Maasbachvolgeling restaureert kerk Snuffelen in de rekken Albert Dijkhuizen weerlegt geruchten als zou godshuis nauwelijks worden gebruikt Theater herinnert zich zijn verleden in spektakel-festijn Spoëdbrief over RW 19 Wie niet sterk is... i Bakken met L gleuven voor "gebroken glas Nederland en Afrika BRIEVEN VAN KINDEREN Mode Vervuiling Onderdak aldus Tekening Christian Pelk, 10 jaar Door Rein Wolters SCHIEDAM Schilderen en evangeliseren zijn voor Albert Dijkhuizen dagelijkse bezigheden. Hij is een trouw volgeling van de evangelist Johan Maasbach. Drie dagen per week restaureert hij ei genhandig het inwendige van de Havenkerk aan de Lange Haven. Al ruim tien jaar is het oorspron kelijk katholieke godshuis eigen dom van de Johan Maasbach We reldzending. Twee andere dagen benut Al- bert om in drukke winkelcentra religieuze bladen en folders uit te delen. „Maar alleen aan mensen die ze in ontvangst willen nemen. Ik vraag hen netjes of ze belang stelling hebben voor de bijbel en God. Wanneer dat zo is, dan vertel ik ze hierover." Albert Dijkhuizen noemt dit on derdeel van zijn weektaak evange liseren, reclame maken voor het geloof van zijn, zoals hij het noemt, 'Vol-evangelische Pinkster gemeente'. „Het is leuk werk. Ik doe het voor de Here Jezus." Over zijn herstel- en opknap- werkwerkzaamheden vertelt hij: „Onderhoud is behoud en dus noodzakelijk. Néé, ik krijg voor mijn werk niet betaald. Ik ver richt het belangeloos, uit liefde voor mijn geloof. Een uitkering ontvang ik evenmin. Mijn vrouw werkt en bovendien heb ik een ei gen bedrijf gehad, waarvan ik me financieel nog voor een deel kan bedruipen." Dijkhuizen was eigenaar van een firma in dakdek- en loodgie- terswerk. Aan zijnwerkzame le ven kwam een eind door een val van een dak. Hij brak daarbij zijn nek, maar herstelde op wonder baarlijke wijze. „Nu zet ik me al weer vier jaar in voor de Wereld zending." Dijkhuizen weerlegt geruchten als zou er in de Havenkerk nauwe lijks activiteiten worden ont plooid. „Dan moeten de mensen die dat beweren hun ogen beter gebruiken. Elke dinsdag is er gele genheid tot bijbelstudie en een bidavond en beiden zijn behoorlijk bezocht. Op zpndag vindt van 10.00 tot^iz'tfo'^iuir.^^'wejcé§]1föe^^ kerkdieiü'c.'plaatsr ^Doorgaans Vóor--- zeshonderd"kerkgangers"uitJde he-£Ui Albert Dijkhuizen aan het werk in de Havenkerk: „Onderhoud is behoud en dus noodzakelijk.' Ie regio," benadrukt AlbertDijk- groepen die religieuze muziek pro- .piet wordt gebrtiikt is onzin," i zangechtpaar Gert—en- Hermien huizen ttptóryo^r^^gLMj aat^l^,^„d^ce^ii.^.Er zijn altijd wel .groeft „„Veel .flrukt^ .verwacht "^Jbertj Timmermah--^e--!Havenkerk aan- mpnumenmie; £erk'worat;gébnriki**::peif óf mensen iri het gebouwrbe-^rT^ki^eiY'OTerigens-^p-vrijdag-i doe^HnbanyMaasbaolnzaDhij die 'als'o'efenruimte" vobf^mehs'éri^n^-Tzi^-'üafhèt vaak leeg staat of bijda'' 'Mvórid^i7'ïriaartvalsyhët:Teligiéuze? gelegenheidrniet'prekerf. ne$i- VLAARDINGEN Niet al leen de voorstelling wordt bui tengewoon, ook de naam van het festijn op 4 maart in de Stadsge hoorzaal in Viaardingen is niet alledaags: Spettacolo Straordina- rio, een ware tongbreker die we liever als spektakel omschrijven. Nico Haasbroek, een van de 107 'coryfeeën' die aan de voorstel ling meewerken, zegt iets derge lijks al eerder te hébben meege maakt. Maar het geheugen van een gebouw als leidraad te kie zen voor een avondvullend ge beuren mag zeker als origineel bestempeld worden. Kunstenares Annette Braad nam met Kees Lesuis eind vorig jaar het initiatief tot het theater- spektakel. „Het gebouw zelf staat centraal,'' vertelt Braad. „Het he le complex van de Stadsgehoor zaal, de filmzaal, het dak en de harmonie hebben in de loop der jaren veel aan zich voorbij zien trekken. De Stadsgehoorzaal is vrij jong, maar de Harmonie daarentegen dateert uit de vorige eeuw. Het geheugen van het ge bouw speelt de centrale rol. We verklappen niet wat er precies gaat gebeuren, dan is de lol er af. Ik kan ook niet zeggen waarom er slechts 306 kaarten verkocht zullen worden. Dan weet je met een wat er aan de hand is." Het gebouw staat centraal: is het geen verkapte actie voor be houd van de Stadsgehoorzaal? „Beslist niet," reageert ze. „De Culturele Commissie, die een subsidie-aanvraag moest beoorde len, vroeg dat ook al. Nee, daar staat het volkomen los van." Maar, voegt ze er aan toe: „In een nieuw gebouw had zoiets nooit gekund." De produktie beweegt zich tus sen theater en beeldende kunst. Het theater zelf herinnert zich de romance die op het toneel begon en nog altijd voortduurt, de po gingen om Shakespeare op het podium te krijgen. Het weet nog precies hoe de turnvereniging een demonstratie gaf en hoe de saxofonist verveeld op zijn horlo ge keek en dacht: „Bessa me mu- cho, was ik maar thuis." De gemeente Viaardingen heeft zich garant gesteld voor zesduizend gulden, terwijl de Stadsgehoorzaal belangeloos de ruimten beschikbaar stelde, zo dat ook de huurkosten wegvie len. Sponsors hebben de poster voor hun rekening genomen. Braad: „Als we alles zelf hadden moeten betalen, hadden we zo'n 33.000 gulden nodig. Gelukkig krijgen we veel medewerking van iedereen die we benaderen, zodat snel het groene licht gege ven kon worden om met de orga nisatie van start te gaan." Tot de ruim honderd personen die aan het spektakel meewerken valt ook de naam van Marten Putman op, de directeur van de Stadsgehoorzaal. „Die is heel blij om nu eens zelf in het voetlicht te treden," weet Braad. Verder prijken naast enkele toneelver enigingen en bewegingsgroepen, ook namen als Nadia Stolk, Ba- bette Plantinga, Rolin van de Po- vert, Adrienne Woerdenbach en Oezel van Cortenberghe. In de drie weken dat de kaart verkoop nu loopt zijn er onge veer honderdtwintig kaarten over de balie gegaan. Er rest nog een periode van twee weken waarin de resterende plaatsbe wijzen gekocht kunnen worden. Het feest dat tot in de kleine uur tjes gevierd zal worden is voor twintig gulden bij te wonen. Houders van een Pas 65 of CJP krijgen vijf gulden korting. De kassa van de Stadsgehoor zaal aan de Schiedamseweg 51 te Viaardingen is geopend op dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 14.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur. SCHIEDAM Wie niet sterk is moet slim zijn. Slim zijn ze, de dames L. L. Jansen en W. Bronkhorst uit de Jan Oudegeeststraat. Via de ruil beurs van Radio Rijnmond heeft het 'dynamische duo' een autobus 'versierd' voor een bezoek aan de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). Met zo'n dertig kinde ren en twintig ouderen is op initiatief van de twee vrou wen in de krokusvakantie de eigen woonomgeving een ex tra schoonmaakbeurt gegeven. Hun actie heeft waardering geoogst bij de gemeente en re sulteerde in een uitnodiging voor een bezoek aan de ONS aan de Van Heekstraat. Voor lichter Mari Dingenouts noemt het schoonmaken een voorbeeld voor anderen. De groep wordt morgen middag op drie uur ontvangen door opzichter Jos Prein van de veegdienst en wethouder Aad Wiegman. Ze worden gra tis vervoerd door het toering- carbedrijf Ringelberg uit Rhoon. Aansluitend vertoont voorlichter Dingenouts dia's en doet hij suggesties om de straat schoon te houden. Brommers botsen SCHIEDAM Twee zeven-; tienjarige bromfietsers zijn gis- termorgen om zeven uur _ge-'J wond geraakt bij een botsing. 5 Ze reden elkaar aan bij het;, oversteken van de kruising Oostsingel/Van Swindensingel. 4. Een van hen werd met een ge-* broken onderbeen naar het/ Schieland-ziekenhuis vervoerd, terwijl de ander met enkele kneuzingen en een hersen-^ schudding naar huis werd ge-a bracht. Aura's en chakra's 3' SCHIEDAM Religieus Spi-J ritistische Vereniging Harmo- nia organiseert op donderdag 23 februari een avond over chakra's en de daarbij behoren de aurakleuren. Hagenaar W. van der Vrucht zal spreken over deze onderwerpen in wijk centrum Nieuwland, dr. Wi- bautplein 163. Het programma begint om 20.00 uur, zaal open vanaf 19.30 uur. De toegang voor niet-leden bedraagt 6 gul den. Concert Excelsior SCHIEDAM De Gemengde zangvereniging Excelsior geeft op vrijdag 10 maart een opera- en operetteconcert in zaal De Ark, Hargplein 101. Op het pro gramma staan werken van on der anderen Mozart, Verdi, en Strauss Jr. Als solisten treden op Djoke Winkler Prins (so praan), Nico Boer (tenor) en Pe- ter Beijersbergen van Henegou wen (vleugel). Het geheel staat, onder leiding van de nieuwe di rigent Eric van Dalum. Het concert begint om 20.00 uur. Jazz in De Tender SCHIEDAM Donderdag 23 februari is het Maarten van Norden Kwartet te gast in thea tercafé De Tender in het Passa getheater. Het viertal brengt swingende jazz in een geheel ei gen jasje. Het concert begint om 21.30 uur, de toegang is gra tis. *v Expositie Jongepier SCHIEDAM De 70-jarige Rotterdamse 'havenschilder' Anton van Unen exposeert van af zaterdag 25 februari tot en. met 18 maart zijn olieverfschil derijen bij ^de-kunsthandel Jon-1 gepier dgiparp^I. openingsdag, isVan, Unem vanaf, 12.00 uur aanwezig.. Als zoon van een decorschilder zocht ook Anton zijn beroep in de schilderswereld. Hij kreeg les van onder meer Gerrit Wieg man. Als geboren en getogen Rotterdammer was en is hij ge fascineerd door de haven en daarbij behorende bedrijvig heid. Als gevolg daarvan legde hij zich steeds meer toe op het schilderen van havengezichten. Anton van Unen werkt uitslui tend met olieverf op linnen. Zijn werk werd eerder tentoon gesteld in Rotterdam en Den Haag. De openingstijden van de expositie zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op koopavond is de tentoonstelling open van 19.00 tot 21.00 uur. Poppentheater in De Teerstoof SCHIEDAM Zaterdag 25) februari komt poppentheater, Pandoera naar De Teerstoof met het marionettenspel Quadi-' mo geeft Raad. De voorstelling begint om 14.00 uur en is be doeld voor kinderen van 5-10 jaar. De toegang is 3,75 gulden. Het stuk gaat over koning Adrianus, die zijn rijkdom wil uitbreiden en zijn land vergro ten, omdat hij vindt dat hij te weinig heeft. Hij zit maar in zijn paleis te piekeren, totdat hij op het idee komt om Quadi- mo om raad te vragen, een hele wijze man, die in een klein huisje in het bos woont. Eigen lijk is de koning het niet hele maal eens met de oplossing van Quadimo, maar hij wil nou een maal meer land hebben. Dus volgt hij de raad op, maar wat hem dan allemaal boven het hoofd hangt... Bengel aan de hengel SCHIEDAM Sam is een muzikant, die iedere nacht een andere slaapplaats zoekt. Hij is heel gelukkig, omdat hij op die manier met Clara, zijn accorde on, zoveel kan beleven. Maar dat verandert als hij op een dag zit te vissen een complete baby pop vangt. Tot zijn verbazing komt de pop tot leven en begint te schreeuwen en te huilen. Wat moet de zwervende muzi kant nu met een baby begin nen? Hoe dat afloopt is op woensdag 1 maart te zien in de Roo Roosenzaal van het Passa getheater. Bengel aan de hengel is de titel van dit jeugdtheater stuk, dat om 14.00 uur begint en geschikt is voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar. De en treeprijs is 3,75 gulden. VLAARDINGEN De nieuwe rijksweg tussen Schiedam en Viaardingen is uitsluitend accepta bel voor het gemeentebestuur van Viaardingen als maximale geluids voorzieningen worden - getroffen. In een spoedbrief hebben burge meester en wethouders dit op het laatste moment aan de leden van de Tweede Kamer geschreven. Vandaag stemt de Kamer' over het voorstel van de minister. „Zoals bekend hebben wij ons in de reeds jarenlange discussie rond de aanleg van rijksweg A4 in eerste aanleg een tegenstander daarvan getoond," schrijft het col lége.'Na het tegen alle kritiek in doorzetten van de plannen door minister Smit-Kroes heeft het Vlaardingse gemeentebestuur het standpunt ingenomen, dat alleen bij een keuze van de maximum-va riant op het gebied van geluidswe ring met de aanleg zou worden in gestemd. „Elke andere optie is voor ons onaanvaardbaar. Zelfs binnen deze variant moeten extra voorzienin gen aan een aantal woningen wor den getroffen," aldus het college van Viaardingen. j, SCHIEDAM Gebroken glas van een ruit kan sinds kort zonder problemen worden gedumpt in de straatglasbak: Op verschillende plekken in de stad zijn op verzoek van de gemeente vijf van de dertig glasbakken behalve met flesgaten ook uitgerust met ruitgleuven. De speciale glascontainers staan op de Groenelaan/Hagastraat, Herenpad- /Broersveld, Rembrandtlaan/- Graaf Florisstraat, Van 't Hoff- plein en het Geuzenplein. Het gebruik van de glasbak is de laatste jarén sterk toegenomen. Het meenemen van afvalglas in de boodschappentas is, volgens voor lichter Mari Dingenouts, tegen woordig meer gewoonte dan uit zondering. Toch dumpt niet iede- ren lege potten en afvalflessen in de glarbak. Jaarlijks verwerkt het rein' .ngsbedrijf altijd, nog dui- zena,jtontglas„deJielft, van de hoe veelheid,dié (in9-1984 ipjde vuilnis zak werd geStOpt.—s- 0snuffelden gisteren in Klubhuis Zuid met plezier tussen kleding en speelgoed. Opnieuw was de belangstelling voor deze maandelijks terugkerende beurs groot. „Er zyn bijna honderd mensen ge weest," aldus een medewerkster. Mocht de belangstelling van de moeders hoofdzakelijk naar de kleding uitgaan, bij de kinderen was dat precies andersom. Zij vergaapten zich aan het speelgoed. Vroeger waren de mensen niet als wij nu zo zijn. Ze waren heel anders. Bijvoorbeeld je bent helemaal vies en je moet dan gaan doucen dan gaan wij in ons. blootje maar vroeger niet want de vrouwen mogen hun blootje niet aan de mannen laten zien of toch stiekum geke ken. Maiar.nu moetje het zelf weten en de mannen mochten het ook niet laten zien en vroe ger kon je niet zomaar naar de kraan en toen moest naar de sloot of naar de gracht. Zie je nou het is een groot verschil. Brian Muntslag, 11 jaar Wat ik heel belangrijk vindt en wat ik wens is de vervuiling in Nederland. Het gaat zo slecht. Vooral met.de zee. Er wordt zo veel dingen in de zee gegooid; dat de dieren op of in 't water leven dood gaan. Niet alleen de zee is vervuild, ook de natuur. De bomen bijvoorbeeld. Dat komt door de fabrieken, auto- uitlaten en door de mest van de boeren. Dat wil ik dat dat niet zo erg wordt. Dit wens ik dus. Wat ik ook wens is dat in Afri ka de hongemood beter gaat. Ze hebben bijna niets te eten. Er is nu ook oorlog in Afrika en dus hebben ze het helemaal slecht. Wij hebben geluk dat wij in Nederland wonen. Ik wil dus dat 't met Afrika beter gaat. Mijn derde wens is dat in mijn leven geen oorlog komt. Oorlog is zo erg. Mensen worden dood gemaakt en kinderen ook. Hit- Ier lokte in 1939 de oorlog uit hij zei dat mensen die ziekte hadden dood moesten omdat dat teveel geld kosten/ En ook moesten de joden dood. Vanwe ge hun rijkheid en geloof. Dus als je jood was dan werd je zo maar dood gemaakt. Dit waren mijn wensen. Voor de toe komst. Anne-Marie, 10 jaar Vroeger waren huizen heel raar. De televisies waren heel raar met karton. En ze waren grijs. Maar de radio is een beetje mooie. Ze zijn lang en een beetje dun soms worden ze zwart of wit. Het huizen waren heel, heel stom. Zonder dak en vierkant en een beetje smal. Dat vind ik raar. En alles wa ren electrisch. Van buiten kant waren geen speelgoed en ook geen speelgoedwinkel. En van binnenkant van huizen waren een beetje mooie. Het kamers waren smal. Het bed was groot en geen lamp maar een kaars. Ze hebben geen speelgoeden in kamers. Het bed was heel raar. Lang en hoog wat een rare hui zen. Maar nu zijn er niet meer zo een rare huizen als vroeger. Nu zijn ze veel mooier dan vroeger. Perwin öcel ..*t<

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1