Warme ontvangst patiënten vogelasiel Veel vandalisme op ferry-schepen 'ik wil beslist geen ééndagsvlieg zijn' Cursus baan- en beroep- oriëntatie voor vrouwen Dieven mèt valse sleutels Twee vrouwen van hun tasjes beroofd J^' Sponsors hebben verwarmingsinstallatie bijeen gebracht: 'Overlevingskansen vogels zijn hiermee vergroot' 1 Koffieconcert Wilton Fijenoord I! -11 - Viaardings zangtalent Angelina breekt door naar het nationale songfestival Blokkade bij poort Nieuwe Matex ff» 5 %r^ /PAGINA^14 HpfVriipVnIL QnuitrnAhA WOENSDAG 8 FEBRUAR11989 Door Wessel Penning SCHIEDAM Zieke of gewon de vogels kunnen tegenwoordig nog beter worden opgevangen in het vogelasiel Schiedam op volks tuinencomplex Vijfsluizen. Een nieuw aangelegde verwarmings installatie zal het verblijf in de af geknotte molen van het asiel voor zieke vogels stukken draaglijker maken. De kans op terugkeer in de vrije natuur wordt hiermee auto matisch groter. Ongeveer een jaar geleden kwa men de gebreken van het vogela siel pas echt aan het licht. Een olieramp op de Noordzee zorgde voor ontelbare slachtoffers onder de vogelbevolking. Hulpverleners stroomden toe naar de Nederland se stranden om nog te redden wat te redden viel. Vrijwilligers van het volgelasiel Schiedam namen zo'n honderd zwaar besmeurde vo gels mee naar de thuishaven. Maar daar begonnen de problemen ei genlijk pas echt. Vogelliefhebber W. van Megge len, secretaris van de stichting Vrienden van het Vogelasiel, weet het nog goed. „De vogels waren net een brei vette, zwarte stroop. Je zag alleen de snavel en de oog jes." Het schoonmaken van de 'olie slachtoffers' stelde de vrijwilligers af en toe tot voor onoverkomenlij- ke problemen. De Babbersmolen in tijden van nood de opvang van de gewonde vogels was toen nog niet verwarmd en grote Hoeveelheden warm water waren dus niet beschikbaar. Van Megge- len: „Terwijl we iedere dag toch honderden Hters nodig hadden om de vogels schoon te maken. En als dat toch lukte moesten we ze in Het onverwarmde bassin zetten. Dat kostte ze soms zelfs een long ontsteking of erger." Ondanks de grote inzet van de vrijwilligers het schoonmaken van een vogel kostte zeker een half uur werk haalde ongeveer de helft van de slachtoffers het niet. Sterke vogelsoorten zoals de eider- eend overleefden de ramp meestal wel. Maar van bijvoorbeeld de zee- koeten en zee-eenden bleven er maar heel weinig in leven. „Het was een drama," zegt Van Megge- len. Na de ramp begrepen de Schie- damse vogelliefhebbers dat ver warming in de Babbersmolen noodzakelijk werd. Acties kwamen op gang en de ene na de andere sponsor bood aan werk te verrich ten. Zo legde een aannemersbedrijf geheel belangeloos een 350 meter lange aardgasleiding aan. En dank zij verschillende andere donateurs konden radiatoren en een boiler worden geïnstalleerd. Het asiel kon zodoende worden verwarmd en tegelijk kreeg het huis van be heerder G. van der Hoek en zijn vrouw centrale verwarming. Op verschrikkelijke olierampen is het vogelasiel nu beter voorbe reid. Het bassin van de vogels is zorgvuldig geïsoleerd en krijgt bo vendien vloerverwarming. Op de tweede verdieping van de molen zal de speciale opvangvolière ook worden verwarmd, door hete luchtkanonnen. Van Meggelen: „De temperatuur zal ongeveer twintig graden zijn. Dat is aange naam voor vogels." Natuurtalenten Waarschijnlijk zullen daarom nog meer vogels terug kunnen ke ren in de vrije natuur. Per jaar Secretaris Van Meggelen en beheerder Van der Hoek van vogelasiel Schiedam. „Sommige vogels hebben maar een weeïge nodig om te herstellen." ■verzorgt het asiel zo'n duizend zie ke of gewonde vogels uit de regio Maassluis/Vlaardingen/Schiedam. Maar voor het afgelopen jaar moet er bij dat aantal door de olieramp wel een honderdtal extra worden geteld. De slachtoffers worden ge bracht door de politie, de brand weer of door particulieren. Voor enige tijd kunnen ze dan op adem komen in de Babbersmolen of in de verschillende opvangkooien in de tuin van het asiel. Zeventig percent verlaat het asiel na verloop van tijd. „Sommi ge hebben maar een weeïg'e nodig om te herstellen," zegt Van Megge len. „Meestal worden de zieken weer opgepept door de beheerder en zijn vrouw. Dat zijn twee na tuurtalenten." De Babbersmolen heeft door al le verbouwingen in de loop der ja ren, in ieder geval binnen haar muren, een totale metamorfose on dergaan. Van Meggelen weet nog in wat voor staat de molen zich bevond, toen het asiel tien jaar ge leden werd ingericht. „Het was een enorme puinhoop. Je keek tot aan het kapotte dak naar boven." Het dak is inmiddels gerepareerd en in de molen zijn verschillende verdiepingen en een wenteltrap aangebracht. Zo werd de Babber smolen steeds toegankelijker voor publiek. Dat is ook wel nodig. Want het ligt in de bedoeling van de medewerkers van vogela siel Schiedam om regelmatig groe pen scholieren te ontvangen. Voor al in de wintermaanden bezoeken klassen onder begeleiding het vo gelasiel. Daarvoor is "op de boven ste verdieping zelfs een maquette opgesteld met vogelsoorten en ver schillende landschappen. Waar schijnlijk zullen vanaf dit najaar ook dia's worden vertoond aan de scholieren. Van Meggelen: „Nu hoeven zij tenminste ook niet meer in de stervende kou te zit ten." Marechaussee Hoek van Holland treedt stevig op HOEK VAN HOLLAND - Het vandalisme aan boord van de ferry-schepen tussen Hoek van Holland en Harwich neemt ver ontrustend toe. Vorig jaar wer den er in de maand januari 17 zaken in onderzoek genomen, dit jaar waren het er maar liefst 75. Het gaat hoofdzakelijk om mishandelingen, onderlinge vechtpartijen en vernielingen aan boord. Volgens luitenant G.H.M.A. Havekotte van de Koninklijke Marechaussee vormt deze maand geen uitschieter meer. „Het is een stijging die zich voortzet. Ik heb een aantal maanden met elkaar vergeleken en het is echt een kwestie waar we aandacht aan moeten beste den," vindt de vorig jaar naar Hoek van Holland gekomen lui tenant. „Als jongelui met een groep zijn, voelen ze zich sterk, vooral als er dan ook nog andere bui tenlandse groepen aan boord zijn. Een beetje verveling tij dens de reis en overmatig drankgebruik leiden dan al snel tot vechtpartijen. Individuele reizigers geven vrijwel nooit problemen." Het zjjn volgens de mare chaussee vooral jongeren rond de twintig jaar die zich misdra gen. Er wordt overigens stevig tegen opgetreden. Zowel aan boord als bij aankomst van de schepen worden regelmatig rel schoppers aangehouden. In overleg met de officier van Jus titie worden er ter plekke boe tes opgelegd van rond de vijf honderd gulden. „En die boetes worden met verbluffend gemak betaald," weet Havekotte, die met zijn mensen ook een flink aantal andere boetes incasseert. Bij de Hoekse grenspost heeft men een lijst van mensen die boetes niet betaald hebben en die dus eventueel een vervan gende gevangenisstraf zouden moeten uitzitten. „We controle ren steekproefsgewijs," zegt lui tenant Havekotte. „Maar zelfs dat leidde er in januari nog toe dat we 25 mensen ontdekten die nog achterstallige boetes moes ten betalen. Ze hebben dan de keus, direkt betalen of in hech tenis genomen worden om de vervangende straf uit te zitten. Ze betalen allemaal en zo incas seerden we in januari alleen al ruim vijfduizend gulden." De taak van de Koninklijke Marechaussee op de Harwich- kade is te vergelijken met die van de politie op de openbare weg. In januari werden er bij voorbeeld 19 rijverboden opge legd aan automobilisten die ge dronken hadden; vier bestuur ders kregen een proces-verbaal. De controle op alcoholge bruik zal in de nabije toekomst nog intensiever worden. De Ko ninklijke Marechaussee krijgt de beschikking over de nieuw ste adem-analyse-apparatuur. Die wordt nu nog in Botterdam gebruikt, maar is beter op zijn plaats in Hoek van Holland, waar met de ferry-diensten veel automobilisten binnenko men en naar Engeland gaan. Bovendien kan ook de Hoekse politie de apparatuur gaan ge bruiken. Verhoek secretaris Gedistilleerde Dranken ROTTERDAM Met ingang van 1 april is J.J.M. Verhoek (40! benoemd tot secretaris van het Produktschap voor Gedistil leerde Dranken te Schiedam. Hij volgt mr. Ch.F. van de Vlis op. Verhoek is thans adjunct-se cretaris van het Bedrijfschap Horeca, Kindervoorstelling De Kist in De Teerstoof, i SCHIEDAM fDe onhandi ge verhuizer Kobus Kist van Kist Co. ontdekt publiek in de zaal, en dat terwijl hij net een grote kist aan het bezorgen was. In die kist bevinden zich allemaal dingen om een ver haal mee te maken. Zo komt Kobus achter het verhaal van Oma, haar spulletjes en haar verleden. De verhuizer maakt er een spannende geschiedenis van en het lukt hem zelfs om zonder poppenkast het verhaal ;van Oma te spelen. Hoe dat gaat is zaterdag om 14.00 uur in De Teerstoof te zien, waar Koos Wieman met zijn poppentheater de voorstel ling De Kist verzorgt. Aanvang i'4.00 uur, toegang 3,75 gulden. SCHIEDAM Het harmo nieorkest Wilton Fijenoord ver zorgt op zondag 12 februari een koffieconcert m de grote zaal van het Passagetheater. Op het programma staan werken van Van der Boost, Gounod en Lankester/De Mey. Tevens treedt er een driekoppig fago tensemble op. Het concert be gint om 11.30 uur en is vrij toe gankelijk. i Rotterdamse studenten brengen Shakespeare t SCHIEDAM Voor Shake- speares klassieker A Midsum mer Nightdream, gespeeld door de Rotterdamsche Studenten Muziek en Toneelvereniging, zijn alleen voor de voorstelling van dinsdag 14 februari nog kaarten beschikbaar. Om 20.00 uur gaat het doek op, plaatsbe wijzen kosten 12,50 gulden. Cursussen De Erker SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker, Jan van Avenne- straat 32, heeft op dit moment Óp een drietal cursussen nog en kele plaatsen vrij. Op de woens dagavonden kan men terecht Voor patroontekenen, waarbij men leert kleding voor zichzelf öf voor anderen te ontwerpen. De kosten bedragen 40 gulden voor tien lessen. Op de dinsdagavond loopt er een cursus eigen kleding ma ken, kosten 72,50 voor 16 les sen. Op zondagmiddag tenslotte kan men zich van 14.00 tot 15.30 uur bekwamen in het portret-tekenen (10 gulden per maand). Belangstellenden kun nen rich opgeven bij Dc Erker, telefoon 4267767 of 4263161. iP L s li* Angelina van Dijk: „Ik staar me niet blind op het nationale songfestival. Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN Eén ding wordt al snel duidelijk: een tie nerster rijn is beslist niet haar ideaal. De 18-jarige Vlaardingse zangeres Angelina van Dijk werkt geleidelijk maar gestaag aan het bereiken van de top. Met minder is het sympathieke talent met tevreden. Haar grote voorbeeld: Barbra Streisand. Na enkele belangrijke succes sen in de afgelopen vier jaar komt de grote doorbraak wel licht op vrijdag 10 maart. Die dag neemt ze het op tegen muzi kale collega's in het nationale songfestival. Uit een kleine zes honderd kandidaten is ze met twaalf concurrenten uitverko ren het lied 'Kijk om je heen' te vertolken. Hoewel ze haar uitverkiezing als „fantastisch" omschrijft, komt het voor mensen uit haar omgeving niet als een verras sing. Ze "rit tenslotte zo'n vier jaar in het vak en werkt kei hard aan haar carrière. „Het zingen heeft me vanjongsaf aan in het bloed gezeten. Met m'n vierde stond fk op het podium naast een pianist een bedje te zingen." Later nam ze zangles en speelde ze al rap bekende melodieën op gitaar. Op haar vijftiende jaar werd ze tweede in de Sound Mix Play Backshow van de KRO als Anita Meijer en vorig jaar schreef ze de finale van de Tros Parade der Besten op haar naam. De volgende stap in haar jon ge succesvole loopbaan werd in Curacao gezet. De Vidof, de in ternationale organisatie die de songfestivals organiseert, beti telde haar als de meest getalen teerde deelneemster. Toch bleef Angelina van Dijk, zoals ze het zelf zegt, „nuchter en met heide benen op de grond Staan". Kapsones, zegt ze, word je vaak aangepraat, ook al doe je nóg zo normaal. „Kapsones mag óp het toneel, liever niet erachter." Hoewel het snelle succes voor het grij pen lag „Ik kreeg her en der op de wereld aanbiedingen" koos ze voor haar studie: de mu ziek. „Een ééndagsvlieg wil ik beslist niet zijn," verklaart ze deze opmerkelijke stap. De voor opleiding aan het Conservatori um in Rotterdam liet ze echter voor wat het was. Angelina: „De nadruk lag teveel op de jazz-kant, de big-band-stijl. Ik wilde graag meer doen met lich te muziek." Ze had het geluk in de smaak te vallen bij John de Mol sr. Die vulde vorig jaar een gat in de muzikale opleidingsmarkt met rijn Academie voor lichte Mu riek in Hilversum. Angelina werd in gezelschap van vieren twintig andere jonge talenten aangenomen om de kneepjes van het vak te leren. „Optreden is meer dan zin gen," zegt ze zelfbewust. „Wij krijgen les van uitstekende vak mensen zoals Margriet Eshuis, Aijan Bras en George Web. Op het programma staan vakken als microfoontechniek, repertoi re-keus, performance, en na tuurlijk zangles. Je krijgt de kans je volledig te ontplooien. Coach De Mol wil een veelzijdig artiest van je maken." Vlinder Over het bedje waarmee de winnares van het Nederlandse songfestival ons land zal verte genwoordigen kan ze geen de tails vertellen. Het nummer, ge schreven door Han Greveld en Paul Natte, kent een min of meer eigentijdse, milieubewuste tekst. „Het gaat over een vlin- der, die, als we niet oppassen, hier binnenkort niet meer zal rondfladderen. Het klinkt zwaar, maar dat is het niet." Wel is ze bbj dat er een song op tafel ligt met een bedoeling. Van goedkope inhoudsloze woorden moet ze niets hebben. Ondanks haar voorbefde voor het Engelstalige Hed vindt Angebna het geen bezwaar dat ze nu in haar moedertaal zal zingen. ,Je hoort altijd dat het Nederlands zo vervelend zingt. Ik ben er niet achter waar de moeilijkheid in rit. Het enige nadeel kan hooguit zijn dat onze taal niet gemakkelijk in het ge hoor bgt voor buitenlanders." 'Kans 1 op 13' Is De Moll de coach van de ster-in-spé, vader Van Dijk, na drukkelijk tijdens het gesprek aanwezig, is er voor de geestelij- ke steun. „Ik heb hem echt hard nodig," geeft Angebna zon der .schroom toe. „Hij wil het niet horen, maar ik zie hem als v een manager." Het artiestenwereldje is haar niet onbekend. Ze treedt regel matig op en stond al op de plan ken met sterren als André van Duin, Lee ToWers, Ria Valk en Donna Linton. Van de veelbe sproken onderbnge haat en nijd zegt ze niets te merken. „Het be valt me uitstekend." Over de eindrangschikking op de tiende maart laat ze zich voorzichtig uit. Ze is te bescheiden om zich zelf als winnares te bestempe len. „Ik heb een kans van één op dertien," berekent ze snel. „Ik staar me niet blind op dit festival. Ik hou m'n doel voor ogen," En dat was de top. SCHIEDAM De Vrouw en Werkwinkel Nieuwe Waterweg Noord en Zuidhollandse Eilanden begint na de paasvakantie in april met een nieuwe cursus banen- en beroepenoriëntatie. De cursus is bestemd voor vrouwen die (weer) willen gaan' wefken- ëii' aie meer willen weten ovef'-hütfmogelijkhe- den en de consequenties die hun stap kan hebben;-"' r"'Er "zal" informatie" Worden' gege ven'over beroepeden opleidingen, arbeidsvoorwaarden, '"belastingen en studiefinanciering. Ook komen vragen aan de orde als: wat bete kent het om weer te gaan leren of werken? Hoe regel ik dat thuis? De cursus zal in Schiedam alleen, doorgaan bij voldoende belangstel ling. Er komen dan tien bijeen komsten, die een tijdsinvestering van een dagdeel per week vergen. Voor meerinformatie enr in schrijvingen kaii men tussen' 9' 'en 13 uur terecht' bij de Vrouw'"en Werkwinkel iri'-Spijkériisse, tele foon 01880-14252.1-" SCHIEDAM In de stad lopen inbrekers rond die behendig zijn met het hanteren van valse sleu tels. Bij drie inbraken in wonin gen is vastgesteld dat men met be hulp van een valse sleutel is bin nengedrongen. Twee woningen in het Proveniershuis werden door zocht. Uit de één is een walkman en een portemonnee met 50 gulden gestolen. De andere bewoner mist 180 gulden en voor een onbekend bedrag aan sieraden. Een valse sleutel kwam er ook aan te pas bij een woning aan de Buis Ballotsingel. Girobetaalkaar ten en een bedrag van 600 gulden werden gestolen. Eenzelfde buit namen inbrekers mee uit een wo ning aan het Hargplein. Via een balkon verschaften ze zich de toe gang en doorzochten alle kamers. Uit een opslagcontainer in de Laurens Costerstraat rijn van de firma Schilperoord een boorhamer en een boormachine ontvreemd. In de wand van de container werd een gat gemaakt. VLAARDINGEN Ruim veer tig stakende vrachtwagenchauf feurs hebben gisterochtend de poort van de Nieuwe Matex aan de Wilhelmina Haven in Vlaardingen tijdelijk geblokkeerd voor vracht vervoer. De chauffeurs waren af komstig van verschillende trans portbedrijven. Kaderlid Bertus Poot van de vakbond FNV voerde namens de groep het woord. De actie was er volgens hem op gericht de directie van de Matex te vragen druk uit te oefenen op de werkgevers in het vrachtvervoer. „We hebben de in druk dat het niet alleen bij morele steun blijft, maar dat De Pauw na mens de Matex daadwerkelijk con tact zoekt met de werkgevers." De Pauw, vervolgt Poot, toonde veel begrip voor de situatie waarin de stakers verkeren. Poot: „We hebben hem duidelijk gemaakt dat chauffeurs zestig tot tachtig uur moeten werken voor het loon dat Matex-werknemers in veertig uur verdienen. Zijn reactie was hoop gevend. 'U loopt vijftien jaar ach ter' zei de Pauw." De ploeg postte vanaf zeven uur in de ochtend bij de Nieuwe Ma tex, om 's middags te verkassen naar een volgend bedrijf. Eerder werden al bedrijven aangedaan als Pakhoed, Shell en andere vestigin gen van de Matex. Het betrof geen blokkade, wat door de rechter is verboden, maar een hinderactie. Poot: „We hinderen zo dat vracht verkeer er niet door kan. Perso nenauto's leggen we geen stro breed in de weg." VLAARDINGEN Een 57- jarige vrouw is gisteren op de Dirk Sch&ferstraat te Vlaardin gen op gewelddadige wijze van haar tasje beroofd. Om onge veer 13.00 uur werd ze door een man op de grond gegooid. Deze rende met het tasje ter waarde van zo'n honderdvijftig gulden weg. In het tasje zaten slechts enkele sleutels en een handdoek. De vrouw liep een pijnlijk achterhoofd op. Enkele uren later, om 15.40 uur, werd op de Anna Paulow- nalaan te Vlaardingen opnieuw een vrouw van haar schouder tas beroofd. De 48-jarige vrouw werd door een fietser van ach teren benaderd en bestolen. Volgens de politie gaat het mogelijk om dezelfde dader. Het signalement luidt als volgt: de ongeveer 16-jarige jongen had een donker uiterlijk. Leng te 1.75 meter. Hij droeg een donkerblauw/wit jack of body warmer en een blauw/wit pe-, g'e. De Vlaardingse politie vraagt getuigen contact op te nemen met telefoonnummer 4342355, toestel 41. yl" 4/ jjv .W l«v I Si I V y r Jy Trr*****" -rr -

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1