PvdA luidt nieuwe jaar in Goedendorp leidt ODO naar zege Het Windas na brand weer n gebruik Veel handen op drukke receptie m Dulfer en Venturini inspireren UVG Tinkhof maakt zich onnodig zorgen Het Vrije Volk SCHIEDAM oep, cabaret én peptalk van Europarlementariër D'Ancona fjr* Vlees met scherven Inbraken Kadett verdwenen \?-ï< -sïfiii'-'- ■ïfCi PAGINA 6 MAANDAG 9 JANUAR11989 SCHIEDAM Een politieke primeur voor Schiedam: de cam pagne van de PvdA voor de verkie zingen van het Europees Parle ment ging afgelopen zaterdag van start in zaal Irene. Europarlemen tariër Hedy d'Ancona was te gast op de nieuwjaarsbijeenkomst van de Schiedamse PvdA-afdeling en vuurde in de aanloop naar de elec torale krachtmeting in juni alvast wat schoten voor de boeg af. De socialisten zullen m 1989 nauwelijks gelegenheid hebben om op hun lauweren te rusten. Het wordt hoog tijd dat Europees links de krachten gaat bundelen. Want, zo hield D'Ancona haar gehoor voor, anders dreigt er het 'Europa van de Kooplieden' te ontstaan. „De grote ondernemingen, de werkgevers, hebben al veel eerder in de gaten gehad welke mogelijk heden Europa voor hen bood, ter wijl wij onze tijd verdeden met de taildiscussies. Zo kon het een paar jaar geleden nog gebeuren dat rechts met een effectieve lobby de zogeheten Vredeling-richtlijn wist te torpederen, die moest leiden tot meer zeggenschap voor werkne mers." Sinds ruim een jaar is er echter een kentering opgetreden, signa leerde de volksvertegenwoordig ster. Zo zien ook de vakbonden in middels in dat er op het Europese platform heel wat te bereiken valt, bijvoorbeeld op het gebied van ar beidsomstandigheden en medezeg genschap, „En neem nou die har monisatie. Lubbers grijpt het slechte stelsel van sociale zeker heid in andere lidstaten aan om het onze af te breken, onder het mom van harmonisatie. Maar er staat wel degelijk in allerlei Euro pese verdragen dat eenmaal ver worven rechten niet teruggedraaid mogen worden. Harmonisatie bete kent: omhoog. Daar moeten socia listen op blijven wijzen," aldus D' Ancona. Zij bestreed dat er geen geld zou zijn voor het opzetten van een so ciale wetgeving in de armere lid staten. „Economen verwachten maar liefst zeven tot acht percent groei als gevolg van de grotere, in terne markt. Het geld dat dan ver diend wordt moet naar onze me ning voor een belangrijk deel be steed worden om de welvaart in dit werelddeel eerlijker te verde len." De socialiste benadrukte dat groei beslist niet het antwoord is op alle vragen en problemen. Het moet een selectieve groei zijn, ge bonden aan scherp omschreven voorwaarden. „We mogen niet doorgaan met de verzieking van het milieu en de uitputting van schaarse energiebronnen. We mo gen het de vervuilende industrieën niet te gemakkelijk maken." Om te komen tot een Europa met een menselijk gezicht zouden de socia listen in Europees verband nauw moeten samenwerken met de mi lieubeweging, de vakbeweging en belangengroeperingen van vrou wen, jongeren en migranten, be sloot D'Ancona haar speech. Een van de Schiedamse leden wilde var de spreekster graag ho ren hoe 'ons kleine landje' ooit kan opboksen tegen machten als Frankrijk en Duitsland. En Enge land, vulde een oudere partijgang ster nog aan, „want die zitten ons ook altijd dwars." Het viel volgens D'Ancona best nog wel mee met de vaderlandse invloed: „Er wordt heus wel naar ons geluisterd. Neem nou de SPD, die machtige Duitse zusterpartij. Die dachten eerst heel anders over ontwape ning, maar inmiddels hebben ze ons standpunt overgenomen." Om een beetje bij te komen van alle politieke slogans en intentie verklaringen zorgde het Haagse Kringloop cabaret tussen de bedrij ven door voor toepasselijke ver strooiing. Terwijl de Schiedamse socialisten hun Europa-soep nuttig den, deden de milieu-cabaretiers de jacht-discussie op het toneel nog eens dunnetjes over ('zij het zon der de voorzitter van het Wereld Natuurfonds, die verhinderd was wegens een jachtpartijtje op Noord-Sumatra') en bezongen zij het lot van de bananenschil in tij den van afvalscheiding: 'Ben ik te min, omdat jouw soort in een an dere bak gaat, dan de mijne?" En ondanks het Europese tintje van de bijeenkomst sloten de Ha genaars oer-Hollands af: Waar de blanke top der dui nen/ nergens in de verte gloort/ en het bronsgroen eikenhout! tot de afwezige behoort/ waar het groen, groen knollenland/ nog nauwelijks te vinden is/ ons boot je nergens zachtkens glijdt/ en je bijna denkt 'er is iets mis j daar dank ik Gert en zijn Hermien/ die op de Dam nog duiven zien. MAASSLUIS Het korfbalte am van ODO heeft de wedstrijd te gen Albatros zeer moeizaam in een overwinning (46) kunnen omzet ten. Er werd voor korfbalbegrip pen zeer weinig gescoord. De ver dedigingen waren erg sterk. Bij de pauze stond ODO nog met 21 achter, maar in de tweede helft kreeg ODO wat meer zelfvertrou wen en drukte dat uit in nog vijf doelpunten. En omdat Albatros er maar drie inschoot, ging de zege naar Maasland. ODO kwam door deze zege op de tweede plaats te staan. Henk Goedendorp scoorde driemaal. V riendenschaar hOranj e Nassau 19—14 (12—5). Een da nig gehandicapt Oranje Nassau heeft het Vriendenschaar niet moeilijk kunnen maken. Marcel Voskamp wacht een operatie en speelt dit seizoen niet meer. En Rob Eigenraam is in militaire dienst. Zij werden verdienstelijk vervangen door René Kooyman en Kees van de Kooy. Door deze wis sels draaiden de vakken niet op volle sterkte. Vooral in de verde digingen werden er fouten ge maakt. De tweede helft ging stuk ken heter, maar de overwinning bleef in Hardinxveld. Rolf Piek scoorde viermaal. Vlaardingen-Archipel 11—13 (76). Vlaardingen heeft deze wedstrijd te gemakkelijk aange pakt. Archipel had pas vijf punten en was dus een tegenstander om te verslaan. Vlaardingen stond dan ook haast de gehele wedstrijd op voorsprong. Steeds met twee doel punten verschil. Maar bij 119 kreeg Archipel vleugels, Vlaardin gen verdedigde erg slapjes en daar profiteerden de Amsterdammers goed van. Via 1111 werd het uit eindelijk U13. Ook al omdat de Vlaardingers er toen zelf al lang niet meer in geloofden. Rik Brou wer scoorde viermaal voor de Vlaardingers. SSC Harga—ODO(d) 9—7 (54). In een rommelige wed strijd heeft Harga de punten in Schiedam gehouden. Voor de Schiedammers leek de wedstrijd een makkie. Zij namen een 3O voorsprong, maar ODO dacht daar even anders over, want het kwam eerst op gelijke hoogte en nam zelfs een voorsprong, 34. Harga gooide er een schepje op en Harga kwam op 64 voorsprong te staan. Weer kwam ODO terug en boog de achterstand weer om in een voorsprong, en toen vond Har ga het welletjes en finishte uitein delijk op een 97 eindstand. On- no Sluimer schoot driemaal raak voor Harga. MaassluisDKC 127 (53). Het is een harde pot korf bal geworden tussen Maassluis en DKC. Toch ging het nooit over de schreef. Maassluis was de betere ploeg en drukte dat dan ook uit in doelpunten. Via 75 werd het met nog een kwartier te spelen 127. Deze voorsprong werd niet meer uit handen gegeven. Martha van de Gaag was erg goed op dreef en scoorde liefst viermaal voor de Maassluisenaren. SpiritVitesse 1211. In een zinderende partij korfbal hebben Spirit en Vitesse reklame gemaakt voor het korfbal. Twee volkomen' gelijkwaardige ploegen bestreden elkaar op het scherpst van de sne de. Bij Spirit lukte ook alles. De kleine kansjes werden dan ook dit maal benut. Bij 129 leek de strijd al beslist, maar Vitesse dacht daar anders over, want het kwam nog tot 1211 terug. En Spirit speelde hierna koel naar de zege. Chnstiaan van Leeuwen scoorde driemaal voor Spirit. Korbis—ODI 13—3 (52). Slechts 5 minuten heeft ODI Kor bis bij kunnen houden. Toen brak het doelpuntengeweld los voor Korbis. Ondanks het weer meespe len van Hans Seip kon ODI geen tegenstand meer bieden. Uiteinde lijk werden de Schiedammers op gerold met 133. Hans Seip scoor de toch weer tweemaal voor de Schiedammers. Phoenix(z)Succes 136 (71). Succes heeft weinig kans gekregen van Phoenix. Het team van Phoenix kwam nogal irrite rend over en daar had Succes geen antwoord op. „Wij benutten te weinig kansen om bij te blijven en er een spannende wedstrijd van de maken," aldus Leo Kruining. Bij rust keek Succes al tegen een 71 achterstand aan. Toen was de wedstrijd eigenlijk al beslist. Het werd uiteindelijk 136. Kees Jonkman schoot tweemaal raak voor Succes. MIE WvÈffirt'* 'h?' e/£m. I SCHIEDAM Met het hijsen 'van een vlag heeft burgemeester drs. R. Scheeres vanmorgen de openbare basischóol Het Windas weer1 in gebruik gesteld.' In juni bral:.er.in,de .school aan de.Nach- De bel voor een nieuwe ronde in een als nieuw schoolgebouw. tegaal brand uit. Het gebouw is eerste schooldag in het nieuwe goed schooljaar," aldus vanmorgen schoongemaakt en gedeeltelijk her- jaar meteen feestelijk verlopen. Ze directeur J. Stijger van Het Win- houwd. Namens het gemeentebe- kregen een tractatie en als verras- das. stuur overhandigde de b'urgemees- sing bovendien een balpen met ter een nieuwe schoolbel. daarin gegraveerd de naam van de Voor de 195 leerlingen is deze school. „En nu werken aan een Bijna duizend mensen hebben zaterdagavond in De Korenbeurs de nieuwjaarreceptie van het ge meentebestuur bezocht. Het was een geanimeerde en sfeervolle bijeenkomst. Burgemeester Scheer es en de wethouders Hafkamp, Wiegman, Van Kleef en Zijdeveld (links op de foto) hadden het bij zonder druk met het schudden van de honderden handen en het in ontvangst nemen van goede wensen. Het aantal bezoekers was het dubbele van vorig jaar. SCHIEDAM De vrouwen van UVG zijn de tweede helft van de zaalcompetitie goed van start ge gaan met een 1916 overwinning op het Amsterdamse Niloc. Na een snelle 20 opening kreeg UVG het moeilijk en liep dan ook een 45 achterstand op. Vanaf dat moment kwam Ingrid Dulfer binnen de lij nen, die rust in de Schiedamse verdediging bracht. UVG kon de strijd weer in handen nemen en via 95 naar een 137 ruststand uitlopen. Hiermee was de strijd duidelijk gestreden, want Niloc kon in de tweede helft de achter stand niet verkleinen. In de slotfase liet UVG de teu-' gels wat vieren. Via 1712 en 1715 kwamen de Amsterdamse terug tot 1916. De terugkeer van Ingrid Dulfer en Angela Venturini, na hun Australië-trip met het Ne derlands cricketteam, bracht dui delijk rust in de UVG-formatie. Topscorer; Sonja van Velzen 5, In grid Dulfer en Vallie Kolditz 3x, In de le divisie B heeft D'WS de punten uit handen gegeven tegen Animo. Na een 34 ruststand, kwam het in de slotfase tot een 911 voorsprong, maar in plaats van de voorsprong te verdedigen, trachtte men via solistisch optre den de stand te vergroten. Dat pakte verkeerd uit, waardoor Ani mo een 1211 zege boekte. WIK liet het er tegen De Tref fers lelijk bij zitten en verloor met 1610. HVC had de handen vol aan De Meeuwen, maar kwam via 21 tot een 106 overwinning. Hollandiaan kreeg van Spartaan alle ruimte en boekte een 115 zege. De mannen van WIK kregen in Zeeland geen loon naar werken te gen EMM. Kansen werden er vol op gecreëerd, maar de schoten weigerden doel te treffen, zodat met 1313 genoegen moest wor den genomen. UVG haalde weer wat oude getrouwen in de basis en konden daardoor de Quintus-reser- ves met 17-14 de baas blijven. DWS stuitte in Rotterdam op een grof spelend Roda, dat na een 58 ruststand met 919 werd ge klopt. In de derby HVCHollandi aan had HVC van meet af aan een kleine achterstand, .die het in de slotfase ging inlopen, maar toen tijd tekort kwam: 1718. SCHIEDAM In de nationale competitie stond de laatste ronde van de eerste competitiehelft op het programma. Rijnmond moest daarvoor naar de nummer 3 van de ranglijst, het Amersfoortse Voll- kei. Vooraf had trainer/coach Joop Tinkhof nog zijn zorgen, om dat middenblokkeerder Peter Fleischmann wegens een spierbles sure niet kon spelen en zijn andere middenman Ron van Lubeck al ge ruime tijd niet gespeeld en ge traind had. Achteraf bleek zijn zorg overbodig, omdat in een ma tig duel de thuisploeg nog veel meer fouten maakte dan zijn eigen team. In de eerste set leverde dat een 1015 setzege voor de koplopers van de tweede divisie B op. In de derde set liep Vollkei uit naar een. 80 stand. Tinkhof greep vervol gens in door Lennaert Amersfoort de plaats van Wim-Jan Goedknegt te laten innemen. Rijnmond kon hierna terugkomen tot 1312 maar twee misverstanden zorgden ervoor dat de winst met 1512 naar Vollkei ging. In de volgende set een omge keerd beeld. Nu liep Rijnmond uit naar 06, gaf de gastheren ver volgens de kans terug te komen tot 66, waarna de ploeg ineens geen kansen meer weggaf en via 615 de stand op 12 bracht. Hierna was het verzet van de Amersfoor- ters gebroken. Met ruime 415 cijfers werd het 13 Waardoor Rijnmond halverwege de competi tie met 30 uit 11 alleen nog door Ekspalvo met 27 uit 11 enigzins bedreigd wordt. Vollkei volgt nu al op 9 punten. Het vrouwenteam van. Rijn mond heeft zich'in het districtsbe kertoernooi via een 13 overwin ning in Alblasserdam op Smash '66 geplaatst voor de vierde ronde. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 SCHIEDAM, i.fMeu .een straatsteen is gistermorgen eerst een ruit-vernield van sla gerij Pim van.Eijkaah..de Hoog straat en vervolgens een greep' in de etalage gedaan. Getuigen zagen 'de dader met vlees weg lopen in de richting van het Broersveld. Vermoedelijk met een valse sleutel is de toegang verschaft tot een woning aan de Singel. Persoonlijke bescheiden, een video en een fotocamera wor den vermist. Van een woning aan de Prins Bdrnhardlaan werd in de afgelopen nacht de keukendeur geforceerd. Er wordt een draagbare kleuren-tv vermist. Gepakt in Italia Een 38-jarige Rotterdammer, werd vanmorgen omstreeks vier "uur op de Hoogstraat door de politie aangehouden. Getui gen hadden glasgerinkel ge hoord en zagen even later een man het restaurant Italia bin nengaan. De politie stoorde hem bij het lichten van de kas sa. Een bewoner van de 2e Tuinsingel vermist zijn Opel Kadett, die voor zijn woning is gestolen. Door het vernielen van een deurruit verschafte men zich de toegang tot een woning aan de Nieuwstraat. De bewoner mist een video-recor der. Betrapt in kelder Een 17-jarige jongen betrap te in het afgelopen weekeinde een inbreker in een kelderbox aan de Heinsiusstraat. De man smeet de jongen' hard tegen de trapleuning. Met een pijnlijke linkerpols vervoegde de jongen zich in het, Schieland-zieken- huis. Vechtpartij SCHIEDAM Het gezegde 'Met een schone lei het nieuwe" jaar in' geldt .niet voor twee le den van de Volkstuinvereniginjg De.Vijf Sluizen. Zaterdagavond laaide tijdens de nieuwjaarsre ceptie een oude vete op. Een §6-jarige en een 47-jarige man gingen elkaar te lijf. De jongste van de twee sloeg de toegangs deur van de clubhuisdeur aan diggelen. De andere man kreeg glassplinters in zijn gezicht en moest voor behandeling naar het Schieland-ziekenhuis. Van morgen hebben ze zich als na sleep van hun handgemeen op het politiebureau vervoegd voor een nader verhoor. |<Xï - 5 os <7J f M» ■«- ■f t '4* i t'6 X H S j E <1 a 3 Jt «I 8. iï S iiit v (INGEZOMOEN MEDECEUHQ)

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1