Geen nieuw onderzoek naar verontreiniging in Spaland Woonwagencentrum Schiekade moet weg Opvangproject brengt spijbelaars terug in de schoolbanken Staatssecretaris Heerma laat geen enkele twijfel bestaan, Bewoners willen hechte sociale banden niet vernietigd zien Schooldirecteur zaagt kanteldoelen in stukken m*. Het Vrije Volk SCHIEDAM PvdA en VVD hebben vertrouwen in de huidige onderzoeken. Raadslid beschuldigt wethouder van oplichting Vanaf vrijdag tv-kanaal voor kinderen 'Waarom altijd die stillen?' Goed begin Oorlog Mijn wens PAGINA 12 ws DINSDAG 20 DECEMBER 1988 BRIEVEN VAN KINDEREN Overal lijken. Door Rein Wolters SCHIEDAM Er komt geen nieuw onderzoek naar de bodemveront reiniging van de toekomstige wijk Spa- land-West. De coalitiepartners PvdA en de VVD in de gemeenteraad hielden gisteravond eendrachtig voet bij stuk. Het CDA en fracties van de PSP/PPR, CPN en D'66 deden dat ook, maar ver loren na een debat van bijna vier (h uur het toch bij het tellen van de koppen. Met twintig tegen twaalf stem men kwam een eind aan een ellenlange, soms oeverloze en telkens door schor singen onderbroken behandeling. Wet houder Chr. Zijdeveld (stadsontwikke ling) kwam ongeschonden uit de discus sie te voorschijn. De kleine linkse fracties dienden vorige week een al eerder aangekon digd initiatiefvoorstel in voor het nader onderzoeken van de gestorte Rotter damse havenbagger in de polder Spa- land. in oktober beschuldigden zij wet houder Zijdeveld van het achterhouden van onderzoeksgegevens. Volgens hef PSP/PPR-fractielid A. F. de Leede heeft weliswaar een bodemonderzoek plaats gehad, maar zou nooit dieper zijn ge boord dan de bovenste stortlagen. „Er moet alles aan gedaan worden om het risico voor het milieu en de volksge zondheid zo klein mogelijk te maken." De kleine linkse fracties zeggen vier deskundigen te hebben geraad pleegd. Allen zouden zij woningbouw in Spaiand op grond van de huidige on derzoeksresultaten verwerpen. Volgens De Leede is in de ioop van jaren in Spa- land havenslib gestort uit de 1ste, 2de en 3de Petroleumhaven en de Chemie- haven. Juist de lagen waarin dit slib zich zou bevinden, zouden niet zijn onder zocht. Wethouder Zijdeveld (PvdA) merkte cynisch op dat de Leede en de zijnen zich onvoldoende op de hoogte hebben gesteld van de werkelijke feiten. Het (voormalige) Openbaar Li chaam Rijnmond heeft eerst in 1982 en daarna in 1985 ai in een bodemrapport vastgelegd dat de opgespoten grond door de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond tot op een diepte van vier me ter is onderzocht en dat het resultaat woningbouw niet in de weg staat. „Uw deskundigen hebben de corresponden tie en de rapporten niet goed gelezen. Er is zelfs dieper geprikt in de opgespo ten lagen dan noodzakelijk was. Dus aan uw verzoek voor een nader bode monderzoek is drie jaar geleden al vol ledig voldaan. Uw initiatiefvoorstel is dus volstrekt overbodig," aldus de wet houder. Hij zei de beschuldigingen en het indienen van het initiatiefvoorstel te er varen als een koude douche. De Leede beschuldigde de wethouder publiekelijk van oplichting door nu pas te komen met het resultaat van het Rijnmond-on derzoek. Op zijn beurt noemde wethou der Zijdeveld de beschuldiging onder deel van een schimmenspel waarvan hij niets meer begreep. Uit verschillende onderzoeksrap porten blijkt dat de Steendijkpolder in Maassluis erger is vervuild dan Spaiand. Niettemin heeft Maassluis de toestem ming om zonder extra voorzorgen in de polder woningbouw te plegen. Schie dam gaat verder: voordat de eerste paal de grond ingaat wil de gemeente eerst een afdeklaag van van 1.50 meter aan brengen. Volgens de deskundigen is dat, gezien de geringe vervuiling, beslist niet noodzakelijk. Zowel milieu ais de volksgezondheid zouden niet in gevaar zijn. Raadslid De Leede bleef hard nekkig betogen dat vier onafhakelijke deskundigen hadden verzekerd een na der bodemonderzoek noodzakelijk te vinden. Fractievoorzitter G. Brouwer van de PvdA benadrukte dat de onderzoe ken hebben aangetoond dat er voldoen de waarborgen zijn om veilig te bouwen. Bovendien zei hij de milieudiscussie te vroeg te vinden omdat er vanuit de Tweede Kamer door Kamerleden aan minister drs. E. Nijpels vragen zijn ge steld over de Spaland-kwestie. CDA-fractieieider S.J. Rosman stond ook eve stil bij het psychologi sche effect dat de miiieu-discussie kan hebben op aspirant kopers/huurders van woningen in Spaiand. In de wijk ko men ongeveer tweeduizend woningen. Ook een amendement van het CDA om alsnog een contra-onderzoek te houden naar de ernst van de verontreiniging, haalde het niet. Evenals het voorstel van klein links voor het doen van een nader grondonderzoek, werd ook het amende ment met twintig tegen twaalf verwor pen. Het CPN-raadslid U. Bruseker noemde dit een forse vergissing. „Geef de toekomstige bewoners en het milieu tenminste het voordee! van de twijfel." SCHIEDAM Kinderen be schikken vanaf vrijdag over een eigen televisiekanaal. Met ingang van deze dag worden via de kabel de program ma's van The Children's Channel (TCC) doorgegeven. Deze komen uit Londen en worden via de satelliet Intelsat 5 doorgestraald naar de schotelantenne van het CAI-bed rijf. Het Engelstalige programma is bestemd voor kinderen van 2 tot 13 jaar. De zender biedt een heel assorti ment programma's aan die de kinderer varing verrijkt. Veei van de programa's (toneel, informatie, spannende verhalen, komedie, opvoeding, uitvoerende kun sten, dieren en activiteiten) zijn voorzien van Nederlandse ondertiteling en/of stemmen. De programma's zijn voorlopig vrij van reclame. Weiiswaar worden re clameboodschappen uitgezonden, maar deze worden geblokkeerd. Tijdens de reclame-pauzes gaat de TCC speciaal geschreven kinderinformatie, waaronder culturele kinderactiviteiten doorgege ven. in de stad wonen ongeveer 7500 kinderen in de leeftijdsgroep van 2 tot 13 jaar. Zoveel mogelijk van deze kinde ren worden persoonlijk aangeschreven door Huva, een kindervriend, die elke dag op de TCC te zien zal zijn. Om het nieuwe tv-station verder onder de aandacht te brengen, zuilen clowntjes zich manifesteren op zaterdag 24 december in de Groenelaan, Hoog straat en het Hof van Spaiand. Tevens cirkelt er een reclameviiegtuig boven de stad. Hoofdzakelijk vrouwen luisterden naar de staatssecretaris, „ik ben getrouwd met een burgerman en die ligt bij me in bed. Moet ik nou nog meer integreren? Door Rein Wolters SCHIEDAM Gebrek aan dui delijkheid in het «oonwagenbeleid kan staatssecretaris drs. E. Heerma (Volks huisvesting) beslist niet worden verwe ten. De 33 gezinnen moeten weg van het woonwagencentrum aan de Schie kade en verhuizen naar nog in te richten nieuwe, Meinere centra binnen de ge meente. Gistermiddag bracht de be- SCHIEDAM Een bewoon ster van het woonwagencentrum langs de Schiekade onderhield gis termiddag op felle wijze staatssecre taris Heerma over de aanwezigheid van twee agenten in burger in zijn gezelschap. „Wij zijn dat stiekeme gedoe zat," aldus de vrouw die haar naam niet in de krant wil. „Waarom is aitijd de politie opgetrommeld als iemand aan ons woonwagencentrum een bezoek brengt? Wij doen een bewindsman heus niks." Staatssecretarus Heerma wist ook geen antwoord te geven, maar een van de politiemannen wel. „Ais meneer Heerma morgen een bezoek aan Wilton brengt, dan ben ik ook van de partij. Onze taak is hem nu eenmaal hem te bescher men, Of het nou gaat om een be zoek aan een woonwagencentrum of een scheepswerf maakt niet uit. Wij zijn er voor zijn veiligheid en ge heimzinnig of stiekem is onze aan wezigheid beslist niet." windsman, met in zijn kielzog provincie bestuurder mevrouw L. E. Stolker-Nan- ninga, de wethouders Chr. Zijdeveld en L. Hafkamp en een aantal ambtenaren een werkbezoek aan het intussen al dertig jaar bestaande woonwagencen trum. „Behalve kennis maken met het gemeentelijke beleid voor woonwagen bewoners, wi! ik ook praten met de mensen die uat aangaat. U dus," bena drukte Heerma tot ongeveer veertig, hoofdzakelijk vrouwelijke bewoners. Zo als bekend voert de rijksoverheid een beleid dat is afgestemd op de inrichting van kleinere, moderne woonwagencen tra met als voornaamste opzet de inte gratie van woonwagenbewoners in het normale' burgerleven. De staatssecre taris zei nadrukkelijk dat zijn beleid is gericht op het voortzetten van dit be sluit. „Globaal zijn we in Nederland hal verwege het proces van de verkleining." Het stadsbestuur is voornemens in 1989 al vijftien nieuwe standplaatsen te realiseren in de nog te bouwen wijk Spaiand-West. Deze belofte nam Heer ma mee naar Den Haag. Schiedam moet volgens de landelijke norm vijftig standplaatsen, in kleine centra voor woonwagenbewoners realiseren. In de wijk Spaiand komen dertig plaatsen. Over de andere vestigingsplaatsen is nog niets bekend. De bewoners van de Schiekade voelen niets voor verkleining van de centra en daarmee het volgens hen vernietigen van hechte sociale ban den. „Maar als we dan toch weg moe ten, dan allemaal naar een andere plaats," bracht een al wat oudere be woonster te berde. Ook op dit voorstel was het antwoord van de staatssecreta ris duidelijk: geen enkel woonwagen centrum mag meer dan vijftien stand plaatsen tellen, dus 33 gezinnen verkas sen past hierin niet. Het centrum aan de Schiekade voldoet niet aan de eisen van deze tijd. De bewoners leven verstoken van aardgas en een CA!-net. Voorts is een aantal standplaatsen te klein en is er brandgevaar doordat wagens te dicht op elkaar staan. '«ver dan verkassen willen de meeste - jwoner renovatie van hun hui dige plaatsen. Maar de staatssecretaris liet daarover ook geen enkele twijfel be staan. Zijn argument dat integratie met de 'gewone' bevolking noodzakelijk is, bracht een bezoekster tot de opmer king: „Ik ben getrouwd met een burger man en die ligt bij me in bed. Moet ik nou nog meer integreren?" Heerma benadrukte bij herhaling niet te willen ingaan op details. Hij ven tileerde dat over de plannen tussen de bewoners en het gemeentebestuur een open dialoog moet worden gevoerd. Wethouder Zijdeveld zei dat de aanzet voor samenspraak begin deze maand al is gegeven in een gesprek met verte genwoordigers van het woonwagencen trum. Binnenkort maakt het gemeente bestuur met de bewoners een afspraak voor het nader toelichten van de plan nen voor herhuisvesting. Da». Het is bijna zover het is bijna 1989. Ik vind de jaarwisseling heel leuk. Ik had veel geluk dit jaar maar ik had ook veel pech. Ik was eens een keer in het bos en toen we in het donkerste stuk van het bos wa ren viei mijn vader. En verstuikte zijn engkel. Toen moest ik mijn vader helemaal naar huis slepen. Nu zal ik de pech van Neder land noemen. En goed voorbeeld is met die zeevogels en a! die andere zeedieren die onder de olie zaten. Door die tanker die heel veel olie verloor. Een heleboel stierven door de olie. Nu zal ik mijn geluk vertellen. Een voorbeeld ervan is. Ik liep ge woon op een kamperterein. Ik liep opeens tegen een mevrouw op met veel boodschappen. Alles liet ze val len. ik helpten de mevrouw alles op pakken. Ik bracht haar thuis. En ik kreeg zo maar tien gulden. Nu zal ik de pech van de we reld noemen. Een goed voorbeeld is de hele erge overstromi- Ban- glades. Duizende mensen i en. Wat ik ook erg vond. De aardbeving in Armenije. Ook daar stierven 100Duizende mensen. Ik wil dat dit nooit meer gebeurt! Dominique v.d. Doorn, 9 jaar Rotterdam Oorlog, knailen en vergiftigingen, opgesloten, honger en kou. steeds maar bang zijn, voor wat komen gaat. Je kan brullen, krijsen, huilen; het helpt toch allemaal niet. Legers trekken door de straten, vliegtuigen vliegen door de lucht. j t 't. v Geen huis, drinken en eten, en er is niks wat je van te voren kunt weten. Angst, paniek en pijn, je droomt dat je ergens anders kon zijn. En toen viel de bom de hele stad werd verwoest, alles werd donker en koud. De auto van het rode kruis rijdt door de straat. Geknal, geronk, en het gillen van mensen, overal om je heen. 's Avonds slapen in een krot en niet weten of je veilig bent. Voetstappen horen, maar niet dur ven kijken omdat de avondklok er is. Vrede is een onbekend woord. En als je dan wordt doodgeschoten zijn sommige blij! Want dan is het voor hen eindelijk voorbij. Nadine Bessant, 11 jaar Rotterdam Ik wens dat ik later een foetballer wordt. Ik wens dat er nooit meer ruzie is. Ik wens dat ik op t.v. komt. Ik wens dat ik van mijn moeder heel veel snoepjes krijgt. Ik wens dat ik later in parijs ga wo nen. Ik wens dat ik 100 jaar wordt. Dennis Lith, 8 jaar Rotterdam Door Annemieke van der Houwen MAASSLUIS Bestuursleden van voetbalvereniging Excelsior M, een vertegenwoordiger van de gemeentelij ke afdeling Sportzaken, iemand van de politie en adjunt- directeur O. Lens van de Koningin Juliana Scholengemeen schap (KJS) proberen woensdag tijdens een gesprek boven tafel te krijgen waarom Lens twee kanteldoelen van Ex celsior in stukken heeft gezaagd. De kanteldoelen stonden op direct naast de KJS gelegen stroken groen. De velden werden gebruikt voor training van de A-selectie van Excelsior. Enige tijd geleden bleek dat de kanteldoelen niet langer fier rechtop stonden maar in mootjes waren gehakt. Het bestuur van Excelsior deed daarop aangifte bij de politie. Ondanks is ge bleken dat adjunct-directeur O. Lens van de KJS verantwoordelijk is voor het omver halen van de kanteldoelen. Aanvankelijk wilde hij geen vra gen beantwoorden want, zo zei hij: „Ik hoop dat we de heie zaak woensdag in der minne kunnen schikken. Mijn weer woord is nogal beschuldigend naar Ex celsior toe dus daar wi! ik niet mee naar buiten treden voor we met elkaar heb ben overlegd. Al zou ik dolgraag mijn kant van de zaak willen verduidelijken." Hij wilde wel kwijt, dat het door zagen van de kanteldoelen het gevolg is van een groeiende irritatie in de richting van de voetbalclub. „We hebben er bij Excelsior diverse malen op aan gedron gen cm er voor te zorgen dat de doelen, die zij gebruiken, veilig zijn. Wat ik heb gedaan was in het belang van onze leer lingen. Excelsior gebruikt namelijk kan teldoelen die door de gemeente zijn ver boden. „Die dingen zijn levensgevaarlijk; er zijn al eerder ongelukken mee ge beurd. Leerlingen van onze school klim men er steeds in en ik wil geen gewon den of doden op mijn geweten hebben. Ik zie mijn daad niet ais een vorm van vandalisme. Ik heb het uit pure verant woording voor onze leerlingen gedaan," aldus Lens. - Piet de Groot (bestuurslid Excel sior): „We weten dat er vanuit de KJSir- ritatie bestaat over de aanwezigheid van de bij hun school opgestelde verplaats bare doelen. De schade bedraagt 1800 gulden en voor zoiets ben je als vereni ging niet verzekerd. Ik vraag me af wie er nu voor de kosten zal opdraaien. „Daarnaast gebeurt het regelma tig dat de lichtmasten, die op onze kos ten zijn neergezet bij het oefenveld, worden vernield. We hebben inmiddels de gemeente laten weten, dat wij in klapbare doelen willen plaatsen met daarbij een container, waarin we de doelen na afloop van de training kunnen opbergen." Huub Slangen van de afdeling Sportzaken van de gemeente bevestigt dat de kanteldoelen die door Excelsior worden gebruikt op de velden naast de KJS, verboden zijn. „Excelsior mag ze wel gebruiken wanneer ze aan een ket ting vastgeklonken zijn. Helaas worden die kettingen nogal eens kapotgemaakt en dan staan die kanteldoelen gewoon los. En dat is inderdaad levensgevaar lijk. SCHIEDAM Het Opvangpro ject Schoolverzuimers (OPS) in Schie dam blijkt goed te functioneren. De meerderheid van de spijbelaars die doorverwezen worden naar het project, neemt na enkele maanden weer in de schoolbanken plaats. Van de achttien aanmeldingen in het eerste jaar konden er uiteindelijk dertien teruggeplaatst worden in een of andere vorm van regu lier onderwijs. Eén spijbelaai werd uit de groep verwijderd en vier schoolver zuimers nemen nog steeds aan het pro gramma deel. „Ik denk dat daarmee het be staansrecht van deze opvangmogelijk- heid bewezen is," maakt coördinator Peter Snei na een jaar de tussenbalans op. In principe heeft het experimentele project een looptijd van drie jaar. Daar na valt de beslissing of het permanent moet worden. Het project, opgezet onder de paraplu van het Onderwijsvoorrangsge- bied Schiedam (QVG), beschikt over twee lokalen bij scholengemeenschap Ter Schie aan de Mgr. Nolenslaan. In de ene ruimte krijgen de 'drop-outs' les in praktische en creatieve vakken, de an dere wordt benut voor algemeen vor mende vakken en dient ook als leef ruimte, een soort huiskamer dus. Volgens activiteitenbegeleidster Marianne de Visser is het van het groot ste belang dat de uivallers zich op hun gemak voelen. „We zorgen voor een rustige, prettige omgeving, waar ze een beetje op verhaal kunnen komen." Aan melding geschiedt op basis van vrijwil ligheid en pas na verwijzing door het Bureau Leerlingzaken van de gemeente. Ook is het mogelijk dat de jonge ren via de ouders, welzijnsinstellingen of uit eigen beweging bij het project te rechtkomen, maar in alle gevallen ligt de beslissing uiteindelijk bij Leerlingza ken. De belangrijkste criteria daarbij zijn dat de jongere goed gemotiveerd moet zijn, tussen de 12 en 16 jaar oud en dat er op dat moment geen passen de vorm van regulier onderwijs beschik baar is. Nadat de medewerkers van pro ject met de spijbelaar hebben gespro ken over zijn achtergronden en de re den van zijn gedrag volgt er een apart onderhoud over de mogelijkheden bin nen het project en verdere toekomst perspectieven. Daarbij worden ook de oudcis uitgenodigd. Na een kennisma kingsperiode van veertien dagen wor den telkens driemaandelijkse 'contrac ten' met de schoolverzuimer gesloten, waarin precies de wederzijdse rechten en plichten worden vastgelegd. Door de week volgen de jongeren een dagpro gramma dat bestaat uit groepsactivitei ten, individuele studie en sport. Elke drie maanden wordt er in overleg bepaald hoe men verder gaat. Daarbij zijn er drie mogelijkheden: terug naar school (al dan niet in deeltijd), be ginnen met een stage in het bedrijfsle ven (eventueel met aanvullend onder wijs) of een verlenging van het contract met nog eens drie maanden. Naarmate het schooljaar vordert druppelen de spijbelaars binnen aan de Mgr, Nolenslaan. Een vast patroon is daarin echter niet te ontdekken, zegt Peter Snel. „Het gaat vaak om heel ver schillende problemen. Wel is het zo dat er niemand om slechts één reden spij belt. Het heeft aitijd een mix van oorza ken: problemen thuis, moeilijkheden op school en vaak ook nog heel persoonlij ke problemen die nu eenmaal met de leeftijd samenhangen." Ook 'geen zin', van oudsher de bekendste spijbeloor- zaak, komt nog wel eens voor. Voor bui tenlandse jongeren zijn taalproblemen nogal eens reden om voortijdig af te ha ken: ze kunnen eenvoudig het tempo in de klas niet bijbenen. Met gesprekken proberen de medewerkers van het opvangproject de motivatie van de verzuimers weer op peil te brengen. „Veel van hen hebben behoefte aan gerichte, individuele aan dacht," vertelt De Visser. „Dan kan hier, omdat de groepen hier veel kleiner zijn dan in het 'gewone' onderwijs. We proberen hapklare, aangepaste pro grammaatjes aan te bieden. Niet dat ze de hele dag 'gezellige' dingen mogen doen, maar de lessen zijn wel in een an dere, aantrekkelijke vorm gegoten. En dat blijkt toch te werken."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1