Bouwbedrijf investeert 30 min in bedrijvencomplex Schiedam Julianakerk aan de heidenen overgeleverd I Het Vrije Volk SCHIEDAM inde Severini m W&m Try out Dansgroep 4 PAGINA 12 ws ZATERDAG 7 JANUAR11989 Lokatie: tussen NS-station Rotterdam-West en Rijksweg A20. Bouw start in april Door Rein Wolters AMSTELVEEN/SCHIEDAM Bouwbedrijf Kantorenhuis BV uit Amstelveen heeft overeenstem ming bereikt met de gemeente 'Schiedam over de bouw van een groot bedrijvencomplex, dat zal verrijzen tussen het NS-station ^Rotterdam-West en de Rijksweg A20. Met de bouw van het com plex, dat overwegend uit kantoren zal bestaan, is naar schatting tus sen de dertig en veertig miljoen gulden gemoeid. Maandagmiddag zullen beide partijen de plannen presenteren in het Novotel in Schiedam. Het bouwontwerp voorziet in drie to renflats met parkeergarages, die zijn ontworpen door architecten bureau E. G. M. uit Dordrecht, het zelfde bureau dat het World Trade ,,Center in Rotterdam heeft ontwik keld. r Directeur A. N. M. Laarhoven van Kantorenhuis denkt onder de rook van Rotterdam goede zaken jte kunnen doen, ondanks de grote leegstand van kantoorruimte in de ^Maasstad. „De vierkante meter .'prijs in Rotterdam is een stuk ho ger dan waarvoor wij kantoor- ruimte verhuren. Ik denk dat ons complex in Schiedam juist een uit stekend alternatief is voor bedrij- g r,ven uit Rotterdam. Onze huurprijs is vastgesteld op rond de 200 gul den per vierkante meter per jaar. Dat is altijd nog tien gulden goed- koper dat het goedkoopste kanto- g renproject in Rotterdam. Boven- g dien hebben wij een ander voor- deel: onze kwaliteit is beter dan van wie ook," stelt hij. Laarhoven zegt voor Schiedam te hebben gekozen, omdat de Bran- dersstad bijzonder centraal ligt. „Een prima lokatie. Alle belangrij ke wegen liggen in de nabijheid, evenals het NS-station. Schiedam neemt een belangrijke plaats in in het Rijnmondgebied en dat zal al leen nog maar toenemen als straks de Beneluxtunnel en de Van Brie- nenoordbrug zijn verbreed." Kantorenhuis BV is een snel groeiende onderneming. Laarho- ven verklaart zijn spcces, door on der meer de.keuze, .voor de ver- Ne~ 'eïfA '■l fl ft f Het kantoren complex zoals dat voor onge veer veertig miljoen gul den binnen vier jaar zal zyn gereali seerd aan de noordkant van het NS- station West. De eerste paal voor de meest linkse flat gaat in april de grond in. Inzet: direc teur A. N. M. Laarhoven voor het Kan torenhuis in Amstelveen. derland heeft 80 percent van de kantoren een bezetting van bene den de tien personeelsleden. Dat betekent dat je met tien mensen kunt volstaan met een ruimte van ten hoogste 250 vierkante meter. Wanneer je de advertentieborden bij een stad als Rotterdam leest, dan zie dat de meeste te huur staande kantoorruimten groter zijn dan driehonderd vierkante nieter. Aan een bedrijf dat voldoende heeft aan honderd vierkante me ter, raak je dat niet kwijt. Veel te veel makelaars gokken op bedrij ven met meer dan den personeels leden. Daarmee ^isj/de['fgfpt^;.ïeeg- stand van kantoorruimte in een grote stad als Rotterdam ver klaard," licht hij zijn bedrijfsfilo sofie toe. ledereen Hoewel Laarhoven verklaart te bouwen voor kleine kantoorbedrij- ven, versmaadt hij de grotere niet. „In ons ontwerp is plaats voor ie dereen. Binnen het bouwplan is rekening gehouden met de moge lijkheid om iedere, negentig centi- meter scheidingswanden te kun- j nen^plaajsen^OpjelkeiV^jdieping js rthet inmgeïyk fapart itoegankeiijke kantoren van iedere gewenste af meting te realiseren. De kantoren houden hun eigen ingang, gardero be en toilet. Centraal binnen onze gebouwen zijn de liften, trappen huizen en natuurlijk de hoofdin gang van het gebouw." Ruim twee jaar geleden is Kan torenhuis BV de onderhandelingen met de gemeente Schiedam aange gaan. „Burgemeester Scheeres heeft zich in de besprekingen steeds positief, maar strikt zakelijk opgesteld. Hij is een man met wie het goed zaken doen is. Mede dópr ^jn.,inbreng is het zo voorspqëaig ,tóu resultaat gekomen," compli menteert directeur Laarhoven. Binnen enkele weken hoopt Kantorenhuis NV de contracten met een aantal huurders rond te hebben. Wanneer de handtekenin gen zijn gezet, gaat de eerste paal omstreeks april de grond in voor de bouw van de eerste torenflat. Hoewel directeur Laarhoven geen namen wil noemen, is het vrijwel zeker dat enkele bekende Rotter damse bedrijven naar Schiedam zullen verhuizen. Als de prognoses juist zijn, dan wordt over vier jaar de laatste hand'gelegd* aan de der de en laatste torenflat. Kantorenhuis NV»-is van'oor- sprong een bedrijf dat scholen en sporthallen bouwde. Directeur Laarhoven: „Daar kwam een jaar of tien terug de klad in. Ons be drijf schakelde daarom over op de bouw van bijzondere kantoorpan den en -complexen. Gezien het suc ces mogen we tevreden zijn." Kan torenhuis heeft intussen panden gebouwd in Venlo, Apeldoorn, Houten, Arnhem, Amstelveen en Leiden. Behalve met eigen project beleggingen houdt het bedrijf zich ook bezig met opdrachten van der den. Het Kantorenhuis Schiedam, zo als het project officieel heet, gaat bestaan uit drie afzonderlijke kan toorgebouwen met in totaal 14.500 vierkante meter vloeroppervlak. Ln drie afzonderlijke fasen wordt het complex gebouwd. Het eerste gebouw bestaat uit tien verdiepin gen en omvat circa 5500 vierkante meter. Daarna volgen er nog twee gebouwen, één van respectievelijk negen verdiepingen en ongeveer 4850 vierkante meter en één van acht bouwlagen en zo'n 4200 vier kante meter. In totaal zijn er vier honderd parkeerplaatsen op eigen terrein geprojecteerd. Aangren zend zijn er nog veel openbare par keerplaatsen. Directeur Laarhoven: „Een Kantorenhuis is een zorgvuldig af gewogen concept van individuele en gezamenlijke voorzieningen. Voor representatieve- of recreatie ve doeleinden hebben de gebrui kers van de bovenste twee verdie pingen de beschikking over een dakterras. Binnen het complex zijn vergaande maatregelen geno men voor automatiseringen van systemen van „nu ten, in.,;de toe komst.!' SCHIEDAM De Rotter damse Dansgroep verzorgt op vrijdag 13 januari een try out in het Passage Theater. De drie choreografieën zijn: 'Event Ho- rizon' {Randy Warshaw), 'Muddie' (Shusaka Takeuchi) en 'Moonlight' (Ton Simons). Aan vang 20.15 uur. Toegang vijf tien gulden. Anton Geesink Band in De Tender SCHIEDAM De Anton Geesink Band treedt op donder dag 12 januari op in het thea tercafé De Tender in het Passa ge Theater. Aanvang 21.30 uur en gratis toegang. De groep brengt een swingende combina tie van rock roll en rytm blues. Schminkfe$tl|n in Teerstoof SCHIEDAM Clowns en boeienkoning Houdini komen op zaterdag 14 januari langs in theater De Teerstoof bij het schminkfestijn van Zaprarap. Houdini beeft al een zware loopbaan achter de rug met hoogte- en dieptepunten. Gezien de risico's van zijn vak heeft hij nogal wat moeite om ge schikte assistenten te vinden. Dus zoekt hij vrijwilligers in het publiek. Aanvang 14.00 uur. Toegang 3,75 gulden. Door Han van der Horst SCHIEDAM Voor gerefor meerd Schiedam bood 1988 een treurig uiteinde. Waar eens de trotse Julianakerk zich verhief, rest nu slechts een treurige puin hoop. Waar ooit het onversneden woord Gods werd gepredikt, ver rijst straks een bolwerk van we reldgelijkvormigheid. Want er komen luxe-appartementen, be stemd voor het soort mensen, te gen wie de gereformeerde kerk eigenlijk is opgericht. Met de afbraak van dit bede huis is het laatste traditioneel stukje Gereformeerd Schiedam met de grond gelijk gemaakt. Een dikke honderd jaar gele den waren de meeste Schiedamse 'hervormden niet erg tevreden "met wat in de Grote Kerk ge preekt werd. Daar stonden name- lijk vrijzinnige dominees die paar hun zin een veel te weinig letterlijke interrelatie van de -'bijbel gaven. Toch bleven zij ge handhaafd, omdat in die tijd de rijken in de kerk letterlijk en fi guurlijk de dienst uitmaakten. Dat leidde tot steeds meer verzet ën de Nederlands Hervormde Kerk is zowat de eerste Neder landse organisatie die echt gede mocratiseerd werd. In Schiedam moesten als'gevolg daarvan alle vrijzinnige dominees op een na plaats maken voor orthodoxe col lega's. Die ene was Francois Ha- verschmidt, landelijk beroemd onder zijn dichtersnaam Piet 'Paaltjes. Haverschmidt sloot zich aan bij de Nederlandse Protest antenbond, een soort onderver eniging van de Hervormde Kerk, die in Schiedam tot op de huidi- 'ge dag een eigen kerkgebouw heeft op de hoek van de West- 1 vest en de Walvisstraat. Het ademt nog steeds 'een uiterst def tige sfeer, ook al voelen sinds jaar en dag gelovige socialisten zich juist in die kleine gemeente op hun gemak. Fusie In 1885 maakte de dominee- journalist Abraham Kuyper zich met zijn orthodoxe aanhangers los van de Hervormde Kerk, om dat die ondanks de democratise ring niet rechtzinnig genoeg was. Kuyper stichtte een eigen dole rende kerk, die later fuseerde met een andere afscheidingsbe weging uit de Hervormde kerk die al vijftig jaar op eigen benen stond. Dat werd de Gereformeer de Kerk. Archieftekening van de eens zo trotse Julianakerk: op de puinho pen worden luxe-appartementen gebouwd. De Schiedamse gereformeer den gingen ter kerke op twee plekken: het bedehuis van hun fusiegenoten aan de Lange Nieuwstraat (nog steeds een kerk, maar nu van de zo onge veer strengste soort protestanten die Nederland kent) en in een nieuw gebouw aan de Rotter- damsedijk, dat een paar jaar ge leden is afgebroken en waar in middels ook huizen zijn ge bouwd. Vooral dat nieuwe gebouw vertelde veel over de mentaliteit van de gereformeerden. Van bui ten maakte het een zeer eenvou dige indruk, al was het alleen maar omdat het benedendijks stond en een weinig indrukwek kende voorgevel had. Daarop prijkte een verwijzing naar de bijbel, maar niet het bedoelde vers zelf. Dat kenden de gelovi gen kenden wel uit hun hoofd. Binnen trof de verbaasde bezoe ker een enorme ruimte aan. Want de gereformeerden hielden niet van uiterlijke opschik, maar je moest ze niet onderschatten. Toch had Abraham Kuyper maar een beperkt aantal her vormden meegekregen. De gere formeerden maakten nooit meer uit dan een percent of zeven van- de bevolking. Maar ze waren wel actief. Gereformeerden namen net als de eerste socialisten in die tijd geen genoegen met de sa menleving, zoals die toen was. Ze stonden een maatschappij voor, waar het Woord Gods richtsnoer was van alle handelen en ze ge bruikten elk wettig middel om dat.doel te bereiken. Bij gebrek aan de macht van het getal moest het ideaal maar verwezen lijkt worden via kwaliteit. Gereformeerden moesten veel lezen en studeren. Talentvolle dominees en strenge ouderlingen zorgden er wel voor, dat de gods dienstplichten uiterst serieus werden genomen. Een goede ge reformeerde nam het geloof niet alleen ernstig, maar kon het ook welsprekend in woord en ge schrift verdedigen. Dat leerde je op de Christelijke Jongemannen Vereniging, waar het debat met de bijbel open op tafel hoog in aanzien stond. De gere formeerden hadden in Schiedam dan ook een onevenredig grote invloed."Zij leverden in de eerste helft van deze eeuw bijvoorbeeld de twee legendarische wethou ders Goslinga en Boddeüs, waar Piet de Bruin, hun socialistische collega, maar met moeite tegenop kon. Dezelfde vijand Er bestond trouwens wel een onderhuidse waardering voor el kaar. De socialisten en de gere formeerden hadden iets gemeen. Het waren allebei bewegingen van kleyne luyden term van Kuyper tegen de rijken en de grote hanzen die zich van God noch gebod iets aantrokken. Ze hadden een beetje dezelfde vij and. Alleen wilden ze verschil lende dingen. De socialisten vochten voor rechtvaardigheid, de gereforméerden voor bijbelse gerechtigheid, maar bij die bij belse gerechtigheid hoorde, dat het gezag van God kwam. Ze kreeg dan ook heel rechtse trek ken, vooral toen Kuypers opvol ger, de oliebaron Colijn, het met zijn bezuinigingspolitiek voor het zeggen kreeg. In die kale crisisjaren lever den de gereformeerden hun laat ste grote prestatie: ze bouwden de fraaie Julianakerk. Die doet een beetje aan Colijn denken, want het is wel een gereformeer de kerk, maar in tegenstelling tot het vollme gebouw op de Rotter- damsedijk zat in de architectuur net zoveel deftigheid als in de villa's erom heen. Waren de ge reformeerden zelf groots gewor den? Nee, ze hadden zich genes teld midden in Schiedams duur ste en meest vrijzinnige wijk. Die kreeg een lesje. De gerefor meerden bleven zichzelf tot op de huidige dag. Dat merk je, als je het gelovige volk op ziet trek ken naar hun na-oorlogse kerk op de Honnerlage Gretelaan, of als je de tongval hoort van hun predikanten. Maar hoe dan ook: ze hebben een stuk grond en een vertrouwd gebouw prijs gegeven aan de gro te heren en de rijken. De schrift is duidelijk: eerder zal een ka msol gaan door het oog van de naald dan dat een rijke het rijk der hemelen binnentreedt. De Julianakerk is aan de heidenen overgeleverd. Je kunt daar lang of kort over praten. Het blijft een nederlaag. SCHIEDAM In de boekuit- stallingen van alle filialen van de Openbare Bibliotheek wordt dit jaar extra aandacht besteed aan de verschillende roman-genres. Deze maand staat de streekroman cen traal. Het zijn gezellige en plezieri ge verhalen over het leven op het platte land. In de maand mei staan de de tectives, spionage- en avonturenro mans centraal. Dit deel van de presentatie wordt landelijk onder steund door de stichting CPNB (Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek). Tijdens de va kantiemaand juli staan de humo ristische romans in het middel punt van de belangstelling. Okto ber is de science-fiction maand en november staat in het teken van de oorlogsromans. December, ten slotte, biedt dik ke leesstof aan in historische ro mans. Bij elke boekuitstalling zijn gratis folders beschikbaar, waarin in het kort iets wordt beschreven over het genre en waarin een lijst je schrijvers en hun werk als lees- tip staat opgenomen. Heemtuïn zoekt nieuwe gidsen SCHIEDAM De werkgroep Heemtuin zoekt voor de tuin in het Prinses Beatrixpark nieuwe vrijwilligers. Het gaat hierbij om mensen die rondleidingen willen geven, hierbij willen assisteren of willen helpen bij de voorbereidin gen. In de werkgroep zijn natuurver- enigingen vertegenwoordigd, zoals het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN), de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) en de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstu die (NJN). Uiteraard zitten,er ook mensen in die geïnteresseerd zijn in de natuur, en niet gebonden zijn aan een vereniging. Er bestaat steeds meer belang stelling voöf1 dè maantfeTijkse wan delingen doordeHeemtuin'van het Prinses Beatrixpark. Vijftig tot zeventig deelnemers is geen uit zondering. De afdeling plantsoe nen begon in het vooijaar van 1988 met het organiseren van ex cursies. In de heemtuin wordt een beeld gegeven van de natuur zoals die in de omgeving voorkomt. Zo zijn er in de tuin een terp, dijk, sloten, kleiput, plas met moe rasgebiedje, griend, hooilandjes, graanakker, houtwallen en vogel bosjes. In dit stukje landschap ko men tevens planten voor die in middels zeldzaam zijn. n museum Boymans-van Beuningen is een tentoon stelling te zien van Rem- brandts die sinds kort geen Rembrandts meer zijn en dat ook nooit zijn geweest, maar het werk van leerlingen en volgelin gen van de meester. Een boei end gegeven, dat eens te meer de vraag oproept waar het in de kunst om gaat, om de naam of om het werk. Je ziet dat vaak in een museum: men kijkt eerst naar het titel- kaartje naast een kunstwerk, al vorens zich aan kijkgenot over te geven, want voor je het weet sta je iets te bewonderen dat geen naam mag hebben, althans iets dat niet het keurmerk van de topkunst draagt. Duizenden museumbezoekers hebben jarenlang naar Rem brandts gekeken zonder te we ten dat het geen Rembrandts waren. Er staat Rembrandt op, dus zal het een Rembrandt zijn. Kunsthandelaren hebben de kunstverzamelaars een poot uit gedraaid en museumdirecteuren en conservators een oor aan ge naaid. Kijken, goed kijken naar kunst is misschien wel moeilij ker dan kunst maken. De kunstminnaar beoordeelt een kunstwerk naar zijn intrinsieke waarde, dus wat het is of voor stelt, de kunsthandelaar en meestal ook de verzamelaar naar wat de investering waard is. Maar er zijn ook lieden bij wie de liefde voor de kunst en een goede handelsgeest in een ziel verkeren. Zo vertelde een vriend, die ik hier K. zal noe men, mij het volgende verhaal: K. had in een arme periode nog een paar knaken om het week einde door te komen. Daarom ging hij op zaterdagochtend naar de markt om een krop sla en een makreel te kopen. Op de rommelmarkt viel zijn oog op een schilderij, waarvan hij dacht dat het een Vroege Jan Cremer was. Maar dat was niet zo. Terwijl K. het schilderij be keek, vroeg de koopman of hij in kunst was geïnteresseerd. In dat geval had hij nog iets in zijn bestelwagen liggen. De koopman haalde een map te voorschijn, waarin tekeningen, etsen en litho's van bekende kunstenaars zaten. Ze waren bij elkaar wel de zeshonderd gulden waard die de koopman er voor vroeg. Maar K. had dus geen zes honderd gulden. Hij bladerde de map door en zag een prachtige litho van de Italiaanse futurist Severini, die was alleen al het tienvoudige van de hele map waard. Maar de koopman wilde alles of niets verkopen. Het was voor K. niet een kwestie van ko pen of een lege maag, of een paar dagen bij vrienden eten, hij had gewoon niks te makken, behalve een krop sla en een ma kreel. Toen hij die had gekocht liep hij nog eens langs de koopman. „Zo ben je daar alweer," zei deze. „Ja," zei K„ „ik zou toch wel graag die ene litho kopen." „Hoezo?", vroeg de koopman nu argwanend. „Nou, gewoon, om dat een vriend van my die ge maakt heeft," viel het K. in te zeggen, want het is veiliger om slapende honden wakker te ma ken dan marktkooplui. „Geef er dan maar veertig piek voor", zei de koopman. „Ik moet er toch nog even over nadenken," zei K. Hij liep naar een telefooncel en belde met het kwartje dat de visboer hem met een vette hand van zijn knaak had teruggegeven een paar vrienden die hem misschien veertig gulden konden lenen. Dat lukte ten slotte. Hij het geld opgehaald en als een haas terug naar de koopman. Zo kwam hij in het bezit van een originele li tho van Severini (1883-1966), die hij ingelijst in zijn kamer hing tegenover een schilderij van Bart van der Leek, dat hij ook al voor weinig op de rom melmarkt had gescoord. Maar nu komt de clou van het verhaal. Enige tijd later komt er iemand bij K. op bezoek en die zegt, zittend met zijn rug naar de Severini: „Goh, hoe kom je aan die Van der Leek?" Waarna hij een verhaal begint te vertel len over een vriend van hem die op de rommelmarkt een map ziet liggen met tekeningen, etsen en litho's van bekende kunste naars, waarbij een echte, origi nele Severini zat. De koopman vroeg zeshonderd gulden, maar zijn vriend had dat bedrag niet op zak, hij spoedde zich naar een café en belde daar vrienden om te vragen of ze hem het geld konden lenen. Eindelijk kon hij de koopman gelukkig maken, en hij dacht ook zichzelf, maar toen hij thuis de koordjes van de map had los gemaakt en de kunstwerken doornam, bleek die Severini er niet meer bij te zitten. „Ik heb maar niet verteld waar die wel hangt," zei K. „En ik heb ook niet gevraagd wie de ongelukkige is, maar ik kom vast nog wel eens iemand tegen die me een verhaal vertelt over een map van de rommelmarkt waaruit op wonderbaarlijke wij ze een litho verdwenen is." Rien Vroegindewey K sAf'v' y. 'v? 'WW 5 t, '-"Z k iïf mu»/. Wlrnm is\f\ r»n f r" f "V -c/ u vil iv) ill iIJ'J ibbD iliJUi.,! ib AU ij rof jr*in «mi i'Mfïc.ni 'ud »m jnni n'WBJU n «of nbD jpjyfi ibr> f .uuMwJi Ju JiUlcw»

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1