Schiedamse Marathon succesvol ondanks problemen k Zuid heeft hu ook een visiteclub Het Vrije Volk SCH Amsterdammers leveren Rotterdamse wachthuisjes Jong en oud in de regen voor Sinterklaas StrooidiensL winterklaar i - >-w ïm pagina 10 Michel de Maat maakt favorietenrol waar m john kroes Fietser van achteren aangereden Apparatuur weg uit sportkantine Kwade dronk MAANDAG 21 NOVEMBER 1988 Door Martin Vermeulen hkülsta studio Man mishandeld? Vleesdiefstal Mysterieuze schutter Jack afgepakt om zo'n gebeurtenis in goede banen te leiden. Alle begin is moeilijk. Momenteel zijn we nog bezig om te berekenen welk bedrag resteert voor de noodlijdende verenigingen. Het is in ieder geval min- SCHIEDAM De eerste Mara- van Schiedam is met gemengde gevoelens verwelkomd. In de Lange Nieuwstraat, waar zowel de start ais de finish plaatsvond, werden zaterdag po sitieve en negatieve oordelen geveld over het verloop van het sportspektakel, dat volgens de organiserende Stichting Marathon Schiedam in de nabije toe komst moet uitgroeien tot een evene ment van allure. Om die doelstelling te kunnen realiseren, zal de organisatie het publiek volgènd jaar in ieder geval een sterker deelnemersveld moeten presenteren. Michel de" Maat, in principe de enige kandidaat voor de eindoverwinning, maakte zijn favorietenrol probleemloos waar en koerste zonder enige weer stand van betekenis naar de eindstreep. De wedstrijdmarathon verloor door de geringe onderlinge concurrentie bij voorbaat een gedeelte van haar amuse mentswaarde. De bezetting van het toekomsti ge deelnemersveld is waarschijnlijk niet de enige zorg voor de Stichting Mara thon Schiedam. Ed Meeuws, die ais scheidsrechter namens de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) aan wezig was, plaatste enkele kritische kanttekeningen bij de organisatie van de marathon. „Ik denk, dal men ach enigszins heeft verkeken op het grootschalige ka rakter van een dergelijk evenement," meende Meeuws, die zeven jaar zitting heeft gehad in de technische commissie van de Marathon Rotterdam. „Op een groot aantal gebieden heeft de organi satie ach slecht voorbereid. De lopers voor de halve en de hele marathon had den naar mijn mening in twee aparte fuiken moeten aankomen. Dan kun je op overzichtelijke wijze waarnemen in welke volgorde de verschillende atleten arriveren. Nu is er een. rommelige situa tie ontstaan en is niet onmiddelijk dui delijk wie de winnaars zijn geworden in de diverse categorieën." Enkele prijswinnaars moesten zaterdag dan ook tevergeefs wachten op hun beloning. De desbetreffende hardlopers kregen rond half zes van voorzitter Jan Ouweneei de medeling te horen, dat het niet mogelijk was om in een kort tijdsbestek alle prijswinnaars bekend te maken. Martin Weeda, die als eerste recreant op de halve mara thon finishte, zag de prijs, die aan hem toebehoorde, zelfs in handen komen van, pen ander. De. Schiedammer nam iJet-echter-sportief op. „Ik vind het al léén jammer, dat ik in de kou voor niks heb staan wachten," lachte Weeda. „Mijn prijs krijg ik nog wel eens." Jan Moerman uit Vlaardingen claimt de prijs van de niet-KNAU-leden voor de gehele marathon. Hij heeft in een brief aan de organisatie geschreven té verwachten, dat hij uiterlijk op 'pak jesavond'de beker ontvangt. De computer, waarmee de or- gansatle alle deelnemers had geregis treerd, kon na de wedstrijd niet de ge wenste informatie verschaffen, omdat De recreatielopers gaan van siart. de gegeven aankomsttijden niet meer strookten met de realiteit, daar enkele recreanten tegelijk met de wedstrijdlo pers van start waren gegaan. In principe hadden de recreanten een kwartier later moeten vertrekken. De technische cha os, die na afloop ontstond, noopte de organisatie tot het nemen van de impo pulaire maatregel. Voorzitter Jan Ouwenee! gaf vol mondig toe, dat de Stichting Marathon Schiedam in organisatorisch opzicht en kele misstapjes heeft begaan. „Helaas hebben zo'n dertig vrijwilligers onyer^ wacht versték laten gaan. Bovendien 4s? eerfauto met materialen kort voor de aanvang van (teonarathoh jn fe sioot beland. 0|at«fjn enorme tegenvallers, die je zeérsnéTTriëet opvangen. Ik denk, dat wé daair redelijk in zijn geslaagd. De atleten hebben bij ons voortdurend cen traal gestaan. Voor hen wordt immers de marathon georganiseerd. Uit die hoek heb ik gelukkig weinig klachten vernomen. Het parcours was uitstekend en het heeft de atleten aan niets ont broken wat drank en verversing betreft. „De organisatie van het randge- beuren is voor verbetering vatbaar. Dat geef ik toe, maar je moet natuurlijk niet vergeten, dat het een enorme opgave is 50 |aar Uw bedden-specialist Hoofd-sponsor Excelslor'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) der dan de verwachte twintigduizend gulden, maar het precieze bedrag wordt zo snel mogelijk bekend gemaakt. Het spijt ons echter zeer, dat we nóg niet al le prijzen hebben kunnen uitreiken." „Als je de lopers per categorie duidelijk indeelt, bij voorbeeld door ze het op te spelden wedstrijdnummer in dezelfde kleur te geven, vermijd je deze problemen," gaf Meeuws een suggestie om die klip te omzéiièn. Het merendeel van de 461 atle ten die hun taak volbrachten de Or ganisatie noteerde in totaal ongeveer voorinschrijvingen bekormïiérttó zlfch 'échter niet om dê organïsaïónsche "SChböhheidsfouten. Wim KortiHgf"1®^ één -van de vele zwoegers,-dié-anoniem zijn'halve marathon aflegde."De 58-lari- ge Schiedammer, die dagelijks in trai ningspak er ouit trekt om zijn kilome ters te maken, bereikte na 1'uur en 26 minuten de finish;1;,Toen het regende heb ik even af moeten zien, maar daar na heb ik nauwelijks moeite gehad." Dat goldt in iets mindere mate ook voor Henny Molijn, die onder poli tiebegeleiding arriveerde. Molijn, werk zaam bij de Schiedamse brandweer, kreeg die aandacht, omdat hij als laat ste er in slaagde de historische afstand af te leggen. Vier uur, 20 minuten en 32 seconden nadat wethouder Luub Haf kamp het startschot had gelost de wedstrijdlopers werden weggeknald door SW-voorzitter John van Dijk dribbelde Molijn over de eindstreep. „Ik heb de smaak te pakken," aldus de nog fris en monter ogende Molijn. „Dit was mijn eerste marathon, maar ik weet ze ker, dat er meerdere zullen volgen. Na dertig kilometer heb ik het pas zwaar gekregen; het eerste stuk leverde wei- ,nig problemenóp.'Lv^rs —De duisternis-was^op-dat mo-! |men( re^dslngetrèdênTRedefl VopCÉd Meeuws. om nogmaals de zeis der.kp-, ,tie0eTianteréf!?r,De*wedstrijd1s te laats begonnen: Eigenlijk "had men" om "een uur of elf moeten beginnen. Dan hadden alle lopers bij daglicht kunnen aanko men. Nogmaals, er zijn behoorlijk wat fouten gemaakt. De tussentijden en dui delijk zichtbare afstandsaanduidingen ontbraken eveneens. De KNAU maakt uiteraard een rapport over deze mara thon. We moeten nog een hartig woord je spreken met de organisatie," voor spelde Meeuws. SCHIEDAM „Dit had ik eerder moeten weten. Ik ben altijd zo alleen en nu kijk ik vol verwach ting uit naar de volgende week." „Ik heb het al bekeken. Ik krijg hier mijn kennissen en blijf lékker zelfstandig wonen." En: „Na de maaltijd worden er allerlei spelletjes gedaan, waarbij de ruiten soms bol staan van het ge lach." Een paar uitspraken van ou deren die in verzorgingstehuis Fran- keland een visiteclub bezoeken.. De meeste deelnemers -zijn bijzonder enthousiast over de wekelijkse bij eenkomsten/waar een kleine groep ouderen elkaar in ontspannen sfeer ontmoet en gezellige activiteiten on derneemt onder het motto: alles mag, niets moet. Een dag in de week voelt men zich helemaal 'onder de pannen'. Vanaf vandaag heeft ook Schiedam-Zuid haar eigen visite- club, elke maandag in de wijkpost van het Gecoördineerd Ouderen werk, Oude Maasstraat 22. Het ini tiatief kwam tot stand in samenwer king met de Stichting Gezins- en be jaardenverzorging, de Indicatiecom missie Bejaardenhuisvesting, de Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk en de Kruisvereniging. Voorlo pig wordt er met één groep gestart, mocht de belangstelling erg groot zijn dan komt er een tweede club op vrijdag. Het Ouderenwerk verwacht dat ook huisartsen, het maatschap pelijk werk, de gezinsverzorging en geestelijk verzorgers mensen naar de nieuwe club zullen verwijzen. De visiteclub is bedoeld voor zelfstandig wonende 'ouderen die moeite hebben om met leeftijdgeno ten in contact te komen of te blijven. Velen komen moeilijk de deur uit, durven ook zo goed de straat niet meer op, waardoor vereenzaming dreigt. „Ik kom de week niet door, het duurt allemaal, zo lang," is een klacht die de mensen van het, oude renwerk geregeld horen. De drempel om op eigen gelegenheid een dien stencentrum of wijkgebouw binnen te stappen blijkt vaak riet even te hoog. De visiteclub biedt ouderen de gelegenheid om weer eens ande re mensen te ontmoeten, nieuwe contacten te leggen en ideeën op te doen: De deelnemers krijgen als het ware, een steuntje in de rug om het alléén. .wserTaan te kunnen. Op die mariiér kanr mert ook langer zelfstan- dig' 'blijven wonen.De. groep telt maximaal-twaait-ouderen, waardoor het rustig en overzichtelijk blijft. De wekelijkse samenkomst begint om half tien met een kopje koffie en duurt tot vier uur. Tussen.- de middag wordt er gezamenlijk ge geten. Men mag brood meenemen^ maar ook zelf in de wijkpost eer).,, broodmaaltijd verzorgen. Binnenkort bestaat ook de mogelijkheid een 1 warme maaltijd te gebruiken. Wat er verder op de dag gebeurt wordt- door de deelnemers zelf ingevuld.. - Mogelijkheden zijn bij voorbeeld een'',' spelletje doen, handwerken, eem.e stukje wandelen, rustig een praatje maken of gezamenlijk andere activi teiten bezoeken. De visiteclub is echter na drukkelijk niet de zoveelste .bejaar densociëteit. In principe is deelname aan de club van tijdelijke aard. Met iedereen die zich aanmeldt wordt eerst samen bekeken of men in de visiteclub op zijn plaats is, of het wel de juiste oplossing is voor wat men wil. Als dat zo is worden er afspra ken gemaakt over hoe lang dat men denkt de bijeenkomsten te bezoe ken. Het is namelijk de bedoeling dat men met de contacten die men legt alleen weer verder kan en dan de club niet meer nodig heeft, zodat er telkens een zekere doorstroming plaatsvindt. De kosten van deelname be dragen ƒ1,50 per keer; koffie en thee zijn gratis. De prijs van een warme maaltijd wordt 6 gulden, bij een gezamenlijke broodmaaltijd worden de kosten door de deelne mers gedeeld. Wanneer vervoer van en naar de Wijkpost een probleem is wordt er in overleg met de ouderen- werkers naar een oplossing gezocht. Gedurende de hele dag zijn er gastdames en -heren aanwezig die bereid zijn te helpen als er vra gen of problemen zijn. De wijkpost zoekt nog een aantal vrijwilligers die zich op deze manier voor de. visite club willen inzetten. Van hen wordt verwacht dat zé interesse hebben in het omgaan met ouderen, de bege leiding vanuit de wijkpost accepte ren, willen deelnemen aan contact bijeenkomsten om hun deskundig heid te bevorderen en een ochtend, middag of enkele uren aanwezig kunnen zijn óp de club. De leeftijd van de vrijwilligers is van minder be- lang. 'Ouderen' die belangstelling hebben - voorde visiteclub ènVmen- sen die zich als vrijwilliger"willen op- gevemkunnen-contact opnemep-met Gretha-Vos-van-de-Wijkpost-Zuid, telefoon 4735764, SCHIEDAM Een 60-jarige wielrijder is gewond geraakt nadat een ?i-jarige automobilist hem op de Mar- coniweg van achteren aanreed. De auto week uit voor een tegenligger en ramde ook twee geparkeerde wagens. De man is naar hét Schieland-ziekenhuis over gebracht. Daar. kwam ook een 67-jarige man terecht die op een oversteekplaats op de 's-Gravelandseweg was aangere-j den door een 37-jarige automobiliste; De man had een hersenschudding. j SCHIEDAM - Een 21-jarige man is zaterdagnacht met verwon dingen aan zijn gezicht en een steekwond in zijn rechterschouder naar het ziekenhuis gebracht. De politie trof hem liggend op de brug van de Burg. Honerlage Gretelaan temidden van een groepje jongens die hem vermoedelijk hebben mis handeld. Over de ware toedracht tast de politie nog in het duister. SCHIEDAM Bij slagerij De Jong aan de Mgr. Nolenslaan is voor negenhonderd gulden aan vlees ge stolen. De daders kwamen binnen door een winkeldeur in te trappen. Het vlees werd vervoerd in plastic vuilniszakken die in de slagerij wer den gevonden. De schade aan de deur bedraagt honderdvijftig gulden. SCHIEDAM - De ruit van een woning aan de Meeuwensinge! is zondagmorgen om half zeven be schoten. Eerst hoorde de bewoner drie knallen en later nog twee. Hij ontdekte vijf kogelgaatjes in zijn ruit. Bij het huls trof de politie voetspo ren aan. De politie stelt een onder zoek in naar de mysterieuze schut ter. De kogeltjes zijn voor onderzoek naar het Gerechtelijk Laboratorium gestuurd. SCHIEDAM - Onder bedrei ging met een mes is een 14-jarige jongen zaterdagnacht van zijn jack beroofd. De jongen fietste huis waarts van een schoolfeest toen hij op het Poidervaartpad werd klem gereden door een andere jongen. Hij zei een mes te hebben en te zullen steken als hij zijn jack niet uittrok. Nadat het kledingstuk was overhan digd, liet de overvaller nog een fiets band leeglopen en ging er vandoor. Het signalement van de overvaller luidt 14 tot 16 jaar, donkere huids kleur en 1,75 meter lang. De politie vraagt getuigen zich te meiden via tel. 4260760; SCHIEDAM Zijn veel Schie dammers inmiddels verrast door de voortvarendheid, waarmee Publex Straatmeubilair in het centrum en langs drukke stadswegen reclameborden en wachthuisjes voor bus- en trampassa giers neerzet; Rotterdammers zullen volgend jaar hun ogen uit kijken. Grote, kleine, doorzichtige en verlichte tram huisjes, desgewenst in de vorm van een banaan of een stuk kaas. Dat staat de reizigers met het openbaar vervoer in Rotterdam te wachten, als volgend jaar het contract ingaat dat Rotterdam heeft afgesloten met het Amsterdamse bedrijf City Line Straatmeubilair BV. Voor 1990 komen in Rotterdam zevenhonderd splinternieuwe wacht huisjes (abri's) voor het openbaar ver voer. City Line heeft een overeenkomst met de gemeente Rotterdam afgesloten SCHIEDAM Een kleurentelevi sie en geluidsapparatuur verdween bij een Ooraak uit de kantine van de Stich ting Sportcomplex Rijnmond aan de Olympiaweg. Twee ruitjes werden gefor ceerd. De schade bedraagt ongeveer 5500 gulden. (tNOEZONOCN MEOEDEUNO) alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 25 voor de levering, onderhoud en repara ties van de abri's, ter waarde van elf miljoen gulden. De nieuwe wachthuisjes zijn donkergrijs en zijn aan de voorkant helemaal open. Een roodomlijste licht bak moet de veiligheid in de avond ver groten. De huisjes krijgen een bankje, een lichtkleurig dak en aan twee kanten veiligheidsglas. „Door dit contract hebben we ons verzekerd van abri's met een mo derne vormgeving en krijgt het Rotter damse openbaar vervoer en de stad een moderne outfit en een frisser ima ge," meent wethouder J. Laan (Verkeer en Vervoer). Door de goede afwatering van de speciale daken en de stevige constructie hebben de huisjes weinig onderhcvic nodig. He» scntract verplicht de leve rancier on thade door vandalisme di rect oncjdacio te maken. „Daarmee hebben We ook in andere plaatsen aJ er varingen opgedaan," verteit directeur Kotting. „In Hilversum, waar we ook abri's hebben geplaatst, is gebleken, dat als je steeds blijft schoonmaken en repareren op den duur het aantal ver nielingen zal afnemen. Een slecht on derhouden abri trekt daarentegen van dalisme aan." De vormgeving van de abri's, die zijn ontworpen door interform Design- Studio Schönfeid uit het Westduitse Wolfsburg, is op verzoek van Rotterdam' speciaal aangepast aan de plaatselijke eisen. Door de vorm van de daken zijn deze zelfreinigend en door een paar de len naast eikaar te plaatsen zijn abri's van verschillende grootte te creëren. Voor het Centraal Station zullen bijzon dere rijen abri's verschijnen, die in over eenstemming zijn met de grote over kapping van Rem Kooolhaas op die plaats. Langs de tramrails zullen een soort kromme halve bananenschillen verschijnen. De ervaringen met de nieuwe abri's (er staan er bij wijze van proef een aantal bij het Zuidplein en sinds kort ook één op de Coolsingel bij het Hofplein) leren dat ze goed voldoen aan de gestelde eisen. Blij maar onzeker ging het handje in de richting van Sinterklaas, die zich moeizaam door de dichte massa worstelde op zijn tocht naar het stadhuis. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM„We zijn erg biij dat we u dit jaar zo vroeg kunnen be groeten uit Zierikzee," heette het wei- kom van de loco-burgemeester Chr. Zij develd aan de bisschop uit Spanje op een kletsnat bordes. De weergoden hadden afgelopen zaterdag besloten al les wat maar enige associatie met het land van Sint en Piet opriep, niet van de partij te laten zijn. Sinterklaas deed net of hij niets merkte van de kou en dankte de spre ker voor de vriendelijke woorden. „U mag trots zijn op deze stad met een groot aantal bruisende activiteiten, waaronder de a! beroemd wordende Brandersfeesten," aldus de vlekkeloos Nederlands sprekende Sint. Tevens prees hij de vele jeugdactiviteiten in Schiedam, net als de goede muziek korpsen. Onder begeleiding van een van de plaatselijke drumbands had de Sint de tocht van de Buitenhaven naar de Korenbeurs gemaakt. In een bouwvallig scheepje met ais enige stoom de rook uit de uitlaat, vorderde de stoet lang zaam maar gestaag. Omringd door een groot aantal Pieten zwaaide Sinterklaas naar de mensen aan de kade. Veel kinderen hadden een plek gevonden bij een van de ouders op de schouder of nek. Aangemoedigd door de bebrilde Hoofdpiet galmden de be kendste verjaardagsliederen over het water. Voor andere kinderen ging het allemaal wat te langzaam, en na een mi nuut of tien de boot volgen, wilden zij dan graag verder de stad in. Maar pa en ma bleken het vaak nog leuker te vinden dan hun kroost en bleven vrolijk doorzwaaien en zingen. Stond er aan de Buitenhaven nog een overzichtelijke groep op de Sint te wachten, in het centrum rond het stadhuis was er bijna geen doorkomen meer aan. Dat moet ook de verklaring geweest zijn voor het kleine oponthoud voordat de man met zijn mijter eindelijk het bordes besteeg. Even daarna nam de Hoofdpiet de microfoon, waarmee hij de haifingedommelde menigte weer wist warm te krijgen voor een paar echte vijfdecember-krakers. Op de door regen en kou bevangen gezichten tekende zich snei weer een gulle lach af. Reden om te lachen had de heer Van Broekhoven zeker. Als mede-orga nisator van de intocht was hij even bang geweest dat het hele festijn een beetje ondergesneeuwd zou raken door een ander groot evenement in Schiedam, de marathon. Hiervoor waren een aantal belangrijke verbindingswegen afgeslo ten. „Maar gelukkig heeft het publiek een goede traditie weten te waarderen," aldus Van Broekhoven. ."A;" j SCHIEDAM - in samenspraak tussen de dienst.gemeentewerken, poli-j tie en brandweer is weer een strooiplan opgesteld voor de gladheidsbestrijdingj Hierin zijn prioriteiten opgenomen voor! de plekken die het eerst gestrooid moe-j ien worden. Niet in alle gevallen zijn dej strooiers in staat op alle wegen de glad-j heid te bestrijden. In het algemeen) geldt dat niet gestrooid wordt op rustige en minder belangrijke wegen en straten.) In het prioriteitenprogramma staan als prioriteit genoteerd: Bij abnormale gladheid alle drukke routes, busroutes en fietspaden. Bij gewone gladheid wordt al leen gestrooid op doorgaande drukke wegen, busroutes en fietspaden alsme de bij bushalten, bejaardenhuizen, over-i steekplaatsen en weggeedeelten mei verhoogd slipgevaar. Volgens de gemeente leidt deze werkwijze tot zichtbare en veilige resulJ taten voor de weggebruikers. Ander zijds klinkt de waarschuwing dat het be ter is de winter en de gladheid voor t< blijven. Weerberichten zijn de eerste er in beginsel de beste signalen die aange^ ven wat er op komst is. De strooiecsjyn dan vaak al lang op pad. De weggebrui ker, aldus de gemeente, mag nooit ver wachten dat het wegdek over een gehe le oppervlakte volmaakt veilig berijd baar is. Voorzichtigheid en waakzaam heid blijven geboden en aanpassen, van het rijgedrag is noodzakelijk. SCHIEDAM Omdat hij slinge rend over de Marconiweg fietste, beval de politie een 27-jarige man zijn weg lo pend te vervolgen. Hij bleek stevig te hebben gedronken. De man stapte toen weer op zijn fiets en kwam tegen een auto tot stilstand. De agenten besloten hem mee te nemen naar het bureau, maar dat stuitte op verzet. De man koelde zijn woéde op een autoportier, in het bureau sloeg hij ook nog een ru stuk. Gistermorgen mocht hij weer gaan, nadat de schade was geregeld.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1