Scholengemeenschap De Burcht maakt gebaar naar omwonenden Sch edarri van oudsher een gekke(n)stad Het Vrije Volk SCHIEDAM Scholen dragen kerstgedachte uit door het schenken van kerstboom, wenskaarten en een geldinzameling voor Unicef Spreekuren van GSD voor ouderen Springgroep Los Rodogell schitterende afsluiting Kerstcircus Ahoy9 Geld weg bij Mevrouw Boon onderscheiden Vader ontvoert dochter (7) J. de Graaf nieuwe voorzitter ouderenwerk Liesbeth exposeert in De Teerstoof f Brandweerlieden onderscheiden Passagetheater PAGINA 6 ws ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 Door Rein Woiters SCHIEDAM Kerstmis is niet alleen een feest, maar heeft ook een maatschappelijke functie. Met deze ge dachte in het achterhoofd kregen leer krachten van de christelijke scholenge meenschap De Burcht hun zeshonderd leerlingen warm voor een bijzonder ge baar tijdens de kerstviering gisteren op schooi. De hogere zin er van is met na me gericht op omwonenden van de school, die meer dan hun lief is overlast ondervinden van herriemakende en ver nielende leerlingen. „In voorgaande jaren zamelden onze leerlingen geld in voor een 'ver' goed doel. Nu is de actie dichterbij ge houden, namelijk in de buurt rondom de school," vertelde mede-initiatiefnemer Theo Somers gistermorgen voor aan vang van de kerstviering. „Dit jaar heb ben we geld ingezameld voor een kerst boom met verlichting en ook zelf mini aturen gemaakt om erin te hangen. Ver der trekken tweehonderd leerlingen de wijk in om zelfgemaakte kerstgroeten te bezorgen bij omwonenden. Het doel hiervan is dat ze duide lijk maatschappelijk bezig zijn met wer ken, wonen, leefmilieu en de samenle ving. Ze moeten leren rekening te hou den met elkaar, alleenstaanden, bejaar den, gehandicapten, etnische minderhe den en de buren van de schooi. Onze pupillen bezorgen ze nogal eens over last als ze met hun brommers bij school aankomen." Leraar A.C. Wesselius ging gis termorgen met de ruim twintig leerlin gen van klas 1a op pad voor het bezor gen van de kerstgroeten. Nieuw Dam- laanbewoonster mevrouw Hanneke Hoogstad was de eerste waar de leerlin gen Mauro Lenarduzzi en Patrick de Wolf aanbelden. Het duurde even voor dat ze een tikje verbaasd de jongens te woord stond, „ik heb net gedoucht en moest me nog even aankleden," veront schuldigde ze zich. Na de boodschap 'prettig kerst feest, mevrouw' zei ze glimlachend. „Gut, wat een ontzettend leuk gebaar. Ik ben heel erg verrast. Dankjewel, knul/en!"Haar buurvrouw, mevrouw Dröge, toonde zich ook enthousiast, maar: „Kijk, het idee is hardstikke leuk. Deze vorm van toenadering stel ik op prijs. Tegelijkertijd wil ikUoch even zeg gen dat de schooljeugd zich bepaald niet altijd goed gedraagd. (n onze fiat ondervinden wij van hen soms pure el lende en overlast. De hele benedenboel SCHIEDAM - Voor haar 40-ja rig dienstverband als secretaresse bij I.H.C. Gusto-Engineering C.V. is me vrouw A. Boon gistermiddag koninklijk onderscheiden met de zilveren ere-me- daüle verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. In het kantoorgebouw van Gusto aan de 's-Gravelandseweg over handigde burgemeester drs. R. Scheer- es haar de bijbehorende versierselen. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bij eenkomst. SCHIEDAM De vader van een zevenjarig Schiedams meisje is gisteren door de politie opgepakt omdat hij zijn dochter volgens de wet heeft ontvoerd. Hij nam het kind, dat aan haar moeder is toegewezen, mee in zijn auto toen zij de Groenoordschool aan de Peter van Anrooylaan wilde binnengaan. De ge waarschuwde politie zette een zoekactie in en trof later op de morgen het meisje met de nieuwe vriendin van de vader aan m een auto, in de omgeving van Ro zenburg. Later op de dag heeft de va der zich vrijwillig gemeld bij de politie. Zanger Labo wist zich gesteund door een koor van leerlingen van scholengemeenschap Hugo de Groot, tijdens de scholierenactie 'Kunst voor eon Kind', ten bate van Unicef. hebben ze gesloopt en de leerkrachten hadden er maling aan. Ik ben heus niet kinderachtig, want ik heb ook vijf zonen."En tot de brugklassers: „Jullie brengen minimaal vier jaar door op school. Ik hoop dat jullie je afspraak om niets te vernielen en geen overlast te veroorzaken ook nakomen. Zo'n belofte past uitstekend in de kerstgedachte." Haar 65-jarige buurman J. Krijthe toon de zich ook blij 'verrast:-Schitterend; voor zo'n leukë actie beri 'ik altijd fè vin den. Het is weer eens iets anders dan dat je in de regel ziet. Ik hoop alleen dat de schooljeugd dit jaar het gooien rotjes en ander vuurwerk achterwege laat. In onze flat wonen veel ouderen en voor ons hoeft dat geknal niet." Terwijl in snel tempo ruim vijf honderd kaarten werden bezorgd, tuig den acht andere leerlingen in de hal van het bejaardencentrum" Thurlede een fraaie kerstboom op. Onder het toe ziend oog van klasseleraar Theo So mers pronkte de boom in recordtijd. „Enig hé," zei de 91-jarige bewoonster A.D. Stok verrukt. „Ik vind dit een wer kelijk fijn gebaar. Jarenlang kijk ik elke dag naar de leerlingen die naar school gaan en nu zijn ze hier." Thuriede-directeur N.C. Kerkhoff kwam ook superlatieven tekort: „Hard stikke mooi. Een héél leuk idee. Ons huis heeft heus weieens overlast van de schooljeugd, maar gelukkig vergeten ouderen dat ook weer snel. Om die kerstboom was het ons natuurlijk met te Leerlingen van de christelijke scholengemeenschap De Burcht bellen aan bij buurtbewoners om hun kerstactie 1988 duidelijk te maken. doen, want we barsten in ons huis van kerstbomen. Maar het gebaar, daar gaat het om. Het is hartverwarmend en opent perspectieven voor een betere verstandhouding. Je hoort op deze aar de weieens andere negatieve dingen en daar is de toenadering van de school jeugd een positieve daad. Houden zo!" Aansluitend verorberden de brugklassers gezamelijke een kerst maaltijd. Hun oudere schoolgenoten vierden het kerstfeest op een andere wijze. De viering van het kerstfeest voor 550 leerlingen en docenten van de Rijksscholengemeenschap Schravenlant aan de Hugo de Grootstraat stond in het teken van de landelijke scholieren actie 'Kunst voor een kind' voor Unicef en werd afgesloten met een gezamelijke kerstmaaitijd. De tafels stonden gedekt in de kantine en In de fietsenkelder van de schoof. Maar voordat de pupillen mochten aanzitten moesten ze eerst nog drie uur les volgen. svx Niettemin-* begon --hun-plaatste - schooldag van 1988 anders "dan" anders. In de hal speelde een blokfluitensemble stemmige kerstmuziek en dat was een .opwarmertje-voor een waar-;show- en dansprogramma dat na4 "dé maaltijd werd afgewerkt in de schoolaula Leer lingen en leerkrachten dansten, rapten, musiceerden, play-backten en» zongen levensliederen. De show werd afgeslo ten door niemand minder dan de natio naal bekende zanger Lobo, bekend van Lobo and his Pearls. Behalve showman is Lobo ook leraar schei- en natuurkun de op Schravelant, dus voor de leerlin gen zeker geen onbekende. Met onder steuning van dertig van hen zong hij nummers van Harry Belafonte, The Am bassador of Unicef, zoals Banana Boat Song, Coconut woman en Jamaica Fa rewell. Om geld in te zamelen voor de Uncicef-actie hebben de leerlingen sponsorkaarten verkocht. De verwach ting is dat vijfduizend gulden kan wor den overgemaakt aan Unicef om een daarmee een beter en gezond woon-, leef- en onderwijsklimaat te scheppen voor de straatkinderen van Burkina Fa- so (midden-Afrika). Op tal van andere scholen is eveneens geld voor deze ac tie ingezameld. Door Han van der Horst SCHIEDAM - De bezuinigin gen in de gezondheidszorg hebben Schiedam op onmiskenbare wijze bereikt. De psychiatrische afdeling van het Schielandziekenhuis (ook bestemd voor patiënten uit Vlaardin- gen en Maassluis) moet de helft van haar bedden inleveren. Op die ma nier althans wil het bestuur van Schiedams enig overgebleven hospi taal Iets krachtdadigs doen in het kader van de beperkingen die de nationale overheid oplegt. En het reageert, zoals alle machthebbers over instellingen tegenwoordig rea geren: er hoeft niet gevreesd te wor den voor gedwongen ontslagen: el ders zal voor de medewerkers die moeten verdwijnen, een functie wor den gezocht. „Als je zo doorgaat, kunnen ze me straks naar Delft brengen." is een bekend gezegde in deze regio. Het wordt vooral gebruikt door men sen die net tot wanhoop zijn gedre ven. Het is dan meestal nog niet zo serieus, maar „Naar Delft gebracht worden" was tot een recent verle den een schrikbeeld. In die stad stond immers Sint Joris, het gek kenhuis, waar al te verwarde men sen meestal terecht kwamen. Sinds het Schieiand Ziekenhuis die psychi atrische afdeling heeft, hoeft die grote stap meestal niet meteen te worden gemaakt. Op de Burgemees ter Knappertlaan bestaat nu een maal een opvangcentrum voor on middellijke psychiatrische nood, waar je snel terecht kan. En wie daar wel eens in de familie mee te maken heeft gehad, weet hoe goed het is, dat zo'n slachtoffer in de ei gen stad en in een gewoon zieken huis tot rust kan komen. De psychiatrische afdeling van het Schiedamse ziekenhuis is in de Rijnmond enig in zijn soort. De medewerkers rekenen ook Vlaardin- gen, Maassluis, Hoek van Holland en Voorne Putten tot hun werkgebied. Hoe komt het, dat juist in Schiedam zo'n service wordt geboden? Dat heeft waarschijnlijk te maken met de gekte van de stad. Want de waanzin loopt ai een eeuw of twee ais een bi zarre schaduw van de plaatselijke geschiedenis mee. a-;.»s-t»»Dat hèeft 'te^makën-m'eFde drank. In Schiedam is sinds het eind van de zeventiende eeuw niet alleen ongehoord veel jenever geprodu ceerd, maar ook opgedronken. Dat heeft voornamelijk te maken met het feit, dat de grote branderijen niet al teen in geld, maar ook in drank be taalden. Alcoholisme veroorzaakt ech ter bepaalde psychische problemen, niet alleen bij de vrolijke drinker zel ve, maar ook bij het nageslacht. Vandaar dat Schiedam altijd een naar verhouding groot aantal bur gers heeft gehad met geestelijke problemen. Dat leidde overigens pas laat tot specifieke psychiatrische dienstverlening. Geestelijke gezond heidszorg is een jong vak. De gek ken kwamen in het gekkenhuis en dat was in Delft te vinden. Punt uit. Wie het niet ai te bont maakte, werd door de familie opgevangen. Voor de kinderen werd wei wat gedaan. Schiedam was een der eerste gemeentes in Nederland die een BLO-school oprichtte, juist om dat de stad zoveel achtergebleven kinderen telde. Na de Tweede We reldoorlog verrees aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan al spoedig een groot complex om juist deze kinderen op te vangen. Daar mee liet de stad zien, hoe zij ook een stukje licht kon brengen in de duistere kanten van het jeneverver leden. Dat het Schiedamse zieken huis een uitgebreide psychiatrische afdeling in het leven riep, past een' beetje in die traditie. Achtergeble ven kinderen behoren net als men sen die acute psychiatrische zorg nodig hebben, tot de zwaksten van de samenleving. Het pleit voor de zorgzaamheid van een gemeen schap, als zij in haar midden voor zulke mensen goede faciliteiten heeft. Die psychiatrische afdeling hoort bij het andere gezicht van Schiedam, de witte kant die altijd bestaan heeft naast het afgezakte smoel van Zwart Nazareth en de ou de ellende van de jeneverstad. Met de inkrimping van de psychiatrische afdeling gaat op een bepaalde manier weer wat Oud Schiedam verloren. Iets wat hoorde bij het menselijk gezicht van een gekke stad. - SCHIEDAM Met ingang van het nieuwe jaar breidt de Sociale Dienst de dienstverlening aan ouderen uit. Be halve de bestaande spreekuren in de verzorgingshuizen en het spreekuur in dienstencentrum De Vier Molens, ko men er spreekuren bij in de wijkpost Zuid (Oude Maasstraat op maandag van 14.00 tot 15.00 uur) en in het diensten centrum De Woudhoek (H. Heijerman- splein op dinsdag van 14.00 tot 15.00 uur). Ouderen behoeven hierdoor niet meer naar het kantoor aan de 's-Grave- landsesweg 567 te komen, maar kunnen op deze spreekuren terecht met vragen en voor het indienen van aanvragen. Ouderen die gebruik maken van de warme maaltijd-voorziening van de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk of de verzorgingshuizen, kunnen een beroep doen op de Bijstandswet voor een tegemoetkoming in de kosten. Door de Sociale Dienst is geconstateerd dat ouderen, die van deze voorziening ge bruik maken, aanmerkelijk duurder uit zijn dan degenen die nog zelf de warme maaitijd koken. Voor die extra kosten kan bijstand worden aangevraagd. Sinds enige tijd hanteert de So ciale Dienst een 'cliént-vriendelijk uitke- ringsbeleid' bij het toekennen van taxi- kosten aan de 427 inwoners die van de ze mogelijkheid gebruik maken. De bij drage wordt nu maandelijks vooruit be taald, terwijl voorheen werd afgerekend op jaarbasis. Om het maandelijks inle veren van taxibonnen te vergemakkelij ken verstrekt de Sociale Dienst een speciaal boekje. Ook is een speciale brochure vervaardigd waarin wordt uit gelegd wie, wanneer en waarom men in aanmerking komt voor bijstand voor taxikosten. SCHIEDAM - De heer J. de Graaf is de nieuwe voorzitter van de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk. Hij is de heer dr. ir. H.L Spier opge volgd, die ruim tien jaar de voorzitters hamer heeft gehanteerd. Ron zijn af scheid is in de auia van het Stedelijk Museum een minisymposium gehouden. Het thema hiervan handelde over de verwachtingen en pretenties van het ou derenwerk in de stad. Met een drukbe zochte afscheidsreceptie werd de mid dag besloten. SCHIEDAM Liesbeth van Gin- neken exposeert tot en met 19 januari tekeningen in olieverf in de foyer van het theater De Teerstoof aan de Nieuw- straat 12. De tentoonstelling is te be zichtigen tijdens de openingstijden van het theater. Door Rein Woiters ROTTERDAM Elf mensen, twee springplanken, één vangstoei en vooral véél temperament. Producent Fernand Banning had met de groep Los Rodogell geen betere afsluiting van het Kerstcircus in Ahoy' kunnen contracteren. De Mexicanen stalen, zonder andere artiesten tekort te doen, op wervelende en ontspannen de wijze de show. Het beschrijven van hun razend knappe show is ondoen lijk, het hooggeëerde publiek moet het zelf maar gaan aanschouwen. Gistermiddag ging de 18de editie van het Kerstcircus in première. In een bomvol sportpaleis verliep de start vrijwel vlekkeloos. Jongleur Artu- ro Alegria beet het spits af en dat was ook merkbaar. De behendige jonge man had zichtbaar hinder van plan kenkoorts, maar compenseerde enke le misgrepen op knappe wijze. Vooral de wijze waarop de Mexicaan vanuit zijn mond jongleert met pingpongbal len is verbluffend. Met dezelfde koorts hadden ook de vijf leden van de trapezegroep The Flying Gloria's problemen. Eén keer ging het zeifs helemaal mis. Ge lukkig was er het stevige vangnet, waarin een van de leden na een mis greep terecht kwam. Het pleit voor de mentaliteit dat de mislukte sprong op nieuw werd gemaakt en nu (nipt) slaagde. Knap oogde ook de irapeze- act van het uit Roemenië afkomstige duo Marinof. Op een hoogte van tien meter werkten ze, alsof zwaartekracht voor hen niet bestond. Technisch prima verzorgd, maar met weinig meer dan de kwalifi catie 'niks nieuws onder de zon' draait het roischaatstrio Giurentano met ho ge snelheid rondjes-met-kunstjes op een verhoging met een diameter van 1.25 meter. Van hoger gehalte is het optreden van het duo Gaspar dat met evenwichtskunst grote successen vier- Dresseur Freddy Gafnar met zijn ijsberen: verrassend de in Amerikaanse tentcircus Vargas. 'ach, maar tegelijkertijd is het oppas- Deze Portugese rola-roia-asrobaten sen geblazen. Bij hei vriendelijk han- (vader en zoon) brengen hun prestatie denschudden' trok een wat al te en- op een temperamentvolle wijze en ma ken van hun optreden een waar spek takel. Yvanoff met zijn vier (ouae) chimpansees zorgen ook nu voor een thousiast dier een bezoekster bijna uit de zitloge. Na de pauze nam de hevig geschrokken mevrouw, onder excu ses, weer plaats en genoot van het verdere programma. Aanvankelijk stond het optre den van dresseur Freddy Gafner aan gekondigd met vijf ijsberen en twee bruine beren. Maar hij presenteerde zich in een alleszins waardig optreden voor het eerst met acht ijsberen en één bruine beer. Vakbekwaam liet dresseur Gafner op rustige wijze zijn dieren hun (vaak simpel ogende) kun sten vertonen. Zo simpel ais die kun sten lijken, zo moeilijk is het juist deze domme dieren iets zinnigs te feren. Gafner en zijn leermeester, de 76-jari- ge Limburger Erie Klant, hebben er niettemin een leuk en soms verras send kijkspel van gesmeed. Het Kerstcircus Ahoy' kent vrij wel geen zwakke onderdelen. Het is een wervelende show, waarin de clowns Pipo en Jacomo zorgen voor een goede vulling tussen het opbou wen en afbreken van de verschillende decors. Glad en routineus zetten Frans Althoff en Adi Anders hun dres- suurnummer met paarden en in een combinatie met paarden en olifanten in de piste. En dan tot siot Los Rodogel met hun wereldact. Schitterend, kleur rijk, acrobatisch en vooral fascine rend! De finale, met een kleurrijk pop- pencarrousel, is eveneens indrukwek kend en dat compliment geldt ook voor de spraakwaterval van spreek- slalmeester Maurice Velkamp en het circusorkest onder leiding van Joe Schwarts. Kerstcircus Ahoy' duurt tot en met 30 december. Voor alle voorstel lingen zijn nog toegangsbewijzen ver krijgbaar. SCHIEDAM Zeven brand weerlieden zijn deze week door burge meester drs. R. Scheeres onderschei den voor hun langdurige trouw aan het gemeentelijke korps. In de grote zaal van het stadhuis aan de Grote Markt hield de burgemeester een toespraakje en overhandigde de onderscheidingen bijbehorende versierselen. Een medaille met oorkonde werd door de koningin toegekend aan de vrij willige brandweerlieden M.K. van der Ent, E. Jeup, R. Zonneveld (elk tien jaar verbonden aan het korps) en W.F.J. Ke telaar (15 jaar). Onderscheidingen toegekend door de brandweervereniging KNBV (Koninklijke Nederlandse Brandweer Vereniging) en de NVBC (Nederlandse Vereniging van Brandweer Comman danten) ontvingen C. Bieze en H. van Doorn voor hun 25-jarig dienstverband en F. Schukken voor zijn inzet van al 20 jaar. De onderscheidingen van de brandweerverenigingen gelden voor zo wel beroeps- als vrijwillige brandweer lieden. SCHIEDAM Onbekenden heb ben geld weggehaald uit het kantoor van het Passagetheater. Twee geldkist jes werden meegenomen, waarin bij ei kaar tweeduizend gulden zat. De kistjes stonden in een kast van het theaterkan toor. "VU

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1