Stadsomroep bouwt studio in mm Voorbereidingen slopen 30 panden in volle gang Uitzicht bewoners Rijnstraat verdwijnt, maar de zon blijft Geen lift bij nieuwbouw in vijf etages aan Singel De Meisjes komen! Clown Avner Eisenberg in Passagetheater Door Rein Wolters SCHIEDAM Voor de bouw van 110 woningen bij Ridderkerk- sestraat en de Hoofdstraat-Zuid staat; het licht- op groen. De ge- meenteraadscommissie voor Stads vernieuwing en Volkshuisvesting ging gisteravond accoord met het stedebouwkundigë ontwerp.. De monumentale Heilig Hartkerk aan de Lekstraat heeft in het bouwplan een dominante plaats. Het is zoda nig ontworpen dat de gezichtsbe palende plaats van kerk vanaf alle richtingen zichtbaar blijft. De ge; veis van 55 koopwoningen aan dé Hoofdstraat-Zuid komen bijvoor beeld in gelijke lijn met die van het Godshuis. Het woongebouw krijgt zeven verdiepingen. Ondanks de hoog bouw; blijven de kerktoren en een fiks deel van het schip boven de hoogbouw, uitsteken. Volgens het CPN-raadslid U. Bruseker zal de hoogbouw minder leuk ontvangen worden door de bewoners van de aangrenzende Rijnstraat. Htm hui dige uitzicht op een groenstrook en in de richting van de rivier ver- - dwijnt. Tussen hun huizen èn de nieuwe blijft een strook van onge veer 25 meter. „Van de bewoners van de Rijn- straat verwachten wij beslis', ge m applaus," "moest projectte?_mcoövv dinator J. Goed desgevraagd, be amen. De bouwplannen moeten met de bewoners nog worden doorgesproken. Wethouder J. G. van Kleef wuifde hun bezwaren, op voorhand al weg. „Men weet na tuurlijk al jaren dat er gebouwd gaat worden. Wat dat betreft is er niks nieuws onder de zon." Overigens blijven de Rijnstra- ters aan de achterzijde gevrij waard van ongewenste schaduw door het flat. De zon blijft hen on gehinderd beschijnen. Volgens het raadslid PSP/PPR-raadslid A. F. de Leede zijn de meeste woonka mers in de Rijnstraat thans aan de achterzijde 'ingericht. „Ik ver wacht straks een volksverhuizing naar de voorkant van de woning." Het bouwplan'bestaat in feite uit vier lósse onderdelen; die ste debouwkundig [echter fop knappe wyze met elkaar zyn verbonden. Dit is vooral gedaan om de ver- keers- en .loopstructuur in het niéuwe woongebiedjein De Gor zen op logische wijze in elkaar te laten vloeien.-Binnen een van de deelplanney'es is daarom een poort als doorgang gedacht. Het CDA- raadslid mevrouw E. M. Hellwig- Kuipers was daarover niet zo te spreken. „Van poorten moeten we af. Dat zijn ènge plekken." Ook Bruseker had soortgelijke kritiek. Hy wees voorts op het onnodig scheppen van een tochtig pro bleem voor de bewoners boven en naast zo'n doorgang. De PvdA'er H. W. - Posthoorn zwaaide lof in de richting van de planoloog H. de Kluyver.„Dit is een aanzienlijk beter plan dan ons aanvankelijk is gepresenteerd." 'Down and Out' in café Podium SCHIEDAM De vernieuw de Rotterdamse zevenmensfor- made 'Down and Out' treedt vrijdagavond op in het muziek café Podium aan de Lange Ha ven 28. De groep is vooral ge specialiseerd in soul, disco en funk. Zaterdagavond verzorgt de groep X-Tra Large een con cert. Ook deze formatie bestaat uit zeven mensen. Aanvang op beide avonden 22.30 uur. Toe gangsprijs steeds 7,50 per per soon. Rangeermodule bij Schiespoor SCHIEDAM Een veelspb- 'i rige rangeermodule staat zater- dag centraal tijdens de open dag van de modelspoorwegver- eniging Schiespoor aan de Wes- terkade 21. Behalve het bezich tigen van de zeven meter lange module mag mén ook met eigen treinen ryden.jop- de.clubbaan. Kapotte treinen worden gratis aan een onderzoek" oriderwor- pen, gereinigd en indien moge lijk ter plekke'(tegen kostprijs) gerepareerd; Voorts is er een beurs van nieuw en gebruikt spoormateriaal. De 150ste be zoeker ontvangt een leuke ver- - rassing. De toegang kost één - gulden pér- persoon. Men kan terecht vanaf 10.00 tot 16.00 DORDRECHT -— De Hel- en Zuilespoldér in het recreatiege bied de Hollandse Biesbosch is zaterdag 25 februari het decor van de snertwandeling. De snertwandeling, die wordt be sloten met het eten van erwten soep^ /begint om 13.00 uur bij het. Biesbosch-bezoekerscen- trum. Thee-dansant in OeWoudhoek SCHIEDAM Theedrinken en dansen vindt zondag plaats van 13:30 tot 16.30 uur moge lijk in het dienstencentnnn De Woudhoek aan het Heijerman- splein 35. Toegang één gulden. Er is plaats voor 110 mensen. De kaartverkoop start vrijdag. Bart S. te N. in De Teerstoof V; SCHIEDAMBart S. te N.: geen voortvluchtige crimineel, maar de titel van het program ma waarmee cabaretier Bart Stultiens volgens het unanieme oordeel van pers én publiek volkomen ten onrechte de eer- ste prijs van het Camerettenfes- tival misliep. Vrijdag kan het 4 Schiedamse publiek zich daar- van - overtuigen, wannper Stul- 4; tiens theater De Teerstoof aan- ,doet. De ex-ondervvyzer komt uit Brabant, met alle gevolgen van dien. De wereld blijkt al 'snel veel groter te zijn dan N. We maken kennis met Bart S. als deze na een verblijf in een psychiatrische inrichting pro- beert de terugkeer naar de maatschappij te maken; in een bégeleid wonen-project; Het ge- 4 loof, .familierelaties, het brave- burgersbéstaanen klassieke componisten in een eigentijds V Vjasje zyn enkele van de onder- jfjpfe werpendie elkaar in liedjes en - conférences in razendsnel tem- ■;|4 po afwisselen. Stultiens wordt begeleid door Maarten Janssens op.. piano. Aanvang 20.30, toé- vtó' gang9gulden.' "'-,i SCHIEDAM - Ruim één mil joen gulden mag de gemeente uit geven voor de aankoop bouwvalli ge panden in de Voltastraat én SCHIEDAM Trappenlopen zal ook straks hetlot zijn bewo ners van nieuwe woningen aan dé Singel. Een voorstel van het CDA- raadslid mevrouw E. M. Hellwig- Kuipers voor nieuwbouw in vijf verdiepingen mét lift maakt geen schijn van kans. „Veel te'duur," oordeelde amb tenaren gisteravond bij "de behan deling van het - hieuwbouwplan'. „Een lift inbouwen-verhoogt--de- stichtingskosten per woningzeker met vijftienduizend gulden./jOn-.. haalbaar." Verdeeld over vijf afzonderlijke (sloop)plaatsen worden aan de kop van de Singel bij de Oosterstraat veertig woningwetwoningen ge bouwd. In hoogte variëren de pan den van vier tot twee bouwlagen. Volgens een voorlopige berekening zal de kale hum: ongeveer zeshon derd gulden gaan kosten. Het ont werp had de instemming van de raadscommissie voor Stadsvemie- wing en Volkshuisvesting. Minder te spreken was het VVD-raadslid G. P. Verhulsdonk. Hij vond dat onvoldoende aandacht was ge schonken aan de parkeerproble men in dit deel van de Singel.,,Als je nieuwbouw pleegt, heb je maar rekening te houden met maat schappelijke problemen als speel plaatsen voor kinderen en het par keren van de auto. Zulke zaken dien je vooraf op te lossen." Ge poogd wordt om meer parkeer ruimte te krijgen door langpar- keerders te verzoeken hun wagen achter het NS-station West te par keren. Uit een onderzoek blijkt dat het parkeerterrein aan de kop van de Singel bij de Kamërlingh Onne- slaan hoofdzakelijk wordt gebruik door mensen die reizen met het openbaar vervoer. Maar ook de twee autobedrij ven aan de Singel maken er ge bruik van. Wethouder J. G. van Kleef: „Met één autoboer minder is de zaak ook al opgelost." Snelliussingel en het slopen daar van. Zonder er ook maar één woord aan te spenderen gaf de raadscommissie voor Stadsver nieuwing.: en Volkshuisvesting hiervoor toestemming. Voor de aankoop van de panden en het uit keren van schadevergoedingen is een bedrag uitgetrokken van 772.855 gulden. Voorts is een krediet van 373.500 gulden vrijgemaakt voor het eerst blinderen en daarna slo pen van de dertig panden. Van dit bedrag wordt ook het verwijderen van de'fundering, het schoonma ken van de tuinen, het afwérken van vrijkomende woningwanden en het egaliseren van het bouwter rein betaald." - Voor het gebied is een bouw plan voor "ongeveer veertig wonin gen in de ontwerpfase. Het plan is ^versnélö- gemaaktt nadat bleek dat _:de bewu^/pandeir;^ y°lta~ - straatJen-'aah 5de Snélliïissinger'ih byzonder 'slechte staat verkeren. 7 7 Door verzakking van de fundering dreigen de woningen in te storten. Bij één pand is dit gevaar wegge nomen "door het aanbrengen van extra stutten. Leerlingen by,het monument: „Jullie lopen het in het vervolg nooit meer zonder nadenken voorby." Door Rein Wolters SCHIEDAM Midden op de dag twee minuten géén verkeer door de Gerrit Verboonstraat in het centrum van de stad. Onwe zenlijk, indrukwekkend en bijna niet voor te stellen. Slechts het ge klikklak van hakjes en gefluit van vogels verstoort da stilte. Onbe wust van dé plechtigheid bij het monument voor de gevallenen trippelt de vrouw voort. Haar in dringende hakgetik maakt duide lijk dat de wereld niet is ingesla pen, maar enige momenten van stilte in acht neemt ter nagedach tenis aan de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Ongevraagd maakt "pok de vrouw pas op "de plaats.", Alleen de vogels fluitén nogfmaar dat stoort niet." Voorgaande beschrijving is niet afkomstig uit een science fiction- verhaal. Gistermiddag stond in de Gerrit'Verboonstraat de wereld in derdaad voor twee minuten stil. Op de kruispunten van deze door- - gangsstraat hielden agenten hét verkeer op. Hun actie versterkte de inhoud van een kranslegging en de aansluitende tweede minuten stilte door zo'n honderd leerlingen van de Christelijke Scholenge meenschap De Burcht bij het mo nument voor de gevallenen in de Plantage. Het monument is door de school geadopteerd. De leerlin- gen Frans Verhoeven en Miranda Nagtzaam legden de krans. De Burcht is in Nederland de laatste van duizend scholen die één van de achthonderd óorlogs- enbeyrijdingsmonvunenten heeft geadopteerd. „Het is werkelijk de laatste adoptie;" 'benadrukte me- vrouw?C: J. Vérplainke in'één vbor::' "''afgaWdè8ióë^'rah^Mf'llet' Siad^bl kantoor. „In Schiedam heeft het f behoorlijk lang geduurd.'"" v Behalve bestuurslid van de Stichting Februari 1941 is ze ook de vrouw van 4de burgemeester, van Ridderkerk.;. HaaÉw;Stichting propageert door middel" van adop ties het instand houden van de ge schiedenis rond de Tweede We reldoorlóg. Op De Burcht is uitge breid aandacht besteed aan alle fa cetten van de oorlog. „Jullie lopen in het;vervolg nooit meer zonder nadenken voórbij het monument,"-, aldus mevrouw Verplanke. /.Jullie kennen nu de diepere achter; grond." Verder hield ze de leerlin gen voor dat zorgvuldig moet wor den omgesprongen met de vrijheid waarvoor in de oorlog zoveel men sen zijn gesneuveld; Burgemeester, drs. R. Scheeres bracht inzijn toespraakeen ode aan verzetshelden als Bernard IJ- 2erdraat en Arie' Kop. IJzerdraat wasde eerste; die .tijdens de bezet- tingJ^door dê^fiuilsèrs in 'verzet kwam. Hij was de voorman van de ondergrondse verzetsgroep de Geu zen. De groep heeft talloze sabota gedaden op de bezetters uitge voerd. Uiteindelijk werd de groep opgepakt. Achttienvan hen wer dén ter dood veroordeeld. Al' de volgende dag 'werden vijftien van, hen gefusilleerd, onder wie UzerT';Hv draat en zijn vriend Kop. „Hun. namen zijn blijven voort-?,, leven en zijn een symbool tegen de onderdrukking," aldus de burge- meester tegen de leerlingen. Aan-' sluitend wandelden hij en de kin- deren van het Stadskantoor naar, het oorlogsmonument.Onderweg sloten zich tal van nieuwsgierigen aan. Als herinnering kregen allé leerlingen een rood-wit-blauw vaantje met een afbeelding van de;: Dokwerker als herinnering mee, naar huis.Het is de. bedoeling van De Burcht om ieder jaar vooraf- gaand aan bevrijdingsdag een jés,-4 aan de Tweede Werëldoorlog te wijden. Op vier mei leggen leerlin gen een krans bij het monument. „Op deze wijze houdt onze schoor de nagedachtenis aan de gevalle nen hoog," aldus een van de leer: krachten.;' ..h' SCEHEDAM Seks, span ning, sensatie/vriendschap, be hagen en verlangen zijn de in grediënten van Stuck with a Fantasy, het eerste programma van de nieuwe en laaiend en thousiast ontvangen groep De Meisjes. Vier vrouwen: vrien dinnen, maar ook rivalen; vooral echter vier verschillen de individuen. De dames combineren thea ter en popmuziek. Op hun ge heel eigen/onnavolgbare wijze brengen zij covers van bekende en minder bekende liedjes ten gehore, waarvoor zij zélf de ar rangementen hebben geschre ven. Op het programma staan onder andere You. 're so beauti ful, you 're all I need, Queen Bee, Muscleseen Donna Sum mer Medley en Paradijs bij het Dashboardlichl. Zaterdag in de grote 'zaal van het Passagetheater, aan vang 20.15 uur, toegang/12,50 (Pas 65 en CJP 3 gulden reduc tie).,,' ."44 SCHIEDAM In oktober '87 was de Amerikaanse clown Avner Eisenberg voor het eerst te gast in Nederland, voor een tournee van 4 weken. Al gauw werd pers en pu bliek duidelijk wat op Broadway al langer bekend was: deze inne mende- humorist weet jong en oud moeiteloos een avond top-amuse- ment te bieden. Eigenlijk is 'Avner the Eccen tric' niet te vangen onder de noe mer mime-speler, jongleur, gooche laar, illusionist, acrobaat of clown. Hij is het allemaal tegelijk. Met niet meer dan zichzelf en een aan tal attributen slaagt hij erin de aandacht van begin tot eind vast te houden. Eisenberg, die met zijn rode clownsneus, vlinderdas, bol hoed en wijde broek zo lijkt weg gelopen van het Leidseplein, ver slaat de kunst om de moeilijkste, maar perfect uitgevoerde acts makkelijk te laten lijken. - Zondag 26 februari in de grote zaal van het Passagetheater, aan vang 15.00 uur. Toegang 15 gul den, kinderen tot en met 12 jaar S ,7,50 gulden. Pim Scheenloop alias Leo van der Zee by de nieuwe studio en kantoorpand van de SOMS in de Passage, „yeel mensen zeggen het leuk te vin den dat onze huisvesting nu centraal is gelegen." richt. De eerste vérdieping komt. Door Rein Wolters SCHIEDAM Geld is het enige dat de Stadsomroep nu nog ont breekt. „Daarom zijn we naarstig op zoek naar sponsors," vertelt Pim Scheenloop met een zorgen- rimpel. „Van hen zal enorm veel afhangen of we op 1 april (géén grap) weer gaan uitzenden." Vaste luisteraars van de Stich ting Stadsomroep Schiedam (SOMS) kennen Pim Scheenloop beter onder zijn radionaam Leo van der Zee. De 28-jarige vrijgezel is hoofd van de techniek en tevens programmamaker. Al een aantal weken zendt de SOMS niet meer: het gevolg van een niet meer op te lossen conflict met de Ziekenomroep. Tussen de twee organisaties kwam het tot een breuk, waardoor de SOMS óp straat kwam te staan. Intussen zijn de medewerkers van de Stadsom roep niet bij de pakken blijven neerzitten. Na overleg met de ge meente werd hen'een leeg winkel pand in de Passage toegekend. Sinds vorige week wordt er op de vier etages naarstig gezaagd, ge boord en getimmerd, maar nog niet geverfd. r „Daar wachten we nog mee. Be halve het ontbreken van geld is er nog een ander levensgroot pro-, bleem: de elektra-installatie is vol ledig afgekeurd. Nog niet bekend is wie die stróp gaat betalen: de ge meente of wij. In het laatste geval zie ik het somber in. Er is geen geld," benadrukt Pim Scheenloop. „Elektra staat hoog op onze priori teitenlijst. Pas wanneer de 'prik' is aangesloten, pakken we de verf kwast. Misschien moet er nog flink in de muren worden gehakt. Schilderen en afwerken is voorlo pig dus zinloos." Op de kelderverdieping komt de studio, terwijl op de begane grond een ontvangstruimte wordt inge- de redaktiekamer en een etage ho ger worden dé administratie, pla- tenopslag en technische werk plaats ondergebracht. „De verbou wing en inrichting kosten twintig duizend gulden. Om te kunnen uit zenden moeten we eerst een meng paneel kopen. Dat apparaat kost 25 duizend gulden. Maar ook dan kunnen we nog niet uitzenden. Tussen onze studio en de zender aan de Nieuwe Damlaan moet ook nog een verbindingskabel worden aangelegd. Dit kost achtduizend gulden. Ook hiervoor hebben wy het geld niet. Voorlopig dus nog problemen genoeg," aldus Pim Scheenloop. Hij benadrukt dat zelfs deze problemen het optimis me onder de trouwe medewerkers niet de kop kunnen indrukken. „Iedereen is ons trouw geble ven. En natuurlijk kijken we allé-' maal uit naar de eerste uitzending uit onze eigen studio. Nu we geen radio kunhen maken is er een ver velend soort leegte in ons leven ontstaan. Dat moet niet al te lang meer gaan duren." En over het uitzenden door de Ziekenomroep: „Wij bezitten de' zendmachtiging. Ze kunnen straks tegen kostprijs gebruik maken van onze studio. Willen ze dat niet, dan zal de Zie kenomroep'zelf een kabel moeten laten aanleggen tussen onze studio en die van hen aan de Korte Ha ven. Maar dat is ons pakkie niet aan. Dat beslissen ze zelf." Tot slot zegt hij verheugd: „In de achterliggende weken is ons uit allerlei reacties gebleken dat veel meer mensen naar ons luisterden dan we zelf voor mogelijk hadden gehouden. Prachtig toch? Maar ik hoop dat zich; snel énkele grote sponsors, aanmelden. Dat is allé' leed v geleden enkunnen we als vanouds ónze programmering hér- vatten." - - Dè videofilm van'89 vv'V*"- ''v«- '•-•'4 v--': f;.v' m (INQE20N0EN UEDEDEUMO) Cr*ty Sm Ofanieslr. 17 Schiedam lei. 4730006 FSmtand Hoornweg 27 Rotterdam lel 4152605 v' TBrotead Benthulzerstr. 68 Rotterdam lef. 4670573 r Videotheek Ooetgeerde Tanken berg 45 Cap; a/d Ussel lel. 4683233

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1