'Historisch herstel Lange Haven is binnen tien jaar uitgevoerd' Zestig jeugdigen bij spoorwegfanaten Auto in kleuren uit 1001 Nacht Prins Bernhard bezocht dokter Moerman in 1940 Het Vrije Volk SCHIEDAM Burgemeester Scheeres tevreden over inzet particuliere eigenaren ïïm Uitleg over betaling ziekenfonds Veel belangstelling voor bedrijvenpark 1600 Handtekeningen tegen aanleg rijksweg BROUWER ONGRIJPBAAR VOOR DE VAKBONDEN ws PAGINA 12 ZATERDAG 28 JANUAR11989 Door Rein Wolters SCHIEDAM In de komende tien jaar zal het historisch cultu reel erfgoed van de lange Haven volledig zijn hersteld. Deze belofte deed burgemeester drs. R. Scheer es gistermiddag bij de feestelijke overdracht van het pand Lange Haven 95. Hij maakte bekend dat een actieprogramma in voorberei ding is, waarin eigenaren van mo numentale panden zich niet onbe tuigd zullen laten. Dankzij de inzet van de Stich ting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) is de gevel van het pand Lange Haven 95 bewaard gebleven en zijn achter deze gevel zeven moderne woningen ge bouwd. „In 1976 brandde het pand af," bracht Scheeres in her innering. „Sindsdien zijn zeven pogingen ondernomen om tot her bouw te komen. Uiteindelijk is de SBSS hierin geslaagd. Dat getuigt van moed en lef en verdient een groot compliment," vond Scheeres. i y De gemeente en het rijk hebben een half miljoen gulden aan het project bijgedragen. Vorig jaar maart ging de eerste paal de grond in. Om de bouw van de woningen mogelijk te maken is eerst de gevel van het pand afgebroken. Deze is weer in zijn oorspronkelijke staat teruggezet. Aan de buitenzijde doet niets vermoeden dat zich daarach ter moderne woningen bevinden. Scheeres stond ook uitgebreid stil bij de gemeentelijke verant woordelijkheid bij het instand houden van het historische bezit en monumentale aanzien van de stad. „Van de Korte Haven zijn de kademuren hersteld en voorts is de Appelmarktbrug gerestaureerd en zijn soortgelijke werkzaamhe den aan de Oude Sluis op een oor na gevild. Het zijn forse klussen waar de gemeente met liefde geld insteekt." Hij wees ook op de be langstelling van buiten de stad en de voor de bekendheid waarvoor tv-programma's als 'Ontdek je plekje' en 'Kerkepad' de laatste paar jaar hebben gezorgd. En verder: „Ik ben er trots op de Lange Haven nog behoorlijk in tact te hebben. Maar met gevoe lens van trots alleen ben je er niet." Scheeres roerde aan dat niet iedereen zich kan vinden in de re gelgeving van de Monumentenwet, waaronder veel panden langs de Lange Haven vallen. „Soms er vaart men deze wet als een keur slijf. Elke spijker die je wil slaan moet in Zeist zijn goedgekeurd." De burgemeester gaf terloops ook een pluim aan de ambtenaren die zich bezig houden met de uitvoe ring van de Monumentenwet. „Over hun werk ben ik best te spreken en niet alleen ik, ook an deren. Dat mag best eens worden gezegd. Zelfs als ze aanwezig zijn, zoals nu." Ook over de belangstelling voor renovatie van historische panden door particuliere bezitters toont Scheeres zich tevreden. Hij bena drukte dat in toenemende mate ge bruik wordt gemaakt van de subsi diemogelijkheden. „Dat is een goe de ontwikkeling en die moet zo blijven." Met het onthullen van een pla quette droeg Scheeres het pand over aan.de zes bewoners. De ze vende woning is nog niet ver kocht. Voorzitter F.L. Geerdes van de SBSS overhandigde aansluitend een supersleutel aan een van de bewoonsters. Met deze handeling rondde hij het eerste herstelproject af. Tegelijk kondigde Geerdes de restauratie van twee andere histo rische gebouwen aan: het Locomo- tiefpand aan de Lange Haven en het pand Schie 98 op de hoek van het Raam. Het laatste project moet drie koopwoningen gaan bevatten. De SBSS is ook betrokken bij de planontwikeling in de omgeving van de Nieuwstraat. „Voorlopig is er nog werk genoeg. We kunnen nog jaren vooruit," aldus Geerdes tot het brede gehoor waaronder zich ook wethouder Chr. Zijdeveld bevond. J t Leerlingen van de basisschool Sint Jozef sloten gisteren tussen de modellen van de leden van Schiespoor hun verkeersproject af. h< SCHIEDAM Bewonderende ph's en ah's gistermiddag in het Clubgebouw van Schiespoor aan de Westerkade van zestig kinderen van de basisschool Sint Jozef. Als besluit van een verkeersproject Brachten ze een bezoek aan de mo- delspoorwegvereniging. Hun uit- rpe'pen van verrukking golden de rijdende treinen op de enorme mo- Jïëlbaan. Vooral van de echt sto mende locomotieven waren de kinderen onder de indruk. Ze mochten niet alleen kijken, maar de treinen ook zelf bedienen, t Twaalf leden van Schiespoor •waren de leerlingen behulpzaam Jbij de wissels en het manouevre- ïen. „Bijna iedereen heeft voor de- *ze gelegenheid een ATV-dag geno men. Het is toch prachtig twee schoolklassen met kinderen" te mo gen ontvangen. Bijzonder leuk, hoor." Zo vertolkte een tevreden voorzitter Ron van der Graaf de gevoelens van de leden van Schie spoor. Sinds vorig jaar april is de vereniging gehuisvest in de voor malige houten barak van het ge- SCHIEDAM Een medewer ker van het Regionaal Ziekenfonds DSW geeft op donderdag 2 februa ri uitleg over de veranderingen in de premiebetalingen aan het zie kenfonds. Op 1 januari is deze ver andering al ingegaan, maar vooral bij ouderen bestaat er veel ondui delijkheid over. Het initiatief voor de voorlichtingsbijeenkomst is ge nomen door de Patiënten Belangen Vereniging Schiedam en de plaat- stelijke afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). De bijeenkomst vindt plaats in het dienstencentrum De Vier Mo lens, Nieuwe Damlaan 766 en be gint om 10.00 uur. De toegang is gratis. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij mevrouw J. Ou- wens-Muller, Mgr. Nolenslaan 732, tel. 4739575. meentelijke ziekenhuis. „We hebben nu zestig leden. Dat zijn er twintig meer dan voor dat we dit clubhuis hadden. Het gaat goed met onze vereniging. Dat is mede het gevolg van de maande lijkse terugkerende open dag. Lief hebbers van de modelspoorweg- bouw komen op die dagen niet al leen kijken, maar ook ruilen en kopen. Bovendien mag men met eigen treinen rijden op ons vaste baantracé. Kleine reparaties wor den terstond uitgevoerd en tevens vindt dan het schoonmaken van locomotieven plaats." Vandaag houdt Schiespoor weer een open dag. Iedereen kan tegen betaling van één gulden terecht tot 16.00 uur. Je zou er maar mee in de file staan. Een kunstwerk op wielen van Hellen Sint Jago. SCHIEDAM „Prachtig, maar ik zou er niet mee willen rijden. Iedere politie-agent zou je aanhouden." Een grapje van de portier bij het arriveren gis termiddag van een bijzonder be schilderde Daihatsu Charade bij het Stedelijk Museum. Vandaag en morgen maakt de uit Purme rend afkomstige auto deel uit van de expositie Bida I Koló. Het pronkstuk is beschilderd door de Antilliaanse kunstena res Hellen Sint Jago. Zelf wordt zij ook wel het 'le vend kunstwerk' genoemd en is een opzienbarende vrouw in de leefgemeenschap van Purme- rend. Gedurende twee weken heeft ze aan haar schepping ge werkt. Hellen Sint Jago is mor genmiddag, ook als kunstwerk getooid, in het Stedelijk Muse um aanwezig. Zondag wordt de door Konin gin Beatrix geopende tentoon stelling Bido I Koló over Antilli aanse kunst, die tot aan gisteren ruim vijfduizend bezoekers heeft getrokken, afgesloten met een speciale rondleiding. Hier bij wordt uitleg gegeven in zo wel Nederlands al Papiamentu. Aanvang 14.30 uur. De toegang en de deelname aan de rond gang zijn gratis. SCHIEDAM „De belangstel ling voor het bedrijvenpark Nieu we Maas is groot. De eerste huur der, de Vereenigde Glasfabrieken, komt er met de in zijn soort groot ste opslagplaats en er staan nog meer interessante kandidaten op ons lijstje." Dat zegt R. P. R von Weiier 'van' 'het gerenommeerde Rotterdamse makelaarskantoor Za- delhoff. Hij is zeer enthousiast over de mogelijkheden, die het ter rein aan de grens met Rotterdam biedt. Het gaat om een particuliere investering van tien miljoen gul den. Zadelhoff heeft een wervende functie bij de invulling van het be drijventerrein Nieuwe Maas op de voormalige scheepswerf Gusto. De ze makelaars waren ook al betrok ken bij de verkoop. De nieuwe ei genaar heeft aan Zadelhoff het be heer van het hoogwaardige bedrij venpark opgedragen. Voormalig eigenaar van het ter rein, IHC Caland, verkocht vorig jaar via Zadelhoff het 14 hectare omvattende gebied aan de Rotter damse investeringsgroep Halico. Het afgelopen jaar is besteed aan een ingrijpende renovatie van het terrein en van de kaden. "Volgens van Zadelhoff is het gemeentebe stuur zeer gelüklag'met deze ont wikkeling. „De oude werf op deze mooie plek langs de Nieuwe Maas was haar al jaren een doorn in het oog. De voormalige scheepswerf wordt nu getransformeerd tot een hoogwaardig bedrijven- en kanto- rengebied." Dat het terrein de interesse van het bedrijfsleven heeft, blijkt wel uit de op handen zijnde bouw van twee enorme loodsen door de NV Verenigde Glasfabrieken. „Ook de ze transactie ging via ons bedrijf,' aldus Von Weiier. „De glasfabriek was al enige tijd, ook buiten Schie dam, op zoek naar gebouwen die voldoen aan de hoge eisen die het bedrijf aan haar opslag stelt. Deze transactie voor een vloeropper vlakte van ruim 21.000 vierkante meter één van de grootste transac ties van de laatste jaren in deze re gio." Von Weiierverder: '„De' ver wachting bestaat dat dit jaar meer dere bedrijven besluiten zich ,te vestigen op de Nieuwe Maas. Ons bedrijf is met diverse kandidaten in onderhandeling. Namen willen wij nu nog niet noemen om de be drijven niet in verlegenheid te brengen." Uiteindelijk zal het bedrijven terrein een omvang hebben van bijna honderdduizend vierkante meter bedrijfs- en kantoorruimte met parkeergelegenheid voor onge veer duizend auto's. De ontsluiting van het gebied naar de grote in- en uitvalswegen is een van de plus punten van het bedrijvenpark. Door Rein Wolters SCHIEDAM Ruim elfhon derd petities met zestienhonderd handtekeningen zijn in de noorde lijke wijken van de stad ingeza meld tegen de aanleg van rijksweg 19 door Midden-Delfland. Dinsdag middag overhandigt een delegatie van het Comité Verontruste Bewo ners Noord in Den Haag het pak ket aan leden van de vaste Kamer commissies voor Verkeer en Wa terstaat en Milieu. Op dezelfde middag wordt door de Tweede Ka mer een besluit over de aanleg ge nomen. Ook in Vlaardingen zijn petities en handtekeningen ingezameld. „Het aanbieden van de petities ge schiedt waarschijnlijk gezamen lijk," verwacht woordvoerder Kees Munnik. Hij zegt niet onte vreden te zijn over het resultaat van de bliksemactie. „Hals over kop zijn de petities opgesteld. Ruim vierduizend zijn er bezorgd. Als we meer tijd hadden gehad, zouden er ongetwijfeld nog veel meer petities en handtekeningen zijn teruggestuurd." In de petitie wordt de aanleg van de al jaren omstreden rijks weg afgewezen uit vrees voor ex tra luchtverontreiniging. „Voor kinderen, bejaarden en eara- patiënten brengt dat een zwaarde aanslag op het welzijn mee. Als Rijnmonders staan wij toch ai bloot aan een grotere portie lucht- vervuilende stoffen dan bijvoor beeld de inwoners van Vlagtwed- de." Behalve extra luchtvervuiling brengt het nieuwe wegvak ook ex tra geluidshinder met zich mee. Volgens de opstellers van de peti tie zijn de door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat geluidswe- rende voorzieningen ontoereikend en daarop wordt nog eens met na druk gewezen. „Tenslotte tast de verkeersweg het open polderland van Midden-Delfland aan. De re creatieve waarde van het gebied gaat achteruit door luchtverontrei niging, brede lawaai-zones, ge luidswallen van minimaal 4.30 meter hoog en een drastische ver mindering van de vogelstand." Tot slot wordt in de petitie nog gewezen op het kort geleden uitge brachte voorstel om op het dijkli- chaam een sneltramverbinding aan te leggen tussen Schiedam/- Vlaardingen en Delft. SCHIEDAM De Bouw en Houtbonden van FNV en CNV zijn tevreden over de wijze waarop cu rator mr. C. van der Boom uit ^Vlaardingen het faillissement af handelt van Brouwer Interieurma- jkers BV aan de Nieuw? Haven in ■Schiedam. Zij hebben echter wel jmoeten vaststellen, dat juridisch ■eigenaar Brouwer niet valt aan te jpakken. Voor tien van de 24 perso neelsleden is ontslag aangevraagd, jtien anderen zijn inmiddels bij de .moedermaatschappij Soundi van jBrouwer in dienst getreden en jvier man hebben een nieuwe ■werkkring elders aanvaard, j „Zeker is dat de nu failliet ver klaarde BV mensen en leveran ciers heeft gedupeerd en de eige naar zijn werk gewoon voortzet. ;Wij zijn er inmiddels wel van ■overtuigd geraakt, dat mr. Van der ;Boom zijn uiterste best doet om de ■belangen van de personeelsleden zo veel mogelijk veilig te stellen," ■zegt Wim Kwappenberg van de CNV Bouw en Houtbond. Hij heeft met zijn FNV-collega Kuckelkorn deze week een openhartig gesprek gehad met de curator. Binnenkort zal eigenaar Brou wer een brief van de vakbonden ontvangen, waarin hem op het hart wordt gedrukt zich stipt aan de CAO te houden en de vakantie- en pensioenrechten van het naar Soundi overgegane personeel te waarborgen. De curator steunt hun eis aan Brouwer om bij uitbrei ding nu ontslagen personeel voor rang te geven. Een eerder geplande openbare verkoping van alle bezit tingen van de failliete bv is inmid dels afgeblazen. Soundi heeft on derhands het machinepark overge nomen van Brouwer Interieurma kers BV tegen een door de curator bepaalde prijs. „Wij houden dat bedrijf overigens erg goed in de gaten," waarschuwt Kwappenberg, die zelf weinig vertrouwen heeft in het personeelsbeleid van eige naar Brouwer. VLAARDINGEN -- Als straks de gemeente het landgoed 'Hoog stad' in eigendom heeft dan bezit de stad niet alleen een monument van het werkterrein van wijlen dokter Cornelis Moerman. Ook heeft ze dan in handen de plaats, waar in de mobilisatietijd met re delijk succes aanvallen op de Shell-vestiging in Pemis zijn afge slagen. Vanaf die plek zijn ruim vijftig Duitse vliegtuigen uit de lucht geschoten. In de herfst van 1939 streek op 'Hoogstad' de 3e Batterij Luchtdoel-artillerie neer met 150 man. Commandant was de heer C. Tuyn, die in het burgerleven directeur was bij Gemeentewer ken Amsterdam. De manschap pen werden ondergebracht bij particulieren in Vlaardingen, in de kleuterschool aan de Julianal- aan en in barakken tussen de bo men van de boomgaard op het landgoed van de familie Moer man, waar ook een kantine was ingericht. Deze 3e Batterij was een bij zondere. Zij was aan haar materi aal gekomen door een inzame lingsactie onder de Nederlandse burgerij. Het bestaan heeft overi gens maar korte tijd geduurd. Op 13 mei 1940 is het materiaal op het terrein van Moerman ontta keld en zijn belangrijke delen van de installatie in brand gestoken. Prins Bernhard heeft in de praktijkkamer van dokter Moer man gesprekken gevoerd met de staf van de 3e Batterij. Bij zijn bezoek in het begin van 1940 werd de prins en zijn gezelschap, zoals uit bijgaande foto blijkt, welkom geheten door de dokter. Dokter Moerman, die voor de ontwikkeling van zijn therapie gebruik maakte van duiven, heeft niet -zoals vaak wordt beweerd- zijn gehele leven op 'Hoogstad' ge woond. Zijn ock al overleden do ve broer Jan had trouwens het Prins Bernhard (tweede van rechts) bezocht in de mobilisatietijd, kort voor de Tweede Wereldoorlog uitbrak, met een groep hoge offi cieren, het landgoed Hoogstad. Dokter Moerman (links) begroette het gezelschap. gezag over het familie-eigendom aan het eind van de Broekweg. Wel heeft de pas op latere leefti]d arts geworden Cornelis hier alt- zijn praktijk uitgeoefend, waa llij speciale spreekuren en te ven aanhield voor 'onverrncfj den'. Een gewoonte, die hij tot aan het einde van zijn beroeps uitoefening heeft volgehouden. Hij hield daar ook de duiven, waarvan de aan het eind van de oprijlaan staande hokken door timmerman Piet Drop van de Waal werden onderhouden. De typische plattelandsarts, die voor veel kankerpatiënten de laatste hoop is geweest, heeft zelf enige tijd gewoond in de Prins Bernhardlaan in Ambacht. Dat was in de periode, dat hij gehuwd was met een volgens bij haar werkende ambachtslieden zeer aardige freule. Na het mislukken van dit huwelijk is hij naar 'Hoogstad' teruggekeerd. Dat was voor de oorlog. ie rif" ij- i!Pv JluW *1 r f i U g ^*>33 ft b# VA-IS

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1