Ligging van de stad verder uithu iten 'Ik wist: Dirty Henry wordt een wereldzaak' Het Vrije Volk SCHIEDAM Kantorenplan helpt Schiedamse werkgelegenheid verbreden brandweer krijgt echtpaar haast niet het huis uit poppentheater in Passage Klein L nks tegen luxe woningen Vette buit bij inbraken in Vlaardingen m II Computerles met korting BRIEVEN VAN KINDEREN Krakers Mijn droom Mijn droom - Oorlog 'Moonstruck' bij Filmclub Slank worden Afsluiting EHBO-examens Bruggen dicht IT2 ws PAGINA 14 DINSDAG 10 JANUAR11989 Door Rein Wolters SCHIEDAM Achthonderd tot duizend arbeidsplaatsen worden gerealiseerd in de drie kantoorver- zamelgebouwen die komen achter achter het NS-Station-West. Direc teur C.A.H. Deerenberg van de Axnstelveense ontwikkelingsmaat schappij Kantorenhuis KV zei dit gistermiddag in het Novotel bij de presentatie van plan voor de bouw van 15.500 vierkante meter kan toorruimte in drie torenflats van acht tot tien verdiepingen hoog. Afgelopen zaterdag berichtte Het Vrije Volk hierover al uitvoerig. De eerste paal voor de eerste kantoortoren gaat dit jaar de grond in. Heti ontwerp is gemaakt door architect C. Groot Swaaftink van het architectenkantoor Eike lenboom, Gerritsen en Midden dorp uit Dordrecht. Hij ontwierp ook het World Trade Centre in Rotterdam. Directeur Deerenburg sprak tijdens de presentatie zijn waardering uit voor de goede sa menwerking tussen zijn bedrijf en de gemeente. Aansluitend onthulde burgemeester drs. R. Scheeres een fraaie maquette van de nieuwe mi ni-wolkenkrabbers met dakterras. „Schiedam is bijzonder ver heugd met het realiseren van dit project. Vooral het aspect van werkgelegenheid heeft daarin een grote omvang. Maar ook de kwali tatieve kant is belangrijk. Onze stad kent immers van oudsher een eenzijdige industriestructuur," zei Scheeres tot een breed gehoor waaronder opvallend veel leden van de gemeenteraad. De burge- i meester doelde hiermee op de scheepsbouw en de jeneverindu strie. „Tien jaar terug heeft onze ge meente het roer omgegooid om te komen tot een bredere werkgele genheid." Volgens Scheeres is de ontwikkeling van het bedrijventer rein 's-Gravéland al een fikse ver breding gebleken van de werkgele- genheidsstructuur. Hierin was nog niet de sector dienstverlening (kantoren) opgenomen, al heeft de stad de laatste jaren al wel veel in genieursbureaus binnen de stads grenzen gekregen. „Tien jaar terug hadden we deze ontwikkeling be slist niet verwacht," aldus Scheer es die voorts benadrukte dat Schie dam zijn centrale ligging in het Rijnmondgebied nog verder moet uitbuiten. „Dit kantorenproject draagt ook bij aan een verbetering van het imago van de stad. De laatste jaren zijn we als het ware gebombar deerd met kantorenbouwplannen door Rotterdam. Héél verstandig van de Maasstad en dat gaat heus niet ten koste van onze stad. Het heeft zelfs een positieve uitstra ling. Vandaag maakt Kantorenhuis NV ^duidelijk dat je voor kleinere kantoorruimte beslist niet in de buurt van het CS-station in Rotter dam hoeft te zijn. Bij de het Cen traal Station van Schiedam, dat in de volksmond ten onrechte Rotter dam-West wordt genoemd en dat deert ons niet, staan die kantoren straks ook." De kantorenconcentratie ver rijst aan de noordkant van het sta tion en de rijksweg A20 en krijgt aansluiting op de centrale toe gangshal van het station. „Wij le veren hiermee een bijdrage aan inkrimpen van het fileprobleem. De mensen die in de kantoren gaan werken kunnen gebruik ma ken van de trein en zijn niet lan- tmmmm m De burgemeester onthult in het Novotel de maquette van het Kantorenhuis achter het Centraal Station. ger aangewezen op het gebruik van de weg." Bovendien komt in de loop van volgend jaar een nieu we oeververbinding tot stand over de Schie. De kosten hiervoor neemt de gemeente voor haar re kening. Ontwerper C. Groot Swaaftink betitelde het complex als een zand kleurig bouwwerk zonder anonie me of donkere sferen. „De drie kantorenflats zullen een herken ningspunt voor Schiedam wor den," voorspelde hij. De bouw van het complex kost tussen de dertig en veertig miljoen gulden en wordt in drie fasen uit gevoerd. De hoogste toren wordt het eerst gebouwd. In het eerste kwartaal van 1990 gaat de eerste paal voor het tweede gebouw de grond in en een half jaar later volgt eenzelfde handeling voor de derde torenflat. Kantorenhuis NV bouwt de flats in eigen beheer. De ontwikkelingsmaatschappij mikt hierbij vooral op de verhuur van ruimte aan kleine kantoorbedrij- ven. Volgens mede-directeur A. N. M. laarhoven heeft tachtig percent van alle kantoorbedrijven in Nederland geen behoefte aan bedrijfsruimte boven de 250 vier kante meter. Per vierkante meter kost de huur op jaarbasis ongeveer tweehonderd gulden. Twee woningen totaal uitgebrand SCHIEDAM De brandweer heeft handenvol werk gehad bij het bestrijden van uitslaande bran den aan de Lorentzlaan en het Jo- han Straussplein. Er vielen enkele lichtgewonden. De materiële scha de was groot. Eerst brak als gevolg van een lekkende gasleiding brand uit op de derde etage van een portiekwo ning aan de Lorentzlaan. De brandweer gaf middenalarm, want de vlammen sloegen naar buiten en de rookwontwikkeling was enorm. De politie liet de woningen ontruimen, hetgeen de nodige overredingskracht vergde. Een echtpaar op de vierde verdieping raakte in paniek en weigerde de woning te verlaten. Twee agenten op de brandladder wisten het op een balkon staande duo door schreeuwen uiteindelijk te bewe gen op de ladder te klimmen. Met ademhalingsproblemen zijn de man en de vrouw overgebracht naar het Schieland-ziekenhuis. Een brandweerman moest behan deld worden aan brandwonden aan beide polsen. De andere bewo ners zijn tijdelijk ondergebracht bij familie en in het Novotel. De woning brandde volledig uit en omringende woningen liepen rook en waterschade op. Twee kleuters zijn ternauwer nood aan een vuurdood ontsnapt in een woning op de derde etage aan het Johan Straussplein. Ter wijl vader op de bank een tukje deed en moeder aan het kokkerel len was, wist de 4-jarige kleuter zich een aansteker toe te eigenén. Daarmee ging hij in de kamer van zijn 1-jarige broertje spelen. Hij alarmeerde zijn moeder toen het houten ledikantje al had vlamge- vat en het vuur zich snel langs Het plafond voortvrat. Het jongste kind was onder het brandende bed gekropen en werd daar door zijn moeder ongedeerd onder vandaan gehaald. De woning brandde ge heel uit. De omvang van de schade is nog niet hekend. SCHIEDAM Mensen die moeten rondkomen van een uit kering of met een inkomen dat maximaal tien percent ligt bo ven het minimum loon kunnen deelnemen aan een goedkope cursus tekstverwerking en zich tevens de basiskennis op de computer eigen maken. Het zijn volledige cursussen die bestaan uit acht lessen van anderhalf uur en worden gege ven in het wijkcentrum De Er ker aan de Jan van Avennes- straat 32. Inclusief het lesmateriaal be draagt de eigen bijdrage 225 gulden. De cursussen vinden plaats op donderdag en vrijdag van 13.00 tot 14.30 uur en van 14.45 tot 16.15 uur en.op zater dag van 10.00 lot 11.30 en van 11.45 tot 13.15 uur. Inlichtin gen zijn verkrijgbaar via tel. 4267767. Krakers zijn mensen die dak loos szynVrDe krakers willen ;huizear hebben (maar de rege ling «heeft,,pie£ „genoeg huizen. Daarvoor gaan de krakers in le ge huizen wonen. Dakolozen die ook geen huizen hebben gaan de straat wonen, dat is hun huis. Nou, ik zou lie ver een eigen huis willen heb- hen. Maar gelukkig doen de mensen van Leger des Heils er nog wat aan. Htm geven de daklozen nog wat eten, soms ook slapen als 't heel erg koud is. Ik hoop dat er meer van die aktie's komen. Anne-Marie Gadellaa, 9 jaar Ik wil later in een flat wonen in nieuwbouw. Maar dan op de eerste verdieping want op de hoogste vind ik eng. En het moet klein zijn. Met drie ka mers. En mijn huis moet mo dern zijn want ouderwets vind ik niet leuk. En ik wil later in een straat wonen die winkels heeft en weinig verkeer. En ik wil later verkoopster worden maar dan moet je wel goed tel len. Want dan kan je wel ont slag nemen. Als ik vlakbij een winkel woon zou ik het Üefs daar werken. Want als je werk ver is moetje met de tram of auto. Nee ik ga lopen. Dat is veel gezonder. Ik wil eigenlijk geen auto rijden want ik vind het eng. Maar als ik wel auto ga rijden neem ik een mooie auto een BMW of Mercedes. Eigenlijk wil ik wel in een villa wonen. En een auto met een chaffeur en een telefoon in. Maar liefs wil ik wonen in een flat. Sabrina van Zwol, 9 jaar Ik droomde dat ik op een brug getje stond er stond ook een mevrouw op. Ik merkte dat de mevrouw die op de brug stond een heks was. Opeens begon het bruggetje te vliegen. De heks duwde me van het bruggetje en ik viel in het water. Ik zonk meteen naar de diepten en er waren veel mooie vissen en op eens zag ik in de verte een pa leis. De koning die in het paleis woonde heete koning zeewier. Zijn dochter de prinses was heel mooi. Prinses zeewier heete zij. De koningin zij dat ik mocht blijven slapen. Naam onbekend Ik vind het niet leuk als de oor log komt. Dan gaan de mensen dood en dat is niet leuk. Som mige worden in de gevangenis gezet en dat is niet leuk en on dergedoken en die hebben nog geluk zoals de vader van anne vrank en in Iran en Irak is nu oorlog en ze hadden oorlog en ze hadden mijnen gevonden en ze hadden 16 mijnen. Gevon den op een boot en ze plaatse geen kruisrakette meer in Ne derland. Dat is goed. Iran en Irak zijn op elkaar boos en dan kom er oorlog in dat land. Niet leuk hoor. En hitler was de baas van Europa en dat was in de tweede oorlog in 1940. Marko Bartolnis, 11 jaar VLAARDINGEN Uit een wo ning aan de Johan Westerweel- straat in Vlaardingen zijn bij een inbraak sieraden en diverse per soonlijke bescheiden met een waarde van 5.750 gulden gestolen. De inbrekers verschaften zich de toegang met behulp van een valse sleutel. Uit een winkel aan de Van Hogendorplaan werd voor ƒ3.300,50 aan sigaretten en shag ontvreemd. Het inslaan van een winkelruit ging hieraan vooraf. Aan de achterzijde van een wo ning in de Van Bleiswijkstraat werd eveneens een ruit ingeslagen. Uit de woning is ƒ550,00 aan geld verdwenen. Een videorecorder met een waarde van 1.500,00 en een evengroot geldbedrag zijn ver dwenen uit een woningen aan de Spoorsingel. De toegang werd ver schaft met een valse sleutel. SCHIEDAM De Ameri kaanse tragi-komedie 'Moon struck' wordt vrijdagavond vertoond op het scherm van de Stichting Filmclub aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. Toegangsprijs voor donateurs vier gulden. Deze film van regisseur Norman Jewison handelt over Loretta, een vrouw van Italiaanse afkomst die op haar 37ste besluit tot her trouwen met de oudere en welgestelde Johnni Comme- rirï. Hij is een sentimentele Siciliaan. Loretta heeft de taak zijn jongere broer, waarmee Johnni al jaren in onmin leeft, uit te nodigen voor het huwelijksfeest. De broer wordt echter ook op Loretta verliefd... De film heeft drie Oscars gekregen. SCHIEDAM Niville Tranter heeft met zijn poppentheater Stuf fed Puppet Theatre voor volwasse nen een grote bekendheid gekre gen. Zijn nieuwste produktie is 'Kamer 5', waarin de directie van een psychiatrische kliniek telkens» éen van de patiënten in de gele genheid stelt door middel van een rollenspel vat te krijgen op zijn of haar ziekte. Dit gebeurt door de patiënt te confronteren met een publiek van familie, vrienden en geïnteresseer den. Een uitdagende vorm van thera pie met risico's voor alle betrokke nen. De patiënt van kamer 5 werd twaalf jaar geleden wegens gesple ten persoonlijkheid in de kliniek opgenomen. Hij probeert de sleutel te vinden die hem van zijn kwaal zal bevrijden. Stuffed Puppet Theatre is te be zoeken op zaterdag 14 januari"' in het Passage Theater. Aanvang 20.30 uur. Toegang 12,50 gulden. SCHIEDAM De wijk Nieuw- iand is niet gebaat bij de bouw van 66 zogenoemde 'elite-wonin gen' aan de Burg. Van Haarenlaan. Deze overtuiging dragen de frac ties van D66, CPN en PSP/PPR uit in een gezamenlijke brief aan het college van burgemeester en wet houders. De ondertekenaren zeg gen overwegende bezwaren te heb- 'ben tegen het bouwplan. Volgens Bart de Leede van de PSP/PPR- fractie staat Klein Links in dit standpunt niet alleen. De bewo nersorganisaties in Nieuwland en Schiedam-West onderschrijven het volgens hem eveneens. Al eerder hebben de kleine linkse fracties m de raadscommis sie voor Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting tegen het bouw plan uitvoerig bezwaren naar vo ren gebracht. Om het plan uit te voeren -moet een brokje groen- en recreatievoorziening worden opge offerd. Klein Links vindt dit niet te rijmen met het feit dat juist wordt gestreefd om de wijk zo leefbaar mogelijk te houden. „Hoe het belang van de wyk Nieuwland met deze woningen zal worden ge diend, bleef bij de besprekingen ten ene male onduidelijk. Deze wo ningen zullen door hun ligging een geïsoleerde plek in de wijk gaan innemen en vooral door hun prijs (volgens Bart de Leede ruim boven de tweehonderdöuizencH-guldqp) geen verSteTkliig'-ïij n' 'Van rKét eco nomische' en sociaal' culturele draagvlak voor de wijk," aldus de briefschrijvers. Door Lucienne Wiskerke SCHIEDAMUit de luidspre kers klinkt de stem van Buddy Hollie: 'Oh,oh,oh Peggy, my Peggy Sue, ue, ue...' De tafeltjes, met ta- pijtjes bedekt, zijn leeg. De bezoe kers van café Dirty Henry hangen aan de bar of hebben zich rond de twee poolbiljarts verzameld. Eige naar Henry Carels wandelt wat door zijn nieuwe zaak, want daar is de uitspanning groot genoeg voor. Zijn vrouw Alie staat achter de bar en onderhoudt de klanten. „Neem gerust," zegt ze, doelend op de schaaltjes zoute popcorn die op de bar staan. „We hebben nog meer." „Ja, je kan hier van alles krijgen," grinnikt een klant van achter zijn kleintje pils. „Zelfs ver kering, daarvoor zitten zij hier," en hij wijst naar zijn kroegmaten een stukje verderop aan de bar. Henry en Alie Carels zijn sinds drie maanden de trotse eigenaars van het poolcafé Dirty Henry op de Grote Markt in Schiedam. Het is hun eerste onderneming in de horeca. Alie: „We waren al een tijdje van plan een klein barretje te beginnen, toen Henry op een middag thuiskwam en zei: 'We hebben een café'. De volgende dag stond ik achter de bar, ik kwam direct vanachter het aanrecht." „Het was wel een grote gok," zegt Henry. „Dit was een dooie zaak. In twee jaar tijd is hij zes keer van eigenaar veranderd. Dan zat er weer een Perzisch eethuis in, dan weer een hamburgertent. De laatste eigenaar hield het maar zes weken vol.'' Henry en Alie zijn tevreden over de gang van zaken. „De tent loopt," zegt Alie. „Buren vertellen ons dat zij hier nog nooit zoveel mensen naar binnen heb ben zien gaan als de afgelopen drie maanden. Nee, ik wist het van het begin af. Dit wordt een wereld zaak." Henry en Alie proberen het Oudhollands ingerichte café aan trekkelijk te maken voor een zo breed mogelijk publiek. Tot nog toe lukt dat aardig, vinden zij. Alie: „Je ziet hier jongeren met veikuif inclusief of in een nette broek gestoken, dertigers met een goede baan of werkloos en zelfs mensen boven de zestig die een kaartje leggen of gewoon een bor reltje drinken. En het leuke is dat je ziet dat al die verschillende mensen het best met elkaar kun nen vinden. Samen biljarten, kaar ten of een praatje maken aan de bar." De muziek die wordt gedraaid, Henry en Alie Carels by een van de grote trekkers van hun café: het pool-biljart. op een volume waarbij conversatie nog mogelijk is, stamt uit de jaren vijftig en zestig. Jerry Lee Lewis, Elvis Presley en The Rolling Sto nes zijn hier favoriet. Ook halen de café-eigenaars regelmatig leven de muziek in huis. Zo stonden het duo Bob en Bert, de roek-and-roll- band Wild Cats en de Vlaardingse zanger Fred Piek er al op het pudi- rnn. De grootste trekker van het café zijn de twee pool-biljarts. Bij deze biljartvariant worden zestien bal len gebruikt, waarbij één witte de overige, gekleurde ballen in een gat moet spelen. „Het is een vrij gemakkelijk te leren spel," vertelt Henry, zelf biljartliefhebber. „Ie dereen kan er wel leuk op spelen, zowel mannen, vrouwen als kinde ren. Een voordeel van een poolbil jart is dat het laken vrij stevig is, zodat het wel een stootje kan ver dragen." Aan hongerige cafébezoekers heeft Dirty Henry ook nog wat te bieden. „Geen uitgebreid menu," vertelt Alie. Al,Maar wel een bief stukje met patat, een tosti of een broodje hamburger. Daarnaast gaan we 's avonds ook altijd met een hapje rond, dat is van het buis." Dirty Henry is iedere dag geo pend vanaf 13.00 uur tot sluitings tijd, dat wil zeggen tot 01.00 urn- doordeweeks en tot 02.00 uur in het weekeinde. SCHIEDAM - Maandag 16 januari start in wijkcentrum De Erker de cursus 'Gezond slank worden'. Aandacht wordt besteed aan recepten voor gezond eten, die weinig caloriën bevatten. Een ander onderdeel bestaat uit het maken van oefeningen die ongebruikte spieren weer activeren. De cursus wordt gehouden om maandagmorJ gen van 10.30 tot 12.00 uur." Deelname aan twaalf lessen kost vijftien gulden. Inforu matie aan de Jan van Avem-' nesstraat 32 of telefonisch! via nummer 4267767. SCHIEDAM In verband met herbestratmgswerkzaamheden is de Lange Haven vanaf maandag.,16 januari afgesloten voor het ver keer. Dit geldt voor de westzijde vanaf het Kantongerecht tot aan de Griffioenstraat. Afhankelijk van de weersgesteldheid zal de, af sluiting drie tot vier weken duren. SCHIEDAM Veertig kinde ren in de leeftijd van tien tot twaalf jaar leggen morgenmiddag het examen af voor het EHBO-jii- ploma A+B. Ze doen dat vaïiaf 14.00 uur in het buurtcentrum Trefpunt-Oost aan de Celsiusstrpat »r SCHIEDAM De Ooievaars- brug, Proveniersbrug en de Koe- marktbrug zullen als gevolg van noodzakelyke onderhoudswerk zaamheden enige tijd voor alle verkeer zijn afgesloten. In de nacht van maandag 16 januari is de OoievaarsbrugL van 20.00 tot 06.00 niet voor het verkeer toegan kelijk. Op 17, 18 en 19 januari (dins dag, wornsdag en donderdag) sluit de diepst gemeentewerken 's nachts van 03.00 tot 05.30 uur de Proveniersbrug af. De Koemarktbrug is op maan dag 23- en dinsdag 24 januari 's nachts van 00.30 tot 05.30 uur af gesloten. Oranje borden geven alle omleidingsroutes aan. 1 "■""II 4U.V WW JUK f'4W MHMHS} AV S' SsSTT «ill llllllilllilfaB—«a—iW r E Stuur Je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van je naam, Je adres. Je leeftijd en je woonplaats. ■j r j ja t i. t t

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1