Woningen met begroeide daken in Kerkwegbuurt JulFanakerk tegen de vlakte Geringe st ging regionale werkloosheid maar nooit m ■wmmbi m n Het Vrije Volk SCHIEDAM Voorbereidingen voor deelplan van toekomstige wijk al in volle gang Baldadige jeugd geeft politie handenvol werk m WMmÊÈmÊim m Mm ws PAGINA 14 DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 msa ms Zestienhoven gaf Frankie Dublin bij hoge uitzondering toestemming voor een fotosessie tussen de luchthavenlichten Babykleren weg na inbraak Schoorsteenbrand Auto te water The Blue Brave in muziekcafé Podium 'Du mich aucb' ii Filmclub bi} Poppentheater in DeTeerstoof Expositie in Vier Molens Nieuwjaarsbijeen komst PvdA in Irene SCHIEDAM Aan de voorbe reiding van de bouw van bijna vierhonderd woningen in het deel plan Kerkweg in de toekomstige wijk Spaland-West wordt binnen skamers al hard gewerkt. Onge veer tachtig percent van de huizen zal bestaan uit eengezinswoningen. De meeste huizen worden koopwo ningen, maar er worden ook huur woningen gebouwd, met name in de sociale huursector. De gestapel de bebouwing telt vier tot zes bouwlagen. Overigens moet de eerste paal in het eerste deelplan Harreweg ,nog worden geslagen. Deze maand -had die handeling verricht moeten zijn. De bouwers staan in de start- blokken, maar de benodigde subsi- die-toezeggingen zijn nog niet bin nen. De Kerkwegbuurt komt te lig gen tussen het wijkpark Kethel, Harrewegbuurt, de Kerkweg en de Verlengde Scheepvaartweg. Vanaf deze hoofdontsluitingsweg kunnen auto's de Kerkwegbuurt binnenrij den. Via een buurtringweg zijn de woonstraatjes bereikbaar. In de woonstraten komen het loop- en rijgedeelte op hetzelfde niveau. De naar verhouding drukkere ring weg krijgt gescheiden trottoirs, fietspaden en rijbanen. Er komen ook tussenwegen naar de andere buurten binnen Spaland-West. Ook in de Kerkwegbuurt is het uitgangspunt gebruik te maken van zonne-energie. De woningen krijgen aan de zuidoost- of de zuid westzijde grote glas vlakken en zijn aan de noordzijde vrij gesloten. Dit heeft ook gevolgen voor de wo ningplattegrond- woningen met een tuin op het noorden zijn m de meeste gevallen doorzonwoningen en woningen met een tuin op het zuiden hebben meestal de woonka mer aan de tuinzijde en de keuken aan de straatkant. Bij ongeveer vijftig woningen is het de bedoe ling zonneboilers te plaatsen. Het gemeentebestuur streeft naar een gedifferentieerd woning aanbod. Er komentpremiekoopwo- ningen (pnjzen3®naf3SSFO00 gul den inclusief afgekochte erfpacht), vrije sectorwoningen (160 tot 170.000 gulden) en volledig vrije sectorwoningen (vanaf 190.000 gulden). In het zuidelijk deel van de Kerkwegbuurt worden afwij kende woonvormen nagestreefd. Langs het wijkpark Kethelk en de Kerkweg zijn enkele kavels be schikbaar voor mensen die in ei gen beheer een woning willen (la ten) bouwen. Grenzend aan deze kavels ligt een plan voor de bouw van ongeveer dertig patiowonin gen; woningen in één laag met kleine besloten tuin en daarom vooral geschikt voor ouderen. Een andere afwijking is de toe passing van begroeide daken. Het idee is om langs de Kerkweg een aantal koopwoningen te bouwen met zulke daken. Overigens is dat bij deze woningen niet een doel op zich. Het is onderdeel van het stre ven om te komen tot mensvriende lijke en milieuvriendelijke wonin gen, die op een groot aantal onder delen afwijken van normale wo ningen. Begin 1989 wordt begonnen met het bouwrijp maken van de grond. Eind van het jaar zal naar verwachting te eerste paal worden geslagen. Vanaf half 1990 is de op levering van de eerste huizen te verwachten. In hetzelfde gebied wil de gemeente volgend jaar ook nog dertig standplaatsen voor woonwagenbewoners realiseren. Twee weken terug is deze belofte niet alleen gedaan aan bewoners van het woonwagencentrum bij de Schiekade, maar ook aan de staats ecretaris voor Volkshuisvesting, drs. E. Heerma. Ongeveer een kwart van de wo ningen (vijf- tot zeshonderd) in de wijk Spaland zal naar verwachting uit huurwoningen gaan bestaan. Net als bij koopwoningen worden ook hierbij verschillende prijscate gorieën nagestreefd. Er komen wo ningen in de sociale huursector, die onder beheer komen van de Woningbouwvereniging Schiedam of de Dienst Gemeentelijk Woning- beheer en woningen die in beheer zijn van particuliere verhuurders. Dit te verwachten huurprijzen lig gen vanaf circa 550 gulden per maand, exclusief de servicekosten. In de huursectorgaat, het,,om,,zo- wel eengezinswoningen als om ge stapelde woningen, meldt de ge meente in het bij het Stadskantoor gratis verkrijgbare Spaland-Bulle- tin. m De voormalige Julianakerk aan de Burg. Knappertlaan is bijna met de grond gelijk gemaakt. Het kerkgebouw uit de jaren dertig werd als ge volg van het teruglopende bezoek door de Gereformeerde Kerk van Schiedam afgestoten. Op deze plaats in het westen van de stad wordt nu een appartementencomplex gebouwd. Het gaat om twintig luxe-appartementen in de vrije secor die tussen de twee- en driehonderdduizend gulden per stuk gaan kosten. SCHIEDAM Eind november waren er in de regio Nieuwe Wa terweg-Noord dertig personen meer werkloos als eind oktober. Binnen het gewest stonden bij de telling aan het eind van de maand 9094 mensen als werkzoekende ge registreerd. De stijging van het werkloosheidscijfers werd door de mannen voor hun rekening geno men. Bij hen steeg het aantal werklozen met 41, terwijl het aan tal werkzoekende vrouwen met elf daalde. De m'eeste mensen in de regio die gedwongen thuis zitten is kan toor-" "en "onderwijzend personeel Wiï1. Ó«1c voor 'metaalbewerkers (1383) is steeds minder betaald werk te vinden. Uit de standaard uitgevoerde statistieken van het Gewestelijk Arbeidsbureau valt op te maken dat er helemaal geen werklozen zijn onder de diamant bewerkers. Vraag is of die wel in deze gemeenten wonen. Een ander opmerkelijk gegeven is dat er vier mensen staan ingeschreven die werk zoeken als mijnwerker of veenarbeider. Dat er nog altijd vis sers hardnekkig volhouden in het zoeken naar werk getuigt het cij fer 2 achter het kopje Visserijper- soneel'. Overigens zijn er genoeg banen die moeilijk te definiëren zijn, zo blijkt uit de 617 regiobe woners die onder het hoofdstukje 'Overigen' staan gerangschikt. "iuTh hovember lieten 805 mensen zich" bij het arbeidsbureau als werkloos inschrijven. Daarentegen konden 775 gelukkigen de in schrijving beëindigen. Uitgedrukt in percenten van de beroepsbevol king bleef het werkloosheidscijfer steken op 10,5 percent bij de man nelijke helft en op 14,3 percent hij de vrouwen. Het leeuwedeel van de toename kon op het conto worden bijge schreven van Schiedam. In die stad steeg de werkloosheid met 32. Daarbij valt op dat 49 mannen een baan zochten, en zeventien vrou wen juist een baan" vonden In de andere gemeenten schommelde het getal nauwelijks. In Vlaardin- gen liep de werkloosheidsmeter op met 3, in Rozenburg en Maasland met 1 In Maassluis zakte de meter met zeven.' Hö'ëTTvan Holland bleef rustig als altijd. In de vooral m de winter rustige kustplaats veran derde niets in de cijfers. Eind vorige maand werden in Vlaardingen 3319 mensen zonder werk geteld. In Schiedam waren dat er 3829. Maassluis nam 1121 werkzoekenden voor zijn reke ning, terwijl m Hoek van Holland 209 mensen zonder een vaste baan wonen. In Maasland zeventig. November kende weer enkele trieste dieptepunten. Het aantal werklozen die al tussen de twee en drie jaar staan ingeschreven is vo rige maand toegenomen. Ook on der de jongeren die niet als school verlater worden bestempeld wer den meer werkozen genoteerd dan in oktober. Eind november nam de werkloosheid onder hen toe met 78 personen. De meeste men sen die wel een baan vonden, heb ben ongeveer drie tot vijf maan den zonder werk gezeten. Door Rein Wolters SCHIEDAM Handenvol werk heeft de politie de afgelopen nacht gehad aan het in toom hou den van twee groepen van elk veertig jongeren, die baldadig en i gewelddadig op kerstbomenjacht waren. De politie voerde enkele charges uit. Enkele jongeren moes ten zich laten behandelen aan bij- twonden van een ingezette politie hond. Arrestaties zijn niet ver richt. De deurruit van het filiaal Rembrandtlaan van de Bonds spaarbank ging bij de schermetse- lingen aan diggelen. Ook een ruit van het Esso-pompstation aan de Rotterdamsedijk werd ingegooid. Aanvankelijk bleef het hierbij, maar vanmorgen tegen de klok van vijf uur bleek het station ook te zijn leeggeplunderd. Omstreeks half twee trad de po- litie voor het eerst op tegen dertig tot veertig jongeren die in de Huis- manstraat op de rijbaan barrica des opwierpen.Omwonenden klaagden over geluidsoverlast en verzochten de politie hieraan een eind te maken. Volgens politie woordvoerder en plaatsvervan gend korpschef J.P. van Hoff is de jongeren enkele keren gesom meerd zich te verspreiden. ,,Toen ze dat niet deden, zijn enkele char ges uitgevoerd en vielen er rake klappen. Ik heb begrepen dat onze politiehond enkele jongeren in de kuiten heeft gebeten." Nadat de rust in het zuidelijk stadsdeel enigszins was weerge keerd, stak een andere groep rel schoppers omstreeks drie uur in het oosten van de stad, bij sloop- panden langs de Rotterdamsedijk, sloopmateriaal in de brand. Ook hier moest de politie hardhandig met de wapenstok optreden, waar na de groep afdroop in de richting van het pompstation en daarvan een ruit vernielde. De brandweer bluste enkele vuurhaarden. Plaatsvervangend korpschef Van Hoff noemt de rellen in dit jaargetijde niet ongewoon. ,,Er is meestal wat verhoogde activiteit onder de jongeren. We kunnen het nog steeds met eigen personeel aan. Als het uit de hand dreigt te lopen, roepen we de hulp in van omliggende politiekorpsen." Tij dens de rellen van afgelopen nacht zijn twaalf agenten ingezet. &W*i -V t J_ -tr-i gfts Door Rein Wolters ROTTERDAM „Tsja, hoe gaat zoiets? Eigenlijk begon het bij mijn kapper Gerard Wennekes. Terwijl hij in zijn barbershop mijn kuif fatsoe neerde, praatten we over de komst van mijn nieuwe plaatje. Heb je al een leuke hoes gemaakt? vroeg hij nieuws gierig. Néé, dat had ik nog niet en een idee ervoor was met mijn platenmaat schappij ook nog niet doorgesproken Vervolgens deed hij me een pracht suggestie aan de hand. Neem Zestien hoven, het vliegveld." In de Amersfoortse huiskamer van fotograaf John van Vliet maakt Rot terdamse zanger Frankie Dublin spre kende gebaren als hij verbaal nog eens de ingewikkelde route aflegt die zijn vandaag in de Benelux verschij nende single ook heeft gemaakt. Du blin, veertig jaar, geboren en getogen in de Afrikaanderwijk, maar sinds jaar en dag woonachtig in Overschie, vader van drie kinderen en werkzaam bij de Nieuwe Rotterdamse Sleep dienst, timmert al een kleine twintig jaar (met wisselend succes) als zanger aan de weg. Wat eertijds begon als ge intje is intussen uitgegroeid tot een se rieuze zaak. In het land van radio en televisie heeft zijn volumineuze zanggeluid er kenning gekregen, maar echt doorge broken is hij nooit. Volgens John van Vliet komt daar nu verandering in. „Zijn nieuwste plaat haalt minimaal de landelijke tipparade, want aan kwaliteit ontbreekt het niet." John van Vliet, een geschoold foto graaf en daarnaast produktie-manager van een lithografisch bedrijf, besteedt een groot deel van zijn vrije tijd aan radio. Hij is hijvoorbeeld artiestenbe- geleider bij Veronica en daarnaast een fervent en belangrijk medewerker van Keistad Radio, een gedoogde pi raat in Amersfoort. Van Vliet leerde Frankie Dublin afgelopen zomer ken nen tijdens live-campingprogramma's van Veronica. Het klikte prima In korte tijd bewerkstelligde Van Vliet dat Dublin zijn eerste single 'I Won der' kon opnemen. Door onvoldoende pluggen flopte het plaatje Volgens Van Vliet is dat nu vrijwel onmogelijk omdat het internationaal opererende platendistributiebedrijf Edipro van de Amersfoorter Karei An- driessen eveneens vertrouwen in Du blin investeert. Ook de in het Belgi sche Ekeren gevestigde platenmaat schappij C I. M.-Records van Luc Cruysweegs geeft blijk van veel ver trouwen in Frankie Dublin. „De me dewerking van Andriessen en Cruy sweegs is fantastisch. Een contract of iets anders dat bindt, heb ik niet hoe ven ondertekenen. Die mannen heb ben gewoon vertrouwen in ine en dat zegt heel veel," merkt Dublin halver wege het verhaal terloops op. John van Vliet gaat persoonlijk de Hilversumse boer op om Dubhns sin gle op alle antennes te krijgen. Daar naast draait Keistad-Radio de single gedurende twee weken elk uur. „De single is het waard een succes te wor den," aldus John van Vliet die Dublin geheel belangeloos bijstaat. „Muziek en radio zijn mijn hobby. Kwaliteit zoals Dublin dat presenteert verdient brede steun." Fet verhaal eindigt waar het be gon: bij de platenhoes. Dublin; „Wat ik aanvankelijk niet voor mogelijk hield, bleek toch te kunnen. Van mr. Roland H. J. Wondolleck, de marke ting manager van Rotterdam Airport, kregen John van Vliet en ik toestem ming bij de navigatielichten van de start- en landingsbaan een fotoserie te maken. Bovendien kregen we alle denkbaie medewerking en daarvoor ben ik Wondolleck erg dankbaar." Overigens hebben John en Frankie zich moeten houden aan duidelijke veiligheidsafspraken, want het vlieg verkeer mocht geen enkele hinder on dervinden. Daarnaast heeft de rech terhand van de luchthavenmeester ook duidelijk gemaakt dat deze toe stemming de eerste en tevens de laat ste keer is geweest in de nu 32 jarige geschiedenis van Zestienhoven. „Maar ons is het mooi gelukt en dat kan niemand anders meer afne men. Want ook voor deze fotosessie gcMt 'For the first time in my live'," lacht Dublin. Hij won twee jaar geleden uit hon derd kandidaten het Eerste Rotter damse Songfestival van Het Vrije Volk en presenteerde voiig jaar in de Doe Ion een benefietconcert (met mede werking van Lee Towers en Anita Me ijer) voor de dr. Daniel den Hoedkli niek, die ruim 41.000 gulden op bracht Frankie Du blin tussen de landingslich- ten van Rot terdam Air- port. Binnen een kwartier en tussen twee landin gen in werden 48 opnamen gemaakt. SCHIEDAM Uit een wo ning aan de schaperiaan zijn bij een inbraak voor tweedui zend gulden aan babykleertjes en babysieraden gestolen. Men verschafte zich toegang tot de woning door het openbreken van de voordeur. Twee wonin gen in de Dr. Zamenhofstraat kregen ook ongewenst bezoek. Uit een van de woningen wordt een horloge vermist. Op het Nieuwlandplein trof een bewo ner zijn voordeur opengebroken aan en zijn woning doorzocht en overhoop gehaald. Wat hij vermist, was vanmorgen nog niet bekend. Uit woning aan het Raam is een stereotoren met een waarde van vierdui zend gulden gestolen. SCHIEDAM Bij het aan steken van de open haard is de schoorsteen van een woning aan de Stadshouderslaan in brand gevlogen. De brandweer, uitgerukt met twee wagens, bluste het vuur in korte tijd. SCHIEDAM Met een dik ke lip en lichamelijk onder koeld is vannacht een 25-jarige Vlaardinger ter behandeling overgebracht naar het Holy-zie- kenhuis Door onbekende oor zaak reed de man omstreeks half twaalf in een sloot langs de Joppeweg in Kethel. Hij wist zichzelf te bevrijden en kreeg van een bewoner droge kleren. Drie kwartier later vond de ge alarmeerde politie het beter de man naar het ziekenhuis te brengen. Na behandeling werd hij overgebracht naar het hoofdbureau van politie en Schiedam SCHIEDAM De muziek groep The Blue Brave treedt morgenavond op m het muziek café Podium aan de Lange Ha ven 28. Aanvang 22.30 uur. Toegang ƒ3,50. De viermans band speelt, volgens Podium-ex ploitant Peter Pijpers, een re pertoiredat ligt tussen Wim Sonneveld en The Sex Pistols, SCHIEDAM" De Duitse (zwartwit) speelfilm 'Du mich auch' wordt morgenavond ge draaid bij de Stichting Film club aan de Nieuwstraat 12. De rolprent handelt over Romeo en Julia. Na een jaar onafschei delijk te zijn geweest, zit er nu de klad in hun relatie. Samen verdienen ze de kost als mu- ziekduo op feestjes. Als ze weer gevraagd worden, besluiten ze nog één keer samen op te tre den. Op het feestje wordt ech ter een moord gepleegd en Ro meo en Julia worden voor de daders aangezien. Aanvang 21.30 uur. Toegang voor dona teurs vier gulden. SCHIEDAM Een speciale poppentheater-voorstelling voor kinderen van drie tot zeven jaar wordt op zaterdag 7 janua ri gehouden in theater De Teer- stoof aan de Nieuwstraat 12. Hot verhaal handelt over Leo nardo, een ""dapper duinkonijn dat indruk wil maken op zijn nieuwe buurvrouw Toefje en dolgraag wil leren vliegen. Maar om te kunnen vliegen is een vliegmachine nodig. Leo nardo probeert allerlei vliegtui gen uit De meeuw ziet het alle maal gebeuren en wil met dat het konijn leert vliegen. Aan vang 14.00 uur. Toegang 3,75 gulden SCHIEDAM Loes van Prooijen en Henk de Deugd ex poseren tot 27 januari hun aquarellen, olieverfschilderijen en pentekeningen in het dien stencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766 Hun werken zijn op werkdagen van 09.00 tot 16 30 uur niet al leen te bezichtigen, maar ook te koop De onderwerpen van hun kunstuitdragingen hebben be trekking op Rottcrdam, Schie dam en omgeving SCHIEDAM Voorafgaand aan de nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur houdt de PvdA op zaterdag 7 januari van 14 00 tot 16 30 uur een eigen nieuwjaarsbijeenkomst in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 115 Tijdens deze sessie kan men goede wensen uitwisselen, maar ook stilstaan bij de Euro pese verkiezingen in 1989. Bo vendien worden ook soep en stokbrood geserveerd. I i

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1