m Het Vrije Volk 1988 IN BEELD I I J: y ¥V mmm PAGINA 22 ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 wÊÊm SS&ÊÊ WmïSÊk iH Haven kijkt vooruit 'Deze uil kijkt vooruit', spreekt de uil in de entreehal van het nieu we Nedlloydgebouw aan de Boompjes, dat dit jaar in gebruik werd genomen. De haven van Rotterdam stond in 1988 in het teken van verandering. Voor het eerst sinds jaren was er geen fors arbeids conflict. Vakbonden en werkgevers keken vooruit, want de haven moet door modernisering de Europese spil worden voor de distri- butie van goederen. De Vervoersbond FNV benadrukte het belang van havenfusies. Dat was voor Nedlloyd en Intematio-Müller het signaal om hun havenbedrijven bijeen te brengen in Europe Com bined Terminals. ECT bouwt op de Maasvlakte een nieuwe containerterminai, waar op het werk nagenoeg volledig zal worden geautomatiseerd. Fruit Terminals Rotterdam opende een tweede klimaloods. De fruitaan- voer steeg met een derde; de bananen komen terug. De Kroon ver wierp de bezwaren tegen het distributiecentrum Albrandswaard- Noord, waardoor de bouw van het nieuwe visitekaartje van de Rotterdamse haven kan starten. EMO besloot tot de aanleg van een nieuw massagoedoverslagbedrijf op de Maasvlakte. Felle schippers- protesten Compléte veld slagen zijn dit jaar op het wa ter uitgevochten tussen binnen schippers en de mobiele een heid. De schip pers verzetten zich tegen de vergunning die het Rotterdamse verladersbedrijf Granaria had ge kregen voor het vervoer van zijn eigen lading met duwbakken. Daaraan kwam pas een einde na een langdurige blokkade bij Go- rinchem. In ruil voor een schadevergoe ding van minis ter Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) was Granaria bereid zijn vergunning in te leveren. Volgens een nieuwe richtlijn mag een verla der alleen eigen lading vervoe ren als hij zijn materieel in ei gendom heeft en daarop perso neel in vaste dienst heeft werken. Onder die voorwaarde is Granaria niet opnieuw begon nen. De hoogte van de schadever goeding was lan ge tijd grond voor wilde ge ruchten. Op een gegeven moment deed zelfs een bedrag van 60 miljoen gulden de ronde. Het gaat om niet meer dan een half miljoen gul den. Dagblad wereld in beroering De Nederlandse dag bladwereld, vaak een doorgever van allerlei commotie in de maat schappij, raakte op 17 november zelf in be roering. Als een vol slagen verrassing voor de eigen redactionele kranten maakten de dagbladondernemin gen Perscombinatie in Amsterdam en Neder landse Dadbladunie in Rotterdam het voorne men bekend een fusie te willen aangaan. Door bundeling van de dagbladen De Volks krant, Trouw, Het Pa rool (van Perscombi natie), Algemeen Dag blad, NRC Handels blad, De Dordtenaar, Rijn en Gouwe en Bra bants Nieuwsblad (van NDU) zal de grootste dagbladgroep van ons land ontstaan met 3000 personeelsleden, 700 miljoen gulden aan omzet en een dag bladoplage van onge veer 1,3 miljoen. Het Vrije Volk zal ook deel uitmaken van de ze groep, want Pers combinatie en NDU bezitten elk 50 per cent van de aandelen van deze progressieve krant. wmm Schiedam verwikkeld in Engels arbeidsconflict Schiedam raakte in april plotsklaps betrok ken in het arbeidsconflict tussen Engelse zeelieden en hun werkgever, de veerbootre derij P O European Ferries. Uitgeweken voor de staking lagen vijf boten van de maatschappij enkele maanden aan de kade hij Wilton-Fijenoord. Inzet van het arbeids conflict vórmden de bemanningssterkte, het dienstrooster en de salariëring. Eind april ondernam P O een geslaagde poging de staking te breken met een eindbod. Uiteindelijk tekenden 1100 werknemers de ze CAO, 720 weigeraam werden ontslagen maar handhaafden de blokkades in de ha ven van Dover. Een besmetverklaring door de Vervoersbond FNV kon niet verhinderen dat 247 werkwilligen, per vliegtuig overge bracht naar Rotterdam, twee van de vijf veerboten terugbrachten naar Engeland, Met het vertrek van de Pride of Bruges en de Pri de of Kent werd de zeeliedenstaking defini tief gebroken. Gezichten bij Wilton staan op onweer De gezichten van de directeuren T. T. Jon ker en ir. B. Sluis van Wilton-Fijenoord staan op onweer/Wilton-Fijenoord vroeg de Tweede Kamer om vervangende orders in ruil voor het weigeren van een exportver gunning voor twee onderzeeërs voor Tai- wan. De Kamer had de Schiedamse werf in februari echter niets te bieden en dat leidde tot de sluiting van de nieuwbouwafdelmg. Vlaardingen Oost Bedrijven ging failliet en werd, uitgekleed, door Damen overgenomen. Sinds 1973 gingen in de scheepsbouw in het Rijnmondgebied 17.640 banen verloren. De 'droomorder' voor de bouw van twee luxe passagiersschepen voor de Holland-Amen- ka-lijn ging naar Westduitsland en lijkt door de verkoop van de HAL aan Carnival Cruise Lines een luchtkasteel te zijn. Het lijkt de overgebleven nieuwbouwwerven nu iets beter te gaan, doordat de subsidie voor de scheepsnieuwbouw is verdubbeld to 400 miljoen gulden. De economie in 1988 Wwmrrm.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 2