S :a dsvernieuwinin versnejd Streekschoo groei e: pl osie mmmmmS: II al\ CDJA uit kritiek op de wethouders Inbrekers slaan hun slag tijdens het kerstweekeinde Koster BliiliSSiiii Ban troof opgelost Het Vrije Volk SCHIEDAM I Nieuwjaarsreceptie l van Het Orchidee Jongen rijdt auto van moeder in puin Mijn wens (1) Mijn wens (2) Mijn wens (3) Mijn wens (4) Mijn wens (5) ws DINSDAG 27 DECEMBER 1988 PAGINA 11 L 9 - w Nog voor 1990 hoopt men de 5000ste leerling in te schrijven Panden Voltastraat en Snelliussingel eerder tegen de vlakte, omdat zij er slecht aan toe zijn v Door Rein Wolters SCHIEDAM Voor een aantal spanden aan de Voltastraat en de ^Snelliussingel wordt versneld een ^stadsvernieuwingsplan opgesteld. pDe gemeenteraad heeft hiermee fjingestemd. Versnelde maatregelen i zijn noodzakelijk geworden nadat is gebleken dat de panden aan de f-Voltastraat 24 tot en met 30 en van de Snelliussingel van 34 tot en met 48 in hijzonder slechte staat verkeren. Het stadsvernieuwings plan gaat uit van sloop en nieuw bouw waarbij de bestaande stede- bouwkundige structuur gehand haafd blijft. Het betreft overigens een stads vernieuwingsplan van een kleine omvang dat is ontstaan naar aan leiding van een subsidie-aanvraag voor een opknapbeurt van een van de panden. Op grond van deze aan vraag deed de hoofdafdeling Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente een funderingsonder- zoek. Geconstateerd werd een ui termate slechte fundering die om snelle maatregelen vroeg. Kort na het eerste onderzoek volgde een bredere inspectie en toen bleek de ernst van de zaak pas goed. Een aantal panden is fors ver zakt. De verwachting is gerecht vaardigd dat binnen 1 a 2 jaar de fundering dusdanig is aangetast en als tegelijkertijd maatregelen uit blijven, dit instorten tot gevolg kan hebben. Het pand Voltastraat 28 is inmiddels ontruimd en er zijn tijdelijke maatregelen getrof fen om ongelukken en verdere verzakkingen te voorkomen. Aan sluitend is voor de bewuste pan den een bouw- en, woontechtjisch onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat herstel van het casco (funderingsherstel en reparatie van de overige gebreken) dermate hoge kosten met zich meebrengt dat er geen sprake kan zijn van duurzaam herstel. De fundering van de woningen bestaat uit houten palen. De grond waterstand ter plaatse is laag en door het droogstaan zijn een aan tal palen en hun houten dwarslig gers weggerot. Het metselwerk is op sommige plaatsen over de palen heengezakt en dat heeft verzakkin gen van de gevels tot gevolg gehad. Voorts zijn gebreken geconstateerd aan de daken, schoorstenen, dak kapellen, kozijnen, ramen, deuren, vloeren, plafonds, sanitair en de riolering. Het stadsvernieuwingsplan gaat uit van sloop van de panden en het vervolgens realiseren van wo ningbouw voor met name ouderen. De bouwplaats leent zich niet voor de bouw van ééngezinswoningen en daarom is gestapelde bouw het uitgangspunt. Ongeveer veertig nieuwe woningen zouden gebouwd kunnen worden. Gezien de grote behoefte aan bejaardenwoningen in het oostelijk stadsdeel ligt het volgens het projectteam voor de hand er woningen voor ouderen te bouwen. Deze keuze wordt nog on derbouwd door het in de toekomst aan de Franklinstraat/Wattstraat te bouwen dienstencentrum. Op de begane grond van het nieuwbouwcomplex kunnen mi- va-woningen (woningen voor min der validen) worden gerealiseerd. De bijzondere huisvesting nood zaakt tot de aanwezigheid van een lift in het complex. Ook dit hoeft volgens de stedebouwkundigen geen beletsel te zijn om de plan nen versneld tot uitvoering te brengen. mm pplgpmm Mêm Brand in auto SCHIEDAM Een 25-jarige automobiliste uit Rotterdam heeft gisteravond de schrik van haar leven beleefd. Rijdend in de westbuis van de Beneluxtun- nel vloeg haar 'lelijke eend' spontaan in de brand. Door de brandweer van Rotterdam werd het vuur geblust. Een lan- ge file was het gevolg. Een ta- i kelbedrijf verwijderde de res- l tanten van de auto. Auto over de kop SCHIEDAM Bij een bot- sing tussen twee auto's op de r kruising Lan van Bol'Es en de j Willem Andriessenlaan kwam de wagen van een 30-jarige in woonster op zijn kop tot stil stand. De bestuurster en een 34-jarige passagiere uit Vlaar- dingen werden ongedeerd door brandweer en politie uit de wa gen gehaald. Ook de bestuurster van de andere wagen, een 58- jarige Schiedamse, bleef onge deerd. Beide wagens liepen be hoorlijk schade op. Jongens betrapt bij stolen van kerstbomen SCHIEDAM Vier jongens in de leeftijd van 16 tot 20 jaar zijn door de politie op heter daad betrapt bij het stelen van een aantal kerstbomen van de luifel van Radio Modern aan de Bokellaan. Bij de politie waren diverse meldingen binnengeko men over verdachte bewegin gen op het dak. Bij aankomst renden de jongens via de hulp brug naar de Kommiezenlaan, waar de politie hen aanhield ^bij het autobedrijf Content. Ze "bleken de kerstbomen te heb- rbën losgemaakt, compleet met E-de verlichting. De schade wordt 'geraamd op twaalfhonderd gul den. SCHIEDAM De Stichting Turkse Vrouwen 'Het Orchidee' l houdt woensdagavond 4 januari i een nieuwjaarsreceptie in wijk- centrum De Erker. De receptie begint om 18.00 uur en eindigt om 20.00 uur. Er zullen specia le Turkse hapjes worden geser- veerd. e De sluiting van discotheek 't Packhuijs aan de Ko ningin Wilhelminahaven heeft het afgelopen week einde niet de verwachte problemen met de jeugd veroorzaakt. Volgens de politiewoordvoerder wa ren de meeste bezoekers tijdig van de sluiting op de hoogte en is het een rustige kerstavond geweest. De Groningse eigenaar van de uitgaansgelegenheid, W. Vellema, had voorspeld dat zo'n achthonderd jongeren voor de nodige chaos zouden zorgen. „Wat gaan die doen als ze merken dat de tent dicht is?" had hij zich vrijdagmiddag nog afgevraagd. 't Packhuijs werd vorige week van de ene op de an- john kroes hülsta studio 50 jaar Uw bedden-specialist Hoofd-sponsor Excelsior'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) SCHIEDA"M Gealarmeerd door hun Vlaardingse collega's hielden agenten van Schiedam op de ochtend van eerste kerstdag op de Burg. van Haarenlaan een zwaar beschadigde auto staande. Even tevoren was met de auto een lantaarnpaal aan de Mr. L.A. Ke- sperweg uit de grond gereden. Eenmaal tot stilstand gekomen, stapte een 17-jarige jongen uit met de mededeling: „Hier zijn de sleu tels. Ik heb de auto van mijn moe der meegepikt." De jongeman werd aan de Vlaardingse politie overgedragen en de zwaar beschadigde auto aan zijn moeder. Na het opmaken van een proces-verbaal mocht ook de jongen de kerstviering voortzetten. SCHIEDAM Schiedamse wethouders houden te weinig re kening met de meningen en belan gen van de burgers. Dat stelt Freek Rosman, vice-voorzitter van de CDJA-Schiedam, in CDA-facetten, het plaatselijke blaadje van de christen-democraten. Volgens Ros man is het duidelijk merkbaar dat er nog geen verkiezingen in aan tocht zijn. De wethouders zouden wat al te veel hun best doen „om te laten zien dat ze vast in het zadel zit ten." Dat zou onder meer gebleken zijn tijdens de kwesties rond de vestiging van een ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat. Volgens de voorzitter van de CDJA wordt aan de burgers weliswaar in spraak verleend, maar laat dat de beslissing niet veranderen. „Meer respect mag worden ver wacht voor de meningen van be trokkenen," vindt Rosman. Hoe wel hij wel begrijpt dat de wet- alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! ROTTERDAM „Bepaalde theoretische dingen moét je ge woon weten," zegt hij vastbera den. „In de garage leer je in feite alleen handigheidjes. Maar ook al kun je nog zo leuk sleutelen, als je de hele dag over een beurtje doet, vliegje er zo uit." „Ik heb er geen spijt van dat ik eerst Mavo heb gedaan in plaats van, bij voorbeeld, LTS," zegt zij. „In die tijd was ik er ook nog niet aan toe om iets in de bouw te gaan doen. Nu ben ik wel in staat om m'n mannetje te staan." Raymond van Klaveren en Yvonne Schwedler zijn respectie velijk de 4.500ste en de 4.501ste leerling van de Streekschool Rijn mond Noord, één van de meest be zochte scholen voor kort Middel baar Beroeps Onderwijs. Het leer lingenaantal is de afgelopen vijf jaar explosief gestegen. Nog voor 1990 hoopt men 'de magische grens' van vijfduizend leerlingen te bereiken. Wat de oorzaak is van deze enorme groei laat zich moeilijk verklaren. Het schoolbestuur houdt het op 'het stimuleren van het leerlingenwezen', onder ande re middels reclamespotjes, maar ook de toenemende interesse van uit het bedrijfsleven voor bij-, om-, en nascholing wordt genoemd. In sommige gevallen wordt zelfs fi nancieel bijgedragen aan extra scholing. „Het voordeel is datje leert en tegelijkertijd werkt, dus geld ver dient. Het nadeel is datje vroeg op moet," zeggen de leerlingen zelf over studeren bij de streekschool. En Raymond (20) licht dat toe met: „Het is af en toe flink balen. Maar als je helemaal niks onder neemt, loop je over tien jaar nog dezelfde rotklussen te doen." Yvonne (17) heeft als schoolver later andere overwegingen om el ke dinsdag de streekschool te be zoeken, „In maart kwam ik van de Mavo en ik wist absoluut niet wat ik moest gaan doen," vertelt de leerlinge primair timmeren. „Het werd dus dit, afgaande op mijn interesses en gesprekken met kennissen die in de bouw wer ken." Dat zij als aankomende 'tim- mervrouw' wellicht meer moeite moet doen om een baan te vinden, daar staat Yvonne Schwedler nog niet bij stil. Voorlopig volgt ze zo De 4.500ste en de 4.501ste leerling over de Streek school Rijn mond: „Het voordeel is datje leert en tegelijkertijd werkt, dus geld verdient. Het nadeel is dat je vroeg op moet." goed mogelijk haar nieuwe studie richting en doet ze praktijkerva ring op bij de Stichting Rijnmond Bouw. Haar grootste wens is tij dens een stageperiode tegen het een of ander 'aan te lopen'. Raymond van Klaveren zou je wat meer gesetteld kunnen noe men. Een opleiding tot banketbak ker bij de horeca-vakschool leidde niet tot het gewenste resultaat (hij zakte bij zijn examen), daarna bracht hij een half jaar door met 'eeri beetje rondhangen', vervol gens kwam hij bij een garagebe drijf terecht. „Ik heb echt mazzel gehad," zegt de hulpmonteur motorvoertui gen die na een tussenpoze van een jaar bezig is aan een vervolg opleiding. „Hoewel ik één dag in de week naar school ga, betaalt mijn baas me gewoon vijf dagen uit. Bovendien wordt mijn studie betaald." „Daar heeft hij inderdaad geluk mee gehad," voegt Paulien Ooster ling van de Streekschool Rijn mond Noord daar aan toe. „Er zijn werkgevers die de handen ineen hebben geslagen, die gezamenlijk investeren om te proberen jonge ren binnen te halen, maar de wat kleinere bedrijven durven dit toch in de meeste gevallen toch niet aan." De cursisten laten zich hier door niet afschrikken. Ook al, om dat de kosten van de 132 avond en dag-opleidingen aan de Rotter damse Tamboerstraat zeer redelijk zijn. Met vreugde geeft mevrouw Oosterling dan ook kennis van de toenemende belangstelling van vrouwen voor de wat minder voor de hand liggende beroepen als wo ning-stoffeerder en monteur. „Bij voldoende aanmeldingen, zoals in de techniek, zijn er ook speciale meisjesopleidingen,' ver volgt ze. „Gebleken is dat sommige vrouwen het toch prettiger vinden om afzonderlijk les te krijgen. Hei zou ook minder afleiden, is wel eens gezegd." Yvonne Schwedler zal het een biet zijn of ze in een 'gemengde' klas zit of niet. ,Ik heb allang niet meer in de gaten dat ik enig meis je ben," zegt ze droog. Angst dat een jongen voorrang krijgt bij een sollicitatie? Daar heeft ze zich eer lijk gezegd nog niet zo in verdiept: „Bij mij is in ieder geval iedereen gelijk." dere dag gesloten voor publiek. Bij een controle van brandweer, politie en gemeente bleek dat de discotheek bij lange na niet aan de voorschriften voldeed. Wegens ernstige gebreken zou er bij een eventuele brand levensgevaarlijke situaties ont staan. Met het oog op de feestdagen is besloten de tent af te grendelen. Juist met het oog op de verwachte toeloop tijdens Oud en Nieuw werken Vellema en zijn zoons zich vandaag en morgen „uit de naad" om op tijd toestemming te krijgen de deuren weer open te zetten. Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 houders bij hun pogingen het leef milieu en het draagvlak van een wijk te verbeteren, niet „hun oren laten hangen naar wat hun kiezers toevallig willen." Rosman hoopt daarom dat de Schiedamse be stuurders in 1989 meer open zul len staan voor de belangen van de burgers. SCHIEDAM Met de arresta tie van twee Schiedammers (18 en 21 jaar) zegt de politie de gewa pende bankoverval op de Band spaarbank aan het Van 't Hoff- plein te hebben opgelost. Het duo heeft intussen bekend en is voor geleid bij de officier van Justitie. Het gemaskerde tweetal over viel de bank donderdag 1 decem ber tijdens de koopavond en loste een schot op bankdirecteur A. Gudde, die ongedeerd bleef. Met enkele tienduizenden gulden gin gen de daders er vandoor. Uit het politie-onderzoek bleek dat nog vier andere stadgenoten bij de overval betrokken zijn ge weest. Hen wordt medeplichtig heid en heling ten laste gelegd. Plaatsvervangend korpschef J.P. van Hoff van de Schiedamse politie benadrukte vanmorgen dat de visuele registratie van de bank in belangrijke mate heeft bijdra gen aan de arrestatie van de over vallers. SCHIEDAM Tijdens het kerstweekeinde hebben inbrekers geen rust genomen. Op tal van plaatsen verschaften zij zich toe gang. Bij een lingeriebedrijf aan de Hoogstraat werd een ruit gefor ceerd en vervolgens de kassa gej kraakt. Behalve dat er een fikse schade werd achtergelaten werd er ook tweehonderd gulden aan wisselgeld meegenomen. Houthandel Van de Wetering aan de Nieuwe Maasstraat kreeg ook bezoek. Met een steen werd een deurruit ingegooid. Uit een kast bleek een geldkist verdwenen. Voor de inbrekers zal het openbre ken een teleurstelling zijn geweest: de geldkist was leeg. Munten, cheques en een betaal kaart worden vermist uit een wo ning aan de Copernicusstraat. De toegang werd verkregen door het gebruik van een valse sleutel. Een winkelierster van de Hoogstraat mist haar videorecorder. Omdat ze tegenover haar winkel woont en nogal eens naar huis moet, liet ze de voordeur op een kier staan. Een ongeveer 1.80 meter lange jonge man moet van deze gewoonte op de hoogte zijn geweest. Men zag hem tenminste uit de deur komen met de videorecorder onder zijn arm. Bij thuiskomst ontdekte een be woner van de Oostsingel dat zijn voordeur was opengebroken. In de kamer lag een koevoet. Zijn video recorder en foto-apparatuur waren verdwenen. De ongenode bezoeker verliet met deze spullen de woning aan de achterzijde. Via de achter zijde werd toegang verschaft tot een woning aan de Burg. Knap- pertlaan. De gehele woning werd doorzocht. Sieraden en bankche ques worden vermist. Een koptelefoon en 23 cd-plaat- jes ter waarde van zeventienhon derd gulden zijn verdwenen uit een woning aan de Troelstralaan. Via een bovenlicht werd toegang verkregen. Een ruit van café De Molenwiek aan de Vlaardingerdijk werd ingegooid om toegang te krij gen tot de spaarpot van de biljart vereniging en enkele gokkasten. Er wordt vijftienhonderdvijftig gulden vermist. Uit de etalage van Sonja Fashi on aan de Hoogstraat is een hoe veelheid kleding verdwenen. De dieven vernielden de etalageruit en deden een greep. Getuigen za gen hen weglopen in de richting van de Koemarkt, maar de politie trof daar niemand aan. In Snackbar 850 aan de Mgr. Nolenslaan werd eveneens inge broken. Hier verdwenen goederen. Bij het sigarenmagazijn Nieuw- land kwamen inbrekers niet ver der dan het vernielen van een ruit. In de Dr. Zamenhofstraat kregen twee woningen ongewenst bezoek. Via een klapraam werd in de ene woning een stereotoren weggenomen. Welke de buit uit de andere woning werd weggenomen is niet bekend, omdat de bewoners niet thuis zijn. BRIEVEN VAN KINDEREN Ik wou dat ik een meester was. O ja en Gelukig Niewjaar en pretig kerstveest. Djingobel Djingobel Djingo aide wey GeofTry Struis, 9 jaar Rotterdam Ik hoop dat ik volgend jaar goet kan karaaten en dat er geen ru zie meer op de wereld is en geen aardbeving meer is in de wereld, en dat ik snel heel grood wordt en ik wens de ar me mensen een gelukeg nieuw jaar. Remy Baldew, 8 jaar Rotterdam Ik hoop dat ik het beste kan zwemen van heel de werelt en dat ik bekers van goud en mil- dalje van goud en zilver en dat ik een hele mooie huis heb, en rijk ben. Luis Pinon, 9 jaar Rotterdam Ik wens dat ik iater een hele goede balerina wordt. En dat ik op de t.v. kom. Dan woord ik misschien wel beroemd. En dan krijg ik heel veel geld en dan kan ik een wereldreis maken. Dan ga ik als eerst? Ja Parijs naar Parijs. Daar zal ik dan wel voor mijn tweede keer komen omdat ik daar op mijn zesde al geweest ben. En ik ga de hele hele hele Wereld rond. Claudia Sanches, 8 jaar Rotterdam Ik zwem heel goed in 1989 en dan ga ik op korfbal en ik hoop dat er dan nergens op de wereld meer rampen komen en dat nie mand meer erg ziek wordt en dat ik later vliegtuigpiloot wordt en dan ga ik naar alle landen in de wereld. Einde.Maurice Westwijk, 9 jaar Rotterdam I INGEZONDEN MEDEDELING ÏNGEZONOEN MEDEDELING

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1