'Geloof niet alles wat biologen zeggen Inbrekers halen geld en coniferen weg Licht gehandicapten hebben eigen soos aan Broersveld Koster UVG kan niets meer gebeuren Bioloog-schrijver Midas Dekkers maakt scherpe vergelijkingen tussen mensen en andere zoogdieren Bewoners flat krijgen geld terug Snackbarhouder overvallen: buit 1500,- Succes wint korfbalderby Br* diersoort onderling en de andere Door Marcel de Klerk SCHIEDAM - In 'een behoor lijk' goed gevulde filmclubruimte van gebouw De Teerstoof boeide zaterdag een besnorde telg uit de zoogdierenfamilie mens zijn ge hoor vanaf half negen tot aan de laatste weg ebbende strofe. Midas Dekker.: Hij vergelijkt heel scherp de mens- niet andere zoogdieren. Horen zién en vragenstellen is het devies. Of je nu .fervent Margriet-lezer bent of gewoon zondags de radio hebt afgestemd op Vara's Vroege Vogels, Midas zorgt voor de nodige ontspanning en vermaak. Toch is hij meer dan zo maar een entertai ner. Van origine is hij bioloog. Na in Haarlem geboren te zijn, ver volgde hij zijn leven met o.a. een HBS-opleiding en daarna een stu die biologie aan de universiteit van Amsterdam. Al vroeg trok de journalistiek zijn belangstelling en als gevolg daarvan is hij nu werk zaam als free-lancer en schrijft on der andere voor NRC, De Volks krant en de Margriet. Margriet weet raad, maar Mi das zeker net zo goed. Of het nu door zijn naam komt is niet hele maal duidelijk, maar feit is dat hij via fabels én parabels zijn publiek en wellicht zichzelf een spiegel weet voor te houden, waarin het niet altijd even prettig kijken is. Resoluut J richt hij zijn schijnwer- - pers op de mens. Hierbij worden' dan contouren zichtbaar die ons niet altijd sieren. „Als enige dier soort is de mens in staat om zijn- leefmilieu te maken en te kraken," aldus de vakman. Voornamelijk richt hij zijn aan dacht op .de vaak scheefgetrokken verhouding tussen de menselijke dieren. Zo ook tijdens dé lezing dié hij afgelopen zaterdag hield. In de zweterige ruimte zit een slordige vijftig mensen te wachten op wat komen zal. Exact half negen in de avond neemt de genodigde het woord. Na een paar inleidende zinnen wordt duidelijk waar het over zal gaan: „Een cursus kij ken". Zijn we daar nu voor gekomen? Zie je boven verschillende hoofden opstijgen. De essentie blijkt in het begrip kijken te liggen. „Als u een meneer in de trein strak aankijkt vindt hij dat niet leuk" en „in fo rensentreinen worden meer kran ten gelezen dan waar ook." Het zijn enkele markante uitspraken van de bioloog. Mensen zijn socia le wezens en zoeken daarom con tact, maar dat contact moet ook weer niet te gezellig worden. Voor al direct oogcontact dient verme den te worden. Midas Dekkers vervolgt: „Wij biologen kijken beter. Zo weten we dat de onderlinge afstand van vin ken die naast elkaar zitten (op het vinkentouw zogezegd) precies 28 centiméter is. De juiste verhoudin-. gen van lijf en leden doorberekend wordt de ideale onderlinge afstand tussen mensen 2.80 meter. Schrijven is kijken voor Midas. „Het is een literaire avond en ik probeer duidelijk te maken dat er een nauwe band is tussen schrij ven en kijken," aldus de bioloog vlak. voor de pauze. Je zou hem een gebiologeerd schrijver kunnen noemen; te oordelen naar de vele publikaties en boeken die er van zijn hand zijn verschenen. Op een tafel ligggen o.a. Miauw, De Kana rie, De Baviaan, en De Kikvors, ter Midas Dek kers: „Als eni ge diersoort is' de mens in staat om zyn leefmilieu te - maken en te kraken." inzage., en ter verkoop. En Midas blijkt bereid zes aangekochte wer ken van een handtekening te voor- zien. „Je gaat naar een museum om je ogen uit te laten," is een van de openingszinnen na de pauze. Even daarvoor had hij zijn publiek beti teld als zakken. „U bent een zak. Op die zak zitten verschillende zintuigen om deze zak van dienst te zijn. Ik snap alleen niet waarom wij als zoogdieren zoveel gebruik maken van onze ogen en niet van onze neus," zo. vervolgt hij. Omdat dat onbegrip wat meer vorm te ge ven haalt hij er de vergelijking bij van het aanschaffen van een auto en van een partner. „Een auto koopt je toch pok niet alleen om dat de kleur zo mooi is." Het is trouwens opvallend hoe die avond keer op keer de relatie man-vrouw naar voren komt. Met name de plastische beschrijvingen over de biologische (volgens Midas meer de logische) verschillen tus sen de twee seksen. Een dame met hoge hakken en nauwsluitende rok weet even niet waar ze kijken moet als een ironische, en bijna letterlijké omschrijving van haar persoon wordt gegeven. Toch vindt zij het leuk en klapt vriende lijk mee, weliswaar met een flink- je blos op haar wangen. Halverwege zijn tweede betoog relativeert de spreker zijn spreken met de opmerking, dat „u niet al les moet geloven wat biologen zeg gen." De mevrouw met de hoge hakken haalt opgelucht adem. Maar waarom zei hij dat? Wil hij zichzélf indekken tegen al te brus- kerend taalgebruik? Gelukkig is de trend die avond heel luchtig en vermakelijk van aard, met genoeg bodem om de spreker serieus te nemen. r Dit laatste aspect komt sterk naar voren als - Midas het voorbeeld van het steeds verder fokken van kleine chi-wa-wa's aanhaalt. ,vWaarom nemén mensen hon den? Omdat ze .er mooi uitzien. Mooi wordt echter wel te vaak in extremen gezocht," zo meent hij. De chi-wa-wa is het kleinste hon deras dat er bestaat. „Met een beetje moeite past hij in een cog nacglas."„Steeds kleiner kan best, maar er is een ondergrens. Zodra de hersenen minder cellen krijgen toebedeeld zal de werking ervan minder worden. En een chi-wa-wa met slechts drie functionerende pootjes is zo onhandig hè," ver- volgt Midas. „Onze ogen zijn niet meer te vreden,'' geeft vervolgens de spre ker ook aan hoe met de natuurbe scherming wordt omgesprongen. „Een heideveld moet koste wat kost een heideveld blijven. En als het even kan zetten we om ieder stukje bos een hek met daarop een bord waarop te lezen staat dat dit een beschermd of wel een gereser veerd gebied is. Begrijp me goed, ik ben niet tegen natuurbescher ming, maar laat de natuurlijke re volutie binnen een gebied een kans; krijgen en haal de borden weg," aldus Dekkers. Na de nodige anecdotes, die door de spreker geciteerd worden uit zijn uitvoerige oeuvre, is het tijd voor vragen. „Waaruit bestond uw kritiek ten aanzien van de VPRO-documentaire over geneti sche manipulatie?'.' In een kern achtig betoog legt. hij uit dat het met name de manipulatie van de documentaire was die hem tegen stond. „Echoënde voetstappen en krakende deuren in een sinister aandoend kil gebouw, zijn natuur lijk niet bevorderlijk voor een oh- jectieve kijk op het onderwerp van deze programmamakers. Op zo'n manier kweek jé dat mensen al al lergisch worden bij het horen van de kreet genetische manipulatie," aldus Dekkers. Hij geeft hij te ken nen dat voor het aankweken van boeven .helemaal geen manipulatie nodig is. Ook moet hij zich nog verant woorden voor zijn twee-jarige ve getariërsschap. „Omdat ik geen vlees meer at, moest ik.in speciale restaurants mijn toevlucht zoeken. Maar je bleek toen ineens ook niet meer te mogen roken en drinken. En ik zag wel heel veel mensen met tulbanden en andere exotische gewaden." Na de vragen restten nog een paar sappige verhalen. Een daar van gaat over het verschil in kos ten tussen huisdieren en kinderen. „Daarom heb ik zelf geen kinde ren. Dat heeft me al aardig wat be spaard." Sommige mensen weten echter niet meer wat ze nu in huisgehaald hebben. „Ik ken een jongetje dat Bello heet," houdt de bioloog zijn gefascineerde toehoor ders ten slotte voor. SCHIEDAM Een bewoonster van een woning aan het Frans Halsplein in West ontdekte zon dagnacht, dat ze niet een huisge noot had gehoord die omstreeks drie uur thuiskwam maar dat in brekers alle kasten hadden door zocht. Uit een portèmonnee en een portefeuille was bij elkaar 950 gul den weggehaald. Ook hadden de inbrekers hier een. foto-toestel en persoonlijke bescheiden meegeno men. De lege portefeiiille werd op straat teruggevonden. Bewoners van woningen aan de Molensingel ontdekten zaterdag avond omstreeks half tien, dat on bekenden via de tuindeur him wo ning waren binnengekomen en sieraden hadden weggehaald. Van een volkstuin op het com plex Thurlede zijn elf coniferen met een lengte van anderhalve meter weggehaald. De schade wordt geschat op 300 gulden. Uit een woning in de Boyle- straat zijn na insluiping wee por temonnees met 300 gulden wegge haald. Verder kreeg een jacht van een 68-jarige Schiedammer, dat'ligt af gemeerd in de Nieuwe Haven, on gewenst bezoek. De stuurhut werd ingetrapt.. Nog onbekend is wat de inbrekers hebben meegenomen. Aan de Tuinlaan stond een vrouw zaterdagmorgen om vijf uur in haar woonkamer oog in oog met een onbekende, die door het in slaan van een ruit naar binnen was gestapt. De vrouw was na het horen van glasgerinkel uit bed ge komen. Uit de Burgemeester van Haar- enlaan is een Opel Manta met ken teken LX-07-JD gestolen. Hij was eigendom van een 24-jarige man. 'Hier voel ik me op m'n gemak, in 't café wordt je van alles opgedrongen' SCHIEDAM Alle bewoners van de Heijermansflat in Schie dam Noord hebben eind 1988 een kleine 400 gulden teruggekregen van het Gemeentelijk Woningbe- heer. De werkelijke kosten voor service en alarmering bleken een stuk lager te liggen dan de in reke ning gebrachte voorschotten. De restitutie van het te veei be taalde geld is een succes voor de huurdersvereniging Recht voor Ouderen (RVO), die de afrekenin gen van de Heijermansflat kritisch doorgelicht had. De voorschotten zijn inmiddels verlaagd. SCHIEDAM - De beheerder van snackbar Hap Snap aan de Mgr. Nolenslaan is vannacht voor de deur van zijn zaak overvallen. Een jongeman rukte hem onder bedreiging van een vuurwapen een diplomatenkoffertje uit handen, waarin een cassette met 1.500 gul den zat. Van de dader ontbreekt elk spoor. De snackbarhouder wilde om streeks kwart over een, na het af sluiten van zijn zaak, in zijn auto stappen toen de ongeveer 20-jarige jongeman een vuurwapen op hem richtte. Zijn gezicht had hij ver stopt achter een zwarte sjaal. Wel was zijn donkere haardos zicht baar en bleek uit de taal, die hij gebruikte toen hij om geld vroeg, dat het een Nederlander was. Na het afpakken van het diplo- matenkoffertje van de verbouwe reerde 39-jarige snackbarhouder rende de rover hard weg in de richting van de Piersonstraat. Het slachtoffer zetten de achtervolging in, maar raakte het spoor bijster toen zijn overvaller dwars door de bosjes verdween. De door omwonenden gewaar schuwde politie vond later wel het koffertje tegen een pand aan de De Meésterstraat, waarin behalve de geldcassette nog wel alle overige bescheiden van de beheerder van Hap Snap zaten. Voor sproenon- derzoek is het koffertje meëgeno- v men naar het politiebureau. Van „dé dader heeft de politie verder ge«n spoor. SCHIEDAM In de onverval ste korfbalderby (11-9) tussen Suc ces en Harga werd op het scherp van de snede gespeeld. Harga had het betere van het spel, maar Suc ces scoorde de doelpunten. Zo ging het de hele wedstrijd door. Het was alleen jammer dat met name Kees Jonkman begon te irriteren, door eerst krimpend van de pijn te blijven liggen, maar nog geen mi nuut later weer als een kievit te lopen. Daardoor werd het spel wat harder, waardoor de scheidsrech ter strafworp op strafworp moest geven. Uiteindelijk kwam Succes als overwinnaar uit het veld: 11-9. Daardoor is de strijd voor degrada tie weer volkomen open. Ed de Jong voor Succes en Ed Tak voor Harga schoten beiden viermaal raak. SCHIEDAM Op de vraag of ze de soos ooit nog willen missen, geven de leden een duidelijk ant woord. Carla (17): „Zeg kom nou even." Willem (39); „Hier voel ik me op m'n gemak, hier kom ik mijn vrienden tegen. In 't café zit ten ze je het ene pilsje na het an dere op te dringen." En Henk (31): „Als ie een week dicht is vind ik het al jammer. Dan ben ik blij dat ik 'm weer open kan gooien." Aanpakkers zijn de vaste soos- gangers ook. Toen ze twee jaar ge leden hun nieuwe onderkomen aan het Broersveld 47 B betrok ken, was dat pand niet meer dan een krot, een bouwval. De mou wen werden echter opgestroopt en met vereende krachten werd de 'zwijnestal' omgetoverd tot een sfeervol zaaltje dat zich uitstekend leent voor gezelligheidsactivitei ten. Tegen de muren kwamen halfhoge lambrizeringen, er werd een barretje getimmerd en een dis- co-hoekje gecreëerd. Op elk tafeltje een kleedje en kaarsen. Aan de wand zilverfolie met singletjes er tegenaan geplakt. Ook de discobol ontbreekt niet. De plannen om volgend jaar op de bo venverdieping nog een biljartka mer in te richten zijn bijna rond. Dat ze hun zaakjes zelf zo goed voor elkaar zouden krijgen, ver baast sommige Broersvelders nu nog. Rob (27), die zich vooral met technische klussen bezighoudt: „Toen ik het voor het eerst zag dacht ik: dat wordt niks. Ik vind het een sterk punt van ons dat we doorgezet hebben en nog steeds be staan." De Broersveldsoos is m veel op zichten uniek. Wat elders alleen kan met veel subsidie of met pro fessionele begeleiding, wordt in Schiedam door de mensen zelf ge daan. In principe kan iedereen die een beetje binnen de groep past lid worden van de gezelligheidsclub. Maar de soos is toch vooral be doeld voor mensen die om wat voor reden dan ook in een achter standssituatie-zijn beland. Datkunnèn mensen zijn met een lichte verstandelijke handicap, langdurig werklozen, mensen die op school een beetje achter zijn ge bleven of 'normale' mensen die so ciaal moeilijk meekomen in de De vaste bezoekers zijn erg gehecht aan hun soos. „Als ie een week dicht is, vind ik het al jammer." maatschappij. Of, zoals andere Henk (24) hét zegt: „Wij zijn er voor de zwakkeren." In ieder ge val hebben de bezoekers gemeen dat zij zich in de 'gewone' cafés en clubs niet erg thuis voelen. Een kleine dertig leden heeft de soos, die september '87 pas echt is gaan draaien. Eljte vrijdagavond komt men van half acht tot twaalf een uur bij elkaar. Binnen de korste keren gonst het lokaaltje dan van de gesprekken. Hoewel het er behoorlijk luidruchtig aan toe gaat is de sfeer ontspannen. Laagdrempelig moet de soos zijn, onderstrepen de bezoekers. Er is altijd een programma, want de club wil meer zijn dan al leen maar een vrijblijvende praat- en dansgelegenheid. Er worden spelletjes gedaan, playbackshows en toneelavondjes gehouden. Er zijn droppings, bingowedstrijden, uitstapjes en nog veel meer. Bin nenkort zal op een andere dag dan de vaste vrijdag een handenarbeid- groep van start gaan. De wensen van de leden bepalen de aard van de activiteiten. Twee jaar geleden werd de soos helemaal zelfstandig, nadat men eerst had geopereerd onder de pa raplu van de Stichting Gespeciali seerd Jeugd- en Volwassenenwerk (GJVW). „We wilden altijd al op eigen benen staan en het beheer zelf doen, maar daar werd door de GJVW altijd erg sceptisch op ge reageerd," zegt oud-gemeenteraad slid voor de VVD Anita Dirkzwa ger, die de soos samen met een klein aantal vrijwilligers onder steunt. „Men was vooral huiverig voor de financiële kant van de zaak. Onnodig, vind ik. Wij beplei ten integratie in de samenleving: mensen zoveel mogelijk zelf laten doen. Het aardige is dat het lukt." In het verleden werd maar spaarzaam reclame gemaakt voor de soos. Men wilde er eerst zelf van overtuigd zijn dat men een goede, aantrekkelijke voorziening te bieden had. Nu treedt de club langzaam maar zeker meer naar buiten. Ledenwerving vindt onder meer plaats in de gezinsvervangen de tehuizen en bij de bedrijfsge- meenschap Schiemond. Vooral meisjes zijn welkom, benadrukt Carla: „Laatst ging de dansles ook de mist in. Zaten we daar met drie meiden en twaalf man." Het ledental stijgt gestaag. De nieuwkomers voelen zich in de meeste gevallen al snel thuis. Ani ta: „Je ziet soms mensen verande ren. In het begin zijn ze verlegen en durven vaak weinig te zeggen, maar na een tijdje komen ze hele maal los." Met name de leden die de ver antwoordelijkheid dragen voor het dagelijkse reilen en zeilen van de club staan af en toe van zichzelf te kijken. Het enthousiasme van Henk, die veel van de activiteiten organiseert en er een hoop tijd in steekt, is er in de loop der tijd al leen maar groter door geworden: „Het is ontzettend boeiénd om met een aantal mensen de zaak te gaan draaien en dat vol te houden. Ei genlijk is het een soort klein takie dat je hebt. Je test de hele tijd je eigen wilskracht." alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 SCHIEDAM De UVG-vrou- wen (handbal) hebben de belang rijke ontmoeting met Swift uit Arnhem in een 20-14 zege omge zet. Het was in de eerste helft een vrijwel gelijkopgaande partij, waarin de vele aanvallen van Swift uitstekend werden verwerkt door doelvrouwe Geraldine van Dijk, wat weer de nodige rust in het veldspel bracht. Via 2-2 en 5-5 slaagde UVG erin een 8-6 voorsprong op te bouwen die door Swift kort voor rust werd teruggebracht naar 9-8. In de tweede periode kon UVG een gat slaan van drie treffers, mede ver oorzaakt door een numerieke meerderheid door uitsluitingen bij Swift. Na 15 minuten vergrootte UVG het verschil van 15-11 naar 18-12, waarna Swift geen ant woord meer had. Door deze uitslag heeft UVG haar positie op de rang lijst versterkt en kan in theorie niets meer gebeuren. Score: UVG Jolanda Bisschop 5, Ingrid Dulfer 4, Sonja van Velzen en Margreet Luysterburg 3. Ook DWS verstevigde haar posi tie door in Eindhoven DVC na een 7-7 ruststand op een 14-17 neder laag te zetten. Hollandiaan kwam tegen de Treffers-reserves op een 3-0 achterstand te staan, maar kon tijdig het roer in handen krijgen en liep via 3-2 naar een 8-9 over winning uit. De mannen van WIK hebben kostbare punten achterge laten bij Wings in Den Haag. Na een krappe 10-11 voorsprong bij rust, kon Wings in de tweede pe riode gebruik maken van verdedi- gingsfouten van WIK en met 20-19 zegevieren. De mannen van UVG winnen langzaamaan terrein. Tegen EHC werd het na een spannende strijd 20-20. DWS blijft koploper Satur- nus op de hielen zitten. Ditmaal werd Kwiek Sport in Den Haag met 8-15 overtroefd. Bij Hollandi aan was Joop Oranje de held van de dag, toen hij in de tweede helft de verdediging van de Meeuwen te snel af was en daarmee een kente ring in de strijd bracht, die de Vlaardingers een 15-13 overwin ning bracht. Atomium bleek te veel voor HVC. Politie waarschuwt voor 'cv-monteurs' SCHIEDAM De politie waarschuwt voor niet-bonafïde cv-monteurs. Eind vorige week hebben twee mannen zich bij 'een hulpbehoevende bejaarde vrouw voor gedaan als cv-mon teurs en haar huis overhoop ge haald. De vrouw kreeg van de mannen te horen; dat zij rustig op haar,stoel kon blijven zitten omdat de 'monteurs' zelf alle, aansluitingen konden vinden. Na hun vertrek constateerde de vrouw, dat de mannen aan an dere dingen dan de verwar mingsleidingen hadden gezéten. Het hele huis was overhoop ge haald. Uitslagen SCHIEDAM De uitslagen van het toernooi om het door UFO'86 georganiseerde zaal voetbalkampioenschap van Schiedam zijn als volgt: Poule A: UFO C-WJCent 8-0, Bergpol- der Boys-Van Heck 13-1, Ural C-Service Bureau West 4-2, Snackbar Yvonne-UFO A 5-5. B: Faria's-UFO B 2-6, Sonnema Boys-PVB 1-6, Ton's TD-Door-i zetters 2-0, Vrijbuiters-Café 't Paadje 12-2. Winst voor SZC SCHIEDAM Het waterpo- loteam van SCZ bleef tegen het hoger geklasseerde VZV hitste-, kend overeind. In een spannen de. wedstrijd werd met 9-7 ge wonnen. De periodestanden waren 2-0, 3-2, 6-3 en 9-7. Gro te uitblinker bij de Schiedam mers was Jos Nieuwendijk, die in totaal vier keer raak schoot. Ruud Kramer Freher, Onno Sloterdijk (2), Richard Kramer en Erwin Zwervers waren eveneens produktief. Computercursus SCHIEDAM Het Educatief Centrum voor Volwassenen Schiedam (ECVJ organiseert in samenwerking met de Streek school een basiscursus compu- terkunde voor mensen zonder werk. Voorwaarde voor deelna me is dat men staat ingeschre ven bij het Arbeidsbureau. De cursus laat de deelnemers ken nismaken met de verschillende mogelijkheden van de compu ter, waarbij de nadruk ligt op tekstverwerking. De lessen .worden overdag gegeven, op woensdagmiddag van 12.45 tot 16.00 uur en op vrijdagmorgen van 8.30 tot 12.00 uur, in hét gebouw van de Streekschool, St. Liduinastraat 35. Begonnen wordt op 15 februari, de totale cursusduur is 16 weken. Wie de cursus met goed gevolg door loopt krijgt een getuigschrift uitgereikt. De kosten bedragen 60 gulden. Inschrijven kan bij het ECV, telefoon 4261511. Brandweer zoekt vrijwilligers SCHIEDAM Om de sterk te van de vrijwillige uitruk- dienst bij de Gemeentebrand weer Schiedam op peil te hou den zoekt het korps weer een aantal vrijwilligers. Op dit mo ment zijn er zes vacatures. Er is behoefte aan kandidaten op LBO-niveau, woonachtig ten noorden van de Rijksweg (in Schiedam Noord dus) en poten tieel leidinggevenden op MBO- niveau, vanuit geheel Schie dam. De gemeentebrandweer beschikt over een beroeps- en een vrijwillige uitrukdienst, be staande uit respectievelijk 29 en 50 personen. Medio maart wordt voor belangstellenden een informatieavond op de brandweerkazerne georgani seerd, waarna de selectie van de uiteindelijke kandidaten zal plaatsvinden. Geïnteresseerden kunnen zich tijdens kantoor uren in verbinding stellen met de brandweer, telefoon 4260128. Bi|spijkercursus SCHIEDAM Wie moeite heeft met eenvoudige reken sommetjes, wie taalfouten maakt of van bepaalde zaken niet goed op de hoogte is, kan zich onzeker voelen. Het kan mensen ervan weerhouden er gens aan deel te nemen, of om werk te zoeken dat men graag zou willen doen. Sinds twee jaar organiseert wijkcentrum De Erker in Schiedam-West de zogeheten Bijspijkercursus, waarin de kennis van taal, re kenen en andere vakken op een aantrekkelijke manier wordt opgefrist. Dat gebeurt in kleine groepjes, op niet-schoolse wijze, en direct aansluitend bij de be hoeften van de deelnemers. De belangstelling voor deze lessen is groeiende en daarom start er binnenkort een derde groep, op de woensdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur. De kosten voor deelname zijn 40 gulden per jaar. Voor inschrijving en meer informatie kunnen geïnteres seerden terecht bij De Erker, Jan van Avennestraat 32, tele foon 4267767 of 4263161. v"Vv, INGEZONDEN MEDEDELING

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1