Jozefwonlnger' moeten na slechte renovat e alsnog huurverhoging betalen Het Vrije Volk SCHIEDAM Schiedamse kerstbomen gaan naar VAM in Drente Dierentehuis werkt aan uitbreiding Hargahoeve Nutsbedrijven sterk voor spaarlampen Europese Topmerken Boze John de Kievith over oordeel rechter: 'Sommige gezinnen moeten vijfduizend gulden opbrengen' Cursisten exposeren in Schieland PAGINA 14 DONDERDAG 5 'JANUARI 198!T Door Rein Wolters SCHIEDAM Onder de bewo ners van de 213 'St. Jozefwonin gen' (Beverenstraat - Huijsmansstraat) heerst grote on rust door een veroordeling tot het met terugwerkende kracht betalen van een huurverhoging van 75 gul den per maand. „Deze uitspraak van de Rotterdamse rechtbank is een regelrechte slag in ons ge zicht," zegt een boze John de Kie vith van de Bewonersvereniging Schiedam-West. Als het vonnis tot uitvoer komt, zullen er bewoners zijn die ruim vijfduizend gulden moeten betalen. Dat is onmogelijk en te gek om los te lopen." Hij vervolgt strijdlustig.' „Bij deze uitspraak leggen wij ons niet neer. Na overleg met enkele lande lijke huurorganisaties gaat onze advocaat, mr, Vlaswinkel, waar schijnlijk cassatie van het vonnis vragen bij de Hoge Raad. Het is onverteerbaar dat volgens de Rot terdamse rechtbank de bewoners een ondeugdelijke woningrenova tie moeten slikken en voor deze Wanprestatie ook nog moeten beta len." ""Sinds 1982 knokt de Bewoners- hereniging Schiedam-West tegen de gevolgen van de slechte renova- tlè en probeert deze voor de bewo ners van de 213 woningen binnen de perken te houden. „Na lang touwtrekken is in opdracht van de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) een ruim vijftig klachten- punten (vooral vochtoverlast, hout- rot en slechte isolatie) omvattend herstelplan uitgevoerd waardoor het woongenot weer op een aan vaardbaar peil is gekomen," legt John de Kievith uit. Hij vervolgt: „De hoogte van de huur is al jarenlang onderwerp van processen en procedures. On langs nog oordeelde minister drs. E. Nijpels van VROM dat de reno vatie te slecht was uitgevoerd om er huurverhoging voor te vragen. Hij gaf daarom vrijstelling van de (verplichte) jaarlijkse huur verhoging. "De WBS wilde de be woners echter houden aan de vooraf aan de renovatie vastgestel de verhoging van 75 gulden per maand. De Kievith: „De kanton rechter oordeelde al eerder deze verhoging te hoog was en achtte 40 gulden voldoende. De woning- bouwverenigirj ging tegen zijn uitspraak in beroep bij de recht bank in Rotterdam. Op 23 decem ber heeft deze rechtbank vonnis gewezen. In tegenstelling tot de minister, de kantonrechter en uit spraken van de huurcommissie heeft de Rotterdamse rechter de slechte kwaliteit van de renovatie niet in zijn overweging betrokken. Hij oordeelde dat de verhoging van 75 gulden welgerechtvaar digd is." De Kievith verder: „Het belang rijkste argument van de rechter was dat de afgesproken renovatie- punten waren uitgevoerd en dat hij de technische realisatie daar van niet kon of niet wilde beoor delen. Zijn voor de bewoners te leurstellende uitspraak heeft ver regaande consequenties. De bewo ners die steeds de huurverhoging hebben geweigerd te betalen moe ten nu grote bedragen aan huur achterstand voldoen. Bewoners die de verhoging wel hebben betaald krijgen niet de aanzienlijke huur- teruggave die ze redelijkerwijs te verwachten hadden." Directeur mevrouw F.A. de Graaf van de Woningbouwvereni ging Schiedam was voor commen taar niet bereikbaar. Haar secreta resse meldde dat ze maandag te rugkeert van een korte vakantie. Door Ben van Haren SCHIEDAM In verscheidene gemeenten, bijvoorbeeld Vlaardin- gen en Maassluis, sjouwen kinde ren de laatste dagen met kerstbo men om ze in te le aren bij de ge meente. De jongelui vangen er een kwartje voor en de gemeente ver werkt op zeer milieuvriendelijke wijze de bomen door ze te versnip peren en in plantsoenen uit te strooien. Schiedam, dat op milieu gebied een naam te verdedigen heeft, biedt zijn jonge stadgenoten die mogelijkheid niet. „Niet meer," verbetert ons woordvoerder M. Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven ONS. „Ik herinner me nog, dat in vroe ger jaren wij als kinderen juist in Schiedam voor elke ingeleverde boom een dubbeltje en later een kwartje kregen, We moesten hem afleveren op de toenmalige zand vlakte in het Sterrebos Daarheen werd ook de grote officiële ge meentelijke kerstboom van de Koemarkt gesleept om op 1 of 2 ja nuari in een Nieuwjaarsvreugde vuur op te gaan." De massale, georganiseerde ver branding bestaat al vele jaren niet meer in Schiedam. Ook is er geen actie van de nutsbedrijven of Ge meentewerken om bomen in te za melen voor versnippering. Zelfs zijn er twee los van elkaar wer kende gemeentelijke diensten, die zich met het verwerken van afge dankte kerstbomen bezighouden. Dingenouts van de ONS signa leert, dat het voor de mensen van de straatdienst na de jaarwisseling altijd erg druk is. „De jongens heb ben niet alleen met kerstbomen te maken, maar moeten ook nog alle rotzooi opruimen die van het vuurwerk op straat achter is geble ven. De bomen die onze mensen van de reinigingsdienst ophalen, gaan rechtstreeks naar het laadsta- tion van de VAM, de Vuil Afvoer Maatschappij." Met treinwagons gaan de bomen tussen het andere huis- en straatvuil over de spoor rails van de Schiedamse Parallel weg naar de VAM-vestiging in het Drentse Wijster. „Die verwerking is dus ook milieuvriendelijk," con stateert Dingenouts. De grote kerstboom, die de ge meente traditioneel van Sandvik kreeg en welke van 8 tot 31 de cember op de Koemarkt stond, is die weg niet geaan. Hij is door de Plantsoenendienst van Gemeente werken weggehaald nadat electó- ciëns van de ONS de verlichting hadden verwijderd. Medewerker J. van Beers van de Plantsoenen dienst meldt, dat bij zijn dienst al le bomen versnipperd worden. „We krijgen hier honderden bomen. We gaan ze zelf ophalen als de mensen zoals net nog ie mand van de Johan de Wittsingel bellen, dat ergens stapels bo men liggen. Verder komen onze wijkploegen ze tegen bij hun dage lijkse werk. Er zijn ook mensen, die hier bomen komen inleveren. Maar betalen doen we er niets voor." Inzenden verhalen r is nog mogelijk SCHIEDAM Voor het derde achtereenvolgende jaar heeft de Stichting Filmclub weer* een ver halen- -en- gedichtenwedstrijd uit- leschrëven. De lengte vah een ver haal mag niet meer bedragen dan tweeduizend woorden en het moet duidelijk leesbaar zijn en voorzien van naam en adres. Het gebruik van een pseudoniem is toegestaan, mits de werkelijke naam bij de ju ry bekend is. De beste inzendingen worden gepubliceerd in het Filmbulletin. De inzendingen moeten uiterlijk ie laatste week van januari in het bezit van de jury zijn. De inzendingen moeten ge adresseerd zijn aan de Stichting Filmclub, postbus 4117, 3102 CC Schiedam. Rob Eekman verstrekt nadere inlichtingen via tel. 4263523 of 4273458. Maatschappelijk werk minder open SCHIEDAM Vanaf >2 januari zijn de Spreëk'uren van" dè' Stich ting Maatschappelijk -Werk;jinge: krompen. Van'maandag tot' en met vrydag ""kan^meif 9'nu^aéÖ° hef Broers-véld1421 nog*'terecht >lvari 09.00 tot 13.00 uur. De belangrijkste réden 'voor de inkrimping is de toegenomen be kendheid van het maatschappelijk werk. Om efficiëntie redenen wordt zoveel als maar mogelijk is gewerkt volgens afspraak. Tijdens en na de spreekuurtijden blijft de stichting telefonisch bereikbaar op werkdagen van 09.00 tot 17.30 uur. Buiten kantoortijden kan men gebruik maken van de etmaal-be reikbaarheidsdienst via het tele foonnummer 4731033. Onder dit nummer is ook mevrouw M. van Gorcom bereikbaar voor informa tie over gewijzigde spreekuren. Wï' Dierenverzorgster Yvonne Bezemer werkt in het asiel dagelijks aan het welzijn van honden en katten. Door Rein Wolters SCHIEDAM Allergie is het meest gebruikte argumunt om van een huisdier af te komen. „Maar de laatste jaren hoor ik ook steeds ARA FINK BASLER Mc GREGOR DEROFA LUCIA INA MARIANNE PARIS JEAN CLAIR KERKO JANINA SCHRECK ELVI PARISI PRESENCE BARUCCI SANDY DESIGN enz enz OP ALLE WINTERMANTELS, REGENMANTELS, BLAZERS, PAKJES JAPONNEN, COMBI'S, BLOUSES, ROKKEN, PANTALONS, JUMPERS EN VESTEN. Uitgezonderd onze vooqaarsmodellen. Modehuis Broersvest 109 -113 Schiedam Tel 010 - 4260399 Ook op maandagmiddag en donderdagavond geopend Ruime parkeergelegenheid t o ons modehuis meer dat men de verzorging niet meer kan bekostigen, dus dat men een huisdier uit economische over wegingen afstoot," ervaart beheer ster Clementine Biekmann van het dierentehuis Hargahoeve. Over de allergie-argument zegt ze: „Natuurlijk de goede niet te na gesproken het is verschrikke lijk als je wérkelijk aan een aller gie lijdt maar ik heb de stellige indruk dat het uitsluitend als smoes wordt gebruikt. Controleren kun je het vanzelf nooit." Clementine Biekmann, 34 jaar, werkt bijna zeven jaar op de Har gahoeve. In die jaren heeft ze naar schatting zo'n vijfduizend honden en katten zien komen en gaan. Het dierentehuis zelf bestaat ruim twaalf jaar. „Op dit moment ver zorgen we 18 honden en 24 kat ten," vertelt ze. Tijdens de jaar wisseling waren dat er héél wat meer. „Alle hokken zaten toen vol als gevolg van onze speciale vuur werkservice. In totaal hebben we 42 honden verzorgd, waarvan de helft speciaal was gebracht als be scherming tegen het lawaai en de angst voor vuurwerk," zegt ze en thousiast. De 'vuurwerkdrukte' verklaart Clementine Biekmann met: „Ik denk dat deze vorm van service verlening nu pas goed tot het pu bliek is doorgedrongen. In onze hokken was vrijwel geen vuur- werkgeknal te horen en bovendien staan de dieren hier constant on der toezicht. Voor de oudejaars nacht hanteren we ook een speci aal, goedkoop tarief: 12,50 gulden per hond." Tijdens de viering van oud en nieuw werden in het dierentehuis twee weggelopen 'vuurwerkhon den' opgevangen. „Intussen zijn deze dieren gelukkig afgehaald weer thuis in de vertrouwde omge ving bij hun eigen baasje," lacht de beheerster. Uiterst monter en met volop goede voornemens zijn de mede werkers van de Hargahoeve aan het nieuwe jaar begonnen. Trou wens een jaar waarin de harte- wens voor een buitenverblijf voor asielkatten en twee buitenkennels voor honden in vervulling gaat. „Eindelijk beschikken we over het benodigde geld om de verbouwing en uitbreiding te bekostigen," ver telt mevrouw Biekmann tevreden. „Het werk is in volle gang." Ze staat ook even stil hij een minder leuke kant van haar werk: het noodgedwongen laten inslapen van honden en katten. „Daar ont kom je soms niet aan. Dierenasiels die zeggen dat ze niet aan inslapen doen, liegen het, zegt ze fel. „Als asielhouder moetje soms beslissin gen, leuk of niet, om een eind aan een dierenleven te maken. Die be slissing wordt weloverwogen geno men in gevallen van ziekte, ouder dom of onverbeterlijk agressief ge drag. In die gevallen heb je geen keuze. De enige beslissing is dan over te gaan tot inslapen." Overigens is het mogelijk om vanuit het asiel een hond of poes te krijgen. Voordat de dieren wor den geplaatst zijn ze eerst medisch - gekeurd en ingeënt. Voor een hond wordt een vergoeding van 125 gul den gevraagd en voor een poes 65 gulden. De Hargahoeve is te vin den aan de Sportlaan 2 en is be reikbaar onder tel. 4714151. Ook heeft de Hargahoeve een pensionafdeling. Hier kunnen die ren worden ondergebracht tijdens bijvoorbeeld de vakantie. Afhan kelijk van de grootte van het dier kost de verzorging dertien tot ze ventien gulden per dag. Vorig jaar verzorgde het dieren tehuis Hargahoeve ongeveer zes honderd honden en tweehonderd vijftig katten. Vrijwel alle dieren vonden een nieuw tehuis. „Want dat is ons streven," zegt Clementi ne Biekmann. SCHIEDAM Jaarlijks kan aanzienlijk op de energierekening worden bespaard als thuis voor verlichting gebruik wordt gemaakt van bespaarlampen. In navolging van de succesvolle acue Zumig Stoken, heeft de gemeente zich aangesloten by de landelijk actie Zuinig Aan. Bij deze actie ligt het accent op de aanschaf van be spaarlampen. Voorlichter M.G.L. Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) schrijft in een voorlichtingsfolder: „Ook in onze stad houden we van comfort en ge zelligheid. In de huizen branden veel verschillende lampen. Binnen het huishouden slokt de verlich ting een groot deel van het elektriciteitsverbruik op. Natuur lijk is hekend dat wasautomaten, diepvriezers en koelkasten veel elektriciteit verbruiken. Maar dat het energieverbruik voor verlich ting per jaar hoger is dan het ener gieverbruik van een wasautomaat is minder bekend. Van alle apparatuur kan er op de verlichting het gemakkelijkst worden bespaard. In het gebruik zijn fluorescentielampen (tl-buizen) al een voorbeeld gebleken van energiebesparing. Al enige tijd zijn zogenaamde bespaarlampen in de winkel verkrijgbaar. Deze hebben een lichtopbrengst die is te verge lijken met een normale gloeilamp, maar gebruiken minder energie en besparen daardoor geld. Voor een lamp met een vergelijkbare licht opbrengst van 40 Watt is het ver bruik slechts 7 Watt." Ook belangrijk is te weten dat de besparingslamp ongeveer zes keer langer leeft dan een gewone gloeilamp. Spaarlampen zijn wel een stuk duurder, maar die extra kosten worden weer goedgemaakt door een lagere elektriciteitsnota. Het bevorderen van het gebruik van bespaarlampen past binnen het zuinige energiebeleid van de gemeente. Volgens de. Staatscou rant kan er door gebruik van be spaarlampen jaarlijks landelijk on geveer zeshonderd miljoen kubie ke meter aardgas worden be spaard. Deze besparing is een ge volg van een mindere noodzaak om elektriciteit op te wekken. Om elektriciteit op te wekken is aard gas nodig. Door de ONS is een folder uit gebracht over de energiebesparing. Ook adressen van winkeliers die de bespaarlampen in voorraad hebben, worden door de ONS ver strekt. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen via tel. 4622222. 'Anna Tristar' bij Filmclub SCHIEDAM Met de film Anna Trister' wordt zaterdag de maandelijkse cyclus van vrouwenfilms (mannen zijn ook welkom) voortgezet bij tie Stichting Filmclub aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.00 uur. Toegang vier gulden. De rolprent handelt over Anne Trister, een 25-jarige joodse vrouw, die na de dood van haar vader haar vriendin Alix Moison opzoekt in Canada. Zij is een 40-jarige psychologe. Anne probeert de onmetelij ke leegte die in haar is ontstaan op te vullen met de vraag naar grenzeloze liefde. Door een gig antische muurschildering te maken in een leeg gebouw, pro» beert ze de vormen en nonnen die haar beknellen te doorbre ken. SCHIEDAM Zestien cur sisten van de Schiedamse Kunstklas exposeren tot 14 fe bruari een selectie van hun werken in de publieksruimten van het Schieland-ziekenhuis. De groep bestaat uit amateurs die al enige tijd onder leiding van Maijo svan Soest bezig zyn4 hun creatieve mogelijkheden te' ontdenken en te ontwikkelen.In de polikliniek aan de Burg, Knappertlaan ex poseren: T.H. Smits, B. Tam- mens, H.Hendriks, E. Mols-de Reus, S. v.d. Vooren-Koster, I. Lems-van Goudriaan en M. Waardenburg. In het gebouw aan de Stadhouderslaan hangen werken van H. van Schie-van de Wolff, H. Tieman, M. Teeuw-Schepers, C. Vuyk-Bijle-4 veld, J. Schriek-Watkin, G. MolHnger, H. de Deugd, S. Pluimgraaff en E. Essens- Rademaker.De Vlaardinger Paul Doest exposeert bovendien in de vitrines van de Stadshou- derslaan. Na enkele jaren 'mod deren' met klein, is hij les gaan volgen bij Rien Galen op de Vrije Academie in zijn woon plaats in model- en portretboet- seren. Hij werkt met klein, gips, beton, lood/tinlegeringen en polyester en streeft ernaar rust in de mens weer te geven. De expositie in de Stadhou derslaan is dagelijks open van 09.00 tot 20.00 uur en in de po likliniek op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur. Cursus typen in De Erker SCHIEDAM In het wijk centrum De Erker start weer een dertig lessen durende cur sus machineschrijven. De les sen worden gehouden op maan dagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur en op maandagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Deelnemen kost negentig gulden exclusief lesmateriaal en examengeld. Voor nadere inlichtingen en inschrijvingen kan men zich wenden tot het wijkcentrum in de Jan van Avennesstraat 32, tel. 4267767. iitjartfinaie in Kleine Confiance SCHIEDAM Morgen, za terdag en zondag wordt de bil jartfinale le klas libre klein verspeeld in café De Kleine Confiance aan de Rotterdamse- dijk 56. De aanvang op morgen avond is om 19.30 uur en op za terdag en zondag om 12.30 uur. De wedstrijdleiding is in han den van de scheidsrechters G. Schaay en H. de Bie. Aai de finale doen mee de Vlaardingers J. van Swenden, B. van Reeven, M. den Hartog. R. Broos, P. Bouwhuis en B. Groen. De spelers C. van Ros sen en J. Mellaart verdedigen de eer van Schiedam. Toe schouwers zijn welkom. WS' 'fV «sffV INGEZONDEN MEDEDELING r z dp r> 7

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1