Comité verspreidt 7000 protestbrieven tegén RW19 Wintercamavalin Podium:tropisch en exotisch Cursus leert gezonder te eten 'Meer arbeidsplaatsen op Gustoterrein' Het Vrije Volk SCHIEDAM woensdag 18 Januari 1989 Morgen informatieavond over nadelige effecten van aanleg snelweg Rijksscholengemeenschap viert 120-jarig bestaan i Pappenheimers doen de Sint Vitusdans Buikspreker in De Teerstoof Rita Young houdt weereen :I zondagmiddagshow Kledingbeurs Wie is deze vrouw? rMiaiNM ia Wasgoed vat vlam: woning uitgebrand SCHIEDAM Doordat was goed te dicht bij een kachel hing te drogen, is gisteravond een etagewoning aan de Rhoon- sestraat uitgebrand. De bewo ner was niet thuis. Omringende woningen liepen brand en wa terschade op. De brandweer had het vuur snel onder contro le. Sieraden on video weg SCHIEDAM Vermoedelijk met behulp van een valse sleu tel is ingebroken in een woning aan de Morsestraat. Hit het huis is een video-recorder ver dwenen. Voor een onbekend bedrag aan sieraden is gestolen uit een woning aan de Kievit slaan. Het slot van de voordem was geforceerd. Horlogedief niet regilieus SCHIEDAM -Doordat een deur niet goed was afgesloten, kon een dief een greep doen in de etalage van Horlogerie Ves- ter aan de Hoogstraat. Behalve horloges, ringen, armbanden en kettingen werd ook een koffer met daarin een aantal regili- euze beelden weggenomen. Op een degelijke buit was de dief kennelijk niet uit want de kof fer met inhoud werd terugge vonden achter Bas van der He ijden aan het^ Broersveld. De waarde van.de horloges en sie raden. bedraagt zevenenzeven tighonderd gulden. Eerste paal elf nieuwe woningen SCHIEDAM Wethouder J. G.. van Kleef (Stadsvernieu wing en Volkshuisvesting) slaat op 23 januari om 15.30 uur een officiële paal voor de bouw van elf premiekoop A-woningen aan de Zwartewaalsestraat in het zuiden van de stad. op de bouwlocatie stond voorheen de openbare school De Tierelier. De eengezinswoningen worden in twee typen gebouwd naar een ontwerp van de architecten K. Mans en D. Bruyne. Intussen hebben zich 25 kandidaten voor de woningen gemeld. Raadsiedèitèezoekèn LaÜrerisCosfërstraat .ifija ^ntmoiiiey anoaixj: SCHFEDAMt—-v/Der rraadsco- missië .voor. Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting brengt op 3 februari ëen werkbezoek aan de Laurens Costerstraat. Gister avond is dit besloten. De com missieleden zijn die dag aan spreekbaar van 14.00 tot 16.00 uur. Lezing Jeugdbond voor Natuurstudie SCHIEDAM De afdeling Schiedam/Vlaardingen van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie organiseert van avond een lezing in natuurcen- trum De Boshoek, achter flat vijf van het Bachplein. Hans Hollander zal vertellen over de invloed van het milieubeleid op het landschap. Hollander is ge specialiseerd in zoogdieren, zo dat hij de nadruk zal leggen op de biotoop-vernietiging en de achteruitgang van het zoogdie- renhestand zodra het landschap wordt aangetast. Aan bod komt de verdwijning van de otter uit ons land. Verder maakt hij een vergelijking met de situatie nu en die van de jaren vijftig en zestig. De lezing wordt niet dia's verlevendigd. Hollander begint zijn verhaal om 19.45 uur en de toegang is gratis. Orgelconcert in het Passagethsator SCHIEDAM Organist Stanley Whittington concer teert zondag 22 januari in de grote zaal van het Passagethea ter. De bespeling begint om 10.30 uur, toegangsprijs negen gulden. NOF-leden betalen zes gulden. Kadertraining voor vrouwen SCHIEDAM Vrouwen die zitting hebben of gaan .meewer ken in bestoren of werkgroe pen, kunneb bij de Stichting Vrouwenvormingswerk deelne men aan een cursus kadervor ming. Het doel van de zes woensdagochtenden durende cursus is inzicht te verschaffen in organisatie, bevoegdheden en verantwoording. Voorts staat op het rooster het aanle ren van vergadertechtnieken, menings- en besluitvormings modellen, voorzitten, verslagen maken en het verantwoorden - van de financiën. De cursus start op 25 januari en vindt plaats van 09.00 tot 11.15 uur in het MCM de Grootbuis aan de Stadhouderslaan 30. Infor matie verstrekt Ineke Hoebink van het Educatief Centrum via tel. 4261511. - i - SCHIEDAM De aanleg van Rijksweg 19 zal gevolgen hebben voor de gezondheid van bewoners in Schiedam-Noord en Vlaardin- gen-Holy. Het Schiedamse Comité ■Verontruste Bewoners wacht de reacties van de Vlaardingers af al vorens een petitie huis aan huis in Schiedam te verspreiden/ Morgen-' avond vindt in Vlaardingen-Holy een informatieavond plaats over de nadelige effecten van RW19. Vorige maand besloot het comi té een protestbrief op te stellen om deze ondertekend door zoveel mo gelijk Schiedammers op het Bin nenhof af te geven. Volgens actie voerder Jan Timmer zal de brief pas volgende week bij zo'n zeven duizend adressen in Schiedam- Noord in de1'brievenbus worden, gestopt. De ondertekende petities kunnen worden ingeleverd: op een dertigtal adressen 'die her en der over Schiedam-Noord verspreid liggen. Timmer.hoopt op dat minstens duizend bewoners - de:.moeite ne men de protestbrief in te leveren, „want met minder hoef je in Den Haag niet aan te komen," weet hij. Het verontruste bewonerscomité;/ beraadt zich nóg - over de manier waaróp het pakket aangeboden zal worden. „Wellicht kunnen we in overleg met de Vlaardingse actie groepen een steviger vuist ma ken," zegt Timmer, „vandaar dat we de voorlichtingsavond in Zaal Middelhuijse afwachten." Tijdens de voorlichtingsavond in Zaal Middelhuyse zal uit de dóe-/ ken worden gedaan wat de laatste gegevens zijn van de nadelige ef fecten van de weg door Midden Delfland. Behalve een gesproken toelichting zal een videofilm laten zien hoe uitlaatgassen de gezond- -heid aantast, V Tweede-Kamerlid J. J. Feenstra van/de PvdA zal vertellen hoe de stand van zaken is in de besluit vorming over de weg. Naar ver wachting zal de Tweede Kamer be gin dit jaar een beslissing nemen. Feenstra zal meedenken over de mogelijke protesten die de komst van de rijksweg nog kan verhinder;, ren. De arts R. Stumpel zal ingaan op de bbtiëligêhg^olgè«si%hnuit laatgassen voonq de/j volksgezond v.•- heid. H;ide.:Goede.'Vaiudè ZuidfaoDvo landse Milieufederatie geeft 'een toelichting op de geluidsoverlast en verontreiniging die bet verkeer zal veroorzaaken. De avond wordt op touw gezet door het Comité Verontruste Be woners in samenwerking met de Wijkvereniging Hoevenhuurt en de Bewonersorganisatie Holy-Zuid. Volgens de organiserende actie groepen wordt er te weinig aan dacht besteed aan dè nadelige ge volgen van de snelweg, die komt te liggen op het zandlichaam tussen Vlaardingen en Schiedam richting Delft. In de overheidsrapporten speelt dé luchtverontreiniging bij voorbeeld nauwelijks een rol van betekenis. Pas in een aanvulling op een onderzoek van Rijkswater-, staat wordt vermeld dat de grens waarden van de concentraties luchtverontreinigende stoffen op enkele plaatsen fors worden over schreden. Ook blijven naar de zin van de tegenstanders van de weg de con sequenties van van de twee te bou wen tunnels onderbelicht. Met de bouw van eén tweede Beneluxtun- nel en de Blankenburgtunnel zal de hoeveelheid verkeer op RW19 flink toenemen. Met name het ex tra vrachtverkeer zal voor meer schadelijke uitstoot van gassen zor gen dan was voorzien. De gezond heid van Vlaardingers en Schie dammers in ruim vijfduizend wo ningen komt hierdoor op het spel te staan. De overheid houdt volgens de bewoners-organisaties geen reke ning met deze effecten voor de ge zondheid. Vooral carapatiënten en kinderen lopen risico's door de toename van de kankerverwerken- de roetdeeltjes uit de uitlaatgassen. Enkele milieu-organisaties ko men in nieuwe berekeningen tot. de conclusie dat ook de overlast, door geluidshinder is onderschat/ Bij de woningen direct langs dè weg zal een geluidsniveau optre den van 61,5 decibel. SCHIEDAM Dit jaar 'is de Rijksscholengemeenschap Schravenlant 120 jaar in de ge meente gevestigd. Op zaterdag 18 maart vindt daarom een groots opgezette reünie plaats waarvoorzo'n drieduizend oud-lëerlingen en -leraren zijn uitgenodigd. Ook aan de huidi ge leerlingen zal het bereiken van: de mijlpaal niet stilzwij gend; voorbijgaan. Voor hen is een speciale lustrumweek in voorbereiding. Twee dagen van deze week worden besteed aan thematisch onderwijs. Dus geen 'gewone' les, maar werken aan een pro ject. Het thema is opgesplitst in het heden en verleden van de school. Voor de vijfhonderd leerlingen begint het jubileum eigenlijk al op maandagavond. Ze zijn dan in Amsterdam aan-,w wezig by de opname van het programma Tros-popformule.. Dan volgen de twee theamada-1 gen. De vierde schooldag doen alle leerlingen mee aan een sportdag in een sporthal in Vlaardingen. 3 's Avonds wordt de lustrum- viering afgesloten met een op- 1 treden van Lobo and his Pearls, begeleid door een live-orkest. Zanger Lobo doceert op Schra venlant schei- en natuurkunde. HuubKoch (links) en Peter Papers met twee van de danseressen,:, die het Antilli aanse Winter- carnaval zuilen opluisteren. SCHIEDAM De Sint Vitus dans is behalve een vreselijke ze nuwziekte ook een Ierse volks dans: steeds drie stappen voor waarts, gevolgd door twee stappen achterwaarts. En het is de naam van het nieuwe programma van de groep Pappenheim, die vrijdag en zaterdag in De Teerstoof te zien is.Volgens de Pappenheimers lopen de mensen tegenwoordig op alle terreinen tegen problemen op, va riërend van genetische manipula tie tot voetbalvandalisme. Deop lossingen die ze daarvoor verzin nen zijn telkens echter net een maatje te klein. De groep belooft een razendsnel en geestig programma over de ac tualiteit zoals die niet in de krant te vinden is, omlijst met onalle daagse muziek en dans. Aanvang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (pas 65+ en CJP 10 gulden). SCHIEDAM Na de kalkoen, oliebollen en appelflappen en de nodige pondjes die daar onver mijdelijk bijhoren komen de goede voornemens. Voor wie het dit jaar eens echt waar wil maken is er vanaf 7 februari in Klubhuis Zuid de cursus Voeding en Ge wicht voor Volwassen. Voor ieder een (mannen dus niet uitgezon derd) die gezonder wil gaan eten en genoeg heeft van alle mislukte pogingen om af te slanken. Vermageren is meer dan alleen calorieën tellen, daar ligt in de cursus dan ook de nadruk niet op. Belangrijker zijn de eetgewoonten en de manier waarop iemands om geving daar invloed op uitoefent. Hoe de samenhang tussen voe dingspatroon en omgeving er pre cies uitziet kan men alleen zelf be oordelen en veranderen. Wel kan de steun van de groep een stimu lans zijn om dat op een veranc- woorde en gezonde manier te doen. De cursus richt zich op een ie der die zich te dik voelt, die meer wil weten over gezonde voeding of die zijn voedingsgewoonten wil veranderen. Naast praktische tips komen onderwerpen aan de orde als ideaal gewicht, de rol van de omgeving en de eigen eetgewoon ten. De bijeenkomsten worden ge leid door Joke Verberg, diëtiste van de Kruisvereniging in samen werking met Lida Tode van Klub huis Zuid. Begonnen wordt op dinsdag morgen 7 februari van 9.30 tot 11.00 uur. De cursus duurt 10 dinsdagochtenden. De kosten voor de hele cursus bedragen 15 gulden. Belangstellenden moeten rich voor 20 januari opgeven bij Klubhuis Zuid, telefoon 4267297, vragen naar Lida TocH Er wordt dan met een een afspraak gemaakt voor een aanmeldingsgesprek. De groep zal uit minimaal acht en maxi maal vijftien mensen bestaan SCHIEDAM Zaterdag 21 ja nuari is in Theater De Teerstoof het poppentheaterstuk De Buik van Bart te zien, een kindervoor stelling met veel kleurrijke decor wisselingen. Het verhaal gaat over buikspreker Bart, zijn pop Evert en het spiegelbeeld van Evert: Ernst, die in de buik van Bart huist. Het stuk is bedoeld voor kin deren van 4 tot 10 jaar. Omdat Bart de laatste tijd zo kil en nors is geworden, besluiten Evert en Ernst op zoek te gaan in het binnenste van Bart, om daar de oorzaak te kunnen vinden van deze verandering. Na een tocht vol afwisselende, komische en span nende gebeurtenissen komt het tweetal bij het verkilde hart van Bart. Aanvang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden. Door Rein Wolters SCHIEDAM Tropisch verrast en exotisch verpakt. Deze bondige typering past volgens Peter Pijpers bij het Antilliaans Wintercarnaval dat zich op zaterdag 28 januari af speelt in het theatercafé Podium aan de Lange Haven 28. „Hoe laag de temperatuur buiten ook zal zyn, binnen beleven we tropische hoog tepunten. Vanaf 20.00 uur zal de thermometer langzaam tot een on- i gekende hoogte worden opge- voerd," luidt ook de beeldspraak van Paulo Sintra. py'pers en Sintra rijn de pro grammeurs en dus de geestelijke vaders van de Antilliaanse Winter- carnaval in Podium. Het vinding rijke duo heeft niets nagelaten voor het behalen van een breed publiciteitsfront. „Het Antilliaanse 4 Wintercamaval moet een jaarlijk- sterugkerend evenement worden. We borduren voort op de expositie Bida I Kolo uit dat land in het Ste delijk Museum. We nemen in feite de handel van directeur Hans Paalman over en dopen de zaak 'Van kunst naar carnaval'," vat Py'pers de beidóelingèn gevat sa men. Hy vult aan: „Als ons feest slaagt, zetten we het volgend jaar voort in de Korenbeurs. Koningin v Beatrix moet dan óns feest komen ppehëh4UitéihdelijK heeft ze Paal- mdrf oók^ëlcriüiétistliÖeWezen door W'bfi0 Opening van-de'e^Qsme; yan werken van AntflHaahse*kuhstehamfs/' Dit'SjaSr; 'aldiis "Paülö Sintra, neemt hun organisatie genoegen met de opening van het Antilliaan se Wintercamaval door een hoge vertegenwoordiger van de konin gin. „De Commissaris van de Kó ningin in Zuid-Holland, Schelto Patijn, kunnen we accepteren, maar als hy verhinderd is, is bur gemeester Reinier Scheeres ook een goede vervanger." Ex-paspoort-fabrikant KEP is door Sintra en Pijpers gevraagd voor volgende week minstens tweehonderd Antilliaanse paspoor ten te leveren. Pijpers: „Deze hoe ven geen deugdelijk watermerk te hebben, maar moeten wel zyn voorzien van een warm zonne- merk. Als KEP geen kans riet ze te maken, dan moet de Staat ze maar leveren. Maar wij twyfelen niet aan het vakmanschap van KEP, dus die paspoorten met een zonne- merk komen er precies op tijd." De muzikale kant van het car naval wordt verzorgd door de An tilliaanse Steelband onder leiding van Willy Richardson. Caribische ritmes als merenque, calypso, so- ca, salda en samba worden ten ge- horen gebracht. Het Podium zal zyn omgetoverd tot een kleurryke feestzaal, waarin de creatieve hand van grafisch-ontwerper Huub Koch herkenbaar zal rijn. In kleding krijgt het publiek de gele genheid de fantasie volledig de vrije loop te laten. Om midder nacht beslist een deskundige jury, bestaande uit Coby de la Rie (D' 66-gemeenteraadslid), Helma Vin cent (journaliste van het Stads blad), Carel Beke en Harr Wieg man (beeldend kunstenaar) wie in aanmerking komen voor de prij- zen vain de origineelste en ondeu- gendste kledij. i Het carnaval begint om 20.00 uur (gezien de te verwachte hitte 34 wordt luchtige kleding aanbevol en). De entree kost vijftien gulden; inclusief een tropische wel",'5 komstcocktail. Er rijn maar eeif beperkt aantal kaarten verkrijg-04 baar by het Passage Theater, hei10*- VVV en in het Podium Café. \n -:4;v'44////ï&q SCHIEDAM In samenwer- king met zaal Middelhuyse in 1 Vlaardingen houdt Rita Young En- f tertainment op zondagmiddag 22 - januari weer een show met arties ten uit Rotterdam, Gouda en; Vlaardingen zoals Freddy Mem phis, Cor van der Weyöen, Cheza- na, Wally Preyll. Het duo Hell en Heil vormt de hoofdschotel. De twee agenten van de rivierpolitie brengen op de bühne een punkact, waarmee ze ook op tv zyn geweest. De forma- tie Dujo verzorgt de dansmuziek; terwyl de presentatie in'handen'is van Danny Kandouvir. Gastvrouw is de medéwérjcstfef 4 van de S^&dan^iokai^ómro^», Rita Young:'"""Zij^start."Se :sKów:öin'-'" 13.30 uur. vJaal Middélhü^eTs0^-" vestigd aan dëKorunigmnelaan1'; 403 in Vlaardingen-Holy. Dè ën: 5 tree kost per persoon vijf gulden. SCHIEDAM Klubhuis Zuid organiseert maandag van 11.00 tot. 14.00 uur een kleding- en speel goedbeurs. De verkoop vindt plaats in het Klubhuis zelf, Dwarsstraat 42. Iedereen kan voor deze beurs kleding en speelgoed dat men kwyt wil, te koop aan bieden. Voorwaarde is dat de spullen in goede staat zyn, de kleding schoon en het speelgoed heel. Van de verkoopprijs komt 20 percent ten goede aan de activitei-;if; ten van het Klubhuis. Mensen' die mee willen doen, kunnen donder-'"" dag en vrijdag van 10.00 tot 11.00"° uur (uitsluitend op deze tijdehP0 naar Klubhuis Zuid bellen via telè0?1 foonnummer 4267297. b.Ci' WD-raadslid Verhulsdonk wil beloning voor handreiking snelle bouwvergunning Door Rein Wolters SCHIEDAM Méér arbeids plaatsen dan aanvankelijk is be loofd moeten worden gerealiseerd op het voormalige Gustoterrein. Zonder inte gaan op aantallen bracht het VVD-gemeenteraadslid G. P. Verhulsdonk deze mening gisteravond te berde in de raads commissie voor Stadsvernieuwing en- Volkshuisvesting bij de behan deling van de ontwikkeling van bet grondgebied van de voormali ge scheepswerf. „Dat stuk (14 ha) is ons een doorn in het oog, maar het is wel hoogwaardige economische grond," hield Verhulsdonk voor aan commissievoorzitter/wethou der J. G. van Kleef. De liberaal verklaarde voorts te kunnen in stemmen met een versnelde proce dure voor het toekennen van een bouwvergunning voor de projec tontwikkelingsgroep Halico uit Rotterdam. „Maar voor wat hoort wat," beklemde Verhulsdonk. Waarmee hij doelde op het weinig zoden aan de dijk zettende aantal arbeidsplaatsen dat is gekoppeld aan de bouw van twee enorme op slagloodsen (21.000 vierkante me ter) voor de Verenigde Glasfabrie ken. „Dat valt mij zwaar tegen." A. F. de Leede van de PSP/PPR- -fractie had hierop eveneens kri tiek. Voorts zei hij de twee hallen geen bijzondere stedebouwkundige objecten, te vinden. De linkse poli ticus bepleitte met succes de enor me loodswanden van afwijkende kleuren en materiaal te voorzien. Namens de PvdA verklaarde H. W. Posthoorn dat zijn fractie geen moeite had met. het bouwplan. „Gusto is een erg moeilijk terrein. Wij rijn blij dat het gebied na tien jaar braakliggen tot ontwikkeling, wordt gebracht." Zijn CDA-oppo- nent J. Prins uitte rich in onge veer dezelfde bewoordingen. U. Bruseker van de CPN: „Mijn frac tie vindt het een prima zaak dat er eindelijk iets gaat gebeuren met het Gustoterrein." Geen van de commissieleden maakte bezwaar tegen het college- besluit om de gemeenteraad niet om toestemming te vragen voor een bouwvergunning. Wethouder J. G. van Kleef: „Voor een versnelde procedure is gekozen omdat anders pas in de raadsvergadering van maart over deze zaak kan worden gesproken." Volgens de nauw bij de ontwik keling van het Gustoterrein be trokken topambtenaar C. P. Boekesteijn worden de kopgevels van de in utiliteitsbouw geplande loodsen uitgevoerd met sierglas en in verschillende kleuren. „De juis te combinaties rijn in studie bij de Welstandscommissie."" Zoals Het Vrije Volk gisteren al meldde, heeft de Halico Groep het Gustoterrein aangekocht en heeft ze door het Rotterdamse architec tenbureau Nefkens BV een kanto ren- en bedrijventerrein voor laten ontwerpen. De twee loodsen voor de Verenigde Glasfabrieken rijn de eerste bouwwerken. Volgens een woordvoerder van de projectont wikkelaar gaan zich op het terrein ook arbeidsintensieve bedrijven vestigen, waaronder, waarschijn lijk een assemblagefabriek met driehonderd werkplekken. „Onze onderhandelingen rijn in een ver regaand stadium." De bedoeling is op het bedrijvenpark ongeveer duizend arbeidsplaatsen te realise ren als compensatie voor de weg gevallen scheepsnieuwbouw- en scheepsreparatiebedrijven. Volgen de week buigt de raadscommissie voor Economische Aangelegenhe den zich over het bouwplan. Als dè besluitvorming zich zonder pro blemen ontwikkelt, zal de bouw vergunning voor de twee glasop slagloodsen omstreeks de maand mei worden verstrekt. Korte tijd hierna gaan ook eerste palen voor andere bedryven de grond in. Het Gustoterrein is volledig bouwrijp. Oude funderingen zijn verwijderd, het gebied is met anderhalve me ter zand opgehoogd en aan de wa terkanten is een nieuwe bekading in aanleg. „Alleen dit heeft al mil joenen guldens gekost," aldus de woordvoerder. De politie trof deze vrouw op 5 januari in ontredderde toe stand in Hoek van Holland aan, en kan niet achter haar identiteit komen. De vrouw weet kennelijk ook zelf niet meer wie ze is. Vermoedelijk heeft zij langere tijd in Lon den, Amsterdam en de Zaan streek rondgezworven. Wie haar herkent, wordt ver zocht de politie te bellen, tel. 010-4242568. -oiiaoi, .netemt TO O '4 -T) «tA rfT v"«' ;T-i S95 utoJ vviO J f i 'V A i.'.fH I

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1