Politie tevreden over rustige jaarwisseling WBm [D@Koster Het Vrije Volk SCHIEDAM Na voorgaande nachten was er niet op gerekend, 'lik op stuk beleid' lijkt te werken Vroesénpark valtafvoor vanBiijdorp;; Concurrentieslag tussen Egyptische eethuizen Rotterdamse expositie in VS trekt massaal publiek H. mmm PAGINA 8 MAANDAG 2 JANUAR11989 Door Wessel Penning en Rein Wolters SCHIEDAM Tijdens de jaar wisseling hebben zich nauwelijks ongeregeldheden voorgedaan. Poli tiewoordvoerder J.P. van Hoff sprak vanmorgen van een rustige viering die het gevolg van het Tik op stuk beleid' dat politie en justi tie tijdens de weken rond oud en nieuw voeren. Veertien jongeren zijn tot heden in het kader van de regeling Bijzondere Afhandeling Vandalisme (BAV) voor de officier van Justitie geleid. Zij hebben boe tes opgelegd gekregen van 25 tot 100 gulden of moeten, in overleg met htm ouders, vervangende (schoonmaak)werkzaamheden ver richten. Op een rustige viering van oud en nieuw was door de politie ei genlijk niet gerekend. „Zeker niet als je de ongeregeldheden in aan merking neemt die zich in de voorgaande nachten hebben voor gedaan," aldus Van Hoff. „De laat ste jaren is oud en nieuw al een stuk rustiger verlopen. Wat dat be treft voldoet de dalende lijn aan de grafiek." Vrijdagavond waren er nauwelijks rellen te noteren. Wel was het Esso-tankstation aan de Rotterdamsedijk weer het doel wit. Nadat het vorige week bij ernstige nachtelijke ongeregeldhe den al eens was geplunderd, ging er nu 'slechts' een steen door een ruit. Bij de Lekstraat werd de voorruit van een patrouillerende politieweagen kapot gegooid. De politie vermoedt wie de dader is, maar heeft nog geen arrestatie verricht. Oudejaarsavond rond half twaalf kreeg het personeel van de politiemeldkamer het een stuk drukker. In de Lekstraat, Huis manstraat, St. Liduinastraat en Vermeerstraat werden brandsta pels gemeld van soms meer dan vijf meter hoog. De vreugdevuren werden ongemoeid gelaten. Even later viel door onopgehelderde oorzaak de straatverlichting in de 'W 'T* Slechts de traditionele vreugdevuren en wat vuurwerkoverlast hebben voor extra werk gezorgd. Prof. Kamerlingh Onneslaan uit. Tegelijkertijd staken jeugdige feestgangers op het Paassenplein een vuilniscontainer in de brand en dat gebeurde later in de nacht ook elders in de stad. Opvallend veel ruiten moesten het ontgelden. De politie kreeg 45 meldingen, het meest uit de omgeving van de Mgr. Nolenslaan. De brandweer rukte tijdens de feestnacht twintig keer uit, waaronder naar een brand in de Gordcnstraat. Er zou een auto in de brand staan, maar het bleek slechts een kerstbomen- brand. In café Juyn aan de Hoofd straat beleefden niet alleen de stamgasten een leuke avond, maar ook een aantal mensen die nog nooit in de zaak waren geweest. „Aanvankelijk zou de deur om acht uur dichtgaan, maar omdat de sfeer zo gezellig was zijn we open gebleven tot half twaalf." Di rect na klokslag twaalf ging het voormalige café De Plantage weer open. Wie een bezoek wilde bren gen aan cafés als de Amsterbron, Chantant Asher en Klein Thalia trof gesloten deuren. Het blussen van een wat al te hoog oplaaiend vreugdevuur kwam de brandweer op de Rotter damsedijk te staan op een regen van stenen. Hun blusvoertuig Hep hierbij lakschade op. De politie kreeg ook tal van meldingen van geluidsoverlast door vuurwerk. Een 36-jarige vader maakte zich in de Van Maanenstraat erg boos om dat een groep jongens zijn zoontje met rotjes belaagden. Toen hij vroeg hiermee te stoppen, werd het gooien nog erger. Waarna de vader op het groepje afstapte. Hij kreeg een klap met een fles op zijn hoofd en moest met een gescheur de onder- en bovenlip en een hoofdwond worden afgevoerd. Met zes hechtingen ging de bezorgde vader het nieuwe jaar in. Een marktkoopman mist een behoorlijk deel van zijn handels voorraad. Zijn garagebox in de Morsestraat werd opengebroken. Brandbare spullen gingen in vlam men op in een vreugdevuur ver derop in de straat. Tot slot nam de politie gisteren nog tachtig kerst bomen in beslag. Deze lagen opge slagen bij een school aan de Ber nard IJzerdraatstraat en waren bedoeld voor de brandstapel. De Maassluise politie spreekt van een vrij rustige oudejaars nacht. Slechts wat beginnende kel derbrandjes en wat beschadigde auto's hebben voor de nodige over last gezorgd. De poHtie had dit weekeinde wel het dubbele aantal mensen ingezet. De jaarwisseling is in Hoek van Holland eveneens rustig verlopen. De vrees bestond dat een aantal Britten dat deelnam aan een mini cruise met de Harwichboot St. Ni colas, voor overlast zou zorgen. Maar de Britten die aan land gin gen, lieten zich in bussen naar Scheveningen rijden om het Oude- jaarsvuurwerk mee te maken. Slechts een handjevol mensen bleef in Hoek van Holland achter on ging weer snel aan boord toen bleek dat alle café's dicht waren. ROTTERDAM Het onder zoek naar de toekomstige plaats voor uitbreiding van de Rotter damse Diergaarde Blij dorp is afge rond. Van de drie voorgestelde ter reinen het Vroesenpark, het Roel Langerakpark en de zogehe ten spoorwegdriehoek. kregen de twee laatstgenoemden de voor keur. Uitbreiding richting Vroe senpark stond weHswaar hoog op het verlanglijstje van BHjdorp, maar stuitte op zo veel protest van de omwonenden, dat van het plan moest worden afgezien. Welke van de twee overgeble ven plaatsen tot Blijdorp-gebied ".al worden gebombardeerd is nog niet bekend. De gemeente zal hier over begin volgend jaar een besHs- sing nemen. De toekomstplannen voor een totaal vernieuwd Blijdorp (het 'masterplan') Wijven zoals be- kendj geënt op de huidige plaats aan de Van Aerssenlaan; de dier gaarde gaat dus niet verhuizen. BHjdorp-directeur A. Dorres- teyn deelde dit mee tijdens een persbijeenkomst waarop ook de jongste berichten rond 'nieuwko mers' in de diergaarde te horen waren. Op personeelsgebied is dat dierenarts Willem Schaftenaar. Sinds 1 december maakt hij deel uit van de biologisch-veterinaire afdeling van BHjdorp. Schaftenaar beeft een ruime ervaring als die renarts en is onder meer betrok ken geweest bij ontwikkelings werk in Oeganda. Wat de geboortes betreft is de meest recente aanwinst een jonge Indische antilope, die in de nacht van 27 op 28 december werd gebo ren. Het diertje is van het manne lijk geslacht en zal binnenkort een naam krijgen. Vlak voor de kerstdagen werd VLAARDINGEN De Dayer, in Blijdorp een koedoe-jong gebo ren: zijn' roepnaam *is Stanlv'. Het feit dat hij een mannetje is geeft aanleiding tot extra vreugde, om dat zijn vader Duke enkele maan1 den geleden door onbekende oor zaak overleed. Stanly en moeder Kathe Wijven voorlopig nog in de warme stal. BHjdorp heeft op het ogenblik zes koedoes, vijf vrouw tjes en nu ook weer een mannetje. Er is een kans dat er voor het eind van het jaar nog een koedoe gebo ren zal worden,- want een van de vrouwtjes is hoogdraehtig. De koe does zullen de komende tijd overi gens maar weinig te zien zijn, want hun verbHjf wordt gereno veerd. Met het ijsbeer-kind dat eind november het levenslicht zag gaat het goed. Het publiek kan de trage bewegingen van moeder Mien en haar kind nu volgen op in de Ri- vièrahal opgestelde tv-monitors. Helaas wordt de kans op een kind van Katrien (de tweede ijsbeer waarvan een jong verwacht werd) steeds kleiner: ze is nog niet beval len en het komt zeer weinig voor dat ijsberen na december nog wer pen. Dl beelden van de camera's die continu op de berinnen gericht zijn, zijn echter vaag, dus er is nog hoop dat de baby er misschien a1 is of spoedig zal komen. Een min der plezierige mogelijkheid is dat Katrien wel geworpen heeft, maar het jong om wat voor reden dan ook heeft opgegeten. Voorlopig lijkt dat echter onwaarschijnlijk, omdat het gedrag van Katrien nog steeds overeenkomt met dat van een aanstaande moeder-beer. Mis schien dan toch een nieuwjaars- beertje? ROTTERDAM Een ten toonstelling van het Museum van Land en Volkenkunde in Rotterdam heeft in het Ameri kaanse Houston in acht weken tijd tachtigduizend bezoekers getrokken. De expositie 'Ex pressions of BeHef toont zeldza me voorwerpen uit culturen uit Afrika, Oceanië en Indonesië. De tentoonstelling baarde veel opzien in het Museum for Fine Arts te Houston. De hon derd voorwerpen zijn de hoog tepunten uit de collectie van het Rotterdamse museum. De oudheid, gaafheid en hoge es thetische waarde van de voor werpen maken de tentoonstel ling tot een uitzondering. Het is voor het eerst dat de expositie buiten Nederland is te zien. Hoogtepunt op de tentoon- stelHng vormen de dramatische Nkisi-figuren (machtfïguren) uit het Neder-Kongogebied, voor zien van nagels, spiegels, bont en schelpen. Andere topstukken zijn bijvoorbeeld grote houten malanggan-friezen (cerem- onisch snijwerk) uit Melanesië en kammen van ivoor en hout uit Oost-Sumba. De tentoonstelling trekt nu langs de musea in Salt Lake Ci ty, Toledo, Portland en Miami. De komende jaren zullen nog meer tentoonstellingen uit het Museum voor Volkenkunde aan Amerika worden uitgeleend. tot voor korTteïT'gèW&rie zijstraat van de Westhavenkade,zou wei eens de culinaire eethoek van Vlaardingen -kunnen worden. En bovendien Kèf toneel van èen ste vige concurrentieslag. Want heel binnenkort verrijzen daar precies naast elkaar twee Egyptische res taurants, waarvan de eigenaren nou niet bepaald als goede vrien den door het leven gaan. Te verwachten is een concur rentiestrijd, die op afstand zal worden gadegeslagen door de eige naar van het nieuwe Indonesische restaurant Sarang Mas. Want op een meter of dertig van de twee 'Egyptenaxen' is vorige week het andere Oosterse restaurant geo pend. Sarang Mas zal waarschijn- Hjk geen echte rivaal zijn en het Vlaardingers mogelijk maken te kiezen tussen een Egyptische en een Indische maaltijd. Als de keus uiteindelijk op een Egyptisch gerecht is- gevallen, be ginnen de problemen pas echt. Want op de hoek Dayer/Westha- venkade zullen zich in februari twee verschillende Egyptische res taurants bevinden. Een dilemma voor de Hefhebbers van Egyptisch eten dus. Want de restaurants Ne- fertiti en Pyramide bieden vrijwel dezelfde cuHnaire mogeHjkheden. Ank Farag, mede-eigenaar van Pyramide, Tiet nieuwe Egyptische restaurant: „Het is puur toeval. Toen we ons nieuwe pand in au gustus gingen huren kwamen we er achter dat vlakbij een Indone sisch restaurant zou komen. En onze Egyptische huren? We wisten dat hij dat pandje gekocht had. We durven de concurrentie wel aan." Ze vertelt: „De eigenaar van Nefer- titi wilde aanvankelijk ook ons pand op de Westhavenkade. Maar hij had geen geduld, en kocht daarom maar dat kleinere pand." De eigenaar van Nefertiti, de heer Ragab, is minder zelfverze kerd. „Dit is heel vervelend. Maar we zien wel. Farag is in ieder ge val geen goede vriend meer van me," benadrukt hij. Er bHjkt dus meer achter te zitten. Ragab ver telt: „Ik ken 'm wel. 't Is ook een Egyptenaar. Hij heeft een paar jaar geleden een drietal maanden bij ons gewerkt. Hij heeft ons hele systeem afgekeken en brengt dat nu in de praktijk. En een paar maanden geleden heeft hij gepro beerd een personeelslid van ons weg te halen om elders in Vlaar dingen een zaakje te beginnen. Maar dat is 'm niet gelukt. De hele Egyptische gemeenschap weet er al van. Nee, ik hoef 'm niet meer te zien." Dat zal dan goed tegenvallen. Vanaf februari is Farag de zakelij ke buurman van Ragab. Een vreemde situatie, waarmee Ragab al naar de gemeente en naar de Kamer van Koophandel is mmm De hoek Dayer/Westhavenkade: links, Sarang Mas; in het midden en daarnaast de twee concurrenten Ne fertiti en Pyramide. gestapt. Maar er was niks aan te doen. Het pand van Nefertiti is na melijk een kooppand, terwijl de Pyramide in een huurpand te rechtkomt. Dat maakt het moge- Hjk dat twee exact gelijksoortige restaurants naast elkaar terechtko men. Daar kan de Kamer van Koophandel of de gemeente niets aan veranderen. De concurrent Farag van Pyra mide kan ervaring in de Egypti sche eetkunst niet ontzegd wor den. Al een aantal jaren heeft hij met zijn vrouw een Egyptisch res taurant ook dat heet Pyramide op de Rotterdamse Schieweg. Toch vond Farag het nodig ook iets m Vlaardingen te openen. Ank Farag: „We wonen al tien jaar in Vlaardingen en we wilden per se ook hier een vestiging. Liefst op de Westhavenkade. Want dat is toch het uitgaanscentrum van Vlaardin gen. Mijn man had dit pand op het oog. Maar de eigenaar werkte ech ter aanvankelijk niet mee. Toen vorig jaar het cafe, dat in het pand zat, afbrandde, ging hij welover- stag. We hebben hem tientallen keren opgebeld en heel lang aan z'n kop gezeurd." Bang voor een vervelende con currentieslag is Farag niet. „Wij zijn geen gewone grillroom. We zijn een restaurant, met een echte houtskoolgrill Ze legt uit dat de meeste grillrooms en shoarmaza ken „en ook Nefertiti" slechts beschikken over een gas- grill Op de grill van Pyramide zou het daardoor mogelijk zijn ver schillende soorten vlees Farag: „Bijvoorbeeld varkenshaasjes" te bereiden. Maar toch weet ook Farag dat de concurrentie groot zal zijn „Ja, shoarma en shoarma, naast elkaar. Dan krijg je dat." Ragab is nogal verbaasd als hij geconfronteerd wordt met de be weringen van zijn concurrent. „Ook wij hebben een houtskool grill en een restaurant. Bovendien bezorgen wij ook aan huis." Het is duidelijk De eerste tekenen van een concurrentieslag zijn er al. Ra gab, ook eigenaar van restaurant Isis aan de Oosthavenkade: „Ik ben niet bang, wij hebben toch on ze vaste klanten. En Farag. Ach, hij begint net hier m Vlaardingen. We zullen wel zien." Vanaf begin februari zijn lief hebbers van Egyptisch eten wel kom in de Pyramide. Er is plaats voor zo'n tachtig bezoekers, die in een Egyptisch sfeertje, aan tafel kunnen Bovendien is aan de bar ook nog een aantal plaatsen, want in de Pyramide zal ook wijn en bier worden geschonken. Een paar weken eerder kan al gegeten wor den in restaurant en grillroom Ne fertiti, dat plaats heeft voor onge veer tweeëndertig eters en natuur lijk ook zorgdraagt voor een Oos ters sfeertje. Vlaardingers kunnen de komende maanden htm voor keur duidelijk maken. Nieuwjaarswensen bij Orpheus SCHIEDAM Het Konink lijk Schiedams Mannenkoor 'Orpheus' houdt dinsdag 10 ja nuari haar traditionele nieuw jaarsreceptie in 'Maison Tivoli aan de Nieuwe Haven. Dan zal onder meer een 35-jarig jubile um van één van de leden ge vierd worden. De receptie be gint 's avonds om acht uur. Nieuwjaarsreceptie bij Ouderenbond Bond voor Ouderen houdt vrijdag 6 januari haar nieuw jaarsreceptie in het Blaauw- huis. Iedereen die het ANBO een warm hart toedraagt wordt 's middags tussen 15.00 en 17.00 uur verwacht aan de Lan ge Nieuwstraat 181b. Mark van de Veerdonk met 'Natte Voeten' SCHIEDAM 'Natte Voe ten' is de titel van het eerste cabaret-soloprogramma van de Utrechter Mark van de Veer donk Hij brengt het op zater dag 7 januari in theater De Teerstoof. In de afgelopen jaren trad hij veel op in theatercafés en jongerencentra en dat bleek, zoals hij zelf zegt, een prima leerschool. Hij won de Persoon lijkheidsprijs op het Camaret- tenfestival in 1987. Voor hem betekende dat een doorbraak naar het theaterpodium. Aanvang 20.30 uur. Toegang 12,50 gulden. Omwonenden pakken inbreker SCHIEDAM Bewoners van de Dr Zamehofstraat heb ben zelf een eind gemaakt aan een serie inbraken in hun straat. Zij overmeesterden een 31-jarige stadgenoot, toen hij uit een woning kwam De in breker zag nog kans enkele goe deren weg te gooien. De poHtie sluit niet uit dat de man ook andere inbraken in deze straat, vorige week gepleegd, op zijn kerfstok heeft. Brandbom in portacabin SCHIEDAM Met behulp van een brandbom is gepro beerd een portacabin van de Nederlandse Spoorwegen in brand te steken. De verplaats bare cabine stond achter het NS-station. Er werd een ruit vernield, waarna de fles met brandstof naar binnen werd ge gooid. De brandweer bluste het vuur. Van de daders ontbreekt elk spoor. Gewapende overval op snackbar SCHIEDAM Onder be dreiging van een vuurwapen heeft een overvaller in het weekeinde ongeveer anderhalf duizend gulden buitgemaakt in snackbar Hap Snap aan de Mgr. Nolenlaan. Gemaskerd met een bivakmuts kwam de man de zaak binnen en eiste geld. Hij hield de klanten en de winkelbediende onder schot en dreigde te schieten als niet snel zijn eisen werden ingewiUigd. Fietser gebroken neus geslagen SCHIEDAM Een 24-jarige man is zaterdagmorgen om vijf uur op de Westvest een gebro ken neus geslagen door een man die hem stond op te wach ten. VoormoedeUjk betreft het een wraakactie. De fietser zou de andere man hebben aange geven voor het plegen van een vernieling. De poHtie zegt te weten wie de overvaller is, maar heeft nog geen arrestatie verricht. Drenken automobilist ramt paal SCHIEDAM Een dronken automobilist heeft dit weekein de een paal op de Vlaardinger- dijk geramd. Behalve dat zowel paal als auto rijp voor de sloop waren, kwam de man ook in het ziekenhuis terecht met let sel aan zijn gezicht. Nadat hij was behandeld werd hij voor verhoor en het afnemen van een bloedproef overgebracht naar het politiebureau/ alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 a i y -jw*, s «.//v //m 'W 'zr/v iWA*. -POflOOlO 00 AS-LU 1 WiïWS'w 'AoT l'5 s* IMOEZONDEN MEDEDELING

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1