Schiedam heeft zoveel charme: Tegen de klok op 3 Jongeren stoken onrust in nachtelijk Schiedam Vestiging overslagbedrijf heeft geen consequenties Bassie Adriaan met nieuwjaar in tenniscentrum Het Vrije Volk SCHIEDAM Gemeentevoorlichter Theo Reyman wil af van het imago van vergane glorie LEVENDE MUZIEK Café-Bar DE STULP Woningen in Nieuwe Haven bijna klaar Nieuwjaarsreceptie PAGINA 12 ws VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 SCHIEDAM „De grote man achter de schennen, noemen ze me zo?" Theo Reyman, hoofd van de afdeling gemeentevoorlichting Schiedam, lacht wat verlegen. „Groot ben ik niet. Maar ik ben inderdaad niet het type om voor aan te staan bij belangrijke ge beurtenissen. Nee, ik blijf liever op de achtergrond, om te regisse ren en te organiseren." Veel Schiedammers kennen 'm wel. Theo Reyman met zijn vrouw en drie kinderen, twee zo nen en een dochter woonachtig in „het noordelijkste puntje van de Woudhoek" is meestal in de buurt als er iets staat te gebeuren in de jeneverstad. Of is telefonisch bereikbaar op het bureau voorlich ting in het stadskantoor. „Net nog belde een 55-jarige mevrouw uit Groenoord. Of ik wist of er van daag nog wat te doen is in Schie dam. Nou, toen heb ik de agenda maar even gepakt," vertelt hij, „Want ook het geven van informa tie aan het publiek is natuurlijk een taak van de voorlichter." Zes jaar lang nu is Theo Rey man in dienst van de gemeente als voorlichter. Dat vak leerde hij bij de Delftse gemeentevoorlichting. Maar daarvoor al was hij drie ënveertig jaar geleden in Voorburg geboren journalist bij de Haag se krant Het Binnenhof In Delft beleefde hij een leerzame tijd. Als tweede man van de gemeentevoor lichting fungeerde hij als een brug tussen de burgers en de gemeente. Reyman: „Het was de tijd dat de bevolking meer behoefte kreeg aan inspraak. Vooral in een stad als Delft, met zijn vele studenten van de Technische Hogeschool, vergde dat van de voorlichters nogal wat inzet. Het werd een leuk spel, want wij moesten goede overleg- en inspraakprocedures opzetten." Toch profiteerde de gemeente Delft toondertijd ook van de aan wezige kennis op de TH. „We wa ren de eerste gemeente met de woonerven. Vanuit heel het land, ja zelfs uit Amerika en Japan, werden excursies naar Delft geor ganiseerd. De voorlichters organi seerden die bijeenkomsten," ver telt Reyman niet zonder trots. Zijn Mm Theo Reyman: „We zijn met de stad de boer op geweest. Lokale, regionale en ook landelijke media nemen steeds vaker contact op." volgende werkgever was de ge meente Kellevoetsluis, waar hij ge acht werd het voorlichtingsappa raat op te 2etten. Reyman slaagde en zag het inwonersaantal in die gemeente m een paar jaar tijd ver driedubbelen. Reyman: „Toen stond ik voor de keuze. In een comfortabele positie in Hellevoet- sluis blijven, of een nieuwe uitda ging zoeken, ik koos voor het laat ste. Die uitdaging werd Schie dam." Dat was zes jaar geleden. Aan vankelijk kende hij Schiedam niet of nauwelijks. „Ik had me wel een voorstelling gemaakt: een dichtbe volkte, compacte stad in een in dustrieel gebied, en zwaar veront reinigd," weet hij nog. Volgens de voorlichter kwam er van dat beeld weinig uit. Vanachter zijn bureau m het stadskantoor, uitkijkend over de stad: „Schiedam heeft zo veel charme. Je moet het alleen willen zien." En hij gaat enthousi ast door: „Er is volop groen. En dat zeg ik niet uit promotionele overwegingen." Hij pakt er een Schiedamse plattegrond bij en wijst op de vele parken binnen de gemeentegrenzen. „Schiedam is een stad met con trasten. In het historische cen trum staat alles dicht op elkaar, terwijl in Noord en Zuid weer veel meer ruimte is Vergane glorie? Ach, zo'n typering past in de zelf spot van de Schiedammers. Er zit wel iets in, maar dat aspect is te lang benadrukt. Want tegenwoor dig bieden we ook technisch hoog waardige industrie in 's-Grave- land. En kijk eens naar de renova tie van oude panden in de binnen stad rond de Korte en Lange Ha ven „We moeten ook eens af van dat gezeur dat we toch maar een klein broertje van Rotterdam zijn. Ik zie dat anders. We kunnen pro fiteren van de voorzieningen in een grote stad," vindt Reyman. Maar dan komt er een eind aan zijn lofzang op Schiedam. „Het centrum hè. Dat bruist niet. We hebben de laatste jaren al wat eve nementen georganiseerd en ook de middenstand doet z'n best. Maar we hebben geen duidelijk herken baar centrum, terwijl het juist een trefpunt zou moeten zijn van de bevolking." En door het raam wij zend naar het noodgebouw van de Hema: „Moet je die platte doos zien. Verschrikkelijk, monstru eus," Andere, meer positieve, be woordingen vindt Reyman voor het functioneren van het bureau gemeentevoorlichting. En het moet gezegd, het afgelopen jaar haalde Schiedam verschillende keren het landelijke nieuws. Vooral het pro gressieve energie- en milieubeleid van de gemeente Schiedam stond stevig in de belangstelling. „Ja, we zijn met de stad de boer op ge weest. Lokale, regionale en ook landelijke media nemen steeds va ker contact op." Volgens de voor lichter verlopen die contacten naar tevredenheid. „Zelden krijg ik klachten van de journalisten. Goed, ik moet weieens iets ver zwijgen, maar meestal kan ik de waarheid wel doorgeven. Ik heb zelfs de indruk dat sommige amb tenaren denken: Laat ik tegen hem m'n mond maar dichthouden. Want hij vertelt het aan de pers." Reyman ergert zich daarom nogal aan de gebruikelijke grapjes over voorlichters. „Daar komt de op lichter, heb ik al vijfduizend keer gehoord." Eén van zijn leukste ervaringen het afgelopen jaar noemt Reyman 3 het bezoek van koningin Beatrix o aan het Stedelijk Museum. „Het g was een hele organisatie, maar na jg afloop kregen we een compliment w van de Rijksvoorlichtingsdienst. Omdat alles zo goed verlopen was." Toch valt er volgens Reyman binnen de gehele gemeente-organi satie nog wel wat te verbeteren door de afdeling voorlichting. Ver schillende plannen liggen al klaar. Zo moet er een personeelsblad voor alle ambtenaren van de ge meente komen. En moet over een paar jaar op het Stadserf een in formatiecentrum voor de Schie damse bevolking verrijzen. Graag houdt Reyman nog vol doende tijd over voor zijn hobby's. Want hij heeft er nogal wat. Hij zingt m een kerkkoor, zwemt en heeft veel belangstelling in foto grafie, verkeer, architectuur en stedebouw. Reyman: „Ik verdiep me in allerlei dingen. Dat vind ik terug in m'n werk. Want als ge meentevoorlichter heb je ook te maken met verschillende aspecten in de samenleving." SCHIEDAM Politie en brandweer zijn de afgelopen nacht opnieuw druk in touw geweest om brandstichtende en baldadige jon geren in toom te houden. Rond middernacht kwam van uit de Hoogstraat een melding dat een grote groep jongeren vernie lend door de winkelstraat trok. De politie trof een aantal opengetrap- te vuilniszakken, maar van de da ders geen spoor. Een uur later spraken agenten vijftien jongeren vermanend toe in de Huismanstraat. Ze hadden sloopmateriaal in de fik gestoken. Een half uur later moest de brand weer voor de eerste keer uitruk ken voor het blussen van een wat al te hoog oplaaiend vuur op de kruising van de Huismanstraat en de Beverenstraat. Van de daders ontbrak elk spoor en dat was niet zo verwonderlijk, want ze hadden hun sloopactiviteiten verlegd naar de St. Liduinastraat waar enkele ruiten het moesten ontgelden. Op dat moment begonnen ook op kerstbomenjacht zijnde jonge ren in het oosten van de stad de boel op stelten te zetten. In de Boerhaavelaan trokken ze een ver- keerszuil uit de straat. Nauwelijks een uur later (drie uur sloeg de klok toen) stak de groep op de Rot- terdamsedijk een opgeworpen bar ricade in de brand. Aanvankelijk doofde ze zelf het vuur, maar toen de politie was verdwenen staken ze het sloopafval opnieuw in de brand. Een half uur later bluste de brandweer de zaak. Op hetzelfde moment ging in de Huismanstraat ook weer een barricade in de brand. Ook hier trad de brand weer corrigerend op. Tot slot werd op de Rotterdam- sedijk nog een benzinebom tot ont ploffing gebracht. Behalve een harde knal gaf zij ook een steek vlam van tien meter. Om vijf uur werd nog een afvalcontainer in de Van den Tempelstraat in de brand gestoken en daarmee keerde de rust in de stad terug. Hoewel de onrust behoorlijk, was spreekt politiewoordvoerder Van Dongen toch van een vrij rus tige nacht. „Zeker als ik de voor gaande in acht neem. Toen werd een pompstation geplunderd. Zo ver is het afgelopen nacht gelukkig niet gekomen." SCHIEDAM Binnenkort zal de bouw van een vijftiental luxe appartementen op de hoek van de Nieuwe Haven en de Westerkade klaar zijn. Het complex zal be staan uit drie- en vierkamerwon- ingen, die middels een video-pho- ne installatie zullen worden be schermd tegen eventuele ongewen ste bezoekers. De woningen zouden vooral veel leefruimte krijgen. Zo zijn de woonkamer, keuken en badkamer erg groot en met zeer veel luxe in gericht. In het sousterrain bevin den zich ruime bergingen. Bij het ontwerpen van de woningen is uit gegaan van onderhoudsarm mate riaal, Het complex zou optimaal geïsoleerd zijn. HOEK VAN HOLLAND Van de vestiging van een overslagbedrijf van Frans Swarttouw op de Maasvlakte zijn voor Hoek van Holland geen con sequenties te verwachten. De geluid- toename zal veel lager zijn dan het ge luid dat nu in Hoek van Holland door allerlei oorzaken wordt veroorzaakt en het zal dus niet meetbaar en hoorbaar zijn. Ook over de stofoverlast hoeft men zich geen zorgen te maken. In de eer ste plaats veroorzaken de overslagpro- dukten op de Maasvlakte (in hoofd zaak kolen) weinig stof en bovendien zullen er allerlei milieubeschermende maatregelen worden genomen. Het dagelijks bestuur van de deel- gemeenteraad voor Hoek van Holland, vergezeld van een aantal leden van de commissie Welzijn, hoorde dat tijdens een officieel bezoek aan het bedrijf Frans Swarttouw. Dit overslagbedrijf gaat op de Maasvlakte een gigantische terminal bouwen, waarvan een deel al eind 1989 in gebruik zal worden geno men. Volgens de directie van het bedrijf heeft men zelf al een heleboel milieu- beschermende maatregelen voorge steld, in de eerste plaats in het belang van de werknemers van het bedrijf zelf. Ook de drijvende elevatoren zul len op eigen verzoek van Swarttouw aan de normale hinderwetvoorwaar- den gebonden zijn. Bovendien is de af stand tussen de terminal en Hoek van Holland hemelsbreed ongeveer vier ki lometer, zodat er geen enkele overlast te vrezen valt. Deelraads- en commissieleden brachten ook een bezoek aan het be drijf van swarttouw aan de Vulcaan- haven m Vlaardingen. Daar is een groot overslagbedrijf op korte afstand van een woonwijk gevestigd en ook hier blijkt het aantal klachten mini maal. VLAARDINGEN Bassie Sr Adriaan treden met hun circus op nieuwjaarsdag (zondag) op in het tenniscentrum Holy van hun woon plaats. De voorstellingen beginnen om 13.30 en 17.00 uur en het zijn de enige die het duo geeft Hoewel de naam Bassie Adriaan het idee oproept dat het een circus voor uit sluitend kinderen is. is dat beslist niet zo. Kosten noch moeite hebben de populaire Vlaardingers gespaard om ook dit jaar weer een groot in ternationaal circusprograroma te brengen met nummers uit West- duitsland, België, Denemarken, Oostenrijk, Italië en Tsjecho-Slowa- kije. Het tenniscentrum biedt met de opgebouwde tribune's plaats aan duizend toeschouwers. Voor de kin deren is er een aparte kinderloge, waardoor verzekerd is dat ze voor aan zitten. De levende have van het circus bestaat uit apen, beren, oli fanten, poedels en duiven. Het pro gramma wordt muzikaal onder steund door het orkest van de Itali aanse orkestleider Maurizio Mantii- le. Toegangsbewijzen zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Fun Food, Liesveld 43, Vlaardingen en in de tabaksshop De Bot in het Hof van Spaland 6 in Schiedam. Vrijdag 30 december 1988 voor het laatst dit jaar in Oudejaarsavond na 19.00 uur gesloten. Zondag 1 januari 1989 van 16.00 tot 18.00 uur. m.m.v. diverse artiesten en een koud buffet. Reigerlaen 40, Vlaardingen-Holy. Winkelcentrum, telefoon 474367S ptfi Waterpret en competitie gingen gisteren gelijk op in het Zwembad-Zuid bij een enerverend verlopen glybaanwedstrijd. Ruim dertig Schiedamse kinderen in leeftijd variërend van 7 tot 16 jaar deden elk drie pogingen om zo snel mogelijk af te dalen van de 35 meter lange waterglijbaan. Onder luide aanmoedingen deden ze hun uiterste best. In de groep van 7- tot 9-jarigen won Michael („We werken al leen met voornamen," aldus een badjuf), Daisy won in de groep van 10 tot 12 jaar en Sander werd winnaar bij de 13- tot 16-jarigen. Als prys ontving elke winnaar een consumptie. Op donderdag 5 januari worden opnieuw glybaanwedstrijden gehouden. Deelnemers kunnen meedoen tussen 11.00 en 13.00 uur. Het Zwembad-Zuid is gevestigd aan de Westfranke- landsedijk 3. Geluidsinstallatie gestolen bij Boys SCHIEDAM De vereni ging De Schiedamse Boys mist na een inbraak in het clubhuis aan de Olympiaweg een ge luidsinstallatie. Bovendien werd een gokkast opengebro ken. De dieven kwamen binnen door het verbreken van twee klapramen. Uit een woning aan de Edisonstraat werd na het forceren van de voordeur een portemonnee, bankpas en een kistje met sieraden gestolen. Een niet afgesloten deur van een woning aan de Oostsingel maakte het karwei voor een in sluiper wel heel erg gemakke lijk. Hij nam een spiegelreflex camera mee. Vrolijks programma bij Stadsomroep SCHIEDAM Op nieuw jaarsdag zendt de Stichting Stadsomroep Schiedam (SOMS) van 10.00 tot 19.00 uur een vrolijk nieuwjaarsprogramma uit met groeten, en wensen en veel muzi<$. J^reer^a.n de; studio bellen voor het doorge ven van verzoekjes en goede wensen voor het nieuwe jaar. Zaterdagmiddag zendt de SOMS van 15.00 tot 18.00 uur een ac tualiteitenprogramma uit. De zender is te vinden op 94.1 Mhz op de kabel of 106.7 Mhz op de FM-band. Nieuwjaarsreceptie SCHIEDAM Gebruikers van het dienstencentrum De Woudhoek worden in staat ge steld elkaar op maandag 2 ja nuari een voorspoedig 1989 toe te wensen. Iedereen is op de speciale receptie welkom tussen 15.00 en 16.30 uur. Jeugdfilm in De Teerstoof SCHIEDAM 'De Sneeuw koningin' is de titel van een jeugdfilm naar een sprookje van Hans C. Andersen dat op woensdag 11 januari wordt ver toond in theater De Teerstoof. Het verhaal gaat over Gerda en Kai, twee vriendjes. Als het buiten sneeuwt, vertelt oma over de Sneeuwkoningin in het koude noorden woont. Zelfs haar hart is koud. Kai moet hier om lachen, want hij zou haar ter ontdooiing op de ka chel zetten. Maar de koningin hoort dat en komt uit het niets. Er springt een ijssplinter in Kai's oog en vanaf dat moment wordt hij steeds kouder en on gevoeliger. De sneeuwkoningin neemt hem mee naar het ijspa leis, waar hij alles vergeet, zelfs Gerda. Zij mist hem en gaat zoeken. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs 3,75 gulden. Cynische songs in De Tender SCHIEDAM Cynische en romantische liedjes zingt de vrouwengroep Serpanties op donderdag 5 januari in theater café De Tender aan de Passage 9. Aanvang 21.30 uur. De toe gang is gratis. Bijeenkomsten voor schoolverlaters SCHIEDAM Ook dit jaar organiseert de sociale dienst weer groepsgewijze voorlich tingsbijeenkomsten voor jonge ren die in juni de school heb ben verlaten en nog geen werk hebben gevonden. Jongeren die voor een schoolverlatersuitke ring in aanmerking willen ko men kunnen telefonisch con tact opnemen met de sociale dienst waarna een uitnodiging voor een. groepsbijeenkomst volgt. Het nummer is 4733211. t f «rfï» ingezonden mededeling i^h 7<4h |Vt

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1