Leerkrachten krijgen voorlichting over kindermishandeling Oude waterleiding Kethel gesprongen Korenbeurs en Zakkendragers/tuiste voortaan ook in Ge schijnwerpers jonger Extra lange tunnel naar Spaland onder spoorlijn Schiedam wordt Het Vrije Volk SCHIEDAM Wethouder optimistisch over inpassen zwemcentrum in complex met hotel, congreszalen, kuuroord en appartementengebouw Mammoetklus bij spoorbrug in Viaardingen Omroep in museum ws PAGINA 18 DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 Bejaarde 'geholpen' Computer weg Autokraker gepakt Natuurcentrum open Burt The Brand Actie kerkjeugd China in Blijdorp SCHIEDAM Een 62-jarige vrouw is gistermiddag haar portem onnee kwijt geraakt. Dit gebeurde nadat zij rond een uur bij eén tame lijk onschuldige aanrijding op de hoek van de Alphons Ariënsstraat eh de Honnerlage Gretelaan van haar fiets was gevallen. De vrouw kreeg spontane hulp van vier jonge lui bij het opstaan en verzamelen van de op straat terecht gekomen inhoud van haar boodschappentas. De heipers waren echter verdwenen toen de vrouw constateerde, dat ze haar portemonnee miste. SCHIEDAM In de omge ving van de Nieuwe Haven zijn in brekers actief geweest. De Stichting De Schans aan de Nieuwe Haven kreeg ongewenst bezoek, dat na het forceren van de voordeur met een computer, randapparatuur en een geldbedrag van 2500 gulden ver dween. Aan de Vlaardingerdijk heeft café Windmill gasten in huis gehad op een moment, dat de zaak allang gesloten was. Zij deden een greep in de kassa en haalden twee gokkas ten leeg. Buit: duizend gulden. SCHIEDAM De politie heeft gisteren een 31-jarige Schie dammer opgepakt, die een radio cassette had weggehaald uit een aan de Horvathweg geparkeerde au to. Het gedrag van de man was op gevallen bij een passerende burger. Hij waarschuwde de politie, die" bij aankomst de dader zag weg hollen. Op zijn vlucht gooide de man een radio-cassette weg. Hij wordt thans op het politiebureau verhoord over eventuele meerdere autokraken. SCHIEDAM De Stichting Stadsomroep Schiedam (SOS) zendt zaterdagmiddag tussen 17.00 en 18.00 uur vanuit het Stedeiijk Muse um rechtstreeks de opening uit van de expositie van Antilliaanse en Aru baanse kunst. Koningin Beatrix is hierbij als gast aanwezig. Zondag zendt de SOS vanaf 12.00 uur het gebruikelijke programma uit: luister- muziek, Rita Young Show, actualitei ten en sport. De SOS is te beluiste ren via de frequentie 94.1 op de ka bel of op 106.7 MHz op de FM- band. SCHIEDAM Natuurcen trum De Boshoek is zondag van 12.00 tot 16.00 uur toegankelijk voor iedere natuurliefhebber. Leden van de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging geven voor lichting over de natuur in de directe omgeving. Extra aandacht besteden zij met behulp van video, film en dia's aan roofvogels. Bovendien kan met behulp van een plattegrondje een winterwandeüng door het park Kethel worden gemaakt. Natuurcen trum De Boshoek ligt achter flat 5 van het Bachplein. Vanaf het wijk centrum De Blauwe Brug is een be wegwijzering aangebracht. Het ge bouw is toegankelijk voor rolstoe lers. SCHIEDAM Twee muziek groepen spelen dit weekeinde in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28, Vrijdagavond bijt de groep Burt The Brand New Lifes tyle het spits af. Met voornamelijk popmuziek weten de muzikanten het publiek te amuseren. Zaterdag is het de beurt aan de Boom Boom Blues Band. Deze stroming is in tegenstel ling tot de country blues geënt op het stadsleven. De teksten beschrij ven het straatleven, gaan over vrou wen en drank en grijpen een enkele keer terug naar de tijd waarin het voor de negers in de stad slecht le ven was. Beide voorstellingen begin nen om 22.30 uur. Toegang 3,50 gulden SCHIEDAM Jongeren van de Heilig Hartkerk nemen zaterdag in Zuid huis aan huis bestellingen op voor kerstbomen. Schiedam is een van de vijftien plaatsen in Nederland waar op deze wijze wordt getracht geld in te zamelen voor de bouw van een vormingscentrum in de krotten wijken van Manilla op de Filippijnen. Wie een boom bestelt (ze zijn lever baar in drie maten) kan het exem plaar op zaterdag 17 december uit zoeken bij de Heilig Hartkerk aan de Lekstraat. Inlichtingen en bestellin gen: 4731959 en 4264417. ROTTERDAM Diergaarde Blijdorp zal in 1990, als Rotterdam het 650-jarig bestaan van de stad viert, het eerste deel van haar nieu we opzet laten zien. Blijdorp krijgt een indeling in vijf continenten. Be zoekers worden op een unieke ma nier geconfronteerd met de flora en fauna van de verschillende wereld delen. in 1990 moet Azië gestalte krijgen, dat speciaal voor deze gele genheid in het teken van China zal staan. Blijdorp koos voor het Chine se thema, omdat Rotterdam en Shanghai zustersteden zijn en om dat de bijbehorende China-tentoon- stelling aansluit bij een initiatief van het museum Boymans van Beunin- gen. Dat organiseert voor 1990 een expositie van de schatten van de Verboden Stad. Groat overdekt zwem faac definitief in Groenoord Wathouder Luub Hafkamp: ..Graag in combinatie mat andera plannen, maar als dat niet van de grond komt, beginnen we m ïelf toch. Een ding staat vast: vólgend jaar beginnen we aan de bouw van een overdekt zwembad in Groenoord." SCHIEDAM - Alle leerkrachten van het openbaar en bijzonder basison derwijs en het voortgezet speciaalcn- derwijs krijgen komend voorjaar voor lichting over diverse vormen van kinder mishandeling. De gemeente heeft 5000 gulden beschikbaar gesteld voor een reeks voorlichtingsbijeenkomsten, die zullen worden georganiseerd door de Vereniging tegen Kindermishandeling. De leerkrachten zal er vooral op worden gewezen hoe zij vroegtijdig sig nalen van psychische, fysieke of seksu ele kindermishandeling kunnen herken nen. Naar schatting worden jaarlijks in Nederland meer dan 12.000 kinderen het slachtoffer van een of andere vorm van mishandeling. Door hun dagelijkse omgang met de kinderen kan het on derwijzend personeel bij uitstek een be langrijke rol vervullen bij het onderken nen van deze problemen. De leerkrachten zulien ook te ho ren krijgen wat ze aan de problemen kunnen doen en bij wie ze eventueel te recht kunnen voor hulp. Het is de be doeling dat er per schoot een perma nente contactpersoon komt voor dit on derwerp die de opgedane kennis archi veert, bijhoudt en doorgeeft aan nieuw benoemde collega's. Aanleiding voor de informatie campagne is niet het aan het licht ko men van een aantal concrete gevallen van kindermishandeling in Schiedam. Het initiatief is afkomstig van de mede zeggenschapsraad van openbare basis school Het Windas in Groenoord. Ge zien de vele (wetenschappelijke) publi caties van de laatste tijd en de aan dacht voor het onderwerp in de media achtte men het van belang de kennis vari de Schiedamse leerkrachten op dit punt te vergroten. Door Ben van Haren SCHIEDAM „Ja, Groenoord is definitief de plek waar we volgend jaar zullen beginnen met de bouw van een groot overdekt zwembad." Eerst aarze lend, maar uiteindelijk geeft sportwe thouder Luub Hafkamp toe, dat de ves tiging van een modern Schiedams zwemcentrum op het terrein van het openluchtbad langs de rijksweg vast staat. Zijn voorkeur gaat uii naar een door particuliere beleggers gedragen fi nanciering. Maar als dat niet haalbaar is. maakt de gemeente een eigen plan om zo de zwembadproblematiek op te lossen. Hafkamp is nog stéeds optimis tisch over de kansen van een ambitieus combinatieplan, waarin het nieuwe zwembad onderdeel wordt van een complex met een hotel, congreszalen en een kuuroord. Voor het einde van dit jaar denkt de sportwethouder al te we ten of de projectontwikkelaar het op een kleine vijftig miljoen gulden bere kende plan rond kan krijgen. Cruciaal punt in deze planont wikkeling is de uitslag van een markt verkenning, die een grote hotelketen heeft gehóuden. Ais deze internationale organisatie 'ja' zegt, begint eind vol gend jaar de overkapping van het be staande open bad, meent Hafkamp. Op een dee! van de speelweiden en ander omliggende terreinen zullen dan een ho tel met bijna honderd bedden, een op- leidings- en congrescentrum, een ap partementengebouw en een kuuroord verrijzen. „Wij hebben zoals bekend steeds gezocht naar partners voor de ontwikkeling van dit gebied. Als open luchtbad is Groenoord niet te handha ven. Het is vee! te duur. Het Sportfond- senbad aan de Burgemeester Knappert- iaan is ook aan zijn eind. Uit veiligheids overwegingen besteden we er nog geld aan, maar eigenlijk is het zonde. Wij moeten dus een overdekt zwembad bouwen, waarin ruimte is voor sporters, recreatiezoekers en zweminstructie. „Groenoord is daar een prima piek voor. Daarnaast biedt het terrein veel andere mogelijkheden. Het ligt aan de rand van een woonwijk, aan een au toweg, vlakbij een station van de Neder landse Spoorwegen en heeft de snel tram voor de deur. Een ideale plek dus voor meerdere voorzieningen. „Een projectontwikkelaar, een bouwmaatschappij en een architecten combinatie," vervolgt Hafkamp, „zijn hierop ingesprongen en zij hebben in middels een plan ontwikkeld, dat goed is ontvangen bij andere belanghebben den'. Een organisatie die zich bezig houdt met congressen, symposia en op leidingen wil een zalencomplex neerzet ten en een hotelketen bestudeert de kansen voor een hotel van een kleine honderd bedden. Bovendien is in het plan de bouw opgenomen van een aan tal appartementen, die gemeubileerd verhuurd worden aan mensen die voor een of anderhalf jaar in deze omgeving willen of moeten wonen. „Ook zijn er verregaande plan nen voor een kuuroord, een centrum voor gezondheidsbevordering. Een plaats met faciliteiten voor fysiothera pie, massage en andere para-medische voorzieningen, maar bij voorbeeld ook meditatie. !n Duitsland zijn dergelijke kuuroorden zeer populair en inmiddels ook erkend door ziektekostenverzeke raars. In het Nederlandse Nieuwe Schans draait zoiets nu ook ai enige tijd met redelijk succes." Eind volgend jaar moet begon nen zijn met de bouw van sen nieuw overdekte zwembad in het noordelijk stadsdeel, vindt Hafkamp. „Graag in combinatie mr andere plannen, maar als dat met .an de grond komt, beginnen we er zelf toch. Een nieuw zwembad is te bouwen voor tien miljoen gulden en mogelijk kom ik dan wel tot een andere combinatie, bij voorbeeld met een evenementenhal." De wethouder heeft inmiddels al over de nieuwste plannen gesproken met de gemeenteraadsleden die in de commissie Welzijn en Cultuur zitting hebben. Hij is ervan overtuigd dat zij zijn mening delen. „Voorlopig reken ik op de uitvoering van het grote plan. Bin nen een paar weken heb ik hierover ze kerheid. Een ding staat echter vast: vol gend jaar beginnen we aan de bouw van een overdekt zwembad in Groe noord." SCHIEDAM Bij de aanleg van de tunnel tussen de 's-Gravelandseweg en Spaland wordt ai rekening gehouden met een baanvakverdubbeiing van de spoorlijn tussen Schiedam en Delft. Ook letten de ontwerpers erop, dat de even tueel (latere) bouw van een NS-station Kethel zonder ingewikkelde kunstgre pen mogelijk is. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft voor de aanieg van de ontsluitingsweg van de nieuwbouwwijk Spaland een bijdrage van tien miljoen gulden beschikbaar ge steld. Met de bouw van de eerste wo ningen zal binnenkort begonnen wor den. De gemeente verbindt de toe komstige woonwijk met het industriege bied 's-Graveland. De weg komt tussen de verlengde Zwaluwlaan in Spaland en de 's-Graveiandseweg. In de hiervoor benodigde tunnel onder de spoorlijn Schiedam-Delft is ook ruimte gereser veerd voor een speciale baan voor het doortrekken van tramlijn 1. Om de uitvoering van de aanleg te kunnen voorbereiden is ai 50.000 gul den uitgegeven. Om de tweede fase in gang te zetten is nog eens 550.000 gul den nodig. De raadscommissie voor Economische Aangeledenheden buigt zich op maandag 12 december over het verstrekken van het krediet. SCHIEDAM Een oude gietijze ren waterleiding aan de Schiedamseweg in Kethel is gisteren om 17.15 uur spon taan gebroken. Vandaag zijn werkne mers van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) de gehele dag in de weer geweest om de enige gedupeerde, zalencentrum De Rank, weer van water te voorzien. De zeer oude leiding is ver vangen door een ieiding van kunststof. De politie werri gisteravond op de hoogte gesteld van het vallen van een gat van ruim een halve meter mid dellijn in het trottoir tegenover de in gang van Zwembad Groenoord. Het duurde enige tijd voordat de oorzaak was opgespoord. Er moesten vier afslui ters worden dicht gedraaid. Uiteindelijk bleek de spontane lèidingbreuk voor het ongemak ie zorgen. Volgens een woordvoerder van de ONS is de breuk waarschijnlijk een gevolg van zettingen in de grond. Ook in Schiedam worden a! sinds twintig jaar geen gietijzeren leidin gen meer gelegd. Er liggen echter op een flink aantal plaatsen in de stad nog steeds van dergelijke leidingen, die min der soepel zijn dan kunstof leidingen. Zaal De Rank was gisteravond en vandaag niet afgehuurd, zodat nie mand hinder heeft gehad van de afslui ting van de lekkende leiding. VLAARDINGEN - Een giganti sche kraan zal zaterdagavond de nieu we spoorbrug op zijn plaats over de Buitenhaven in Viaardingen hijsen. Van middag is het brugdeel per ponton aan gevoerd en over rollers naar de hijs plaats gereden. Het mammoetkarwei wordt in de loop van zaterdagavond en -nacht door een 63-meter hoge kraan geklaard. De 400 tons kraan wordt speci aal voor deze gelegenheid omgebouwd tot een 750 tons kraan door er een stuk bovenop te zetten. „Op deze manier wordt het- hijsgevaarte gebruikt ais 'su- perlift', zoals dat in de hijs-wereld heet," vertelt G. Kremers, toezichthou der van de Nederlandse Spoorwegen. De brug zelf weegt ruim 35 ton, die tot op een afstand van zo'n 48 me ter uit het hart van de kraan wordt weg- gehesen. „Dat schijnt een heel karwei te zijn, wat niet vaak voorkomt. Van een dergelijk grote kraan zijn er bij voor beeld maar twee in Nederland te vin den," vertelt Kremers. De mammoet-operatie is van middag rond 15.00 uur begonnen. Twee uur eerder werd de brug op een ponton aangemeerd langs de hoek van de Maasboulevard en de Westhavenkade, daar waar de haven uitmondt in de Nieuwe Maas. Nadat de brug aan land werd gehesen, is het brugdeel op rollers over de Westhavenkade gereden. De omgeving was hiervoor afgezet. De hele hijs-operatie duurt zater dag van 20.30 uur tot zondagochtend 6.30 uur. Door in de avond- en nachte lijke uren door te werken wordt het treinverkeer het minst ontregeld. In de takel-uren worden reizigers met bussen vervoerd tussen Viaardingen Oost en VIaardingen centrum. De treinen tussen Rotterdam CS en Viaardingen Oost en tussen Viaardingen centrum en Hoek van Holland rijden tijdens de werkzaam heden op andere tijden, om de wachttij den voor de bussen minimaal te hou den. Passagiers van de boottreinen uit Berlijn, Keulen en Amsterdam zullen vanaf Rotterdam CS rechtstreeks naar De Hoek worden vervoerd met bussen. De vervanging van de hoogbe jaarde spoorbrug uit 1891 door een mo derne ophaalbrug zal ook voor het ove rige verkeer de nodige hinder veroorza ken. Vanaf vandaag zal de Westhaven kade tussen de Parallelweg en de Galgkade voor alle verkeer worden af gesloten. Gestoken In een witte jas en met duizend-volt- laarzen aan zijn voeten, haalde Wiegman een hendel over: het ?2ö-vo!t tijd perk is voorbij. 's/s/Y/s/ Door Rein Wolters SCHIEDAM Behalve het stadhuis gaan ook de Korenbeurs en het Zakkendragershuisje blijvend in de schijnwerpers. Wethouder A. G. Wiegman (Financiën en Nutsbedrijven) maakte dit gistermiddag in zaal Irene bekend bij het afsluiten van de festivi teiten rond het 75-jarig bestaan van het elektriciteitsbedrijf. De twee mo numentale gebouwen waren aanvan kelijk tijdelijk van extra verlichting voorzien. Het frontlicht is aangesla gen. Voor de gemeente was dat reden te besluiten om de avondverlichting definitief te maken. Wiegman maakte behalve een eind aan de feestelijkheden ódk een eind aan het 220-volt tijdperk. Gesto ken in een witte jas en met duizend- voit-laarzen aan zijn voeten, haalde de bestuurder een hendel over. Zijn han deling was de laatste in de vernieu wing van het elektriciteitsnet van de stad. In 1972 werd begonnen met het vervangen van het 220 volt net naar een zwaardere bekabeling geschikt voor 380 volt. Overigens geldt de 380 volt uitsluitend de ondergrondse aan- voerkabels. In de woningen is en blijft de elektrastorkte 220 volt. In een toespraak ging Wieg man ruim driehonderd jaar terug. „In het jaar 1682 had onze stad al open bare verlichting. De lantaarnpalen wa ren een ontwerp van Jan van de Heij den. Ze hadden olie als brandstof. Schiedam behoorde op dat moment tot de eerste vijf steden van de wereld met openbare verlichting." Ruim zestig jaar later, in 1845, kreeg het gemeentebestuur een eer ste verzoek om over te schakelen op gasverlichting. Maar het duurde toch nog negen jaar voordat alle 350 lan taarns In de straten op het steenkool- gas waren aangesloten. In het jaar 1913 schakelde Schiedam over op elektriciteit. Wiegman: „Het was een energiebron voor vooral de industrie." Vooral direct na de Eerste We reldoorlog nam het huishoudelijk ge bruik van elektriciteit enorm toe en dat was nog meer het geval na de Tweede Wereldoorlog. In de jaren vijf tig maakte de gasverlichting op straat plaats voor elektrische lampen. „Ik kan me de gaslampen nog goed herin neren," vertelde de wethouder tot de ongeveer honderd genodigden. Als gevolg van een toenemen de conjunctuur kwamen er steeds meer op elektriciteit werkende appa raten. Dat gaf overbelasting op het stadsnet. Monteurs moesten meer dan eens naar de verdeelkasten om doorgebrande zekeringen te vervan gen. Dit steeds erger wordende onge mak leidde in 1972 tot het besluit om het kabelnet te verzwaren. Het werk is in fases uitgevoerd en heeft 14 miljoen gulden gekost. Wethouder Wiegman kreeg uit handen van de heer J, van Willigen, directeur van het elektriciteitsbedrijf, de laatste 220 volt smeltpatroon. Van Willigen schetste de omschakeling van 220 naar 380 volt als een omvangrijk en geslaagd project. SCHIEDAM In de samenstel ling van de bevolking van Schiedam is de afgelopen jaren een flinke verande ring waarneembaar. De ouderen keren de stad de rug toe en het aantal inwo ners, dat jonger is dan dertig jaar groeit aanzienlijk. In de laatste twee jaar zijn opvallend veel vrouwen van 30-34 jaar bevallen van een kind. Ten opzichte van 1983 is het aantal geboorten uit die groep veertig percent hoger. Volgens sociografen van de ge meente Schiedam, die een en ander constateren in een nota over de ontwik keling van de bevolking in hun stad tot 1996, heeft dit te maken met de toena me van het aantal 'derde kinderen' en de zogenaamde 'uitgestelde geboorte' onder vrouwen die na het voltooien van hun opleiding enige werkervaring heb ben willen opdoen Het bevolkingsaantal van Schie dam zal in de komende jaren maar net boven de zeventigduizend uitstijgen. Daarvoor moeten dan wei ongeveer 3.800 woningen gebouwd worden in het noordelijke stadsdeel. Gebeurt dat niet dan zal het inwonertal met ongeveer tweeduizend zakken onder de 68.000. Dit blijkt uil een bevolkingsprognose van de afdeling Sociografie van de Dienst Gemeentewerken. Burgemeester en wethouders hebben alle leidingge venden binnen het gemeentelijke appa raat opdracht gegeven bij het maken van plannen rekening te houden met een toekomstig inwonertal van maxi maal 72.800. Daarbij wordt uitgegaan van een sneüe bouw van Spaland. Het bestaan de draaiboek is gebaseerd op een bouwtijd van zes jaar. Mocht het echter uitlopen naar negen jaar dan zal vol gens de prognose het inwonertal nau welijks boven de zeventigduizend uitko men. Na een lange periode van afna me van het inwonertal is vanaf 1985 het inwonertal stabiel gebleven. De toena me van met namen de groep nul tot ne genentwintig-jarigen is uitsluitend te danken aan de uitvoering van woning bouwprogramma's na de jaren tachtig.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1