Versnelde geldinzameling voor 'Sophia-apparatuur' 'Arriba, Abajo, Al Centra, Pa'dentro' Kunst te kijk Eerbetoon voor Piet van Stuivenberg ©©Koster Het Vrije Volk SCHIEDAM Computercursussen in De Teer stoof NOAD STELT TELEUR WÈM Gokkasten opnieuw doelwit inbraken uy Kli John Kroes PAGINA 6 ws MAANDAG 13 FEBRUAR11989 ROTTERDAM Met de hulp van meer mensen, en vooral be- drijven, wil de Stichting Actie Sport voor Sophia versneld geld inzamelen om twee medische ap paraten te kopen, die niet uit de gewone ziekenhuisbegroting kun nen worden betaald. Een van de apparaten is nodig bij de chemo therapie voor kinderen. De actie is gestart als dankbe tuiging aan het ziekenhuis voor de goede zorg, die twee jeugdige patiënten uit Gorinchem vorig jaar hebben gekregen, 'Actie Sport voor Sophia' heeft tot nu toe voornamelijk in Gorin chem al 42.000 gulden ingeza meld. Maar dat is nog niet vol- et de hulp doende. Daarom wil men nu ook t*»« ...utj. doende. Daarom wil men nu ook in Rotterdam meer mensen, en vooral ook bedrijven, betrekken bij de inzamelingsactie.* In het begin heeft de stichting alleen met sportactiviteiten geld ngezameld.Zo brachten bij voor beeld gesponsorde deelname aan de Vierdaagse, de marathon van Rotterdam, een triathlon, en een fietsmarathon geld in het laatje. Later zijn ook andere acties zoals feestavonden en collectes aange wend. De stichting brengt niet alleen geld bijeen, maar wil ook de kin deren een hart onder de riem te steken. Een van de oprichters van de stichting, Xees van den Heuvel, zegt: „We willen de men sen er op wijzen, dat je aan kan ker niet dood hoeft te gaan en dat je met knokken samen een heel eind komt." Tinus van Ginneken, die de actie in Rotterdam heeft overge nomen en nu fungeert als een soort dependance van de stich ting, valt hem bij: „Wij willen gewoon iets doen voor de dood zieke kinderen op de kankerafde ling. Iedereen met goede ideeën of donaties is welkom (tel. 4659639}. Het is natuurlijkste zot voor woorden, dat de overheid niet kan zorgen voor de appara tuur. Maar dat doet voor ons niet ter zake, wij willen gewoon hel pen. Volgens dr. HShlen, hoofd van de afdeling oncologie in het So phia kinderziekenhuis, kunnen ziekenhuizen als het Sophia niet meer optimaal functioneren zon der dit soort acties. Van de opbrengst van de actie is inmiddels een deel uitgegeven: voor 27.000 gulden is een machi ne aangeschaft, die het onderzoe ken van bloed en beenmerg ge makkelijker maakt. Het apparaat is een combinatie van een moni tor en een speciale camera, die aan een microscoop kan worden gekoppeld. Zo kunnen alle artsen en laboranten tegelijk het bloed ■of beenmerg op de monitor bekij ken en overleggen hoe het eruit ziet. Het apparaat werkt nog niet, omdat de camera (Ikegami) nog uit Japan moet komen. Dan zal het de enige in zijn soort in Europa zijn. De andere machine die op het verlanglijstje staat, kan gebruikt worden bij de behandeling met chemo-therapie van kinderen. Een nadeel van die chemo-thera pie is, dat kinderen er erg ziek van worden en dat de hoeveel heid geneesmiddelen die de pati ënten nodig hebben, moeilijk precies is vast te stellen. Het ap- - paraat zorgt er echter voor dat kinderen de juiste dosering krij gen, zodat de behandeling opti maal is en de kinderen minder erg ziek zijn. De machine kost echter 70.000 gulden, dus komt de stichting nog 55.000 gulden tekort Om dat resterende bedrag op te brengen weet de stichting niet goed meer wat te doen. Tot nu toe is het geld met vele, kleine activiteiten bijeen gebracht. Zo verkocht Van den Heuvel bij voorbeeld het afgelopen weekein de platen op een rommelmarkt, wat tweehonderd gulden oplever de. Van den Heuvel zegt: „Ik ben daar heel tevreden mee hoor. Al le kleine beetjes helpen, om ons streefbedrag bij elkaar te krij gen." Folkloristisch Spanje in wijkcentrum De Erker Door Lucienne Wiskerke SCHIEDAM Bij het aperitief aan de bar van het buurthuis klinkt een Spaanse toast: Arriba, Abajo, Al Centro, Pa'dentro. De meeste bezoekers van de Spaanse avond in wijkcentrum De Erker in Schiedam, zondag, kennen Spanje wel, ze zijn er op z'n minst een keer geweest. Het is het bekende -Spanje-vakantieland' dat hier ge- presenteerd wordt: een avond met sangria, paella, flamenco, secilla- nes en romba. Er is veel belangstelling voor de Spaanse avond, vijftig zonaanbid- ders koesteren zich met een glaasje te zoete sangria in de ontmoetings ruimte van het wijkcentrum. Al vast een voorproeve van deze zo mer. De goedgevulde paella wordt geserveerd, met ondermeer vlees. niet.-Iedereen laqt het zich goed smaken. Een goede manier om een vreemde cultuur te leren kennen is immers de keuken uitproberen. Posters aan de muur, van on dermeer stierenvechter Baquiri en Fiestas Flamenca's, moeten een Spaanse sfeer suggereren en het publiek het idee geven dat het zich niet in Schiedam maar aan de Cos ta del Sol bevindt. Als dessert tijdens het afrui men van de tafels speelt een Nederlandse flamenco-groep: Aires Flamencos, noemen ze zichzelf voorlopig. Ze komen uit Rotterdam en omgeving en het is een van hun eerste optredens. Vol enthousiasme geven gitarist Ruud Stoop, zanger Miguel Corcho de enige Span jaard in het gezelschap, hij komt uit het zuidelijke Extremadura en de twee de danseressen Lola Paptiapon en Carla Aloserij en de monstratie van de flamencokunst. Gitarist Ruud Stoop, student aan het conservatorium in Rotter dam, waar hij ondermeer les kreeg van de bekende flamencogitarist Paco Pena, beheerst de ondoor grondelijke ritmes van de flamen co redelijk. Michel Corcho heeft een goede nasale flamencostem. De twee danseressen die Tiet hele land afreizen om deel te nemen aan cursussen, hebben1 hun uiterlijk mee. Met hun sierlijke armen, dreigende gestamp, jurken met fla mencodesign (balletjes), zwart, strak naar achter gekamd haar, lij ken ze zo uit Andalucia te komen, eerder dan uit de Rijnmond. Ondanks alle professionaliteit en goede bedoelingen springen de mmm m lsaiw!.ï.tsr«^ï<*»^ires' Flamenco: ze lijken zo uitLSmcfalucia të komen en niet uit de Kijnmond vonken er toch niet van af. Het blijft een vrij mat, hoewel mooi, tafereel. Misschien omdat, zoals Ruud Stoop zegt, zij geen pure fla menco kunnen spelen. „Dat is te ontoegankelijk voor de meeste mensen. Wil je het publiek berei ken, dan moet je wat meer com merciële, gemakkelijker in het ge hoor liggende flamenco spelen," aldus de gitarist. Het wijkcentrum De Erker, warmgelopen voor de flamenco, begint binnenkort met een cursus flamencodansen. De lessen worden gegeven door Carla Aloserij. Ze zijn op zondag van 19.00 tot 20.00 uur eit beginnen zodra er voldoen- de deelnemers zijn. De kosten voor tien lessen bedragen ƒ49,50. Be langstellenden kunnen zich opge ven bij het wijkcentrum De Erker, Jan van Avennestraat 32, tel. 4267767 SCHIEDAM Stichting Ge- .bouw De Teerstoof organiseert di verse computercursussen voor klei ne groepjes van maximaal vier personen. Zodra er zo'n klasje ge vormd is gaat de lessenserie van start. De cursussen Inleiding MS- dos. Inleiding WordPerfect en Ver volg WordPerfect duren elk twaalf uur en zijn verdeeld in zes lessen van twee uur. Bij de cursus hoort een losbladig cursuspakket in een multoband met vragen, oefeningen en een lesdiskette. De bijeenkomsten worden ge houden op werkdagen. Er zijn och tend-, middag- en avondcursussen die in principe respectievelijk om 9, 13 en 19 uur beginnen. In over leg zijn afwijkende tijden moge lijk. Voor het volgen van de cur sussen is het bezit van een compu ter niet noodzakelijk. De deelne mers worden in staat gesteld om buiten de lessen om te oefenen. De inleiding MS-dos is geschikt voor iedereen die wil leren om gaan met de huidige MS-dos com puters en kan beschouwd worden als basis voor het volgen van de overige cursussen. Alle belangrij ke, bij het werken met de compu ter dagelijks benodigde comman do's komen aan de orde. Enkele handige uitbreidingen van het sys teem worden op diskette verstrekt. De inleiding WordPerfect, het meest gebruikte tekstverwerkings pakket in Nederland, maakt de deelnemers vertrouwd met de be- langrijkse functies van het tekst verwerken. Wie zich verder wil bekwamen in het gebruik van dit programma kan terecht bij de ver volgcursus. Alle cursussen worden afgesloten met een getuigschrift. De prijs per cursus van 12 uur hangt af van het aantal deelne mers. Met z'n vieren betaalt men gezamenlijk 750 gulden, voor drie personen is dat 600 gulden, 450 gulden voor twee deelnemers en privé-les kost 250 gulden. Voor meer informatie en inschrijvingen kan men dagelijks tussen 9 en 21 uur contact opnemen met Arthur Verhulst, telefoon 4270956. PIET VAN STUIVENBERG Het Stedelijk Museum be steedt op een kleine herdenkings tentoonstelling aandacht aan de in december overleden Schie- damse kunstenaar Piet van Stui- venberg. Werk uit eigen collectie wordt, aangevuld met werk uit particuliere collecties, in de aula van het Schiedamse museum geëxposeerd. Te zien tot en met 12 maart. TON VAN OS Ook in het Stedelijk Museum een tentoonstelling met recente schilderijen van de kunstenaar Ton van Os. Zijn gedetailleerd ge schilderde, abstracte doeken ade men de sfeer uit van uiterste per fectie. Vierkante rasters, gegroe peerd in een logisch verband vormen de compositie in deze schilderijen, tot en met 5 maart te zien. Het Stedelijk Museum, Hoog straat 112, Schiedam is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12.30 tot 17 uur. AUKE BERGSMA Ter gelegenheid van 150 jaar fotografie exposeert de Vlaardin- ger Auke Bergsma tot en met 25 februari in de Galerie/Artotheek, Oosthavenkade 42, Vlaardingen. Subtilititeit, Bergsma van nature eigen,v is hier ver te zoeken. Dichter in de buurt van onder- broekenlol dan verfijnde humor slaat hij toe, aldus de catalogus, getiteld 'de gluurder begluurd'. Bergsma heeft duidelijk last ge had van de Bobo's, de bazen in de kunst en slaat ze nu als lastige vhegen van zich af. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 9-12.30 uur en van 13 tot 17 uur (vrijdag tot 18 uur) vrijdag avond van 19-21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. HILBRAND BRUIJNING In het theatercafé van het Stadsgehoorzaalcomplex, Schie- damseweg 51, Vlaardingen expo seert tot 18 februari Hilbranö Bruijning, dekenleraar op scho lengemeenschap Casimir. Onder de titel 'no face no place to hide...?' toont hij daar een serie recente schilderijen die de rela tie tussen beeldende kunst en theater laten zien. Het theaterca fé is geopend tijdens en na voor stellingen in Stadsgehoorzaal of Harmonie. ■BEELDJES In koffie- en theeschenkerij de Zeeman, Hoogstraat 205 te Vlaardingen rijn nog tot medio maart aquarellen van Lous Dooi- jes en beelden van Annelies van Herk te zien. De laatste was ooit betrokken bij de oprichting van de Vrije Academie. Van haar zijn enkele bronsjes en tuinbeeldjes te zien. De schenkerij is dagelijks te bezoeken van 9 tot 18 uur en vrijdag van 9 tot 21 uur. PALESTIJNSE KUNST De Palestijnse kunstenaar Ja- mal Khamis stelt in de fonotheek in Vlaardingen tot en met 24 fe bruari samen met twee leerlin gen rijn werken tentoon. Khamis en Finan Ghazal vinden voor htm werk inspiratie in hun her inneringen aan Palestina. Floren ce Venema-Ngwefo werd geboren in Kameroen en kwam in 1986 naar Nederland, waar rij zich ging interesseren voor de schil derkunst. Belangstellenden zijn welkom tijdens de openingstijden van de fonotheek. Hoogstraat 220, Vlaardingen: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag van 13.30 tot 17 uur en op vrij dag ook van 18.30 tot 21 uur en zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur. PIET VAN BOXEL Niet alleen de schilderijen, maar ook ezel, palet en penselen van de kunstenaar Piet van Boxel worden in het Gemeente museum te Maassluis tentoonge steld. Tot 27 maart zijn de im pressionistische schilderijen van deze kunstenaar te zien in het museum. Enkele teksten geven toelichting over de verschillende technieken die hij bij rijn werk gebruikt. Gemeentemuseum, Zuiddijk 16, Maassluis. Geopend: dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. SCHIEDAM Met name Ron van der Wijk was min of meer verantwoordelijk voor de valse start van NOAD in de tafeltennis- competitie. De tweede man bij de Schiedammers wist niet één partij te winnen, waardoor DHC uitein- alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 delijk met 711 aan het langste eind kon trekken. NOAD kreeg volop kans op een beter resultaat, maar telkens moes ten de Schiedammers in de slotfa se de partij uit handen geven. Zo stond Ron van der Wijk in rijn partij tegen Ed van Bemmelen in de derde set met 1913 voor om de wedstrijd alsnog te verliezen, terwijl Jan Simons tegen dezelfde speler een identieke misstap be ging. Verrassend genoeg verloor Hans Lingen zijn partij tegen Rob van Dop (2115 in de derde set). Desondanks had NOAD, met nog drie wedstrijden voor de boeg en een 78 tussenstand nog volop uitzicht op de overwinning, maar geen van de Schiedammers wist nog een winstpartij aan het totaal toe te voegen. In de vierde divisie verloor De Korenbeurs overtuigend van Flash (2—8) Door Marjo Peppelaar SCHIEDAM Met een kleine herdenkingstentoonstelling eert het Stedelijk Museum de in decem ber overleden Schiedamse beeld houwer Piet van Stuivenberg. Een bescheiden eerbetoon voor een man wiens leven als mens en als kunstenaar in het teken van de be scheidenheid stond. Een Schie dammer die aan persoonlijke roem geen behoefte had. Over zijn beel den zei hij: „Als die dingen maar goed rijn, dan maakt het eigenlijk weinig uit wie ze-gemaakt heeft." Ondanks zijn geringe bekend heid in Schiedam zelf was Piet van Stuivenberg een kunstenaar die zowel nationale als internatio nale erkenning heeft gevonden. Hij was nog een van die door te genslag gekwelde kunstenaars, al tijd stug doorgaand.-teVTeden met een eenvoudig leven. In Amerika en andere delen van de wereld is werk van hem aangekocht, maar Van Stuivenberg signeerde zijn werk simpelweg met Piet, Een beeldhouwer in hart en nieren ook, die over zijn vak zei: „Het is het mooiste dat ik ooit in mijn le ven ben tegengekomen." Piet van Stuivenberg, de Stuif voor vrienden en bekenden, werd op 10 januari 1901 geboren als zoon van een molenaar. Als 14-ja- rige.ging hij werken bij een Schie damse steenhouwer, waar hem de liefde voor het stugge steen werd bijgebracht. Ook was hij nog enige tijd leerling bij een Delftse potten bakkerij. In 1921 ging hij naar de kunst academie in Rotterdam. Daarna begon zijn leven als kunstenaar, gekenmerkt door benarde materië le omstandigheden. Hij werkte 28 jaar lang in een distilleerderij. Zijn atelier was een onbewoonbaar ver klaarde eenkamerwoning in de Lange Nieuwstraat. Schrijnend is het gebrek aan er kenning, dat Piet van Stuivenberg in zijn eigen Schiedam ondervond. Het Schiedamse gemeentebestuur gaf hem geen toegang tot de con traprestatie, de voorloper van de BKR. „Laat hem maar grafstenen schuren," zeiden de bestuurders en dat deed de Stuif, drie jaar lang. Pas in 1953, nadat hij de daklijst versieringen van het Provincie huis in Arnhem gemaakt had, ver diende Piet van Stuivenberg ge noeg om van rijn kunst te kunnen leven. Daarna kreeg hij regelmatig op drachten, maar ook als vrij kun stenaar bleef Piet van Stuivenberg zich ontwikkelen. In het Stedelijk Museum is zijn ontwikkeling te zien van expressionistisch werk naar geometrisch ahstracte beel den. Ook met schilderkunst en gra fiek kon hij goed uit de voeten. Piet van Stuivenberg was een kunstenaar met een boodschap. Zijn betrokkenheid bij de beelden de kunst blijkt wel uit zijn lid maatschap van Vrij Beelden, een groep kunstenaars die zich afzette tegen de vooroordelen tegen non- figuratieve kunst. Met deze groep nam Piet van Stuivenberg deel aan tentoonstellingen in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Maar ook uit rijn thematiek blijkt dat Piet van Stuivenberg een man met een hart was. Moeder en kind is een onderwerp dat, in ge abstraheerde vorm, steeds weer te rugkomt. Andere beelden hebben iets van een diepe treurnis, die misschien voortkomt uit de vaak moeilijke omstandigheden van Van Stuivenberg. Met Piet van Stuivenberg heeft Schiedam een groot kunstenaar verloren. SCHIEDAM In het afgelo pen weekeinde rijn er in cafés en snackbars opnieuw een aan tal gokkasten opengebroken. Door het in de De Genestet- straat verwijderen van de voor- deurruit van snackbar 't Bintje kon men een speelautomaat be reiken. Hieruit werd 480 gul den meegenomen. Het chinees-indisch restaurant Lin Far aan de Boerhaavelaan kreeg eveneens ongewenst be zoek. Behalve driehonderd gul den uit een gokautomaat, wordt ook een radio-cassetterecorder vermist. De toegangsdeur werd geforceerd. Vanuit een afgeslo ten ruimte in sportzaal Het Startblok is een portemonnee met een inhoud van negentig gulden gestolen. Bij Diones Leder aan de Hoog straat is opnieuw ingebroken. Eerder werd al voor ruim vijf duizend gulden aan jacks gesto len, nu is weer voor ruim twee duizend gulden aan jassen mee genomen. Ook nu verschafte men zich de toegang door het forceren van de achterdeur. Geld gestolen bij overval snackbar SCHIEDAM Een ongeveer 26-jarige man heeft de 19-jarige eigenaar van snackbar Euro burger en zijn 26-jarige ver koopster zaterdag de schrik van hun leven bezorgd. Rond mid dennacht stapte hij voor de eer ste keer binnen om meteen ze nuwachtig de zaak weer te ver laten. Even later stapte de man opnieuw binnen en sprong met een mes in rijn hand over de toonbank. Hij nam de verkoop ster in een wurggreep en eiste geld. De eigenaar gaf hem enke-, le bankbiljetten en wat munti geld, waarna de overvaller in de richting van de Rotterdam; sedijk verdween. Gymnastiek in uphuis Oost SCHIEDAM Op een gezel lige manier bezig rijn met het verbeteren van conditie of lijn, is elke woensdagmorgen moge lijk in de sporzaal van het Kluphuis Oost aan de Galilei- straat 86. Kinderopvang is aan wezige "Deelnemen *kost tien gul den panmaand- Inlichtingen.en aanmelden via-tel. 4735435. Spiritisten leggen de kaart SCHIEDAM Kaartlezen en psychometrie staan donder dag centraal tijdens een bijeen komst van de spiritistische ver eniging Harmonia. Het echt paar Els en Jan van de Hul uit Vlaardingen verzorgt de avond, die plaatsvindt in het wijkcen trum Nieuwland aan het E)ï\ Wibautplein 163. Aanvang 20.00 uur. Niet-leden betalen zes gulden toegang. Inlichting gen bij mevrouw A. Koender- man van der Most, Vlaardin- gerdijk 87b, tel. 4733809. Workshop toneel SCHIEDAM Jongeren kunnen in wijkcentrum De Er ker deelnemen aan een toneel cursus. Ervaring is niet vereist. De kneepjes van het vak wor den geleerd door samenspel, rolopbouw, improvisatie en vaste tekst. Het werken met emoties en zintuigen, klank en beweging komt ook aan de or de, Morgenavond is er een in- troduktieavond in het wijkcen trum aan de Jan van Avennes-( straat 32. Voor inlichtingen tel. 4267767. Geldkist weg SCHIEDAM Het Passage- Theater mist een geldkist met een inhoud van vijftienhonderd gulden. In een onbewaakt ogen blik is de kist zaterdagavond vanachter het buffet vandaan gestolen. 50 jaar Uw bedden-specialist Hoofd-sponsor Excelsior'20 tiülsta studio SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) G Tf ct I t- o rr%r« »a J7j*i V." 4» >9<t nav wwrp i" irr»nv>

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1