'Ontdek je plekje' lokt duizenden naar Sclhied am Burenhelpdienst zoekt vrijwilligers Zelfs Australiërs bi ij rei in ie Erasmusschool Koster STUNT 1800 5500 8000 50.- vrf Het Vrije Volk SCHIEDAM Dagjesmensen laten zich niet afschrikken door regen 30.- Rei io Videotheek SCHAATSEN jotin kroes Vondst heroïne Rijnmond I lelijk onderuit tegen DAC Afvalhout in de fik TOPKOHOITIE door TOPKWALITEIT! 144.- 179.- 189.- ws MAANDAG 28 NOVEMBER 1988 Jongerencentrum Aladdin ontruimd Sint op bezoek in Zwembad Zuid Vergadering PvdA Schade bij inbraken hülsta studio 50 Jaar Uw bedden-specialist Hoofd-sponsor Exceisior'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) Zolang de voorraad strekt ontv. elke nieuwe klant bij huurbesteding van 25,- een super high grade VHS cas sette 180 min. (3 uur) v/h bekende W-Duitse merk ,,UHER' geheel gratis (1 p. kl.*) en da's met de a.s. feestdagen toch mooi meegeno men. Bovendien kochten wij voor de winter nog vele ICS. honderden nieuwe films in alle genres voor u in. Dus keus genoeg. Wij hebben ben APARTE afdeling met zo'n 8000 seksfiJms w.o. 3000 speciale Nu zo n ki dk ms speeiiims ms 5 films voor 20, 7 films voor2 per week per klant Bovendien geen töësiagenvoortop- of stertitels NU OOK MOVIE-BOXEN JUBILEUM AANBOD 5 films plus M-Box v. 3 dgn. of 10 films plus MHBox v. 7 dagen (bel v. info) Dam 9 t/m 11 Schiedam Tel. 010-4267126 Reeds 20 jaar verhuur, inkoop/verkoop Wef/iOU,- of betastte*. ALS BORG 4- Uitgebr Legit. (Bel voor INFO) KRACHTSPORT- VELD-ZAALSPORTEN SQUASH- BADMINTON- AGU en K-WAY TENNIS- REGENKLEDING Bauer GXT Graf 101 Graf GTX 175 SCHIEDAM Met assisten tie van twintig agenten politiekorp sen uit Vlaardingen en Rotterdam is vrijdagnacht om drie uur het jonge rencentrum Aladdin ontruimd, In het pand vielen enkele rake klappen tus sen agenten en jongeren die weiger den het pand te verlaten. De politie besloot tot de ontruiming na klach ten van omwonenden over geiu;ds- overlast. „Het is inderdaad uit de hand gelopen," bevestigt jongeren werker Frans Mattot. „Maar dat is het gevolg van diverse oorzaken. Al lereerst was er een groep van dertig Rotterdammers onderweg met als doel ons centrum te komen yerbou- wen. Hiervan heb ik de politie in kennis gesteld. Ik wilde moeilijkhe den voorkomen. Die jongeren zijn al enkele weken irritant bezig geweest. Vorig week zijn ze weggestuurd." Hij vervolgt: „Met de politie was over eengekomen dat er pas zou worden ingegrepen na een telefoontje. Maar ineens stonden ze al binnen. Dat was niet afgesproken." Volgens een politieverkiaring was de komst het gevolg van de aanhoudende klach- tenstroom van de buurt. De dertig Rotterdammers hadden hiermee niets vandoen. SCHIEDAM Sinterklaas en twee Pieten brengen morgen een bezoek aan de zwemles voor baby's, peuters en kleuters in het Zwembad Zuid. Om ongeveer 14.30 uur arri veert de Sint en een aantal kinderen mag bij hem op schoot en wellicht een liedje zingen, leder kind krijgt, aan het eind van het programma een aangepaste versnapering. Als de kinderen zich gaan aankleden wacht hen nog een verrassing. SCHIEDAM - De plaatselij ke afdeling van de Partij van de Ar beid houdt vanavond zijn jaarverga dering. Op de agenda staat de ver kiezing van een nieuw afdelingsbe stuur,"een kascontrolecommissie en een gewestelijke afvaardiging. De bijeenkomst wordt gehouden in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155 en begint om 20.00 uur. SCHIEDAM De politie kreeg dit weekeinde weer een fiks aantal aangiften van inbraak te ver werken. De veroorzaakte inbraak- schade was in de meeste gevallen groter dan de buit. Van een woning aan de Hoefsmidstraat werd de voordeur open gebroken. Vermist wordt een cd-speler en -plaatjes met een waarde van 1400 gulden. Elf honderd gulden mist de scholenge meenschap Spieringshoek uit een niet afgesloten geldkistje. Alle kas ten van een woning aan de 's van Gravesandestraat bleken doorzocht tussen vier- en zeven uur gistermor gen. Girobescheiden en andere waardepapieren bleken verdwenen. Onbekend is de buit bij een inbraak in de woning van een zieke vrouw aan de Francois Haverschmidtlaan. De dagelijks terugkerende verpleeg ster stelde vast dat het huis was doorzocht. In de Boterstraat troffen bewoners bij thuiskomst hun woning overhoop gehaald. Ook bij het uit zendbureau A.S.B. en het reclame bedrijf Pepijn aan de Rotterdamse- dijk bleek te zijn ingebroken. Nader onderzoek moet vandaag duidelijk maken wat er wordt vermist. SCHIEDAM Een reclamebord gisteren in de Hoogstraat: 'Ontdek hier uw plekje voor koffie, lunch of maaltijd!'. Met de inventiviteit middenstanders ei gen speelde de horeca gisteren in op de verwachte komst van colonnes dagtoe risten. En gelijk hadden ze, want het veelbekeken AVRO-programma 'Ontdek je plekje' lokte een kleine vijfduizend wandelaars naar de Brandersstad. Van Groningen tot Maastricht, zelfs uit België waren de dagtrippers af gereisd om in Schiedam een parcours af te leggen dat hen langs alle bekende attractiis van de stad voerde: de Lange Haven, het zakkendragershuisje, de mo lens, het stadhuis op de Grote Markt, de Hoogstraat, de Appelmarkt en diver se kerken en musea.Dia!ecten uit alle delen van het land waren er te horen in het centrum. In een rustig tempo bega ven de merendeels in keurig zondags pak gestoken wandelaars zich van da ene bezienswaardigheid naar de ande re. Behalve de musea waren ook de Grote Kerk, de Havenkerk, branderij De Tweelingh en Interbooks International te bezichtigen. Hoewel het eigenlijk de bedoe ling was dat de deelnemers de route tussen 12 en 16 uur zouden afleggen, was het om 17 uur nog op diverse plaat sen een drukte van belang. De regen daalde toen al gestaag neer uit de he mel, die de hele dag zwaarbewolkt was geweest. Het merendeel van de dagjes mensen liet zich daardoor echter niet afschrikken en voltooide de ommegang, al dan niet met doorweekte routebe schrijving. Vooral bij de kleiner behuis de haltepunten op de route, zoals het Nationaal Coöperatiemuseum met het oude Goöp-winkeitje, kon het publiek de hele middag alleen maar schuifelend in en uit. ipp-— Veel groepjes dealnemers aan de 'ontdek-je-plekje'-wandeltochS gingen over de Appelmarktbrug. VVV-directeur Ruud Pillard, ver antwoordelijk voor de wandeling, was gisteren dik tevreden over de grote toe loop. „Er was nagenoeg evenveel be langstelling als de eerste keer dat het programma hier was, in januari 1987. Als je bedenkt dat veel van de kijkers 5000 Schiedam-fans erbij dus? van toen nu niet geweest zullen zijn, be- Pillard: „Dat wil ik niet zeggen, maar we tekent dat dat we 5000 nieuwe mensen naar de stad gehaald hebben. Een schitterend aantal, want veel meer kun je niet verwerken." hebben heel veel positieve reacties ge hoord." SCHIEDAM Wie ouder wordt en zelfstandig wil blijven wonen heeft vaak op bepaalde gebieden hulp van anderen nodig. Voor het doen van boodschappen, om een wandelingetje te maken of als begeleiding bij het be zoeken van de dokter of het ziekenhuis. Maar ook jongere mensen die om wat voor reden dan ook hulpbehoevend zijn kunnen wel eens een helpende hand ge bruiken. Sinds drie jaar kan men daar voor terecht bij de burenhulpdienst van wijkcentrum De Erker in Schiedam- West. Een simpel telefoontje volstaat om de vrijwilligers van De Erker in actie te krijgen. Althans, dat is de bedoeling, want de laatste tijd is het aantal aanvra gen gestegen, terwijl het aantal buren- helpers daalde. Men heeft nog geen nee hoeven verkopen, maar deze"ontwikke ling zich doorzet zou dat moment we eens kunnen komen. „We kunnen daarom heel goed nieuwe mensen gebruiken," vertelt ad ministratief medewerkster Riet van der Hoeven van de Erker, die de burenhulp coördineert. „Nu het verschijnsel geor ganiseerde burenhulp langzaam een beetje ingeburgerd raakt, krijgen we steeds meer telefoontjes." Twintig tot vijfentwintig keer per maand rinkelt de telefoon aan de Jan van Avennestraat. Riet erkent dat het geen cijfer is om steil van achterover te slaan, maar voegt er aan toe dat je dan wel voldoen de mensen moet hebben. „Ik kan niet drie keer in de week een beroep op de zelfde doen. Als ik helemaal niemand kan vinden dan vraag ik bezoekers van De Erker of ik doe het zelf, maar daar kun je natuurlijk ook niet altijd mee doorgaan." Van de enthousiaste club van ruim dertig vrijwilligers waarmee de dienst begon zijn er nu nog maar veer tien over. Veel van de werkloze mede- we! kers vonden een baan en hingen de burenhelperspet aan de wilgen, intus sen kloppen steeds meer mensen bij de Erker aan die door de gezinsverzorging of door de ziekenhuizen naar de buren hulp zijn doorverwezen. „Daar kunnen ze door de bezuinigingen ook niet alles meer aan. Omdat ze de mensen toch willen helpen sturen ze hen dan naar ons toe." Ook kan men bij de Burenhulp terecht voor het aanvragen voor een taxivergoeding. Veel ouderen blijken niet te weten dat zij daarvoor in aan merking komen, met als gevolg dat zij vaak helemaal de deur niet meer uitko men. Voor bepaalde karweitjes echter kan geen beroep worden gedaan op de vrijwilligers, zoals schoonmaakwerk en reparaties. ,\Dat is met de bedoeling. Aan de ene kant willen we de mensen helpen, aan de andere kant mag het niet zo zijn dat de regering doorgaat met het afbreken van de gezinsverzor ging en andere voorzieningen omdat er toch we! vrijwilligers zijn die het werk overnemen. Daar lenen we ons niet voor." Wie belangstelling heeft voor het werk van vrijwillige burenhelper kan contact opnemen met Riet van der Hoe ven, telefoon 4267767. SCHIEDAM Bij een inval in een woning aan de Donker Curtiusstraat nam de politie vijfhonderd gram heroïne en een vuurwapen in beslag. Een 27-ja- rige man en zijn 26-jarige vrouw werden op verdenking van handel in verdoven de middeien gearresteerd. Morgen wordt het duo voorgeleid bij de officier van Justitie. De recherche besloot tot de huiszoeking na een reeks aanwijzin gen in de richting van het tweetal. In hoeverre de man en de vrouw deel uit maken van een orginisatie of zelfstandig opereren, kon de politie vanmorgen nog niet zeggen. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Door Perry Menexis SCHIEDAM De reünie van de 75-jarige Erasmusschool werd zaterdag druk bezocht. Nagenoeg alle 'jaargan gen' waren vertegenwoordigd en ze kwamen zelfs van de andere kant van de wereld, zoals de gebroeders Mulder uit Australië. Om nog even die sfeer van vroeger te proeven. Rob en Jack Muider, die in Aus tralië als vlieginstructeur hun boterham verdienen, combineerden het bezoekje aan deze reünie met het huwelijk van Rob. Deze helft van de guitige tweeling die zijn achternaam overigens in Miller heeft veranderd, trouwde vorige week een oud-buurmeisje van de BK-laan. De tweeling, die in de jaren 1958-1961 van zich deed spreken, was vooral op het schoolplein te vinden Daar liggen de mooiste herinneringen. „Nu ik hier op het plein sta, lijkt het wel of we wéér een pauze hebben," begint Jack terug te blikken op zijn laatste Hollandse jaren. „Dat schoolplein doet p mij nog het meest. Als ik in Australië H ben heb ik soms wel een beetje heim wee naar Holland. Niet naar het land zelf, maar naar het pleintje. Daar ge beurde alles, zoals het ruilen van meis je, dat trouwens vaak via vechten ge beurde. Van het gebouw binnen herinnert deze tweeling zich niet al te vee! meer. Zaterdag in de Erasmusschool: in alle drukte is iedereen riftin op zoek naar oud-klasgenoten. Er worden herinneringen opgehaald, die alleen die ene groep kent en waar buitenstaanders hun fantasie bij moeten gebruiken. „In de klassen was geen verwarming, wel bij de directeur. Dat had in de win ter wel eens z'n voordelen als je uit de les werd gestuurd. Dan moest je je bij de directeur melden en zat je even in een warm kamertje. Verder herinner mij SCHIEDAM Een weekeinde vol met verrassingen in het nationale volleybal. In Vlaardingen ging Rijnmond lelijk onderuit te gen DAC, terwijl in dezelfde hal Rijnmond 3 lijstaanvoerder Tonegido in de derde divisie met 3-0 kansloos liet. In Schiedam had Rijn mond 2 slechts 50 minuten nodig om Ailides met 3-0 weg te spelen. In het district was er opnieuw 3-0 winst voor de vrouwen van Rijn mond. In dezelfde klasse verloor MVC na twee achtereenvolgende overwinningen met 1-3. Niets leek er in het begin van het duel Rijnmond-DAC op dat de koploper van de 2e divisie B tegen het eerste verlies van het sei zoen zou oplopen. Zonder tot groot spel te ko men nam de ploeg via 15-7 en 15-9 een 2-0 voorsprong. Ook na het verlies van de derde set met 10-15 leek een overwinning een kwes tie van tijd. In de vierde set leek die tijd op 13-8 en 14-11 ook aangebroken te zijn. De mogelijkheid die de thuisploeg op 14-11 liet liggen, bleek achteraf een dure fout te zijn. DAC kwam terug tot 14-14, moest Rijn mond op 15-14 nog een matchpunt toestaan, maar maakte zelf via twee harde sprongopsla- gen het karwei met 15-17 af. De vijfde set gaf een hulpeloos Rijnmond te zien, dat moest toe zien dat de ploeg uit Alphen aan de Rijn via 2-3 verrassend de zege greep. Door deze neder laag moet de ploeg nu Ekspalvo op de ranglijst naast zich duiden. SCHIEDAM De brandweer is dit weekeinde twee keer uitgerukt om containers met sloophout te blussen. Zaterdagnacht ging eerst een container aan de Buitenhavenweg in de fik en ver volgens bleek ook een container aan de Broersvest in de brand te zijn gestoken. Allemaal tegen -vriendelijke _herfstrhuurprijzennamelijk_ 1 film voor.13 BALY Geopend ma. t/m vrij. 10.00-21.00 u zat. 10.00-18.00 u'. zond.midd. 14.00-17.00 u. Geen inschrijfgeld, wei uitgebreide legitimatie. of fin. teg. wrde. nog dat hier veel opgezette dieren wa ren." De Mulders kwamen pas in de vierde klas op de Erasmusschool en werden door hun klasgenoten als een aanwinst gezien. „Die twee hebben on ze klas wat meer leven gegeven," zegt een vrouw die van dezelfde 'generatie' is. Na de Erasmusschool vertrokken de. gebroeders.Mulder met hun ouders naar het Australische' Brisbane. „Het was er heel anders," herinnert Rob zich. „Stukken warmer dan hier, 46 graden. Bovendien schijnen er veel konijnen te zijn, maar daar heb ik persoonlijk nog niets van gemerkt.". De brede glimlach van de twee verraadt dat ze ondanks de opkomende grijze haren hun streken nog lang niet hebben verloren. Onder tussen speelt de fanfare enkele deun tjes. Tussen alle drukte door is ieder een driftig op zoek naar oud-klasgeno ten. Er worden herinneringen opge haald, die alleen die ene groep kennen en waar buitenstaanders hun fantasie bij moeten gebruiken om de zaak te kunnen reconstrueren. Het lijkt daarom ook dat iedereen weer kind is. Die ge voelens worden nog sterker bij een kraampje waar lesboekjes uit het verle den voor een gulden te koop zijn. Het toeval wil dat éér van de leesboekjes (Poepoe) die de Erasmus school nu gebruikt, is geschreven door een oud-leerling. Jan de Zanger zat er tussen 1938 en 1944 in de schoolban ken, maar kan zich uit die tijd niet al te veel meer herinneren. „Ik weet wel dat de 'school vanwege de oorlog minstens drie keer is verhuisd. Ik weet de straat namen niet meer precies, maar ik meen dat we eerst naar de Prins Mauritsstraat verkasten, toen naar de Laan en vervol gens naar de Anthony Muysstraat. Ver der weet ik nog dat we de laatste winter met winterjassen in de klas zaten van wege net energietekort, dat wasont- staan omdat de Duitsers alle brandstof voor zich opeisten." Na eerst de HBS te hebben ge volg en later Nederlands te hebben ge studeerd, werd Jan de Zanger leraar Nederlands. „Het schrijven deed ik meer als een hobby. Ik begon met wat gedichten en ben zodoende verder ge gaan." Deze hobby nam gaandeweg een belangrijkere rol jn De Zangers le ven en één van zijn werken, Desnoods met geweld,,werd afgelopen week. in Westduitsland onderscheiden met de Gustaf Heinemann Vredesprijs. Naast het kraampje van de oude leerboeken zit de heer T. Soomers, een oudgediende van nagenoeg het eerste uur. De inmiddels tachtigjare ras-Schie dammer, kwam In 1914 als zesjarig jongetje naar de Erasmusschool, waar hij alle klassen doorliep. Hij zegt zich niet veel meer van die tijd te kunnen herinneren, maar desondanks weel hij toch wat uit de oude doos te halen. „Voor de gymnastiekles gingen wij eerst een kwartier lopen naar het oude kerk hof. Daar werd vooral veel met rekstok ken en aan touwklimmen gedaan. Voet ballen was er toen nog niet bij." Verder herinnert deze veteraan zich nog de tijd dat de jongens van de hogere klassen steeds weer met hun 'buren' van de ambachtschool vochten. „Ik deed daar nooit aan mee, omdat ik daar toen nog te klein voor was." De heer Soomers vindt overigens wel dat de School de afgelopen zeventig jaar behoorlijk is veranderd. „De klas sen zijn veel ruimer opgezet. Alles is veel moderner maar dat wil niet zeggen beter. Sommige dingen die ik in de nieuwe boekjes zie, zijn zeker beter. Ai- leen het rekenen is er flink op achteruit gegaan. Vroeger moesten wij alles uit ons hoofd doen. Dan vroeg de juffrouw bij voorbeeld wat de uitkomst is van 63 maal 57 en dan rekende je dat gewoon met het hoofd uit. Tegenwoordig ge bruiken de kinderen van die apparaa tjes en dat is verkeerd." Hoogstraat 125 Schiedam Tel. 010-4267982 £4 ALL-ROUND TRAINER VARIANT Het traimngsapparaat voor het hele gezin Het verstelbare frame en de variabele rermeerstanden maken veel oefeningen mo gelijk Frame van vierkante buis Lengte instelbaar Ceooisterde zit op verchroomde stalen buis De remweer stand wordt dmv ^vdrauitsche cvfm ders geregeld en traploos mstei KETTLER, SPORT SPECIALIST van 159,- voor van 198,- voor van 212,- voor..

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1