Karretje vol 'goede'en 'foute' boodschappen in Bibliotheek Zuid EEN CLOWN IS EEN CLOWN IS EEN CLOWN Jos Clazing: 'Met jeugd terug naar oude niveau' Tentoonstelling over milieugevolgen van ondoordacht winkelen Bibliothepli zet telkens romansport in schijnwerper Sokken en sieraden weg Helderzienden Vechtpartijen bij Aladdin Albatros pakt Oranje Nassau Rijnmond i gemakzuchtig Kaaimannen in vrieskist SCHIEDAM Bij een 34-ja- rige man troffen agenten van de Algemene Inspectie Dienst twee ingevroren kaaimannen en een egel aan. Hét onderzoek werd gedaan op verzoek van omwonenden, die dachten dat hun buurman levende krokodil len in huis had. Volgens het Be sluit Uitheemse Dieren is het houden van levende kaaiman nen niet toegestaan, maar er in gevroren krokodillen op na houden mag wel. De man hoef de ook niet uit te leggen hoe hij aan de dode dieren is gekomen. Niettemin kreeg hij een pro ces-verbaal. Want het in bezit hebben van een levende dan wel dode egel is door de wet verboden. SCHIEDAM Uit een kle dingzaak aan de Mrg. Nolens- laan is bij een inbraakvoor achttienhonderd gulden aan overhemden en sokken gesto len. Men kwam binnen door met een steun de ruit van de toegangsdeur stuk te gooien. Zevenhonderd gulden aan geld en een onbekend bedrag aan sieraden en kleding is weg genomen uit een woning aan de Van Ostadelaan. De woning werd volledig doorzocht. De dieven kwamen binnen door het vernielen van een deurruit. Motoragent gewond SCHIEDAM Een agent van de Rotterdamse motorbri gade verloor op het Kethelplein de macht over zijn stuur en kwam via de vangrail ten val. Bij het nemen van de bocht merkte hij dat de achterzijde van zijn motor als gevolg van een lekke band niet in het spoor bleef en hij kon dit niet meer corrigeren. Bij de GGD aan de Hargalaan werden enke le schaafwonden behandeld, waarna de man naar huis werd gebracht. SCHIEDAM Religieus-spi ritistische1.verenigingHarmo- nia organiseert óp donderdag 19 januari een avond met de psychometristén en helderzien den Gér Schorel en Dieneke Meier. De. bijeenkomst wordt gehouden in de grote zaal van wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 163. Aanvang 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. De toegang voor niet-leden bedraagt zes gulden. Ron van Dijk: twee jaar DHS SCHIEDAM Ron van Dijk heeft z'n contract bij DHS met twee jaar verlengd. De jonge trainer had ook aanbiedingen van andere verenigingen op zak. „Maar ik heb het prima naar m'n zin bij DHS. Ik wil iets opbouwen: We hebben een jeugdige ploeg, die nog lang niet aan z'n plafond zit," aldus Van Dijk. DHS oefent morgenavond op half acht op eigen veld tegen RVB-club Voorwaarts. Rijnmond in NSW-beker SCHIEDAM Het mannen- team van Rijnmond komt woensdag (aanvang: 19.30 uur) in de sporthal Oost in Schie dam voor de derde ronde van de NSW-beker uit. Tegenstan der is de koploper uit de eerste divisie B, Vrevok uit Nieuwe- gein. SCHIEDAM De meeste men sen zullen bij het winkelen in de supermarkt bun boodschappenkar- rege vrij gedachteloos volladen. We beoordelen de produkten die we aanschaffen op allerlei manie ren, maar zelden staan we stil bij de milieu-aspecten van onze dage lijkse inkopen. Ook in het huishouden van alle dag kunnen we een bijdrage leve ren aan het behoud van het mi lieu. Dat kan door anders in te ko pen en door anders weg te gooien. Door bijvoorbeeld te kiezen voor een deodorant met verstuiver in plaats van een spuitbus waarvan de drijfgassen de ozonlaag aantas ten. Door te kiezen voor glas en dus plastic flessen en blik te laten staan. Want niet alleen het pro- dukt zelf kan onze leefomgeving aantasten (fosfaten in wasmidde len), ook de verpakking vormt vaak een probleem. In het filiaal Zuid van de Open bare Bibliotheek aan de Leliestraat 10 staat tot 26 januari een bood- schappenkarretje met voorbeelden van 'goede' en 'foute' boodschap pen. De papieren zakken van de groenteboer staan er tegenover de plastic tasjes die men vrijwel over al krijgt uitgereikt. Grauw WC-pa- pier mag, maar de witte of van een kleurig motiefje voorziene va riant wordt tot de boosdoeners ge rekend. Dat papier wordt namelijk eerst chemisch gebleekt en daarna bedrukt, twee processen die meer energie kosten en ook nog de nodi ge vervuiling opleveren. Ook was- verzachters staan aan de verkeer de kant van de streep: een eigen lijk overbodig chemisch luxe-pro- dukt dat het milieu belast en bo vendien zonder uitzondering in plastic flacons verpakt wordt. Het boodschappen wagentje is onderdeel van de tentoonstelling over afvai in de bibliotheek. Op zes panelen wordt overzichtelijk getoond wat er zoal 'afvalt' van de produkten die wij gebruiken en hoe dat afval uiteindelijfctm ons milieu terecht komt.-Ook wordt in formatie gegeven over het" afval- De hoeveelheid afval die we met z'n allen produceren is gigan tisch. In principe zijn er vier mo gelijkheden om die enorme berg kwijt te raken: storten, verbran den, composteren en hergebruik. Storten heeft de meeste nadelen. Het neemt veel ruimte in beslag, trekt ongedierte aan en levert stankoverlast en bodemvervuiling op. Verbranden leidt tot luchtver ontreiniging en giftige slakken en vliegas als restprodukt. Composteren is al een stuk be ter en kan ook door kleine huis houdens in de praktijk worden ge bracht, Tuin- en keukenafval gaan in een speciaal compostvat, waar na schimmels en bacteriën de rest doen. Na verloop van tijd ontstaat ieen vrij homogene, aardachtige massa die prima geschikt is als voedingsstof voor tuin en kamer planten. De folder die de Openbare Nutsbedrijven Schiedam hebben gemaakt over zelf composteren is op de tentoonstelling aanwezig en mag worden meegenomen. De meest ideale methode om van afval af te komen is uiteraard hergebruik. Ook daar kan iedereen een bijdrage aan leveren, bijvoor beeld al door glas, papier en tex tiel niet in de gewone vuilnisbak te gooien. Deze soorten afval kun nen bij diverse produktieprocessen uitstekend opnieuw gebruikt wor- .den. Het klein chemisch afval vormt een hoofdstuk apart. Het beste is om spullen als chloor, ammonia, terpentine etcetera zo min moge lijk te gebruiken. Afgewerkte res ten echter nooit door de gootsteen spoelen, maar afgeven bij het ge meentelijk depot. De tentoonstelling is te bekijken ,op maandag, woensdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en op don derdag van 18.30 tot 21.00 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM De politie onder zoekt de ongeregeldheden en vechtpartijen afgelopen weekeinde in het jongerencentrum Aladdin. Zaterdagmorgen om kwait over twee kwam dé melding van een massale knokpartij. Bij aankomst van de politie bleek de zaak intus sen gesust. De meeste relschoppers" waren al verdwenen. Een 23-jarigë bezoeker die. zei te zijn 'beursgesla- gen' deed aangifte van mishande ling. Hij zou door vier anderen zijn afgetuigd met een steeksleutel en een mes. Zondagmorgen om half vief was het opnieuw prijs. Bij onenigheid met een onbekende, kreeg een vas te bezoeker een nep-vuurwapen in zijn lich'aam gedrukt. Er kwam een kruisboog aan té pas om de vechtenden te scheiden. Door lucienne Wiskerke SCHIEDAM Ben je met een geschminkt gezicht een clown, of niet? Nee, dat ben je niet, volgens één van de jeugdige bezoekers van het schminkfestijn, afgelopen za terdag in theater De Teerstoof in Schiedam. En kinderen, zo wil een oude volkswijsheid, spreken altijd de waarheid. Voordat het clownsduo Zapza- rapp, dat met twee komische acts het festijn omlijst, nog maar één voet op het podium heeft gezet, heeft een meisje haar oordeel al geveld: „Dat zijn geen echte clowns, ze zijn geschminkt." Maar wie nu wel een clown is en wie niet, is halverwege het feest niet meer te zien. Want na het eerste optreden van Zapzarapp krijgen alle kinderen die het fes tijn bijwonen en dat zijn er veel een verfbeurt. Iedereen heeft nu een geschminkt gezicht, clown of niet. De belangstelling voor het schminkfestijn in De Teerstoof was zaterdag zo groot, dat sommi ge kinderen teleurgesteld naar huis moesten; er waren geen plaat sen meer in de zaal nadat 120 kaartjes waren verkocht. De vijf schminksters, die in de pauze alle kinderen éen beurt ge- i ven,, moeten heksenwerk verrich- f ten',om.het: geheélniefciéveel te la-: probleem'injde vorm-van boekenr"'^teïnfuitlópen;'. pé^^dndéren wach- 3 brochures, föff8erf> ktafrfèkiüpsels, ten,HiijfYijëff 'dilc,^óhgëdül<hig: I dia's, cassettes en video-banden. hun beurt, ,7lk 'fail de kaart "'van. dèWëreld op-mijn "gezicht;" antwoordt een s De Teerstoof was overvolty- dens het schminkfestyn; er konden geen kinderen meer - by. now: SCHIEDAM Een gehandicapt Oranje Nassau, dat met drie inval lers moest spelen, was geen partij voor Albatros (1422). In de eer ste helft was de korfbalstrijd in feite al beslist (511). De tweede helft heeft Oranje Nassau lekker, meegespeeld maar echt tot grote daden zijn de Vlaardingers niet ge komen. Overige uitslagen: ODO (M)Vriendenschaar (H) 16—8(9—3). ODO (D)SKC Maassluis 11 11 (5—3). Succes—Quick 4—11 (37). DKC—SSC Harga 10—12 (6—7). Ons EibernestVlaardingen 8—19(2—11). meig'e als "de schminkstér haar vraagt wat ze wil. Maar nee, dat kan niet, daar is geen tijd voor. Ook niet voor Nederland. Nee, en zelfs niet voor de helft van Schie dam. Ze moet genoegen nemen met een Pink Panther. Intussen is het weer tijd voor een optreden van Zapzarapp. Bij één van hun acts, een traditioneel clownsnummer met een domme August bij Zapzarapp Poef en een slimme clown, zorgt een fiets met lekke band voor een reeks komische verwikkelingen. De slimme clown wil dat dom me Poef de fiets repareert, terwijl, hijzelf, onderuitgezeten, aanwijzüi- gen geeft. Maar domme Poef, is zo dom, of juist niet, dat slimme clown uiteindelijk het werk zelf moet opknappen. Een bekend the ma dat nooit uitgeput lijkt te ra ken, want de clowntjes in de zaal moeten er uitbundig om lachen. SCHIEDAM Het wordt la chend ontkend door directeur Mies van Helden: nee, het is echt niet zo dat Schiedammers te wei nig fantasie hebben en ze hoeven ook niet met verhaaltjes zoet ge houden te worden. „Maar we brengen graag gericht delen van onze collectie onder de aandacht van het publiek. Over sommige genres bestaan nogal vooroordelen, die we graag weg willen nemen. Vandaar." Dit jaar wordt in de boekuitstal- lingen in alle vestigingen van de Openbare Bibliotheek Schiedam extra aandacht besteed aan ver schillende romangenres. De lezers worden een jaar lang vergast op romans in soorten en maten. Bij elke aparte presentatie zijn gratis Mies van Hel den, directeur van de Openba re Bibliotheek, tussen de streekromans: „Gezellige en plezierige ver halen over het leven op het platteland, heerlyk voor de lange winter avonden." VLAARDINGEN In Vlaar dingen had het volleybalteam van Rijnmond I alleen in -de tweede set te veel problemen met tegen stander EVVC. Nadat in de eerste set. Rijnmond heel gemakkelijk via 151 op 1—0 was gekomen moest Tinkhof in de tweede set weer aan het werk omdat zijn ploeg er te ge makkelijk over ging denken (13 15). Op tijd trok de thuisploeg het spelverloop weer naar zich toe en via 15—6 en 15-2 werd het 3—1. In de promotieklasse (vrouwen) had koploper Rijnmond veel pro blemen met hekkesluiter Kange- roes uit Den Briel. Slechts met mi nimaal verschil werden de drie sets door, de ploeg van coach Jaap Spijk gewonnen, 1614, 16,14 en 15—13. In Maassluis ontmoette MVC het Brielse TOP en verloor met 0—3. Door Martin Vermeulen SCHIEDAM Jos Clazing is af gelopen zaterdag door de leden van de Korenbeurs uitgebreid in het zonnetje gezet. De voorzitter van de Schiedamse tafeltennisver eniging, die nu dertig jaar bestaat, kreeg een receptie aangeboden om dat hij al vijfentwintig jaar op be stuurlijk niveau actief is voor de Korenbeurs. Clazing werd op de druk be zóchte bijeenkomst door de Neder landse Tafeltennisbond (NTTB) of ficieel onderscheiden wegens zijn grote verdiensten voor de club. De Nederlandse Katholieke Sportfede ratie (NKS) deed ook een duit in het zakje door de jubilaris een her inneringsplaquette te overhandi gen. De leden, die bijna allemaal present waren, boden htm voorzit ter een envelop met inhoud aan. De 45-jarige Jos Clazing meldde zich dertig jaar geleden, bij de op richting, aan als lid van de Koren beurs. „Ik heb nooit de ambitie ge had om op hoog niveau te gaan spelen. Mijn interesse ging meer uit naar het bestuurlijke vlak. Na enkele jaren werd ik jeugdleider, vervolgens jeugdvoorzittér en dit is mijn vijftiende jaar als voorzit ter, Ik beschouw het besturen van een sportvereniging als een volle onbetaalde baan, die je naast je ge wone werk overdag, in de avond uren en in de weekeinden uit voert. Ik doe het nog steeds met ontzettend veel plezier." „We zijn begonnen met onge veer dertig leden. In het begin van de zeventiger jaren beeft de ver eniging een ongekende groei door- Jos Clazing na dertig jaar ta feltennissen in De Korenbeurs én vyftien jaar voorzitterschap onderscheiden dóór de Neder landse Tafelten nis Bond. gemaakt, waardoor het ledenbe stand in die tijd honderd namen telde. Al geruime tijd stabiliseert dat aantal zich. Momenteel heeft de Korenbeurs honderdtwintig le den, van wie een groot deel nog jeugdspeler is." „De toekomst van de Koren beurs ziet er met zo'n groot aantal jeugdleden natuurlijk rooskleurig uit, We hebben met Noad, de an dere tafeltennisvereniging in Schiedam, die op 1 april overigens veertig jaar bestaat, een jeugdsa- menwerkingsverband afgesloten. We beschikken over vijf trainers voor ongeveer zestig junioren, die afkomstig zijn van zowel Noad als de Korenbeurs. Iedere dag wordt er geoefend. Dat is een onderdeel van het beleid, dat we voeren. Ou de tijden moeten gaan herleven. De Korenbeurs heeft twaalf jaar in de hoogste afdeling gespeeld. We zijn ooit zelfs als tweede van Ne derland geëindigd. Achter Tempo Team. Die tijd moet terugkeren." „Ik heb het nu over zo'n zes tien, zeventien jaar geleden. Jon gens als Hans Lingen, Hans van den Broek en Michad Ustiv speel den toen nog in het hoogste team. Later hadden we een groot gebrek aan jeugdige talenten. Het techni sche niveau van de jeugdspelers was te laag om ons te kunnen handhaven. Nu spelen we dan ook in de vierde klasse. Dat is te laag naar mijn zin. Het is de bedoeling, dat we over twee, drie jaar weer een rol van betekenis gaan spelen in de tafeltenniswereld. Vandaar, dat we momenteel erg zuinig zijn op onze jeugdafdeling. Verder den ken we er over om in Schiedam een scheiding aan te brengen tus sen de prestatieve en de recreatie ve tafeltennissers. De topspelers hebben geen behoefte aan allerlei nevenactiviteiten, terwijl de men sen, die het tafeltennis als pure hobby zien daar juist wel waarde aan hechten. Dan is het naar mijn mening beter om de zaak te split sen. Dat zou een goede zaak zijn voor het Schiedamsetafeltennis. Wellicht gaan we dan weer een woordje meespreken." „Ik. ben ontzettend blij, dat we beschikken over een eigen kanti ne. Dat geeft onmiddellijk gezellig heid en vergemakkelijkt het om andere sociale activiteiten te ont plooien. Want we zijn natuurlijk niet alleen met tafeltennis bezig. Van tijd tot tijd organiseren we ook een klaverjas- of feestavond." „In die vijfentwintig jaar heb ik verschillende hoogte- en diepte punten meegemaakt. De bestuur scrisis in de zestiger jaren geeft me nog altijd een nare smaak in de mond, terwijl ik ook slechte herinneringen bewaar aan het on derlinge conflict tussen Hans Lin gen en Hans van den Broek, wat de laatste deed besluiten te bedan ken als speler van het eerste team. Met plezier kijk ik terug op de be ginjaren van mijn voorzitterschap. Toen werden we met de vijf hoogst spelende-teams kampioen. Op dat niveau moet de Korenbeurs weer gaan spelen. Aan dat doel wil ik als voorzitter een bijdrage leve ren." foldertjes beschikbaar, waarin kort iets wordt verteld over het betreffende genre. Ook is een lijst je met schrijvers en hun werk als leestip opgenomen. Deze maand wordt begonnen met de streekroman. Van-Helden: „Gezellige en plezierige verhalen over het leven op het platteland, héérlijk voor de lange winter avonden. Ten onrechte wordt er wel eens laatdunkend over gedaan. We laten zien dat de literaire ro man en de streekroman vaak sa men'kunnen gaan. Wat ook geldt voor bijvoorbeeld de literaire ro man en de historische roman. Dat loopt door elkaar heèn." De maand mei staat in het te- j ken van de detective-, spionage- en avonturenromans, gevolgd door de humoristische romans in juli. „Va- kantietijd hè, dan kan wat vrolijk heid geen kwaad. Zeker niet als het weer buiten om te huilen is," licht de directeur toe. In oktober is het griezelen geblazen met de vreemde wereld van de science- fictionboeken, in november ko men de oorlogsromans aan de beurt en de campagne wordt in de cember afgesloten, wanneer de historische romans in het zoek licht staan. r Opmerkelijk is het ontbreken van "de 'zuiver' literaire roman, maar die krijgt toch al voldoende aandacht) vindt Van Helden. „Het gaat ons nu om de genres die vaak buiten de boot vallen." Hoewel de actie pas twee weken loopt kan nu al van een succes gesproken wor den. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst soortgelijke campag nes te houden. Na volgend jaar wil men vooral de informatie-functie van de bibliotheek verder uitdie pen. Van Helden: „We willen in spelen op de actualiteit, zorgen dat over onderwerpen die in het nieuws staan snel een hoop infor matie beschikbaar is voor de ge-- bruikers. Dit jaar wordt daar al voorzichtig mee begonnen, met wat boekenuitstallingen en exposi ties." Meisjes: techniek SCHIEDAM Steeds meer meisjes tonen interesse voor een technische opleiding. Op de Mid delbare Technische School Rijn mond in Schiedam studeren dit cursusjaar tien meisjes in de ver schillende richtingen. Dit is een forse stijging aangezien in de afge lopen tien jaar er op de school in totaal zeven meisjes een diploma behaalden. Mfll ilS.bi'

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1