Tweede Rotaryclub van start PvdA wil meer tegengas van achterban Het Vrije Volk CZ-Tr r Kampeerders willen langer feestvieren Wintergedicht DINSDAG 28 FEBRUAR11989 Achterstand al 3,5 miljoen. Huur-incasso blijft moeizaam verlopen BRIEVEN VAN KINDEREN Gras Wintergedicht (1) (2) Wintergedicht (3) Mode Hanny Vree: voor zwartkijkers en zonaanbidders Scholier slaat oogkas kapot Cabaretière Doris Baaten in Teerstoof ws PAGINA t2 Lezing over Atlantis SCHIEDAM Dominee W. J. P. Meiners uit Soest zal donderdag in wijkcentrum Nieuwland, dr. Wibautplein 163, een lezing geven over het mythische eiland Atlantis. De avond wordt georganiseerd door de religieus spiritistische vereniging Harmonia. Atlantis zou zich ten westen van de straat van Gibraltar hebben be vonden. Volgens de geschriften van Egyptische priesters was het een welvarend gebied voor dat het door de golven werd verzwolgen. De mythe heeft eeuwenlang als bron van inspi ratie gediend voor zowel dich ters als wetenschappers. Aan vang 19.30 uur, toegang voor niet-leden zes gulden. Amerikaanse rock roll In De Tender SCHIEDAM Donderdag spelen Johnny J. the Hitmen in theatercafé De Tender. Zij zijn rechtstreeks overgekomen uit de Verenigde Staten voor een korte tournee door ons land. De band speelt muziek uit de beginperiode van de rock roll, beter bekend als rockabil ly, met invloeden uit de blues- en countrymuziek. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Kindervoorstelling in De Teerstoof SCHIEDAM Zaterdagmid dag brengt poppentheatergroep Èandoera de kindervoorstelling De Picknick in theater De Teer- spof. Het programma is ge schikt voor kinderen van 4-10 jaar en begint om 14.00 uur. De tbegang bedraagt 3,75 gulden. Hoofdpersoon in het stuk is Jo- sefien, die in het bos een zwerf katje vindt. Omdat een poes haar grootste wens is, probeert ze het beestje met boterham men en melk mee naar huis te lokken. Ze maakt zelfs een tent voor hem, zodat hij alvast kan wennen aan hoe het is om in een huis te wonen. Maar de mussen en de muizen willen ook wel in de tent wonen, want zij lusten ook heel graag brood. Zo sturen de mussen en de mui zen alles in de war. Gelukkig krijgen ze op tijd spijt en komt alles nog op zijn pootjes terecht. Vrouwenfilm Frida J bij do Filmclub SCHIEDAM In de cyclus vrouwenfilms vertoont de Film club zaterdag Fnda van regis seur Paul leduc. Het is het alom geprezen, zowel kleurrijke als verstilde portret van de Mexicaanse schilderes Frida Kahlo, die leefde van 1907 tot 1954. Ook nu nog is de kunste nares in haar vaderland bijzon der populair. Hoewel bekend is dat zij lesbisch was, dronk en drugs gebruikte, bestaat in Mexico de neiging om haar als een soort heilige af te schilde ren. Frida Kahlo was haar hele leven ook politiek actief. Naast haar turbulente huwelijk met de schilder Diego was zij enige tjd de vriendin van de uitge- eken bolsjewiek Leon 'rotzky. Haar schilderkunst eerspiegelt de Mexikaanse volkskunst en de Azteekse ko smologie. Uiteindelijk was haar bestaan tamelijk geïsoleerd. Kahlo, die een deel van haar le ven in een rolstoel doorbracht, maakte haar eigen lichaam yeelvuldig onderwerp van haar schilderwerk. Aanvang 9 uur, zaal open 20.30 uur. Toegang voor vrouwelijke en mannelijke donateurs 4 gulden. Het dona teurschap kost vijf gulden per seizoen, inclusief de eerste film. De Filmclub is te vinden op Nieuwstraat 12. Door Ben van Haren SCHIEDAM Van de 3,5 mil joen gulden achterstallige huur, die Gemeentelijk Woningbeheer nog te vorderen heeft, zal circa 1 miljoen gulden grotendeels onin baar zijn. Dat veronderstelt het Verificatiebureau, het accountants bureau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. In een verslag over de controle van de administratie bij Gemeen telijk Woningbeheer (GWB) mel den de accountants dat bij de be heerder van het gemeentelijke be zit wel al verbeteringen zijn opge treden, maar bijvoorbeeld de huur-incasso nog steeds moeizaam verloopt. Het Verficatiebureau schrijft: „De totale achterstand van huidige en vetrokken bewoners bedroeg per 30 september 1988 circa 3,5 miljoen gulden (evenals per 30 sep tember 1987). Uitgedrukt in een percentage van de te ontvangen maandhuur bedroeg de achter stand 83,7 percent (1987 86,9). Uit een onzerzijds uitgevoerde analyse van het saldo concluderen wij dat nog zeker circa 1 miljoen gulden is opgenomei aan vorderingen, die waarschijnlijk oninbaar zullen blijken te zijn en vorderingen waarvoor schuldsanering zal wor den toegepast." Namens de directie van GWB zegt W. Meyboom: „Het grootste deel van de achterstand wordt ver oorzaakt door huurders die telkens pas na de vervaldatum hun huur bedrag betalen. Met het achter standsprobleem worstelen we al enige jaren en we zijn druk doen de orde op zaken te stellen. Begin 1986 zijn er meer mensen ingezet, het aanschrijven van huurders met achterstand is versneld en ook de deurwaardersprocedure is aan gescherpt. Wat niet uit het be knopte verslag van de accountants valt af te lezen, maar wel blijkt uit de cijfers is het feit, dat de groei van de huurachterstand is afge stopt. Tevreden zijn we nog niet, maar er zit zeker verbetering in." Eind 1983 bedroeg volgens de jaarverslagen van GWB de huur achterstand nog geen 1,5 miljoen gulden, in 1985 was het 2,5 mil joen en in 1986 werd de grens van 3 miljoen gulden gepasseerd. Mey boom: „In die stijging spelen na tuurlijk ook andere factoren dan het betalingsgedrag van de huur ders een rol. In de loop van de ja ren is het womngbezit flink uitge breid en zijn de huren gestegen. Het totale huurbedrag dat we thans maandelijks behoren te ont vangen, bedraagt ongeveer 4,7 mil joen gulden Meyboom vindt het onjuist te stellen, dat circa 1 miljoen gulden van het nu nog uitstaande bedrag waarschijnlijk oninbaar zal zijn. „Die 1 miljoen gulden is het eind bedrag van een lijst, waarop ook de vorderingen staan vermeld waarvoor saneringsregelingen worden getroffen. Er zal dus nog een deel van binnen komen." Ge meentelijk Woningbeheer neemt ook deel in het Project Schuldhulp verlening, dat vanuit de Gemeente lijke Sociale Dienst en het Maat schappelijk Werk inwoners van Schiedam helpt hun schulden te saneren. mmm De eerste leden van de avondclub van Rotary Schiedam-de Veste aan de bar van declubzaal bovenin de Noordmolen. Tweede van rechts, met bierglas, voorzitter mr. C. van Tilborg en tweede van links animator van de club Sietze Kamstra. SCHIEDAM De behoefte aan uitbreiding van het aantal serviceclubs groeit ook in Schie dam. Er is inmiddels een tweede Rotaryclub erkend door Rotary International in Zurich. Vrijdag treedt die club officieel naar bui ten. Rotary heeft tegenwoordig in een en dezelfde plaats meerdere clubs, die ingedeeld worden naar het moment van samenkomst. Er zijn bijvoorbeeld Rotary-ontbijt- clubs, maar bij cluhs met het vaste tijdstip van de wekelijkse bijeenkomst later op de dag is de gezamenlijke maaltijd niet ver noemd. Schiedam telt daarom sinds kort naast een dagclub van vijf tig leden, die elk donderdagmid dag hijeen komen, een Rotary- avondclub. Mr. C. van Tilborg, de oud-wethouder van de VVD, is hier voorzitter van. Hij stelde de ploeg van 23, die op maandag avond samenkomt, gisteren aan de pers voor in het vaste clublo kaal, de bovenzaal van restau rant De Noordmolen. Vrijdagavond zal 'Rotaryclub Schiedam-de Veste* zich in de au la van het Stedelijk Museum offi cieel presenteren. Alle leden zul len zich dan onder meer aan le den van andere Rotary-clubs voorstellen tijdens een zogeheten 'roll call' en burgemeester drs. R. Scheeres ontvangt dan voor de Molenstichting een bedrag van minstens tienduizend gulden. De nu zevenigjarige Sietze Kamstra kreeg van de al sinds 1937 bestaande Rotarydagclub Schiedam begin vorig jaar de op dracht zo'n avondclub op te rich ten. „Dat begin was moeilijk," vertelt Kamstra, die zelf al 26 jaar bij de Rotary zit. „De eerste vijf man by elkaar krijgen, heeft de meeste moeite gekost. Daarna verliep het vlot." Uitgangspunt in elke Rota ryclub is, dat elk lid een andere beroepsgroep vertegenwoordigt. Die 'functie-classificatie' kent wel enige speelruimte, omdat de officiële lijst van Rotary Interna tional 2100 classificaties ver meldt. Zo zitten in de nieuwe Schie- damse club drie mannen uit de medische hoek, een huisarts, een KN O-specialist en een fysio-the- rapeut. Voorts staan er op de le denlijst twee mannen uit de pro- ces-industrie, maar de een heeft een chemische achtergrond en de ander een technische. Op dit mo ment zitten er dus 23 mannen in, die in beroep variëren van bon bonmaker, journalist en loods tot notaris of garagehouder Het zijn nog steeds uitsluitend mannen, die lid van de Rotary zijn. „Een van de eerste onder werpen, die in onze club bespro ken zal worden is de vraag of het lidmaatschap ook voor vrouwen toegankelijk behoort te zijn," vertelde gisteren Van Tilborg. De behoefte aan een dagclub is vol gens hem groot gebleken. „Het biedt de mogelijkheid aan men sen, die buiten eigen woonplaats werken om ook Rotarylid te wor den. Na de plechtigheid van vrij dag willen we het ledental probe ren uit te breiden tot dertig." De internationale regels verbieden dat in de periode tussen de offi ciële erkenning (in dit geval 6 januaril989) en de zogenaamde Charter-uitreiking. De leden van een Rotaryclub verplichten zich tot bepaalde werkzaamheden en het bijwonen van tenminste zestig percent van de clubvergaderingen, waarop al tijd een lid een lezing verzorgt. De club zelf dient behalve die in terne service van clubavonden ook naar buiten toe steun te ge ven. Het bestaansrecht in eigen plaatselijke gemeenschap moet bewezen worden door hulpacties; er behoort een beroepsservice ge geven te worden. Dat kan be staan uit het verlenen van mede werking aan schoolbijeenkomst met beroepenvoorlichting tot het helpen van Rotaryleden die hun baan dreigen te verliezen. Ten slotte geldt een plicht van internationale service, die tot uitdrukking komt in medewer king aan jeugduitwisseling. De gemiddelde leeftijd van de leden van de nieuwe Rotaryclub Schie dam-de Veste is ongeveer veertig jaar. Dat is vijftien jaar jonger dan van de nu 52 jaar oude eer ste Rotaryclub Schiedam. Ik wil gras in onze stad en zonder hondepoep. Tekening Dilek Duran, 9 jaar, Op straat ligt er sneeuw. O! wat heb ik een pijn in mijn Het is buiten best koud en opa wordt al erg oud. Ik kan nauwelijks op mijn be nen staan. Ik wil voor het raam gaan. De feestdagen zijn voorbij, en lang in mei leggen alle vogels een ei. Onze hond is erg trouw, maar ik ril van de kou. Nu ben ik ziek, en ik kan niet naar gymnas tiek. Ik vind het helemaal niet fijn, wandt ik heb erge pijn. Nathalie Hiigers, 9 jaar Het is winter de muizen rennen naar de huizen want er valt snee- daar gaat de sneeuw Ty het is geel aan de keel. Uit. Ilidio Ferrera Evora, 10 jaar Het is koud en het sneewd iedereen heeft het koud woonden wij maar in het oer woud. Buiten licht er sneeuw en vliegt nu geen meeuw Het is koud en sneeuwd in het bos van de wilde dieren is het nu ook koud. Want in de boomen van nu ook in de boomen zie je nu ook geen mieren. Het is koud en het sneeuwd. We zitten midden in de winter. Richard Goudriaan, 10 jaar Het is leuk om in de mode te lo pen want dan zie je heel leuk uit en dat is modern want dan heb je kleren aan van stof of nijlon en dan kan je naar de disco gaan. Marko, 11 jaar SCHIEDAM Hanny Vree is een veelzijdige vrouw. Begon nen als danseres stapte ze al gauw over naar het volkstoneel, om vervolgens naam te maken als tv-actrice, cabaretière en zangeres. Tussendoor schreef zij zelf liedjes, die zij nu mid dels verbindende cabaret-tek sten aaneengeregen heeft tot een 'tour de chante'. Het resul taat is een volwassen avondvul lend soloprogramma, Een beetje kind gebleven, waarmee ze za terdag de grote zaal van het Passagetheater aandoet. Het is een show waarin Han ny Vree met beide benen stevig in deze tijd staat. Met de fanta siewereld van een kind als uit gangspunt is een voorstelling ontstaan zonder grenzen, voor zwartkijkers en witmakers, zonaanbidders en maanzieken, links- en rechtsdraaiers. Want Hanny Vree. dat hebben we allemaal ge meen: we zijn allemaal kind ge weest. En misschien ook wel een beetje gebleven... Aanvang 20.15 uur, toegang 22, 19 of 16 gulden (CJP en Pas 65 drie gulden reductie). t HOEK VAN HOLLAND De ■aste kampeerders op de camping Hoek van Holland willen dat htm clubgebouw langer open mag. Vooral op zaterdag vinden zij de jsluitingstijd van elf uur veel te vroeg. 1 SCHIEDAM Met een gebro ken oogkas, waaraan hij vandaag is geopereerd, is gistermiddag een twintigjarige Rotterdammer opge nomen in het Schieland-ziekenhuis in Schiedam, Hij belandde er na een handgemeen met een scholier. De man wandelde op de Mgr. No- lanslaan, waar ook een groep van 25 schooljongens de middagpauze doorbracht. 1 Tussen één van hen en de Rot terdammer was enkele weken te rug wat ongenoegen voorgevallen. De ruzie rakelde weer op, waarna een andere schooljongen de fatale klap uitdeelde. Hij is intussen door de politie aangehouden. „De deelgemeenteraad leeft nog in het verleden," meende A. Pap pers, één van de vertegenwoordi gers van de campingverenigmg 'Tasman' tydens de vergadering van de campingcommissie. „Het is tegenwoordig heel gewoon dat met name de jongelui pas tegen een uur of tien de deur uitgaan. Als wij dan om elf uur de deuren moe ten sluiten, is dat niet alleen scha delijk voor onze omzet, maar het is ook vragen om moeilijkheden. Want hoe krijg je de mensen de deur uit?" Deelraadsbestuurder Willie Doom-van der Houwen had begrip voor de argumenten van de cam pingbewoners. Maar om aan hun wensen tegemoet te komen is een wijziging van het reglement nodig en dat vraagt een besluit van de deelgemeenteraad Voorzitter Doorn vroeg de kam peerders om eventuele andere voorstellen voor regelementswijzi- ging ook meteen naar voren te brengen. Het groot aantal klachten en voorstellen ten aanzien van de camping komt hoofdzakelijk voort uit de 'kinderziekten.' Door Rein Wolters SCHIEDAM Tussen de ge meenteraadsfractie van de Schie- damse PvdA en de achterban ont breekt het aan opbouwende kri tiek. Schriftelijke verslagen van werkzaamheden en resultaten van de zestien raadsleden worden op ledenvergadering zonder slag of stoot voor kennisgeving aangeno men. Kritiek op het werk van de fractie komt vrijwel nóóit voor. Fractieleider Gé Brouwer vindt dat onverteerbaar. Hij wil kriti sche volgers en aanwijzers en geen beduchtheid tussen achterban en zijn fractie.Brouwer maakte dit gistermiddag onomwonden bekend op een persconferentie van zijn party by de presentatie van het rapport 'De toekomst van de PvdA in Schiedam'. Twaalf leden heb ben het elf pagina's tellende epis tel na een onderzoek van negen maanden samengeschreven. Zes van hen hebben dat gedaan naast hun werk in de gemeenteraad. „Ik had liever een kleinere fractie-in breng gehad," bekruiseerde Brou wer Waarmee hij nog eens aangaf dat de belangstelling van de PvdA-achterbar ook nu weer ge ring was. v Brouwer benadrukte méér op positie vanuit zijn eigen partij te willen ontvangen op het functione ren van de PvdA in da gemeente raad. „Onze partij wordt nogal eens vereenzelvigd met het ge meentebestuur. Dat vind ik niet correct omdat het niet zo is. Daar om zou ik het fijn vinden als on der meer het jaarverslag van de fractie op partijvergaderingen kri tisch wordt doorgesproken. Het lijkt nu alsof alles wat wij doen ook het enige goede en juiste is. „Een soort ja-en-amen-beleid zonder het ja', maar wel met een duidelijk 'amen'. Te weinig komt uit (leden)vergaderingen ideeéen of kritiek. Een goeie stembusuit- slag is nog geen bevestiging van een goed beleid Waarmee Brou wer bevestigt dat de stad uit tradi tie al veel PvdA-stemmers telt en dat een stemmenwinst niet auto matisch vaststelt dat er politiek in goede geest is gehandeld Het beeld binnen de stedelijke PvdA is de laatste jaren dat de fractie en de afdeling zich vooral richten op inhoudelijke zaken en het nalaten elkaar te controleren en waar noodzakelijk te bekritise ren. Door een zakelijk aanpak en een steeds dominantere rol in het plaatselijke bestuur (16 van de 33 zetels en 3 van de 4 wethouderpos- ten) is er een te grote afstandelijk heid tussen de fractie en de rest van de party ontstaan. Voor veel mensen is de PvdA dan óók het ge meentebestuur en niet meer de 'rooie familie' waar je zonder af spraak vooraf kunt aanlopen. Het rapport concludeert dat dualisme tussen de fractie en de ruim vijf honderd leden tellende afdeling gezond is Daarom bevelen de sa menstellers met klem aan op méér discussie en openbaarheid, zodat aan het beleid vanuit de basis een meerwaarde wordt toegevoegd. Voorzitter Peter Stadshouders van het afdelingsbestuur schaart zich volmondig achter de kritiek in eigen boezem van Brouwer. Ook hij bepleit intensievere actie en deelname van de achterban. Daar toe zijn intussen vijf werkgroepen in het leven geroepen Behalve het bezighouden met interne vraag stukken zetten deze groepen zich met name in voor het samenstel len van het programma voor de gemeenteraadsverkiezing in maart 1990. De voorstellen in het giste ren gepresenteerde rapport wor den gebruikt als leidraad „De PvdA komt in ieder geval met een concreter verkiezingspro gramma dan in 1986. Waarmee we niet zeggen destijds een pro gramma te i ebben opgesteld dat met is waargemaakt. Integendeel," aldus Stadhouders. „Als PvdA heb ben we niet de .pretentie zaligma kend te zijn. Wat we echter niet willen, is vastroesten op oude ge woonten. Je moet de hand in ei gen boezem durven steken en on derzoeken waar en wanneer ver betering noodzakelijk is. Ons on derzoek is daarvan een voor beeld." Overigens is het ledental van de socialisten groeiende. Elke maand noteert het secretariaat minimaal vijf nieuwe leden méér dan er af haken. „Zeker de instroom van jongeren tot dertig jaar is nu rede lijk," aldus Stadshouders De afha kers zijn voornamelijk mensen die de contributie niet langer kunnen betalen of ouderen die het tijdelij ke voor het eeuwige hebben gewis seld. Op 9 maart wordt het rapport ter bespreking voorgelegd aan de ledenraad van de PvdA. SCHIEDAM Madeion schrikt midden in de nacht wakker, ik doe het helemaal verkeerd; schim men uit het verleden en schadu wen voor de toekomst vloeien met de nacht samen tot een zwarte wolk. Ze besluit het helemaal an ders te gaan doen Als de y'skast leeg is, en het leven doorploegd, is ze erachter... Madeion Blom kijkt niet meer om is de titel van het eerste solo programma van cabaretière Doris Baaten. Het muzikale kleinkunst- programma is een produktie van Het Reisgezelschap, de groep die in 1979 door Baaten zelf met een aantal vrienden werd opgericht en waar onder anderen ook Ivo de Wijs en Peter Römer deel van uit maken. De laatste tekende voor de regie van de voorstelling. Doris Baaten werkt naast Het Reisgezelschap voor Sesamstraat en presenteert maandelijks het kunstprogramma Entree voor de NCR V-televisie. Vrijdag en zaterdag in De Teer stoof. Aanvang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden, CJP en Pas 65 10 gulden. Woningbedrijf: zeker 1 miljoen oninbaar J i' ifi' i If W 5** j*\ keel. V-in f" mtr

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1