regenstanders Blankenburg- unne J verliezen kort geding Spaland Ruiters: snel n overdekte manege bouwen Int. Meubeltransport Het Vrije Volk SCHIEDAM Wie maakt Zuidhollands mooiste 'groénfoto'? Voetbalclubs klaar voor tweede helft van het seizoen 'WETHOUDER VAN KLEEF IS EEN GROENSTRIPPER' Profiteer deze laatste maand nog van onze leegverkoop Kortingen tot 60% KOivTsNIÉLI OP=OP Tentoonstelling Bida I Koló krijgt nog 'n mooi staartje Februari laatste maand vrV IJi^ A^%i Maandagmiddag en donderdagavond geopend Geld voor project vrouwenhulpverlening Meidenkoor In De Erker i PAGINA 14 VRIJDAG,3 FEBRUAR11989 HAAG/VLAARDmrrEN^ÊS0 DEN HAAG/VLAARDINGEN „Dan maar lobbyen in de Tweede Kamer/' 20 verzuchtten tegenstan ders van de Blankenburgtunnel bij Vlaardingen gistermiddag, na een door hen verloren kort geding. De tegenstanders wilden dat de presi dent van de Haagse rechtbank mr. M. R. Wijnholt een stokje zou ste ken voor de drang tot tunnelbouw van minister Smit-Kroes. Maar de rechtsgeleerde zag daar geen enke le aanleiding toe. „De Staat wint het proces; de eisen worden afge wezen," zo besliste hij kort maar krachtig. De gemeenten Vlaardingen en Schiedam, verscheidene milieuor ganisaties en de Maassluise actie groep tot behoud van het Lickeba- ert-natuurgebied hadden het ge ding tegen de Staat aangespannen. Zij vinden dat de minister van Verkeer en Waterstaat onzorgvul dig handelt. In mei vorig jaar liet Smit- Kroes in afwijking van alle tot dan toe gemaakte plannen we ten dat er behalve de tweede Bene- luxtunnel ook een Blankenburg tunnel onder de nieuwe Waterweg moet komen. De betrokken organisaties had den gehoopt dat het bij een dubbe le 'Benelux' zou blijven. De wegen naar de Blankenburgtunnel komen dwars door een natuurgebied te lo pen. En bovendien zien de ge meenten al dat extra verkeer ook ■niet zo zitten. De tegenstanders schrokken nog meer, toen bleek dat de minister de 'verkorte' inspraakprocedure wil volgen. Want met de oeverver binding moet volgens haar al 1995 worden begonnen. Dat betekent dat er veel minder instanties over de aanleg hoeven te adviseren en ook dat het tracé van de tunnel al bijna vastligt Aan de rechter werd gevraagd om te gebieden dat de minister als nog de 'lange' (oftewel normale) procedure zou volgen. Maar deze zegt nu dat de minister op dit punt mag doen wat zij wil, omdat het parlement daar indertijd (toen de wet over 'korte' en 'lange' ver- keers-inspraakprocedures werd be handeld) mee heeft ingestemd. Ook de tweede eis van de Blan kenburgtunnel-tegenstanders, dat zij meer te zeggen moeten hebben over het uiteindelijke tracé, is af gewezen. Volgens mr. Wijnholt is dat een kwestie van bestuurlijke praktijk, geen vraag die aan 'het recht' kan worden gesteld. DEN HAAG 'Zuid- Holland... groot in groen'. On der dit motto heeft de provin cie Zuid Holland een foto wedstrijd georganiseerd. Een ieder die met een foto-toestel kan omgaan krijgt de opdracht een beeld te geven van het 'groen' in Zuid-Holland. De deelnemende fotograven moe ten het begrip groen in breed verband zien. Dus, niet alleen plaaijes van jonge aanplant of woeste natuurgebieden in de provincie worden gewaardeerd, men mag zich ook wagen aan de recreatieve mogenlijkheden of vrijetijdsbesteding die de provincie biedt. Een deskundige jury, onder voorzitterschap van André van der Louw, zal in totaal dertien prijswinnaars uit roepen. Dit, gebeurt in twee termijnen. De' eerste lichting foto's moet uiter lijk één juli binnen zyn. De tweede termijn loopt tot 15 de cember. De twee termijnen zyn gekozen omdat recreatie niet seizoensgebonden is, aldus de initiatiefnemers. Voor meer in lichtingen kan men bellen naar het bureau Voorlichting en In spraak in Den Haag telefoon 070-116516 of 070-116535. Door Hein Wolters SCHIEDAM „Graag dit jaar -bouwen. Dat zou een prachtig ca deau rijn. We bestaan immers twintig jaar." John Spuijbroek blijft optimistisch. De 55-jarige makelaar is penningmeester van de Schiedamse paardensportver eniging De Spaland Ruiters. Of rijn wens inderdaad snel in ver vulling gaat is allerminst zeker. Veertien jaar terug betrok de vereniging een monumentale boerderij aan de Kerkweg 105. Met het klimmen van de jaren groeide ook de vereniging. In het kaartsysteem staan nu bijna hon derd leden genoteerd. Hun groot ste wens is de bouw van een bin- nenmanege. Hoewel de plannen geruime tijd geleden rijn doorge sproken, laat toestemming om te bouwen op zich wachten. Een onmiskenbaar probleem voor'De Spaland Ruiters is dat de boerderij een.geregistreerd monu ment ;is. ErUnag van Monumen tenzorg in Zeist geen spijker wor den geslagen zonder schriftelijke toestemming. De binneninanege, een hal van twintig bij vijftig me ter, is gedacht op een stuk grond achter de boerderij. Daarby is ook ruimte voor een kantine gere serveerd. „Natuurlijk moet de gemeente het noodzakelijke stuk bouw grond ,op een redelijke conditie aan ons ter beschikking stellen," stelt voorzitter Harry Ruigrok (55). „Daar hebben we vertrou wen in," voegt hij er aan toe. Ruigrok hanteert een kleine tien jaar de voorzittershamer. „De binnenmanege is noodzakelijk zo dat onze leden te allen tijde hun sport kunnen beoefenen." Penningmeester Spuijbroek: „Onze vereniging is altijd zuinig geweest. Met een gemeentelijke garantie zal het niet moeilijk zijn het restant van de benodigde driehonderdduizend gulden bo ven tafel te krijgen. Het wachten is en blijft op de bouwvergun ning." De Spaland Ruiters is een bloeiende vereniging. In de ma nege staan 52 paarden, allemaal eigendom van de leden. „Ieder verzorgt rijn eigen dier, twee keer per dag. Het is daarom altijd een drukte van belang voor en na schooltijd. Natuurlijk voeren we elk karweitje zelf uit. Zouden we geen eigen arbeid toepassen, dan wordt de paardensport onbetaal baar," verzekert John Spuijbroek. Wanneer de binnenmanege ge reed is, neemt de vereniging een aantal paarden in eigendom om per uur aan kinderen te verhu ren. „Niet iedereen is in staat om een paard te kopen. Op deze ma nier willen 'wij voldoen aan de groeiende vraag." Voorzitter Har ry Ruigrok van de Spaland Rui ters: „De bin nenmanege is noodzakelyk zodat onze le den te allen ty- de hun sport kunnen beoefe nen." Ambtenaar J. Tjassens van de gemeente zegt niets'af te Weten van ingediende bouwplannen. „Vorig jaar rijn in een gesprek met de heren Spuijbroek en Rui grok globaal een aantal mogelijk heden doorgesproken. Deze rijn vastgelegd in een notitie aan het college van burgemeester en wet- I houders. Voor zover my bekend is, Jbuigt het college zich binnen- 1 kort over de voorstellen. Van het antwoord zal afhangen of de bouw van een overdekte manege I doorgang vindt. Ik heb trouwens nog geen financieel plaatje ge- een feestdag op de manege. Ieder- IDitsjaar^rterirde paardesport-«£jeen wordt die dag in de" gelegen- jBènigihg~«het vierde lustrum.heit" vereniging^. Als eerste festiviteit is er. op 22 april een prestatieloop voor deel nemers van alle deeftyden over afstanden van' X, 5,-3, 5 en 10 ki lometer. Verder is er op 3 juni heid gesteld kennis te maken het de paardensport. Leden van de vereniging nemen die dag deel 1 aan spelletjes en verzorgen de- monstraties. 1 Door Richard Dubbeld SCHIEDAM De Schiedamse clubs hebben de winterstop voor namelijk gebruikt om veel te trai nen en een heleboel oefenwedstrij den te spelen. Slechts een enkele ploeg ging op trainingskamp. De kampioenskandidaten - SFC, Ï>HS, SVDPW za en zo en GTB - 'hadden alle een geheel afwijkend jjprogramma. DHS ging naar Nistel- »rode en was zeer verheugd met het feit dat oefenmeester Ron van Dijk rijn contract met twee jaar ver lengde. SFC daarentegen bleef ge- Woon in Schiedam, maar oefende tegen zeer aansprekende tegen standers. Zo was op het kunstgras veld van Spirit onder andere be zoek van Excelsior R en Volen- dam. En zowaar, de ploeg uit het palingdorp moest met liefst 7-2 het onderspit delven. De koploper van de eerste divisie won gemakkelijk met 6-1 van de tweede klasser. Bij SVDPW constateerde voor zitter/ trainer Jan Rotgers een verslapping bij zijn pupillen. „Maar," zo voegde hij er onmid dellijk aan toe, „de laatste twee weken staat de trein weer op de rails". De dubbelslag van de Rood-witten is nog altijd heel goed mogelijk. Zowel de zaterdag als de zondag afdeling voeren trots de ranglijst aan. De andere formatie uit de RVB, GTB, volgde het voorbeeld van SFC. De manschappen van trainer Guus van den Driessche speelden slechts twee oefenpartijtjes en moesten ook twee keer hun meer dere erkennen in EDS en Groen Wit. Desondanks gaan zij de twee de helft van de competitie met vertrouwen tegemoet. „Het moet nou gebeuren," aldus de oefen- meester. De debutant in het amateur- voethal, SVV, deed het ook rustig aan. Het speeltje van John van Dijk volgde DHS en bezocht even eens Nistelrode. Zondag, bij de in haalwedstrijd tegen Laakkwartier, bleek echter dat de elf van Dub beld weinig hadden opgestoken van diens lessen. Als excuus kon echter worden aangevoerd dat Stef Huszarik, wekelijkse uitblinker, geblesseerd langs de kant moest blijven. Tevens kon ook nog geen beroep worden gedaan op Milton Ruperti, de nieuwste aanwinst en afkomstig van zaterdag eersteklas ser RVVH. Excelsior'20 legde coach John Corver voor nog één jaar vast. De zebra's, dit jaar voor het eerst on der rijn leiding, begonnen erbar melijk aan het seizoen en aan de poten van Corver werd al flink ge zaagd. Maar het bestuur liet zich niet van de wijs brengen en zag in dat de slechte resultaten niet aan de enthousiaste trainer konden lig gen. De oefenmeester van het Ne derlandse doventeam, waarmee hij een bronze plak veroverde op een toernooi in Nieuw-Zeeland, denkt dat een plaats in de top van de derde klasse nog altijd haalbaar is. Zaterdag tweedeklasser PPSC gokt nog altijd op handhaving. Dat zal dan nog gebeuren met trainer Hans Bassant, die aan het einde van de rit moet vertrekken. Bas- sant is niet in het bezit van de ver eiste papieren. Morgen speelt PPSC vriendschappelijk tegen de betaalde afdeling van SVV. De broertjes Van der Lee maken dan beide htm opwachting in het eer ste elftal en worden als het ware in de etalage gezet. SVV heeft haar oog al laten vallen op de oudste van de twee, Erwin. Volgens insi ders bij PPSC heeft diens broertje Arjan echter nog meer talent. De talloze RVB clubs werden nogal wat duidelijkheid verschaft over het aanblijven of verdwijnen van de begeleiders. Henny Kuiten liet" Olympus weten zijn contract niet meer te willen verlengen. „De resultaten in het tweede jaar zijn me zwaar tegengevallen. Ik had er meer van verwacht," aldus Kui ten, die hoopt met de ploeg uit het Bijdorp een plaats in de midden moot te halen. Frans Beun, oefenmeester van lijstaanvoerder VVK, stopt om ge heel andere redenen. De bebaarde Beun kan zijn werkzaamheden niet meer verenigen met het bij staan van het eerste elftal. Hij houdt echter nog in beraad, of hij bij VVK op een ander vlak actief blijft. Jaap van der Nol heeft bij Ur- sus voor één jaar bijgetekend. De formatie verhuist per 1 maart naar het terrein van HBSS, waar het al plannen heeft om op de kan tine van de zaterdagploeg een ei gen onderkomen te bouwen. Voor alsnog richt de oefenmeester zich geheel op de strijd voor de titel. De Schiedammers hebben nog negen wedstrijden om de achterstand van 4 punten op MSV'7I goed te maken. Ook Schiedamse Boys en GSS kwamen met hun oefenmees ter overeen, respectievelijk Gerard Verspuy en Jan Fels, om nog een seizoen door te gaan. Wij stoppen met ons filiaal in Schiedam Rubensplein 12, Schiedam SCHIEDAM Een staartje van de succesvolle tentoon stelling van Antilliaanse kunst Bida I Koló was het slechts, maar wel heel mooi. In het Stedelijk Museum, waaruit de 37 kunstwerken inmiddels al zijn weggehaald, kreeg de gevolmachtigd mi nister van de Nederlandse An tillen mr. E.A.V. Jesurun het eerste exemplaar overhandigd van een nieuwe, nu kleurige uitgave van Bida Na Koló (Kleuren van Leven). Het is een boekje van in de Antillen voorkomende dieren, met fij ne pen door José Maria Capri- come uit Curasao getekend en met daarbij door rijn landge noot drs. Carel Pieter de Ha- seth in het papiamento ge schreven gedichten. Dr. José Maria Eustatia schreef er Ne derlandse vertalingen bij. Capricome overhandigde het eerste exemplaar gisteren aan de minister in de Aula van het museum. Hij gaf de ontstaansgeschiedenis van dit stukje pure Curagaose cultuur weer. „Haseth zag in een Delftse galerie mijn tekenin gen en kreeg toen de inspira tie om rijn gedichten erbij te schrijven. In het boekje komt door de kleur het wezen van de Antilliaanse natuur sterk over." Het nu door De Walen burg Pers uitgegeven boekje werd in 1981 voorafgegaan door een zwart-wxt uitgave van In de Knipscheer Door Rein Wolters SCHIEDAM In huis-aan-huis bezorgde pamfletten roepen de be wonersverenigingen Wonen en Le ven Nieuwland en Schiedam-West op om bezwaar aan te tekenen te gen de bouw van drie flats van ze ven etages op een stuk park aan de Burg. van Haarenlaan tussen de Vlaardingerdijk en de Dr. Schaep- mansingel. Het pamflet werd tege lijk met een standaard-bezwaar schrift in de brievenbus gestopt. De bewonersverenigingen schrijven het schandelijk te vin den om wijkgroen te verkopen aan de Rotterdamse projectontwikke laar 'Eurowoningen' voor de bouw van de 66 flatwoningen. Wethou der Hans van Kleef (stadsvernieu wing en volkshuisvesting) is de grote boosdoener. Onder de noe mer 'Groenstripper' is zijn karika tuur op het pamflet afgedrukt. „Dat vind ik niet terecht," zegt bewoner J. Geurts van de Groen van Prinstererlaan in Nieuwland. „Dat men zich niet kan vinden in het bebouwen van het openbaar groen kan ik best begrijpen. Voor mij is het echter onaanvaardbaar dat Van Kleef door het pamflet in een negatief daglicht wordt gezet. Juist hij is de man die probeert onze wijk leefbaar te houden en de woningen laat opknappen." De bezwaren richten zich tegen de aantasting van het park over een strook van tweehonderd bij vijftien meter. In deze strook staan honderdvijftig bomen met een stamdiameter van ruim twaalf centimeter en verder tweehonderd heesters waarvan de meeste een hoogte van vijf meter hehben be reikt. Volgens het standaardbe zwaarschrift gaan door het bouw plan de rust en beslotenheid ge heel verloren. Doordat het park grotendeels omsloten is met een bosstrook en een dijk heeft het park een sfeer van rust en intieme landelijkheid. Voorts constateren de bewo nersverenigingen dat het bouw plan afbreuk doet aan de waarde die de gemeente zelf aan het park toekent en dat dezelfde gemeente voorbij loopt aan de uitkomsten van een eigen wijkdiscussie. Ern stige bezwaren hebben de vereni gingsbesturen tegen het niet be trekken in de bouwplannen van de wijk-projectteams. „Dringende verzoeken daartoe hebben geen re sultaat gehad." Verder beschuldigt men de ge meente ervan een bouwplan te hebben gemaakt dat in strijd is met het geldende bestemmings plan. „Om dit te omzeilen wordt ;er een oneigenlijk gebruik ge maakt van artikel 19 uit de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Dit artikel is bedoeld voor spoedeisen de bouwplannen en om ongewen ste ontwikkelingen tegen te gaan. Dit bouwplan is zeker niet spoe deisend." De bewoners is aangeraden het bezwaarschrift met nog andere ar gumenten aan te vullen en te on dertekenen. Leden van de bewo nersverenigingen halen de be zwaarschriften aan huis op. D. VAN GEYL ZN B.V. VERHUIZINGEN EXPEDITIE OPSLAG VAN GOEDEREN Groenefaan 7-9 Schiedam RO-Theatar in Passage SCHIEDAM Het RO-thea- ter geeft dinsdag 7 en woensdag 8 februari in het Passagetheater try-out voorstellingen van haar jongste produktie 'Masterclass'. Het stuk speelt in 1948 en plaats van handeling is een ka mer in het Kremlin tijdens het congres van de Bond van Sov jet-musici. Stalin formuleert zijn kunstpo litiek en hy roept Sjostakovitsj en Prokofjev, de beide toonaan gevende Russische componisten van die tijd, bij rich. Stalin be paalt het verloop van de bijeen komst volledig en schroomt zelfs niet de beide componisten op hun eigen vakgebied te wil len aftroeven. Het eindigt met een bizarre confrontatie, waar in de piano de hoofdrol speelt. Aanvang 20,15 uur, toegang 10 gulden (CJP en Pas 65 7,50 gul den). DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft 170.000 gul-, den voor een vrouwenhulpver- leningsproject beschikbaar ge steld. Het is de bedoeling dat met dit project extra aandacht aan de specifieke problemen (seksueel geweld, medicijnver slaving) en behoeften van deze groep wordt gegeven. SCHIEDAM Meiges die hun zangstem willen scholen, kunnen in het wijkcentrum De Erker deelnemen aan een mei denkoor. De cursus omvat tien lessen en kost 45 gulden. Er kunnen ook nog enkele jonge ren inschrijven voor de pop workshop op donderdagavond van 20.30 tot 22.00 uur. Ook hiervoor kost de deelname 45 gulden voor tien keer. De mu zieklessen vinden plaats onder deskundige leiding. Meiges die zich de technieken voor zelfverdediging eigen wil len maken, kunnen op maan dagavond terecht. Deelnemen kost tien gulden per maand. Te vens zoekt men nog een docent die de cursus rhf; praktijk wil brengen. Inlichtingen in de Jan van Avennesstraat 32, tel. 4263161/"''' "-'i3- - r Kunstmiddagen voorkinderen - ROTTERDAM*^0 Kinderen die niet zo goed weten wat ze volgende tweek, rijdeiïs de kro kusvakantie,' moeten'gaan doen, kunnen terecht in het museum Boymans-van Beuningen. Het museum organiseert op dinsdag 7, woensdag 8 en donderdag 9 februari culturele middagen voor kinderen van acht tot twaalf. In de aula van het mu seum wordt een film gedraaid over een belangryke periode uit de beeldende kunst. Daarna is er een rondleiding. Er wordt steeds om twee uur begonnen. Kaartjes a ƒ2,50 zijn te bestel len bij de informatiebalie van het museum, tel: 4419475. De Erker start videoclub SCHIEDAM Jongeren kunnen deelnemen aan een nog te starten videoclub in hél wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. Doel hiervan is één tot twee keer per maand een goed filmaan bod te presenteren. Zowel the matische films als muziek, poli tiek en dergelijke komen aan bod. Mixed Up en Hot Bolshovfi In Podium SCHIEDAM - Vanavond treedt in het muziekcafé Podi um de ladies-funkband Mixed Up op. De formatie van vijf Amsterdamse vrouwen, die ook bekendheid geniet in Duitsland en Zwitserland, speelt vanaf 22.30 uur. Toegang vijf gulden, j Morgenavond valt een optredeq te verwachten van de intematii onaal bekende groep Hot Bols^ hevik, ook uit Amsterdam. In hun tweejarig bestaan heeft de band met succes concerten ver zorgd in binnen- en buitenland. Aanvang 22.30 uur. Toegang eveneens vijf gulden. Eerste paal nieuwbouw Boerhaavelaan SCHIEDAM Stadsvemieu- wings-wethouder mr. J.G. van Kleef en mevrouw B.M. Bos man van de werkgroep Nieuw bouw Boerhaavelaan slaan op donderdag 9 februari eendrach tig een officiële paal voor de bouw van 86 woningwetwonin gen aan de Boerhaavelaan en het Boerhaaveplein. Om 15.00 uur zetten zij het heiblok in be weging. Aansluitend vindt in de basisschool De Peperklip aan de Fahrenheitstxaat een in- formale bijeenkomst plaats. a k r j "U_> V ƒ*&>-'<" j. •"^«■-V- VjC. ,r S X V"*- x J -f r t »V *",S (lHQEZONOe< UEDEOaJMG) Telefoon 0104268071 010-4263045 0104265816 J,l ÏÖJU I'll.' 1 t L s 1 *3 -MS s*,7.c:

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1