'Ze haalden 300 kilo vuil weg' Van Kleef bestraft: Kinderen maken buurt kraakhelder in hun krokusvakantie Darken ZÜn heiliCJ Veel Jongeren kiezen voor de Halt-méthode Meiden gaan fotograferen Bureau begeleidde vorig jaar al achtendertig jongeren bij hun alternatieve straffen Belhamels Museumwinkel van Coöp: steeds meer bezoekers SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker organiseert op de zondagen 19 februari en 5 maart een kortlo pende fotografie-cursus voor mei den van 12 tot en met 16 jaar. De deelneemsters zullen kennis ma kenmet het hele fotografische pro ces, van het maken van de opna me tot en met ontwikkelen en af drukken. Op het programma van de eer ste cursusdag, die duurt van 10.30 tot 15.30 uur, staat uitleg over de camera, het bekijken van een dia serie over een popfestival en zelf opnames maken. De tweede zon dag wordt het werk in de donkere kamer nader toegelicht: ontwikke len, afdrukken, vergroten. Als slot van de workshop wordt het eigen werk ingelijst. Voor deelname is het niet nodig dat men over een eigen camera be schikt, er zijn voldoende fototoe stellen aanwezig. De kosten van de cursus bedragen 10 gulden voor beide dagen. Voor meer informatie en inschrijving kan men contact opnemen met De Erker, Jan van Avennestraat 32, telefoon 4267767 óf 4263161. SCHIEDAM Steeds meer mensen vinden de weg naar het ouderwetse kruidenierswinkeltje van het Nationaal Coöperatie Mu seum aan de lange Haven. Ruim een jaar geleden ging de deur open. In hetzelfde gebouw is het museum gevestigd. Het museum en de winkel worden gerund door de Vrienden van het Coöperatiemusi- urn. *r"N" In het winkeltje verkopen onge veer dertig vrijwilligers bij toer beurt snoepjes, drop, capucijners en abrikozen. Ook het onderhouds- en poetswerk heeft hun aandacht. Een glazenwasser is niet meer no dig sinds een van de vrijwilligers ach ontpopte als een ware gevel toerist. Enkele medewerkers hou den zich bezig met de registratie van de museumcollectie. 1 Op zaterdag 8 april houden de Vrienden van het Coöperatièmuse- um een ledenvergadering. Aan vang 10.30 uur. Wie wili meehel pen; hetmuseumT uitstand te hou den, kan lid worden. Aanmelden én inlichtingen via tel. 4747456. De bewoners van de flats aan de Jan Oudegeeststraat zyn trots op hun buurtkinderen. „Zo'n jeugd hebben we hier. Deze kinderen hebben maar liefst achthonderd kilo vuil hier weggehaald. Dat deden wy vroeger niet." Door Ben van Haren SCHIEDAM Die jeugd van tegenwoordig. Dat gevleugelde woord klinkt zo gemakkelijk kri tisch uit de niond van ouderen, die hun eigen jeugd, vergeten zijn. In de Jan Oudegeeststraat in de wijk Nieuwland ligt dat zeker sinds de ze week wel een héetjë ahdërs. De duimga|t buurtbewoners ^pitfoepf t,, jeugd hebben wë hiér. Deze kinde- ren hebben maar liefst achthoh- xoo fin Tmon ioodtsso ,meri derd kilo vuil hier weggehaald. Dat deden wij vroeger niet." De bewoners van de flats aan de Jan Oudegeeststraat zijn trots op hun buurtkinderen. Er is ook alle reden toe. Deze week hebben zij namelijk hun krokusvakantie nuttig bestee^^^r ;van maandag was gegooid. Met door de Openba re Nutsbedrijven Schiedam (ONS) •jood bgiDTOOwnegenev ansASJznu aangereikt materiaal zoals bezems, prikkers en kleine vuilcontainers werd de troep verzameld. Wagens van de ONS voerden regelmatig het vuil af. uit terwijl een van de moeders aan ieder een zakje snoep gaf en later ook nog op ijs tracteerde. De buurtbewoners hadden het geld hiervoor bijeen gebracht. Het speelterrein tussen de flats in heeft tegelijkertijd een opknap beurt gekregen. Over de speel- Gistermiddag werd het slot van de schoonmaakactie met een klein feestje gevierd in het bijzijn van ^opzichter SJ. Prein van de veeg^twerKaiifie MèSstèvan de ONS. Hij deelde nrC, - O, in Se een kraakhelder speelterrein aan snoeischaar. Het geheel de dertig jonge werkers stickers meteen weer vrolijk uit. Door Han van dor Horst SCHIEDAM - Wethouder Hans van Kleef is voor het eerst in zijn carrière echt getroffen door het scherpste wapen, dat de burgers tegen machthebbers kunnen inzet ten: de spot. De bewoners van Nieuwland en West plaatsten een gemene karikatuur in een pamflet, dat zyn plan hekelde om in het parkje aan de voet van de Vlaar- dingerdijk dure flats neer te zet ten. De woede van de wijkbewoners is in historisch opzicht verklaar baar, want wat Hans van Kleef wil, betekent een breuk met een traditionele Schiedamse praktijk: parken zijn heilig en als je ze toch schendt, zorg je elders voor een al ternatief, liefst groter en mooier. Aan dat beleid dankt Schiedam zijn talrijke groenplekken en het feit, dat in geen enkele Rijnmond gemeente per bewoner meer park aanwezig is dan in Schiedam. De stad heeft dan ook op dit ge bied een reputatie te verliezen. Schiedam kan bogen op het oudste openbare stadspark van Neder land. Dat is de Plantage die al in de achttiende eeuw werd aange legd. De stad beleefde toen zijn eerste op het brandersbedrijf geba seerde bloeiperiode en een stukje openbare luxe kon er wel af. Bo vendien was de Plantage een lange, smalle strook grond tussen de Tuinlaan en de Lange Nieuw- straat - wegens de zachtheid van de bodem niet geschikt voor be bouwing. In de jaren zestig zou de gemeente om dezelfde reden elders een polder voor groenvoorzienin gen bestemmen. Dat is het tegen woordige Prinses Beatrixpark. Ze maakten er voor die tijd een luxueuze en hypermoderne tuin van, de stichters van de Plantage. Er waren gladgeschoren gazons en het gras. werd onderbroken door struiken die in allerlei bijzondere, meetkundige vormen werden ge snoeid. Want dat hadden de grote Nederlandse geldmagnaten ook rond hun villa's. Maar het verschil was, dat de Plantage voor iedereen rijk of armtoegankelijk was. Als je maar zo stelde een ^speciale verordening streng ziet nrtm .tem m-tcr 1 Door Wessel Penning SCHIEDAM Achtendertig jongeren, die zich hadden schuldig gemaakt aan vormen van kleine criminaliteit, hebben vorig jaar ge bruik gemaakt van de mogelijkhe den van het Halt-project. Een strafvervolging konden zij voorko men door alternatieve bezigheden te verrichten. Het Bureau Halt denkt daarom dat voorlopig een eerste stap gezet is naar haar doel stelling: het terugdringen van van dalisme. „Na een wat traag begin, kun nen we tevreden zijn over de re sultaten in het eerste jaar van Halt," vindt Wil Boonstra, coördi- hator bestrijding kleine criminali teit. Redelijk content is hij met het aantal jongeren dat in 1988 door de politie naar Halt is verwezen. „Waarschijnlijk heeft men aan vankelijk nog wat moeten wen nen. Want tot september kregen We maar dertien jongenen op het Halt-bureau. In het laatste kwar- taal mochten we er al vijfentwin tig begroeten." Omdat de gemeente al jaren vond dat terugdringen van de klei ne criminaliteit extra aandacht be hoefde, werd in januari van het vorig jaar het bureau Halt de afkorting van Het ALTematieve gestart. Het ininisterie van Jus titie verleende een startsubsidie. Toch was het bureau volgens Boonstra ook zonder die steun van het rijk van de grond gekomen. „Al sinds 1985 hadden we plan nen in'die richting." Rotterdam was een jaar of acht geleden de eerste gemeente in Ne derland met een Halt-project. Sindsdien namen nog zo'n veertig gemeenten waaronder dus Schiedam dat idee over. Halt jjeeft jongeren tussen de twaalf en achttien jaar, die voor vandalisme zijn opgepakt, de mogelijkheid om in plaats van de normale "strafver volging een vervangende, nuttige, klus te doen. Op het politiebureau kunnen de tieners kiezen tussen ?trafrechtelyke consequenties en de alternatieve straffen van bu reau Halt. Door een keuze voor Halt omzeilen ze een aantekening óp het strafblad. Het merendeel zo is na een jaar wel duidelijk komt bij Halt terecht. Tot genoegen van Wil Boonstra en Trees Luiten, die de jongeren tijdens en voor het uit voeren van de klussen begeleidt. Boonstra somt de voordelen van Halt op. „Je confronteert de jonge- Coördinator Wil Boonstra en medewerk ster Trees Lui ten. „Stoer doen is een belangryk motief om te vernielen." van de negentiende eeuw drastisch veranderd, omdat de publieke Seiroem- de tuinarchitect Zocher maakte er een soort romantisch bos van- een zorgvuldig' geplahdè 'eh; onder con- trole gehouden namaak-wildernis. Zo is de Plantage tot in de jaren vijftig gebleven, toen de gemeente het park moderniseerde tot de hui dige staat. In dat kader werd ook een eind gemaakt aan iets dat nu een toeristische attractie eerste klas zou zijn: de reigerkolonie op de Lange Nieuwstraat. De vogels werden genadeloos* verjaagd, om dat de bomen niet tegen him uit werpselen konden. De karikatuur van wethouder Hans van Kleef, die de protestop- roep in Nieuwland en West sier de. De Plantage bleef tot in de twintigste eeuw Schiedams enige stadspark. In de jaren vlak na' 1900 liet de gemeente in de weste- lijke polders het Sterrebos aanlegy gen, zo gênöemd1 naar dë vorm erf' het lanenbët.';:Het werd een inv° drukwekkend bos. Te indrukwek?" kend bleek al na een jaar of vijferi^ twintig, want Schiedam maakte een periode van snelle groei door. Een deel van het bos, dat begrensd werd door de Aleidastraat, viel ten offer aan nieuwbouw. Maar de Schiedammers kregen er het Julia- napark voor terug. In het centrum hadden ze al het Emmapark wat in de plaats was gekomen van de voormalige openbare hegraaf- plaats. Het Sterrebos is successievelijk aan nieuwbouw en industrialise ring ten offer gevallen. Wat ervan overbleef is eigenlijk niet meer dan het geboomte tussen de Prins Bemardlaan en de Westffanke- landsedijk, dat op stadskaarten nog wel eens als Volkspark werd aangeduid. Een gedeelte werd ver kocht aan Wilton Peyenoord, een ander stuk langs de Nieuwe Maas kwam in handen^yan een parüculieraÉèaffdnb-, ripfe tot op de huidige ^Mafj tirt .Ute. 'ffifttefehar- me van dit stukje voormalig Ster rebos is nog helemaal, bewaard. zo als de enkele ^Öuelammer.mepkt die zich nïetsia'antxekt' van.cïe ver-.. bodsbordeiu'éh ilfégaél hët'.'feriëih betreedt. De Schiedammers verloren het Sterrebos, maar ze wonnen het Prinses Beatrixpark. Dat is betaald met de opbrengst van de grondver- kopen aan Wilton en de golfclub. Zeker nu het park na meer dan twintig jaar volwassen is gewor den, blijkt, dat dit geen slechte ruil was en datje die bestuurders van de jaren vyftig mag danken om hun zakelijk inzicht en hun vi sie. ren met wat ze gedaan hebben. Een berucht graffiti-spuiter laatje bijvoorbeeld een muur schoonma ken." Speciale schoonmaakmidde len en een hoge drukspuit heeft Halt daarom in voorraad. „Bovendien zijn we op deze ma nier ook eens af van die geldboe tes, die de jongeren pas drie maan den later moeten betalen en daar om nauwelijks effect hebben," zegt de Schiedamse vandalismebestrij- der. Dat houdt echtër niet in dat de jeugd zelden nog wat moet beta len. In geval van flinke schade moet de vernieler die tot een maximum van ongeveer honderd dertig gulden vergoeden. Dat kan in termijnen zodat de boete niet altijd door de ouders hoeft te wor den betaald. Onder de achtendertig tieners die zich vorig jaar bij Halt meld den, bevonden zich. slechts twee meisjes. Boonstra heeft daar wel een verklaring voor. „Stoer doen is meestal de beweegreden om te vernielen. Dat telt waarschijnlijk bij meisjes minder." Een ander motief zou 'het meedoen' zijn. „Het groepsproces blijkt heel be langrijk te zijn. Van al die op klei ne criminaliteit betrapte jongeren opereerden er slechts twee alleen." De meeste vernielingen blijken in de huurt van de woning plaats te vinden. Meer cijfers over 1988 wijzen uit dat Halt-bezoekers af komstig zijii uit verschillende mi- lieus en uit alle delen van de stad. „Zowel uit de wijken met huurwo ningen als uit de wijken met voor namelijk koopwoningen. - Onze klanten komen overal vandaan," lacht Boonstra. Meer dan de helft van de Halt bezoekers blijkt een LBO-opleiding te volgen. De rest volgt de mavo, havo of het vwo, of had al werk. Tot nu toe zijn pas vier jongens af gehaakt tijdens het project. Halt ontvangt de jongeren voor twee gesprekken in haar bureau aan het Broersveld. Trees Luiten: „We praten dan onder meer over wat ze uitgespookt hebben. En sterk afhankelijk van de ernst en schade van hun vernieling zoeken we voor hen een geschikte alterna tieve straf uit. Maar ook als de schade uiteindelijk meevalt, en veel erger had kunnen zijn, kun nen de jongeren een flinke straf krijgen." De jeugd kan rekenen op een straf die vier tot twintig uur van hun vrije tijd in beslag neemt. De alternatieve bezigheden kun nen verricht worden in vakanties, op zaterdagen of andere vrije da gen. Van Halt krijgen de jongeren een oproep in de brievenbus. Trees Luiten zoekt per geval een geschik te klus. Zo begeleidde ze al eens twee fervente graffiti-spuiters bij het schoonmaken van een muur op de Mgr. Nolenslaan. Jongens die een lantaarnpaal hadden vernield, moesten klusjes opknappen voor gemeentewerken.; Trees Luiten is ervan overtuigd dat het merendeel van de jongeren Halt serieus neemt. Tijdens het schoonmaken of herstellen praat ze veel met de jongeren en wijst steeds op hun eigen verantwoorde lijkheid. „Het gaat erom dat de jongeren beseffen dat ze een grens hebben overschreden. De meesten erkennen dat, zijn heel schuldbe wust, en zouden bet liefst in hun kraag weggedoken hun werk afma ken. Slechts een enkeling doet stoer en onverschillig," vertelt zij. Bovendien zou de kans op herha ling klein zijn. In een jaar tijd heeft Halt pas één jongen voor de tweede keer op bezoek gehad. Lui ten: „Dat was gelijk wel z'n laatste kans." Aan het eind van dit jaar wordt door de gemeente beslist of het Halt-project blijft bestaan. De kos ten zijn immers niet gering. Vol gens Boonstra zou in het eerste jaar alleen al vijftigduizend gulden zijn uitgegeven ten behoeve van het project. Maar mogelijk kan die kostenpost iets worden verlicht. Mogelijk zal Halt Schiedam in de toekomst gaan samenwerken met het bureau in Vlaardingen dat zich nu ook overigens al in het ge bouw aan het Broersveld heeft ge vestigd en het nog te starten Hait-project in Maassluis. Want dat Halt werkt, is in het afgelopen jaar al aangetoond, vindt Boonstra. „Het krijgt al een uitstralingseffect. Voor de jeugd wordt het een bekend fenomeen. Er wordt door hen al geredeneerd in de trant van: 'Je kunt niet meer zomaar van alles uithalen'. Halt wordt op die manier een extra drempel, die remmend werkt en zo een bijdrage levert aan het te rugdringen van het vandalisme. e vier raadsleden van de kleine linkse partij en hebben groot gelijk, dat zij met enige regelmaat flink aan de bel trekken. Hun stem gaat in het 33 leden tel lende gemeenteraadskoor vaak verloren. Hoewel de puntige kritiek van Bruseker (CPN) en de scherpe analyses van De Leede (PPR-PSP), naast de beto gen van Reijnhout en De la Rie (D66), menigmaal de aandacht opeisen. Op andere wijze laten zij de Schiedammers ook weten dat ze het vuur uit hun sloffen lopen om de Gemeentelijke Be langen te dienen. Geoefend zijn zij inmiddels in het gezamen lijk schriftelijke vragen stellen, al is er formeel nog geen sprake van een breed Klein Links in deze stad. De afgelopen vakantieweek was het ook weer prijs. Eerst uitten ze volkomen terecht natuur lijk met hun verontwaardi ging over het gehannes met een tekort-krediet van honderddui zend gulden voor die prachtige tentoonstelling van Antilliaanse kunst Bida I Koló in het Stede lijk Museum. Het is natuurlijk schandalig dat het gemeentebe stuur Klein Links helemaal links heeft laten liggen toen het een snelle beslissing moest ne men. Het getuigt op zich al van een beperkt zelfvertrouwen van het college om vooraf rugdekking voor zoiets te zoeken, maar het getuigt meer nog van machtsar- rogantie als by die ruggespraak ook nog de kleine partyen ge passeerd worden, De vraag of je alsnog gemeentelijk geld moet reserveren om de door konin gin Beatrix te bezoeken ten toonstelling binnen te halen, stel je als democratisch gekozen gemeentebestuur helemaal niet óf aan alle groeperingen in de raad. Dan geefje .de echte de mocraten onder de ambtenaren ook niet onnodig hinderlijke ballast. Bovendien versterk je dan niet de verdenking, dat in Schiedam vrijwel alles achter gesloten deinen wordt bekon keld. Daarna vestigden de klein-link- sen de aandacht op zich met een brief aan de directies van Ahold, Blokker en C&A over hun zogenaamde ABC-vestiging, die in de Lange Kerkstraat is gepland. Die brief bevat hun al eerder openbaar gemaakte (minderheids)standpunt over de ABC-vestiging plus vragen naar de juistheid van opmerkingen van de gemeentelijke onderhan delaar (wethouder Zijdeveld) en van suggesties in allerlei kran- teberichten. Gelukkig zijn bij die brief knipsels van die be- richten gevoegd. Naar ik hoop met vermelding van herkomst. Immers in de meeste berichten hierover stonden tegenstrijdig- heden. Alle hoofdrolspelers ont- kennen tussen 10 en 23 januari,, dat ze plannen hebben om van het ABC-project af te'zien. Ach- tereenvolgens zijn dat: de ge meente (Zijdeveld), projectlei der Remarque (C&A) en Ahold. .y Van Het Vrije Volk hadden de briefschrijvers slechts één knipsel (van 13 januari) over deze zaak, waarin stond dat niemand heeft afgehaakt maar Albert Heyn (Ahold) wel om nadere informatie over de toe- komstige vestiging van Bas van der Heyden had gevraagd. De linkse 'belhamels' hadden dit zelf ook te weten kunnen ko men door wat telefoontjes te plegen met de juiste personen. Ben van Haren ÏUjUjtfUL tJiïSitV U'Cv y.. ri;.r:.T1» wethouder wan kleef (pvda), n - tem .tem ebteoit si., msejantnü. geen flats in het park aan de dijk!

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1