METROPOOL 'LEVEN EN KLEUR' IN SCHIEDAMS MUSEUM Gorbats iov botst met Armeniërs Hoogtepunt groep rond kerstdagen Vuurwerk-explosSe: 70 slachtoffers BOERENKOOL EN SLAVINKEN VANDAAG UIT DE METROPOOL HET WEER JUSTITIE BERAADT ZICH OP TEGENONDERZOEK 'INCEST Moqambique overleeft oorlog Jeugd kiest de beste foto Kraay zoekt Poolse versterking PSV: missie Tokyo mislukt Grote Prijs voor Rotterdammers Spoor-drama op een van de drukste knooppunten ter wereld Schoolhoofd naar huis na ontuchtzaac loogimisinan Bel 06-0229300 voor 'n proefabonnement met een korting van 50% Lee Towers slaat Ahoy' jaartje over P 31f5EJISI5^- ws Eerst de Portugezen, toen de Rhodesiërs, nu de Zuidafrikanen: Mozambique overleeft 25 jaar oorlog. Pagina 4. Kinderen kiezen de beste foto in de krant van 1988. Onderwerp: vrouw kust varken. Actueel, pagina 7. Feyenoord in Enschede over de knie bij FC Twente: 6—1! Twents publiek zingt massaal: 'Jacobs, neem je rotzooi mee'. Voorpagina sport. Naciona! Montevideo straft missers Hans van Breukelen af en is gelukkigste bij beslissende serie strafschoppen. Sport, pagina 15. De Rotterdamse formatie One Track Chariie won dit weekeinde in Amsterdam de Grote Prijs van Nederland, the Ramjets uit Schiedam werden derde. Cultuur, pagina 9. Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Mi nimumtemperatuur om streeks 4 graden. Maximum temperatuur ongeveer 8 gra den. Matige wind-, uit west tot noordwest. „Krijgt Lee nu ook ai een compiex van Ahoy'?" Door Louis Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Boerenkool, Sö gesneden, zak± 300 gram Slavinken, kilo i250lU.JU Sport in Het Vrije Volk. Wedstrijdverslagen en sportmensen aan het woord. Ja, ik wil een vrijblijvende proef op Het Vrije Volk voor de halve prijs: 4 weken voor 10,50 ADRES POSTCODE........ PLAATS TELEFOON Stuur de bon op naar: Het Vrije Volk, Antwoordnr. 3000 VB Rotterdam m 's Lands grootste kruidenier bl ijft op de kleintjes ietten. I Het Vrije Volk Deze Week pagina 2 Actueel pagina 3, 7 Reportagepagina 4 Buitenlandpagina 5 Cultuur pagina 9 Plaatselijkpagina 10 rtv/servicepagina 11 Sportpagina 13 e.v. af en toe zon Veel doden treinramp in Londen LONDEN Bij een botsing van twee forensentreinen in de buurt van het drukste spoorwegknooppunt in de Britse hoofdstad Londen zijn vanmor gen ten minste 29 mensen omgekomen en meer dan tweehonderd anderen ge wond geraakt. De vrees bestaat dat het aantaf doden nog za! oplopen, zo heeft de Londense politie meegedeeld. Enke le minuten na het ongeluk reed een der de, lege trein op de verongelukte trei nen in. De brandweercommandant van Londen, Gerry Ciarkson, zei aan het be gin van de middag dat nog meer dan vijftig mensen in de wrakstukken be klemd zitten. Hij vreesde dat een groot aantal van hen is overleden. Het ongeluk vond plaats in Wan- dworth, in de buurt van Clapham Junction dat bekend staat als een van de drukste spoorwegknooppunten in de wereld. Daar botsten om tien voor half tien uur (onze tijd) de volle treinen uit Poole en Basingstoke op elkaar. De trei nen waren op vierhonderd meter van het dichtstbijzijnde station verwijderd. Ooggetuigen zelden dat een van de trei nen van het talud gleed en dat vijf wa gons van de andere trein omsloegen. Na de botsing bleef een kluwen van wa gons over. Brandweercommandant Ciark son zei dat honderden brandweerlieden, artsen en andere reddingswerkers in de weer zijn de bekiemde mensen uit de trein te bevrijden. Deze bevindt zich op een moeilijk te bereiken punt, tussen twee spoordijken. Ziekenwagens reden af en aan om gewonden naar vijf zie kenhuizen in de omgeving te brengen Ooggetuigen zelden dat de fo rensentreinen op het moment van de botsing overvoi waren. Veel mensen werden door de trein geslingerd. Een passagier vertelde dat na de klap in de coupés een „heel onwerkelijke situatie ontstond." Veel passagiers zouden mentaal zo geschokt zijn dat ze bleven zitten. De Londense politie begon on middellijk na de ramp aan een onder zoek. Een woordvoerder van de spoor wegen verklaarde dat dat de oorzaak van de botsing vooralsnog onbekend is. «WW Lee Towers de Scheveningse Du Moulin ROTTERDAM Lee To- wers organi- j seert in 1989 geen Galafs) i Of The Year in Ahoy'. „In principe heb ik besloten een jaartje over te slaan," aldus zanger, die zaterdagavond zijn lus trumserie van acht avonden in het Rotterdamse sportpaleis afsloot. Als producent heeft hij deze voor lopige conclusie getrokken uit de verminderde publieke belangstel ling voor zijn jaarlijkse prestige- shows. In tegenstelling tot vorig jaar liep Ahoy' bij deze vijfde editie niet alle avonden helemaal vol. Lee Towers schrijft deze terugloop toe aan 'een zekere gewenning bij het publiek", waaraan ook zijn Ga la's niet blijken te ontsnappen. „Omdat men weet dat je er toch ieder jaar bent, gaat een deel van je publiek denken: Ach, volgend jaar kan ook altijd nog." Het Gala Of The Year '88 komt op 27 december voor het eerst op de Nederlandse televisie. In een sa menvatting van 65 minuten bij de NCRV. Een tweede gedeelte van gelijke lengte wordt op Nieuws- laarsdag door de VARA uitgezon den. Zie verder pagina 9 JEREVAN - Armeense nationa listen hebben de centrale autoriteiten in Moskou ervan be schuldigd misbruik te maken van de ramp in Armenië om de Russische invloed in die repubiiek te vergroten. Volgens de Armeense activist Rafaei Popojan wor den er „kinderen naar Oezbekistan en naar Moskou ge bracht. Dit komt neer op Russificatie en deportatie. Er zijn veel vrouwen in Ar menië die hebben gezegd dat ze bereid zijn kinderen op te nemen. Het is hele maal niet nodig de kinderen weg te ha len." Partijleider Mi- cha'il Gorbatsjov heeft zich inmiddels fel te weer gesteld tegen deze beschul digingen. Volgens Gor batsjov zijn er „pro vocateurs" aan het werk die „eerlo ze" doelen nastreven en instabiliteit in het gebied stichten, In een inter view voor de Sovjet-televisie eiste Gorbatsjov dat de Armeniërs een eind maken aan hun eisen dat de omstreden enclave Nagorno-Kara- bach in de Sovjet-repubiiek Azer beidzjan bij Armenië wordt gevoegd. Hij noemde de leiders van de natio nalistische protesten „politieke avonturiers". In de Armeense hoofd stad Jerevan waren tijdens het weekeinde bij betogingen opnieuw nationalistische leuzen meegevoerd. Gorbatsjov bezocht gisteren opnieuw het rampgebied, waar hij werd geconfronteerd met de klacht van reddingswerkers die zeggen over te weinig materieel te beschik ken. Desondanks spoorde de Sov jet-president de reddingswerkers aan toch vooral haast te maken met het puin ruimen en waarschuwde dat binnen enkele dagen epidemieën zouden kunnen uitbreken. Tegen de achtergrond van de :-L K Veertig uur na de aardbeving die haar stad Le- ninakan voor driekwart verwoestte, werd ze met haar kinderen onder het puin vandaan p- haaid: Marineh Nuroyan Op haar arm draagt ze de één jaar oude Anna. Unks de vijfjarige Chris tine. rechts Shushnik, 11 jaar. enorme ramp in Armenië spelen zich nieuwe tragedies af. Vanmorgen stortte een transportvliegtuig van de Joegosiavische luchtmacht neer bij de Armeense hoofdstad Jerevan. Hierbij kwamen zeven inzittenden om het leven. Gisteren stierven 78 passagiers van een militair trans portvliegtuig dat onderweg naar de zwaar getroffen stad Leninakan ver ongelukte. Op het vliegveld van Lenina kan landen dagelijks 150 vliegtuigen met reddingswerkers. In Jerevan ko men dagelijks 180 vliegtuigen aan. Een machine van het Nederlandse Rode Kruis kreeg gisteren echter wegens de overbelasting in Jerevan van de Sovjet-autoriteiten te horen dat er geen toestemming was te ver trekken naar Jerevan. Inmiddels is er wel een Nederlands team van Art sen Zonder Grenzen aangekomen in Armeme en onmiddellijk aan het werk gegaan. Zie ook pagina 5 ROTTERDAM Eerst koude ril lingen. Dan hoge koorts, hoofdpijn, fut loosheid kortom: het 'maiaise-ge- voel'. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar zal een groot aantal Nederlanders zijn ge veld door griep. Naar schatting vijf tot twaalf percent van de bevolking loopt in die periode het griepvirus op. Dit zegt prof N. Masurel, hoogleraar virologie en directeur van het Nationaal Influenza- centrum in Rotterdam. Drie weken geleden meldden de vijftig peilstations in Nederland de eer ste griep-gevallen. Op basis van de hui dige omvang van de epidemie voorspelt Masurel dat de virusziekte over twee drie weken zijn hoogtepunt kent. „De komende tijd zal de griep zich stapsge wijze verspreiden, In de grote steden driemaal sneiier dan' op het platteland. Dit komt omdat mensen in de steden dichter op elkaar zitten en elkaar dus sneller kunnen besmetten." De incubatietijd (de tijd tussen besmetting en eerste ziekteverschijnse len) is volgens Masurel twee dagen. „Maar de tweede incubatle-dag kan een besmet persoon het Influenza-virus al overbrengen. Zonder dat-Ie het weet." Een belangrijke risico-groep voor de griepepidemie is voigens de viroloog de 65-piussers, maar ook mensen met chronische nier-, hart- en longaandoe ningen en diabetici lopen gevaar. Hij geeft, net als de Gezondheidsraad, deze groepen het advies zich in oktober of november te laten inenten. Masurel meent dat de griep-epi- dimie 'vroeg' is: ,',Maar je kunt nooit zeggen wanneer het virus zich open baart, dat zou kunnen liggen aan het klimaat. Als het kouder is, heeft de ziek te meer kans." Tenzij een patiënt zich heeft laten vaccineren, is er volgens Masurel niets tegen het virus te doen. „Als je besmet bent, worden het geheid een paar baaldagen. Het virus is niet gevoelig voor anti-biotica. Het is zo 'in telligent', dat de aanvalscomponenten zich aanpassen." MEXICO-STAD - In het oude centrum van Mexico-Stad hebben giste ren 70 mensen het leven verloren nadat een enorme hoeveelheid vuurwerk was geëxplodeerd. Onder de slachtoffers bevonden zich 12 kinderen. Er vielen minstens 100 gewonden. Gevreesd werd dat het aantal slachtoffers nog zal oplopen. De explosie deed zich rond drie uur 's middags voor op de begane grond van La Merced, één van de grootste marktcomplexen van Mexico- Stad. Er stonden zeker tachtig stalletjes waar illegaal vuurwerk werd verkocht. De meeste slachtoffers vielen in de ge bouwen die in brand vlogen nadat de eerste explosie een kettingreactie van ontploffingen veroorzaakte in de vuur werk-kraampjes. Het marktplein en de winkelstraatjes er omheen waren stampvol mensen toen de branden uit braken, en heel wat slachtoffers vonden de dood doordat ze onder de voet wer den gelopen. Woordvoerders van de Mexi caanse politie geloven dat de ramp is veroorzaakt door de felbrandend8 win terzon. Deze zou een van de op de straatstenen uiteengestaide partijen vuurwerk hebben aangestoken. Er brak daarop brand uit, die oversloeg naar andere marktstalletjes die in een tel in lichterlaaie stenden. :igh van koningin Beatrix is za terdag in het Stedelijk Muse um in Schiedam de tentoonstel ling Bida I Kale (Leven en kleur) geopend, met beeldende kunst ui! de NeMandse Antillen en Aru ba. José Capri- corne, oud-ai- recteur van de kunstacademie op Curajpae en tevens eén van de deelnemende kunstenaars, bood de konin gin het eerste exemplaar van da tentoonstel lingscatalogus aan. lorna De- geleidde direc teur Hans Paal man van haf Stedelijk Muse um de koningin op een rond gang langs de tentoonstelling. De expositie Bi- da I Kolo is de eerste overzichtstentoonstelling van Caribische kunst in een Nederlands museum. Het is een initiatief wan Hans Paalman en de iaafdenct kun stenaar Peter Klapwijk. Vanaf da zo mer van 1987 is gewerkt aan dit project waarbij het Stedelijk Muse- im de Antilliaanse en Arubaanse kunst uit d sfeer van het semi-ama- teurisme wil halen. Op de ter ton stelling Is werk te zien van 27 kun stenaars afkomstig van Curapao, Bo naire. Aruba on Sint Maarten. MAASSLUIS De directeur van een openbare basisschool in Maassluis is door het gemeentebestuur met ziek teverlof gestuurd, nadat de ouders van een oud-leerling aangifte hebben ge daan van ontucht. De man, die achttien jaar naar volle tevredenheid van alle be trokkenen de school heeft geleid, heeft zich inmiddels onder behandeling ge steld van een psycho-therapeut Het gemeentebestuur is ervan overtuigd, dat het om een eenmalige zaak gaat, die zich in 1985 heeft afge speeld, De hoofdonderwijzer zelf zegt: „ik ben in de fout gegaan en word daar zwaar voor gestraft. Mijn baan en gezin zijn vernield." De ouders van de jongen deden aangifte toen hun nu zeventienjarige zoon bij een onderzoek naar leermoei lijkheden sprak over het gebeuren. Het gemeentebestuur zal de ouders van de school morgen over het ziekteverlof van de directeur inlichten. INGEZONDEN MEDEDELING) POE-POE (INGEZONDEN MEDEDELING) ROTTERDAM Binnen een maand besluit het Openbaar Ministerie in Rotter dam ot een tegenonderzoek moet worden uitgevoerd naar een vermeende reeks in- cestgevalien in het Waterweggebied. Dat heeft woordvoerster mr. H.W. Samson Geerimgs vanochtend gezegd, naar aanlei ding van de beschuldigingen van medewer kers van het medisch kleuterdagverblijf de Bolderkar in Vlaardingen en de Raad van de Kinderbescherming, tegen veertien ouderpa ren uit Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Maasland. „Het gaat om een tegenonderzoek naar vier of vijf gevallen, waarvan de Raad van de Kinderbescherming (RvdK) aangifte van incest heeft gedaan bij de politie. Maar de behandelend officier van Justitie, mr. H. Moraal, heeft iaten weten eerst een aantal zaken duidelijk te moeten krijgen. Want zo'n Justitieel tegenonderzoek is opnieuw een in grijpende gebeurtenis yoor de kinderen," zegt de persofficier. Mevrouw Samson-Geerüngs: „De Kinderbescherming heeft in veertien geval len om uithuisplaatsing gevraagd. Daarvan heeft de kinderrechter er tien toegewezen. Tegen een aantal (4 of 5) ouders is daarna een strafrechtelijk onderzoek op gang ge bracht. Eén verdachte vader zit sinds twee maanden in voorlopige hechtenis en zijn zaak komt begin januari voor de rechter. Eén andere vader is vrijgesproken en tegen twee of drie andere ouders loopt het onder zoek nog." De Rotterdamse kinderrechter mr Loo Sin Sjoe verklaarde gisteravond voor de televisie, dat hij geen aanwijzingen heeft voor de stelling dat de tien ouderparen alle maal van incest verdacht kunnen worden. Zie verder pagina 3. NAAM...

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1