F meer meisjes op de MTS mêwm m, 'Benader Kamerleden persoonlijk' Het Vrije Volk SCHIEDAM i w& Staatssecretaris zegt 'ja' tegen zondagsmarkt Vergeefse zoektocht naar directeur voor Kunsthuis Speciale campagne blijkt zinvol. 'Het Is even wennen, maar;de jongens vangèn je góed op' 41 Open huis bij Schiespoor Bfijdorp blij met jonge Orang-Oetan Theaterslichting heeft directeur J?' PAGINA 16 VRIJDAG 20 JANUAR11989 Soosmiddag van I het Rode Kruis SCHIEDAM Het Rode Kruis organiseert vanaf deze jnaand elke week een soosmid dag voor ..mensen vanaf vijftig 'aar. Iedere woensdag van twee it vier uur kunnen zij terecht oor een gezellig babbeltje» een spelletje, handwerken of knut selen. Om bij het soosgebouw aan de van Beverenstraat 40 te komen kan men tegen een klei ne vergoeding gebruik maken van de Rode Kruisbus. Deze is dagelijks aan te vragen van acht tot negen, van twaalf tot een en van vijf tot zeven uur, bij.de dames Van Haren (tel; 4701352) en Van Daalen (tel; ,4705928). i Lezing over I aura en getal SCHIEDAM De Religieus (Spiritistische Vereniging 'Ear- monia' organiseert volgende Week donderdagavond om acht pur een lezing over aurakleuren |n getallen in de grote zaal van wijkcentrum Nieuwland. De Amsterdammer T.van der Kam is als gastspreker uitgenodigd. Hij vertelt over de betekenis van aurakleuren met betrek king tot gezondheid en karak ter. Daarbij gebruikt hij voor beelden uit het publiek. Tevens gaat Van der Kam in op de be tekenis van trillingsgetallen, die, zijn af te leiden uit naam én geboortedatum. Wijkcen trum Nieuwland is gevestigd aan het Dr. Wibautplein 163. De zaal is open om half acht. Voor niet-leden bedraagt de en tree zes gulden. f Portrettekenen i In De Erker I SCHIEDAM Meedoen aan pen cursus portrettekenen kan elke zondagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur in het wijkcen trum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. De cursus is speciaal opgezet voor volwasse nen. Het accent ligt niet direct op een prachtig eindresultaat, maar meer in het op lijn krij gen van vorm en kleur. Deelne men kost per maand tien gul pen, exclusief de materiaalkos ten. Inlichtingen zijn verkrijg baar in het wijkcentrum of via tel. 4267767. -u Zelf kleding maken SCHIEDAM Lessen is het zelf maken van dames-' en kin derkleding zyn op diverse da gen en tijdstippen te volgen in het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. De cursus duurt 16 lessen en kost 72 gulden. Bovendien is het mogelijk op woensdagmor gen deel te nemen aan patroon tekenen. De contributie wordt vastgesteld als het aantal deel nemers bekend is. Tevens zoekt be Erker naar mensen die te gen een kleine vergoeding de begeleiding verzorgen. Inlich- igen via tel. 4267767. Plannen voer nieuw historisch stuk SCHIEDAM Het Schie dams Collectief Historisch Amateur Theater geniet nog na van het succesvolle optreden met het toneelspel 'Het spul van Joncker Franssen Oorloch'. SCHAT werkt alweer aan plan nen voor een nieuwe open- lucht-produktie, die volgend jaar zal worden opgevoerd. Half februari komt het gezelschap, dat vorig jaar mei zoveel succes boekte met de opvoering van zijn gemoderniseerde histori sche spel bij de Ruïne, weer bij elkaar. SCHIEDAM „Ik vind dat rol lenpatroon belachelijk. Meisjes kunnen evengoed een technisch beroep uitvoeren als jongens," zegt, Carola de Kok, eerstejaars aan de' Rijnmond MTS met als studierich ting elektrotechniek. Gisteren was daar een voorlichtingsdag met een speciaal progamma voor meisjes. De bezoeksters van de voorlich tingsdag werden door studentes rondgeleid. Daarna kregen ze een diaserie voorgeschoteld, -waarin het technisch onderwijs werd ge schetst. Om half vier was er een toneelstuk. Twee clowns presen teerden het rollenpatroon, waarbij de mannelijke steeds in de vrou wenrol wilde kruipen en omge keerd. Ten slotte waren er speciaal op meisjes gerichte videofilms en kregen ze de brochure 'Meisjes en techniek'. Sinds twee jaar krijgt de MTS financiële steun van de overheid, om leerlinges aan te trekken. Het promoten van technische beroepen voor meisjes blijkt nu al zijn vruchten af te weipen. Adjunct-di recteur en dekaan J. Meijer; „Vo rig jaar hadden we ineens acht nieuwe aanmeldingen tegen ge middeld twee in de jaren daar voor." Meijer vind het geen vreemd idee, meisjes in de leslokalen van zijn MTS te hebben: „De techniek is zo veranderd, het is verfijnder geworden. Vroeger was het zwaar werk, zo van; de overal aan en sjouwen maar." De technische be roepen zijn lichamelijk dus min der zwaar geworden, maar toch kijken mensen nog vaak vreemd op van een tecnische vrouw. „Dat komt door het vrij calvinistische rollenpatroon dat in Nederland heerst," verklaart de adjunct-di recteur. Wie echter voor de MTS Een goede toe komst voor meiden in de techniek. Caro la de Kok, eer stejaars elek trotechniek be dient de knop pen. Toekom stig studente Danielle de Jong kykt toe: rollenpatroon belachelijk. kiest, heeft later goede kans op een middenkader-functie. In de jaren negentig worden er grote tekorten op de technische arbeidsmarkt verwacht. Volgens Meijer loopt ons land heel erg achter in Europees ver band: „Hier vinden vijf percent vrouwelijke werknemers in tech nische beroepen tegen vijftien twintig percent in andere landen. Dat moet veranderen maar het zal heel lang duren. Op zijn minst een twee generaties." De meisjes die nu voor de MTS kiezen, hebben «Vaak een familielid dat ook al in een exact beroep zit. Een soort domino-effect dus, de meisjes zon der technische familieleden moe ten echter extra worden gestimu leerd om een exact beroep te kie zen. Juist zij krijgen van moeders bijvoorbeeld te horen dat zo'n baan niets voor meisjes is. Die groep meisjes is dan ook een be langrijke doelgroep voor de promo tie-activiteiten van de Rijnmond MTS. Tijdens de voorlichtingsdag schreef zich direct een aantal van de bezoeksters in. Daniëlle de Jong was één van hen: „Elektronica wil ik gaan doen. Vroeger wilde ik al tijd iets met dieren, dus dit is heel iets anders. Maar ik heb er wel zin in." Ze hoeft niet bang te zijn dat haar mannelijke medestudenten raar zullen reageren op haar aan wezigheid in de klas. Selma Clase- ner, eerstejaars bouwkunde: „Het geeft geen problemen. De jongens vangen je heel goed op. Het is eerst alleen even wennen." Afscheidsreceptie Barend van Eyk SCHIEDAM PPSC biedt' Ba- Tend van Eyk een afscheidsrecep tie' aan. Hij heeft eind vorig jaar het penningmeesterschap van de voetbalvereniging na een bestuurs periode van 46 jaar overgedragen aan Lody Kalden. Van Eyk, die zijn loopbaan be gon bjj Stormvogels en na de fusie met Pro Patria verder ging voor PPSC, is drager van onderscheid ingen van de KNVB en de afdeling Rotterdam. Hij staat bekend om zijn serieuze werk als 'schatbe waarder', maar ook om zijn hu mor. Met het oog op de slechte toe stand van de Schiedamse trai ningsvelden zei hij eens: „Ik zou er maar geen beesten op laten lo pen, want dan krijg je gedonder met de dierenbescherming." De afscheidsreceptie vindt op vrijdagavond 27 januari van 19.00 tot 21.00 urn: plaats in de kantine van de zaterdagvereniging. Scholen stil over zichzelf SCHIEDAM Scholen voor het voortgezet onderwijs in Schie dam, Vlaardingen en Maassluis hullen zich van 1 februari tot 12 maart in stilzwijgen. In deze pe riode verzenden de schooldirecties geen persberichten en zullen zij ook niet ingaan op vragen over het onderwas. Ir. R. van der Meijden, rector van de Rijkscholengemeen schap Schravenlant bevestigt dat het doel van de gezamenlijke af spraak is om oneigenlijke concur rentie tegen gaan. „In deze periode verschijnen geen artikelen in de pers omdat dan de open schooldagen worden gehouden en de inschrijvingen van nieuwe leerlingen plaatsvinden. Er is veel concurrentie en daarom is deze regeling nog eens aange-, scherpt." PvdA: Protestbrieven over RW 19 hepen niet. Rijkswaterstaat al bezig met bouwvoorbereidingen ROTTERDAM De zondags-', markt op de Schiedamsedijk in; Rotterdam kan er komen. Staatsse cretaris A. J. 'Evehhuis (Economi sche Zaken) "wil''voor 'deze''markt ontheffing 'verlenen op hei'VérboÖ uit de Winkelsluitingswet dat "er op zondag geen- markt magazijn. Voorwaarde is'wel'ctat* de' 'zondags markt een "toeristisch karakter moet hebben. De eerste zondags markt zal op 16 april, de dag van de Rotterdamse marathon, plaats vinden. Op de markt, die ook een stukje van de Schilderstraat zal bestrij ken, zullen ongeveer tachtig kra men staan met boeken, antiek, cu riosa en kunst. „Boetiekachtige dingen, die de stad een fleurig aan zien kunnen geven," meent Even huis. De gemeente wil twee jaar bekijken of de markt, die op elke zondag van elf uur 's morgens tot vijf uur 's middags zal worden ge houden, een succes is. Staatssecretaris Evenhuis was gisteren op bezoek in Rotterdam om te praten over toeristische ont wikkelingen in en rond de Maas stad. De plannen voor Rotterdam Waterstad stonden daarbij traal. Evenhuis zei deze plannen 'bijzonder gezond' te vinden. Wa- .terstad zal daarom volgens hem tijdens het internationale jaar van het toerisme in 1990 een promi nente plaats krijgen. Het ministerie van Economi sche Zaken draagt dit jaar 2,6 mil joen gulden by aan de ontwikke ling van Waterstad. Het toekomsti ge toeristische gebied tussen de Maasboulevard en de Schiedamse dijk met Tropicana, een wandel boulevard langs de Boompjes, het speelse museum voor economie Econocenter (opening begin 1990), de' superbioscoop Tmaxtheater (opening te rfl'lli ^jakr);4 het Man- tiem'Müsèuhi eii' ftet^niuséuiöscïüp De Buffel, moet jaarlijks miljoenen mensen* naarRottef dSm'trèkkèn. "'Burgeméëstéf1 dr. Peper''on derschreef gisteren tijdens het be zoek van de staatssecretaris het be lang van de subsidiegelden die het ministerie van Economische Zaken heeft uitgetrokken (in totaal ruim zeven miljoen gulden) voor een grotere toeristische aantrekkelijk heid van de stad. Peper: „Het is nu iedereen duidelijk dat een prettige sfeer en ambiance bijdraagt tot de vestiging van meer bedrijven in Rotterdam." SCHIEDAM Liefhebbers van de modelspoorwegbouw kunnen op zaterdag 28 januari terecht bij een ruil- en verkoopbeurs in het club- een- - gebouw van de vereniging Schie spoor aan de Westerkade 21. De open dag vindt plaats van 10.00 tot 16.00 uur. Ook kan men terecht voor het schoonmaken en repareren van locomotieven. Wie thuis een eigen treintje heeft in de schaal HO op gelijk stroom, kan deze laten rijden op de verlichte clubbaan. Toegang: flr- Op vrijdag 27 januari krijgt Schiespoor bezoek van leerlingen van de basisschool Sint Jozef. Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN Het Tweede Kamerlid J. J. Feenstra heeft ,de yiaaridmgse en Schiedamse bevol; en Noordgeadviseerd Kamerleden persoonlijk te benader ren'oPeriRijkswëg 19, „Alleen btof J teltbrijvën sturen heeft geen zmjj Je' moét van tevoren bellen "en* achteraf om een reactie vragen. Dèt heeft pas zin.". Tot zijn grote'verbazing vertel de actievoerderH. Tetteroo van Stop Rijksweg 19, dat Rijkswater staat in Schipluiden al bouwver gunningen heeft aangevraagd om aan voorbereidende werkzaamhe den van de weg te kunnen begin nen. Nog voor het besluit in de Tweede Kamer is genomen. Tette roo heeft al een bezwaarschrift te gen de aanvraag ingediend. Feenstra was gisteren gastspre ker tijdens een informatieavond over Rijksweg 19, de geplande snelweg tussen Vlaardingen-Holy en Schiedam-Noord richting Delft. Na afloop van de avond besloten alle ruim honderd aanwezigen een protestbrief tegen de aanleg van de weg te ondertekenen en naar Den haag te sturen. De avond werd ge organiseerd door het Actiecomité Verontruste Bewoners Tegen RW19, Wijkvereniging Hoeven- buurt en de Bewonersorganisatie Holy-Zuid. Een actie als in Schiedam, waar zevenduizend brieven huis aan huis worden verspreid, is volgens G. van Rijmenam van het Comité Verontruste Bewoners niet haal baar in Vlaardingen. Er zouden te weinig mensen zijn om zo'n actie vorm te geven. Wel zal overleg Het talud van de nieuwe Ryksweg 19, waar het zich tussen de bebouwing van de woonwijken Holy, Groenoord en Woudhoek doorwringt. Links is nog net de laatste van de flats aan de Eksterlaan in Vlaar dingen-Holy te zien. Rechtsonder de Z-flats in de zogenaamde Chinese muur van het Schiedamse Groe- noord met daarachter de Heyermansflat, de laagbouw van Woudhoek en aan de rand van het wegtalud de tennishal op het complex van TSN. Door Henk Drent ROTTERDAM De langver wachte benoeming van een direc teur voor het Kunsthuis in Rotter dam, dat officieel op 1 januari ]l990 zijn deuren opent, laat na an derhalf jaar zoeken nog steeds op zich wachten. Daarom wordt bin nen enkele weken een interim-di recteur benoemd voor de duur van een jaar (1989). De besprekingen inet die kandidaat, die alleen wordt gezien als een 'bouwheer', worden over twee weken afge rond. Ondanks het uitblijven van een directeur, zijn de voorbereidingen van de eerste exposities in het Kunstbuis al in volle gang. De or ganisatie wordt toevertrouwd aan ide Rotterdammer Gosse Oosterhof, artistiek leider van Galerie 't Ven ster. Deze galerie en Galerie Wes tersingel 8, beide van de Rotter damse Kunststichting, worden vol gend jaar opgeheven. Hun functie ,wordt overgenomen door het op te iichten Kunsthuis, dat wordt ge vestigd in de huidige MTS aan de (Witte de Withstraat. In het Kunst huis zou naast Oosterhof ook een jong talent worden aangesteld om iervaring op te doen. Het Kunsthuis* is bedoeld als ■ét*" spraakmakende gangmaker van het kunstleven, zowel in binnen- als buitenland. Bijvoorbeeld door exposities en andere manifestaties van nieuwe ontwikkelingen in de hedendaagse kunsten. De speurtocht van anderhalf twee jaar naar een directeur voor het Kunsthuis bleef overigens niet helemaal zonder resultaat. De jon ge Amerikaan Dan Cameron uit New York, die een grote interna tionale reputatie heeft als kunst criticus en onafhankelijk organisa tor van exposities, is bereid gevon den van tijd tot tijd een expositie te organiseren als gastcurator. Ca meron was begin november nog de voornaamste kandidaat voor het directeurschap. Een belangrijke overweging van Cameron om de benoeming uitein delijk toch af te wijzen, was zijn vrees dat hij minder tijd zou heb ben voor zijn vele internationale contacten. Daarbij speelt ook de geringe betekenis van Rotterdam in de internationale kunstwereld een rol, zo menen insiders. Een lastig dilemma, omdat de Rotter damse Kunststichting meent nu juist zo'n zwaargewicht nodig te hebben om Rotterdam naar dat ni veau te tillen. De speurtocht naar een kandi daat voerde onder meer langs Lon den, Parijs, Bazel, Zürich, New York en ten slotte ook binnens lands, in Amsterdam. Gezocht wordt een 'jonge, uiterst dynami sche en internationaal ervaren kenner van de ontwikkelingen in ROTTERDAM De Rotter damse diergaarde Blijdorp heeft er weer een orang-oetan bij: moeder Barbara (27) heeft het leven ge schonken aan Baroe. Het orang-oe- tan-mannetje werd geboren op nieuwjaarsdag. Baroeis "het Malei- se woord voor nieuw. De vader van Baroe is Piku, de fokman van de orang-oetan-familie in Blijdoip. Baroe is het vijfde jong van moe der Barbara. - f de beeldende kunst'. Een aanstel ling zou vrijwel zeker voor ten minste vijf jaar zijn. Een struikel blok was ook dat de huisvesting voor het Kunsthuis al die tijd niet vaststond. Sinds B. en W. die knoop hebben doorgehakt (met de finitieve toewijzing van de MTS in 'de Witte de Withstraat) kan moge lijk iets beter worden geworven. In de Commissie Kunstzaken van de gemeente Rotterdam is gis teren uitgebreid over het Kunst huis gesproken. Daarbij ging bet onder meer over een jaarlijkse bij drage van 4,5 ton van het ministe rie van WVC vanaf begin jaren ne gentig. Dat bedrag is nodig omdat de begroting van het Kunsthuis uiteindelijk jaarlijks 1,6 miljoen gulden zal vergen, terwijl de mid delen op'dit moment blijven ste ken bij 1,15 miljoen gulden.* Dit laatste bedrag bestaat uit de begrotingen van beide galeries van de Kunststichting," 't Venster en Westersingel 8. Belangrijkste uit daging voor de nabije toekomst is het overtuigen van het ministerie van WVC dat het Kunsthuis in Rotterdam, het enige in Neder land, veel meer dan alleen een Rotterdamse uitstraling kan heb ben. plaatsvinden met Schiedam om eventuele verdere protesten geco ördineerd uit te voeren. In deze stad vond enige weken geleden een soortgelijk informatie-avond plaats. Volgens Feenstra probeert mi nister van Verkeer en Waterstaat, N. Smit-Kroes, de weg er net zo door te drukken als de Blanken burgtunnel. Ze geeft nauwelijks in formatie waar de Kamer om vraagt, ze houdt zelfs gegevens achter en heeft de rijksweg al voor 1 februari op de agenda gezet. Feenstra: „Er zal dan in een vijf- minutendebatje, dus vijf minuten spreektijd per persoon, over gedis cussieerd mogen worden." Uit on genoegen over deze handelswijze zal Feenstra namens de PvdA een motie indienen waarin gevraagd wordt het voorstel over de snelweg pas later in het jaar te behandelen. „We zouden er tijdens de wijziging van de Structuurschema over kun nen praten." De socialist zal in het debat over de voormalige A4 pleiten voor een sneller, beter en goedko per openbaar vervoersnet in de re gio. Hij zal de minister wijzen op het goede alternatief dat onlangs werd gepresenteerd, namelijk een railverbinding voor een sneltram over het dijklichaam. „Dat zou zelfs mooi kunnen aansluiten op het metronet van Spijkenisse," op perde hij. Het deed er in de ogen van Feenstra niets toe dat er al tiental len jaren over het doortrekken van de weg wordt gesproken, „Smit-Kroes vindt dat een reden om snel de knoop door te hakken. Ik zeg: als er zoveel discussie no dig is is de weerstand gewoon te groot. Doe het daarom niet,"-be toogde Feenstra. In een uitpuilende zaal Middel- huyse kregen de verontruste bewo ners een voorbeeldbrief in han den, waarin werd uiteengezet waarom zij geen snelweg langs hun voordeur willen zien liggen. Gewezen werd op de toch al uiter mate slechte lucht in de Rijn mondregio. Nog een weg erbij zou de vervuiling dermate doen toene men, dat de normen opnieuw overschreden zullen worden. Nor men die de overheid nota bene zelf heeft vastgesteld om zo de ge zondheid van de bevolking te waarborgen. Bovendien zal de ge luidshinder in duizenden wonin gen langs het traject tragische vor men aannemen. De hinder zal op geen enkele manier beneden het wettelijk vastgestelde maximum aantal decibellen gehouden kun nen worden, vrezen de bewoners. De arts R. Stumpel was naar Holy gekomen om een verhaal te houden over hoe slecht luchtver ontreiniging in het algemeen is. In uitlaatgassen zitten kankerverwek kende stoffen. Maar dat iemand kanker heeft gekregen van uitlaat gassen is nog nooit bewezen, hield hij zijn gehoor voor. In ieder geval zou weer een paar kilometer snel weg erbij de gezondheid niet ten goede komen. Zeker niet voor ca- rapatiënten. Ten slotte werd gewezen op de vernietiging van het natuur- en re creatiegebied Midden Delfland, zo dra tot de aanleg van de weg wordt besloten. SCHIEDAM De Stichting Schiedamse Theaters heeft een nieuwe directeur gevonden in de persoon van de heer Carel Beke. Hij was reeds vanaf februari van het vorig jaar interim-direc teur, een taak die hy volgens het stichtingsbestuur naar volle tevre denheid vervulde. De tydelyke aanstelling van Marq Oudshoff als directie-assis tent werd omgezet in een ,vast dienstverband. Hiermee is een ein de gekomen aan de tijdelijke situa tie wat betreft het management van de theaters, die volgde op het vertrek van oud-directeur Connie Eggink. Stille jeugdfilm in De Teerstoof SCHIEDAM Zeven Engelse stadskinderen vervelen zich, tij dens een saaie zomer zonder belof tes, met zeurende ouders en een al even vervelende school. Ze gaan er vandoor. Met de boot vaart de Kleine Bende over naar Frankrijk: Zo begint het verhaal van de jeugdfilm, die woensdag 25 januari in De Teerstoof vertoond wordt. Het bijzondere aan de film (leef tijd: 6-12 jaar) is, dat er helemaal niet in gesproken wordt. Aanvang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden. '7ïV 4 i'l •*/-$> yy#*-** fit t k* yi jJ>. J£ i-n* -*-*• yo J «Bas» •'"SS, mm J, l IfetPe, J"- -< rtf 4

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1