Wordt 'Gekroonde Brandersketel' een eenzijdig museum? Schiedamse duivenmelkers willen van negatief imago Het Vrije Volk SCHIEDAM Zwichtte fonds onder druk van Hindoestanen? Kemp rommelde ook met grond VEaardingen Bewoners Stationsstraat ontevreden over aanpak mankementen in hun energiezuinige woningen. Nieuwe klachten: duizeligheid en braken Alieen mooie kanten tonen, is kinderlijk Deze sport is niet alleen voor oudere mannen op het balkon Bromfietser deukt auto PAGINA 12 ZATERDAG 17 DECEMBER 1988 Kerststukjes... ...maken Jeugdkomedle WMmïZ ws Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN - Het zieken fonds Delfland Schieland Westland (DSW) heeft de overeenkomst met de Vlaardingse orthopedisch chirurg H. K. Boejharat wellicht onder druk van bui tenaf gehandhaafd. Volgens anonieme woordvoerders in het Holy-Ziekenhuis, waar de arts zijn praktijk uitoefent, is het ziekenfonds DSW gezwicht voor een brief van 25 Hindoestaanse verenigin gen. In de brief komen de Hindoestanen op voor de belangen van Boejharat. De brief was gericht aan het zie kenfonds en verstuurd naar verschillen de instanties, waaronder fracties van de Tweede Kamer. De zegsman in het Ho ly-Ziekenhuis is ervan overtuigd dat het ziekenfonds uit angst voor acties is te- rugekomen op haar besluit om niet met Boejharat in zee te willen. De affaire rond de Vlaardingse chirurg begon enkele maanden geleden, toen een rapport uitlekte van het zie kenfonds DSW. Daaruit zou blijken dat de orthopeed te veel declareerde en on nodig zou opereren. Deze conclusies waren aanleiding voor de directie van DSW het contract met Boejharat te be ëindigen, maar twee weken geleden ging het ziekenfonds weer in zee met Boejharat, zonder duidelijke verklaring. De politie heeft de brief onder ogen gehad en bevestigt het bestaan ervan, maar vindt dat de bedreiging niet zo duidelijk is dat er juridische stappen gezet moeten worden. VLAARDINGEN De gemeente Vlaardingen heeft een aanklacht inge diend tegen het verdachte afvaltrans- portbedrijf van Simon Kemp. Twee jaar geleden heeft het bedrijf loodhoudende grond uit de Oostwijk gehaaid en afge voerd. Kemp zou daarbij gebruik heb ben gemaakt van een vals transport nummer. De grond zou worden afgevoerd naar België, waar slechts een deel van de vuile grond is aangekomen. Het gaat om 1500 kuub vuile grond. Er is ge bruikt gemaakt van weegbriefjes, die door onbevoegde personen zijn gete kend. Het vermoeden bestaat dat Kemp kosten in rekening heeft gebracht voor niet-afgevoerde grond. De aanklacht is ingediend wegens valsheid in geschrifte en het ten onrechte declareren van kos ten. Volgens wethouder B. Goudriaan is de gemeente indertijd met Kemp in zee gegaan omdat het bedrijf nog goed stond aangeschreven:" „Het bedrijf kreeg een vergunning van de overheid om het materiaal af te voeren. Wij had den natuurlijk geen reden de zaak niet te vertrouwen. Pas tijdenshet nu lopen de, grootschalige onderzoek bleek uit de boeken van Kemp dat er ook met onze transactie gerommeld is." SCHIEDAM Op de voor malige kwekerij van de dienst ge meentewerken krijgen kinderen van basisscholen woensdag de gelegen heid kerststukjes te maken. De Plantsoenafdeling zorgt voor vol doende groene takken. Wel moeten de kinderen een aantal dingen zelf meenemen: een bakje met een 'oa se', een kaars en spullen om het kerststukje mee te versieren, bij voorbeeld namaak-paddestoeltjes, kerstlint, mos of kleine kerstballe- fjes. De kinderen worden begeleid door medewerkers van de Plantsoe nendienst en leid(st)ers van de jeugdtuinen. Kinderen die mee willen doen, moeten op woensdag om 14.00 naar de Fokkerstraat 550 ko men. Om 15.30 gaan ze met hun zelfgemaakte kerststukje naar huis. SCHIEDAM De gastdames van de groep 55+ houden op woensdag 21 december van 10.00 tot 12.00 uur een gezellige ochtend. Onder leiding van een gediplomeer de bloemschikster kunt u kerststuk jes maken. Voor bloemen, takken en versierselen wordt gezorgd. Men moet we! zelf een bakje of potje meenemen. De ochtend wordt ge houden in Trefpunt Oost, Celsius- straat 2 te Schiedam. Telefoon: 4621089. Kosten: 7,-. SCHIEDAM Goed nieuws voor alle kinderen die van leuke en spannende verhalen houden. Jeugd- komedie Amsterdam komt naar Schiedam met de musical 'Broodje Boek'! 'Broodje Boek' is het verhaal van Meneer Martijn. Die werkt in een boekwinkeltje en droomt ervan om naast ieder boek dat hij heeft staan er zelf een te schrijven. Maar hij haalt de verhalen die hij verzint en de dingen die echt gebeuren een beetje door elkaar... Daardoor kan -het gebeuren dat er allerlei rare sprookjesfiguren zoals heksen, reu zen en dieren aan de toon bank/schrijftafel opduiken. Men kan het zeif gaan zien op woensdag 21 december in de Grote Zaal van het Passagetheater. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: J 3,75. Leeftijd: 7 tot 12 jaar. We Dlijven h er tobben C 7y/v7f' Mevrouw Da Recht-Van Gervsn snuffelend in de grote stapel correspondentie spreekt na mens alle bewo ners van de Sta tiorisstraat, vindt collega-werk- roepfid Van Eijk links). Door Ben van Haren SCHIEDAM De bewoners van de energiezuinige woningen aan de Sta tionstraat zijn helemaal niet tevreden over de manier waarop de vele manke menten aan het ventilatie- en verwar mingssysteem in hun complex worden aangepakt. „We blijven hier tobben. Met het verplaatsen van de schoorsteen van de verwarming heeft Gemeentelijk Woning- beheer alleen maar de problemen ver plaatst. Nu hebben de mensen aan de Reamurstraat weer meer last. Er staan iedere dag mensen over te geven, een meisje heeft weer last van haar keel ge kregen en verschillende bewoners kla gen over hoofdpijn. Bovendien zitten wij in de Stationsstraat nog steeds met open geisers, terwijl ventilatiekanalen zijn afgeplakt; Er zijn mensen duizelig geworden en in 'slaap gevallen." Dezelfde bewonersvertegen woordigers, die Het Vrije Volk afgelopen zomer wegstuurde op de eerste bijeen komst waarin met de gemeentelijke ver tegenwoordigers overleg werd gevoerd, zijn nu graag bereid hun "klachten te openbaren. Reden is de manier, waarop het college van burgemeester en wet houders en de raadscommissie voor Volkhuisvesting over de voortgang van de zaak zijn geïnformeerd door Woning- beheer. „Ze moeten niet doen alsof wij tevreden zijn. Dat is niet zo. We zitten hier nog steeds met grote problemen en zien niet, dat deze snel worden opge lost. Al vier keer heeft men oplossingen aangedragen voor de afvoer van de af- valgassen van de geiser en alle keren zijn ze afgekeurd door de Openbare Nutsbedrijven omdat ze niet deugdelijk zijn." Mevrouw A. L, de Recht-Van Gerven en de heer F. J. van Eijk wonen sinds april 1986 in de door Bredero- dochter Urbibouw neergezette wonin gen. Zij hebben van begin af aan ellen de en hebben zich voor het oplossen er van ingezet. Verschillende buurtbewo ners bevestigen tegenover ons het ge voel van onvrede. Hoofdpijn, misselijkheid, ontsto ken ogen, lusteloosheid. Het zijn de vas te klachten onder alle bewoners van de energiezuinige woningen, zo bleek eerst uit een eigen buurtonderzoek van me vrouw De Recht. Een officiële enquête bevestigde later dat driekwart van de huurders hiervan last heeft. Bij Gemeentelijk Woningbeheer kreeg de 66-jarige mevrouw De Recht nauwelijks gehoor eri werd afgeschil derd als een lastige klant. Pas toen zij afgelopen zomer een brief naar het mi nisterie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur zond, kwam er vaart in de zaak. De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond deed onderzoek en consta teerde ernstige gebreken aan het venti latiesysteem. De afdeling Binnenmilieu van TNO werd eveneens geraadpleegd en concludeerde: „Het ventilatiesys teem is zodanig uitgevoerd dat van een gebalanceerd systeem niet kan worden gesproken. De toe- en afvoer zijn niet met elkaar in balans. De toevoer is in zijn algemeenheid te laag en voldoet ze ker niet aan het ontwerp." Ais oorzaken van de klachten van de bewoners noemde TNO: De uit monding van de ene ventilatie en de aanzuigpijp van de andere ventilatie zit ten te dicht bij elkaar, de schoorsteen van het centrale ketelhuis staat op een verkeerde piek, de afvoerloze geiser spuit verbrandingsgassen in de keuken, uitlaatgassen van voertuigen bij het busstation en de verkeerslichten aan de Horvathweg kunnen als gevolg van de meest aanwezige windrichting en een rij bomen een extra belasting vormen, de bewoners zijn onvoldoende geïnstru eerd over de werking van het ventilatie systeem en die installatie faalt boven-, dien op een aantal punten. Er is een ho ge luchtvochtigheid en te hoge concen tratie .verbrandingsgasproducten in de, huizen. De Delftse deskundigen advi seerden een serie maatregelen in hun rapport van september. Daarvan is de verplaatsing van de schoorsteen wel ge beurt, maar volgens de bewoners niet in overeenstemming met het advies. De geisers moeten aangesloten worden op het ventilatiesysteem of verwijderd wor den. In de keuken en sommige woonka mers zijn het aanbrengen van ventilatie- roosters of klapramen voorgeschreven. De luchttoevoer is inmiddels stopgezet eri afgeplakt en daarmee is tegelijk de opzet van de energiebesparing door het terugwinnen van warmte geheel verlo ren gegaan. De bewoners in de werkgroep, die door een vertegenwoordiger van huisbaas Gemeentelijk Woningbeheer wordt geieid, vinden dat de uitvoering van deze werkzaamheden niet snel ge noeg gaat en in onlogische volgorde wordt aangepakt. „Wij blijven hier af- voergassen van die geiser eten, want ze hebben wel de toevoerkanalen van de buitenlucht afgesloten, maar nog geen afvoer op de geiser aangesloten en evenmin voor ventilatieroosters ge zorgd. Er komt dus geen frisse lucht in huis, met alle gevolgen van dien." Mevrouw Timmermans-Zuid geest is al een paar keer flauw gevallen en visite, die vaker bij haar op bezoek komt,, zegt: „De laatste tijd hebben we een paar keer gehad, dat onze ogen dicht vielen toen we hier zaten. Hé joh, zit niet te slapen, zei mevrouw Timmer mans nog. Dat heb ik hier voorheen niet meegemaakt." De heer en mevrouw De Recht hebben zich nu maar voorgenomen om te verhuizen. Ze stellen pogingen in het werk om in dezelfde buurt een ander huis te krijgen. „Wij blijven hier niet zit- ten. Het is hardstikke ongezond." Voorzitter J. B. Knijff van de werkgroep, werkzaam bij het Gemeen telijk Woningbedrijf, klinkt optimistisch: „We zijn er bijna uit. De hele kwes.te is eind van dit jaar achter de rug." En over de klachten van de bewoners: „Dat zijn incidentele klachten. Ik ben voorzit ter van de werkgroep, die spreekbuis is van de bewoners en zeg u, dat de meeste bewoners wel tevreden zijn." Het opladen van den distelieerketel voor het stoken van den moutwijn... Door Han van der Horst SCHIEDAM Het ziet er naar uit dat Schiedam eindelijk een echt brandersmuseum krijgt. De Stichting ,'De Gekroonde Brandersketel' met burgemeester Scheeres als voorzitter en het 'natte' bedrijfsleven in het be stuur staat daar garant voor. Zulke gezelschappen komen meestal niet tot stand om te gaan werken aan een lang en moeizaam streven. Hoge heren ver enigen zich pas, als er daadwerkelijk succes te boeken valt.- Wie zitten er precies in het stich tingsbestuur? Nolet met De Dubbele Adelaar, Johs. de Kuyper Zn, M. Dirk zwager, UTO Nederland (Herman Jan sen en Vlek), A.H. Wanders, de mou- twijnfabriek Hollandia II, de VVV, de ge meente en het al bestaande Nationaal Gedistilleerd Museum, waarvan de col lectie in de kelder staat van het Stede lijk op de Hoogstraat. Die namen kennen alle oude Schiedammers. Het is nogal een werk gevers- en Schiedam Promotion club. De werknemers ontbreken geheel. En dat zou best de opstelling in het nieuwe museum kunnen beïnvloeden. De Stichting 'De Gekroonde Brandersketel' hoopt het oude pand van De Locomotief op de Lange Haven om te bouwen tot een aantrekkelijk drank museum, compleet met werkende brou- SCHIEDAM Het gaat niet goed met de postduivensport, en dat verdriet Leo Lems. Er is sprake van ernstige vergrijzing in de gelederen van de duivenmelkers. De sport heeft een negatief imago bij het publiek. „Het loopt allemaal niet op wieletjes, dat moeten we onder ogen zien," zegt de voorzitter van de Schiedamse Con cours Vereniging De Postduif enigs zins gelaten. Of de duivenhouderij over der tig jaar niet geheel verdwenen zal zijn? „We zijn er wel eens bang voor," vervolgt hij somber. Met weemoed denkt de duivenmelker terug aan de tijd van vlak na de oorlog, toen er nog vele duizenden duivenhouders waren. „Want er was niets anders. Toch een geweldige tijd. Tegenwoordig gaan de mensen liever naar de bingo, of ze kij ken TV.. Maar dat kun je toch geen sport noemen? En de jeugd interes seert zich alleen voor disco's en brommers." Hoog tijd voor wat tegengas dus, besloot de Nederlandse Postdui ven Organisatie onlangs. Het publiek, en met name ook jongeren, dient drin gend gewezen te worden op de leuke en positieve kanten van het 'melken'. Want de vooroordelen zijn legio, weet ook Leo Lems. „Dat onze vogels bij voorbeeld de was van de omwonen den onderpoepen is flauwekul," neemt hij een veelgehoord verwijt bij de kop. „Als een houtduif of een wilde duif dat doet, dan hebben de duiven van buur man het gedaan. De mensen weten vaak niet waar ze over praten. Al doet een mussie het, dan nog krijgen wij de schuld." Eveneens wil de oud-kolenboer bestrijden dat het een sport zou zijn voor oude mannetjes op balkons. „Ook weer zoiets. Gewoon niet waar, voor iedereen kan het een heerlijke ontspanning betekenen." Zelf kreeg Voorzitter Leo Lems van SCV Do Postduif kan helemaal lyrisch worden over zijn vogels. ,.'t Zijn net kinderen. En hoe beter je met ze omgaat, des te harder vliegen ze voor je.' hij zijn eerste duiven als vijftienjarigs jongen, in 1935. Al 53 jaar is hij lid van De Postduif, die drie jaar daar voor werd opgericht. Twee soorten duivenmelkers zijn er, legt hij uit: sommige doen het voor de sport, andere voor de centen. Met gefokte topduiven valt grof geld te verdienen tijdens de grote concour sen, waar geregeld een auto als hoofdprijs weg te slepen valt. Ook aan de handel in deze beestjes is een goe de duit te verdienen. Recentelijk is een Nederlandse duif voor 100.000 gulden naar Japan verkocht. „Dal was aan een Japanees, die wou even de wereldmarkt op," verklaart Lems. „Maar bij ons op de club doen we het allemaal voor de sport. Als ik eens twee tientjes win is het veel." Van april tot en met september wordt er elke zaterdag gevlogen in Schiedam. De vogels worden in Frankrijk gelost en dan begint het grote wachten. Ingespannen turen de melkers naar de lucht om te zien of er al een prijsvogel te bespeuren is. On der hypnose staan we dan, beschrijft Lems de spanning. Snelheden van 120 tot 130 kilometer per uur kunnen de vogels wel halen, bij 'kopwind' (wind tegen) vallen ze terug naar 60 kilome ter per uur. Bij de langere vluchten komen de duiven zelfs uit Spanje, over de Py reneeën heen, en leggen ze meer dan duizend kilometer af. Lems: „Het blijft wonderlijk, hè. Want nog steeds weet niemand hoe dat nou kan." Maar lang niet altijd komen de gevederde vrien den terug. Ze kunnen tegen een elec- triciteitsieiding aanvliegen (in het jar gon: tegen een draad hangen) of ge woon 'de macht niet hebben'. Ook Lems heeft meerdere malen tever geefs op zijn vogels gewacht. „Dat is niet prettig hoor, dat is helemaal niet prettig." Enthousiast en met warmte praat de Schiedammer over zijn om gang met de dieren. „Hef zijn net kin deren, hoor, dat kun je rustig stellen. Als ik het hok in kom, gaan ze op m'n schouders zitten alsof ze zeggen wil len: baasje, waar blijft m'n voer. En hoe beter je ze behandelt, des te har der vliegen ze voor je, echt waar." De voorzitter heeft 24 duiven en hij houdt ze moeiteloos uit elkaar. Sterker nog: hij kent de ringnummers uit zijn hoofd, hoewel hij ze liever bij hun naam noemt: Witkop, Spetje, Zwartkras enzovoort. „Ik ben hele maal verknocht aan die beesten, ja, zo kan je het wel zien. Ach, iedereen heeft z'n hobby, een ander zit weer in de kanarievogels." Wie kennis wii maken met de postduivensport kan vandaag (tot 19 uur) en morgen (van 10 tot 16 uur) te recht in het clubgebouw van De Post duif aan de Nieuwstraat 25. De vereni ging organiseert dit weekeinde een grote duivenshow en -keuring, waarbij de 33 leden hun beste vogels tentoon stellen, in totaal zo'n 140 stuks. Ook zijn de duivenmelkers graag bereid om aan belangstellenden uitleg te ge ven over de diverse aspecten van hun sport. De toegang is gratis. werij. Het zai een plek worden waar Schiedam en de overgebleven distilla teursfirma's zich op de borst kunnen - siaan. Dat mag best, ais de kosten maar bestreden worden uit de reclamebud getten van de betrokken ondernemin gen. Komt er ook gemeenschapsgeld aan te pas, dan moet het museum het hele verhaal vertellen. Dus ook de nodi ge sombere kanten. Schiedam stond in de bloeiperio de van de branderijen bekend als Zwart Nazareth. Dat heeft te maken met het enorme milieuprobleem dat deze be drijfstak veroorzaakte. De kolenvuren braakten enorme hoeveelheden koolm onoxide en roet uit, dat zich vastzette op de muren en in de longen van de Schiedammers. Het afvalprodukt warm water zorgde ervoor, dat de walmende, stinkende grachten en sloten nooit toe- vroren.Toen de moutwijn zo vanaf 1880 weggeconcurreerd werd door melassespiritus, deden de branders twee dingen om het tij te keren. Zij streefden tevergeefs naar een wettelijk verbod op dat nieuwe basisprodukt en ze probeerden onder de prijs daarvan te blijven door de lonen te verlagen, de werktijd te verlengen en te stoppen met investeringen. Het onderhoud van hun oude bedrijven werd verwaarloosd. Het werd dan ook gevaarlijk in de branderij en. Vooral de mensen die bij de zoge naamde ruwketels moesten werken, wa ren bang. Zo'n ketei kon bij slecht on derhoud scheuren en dan werd je le vend gekookt. Het socialistische kamerlid Zoet mulder (geen familie van de Schiedam se distillateursfamilie) heeft daar aan het begin van deze eeuw in de Tweede Kamer eens tevergeefs een indrukwek kende rede over gehouden. Hij stelde vast, dat er geen overheidskeuring was voor deze ruwketels. Wel voor de distil leerketels. Die scheurden namelijk niet, maar ontploften. Dan kreeg je brand en dat kostte de heren geld. Zo'n knecht met brandwonden kreeg gewoon ont slag. En van enige uitkering of schade vergoeding was geen sprake. Het Schiedams produkt werd over de hele wereld verkocht. Maar met name West Afrika was een belangrijke klant. Daar werden de flessen onder tal rijke merken en met talrijke argumenten verkocht. Dat jenever een goed medicijn was tegen hoofdpijn en allerlei andere kwalen bijvoorbeeld. De slechtste kwali teit was goed genoeg voor de Afrikanen en sommige Schiedammers zeiden, dat God de branders voor deze export strafte door hun kinderen debiel te ma ken. Dat zijn details die straks in het museum 'De Gekroonde Brandersketel ook aan de orde moeten komen. Ver zwijgt men ze, of stopt men ze weg, dan laat Schiedam weer zien, dat het nog steeds niet op een volwassen manier met zijn verleden kan omgaan. Vroeger moffelde de stad het totale drankverle den uit misplaatste schaamte weg. Nu dreigt het gevaar, dat men alleen de mooie kanten wil onthouden. Ook dat is kinderlijk. SCHIEDAM Op de De Braa- uwweg is gistermorgen een zestienjari ge bromfietser uit Rotterdam door een auto aangereden. De 42-jarige Rotter damse chauffeur van een bestelwagen gaf geen voorrang aan de rechtdoor rij dende jongeman. De jongen reed tegen de auto op en sloeg met zijn heim een deuk in het spatscherm van een andere auto. Na onderzoek in het Schielandzte- kenhuis mocht hij naar huis.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1