Nuttig afval te koop in tweedehandswinkel Halver ing afdeling psychiatrie Schieland-ziekenhuis verwacht Ace dem e voor Fysiotherapie vie twint g jar g bestaa n feestelijk WELTERUSTEN oc OO Soejharat wii conflict in der m nne schikken 'Voor een student die nu begint ziet de toekomst er rooskleurig uit Traml jn 1 uit de rails door kwajongenswerk IT in (imi Het Vrije Volk SCHIEDAM Werklozen krijgen steun voor Kringloopcentrum ws PAGINA 14 VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 'Ruzie' in Circo Fiasco ffillflHf*-; siaapccwifort BBS voorVakkundig 'I 1 I I I I 1 Verhuizingen INT. MEUBELTRANSPORT D. van Geyl Zn. B.V. Door Piet Koster SCHIEDAM Met het door de reinigingsdienst opgehaalde afval wordt vólgend jaar mogelijk iets nuttigs ge-' daan. Nog bruikbare spullen worden er uit gehaald en zullen te koop worden aangeboden in een tweedehandswinkel in het centrum. Een aantal burgers, de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) en de Gemeentelijke Sociale Dienst hebben de handen ineen gesla gen om te komen tot de oprichting van dit zogenaamde Kringloopcentrum, dat. drie arbeidsplaatsen oplevert. Voor de vestiging van het Krin gloopcentrum hebben de initiatiefne mers op dit moment twee panden op het oog, een aan de Hoogstraat en een in Nieuwiand. Woordvoerder Mari Din- genouts van de ONS: „Er zal een winkel en opslagruimte nodig zijn voor het Kringloopcentrum, waarmee we voldoen aan een aantal doelstellingen. We doen iets met het afvai en bevorderen boven dien het milieubewustzijn. Daarnaast bieden we Schiedammers ook een mo gelijkheid om goedkoop spullen te ko pen." Het is de bedoeling dat de open bare nutsbedrijven tweedehands goede ren aan het centrum leveren. Dat zal van de vuilophalers een zekere alertheid vragen. Bruikbare spullen moeten na melijk uit het nutteloze afvai worden ge haald. Het Kringloopcentrum zal be mand worden door drie werkloze Schie dammers, die zelf ongeveer een jaar ge leden met het idee zijn gekomen tot de oprichting van het kringloopcentrum. Met de plannen stapte het drietaf naar de sociale dienst. Die was direct geïnte resseerd. Een woordvoerder van de GSD: „Voor de werklozen betekent dat toch een opstapje naar de arbeids markt. Bovendien vergroten ze hun vak bekwaamheid bij de recycling van afval stoffen." In januari van het volgend jaar zullen de laatste afspraken tussen de ONS, de sociale dienst en een aantal vrijwilligers van de reeds bestaande stichting Kringloopcentrum worden ge maakt. De stichting is reeds een start subsidie van tienduizend guiden toege zegd. Er is een beroep gedaan op het Koningin Julianafonds. ONS en de GSD bekijken later of meer geld nodig is. VLAARDINGEN - De rapporta ge van de Nederlandse Orthopedische Vereniging (NOV) over de praktijk van de orthopedisch chirurg H.K. Boejharat uit het Holy-Ziekenhuis wordt voorlopig achter gesloten deuren gehouden. On derzocht is of de chirurg te vee! decla reerde en onnodig opereerde, zoals het ziekenfonds Delfland-Schieland-West- (ijjjd heeft beweerd. Er zijn slechts vier exemplaren van het NOV-rapport in om loop. Interim-directeur van het Hoiy-Zie- Kënhuis Van de Akker wil hiermee voor komen dat de gegevens voortijdig uit lekken zoals bij het onderzoek van het ziekenfonds, enkele maanden geleden. „Het nu naar buiten brengen van de in- houd zou onnodig emoties losmaken, zowel bij Boejharat als bij anderen." Geen van de betrokken partijen wenst, of heeft toestemming, over de conclusies te spreken. Boejharat houdt zich aan het spreekverbod dat Van de Akker hem heeft opgelegd. „Ik wii de zaak met het ziekenhuis in der minne schikken, nu het ziekenfonds DSW de overeenkomst met mij handhaaft." De Vlaardingse chirurg laat wei doorsche meren, dat hij de zaak voor de rechter zal brengen, ais hij de dupe wordt van ai de aantijgingen over, zijn praktijkvoe- rjhg,j.;,Qan,"zpl/ié4ei:eeó;,iT)pt de billen hk^t,,rooe!etUrAJs'fpeii mij.j kapot wil wefca „munae;;:- erjn^ef DSW-onder- zoek 'zijn'gemaakt. Dan wordt het oor log." Voorlopig wacht hij af in wat hij 'het schaakspel' noemt. Volgens Boejharat is het onder zoek van het ziekenfonds gebaseerd op zogeheten 'second opinions'. Bij een se cond opinion bekijkt een andere arts de wijze waarop een patiënt is behandeld. „Daarbij zijn grove fouten gemaakt, dat kunt u zich niet voorstellen," reageert Boejharat. De orthopeed vindt dat hem groot onrecht wordt aangedaan. Af gunst door zijn grote, goed lopende praktijk is in zijn ogen de beweegreden voor de poging hem onderuit te halen. Patiënten daarentegen laten zich slechts in lovende bewoordingen over de man uit. „Maar die honderden steun betuigingen speien heiaas geen rol in de onderzoeken." Eén van de schrijv.e-s van het NOV-rapport, de voorzitter van de ort- hodepischc- vereniging chirurg A.J. van der Linden, vindt het niet gepast iets over zijn bevindingen te zeggen. Dat is de taak van de opdrachtgever, het zie kenhuis, meent hij. Van der Linden: „Het zal een eindeloze discussie opleve ren over de vraag of de conclusies posi tief dan wel negatief voor Boej uitpak ken. ledereen zal het op zijn manier in terpreteren." De voorzitter heeft een brief van Boejharats advocaat ontvan gen waarin deze stelt dat de Vlaar dingse orthopeed geen waarde hecht aan het NOV-rapport, nu het zieken fonds DSW weer rriet Boejharat zaken doet. Boejharat heeft weinig goede woorden over voor de makers van zowei het DSW-rapport als de NOV-rapporta- m ge. Het -chirurgen-wereldje»is«volgens hem erg klein, kaar dekken en de. hand-boven het hoofd houden. Hij geeft het voorbeeld van een kliniek, waar enkele jaren gele den ook een chirurg is weggewerkt, „hoewei deze man uitstekend werk ver richtte." Boejharat zegt niet voor de druk uit het ziekenhuis om de eer. aan zichzelf te houden te witten zwichten. „Ik leef voor mijn patiënten, die pakken ze mij niet af." SCHIEDAM Kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen op woensdag 4 ja nuari in het Passage Theater een kin dervoorstelling bezoeken. Het toneel spel handelt over het reizend circus van de familie Fiasco. De directeur en zijn vrouw, Jaques en Jaqueiine, hebben het circus op valse manier in handen gekre gen. Hij wil vooral spektakel, zij vooral kunsten. Tussen die twee veroorzaakt dat nogal eens ruzie. In het circus werkt ook de familie Krul. Zij zijn de pisteknechten en wor den helemaal niet vriendelijk behandeld. De voorstelling wordt gespeeld door drie mensen, die wel vijftien rollen spe len. Aanvang 14.00, uur. Toegang 3,75 gulden. Mevrouw Van Bakel van de medezeggenschapscommissie: „We hebben tijd nodig om het plan van de directie zorgvuldig te controleren." SCHIEDAM Een inkrimping van de psychiatrische afdeling van het Schieland-ziekenhuis lijkt onvermijde lijk. De beslissing hierover is echter voorlopig uitgesteld. De directie van het ziekenhuis wacht nog op de adviezen van verschillende overlegorganen. Waarschijnlijk zal daarom een eventuele bezuiniging het inleveren van zo'n vijfentwintig bedden en vijftien tot twin tig banen tot zeker na 1 april van het volgend jaar op zich laten wachten. Die eerste april was aanvankelijk de streefdatum van de directie, waarop de heift van de 54 bedden op de psychi atrische afdeling moest zijn verdwenen. Maar de overlegorganen zeggen zich niet onder tijdsdruk te laten stellen. Mevrouw Van Bakel van de me dezeggenschapscommissie van het zie kenhuis: „We hebben de tijd nodig om het plan van de directie zorgvuldig te controleren. Wij storen ons niet aan een door de directie aangegeven tijdstip." Pas aan het eind van januari 1989 ver wacht de MC een advies te kunnen ge ven aan de directie. Dat zou veel te laat zijn om de streefdatum voor het plan te halen. Eind Wrêmber kwam de directie van het Schieland-ziekenhuis met het plan dat begin volgend jaar de psychia trische afdeling fors ingekrompen moest worden. Voor de vijftien tot twintig me dewerkers zou elders in het ziekenhuis werk worden gezocht. De maatregelen zouden onderdeel zijn van algehele be zuinigingen. Zo moet directeur Peters het totaie aantal bedden in het zieken huis van 526 terugbrengen tot 330. Me dewerkers van de psychiatrische afde ling reageerden zeer verontwaardigd, gj Even werd zelfs gesproken van „een complete overval". Maar volgens MC-lid Van Bakel was daar toen geen sprake van. „De di rectie heeft volkomen correct gehan deld." De medezeggenschapscommis sie buigt zich momenteel over de plan nen van de directie en bekijkt of vooraf wei voldoende naar alternatieven is ge zocht. Van Bakel: „Vooralsnog zijn we geen onaangename dingen tegengeko men. Of je het nu eens bent met de plannen of niet." Binnen de MC wisselt die teneur sterk. „Hoewel we begrijpen dat er bezuinigd moet worden We zijn in het Schielandziekenhuis altijd royaal van bedden voorzien." De stemming op de psychiatri sche afdeling zou nogal bedrukt zijn. Van Bakel: „De teleurstelling is begrij pelijk. Zulke maatregelen komen hard aan. Maar dat bezuinigd moet worden is een normale zaak." Vertegenwoordigers van de afdeling psychiatrie wachten lie ver het advies van de medezeggen schapscommissie af, alvorens zeif com mentaar te geven. Toch hebben ver schillende medewerkers ai oriënterende gesprekken gevoerd over de situatie na de inkrimpingen. Andere banen binnen het Schieland-ziekenhuis zijn in een aantal gevallen ai toegezegd. Ook de directie weigert op dit moment ieder commentaar. Volgens Van Bakel een begrijpelijk standpunt. „Men wacht het georganiseerd overleg met de vakbonden en het bestuur liever af en gooit daarom liever nu geen olie op het vuur." De definitieve beslissing van de directie blijft dus nog uit, maar de alge mene verwachting is toch wel dat de psychiatrische afdeling zo'n vijfentwintig bedden moet inleveren. Dat kan verve lend zijn voor patiënten met acute psy chische problemen. Ais in het Schie land-ziekenhuis geen plaats is en die mogelijkheid wordt na de eventuele in krimpingen nog groter zullen zij aan gewezen zijn op het psychiatrisch zie kenhuis Sint Joris in Delft of op het Del ta-ziekenhuis in Albrandswaard. SCHIEDAM - „Gelukkig is de bovenleiding intact gebleven. Anders hadden de gevolgen veel erger kunnen zijn." Een zucht van verlichting slaakten de RET'ers gistermiddag nadat een tramwagen van lijn 1 op de hoek Burge meester van Haarenlaan-Nieuwe Dam- laan uit de rails was gelopen. Het voer tuig botste om tien over half drie met luide knal tegen een mast van de bo venleiding en werd zwaar beschadigd. Van de vijftien geschrokken passagiers werden twee lichtgewonden ter plekke behandeld. Twee jongens van dertien jaar zijn door de politie aangehouden omdat zij het ongeluk hebben veroor zaakt door de rails met hout dicht te timmeren. De tram, op weg naar Woud- hoek, reed rechtdoor in plaats van rechtsaf richting station Nieuwiand. Slingerend over het wegdek kwam het wagenstel uiteindelijk tegen de leiding- mast terecht. Ruiten en de zijkant wer den vernield en het onderstel bescha digd. Met bussen zijn de passagiers ge durende bijna twee uur tussen het Stadserf en de Prinses Beatrixlaan (bij Bad Groenoord) vervoerd. Vier grote ta kelwagens waren omstreeks kwart voor vijf gereed met het verwijderen van de beschadigde tram en kon het tramver keer hervat worden. INGEZONDEN MEDEDELING Mdttafi* VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN slaa0vOort^ beddenspeciaalzaak - slaapkamers - slaapsystemen - linnenshop Hoogstraat46-48 3111 HJ Schiedam tel 010-42687 17 INGEZONDEN MEDEDELING Expeditie - i Opslag van goederen Groenelaan 7-9, Schiedam Tel 4268071 en 42630451 ROTTERDAM Met iets meer feestgedruis dan elders bij een vierde lustrum te doen gebruikelijk een sportdag voor studenten, docenten en personeel in de Energiehal én een groots, zeven uur durend winterteest in de Rivièrahal van Diergaarde Blijdorp heeft de Academie voor Fysiothera pie Rotterdam afgelopen weekend haar twintigjarig bestaan gevierd. „Er is voor ons dan ook wei eni ge aanleiding om feest te vieren," ver klaart studierichtingsleider drs. L.J. M. ('Jet') Palmen (45). „Op zich is het twin tigjarig bestaan van een opleiding, die pas sinds 1975 onder het ministerie van Onderwijs valt ai een hele mijlpaai. Fysi otherapeuten zijn een beroepsgroep die tot dat jaar, onder auspiciën van het mi nisterie van Volksgezondheid, zelf voor een opleiding moest zorgen." De uit de (particuliere) Stich ting Academie voor Fysiotherapie voort gekomen Rotterdamse opleiding, die nu alweer anderhalf jaar als één van de dertien studies van de Faculteit Welzijn, Arbeidsverhoudingen, Gezondheidszorg deel uitmaakt van de Hogeschool Rot terdam Omstreken, is daarmee één van de oudste opleidingen in haar soort in Nederland. En omdat de Academie voor Fy siotherapie in Rotterdam en wijde om geving één van de weinige opleidingen is voor para-medische beroepen neemt het instituut in dit afzetgebied vanzelf sprekend een belangrijke plaats in. Naast degenen die zich vrij vestigden, vond een niet onaanzienlijk deel van de afgestudeerden werk in ziekenhuizen en verpleegtehuizen in dit gebied. Maar of de academie in de naaste toekomst in deze behoefte zal kunnen biijven voor zien, valt enigzins te betwijfelen. tn zijn riant op de Coolhaven uit zicht biedende werkkamer in het acade miegebouw aan de G. J. de Jonghweg schakelt Palmen (die in Utrecht adrago- logie studeerde) al snel over op de ernst van de actualiteit. Want sinds voor de beroepsopleiding voor fysiotherapeuten, net als voor andere sectoren van het medisch- en para-medisch onderwijs, een beperking van de instroom geldt, staat de academie enigzins onder druk. Het aantal opleidingen in Nederland is de afgelopen jaren teruggebracht van twintig naar tien en het aantal eerste jaars studenten, dat in 1980. nog ruim 2300 was en nu rond 1300 bedraagt, dient aan het begin van de jaren negen tig niet meer dan duizend te zijn. „Dit betekent," zegt Palmen, „dat we met ingang van het komende studiejaar per jaar maar vijfenzeventig nieuwe studenten mogen toeiaten. We zouden graag een groter aantal aanne men, want gelet op de behoefte in dit gebied is vijfenzeventig te weinig." Het aantal studenten aan de Rot terdamse academie, waarvan hij vanaf 1982 eerst vier jaar adjunct-directeur was, is sinds 1980 van 450 gedaald tot 360. Daarmee is, geeft Palmen aan, de grens bereikt. „Dat aantal willen en moeten we handhaven, willen we onze opleiding qua personeel, docenten (nu 32) en faciliteiten op peil houden. Komt een opleiding daar onder te zitten dan wordt ze te klein, dan komt ze alleen nog maar toe aan het lopende onderwijs en niet meer aan vernieuwingen. Het geen zou betekenen dat de opleiding veroudert en zichzelf uit de markt prijst."Het beroep van fysiotherapeut, legt Palmen uit, dient voortdurend te worden aangepast aan de eisen des tijds. Voortbordurend op de verworven heden der fysiotherapie zien de beoefe naren zich nu veelal geplaatst voor de noodzaak van verdergaande specialisa tie. Na het zogenoemde basiscurriculum biedt de opleiding haar studenten dan ook de gelegenheid, vooruitlopend op verdere specialisatie, zich te bekwamen en af te studeren in sportfysiotherapie, bedrijfsfysiotherapie, kinderfysiothera- pie, klinische fysiotherapie en onder- zoeksfysiotherapie. Daarenboven biedt de academie aan algestudeerden nog een groot aantal mogelijkheden tot 'post-hoger onderwijs'. Terwijl in andere beroepsoplei dingen (zoals de scholen en academies voor de journalistiek) het aantal studie plaatsen de afgelopen jaren drastisch toenam daalde het in de fysiotherapie. Is het daardoor ook met de belangstel ling voor het vak gedaan? Palmen: „integendeel, maar de overweldigende belangstelling van jaren geleden hebben we duidelijk gehad. Het welbekende bezuinigen begint ook hier door te werken. Niet dat wij problemen hebben om het aantal studenten dat we mógen aannemen binnen te krijgen; In Rotterdam bestaat genoeg belangstel ling, maar het aantal aanmeldingen is teruggelopen. Hadden we in 1980 nog vierhonderdvijttig inschrijvingen, voor dit studiejaar waren het er bijna drie honderd, voor de zeventig beschikbare plaatsen. Het drievoudige van het toe gestane aantai." Het niveau van middelbare scho lieren Is, heet het, de laatste jaren nogal gedaald. Wat merkt u daar van? Palmen: „Er is een duidelijke kentering. Een jaar of vier geleden was het aanbod VWO-scholieren, de konink jes in onderwijsland, aanzienlijk groter. Nu is het merendeel afkomstig van de Havo met een beperkter vakkenpakket. In het algemeen is het zo dat die ni veauverschillen gedurende het eerste jaar kunnen worden weggenomen. Het groeit tamelijk snel naar elkaar toe. Maar Ik ben het met de staatssecretaris eens dat het niveau van de Havo met een aantal verplichte vakken moet wor den verhoogd. „Een ander kennelijk daarmee samenhangend verschil, dat ik de afge lopen jaren heb waargenomen, is, wat ik maar noem, de feminisering. Het aantal meisjes dat zich aanmeldt, neemt toe. Waarschijnlijk doordat jongens kiezen ..Er is voer ons wel enige aanleiding om feest te vieren." zegt drs. L. J. M. ('Jet') Palmen (45). voor de zekerheid van het vooruitzicht op arbeid, terwijl meisjes kennelijk meer risico durven lopen of terugvallen op het klassieke rollenpatroon. Bij meisjes blijkt die relatie tot de arbeidsmarkt, zeg maar, een stuk soepeler." Van de studenten op de Acade mie voor Fysiotherapie haalt gemiddeld ongeveer zestig percent de eindstreep, volgens Palmen een in deze sector re delijk gangbaar gemiddelde, ai 'moet het op termijn hoger'. Kunnen ai deze afgestudeerden op dit moment eigenlijk nog wel een baan vinden? En waar? „Tot een paar jaar geleden was het geen kunst een baan te vinden of ergens een praktijk te beginnen, maar nu zit is de arbeidsmarkt tijdelijk ge blokkeerd. De vooruitzichten hangen nu sterk af van de politieke keuzes die voor de toekomst worden gemaakt. Denk aan het plan-Dekker en aan de open Europese grenzen in 1992. Je ziet trou wens ai enkele jaren dat een x-percen- tage afgestudeerden In Duitsiand, Zwit serland of Amerika werk vinden. Maar gelet op de groei- en vervangingsprog noses kan worden gesteld dat de voor uitzichten zich wel weer aandienen. Je kunt dus gerust zeggen dat voor een student die nu aan zijn studie begint, de toekomst er weer een stuk rooskleuriger uitziet." f V

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1