988 Doel vooral sociale kredietverlening en schuldsanering hülsta studio 50 Jaar Uw beddan-specfalist Hoofdsponsor Exctlsior'20 Bent u een van die vele honderdduizenden auto mobilisten die nog steeds superbenzine tanken? Dan is de kans groot dat u zonder problemen over kunt schakelen op Esso Euro Loodvrij. Dat bespaart u veel geld en u levert daarmee ook nog eens een wezenlijke bijdrage aan het behoud van ons milieu. Esso Euro Loodvrij Garantie Esso-station rijdt en het garantieformulier invult, weet u snel of uw auto geschikt is voor het rij den op Esso Euro Loodvrij. Is dat het geval, dan ontvangt u van Esso een op uw naam gesteld garan tiebewijs dat 3 jaar geldig blijft. Zeg eens eerlijk. Kunt u zich nóg meer zeker- Wanneer u vandaag nog even naar een heid wensen? per 1 januari 1989 een eigen Gemeente lijke Kredietbank (GKB). De nieuwe bank zal zich uitsluitend wijden aan so ciale kredietverlening eri geen activitei ten ontplooien op het terrein van com merciële, winstgevende diensten. Daar naast zal de bank een belangrijke taak hebben aan schuldsanering en -bemid deling, een van de hoekstenen van het gemeentelijk minimabeleid. Het college van burgemeester en wethouders wil ruim anderhalve ton uit- SCHIEDAM Schiedam krijgt trekken voor de oprichting van de Ge meentelijke Kredietbank. Organisato risch zal de instelling deel uit gaan ma ken van de Gemeentelijke Sociale Dienst. De dagelijkse leiding van de bank zal berusten bij de directeur van de Sociale Dienst. De oprichting van een eigen GKB komt nadat de kosten van het bestaan de samenwerkingsverband met de Ge meentelijke Kredietbank van Vlaardin- gen al jarenlang de pan uit rijzen. Per 1 januari zal de samenwerking met de buurgemeente daarom worden beëin digd. Vanaf 1975 bestaat voor inwo ners van Schiedam de mogelijkheid om bij de GKB Vlaardingen kredieten aan te vragen. Omdat de Schiedamse cliën- SPn ten relatief kleine bedragen lenen en de Vlaardingse GKB daardoor alleen maar Wm K geld kosten, moet de gemeente Schie- WË H dam volgens het bestaande contract BV B m steeds hogere bijdragen voor de sa- V menwerking op tafel leggen. Werd in 1983 nog 29.000 gulden per jaar ge raamd, in 1986 en 1987 beliepen de re ële kosten voor de gemeente respectie velijk 180.000 en 240.000 gulden. Hoewel Vlaardingen bereid is om met. een andere verdeelsleutel de bij drage voor dat laatste jaar terug te brengen tot anderhalve ton, is er vol gens het Schiedamse college toch geen enkele zekerheid dat er in de toekomst niet weer sprake zai zijn van forse stij gingen. SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) Dierenhandelaar /duikschoolhou der Henk Beenen werkte jarenlang bij de Gusto. ..Er gingen tientallen miljoenen door mijn banden, zonder dat er een enkel miljoen in mijn zak oeland- de. Ik dacht: bier ipoest jjpnaar^: eens mee ophoo- Uör W Prins Frans de Tweede knoopt er nog een jaar aan vast. SCHIEDAM Met algemene stemmen van de Raad van Elf is prins Frans de Tweede zaterdagavond in wijkgebouw De Blauwe Brug opnieuw gekozen tot stadsprins. Frans van Krug- ten, de 38-|arige directeur van Nico Hol ding BV en voorzitter van de sportraad werd door vierhonderd liefhebbers van de leut en gein ingehaald. De stemming was bijzonder gezellig. „Maar dat is het bij ons altijd," relativeerde Lydia Ver waal zaterdagavond. Sinds vier jaar ver zorgt de huisvrouw/moeder en mede werkster van een eigen verwarmingsbe- drijf de public relations voor de carna valsclub. „We hebben in Frans de Tweede een prima prins. Behalve bedrijfsdirec teur is hij ook voorzitter van de ge meentelijke sportraad, voorzitter van de Lfons Club, voorzitter van de zaalvoet balvereniging Groenoord en jeugdlei der/trainer van de voetbalvereniging PPSC. Niet gering, hé.?" Frans de Tweede zwaait de scepter over de senioren. John de Eer ste, zijn 14-jarige jeugdprins houdt de jongeren in de polonaise. Hij werd eer der op de avond verkozen en op feeste lijke wijze aan het camavalsvolk voorge steld. Op 28 januari houden de Rietzei lers een optocht door de stad. SCHIEDAM Bewoners van de Korte Haven za gen vannacht een Citroën deux che- vauxvan een van de buren het water inrijden. Over de oorzaak tast men in het duister. Feit is dat de buren van de eic ars wakker zi ar den van op straat. -uJaag wordt het autootje uit de gracht ge licht. SCHIEDAM Vijfenzestig jaar is hij geworden, maar Henk Beenen heeft er absoluut nog geen zin iri om zich met een welverdiende sigaar en een borrel in z'n leunstoel terug te trekken. Hij blijft gaan. Minimaal twee keer per week maakt de grijsbebaarde Schiedammer nog een duik en als het aan hem ligt gaat dat nog een paar jaar zo door. „Ik kom vaak nog als laatste uit het water, omdat ik goed tegen i de- kou kan. .Dan staat de jonge garde af té' Wèürtfërj' aan de' kant. In Polen woont •een mevrouw van 75-die nog duikt: Dat haai ik dok wel.'als'ik voor die tijd niet van ergernis doodga." Hij schatert het uit. Dierenhandelaar/duikschoolhouder Beenen is workaholic, en wel uit overtui ging. Veertien uur per dag werkt hij, ze ven dagen in de week. „ik heb geen hekel aan werken," verduidelijkt hij nog eens ten overvloede. „Want. mijn werk is mijn hobby en m'n hobby is m'n werk. Ach, ik heb gewoon wat teveel energie, geloof ik." Al 28 jaar heeft Beenen, rijkser- kend kynoloog, een dierenspeciaalzaak in Schiedam. Eerst 25 jaar aan de Van 's- Gravesandestraai in Oost, tot men daar ging renoveren, nu al weer drie jaar aan de Rembrandtlaan in West. Helemaal vol gestouwd is het pandje, geen millimeter is onbenut gebleven. Tot de nok toe reiken de schappen met voeders en zaden, kooi en en aquaria. De grote weegschaal is in een kast weggestopt en in een zijkamertje staat de compressor voor de duikflessen te loeien. In het duikschooltje boven de win kel is het al niet anders. Tussen de opge stapelde duikbrillen, zwemvliezen, snor kels, flessen en duikpakken doet Beenen zijn verhaal. In 1942 kwam de Zuidlimbur ger - Beenen komt uit Geieen - In dienst bij de afdeling staalbouw van Gusto. Hij werkte toen vooral in Brabant en Zeeland, in de avonduren vo'nde hij een opleiding tot administrateur. In 1956 verhuisde hij van het zui den naar Schiedam, als calculator. Alle gereedgekomen projecten moest hij nog eens goed doorrekenen met het oog op toekomstige kostenramingen. „Ik zat daar achter elkaar met tientallen miljoenen te goochelen, maar zelf kreeg ik geen enkel miljoen in m'n zak. ik dacht: hier moest ik maar eens mee ophouden." In diezelfde tijd deed Beenen het examen voor Bondskeurmeester voor de Nederlandse bond van Aquarium- en Ter rariumhouders. Hij slaagde met zulke mooie cijfers dat de examinator hem aan raadde er zijn beroep van te maken. Naast zijn. werk»ypöc,G.usto begon Beenen ijverig te studerénrTöt diep in de nacht zat hij daarvoor,.iiuhaLschuurtie in ziin tufrif, waar 'hij ook-alzeifjvogelsen vissen kweekte. Beenen: „Ik op m'n brommertje door Schiedam karren, kijken ;naar win keltjes die een beetje donker en verwaar loosd waren. Naar binnen en vragen of het te koop was. Bij de zestigste keer was het raak. Ik zag zomaar een leuk meisje lopen op straat, die vroeg ik of ze bij mij in de winkel wou staan. Ze had er wel zin in. In een van m'n vakanties heb ik de winkel ingericht, vijf uur slaap per nacht, en toen konden we van start. Al die tijd bleef ik gewoon bij Gusto werken." Lang zou het dienstverband van de nieuwe medewerkster niet duren. „Een paar weken na de opening word ik op m'n werk gebeld: er stonden allemaal mensen voor de winkel, maar de deur was dicht, midten op de dag. Ik er als de bliksem heen. Ik hoor gerommel in de kelder, dus ik sluip zachtjes naar beneden. Daar stond het winkelmeisje met haar vriend, allebei poedelnaakt, te oefenen voor het huwelijk. Ik heb die gast twee minuten ge geven om weg te komen," buldert de goedlachse Limburger nog na; „Het ge volg was we! dat ik toen maar ontslag ge nomen heb om me helemaal aan de win kel te kunnen wijden," Toch voelt hij zich na al die jaren nog steeds geen winkelier. Liever noemt hij zich voorlichter of adviseur. „Ik heb een grote afwijking, denk ik: ik help ont zettend graag anderen." Contact met de klanten vindt hij een van de meest aan trekkelijke kanten van het vak. Kinderen die langskomen met allerlei vragen en verhalen zet hij graag op de'foto met wat dieren. Elke werkdag levert wel een of twee verhaaltjes op, die Beenen al tien jaar lang verzamelt. „Leuke verhaaltjes, maar ook verdrietige verhaaltjes. Als ik nog eens tijd over heb maak ik er beslist een boek van." Vreemde klanten kreeg hij over de vloer, zoals die vrouw die" per se een doorzichtige kattebak wilde. Tot drie keer toe vroeg zij de dierenhandelaar of hij die echt niet kon leveren, „Ik zeg:.,nee ,me-. vrouw, waarom wilt u dat hou? Ze ant- -woordUne-dat-ze pr, een kick van. krijgt om katten te zien f poepen, Ik zeg: me vrouw, uw kat heeftgeen doorzichtige ..bak.nodig, maar u wel een heel goede dokter." Beenen heeft een geheel eigen manier van omgaan met lastige clintèle. Sommigen is zelfs een stapje voor. Bij de kooi met konijnen buiten staat een bord je: 'Wij zijn pelsdieren en kunnen goed te gen de koude. Henk weet echt wel goed voor ons te zorgen.' Ondertekend: Het konijn. „Anders krijg je allemaal van die oude wijffies binnen die komen zeuren dat het zo zielig is voor die beesten," grinnikt de ex-calculator. Dieren, planten,; natuur: het is zijn grote liefde. En bij voorkeur zo diep mo gelijk onder water. „Kijk, boven water heb je ook we! natuur, maar altijd ver mengd met lawaai. Dat geidt voor alles boven water. Schiedamse molens? Ju weeltjes, maar altijd herrie in de buurt. In de diepte is er de wereld van de stilte. Je kunt er de dieren nog rustig benaderen. Niet met een geweer of harpoen, maar met foto- en filmcamera." Soms komen de dieren een beetje te dichtbij. Beenen wijst op twee putjes in zijn hand. „Zie je die? Dat heeft dit lie verdje me geflikt," lacht hij en laat een fo to zien van een kolossale inktvis, zo uit een griezelfilm weggezwommen. De meest uiteenlopende zaken haaide Beenen in de loop der jaren naar boven. Grillig met zeepokken begroeide flessen, een kleine Griekse amfora („De droom van iedere duiker, meegesmokkeld omder de motorkap, want je mag ze ei genlijk niet meenemen."), schelpen, on derdelen van bommenwerpers en tanks en ook een menselijke schedel. „Dat was bij Burgsluis in Zeeland. Ik zat een grote kreeft achterna, die ik wou fotograferen. Het beest dook een donker hol in, en ik ging er ook met m'n arm in. Ik voelde iets ronds, en dacht eerst aan een kanonskogel. Maar toen schoot ik met mijn duim in een gat, naar later dus bleek een van de oogkassen. Dat was een heel" rare''gewaarwording..; toen ik het hele geval tevoorschijn trok." Beenen heeft de macabere.relikwie nog altijd hoog op een kast in de winkel staan. Voordat hij de duiksp< rt ontdekte, op 49-jarige leeftijd, was Beenen in zijn jeugd een verdienstelijk amateur-wielren ner. bokser en atleet. Nu hij zijn stiel een maal gevonden heeft wil hij niets liever dan iedereen enthousiast maken voor de duiksport. Zijn piepjonge kleindochters leerde hij ai duiken in het bad, de arts die zijn leerlingen keurt werd ook meege sleept door Beenens geestdrift en zelfs een Wassenaarse grootindustrieel moest tegen wil en dank enige lessen nemen. Beenen moet weer bulderen als hij er aan terugdenkt. „Die vent komt met een auto met chauffeur bij me voorrijden en koopt in een klap voor 4000 gulden spullen, die hij allemaal mee wil nemen. Nou erken ik geen enkele rang, dus ik zeg tegen hem dat ik de flessen en de auto maat nog niet meegeef, omdat het niet verantwoord is om zonder lessen te gaan duiken. Zegt-ie heel verontwaardigd dat hij een eigen zwembad heeft. Ik zeg: ik kom jou zondagmiddag duiken leren in je eigen bad." „Afijn, ik naar Wassenaar, kast van een huis, loeigroot zwembad in de tuin. Ik ga het water in met die man. Ko men we op een gegeven moment boven, staan er wel twaalf vrienden van 'm om het bad, allemaal generaals en lords. 'Zo, Jacques, ben je aan het duiken, kaerel' vroegen ze met een aardappel in de keel. Ik gauw taxeren: twaalf keer 4000 gulden, da's leuke handel. Maar nee hoor, hele maal niks." SCHIEDAM Evenals in voor gaande jaren wordt in de Branderszaal van het grachtenpand van Interbook In ternational b.v. aan de Lange Haven 97 weer een verkoop-expositie van droog bloemarrangementen gehouden. 'La Reurette Séchée' is de titel van de ten toonstelling, die opgezet is door K.A. Kloosterman-Knip uit Rockanje. De prijzen van de bloemstukken en bouketten variëren van 15 tot en met 150 gufden, inclusief de handgedraaide ceramische vazen, koperen ketels of aardewerk potten. Alle bloemen worden door mevrouw Kloosterman-Knip zelf gekweekt, gedroogd en geprepareerd en daarna een voor een zorgvuldig ge schikt in kleurrijke composities. De tentoonstelling duurt van 24 tot en met 26 november en van 1 tot en met 3 december, telkens van 11 tot 17 uur, op 24 november en 1 december ook nog van 19 tot 21 uur. Voor meer informatie kan men terecht bij Inter book International. 4266034. SCHIEDAM De brandweer Is gister avond vier en een half uur In de weer geweest om brand In een slooppand aan de Rotterdamsedijk te blussen. De brand ontstond om acht uur in een door sloop losstaand geworden pand tussen het Boerhaaveplein en de Halleystraat. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Al eerder hebben in deze leeg staande panden branden gewoed waar aan de brandweer veel werk had. {IHQE20NOEN UEDCOELSNOI alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Tankt u nogteeds super? SCHIEDAM Het inbrekersgil de heeft afgelopen weekeinde aardig huisgehouden in Schiedam. Letterlijk een zooitje maakten inbrekers er afge lopen nacht van in woningen aan de Mary Zeldenruststraaf en aan de Heel meesterstraat. Alle laden en kasten werden doorzocht en de inhoud op de grond gegooid. Uit de woning aan de Mary Zeldenruststraat verdwenen siera den ter waarde van driehonderd gulden. Uit de andere woning werd ter waarde van 28.500 gulden sieraden gestolen en ook teievisie-, stereo-,computer-, foto- en filmapparatuur. De daders zijn de woningen binnengekomen door het for ceren van een deur en een raam. Bij Zonwering Schiedam in de Boterstraat zijn geld, een stopwatch en "'.v messen weggehaald door inbrekers, die via een lichtkoepel naar binnen zijn ge komen. Uit een woning aan het Nieuw- fandptein verdwenen geld en sieraden. Uit de kleedkamers van een sportzaal aan de Thorbeckesingef is een jas met sleutels, via een openstaande raampje 'gehengeld'. In café Centrum-West aan de Vlaardingerdljk namen inbrekers een jas van honderd gulden weg, maar ze vernielden volledig de flipperkast en ju- kebox. y -V (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1