Wethouder wil af van naam 'Schienoko' S Werkloosheid in regio weer gestegen Het Vrije Volk SCHIEDAM invaliden collecteren om schuld te voldoen Hanneke Keesmaat houdt excursie door heemtuin Lezing voor CDA-vrouwen over milieubeleid Europa an de Blok redde 400 mensen Krijgen de Belgen het Nederlandse huisvuil? STRAKS WONEN MEER DAN DUIZEND MENSEN TUSSEN NOORDVEST EN CENTRUM Werken aan conditie Politie arresteert vervalsers-familie Omschakeling naar 380 volt voltooid Opvallend veel schoolverlaters vinden werken in de metaal Straalgrit- bedrijf opent groot filiaal ws PAGINA 14 DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 Hoekse reddingbootschipper (59) gaat met tegenzin met pensioen Gasprijs in januari omlaag Creatieve dia's 'Benny's badkuip' in De teerstoof ROTTERDAM - Het Rot terdamse gemeentebedrijf Roteb wil proberen het overschot aan huisvuil waarmee de provincie Zuid-Holland te kampen heeft, voor een deel te vernietigen in de verbrandingsoven van het Vlaams Verwerkingsbedrijf in de Belgische stad Brugge, Nog dit jaar zal 5000 ton huisvuil uit Zuid-Holland naar Brugge worden gebracht. Verder vinden er onderhandelingen plaats om volgend jaar 30.000 ton Zuid- hollands huisvuil aan de Belgen te slijten. Be^Roteb treedt in de ge sprekken met de Belgen op ten behoeve van huisafval uit de Rijn mond, Den Haag en Leiden. Het totale overschot aan huisvuil in Zuid-Holland bedraagt volgend jaar tussen de 50,000 en 70,000 ton. - Ook zijn er contacten met Polen om te zien of daar 100.000 ton afval kan worden gestort. Deze mogelijkheid ligt poli tiek echter gevoelig, aldus de woordvoerder van de Roteb, om dat de provincie Zuid-Holland niet veel voelt voor stortlokaties die ver weg liggen. Door Rein Wolters SCHIËbAM Het plangebied Schienoko moet een andere naam krij gen. Wethouder Chr. Zijdeveld (stads ontwikkeling) zei dit gisteren in het No- votel na een feestelijke overdracht van de eerste van 78 woningen aan de Noordvest en Sint Anna Zusterstraat. Hij vindt 'Schienoko' een oude en vooral belaste naam die niet past in de voort varendheid waarmee het gebied tussen Noordvest en centrum tot ontwikkeling wordt gebracht. Zijdeveld suggereerde dat wellicht beter een benaming geli eerd kan worden met de geschiedenis van het gebied, dus jenever, branders of molens. Behalve de n- 78 bijna opgele verde woningen, liggen er voor dit stadsdeel nog eens ruim vierhonderd op de tekentafel. „Het is een veel bedis cussieerd plan, zeker wat betreft het redden van historische waarden. Geluk kig blijft binnen het plan nog iets van de historische sfeer intact. De gemeente gaat over tot aankoop van stukken bouwgrond. In de toekomst zullen er duizend tot dertienhonderd mensen wo nen," becijferde de wethouder. Hij merporeerde dat vorig jaar in de stad ongeveer 170 woningen in aan bouw waren. Hiervan zijn nu zo'n zeven tig stuks opgeleverd." Zijdp- <eld zette een dikke veer op de hoed van Era Bouw BV, het aannemersbedrijf dat het wijkje naast De Mouterij gestalte gaf. „Met iedereen is er een uiterst plezierig overleg geweest. Era heeft prima inge speeld op de reacties en suggesties op de bouwplannen." De 'Molenwijck', zoals de nieuw bouw heet, omvat 24 premie A koopwo ningen en 54 woningen voor ouderen, gebouwd in opdracht van de Stichting Gereformeerde Bouwcorporatie voor Bejaarden uit Hoofddorp. Elke woning is verhuurd of verkocht. Onder grote be langstelling ontving de heer J. J. M. Bel als eerste bewoner uit handen van wet houder Zijdeveld de huissleutel. De ge boren en getogen Schiedammer was hiermee reuze in zijn sas. De ouderen-woningen zijn ont wikkeld door het hierin gespecialiseerde Arnhemse bedrijf Planoform BV. De vraag naar aangepaste huisvesting voor ouderen stijgt jaarlijks. In Nederland wonen nu reeds 1,7 miljoen mensen van 65 jaar en ouder. Hun aantal groeit in de komende decennia, volgens de prog noses, explosief. Het accent wordt steeds meer verlegd van bejaardencen tra naar zelfstandige wooneenheden voor ouderen. Het betreft ogenschijnlijk kleine zaken, die het een bejaarde ech ter mogelijk maken lang zelfstandig te blijven, ook bij minder wordende validi teit. Ouderen wonen graag in stadscen tra vanwege de levendigheid en de aan wezigheid van voorzieningen zoals openbaar vervoer, winkels en gezond heidszorg. De heer J. J. M. Bel ontfing ais eerste bewoner uit handen van wethouder Zijdeveld de huissleutel. De geboren en getogen Schiedammer was hiermee reuze in zijn sas. SCHIEDAM Collectebussen rammelen tot en met zaterdag in drukke winkelstraten. De bussen worden onder ieders neus gehouden door ieden van de Invalide Sportvereniging De Ooi evaars. Nu eens niet voor een landelij ke, maar een lokale actie. De sporters proberen deze week minimaal vijfenvijf tighonderd gulden in te zamelen voor het betalen van hun stookkostenreke ning over 1987. De vereniging beheert aan de Westmolenstraat een clubhuis, maar zegt geen mogelijkheid te hebben om uit de exploitatie-opbrengst deze reke ning te voldoen. In de achterliggende ja ren is hierdoor een betalingsachter stand aan de gemeente ontstaan van 72.000 gulden. „Onze schuld mag niet nóg gro ter worden," aldus secretaris Mare Cho- mette. „Daarom houden we deze straat collecte. De reacties van het publiek zijn opwekkend en de eerste bijdragen ook. In nauwelijks een kwartier haalden twaalf collectanten bijna honderd gul den op." De straatcollecte geschiedt met toestemming van het gemeentebestuur. Overigens vinden op korte termijn ge sprekken plaats tussen het verenigings bestuur en de gemeente. Ze moeten lei den tot een sanering van de grote schuld. Het gironummer 2888952 van De Ooievaars Schiedam is ook openge steld voor bijdragen. Op het strookje vermelden: 'stookkosten'. SCHIEDAM Natuurgids Han neke Keesmaat verzorgt op zondag 4 december een excursie door de heem- tuin in het Prinses Beatrixpark. Tijdens de wandeling vertelt ze over het thema: 'Overleven in de natuur'. Dieren en planten proberen iede re winter te overleven door zich te we ren tegen de kou tot het nieuwe voor jaar. Iedere soort heeft zo zijn eigen op lossing. Sommige dier- en plantesoor- ten komen de winter op eigen kracht door. Alleen in strenge winters vallen er slachtoffers. De éénjarige plantesoorten redden het in ieder geval niet. Nadat ze voor voldoende nakom elingen hebben gezorgd, sterven ze nog voor het begin van de winter. Het dode materiaal van deze soorten (bladeren, stengels en takken) vormt een prima isolatie voor met name dieren die zich terugtrekken in een winterslaap. Een dode tak zit dan ook vaak vol met in secten, poppen en larven. Sommige plantesoorten trekken zich terug in de grond, nadat ze in hun bollen en knollen reservevoedsel heb ben opgeslagen. In het voorjaar zijn zij de eerste die de natuur in bloei zetten. Andere planten overwinteren als rozet dicht bij de grond, waar ze in de strooi- seliaag bescherming vinden. De meeste bomen overwinteren in de knop. De excursie start om 14.00 uur bij de ingang van de heemtuin op het eiland ten noorden van de kinderboer derij in de buurt van het Duivenpad. SCHIEDAM - Dr. L. A. Cla- renburg, voormalig staffunctionaris van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond, zal op woensdag 7 de cember spreken over het milieube leid in Europa. De lezing maakt deel uit van de serie 'Op weg naar 1992': wat zijn de consequenties voor ons van de eenwording van Europa?' De bijeenkomst wordt georganiseerd door het CDA-vrouwenberaad in Schiedam en vindt plaats in Gebouw voor Christelijke Sociale Belangen, Lange Haven 73. De aanvang is 09.45 uur. Het EG-milieubeieid is de laatste jaren steeds belangrijker ge worden, omdat veel van de proble men waar het om gaat een grens overschrijdend karakter hebben. Lucht-, water- en bodemvervuiling in de grensgebieden zijn hier een voor beeld van. Steeds meer EG-!idstaten zoeken daarom ook naar Europese oplossingen voor hun milieuproble men. Gezien de ernst van de huidi ge situatie zou het milieu alle aan dacht moeten krijgen, maar zoals bekend is dat nog lang niet het ge val. Beleidswijzigingen zijn dus drin gend gewenst, zal dr. Clarenburg benadrukken, want zonder zorg voor het milieu zal er straks helemaal geen economie meer mogelijk zijn. K Dei/? Leen van Ooijen HOEK VAN HOLLAND - Hij veronderstelt in zijn veertien schip- persjaren ongeveer vierhonderd men sen aan wal te hebben gebracht. Pre cies weet hij het niet, maar het is eventueel op te zoeken. Han de Blok, van beroep reddingbootschipper, is verplicht om afscheid te nemen van het werk dat hij die veertien jaar met veel plezier heeft gedaan. Binnenkort wordt hij zestig. „En het is nu eenmaal regel dat vaste personeelsleden van de maatschappij dan met pensioen gaan. Voor mij hoeft het eigenlijk nog niet zo. Ik zou best nog een paar jaar tjes willen doorgaan." Evenals zijn voorgangers Van Dam, Slis, Van Seters en Grootenboer is Han de Blok afkomstig uit Stellen dam. De directie van de Koninklijke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen heeft door de jaren heen altijd al een voor liefde gehad voor reddingbootschip pers uit die plaats. Altijd waren het vissers die de zee op hun duimpje kenden, die de gevaren niet onder schatten en die daardoor op de red dingboten op hun plaats waren. Het feit dat Han de Blok op 30 november min of meer verplicht afscheid neemt is niet het enige dat hem een beetje zeer doet. De reorganisatie die nu bij de KZHMRS wordt doorgevoerd noemt hij een 'slechte zaak'. De reddingbo ten langs de Zuidhollandse kust hou den namelijk nog maar één vaste man in loondienst en dat is de schipper. Tot nu toe was de situatie zo dat schipper, stuurman en machinist in dienst van de reddingmaatschappij waren. Het was geen vetpot, maar doordat men over veel vrije tijd be schikte, konden de personeelsleden meestal wel wat bijverdienen. „Nu blijft er maar één man in vaste dienst," weet De Blok. „In Hoek van Holland wordt dat mijn opvolger Rien Noordhoek, die al die jaren als stuurman bij mij heeft gevaren. Hij is dus de enige van wie men zeker weet Han de Blok: „Vroeger waren er vaker schepen in nood. Dat is tegen woordig anders. Maar daar staat tegenover dat wij veel vaker dienst doen als een soort varende ambulance." dat hij altijd inzetbaar is. Maar hij moet ook het onderhoud plegen. Ver der vraag je je toch af hoe het gaat met vakanties en vrije dagen. Die moeten nu door de opstappers wor den opgevangen. Ik vind het geen ge zonde situatie," zegt de Hoekse schip per, die overigens na zijn pensionering terug gaat naar Stellendam. „Daar kan ik misschien in de visserij nog wel wat doen," meent hij. Overigens is de reorganisatie al enige tijd aan de gang, want in Breskens en Burgsluis functioneert ook de schipper nog ais enige op de loonlijst van de maat schappij. In tegenstelling tot de alge meen heersende mening, maken de reddingboten meer tochten dan vroe ger. Dat geldt met name voor de Hoekse reddingboot 'Koningin Julia na', die in 1963 in de vaart kwam en sindsdien in Hoek van Holland op sta tion is. „We varen eigenlijk vrij vaak," berekent De Blok. „Alleen het accent is tegenwoordig wat anders komen te liggen. Vroeger waren er vaker sche pen in nood. Dat is tegenwoordig met radar, met allerlei soorten van plan ning en de vele veiligheidsmaatregelen anders geworden. Maar daar staat te genover dat wij veel vaker dienst doen als een soort varende ambulance. Vaak gaan we heel ver de zee op om zieke en gewonde schepelingen over te nemen. „Dat gebeurde ook in het ver leden al, maar het is een taak die de laatste jaren enorm is toegenomen. Er zijn zelfs schepen die een zieke aan boord hebben en die met opzet langs Hoek van Hoiland varen. Ze weten dat hun mensen daar deskundig worden overgenomen en op de sneist mogelij ke manier naar het ziekenhuis worden vervoerd. De samenwerking met art sen, EHBO en ambulancedienst is per fect," stelt Han de Blok. Hi heeft verschillende echte reddingen meegemaakt. Twee daar van herinnert Han de Blok zich nog heel erg goed. De 'Stardust' in 1976 betekende een heel moeilijke operatie. Het schip belandde hoog op het strand in een uiterst gevaarlijke posi tie en het kostte vee! moeite om de bemanning in veiligheid te brengen. In het nieuwe uitbreidingsplan op de vroegere camping heeft die stranding een vaste herinnering gekregen door de Starduststraat. En voorts was er in 1985 de 'Pontra Maris', een werkponton dat tijdens een zware storm voor de kust van Hoek van Holland van zijn ankers dreigde te slaan. „Daar moesten we toen naar toe met de 'President Jan Leis' een reddingboot van vijftig jaar oud," herinnert De Blok zich. „We hadden de oude 'Leis' juist in Stellen dam opgehaald en ik had tegen mijn vrouw gezegd dat het wei leuk zou zijn om er nog een echte tocht mee te ma ken. Nou, dat hebben we dan gedaan en we hebben het geweten. „Die ponton lag midden in de grondzeeën en dan blijkt zo'n oude reddingboot toch wat moeilijker te be sturen te zijn. Op een gegeven mo ment lagen we zowat met reddingboot en al op die ponton. Maar we hebben de mensen eraf gekregen. Het was trouwens ook de laatste tocht van de 'Leis'. Die is nu overgedragen aan het reddingmuseum." Han de Biok ziet, naast een aantal geslaagde reddingen, mët veel genoegen terug op de ploeg mensen waar hij mee heeft samengewerkt. „We hadden onderling een uitsteken de verstandhouding. Dat moet ook wel, want als het erop aankomt, moet je eikaar blindelings kunnen vertrou wen. We hebben op dit moment tien opstappers, mensen die in geval van nood kunnen worden opgeroepen. En dat moet ook wel, nu er nog maar een vaste man overblijft," zo herhaalt hij nog maar eens. Naast Rien Noordhoek, die nu dus als schipper gaat varen, wordt André Schoenmeijer eerste machinist, zijn broer Bram wordt eerste stuur man. Zij krijgen elk twee reserves ach ter zich zodat men er vrijwel altijd van verzekerd is dat er iemand beschik baar is. „Mijn eigen tijd indelen, daar zai ik wel even aan moeten wennen," meent De Blok. „Ik was wel veel thuis, ik liep ogenschijnlijk veei rond, maar ik moest altijd beschikbaar zijn, altijd in de buurt blijven. Dat zal best even vreemd zijn." Het officiële afscheid vindt piaats op woensdag 30 november 's middags om half vijf in Hotel America. Daar zal de reddingbootschipper sa men met de afgevaardigden van de directie van de Koninklijke Zuid-Hol landsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen en uiteraard met de collega's nog een keer de her inneringen ophalen van veertien jaar varen, soms routineklusjes maar vaak ook gevaarlijke reizen op een woelige Noordzee. „En dan is het dus voorbij," constateert hij spijtig. „Maar mis schien hebben we voor die tijd nog een mooi reisje..." SCHIEDAM - Als de Twee de Kamer aecoord gaat met het ver lagen van het BTW-tarief van 20 naar 18% percent, spreekt de ge meente zich aansluitend uit over een verlaging van het gastarief per 1 ja nuari met 3,4 cent per kubieke me ter. De daling van de gasprijs is het gevolg van de oiieprijsontwikkeiing in de afgelopen maanden. SCHIEDAM Vrouwen kun nen in Klubhuis Oost onder deskun dige leiding van Henk Danner wer ken aan hun conditie. Elke maandag (18.30 tot 19.30 uur) en woensdag (20.30 tot 21.30 uur) kan iedereen vrijblijvend één keer komen meetrai- nen in hei clubgebouw aan de Gali- leistraat 86. Inlichtingen via tel. 4735435. SCHIEDAM - Onder het motto 'Dia's kunnen ook anders' laat Hans van de Merendonk op woensdag 7 december zien hoe dia's op een creatieve manier te pre senteren zijn. Met behulp van twee projectoren laat hij zijn eigen foto grafisch werk zien en daarnaast ook enkele dia-programma's. Toegang vijf gulden. Aanvang 20.00 uur. In lichtingen tel. 4267767. SCHIEDAM Kinderen van af 4 jaar kunnen op woensdag 7 de cember in theater De Teerstoof naar de Deense jeugdfilm 'Benny's bad kuip'. De rolprent handelt over het jongetje Benny dat woont in een saaie flatwijk. Thuis mag hij geen kikkervisje houden, maar hij doet het stiekem toch. Op uitnodiging van het visje neemt Benny een duik in de badkuip en samen verdwijnen ze door het afvoerputje naar een oce aan waar ze een paar fantastische avonturen beleven. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft gistermiddag vier mensen, alien familie van elkaar, gearresteerd op verdenking van merkvervalsing. Bij een inval in een drukkerij op de Noordvest- singel nam de politie eên aantal zeef- drukramen in beslag, voorzien van op drukken van bekende merken, waaron der Esprit en O'Neill. Bovendien werd voor dertig- tot veertigduizend gulden kleding in beslag genomen. De politie was de zaak al enkele weken op het spoor, nadat bij een 'rou tine-controle' verdenkingen waren gere zen. De vier verdachten zijn familie van elkaar. Ze worden voor nader verhoor vastgehouden. Volgens een woordvoerder ging het om een complete drukkerij, waar door middel van zeefdrukken de kleding van valse merken werd voorzien. Naar aanleiding van de arrestaties in Schie dam nam de Vlaardingse politie een kijkje in het gebouw van een kieding- handel aan de James Wattweg, Daar werden echter geen verdachte zaken aangetroffen. SCHIEDAM De omschakeling naar 380 voit is voltooid. In het begin van de jaren '70 gaf het toenmalige college van B&W toe stemming het 220 volt laagspanningsnet om te bouwen naar een niveau van 380 voit. Dit was noodzakelijk om te kunnen voldoen aan de stijgende vraag naar elektriciteit. Via Schiedam-Oost en andere oude wijken is de stad nu geheel voor zien van 380 volt kabels. Ook werden extra transformatoren geplaatst. On langs zijn de laatste afnemers in het westen van de stad aangesloten op de zwaardere kabels en konden de oude 3x220 volt kabels definitief worden af geschakeld. Dit betekende tevens het einde van dit omvangrijke ombouwproject. Wethouder A. G. Wiegman (financien) en de heer J. van Willigen, directeur van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) voeren op woensdag 7 december in zaai Irene het woord en zullen met handelingen verrichten die de afsluiting symboliseren. SCHIEDAM Zoais te verwach ten was is het faillissement van de Vlaardingen-Oost Bedrijven in de maand oktober duidelijk te zien in de werkgelegenheidsstatistieken. Ten op zichte van september is het werkloos heidscijfer in de regio Nieuwe Water weg-Noord met 224 personen gestegen tot 9064. Die toename komt vooral voor rekening van de mannen, bij wie het cij fer met 204 toenam tot 5709. De stij ging vond vooral plaats in Vlaardingen (plus 174) en Schiedam (plus 37). Bij de vrouwen nam het aantal werklozen met twintig toe tot 3355 per sonen. In totaal 1033 mensen lieten zich in oktober als werkioos registreren bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, terwijl 809 werkzoe kenden hun inschrijving beëindigden. De werkloosheid daalde in Hoek van Holland (min 10) en Rozenburg (min 6), bleef gelijk in Maasland maar sieeg in Maassluis (plus 2), Schieaam (pius 66) en Vlaardingen (plus 172). Onder vrouwen viel alleen in Schiedam een stijging in de werkloosheid waar te na- men: plus 29. De overige gemeenten vertoonden in dit opzicht een gunstig beeld. De werkgelegenheidssituatie bleef vooral problematisch voor metaa- albewerkers (1409 ingeschrevenen), handelspersoneei (1005), kantoor- en onderwijzend personeel (1707) en per soneel in algemene dienst (1482). Door het bankroet van de VOB vond de voor naamste stijging plaats in de metaalsec tor: plus 184. Verder waren er toenames onder textieiverwerkend-, landbouw- en horecapersoneel. Instroom van schoolverlaters vond in oktober nauwelijks plaats. Wel slaagden 107 personen uit deze groep erin werk te vinden, opmerkelijk genoeg vooral in de metaalbewerking (28 men sen). Onder de overige jeugdigen nam Je werkloosheid toe met 105 personen, 65 mannen en 40 vrouwen. Kwetsbare branches in dit verband waren de land bouw, de metaal (plus 47), de horeca en het kantoorwezen. Evenals in vorige maanden wa ren de meeste mensen die weer werk vonden tussen de drie en vijf maanden zonder emplooi. Het aantal langdurig werklozen is ook in oktober weer om hoog gegaan. De belangrijkste stijging is waar te nemen in de categorie twee tot drie jaar werkzoekend. SCHIEDAM De leverancier van straaigrit en conserveringsappara- tuur De Kleijn BV in het Gelderse Heer ewaarden opent midden december een bedrijf in Schiedam. Directeur A. de Kleijn zegt te hebben besloten tot op richting van een belangrijk filiaal, omdat een groot dee! van de Nederlandse af nemers in de Rijnmond is gevestigd. Daaronder vallen de scheepsbouw, me taalverwerkende bebedrijven en spuite- rijen. Ook worden de produkten toege past in de weg- en waterbouw en bij het onderhoud van bruggen en sluizen.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1