Burgemeester niet goed genoeg "Racistisch, wat is dat?' 'Denk-team' gered door hardlopende bode Scheeres sleept de stad niet in de finale van het stedenspel Heer en Meester Forse overschrijding budget bij theaters m Peter Boerewinkel zingt zich fabelachtig mooi naar finale Het Vrije Volk SCHIEDAM VRIJDAG 3 MAART 1989; 'A Vlaardingen wil railverbinding Zes jongeren deelden pamfletten uit met de titel 'Immigratie, Nee bedankt'. In Schiedam mocht het wel, in Vlaardingen niet Kennismaken Wandelen In heemtuin 'Grenzeloze vrouwen' ;WS PAGINA 16 Door Ben van Haren SCHIEDAM Een attente telefoniste en hardlopende bode hebben gisteren ervoor gezorgd, dat Schiedam in het NCRV- spelletje 'Heer en Meester' de voorsprong behield, die vooral door burgemeester Scheeres' kennis van de actualiteit was opgebouwd. Gejuich ging op in de kamer van de afdeling voor lichting van het Stadskantoor toen bleek, dat de door een luis teraar doorgebelde eerste zin nen van een speciaal liedje van Jelle de Vries goed waren. Telefoniste Cora Lans had de zinnen zelf opgeschreven toen bleek, dat het zogenaamde 'denk-team' op de vierde etage onbereikbaar was omdat ze zelf alle telefoonlijnen bezet hield. Hard hollend bracht bode Mi chel van Dam de aantekenin gen naar boven. „Bedenk wel, het is maar een spelletje." Dat stond onder aan het heuse draaiboek, dat op het Stadskantoor was gemaakt voor de Schiedamse deelname aan het radiospel van gister morgen. In de kamer van voor lichting stond een bord met flap-over, bureaus lagen vol met alle delen van de uitgebrei de La Rousse-encyclopedie, met de bibliotheek werd gedurende de gehele uitzending telefonisch contact gehouden en de radio stond hard aan. Een gezelschap bestaande uit de oud-archivaris Van der Feijst, vijf ambtena ren, vier journalisten en twee leden van de stadsomroep zaten in die kamer klaar om ant woorden te verzamelen of op te zoeken. Het in Hilversum zittende team had bij twee vragen steun nodig. Wat is het adres van de ambtswoning van de burge meester van Amsterdam en wie schonk dat aan deze stad? Het adres wist voorlichtingsambte naar Frans Tijssen direct. Hij kende het uit een cabarettekst van Wim Kan, maar naar de naam van de schenker werd in de beschikbare vier minuten vergeefs gezocht. Handicap hierbij was het niet beschik baar hebben van een telefoon boek van Amsterdam. „Dat heeft Scheeres meegenomen naar Hilversum," verklaarde voorlichter Bas van Bochove. Het denk-team kon geen hulp bieden. De tweede vraag was: Hoe luiden de eerste twee zinnen van het lied dat Jelle de Vries speciaal schreef voor de natio nale uitzending over de 250.000ste geregistreerde tele visiekijker? Niemand van de 'denkers' kende tekst of melo die van dat dertig jaar geleden gemaakte lied. Wel werd op al le beschikbare toestellen telefo nisch contact gezocht met men sen die het zouden kunnen we ten. Men kreeg ook een schoon dochter van het paar in Leids- chedam, dat destijds in de bloe metjes was gezet, aan de lijn. Zij had dat lied op een band staan en was bereid deze hele maal af te spoelen om de zin nen op te sporen. De beschikba re zeven minuten verstreken gestaag en het antwoord bleef uit. De hoop was vrijwel opge geven tot Michel van Dam hin- nenholde. ,Hier het antwoord. Dat heeft een meneer doorge beld met wie jullie niet verbon den konden worden omdat alle toestellen in gesprek waren." Nog net op tijd konden de juiste zinnen voorgelezen worden aan het team in Hilversum. theaters. Na het vertrek van Con nie Eggink als directeur heeft de nieuwe ploeg met veel elan gepro beerd opnieuw een kwalitatief hoogwaardig programma i naar Schiedam te halen. 'Voorts is het personeelsbestand uitgebreid om een einde te maken aan de voort durende onderbezetting. Ook heb ben de medewerkers een extra toe slag gehad omdat zij volgens on derzoek jarenlange overbelast en onderbetaald waren. De raadsleden drongen erop aan zo snel mogelijk te discussië ren over de begroting voor 1989, om te voorkomen dat er nu uitga ven worden gedaan die weer tot een forse overschrijding zullen lei den. Ook voor 1989 was in princi pe 750.000 gulden uitgetrokken, maar zoals de zaken er nu uitzien lijken de theaters af te steven op een totaal tekort van een miljoen gulden, voornamelijk door de ge stegen personeelskosten. De commissie wil nu gauw dui delijkheid over de wenselijke hoogte van het budget. Ook Haf kamp erkent dat er sprake is van een aanzienlijk tekort op de ex ploitatie, maar denkt anderzijds dat dat de prijs is die betaald moet worden voor een aantrekkelijk cultuuraanbod en een verantwoord personeelsbeleid. „Het zou me lief zijn om binnen het huidige budget te blijven, maar het kan er wel eens op uitdraaien dat we de raad om extra geld moeten vragen voor de theaters," aldus de wethouder. SCHIEDAM De Stichting Schiedamse Theaters, exploitant van het Passagetheater en De Teerstoof, heeft in 1988 haar bud get fors overschreden. Bij het af sluiten van de boeken over het af gelopen jaar resteerde een tekort van zo'n anderhalve ton. De ge meente had erop gerekend 750.000 gulden toe te moeten leggen op de theaters. Het is ruim 900.000 gul den geworden. De raadsleden in de commissie voor Welzijn en Cultuur toonden zich deze week geschrokken over dit negatieve saldo. Wethouder Hafkamp benadrukte dat 1988 een bijzonder jaar was geweest voor de VLAARDINGEN Het verbete ren van het openbaar vervoersnet is volgens de gemeente Vlaardin gen de enige manier waarop de groei van het autobezit aan ban den kan worden gelegd. Het Vlaar- dingse college van B. en W. heeft nu ook in een brief aan de leden van de Tweede Kamer gepleit voor een onderzoek naar een railver binding tussen Delft/Den Haag en Rotterdam/Schiedam/Vlaardin- gen. „Slechts op deze wijze kan worden voorkomen dat steeds maar weer nieuwe (rijks)wegen moeten worden aangelegd," schrij ven B. en W. van Vlaardingen. Op 20 februari vroegen zij bij de Haagse politici vast te houden aan de zogenaamde maximum va riant by de aanleg van Rijksweg 19. Vlaardingen vindt de weg langs de bebouwing alleen accepta bel, als maximale geluidswerende voorzieningen worden getroffen. In de brief die nu is verstuurd, schrijven B. en W. dat de overlast die het autoverkeer veroorzaakt aan de basis bestreden moet wor den. Als het openbaar vervoer wordt verbeterd, neemt het parti culiere autobezit vanzelf af, aldus het Vlaardingse college. Het volgt hiermee de Schiedam se wethouder Chr. Zijdeveld, die in een open brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat al eer der heeft gewezen op de mogelijk heid een railverbinding aan te leg gen op het zandlichaam door Mid den-Delfland. Eind vorige week ging er een gezamenlijk pleidooi de deur uit van de colleges in Delft en Schiedam, waarin nogmaals op de milieuvriendelijke oplossing werd aangedrongen. De geluids hinder en vervuiling van een tram vallen, aldus de colleges, in het niet bij de uitstoot van uitlaatgas sen en de herrie van het autover keer. Bovendien bedragen de kos ten van een railverbinding nog niet een tiende van de prijs die voor een weg betaald moet wor den. Het is nog altyd niet duidelijk of de verschillende pleidooien vruchten afwerpen. De stemming over de rijksweg is om procedurele reden weer een week uitgesteld. Door Rein Wolters HILVERSUM Goed gedaan, maar niet goed genoeg. Een andere conclusie was in de NCRV-studio in Hilversum niet mogelijk na het turven van de punten bij het popu laire radiospel 'Heer en Meester'. Weliswaar won Schiedam van Bergen op Zoom met 34 tegen 27 punten, maar de stad behaalde géén plaats in de halve finale. Die was op zijn minst nodig om enig zicht te houden op de overwin ningspremie van tienduizend gul den. Scheeres wilde deze som schenken aan de Stadsomroep als bijdrage voor de nieuwe studio. „Dan moeten we maar op een an dere manier aan geld zien te ko men," besliste de meegereisde wet houder Aad Wiegman na het wak ker worden uit de overwinnings- droom. 'Heer en Meester' is een zes kampachtige vragenwedstrijd. Aan de competitie doen zestig gemeen ten mee. In de 22-ste aflevering trad de stad gisteren aan tegen de Brabantse camavalsgemeente. Ge steund door twintig supporters reisden burgemeester Reiner Scheeres, ex-gemeenteraadslid voor de PPR Herman Noorder- graaf en de Rotterdams Nieuws blad-journalist Peter Lange naar de omroepstad. Vreemd genoeg in twee bussen, terwijl er in één gens anders. Vandaar een taxibus," aldus de uitleg. Burgemeester Scheeres: geen heer en meester. plaats voldoende was voor het ge hele gezelschap. „De burgemeester en zijn gevolg lunchen in Hilver sum in de studio. Hierdoor zouden vervoersproblemen kunnen ont staan, want de supporters eten er- eigen Eenmaal in de studio volgde na de koffie een diaserie over de NCRV Maar om tien voor half twaalf was het dan zover: de deu-* ren van studio 1 gingen open voor de directe uitzending van Heer en Meester' op Radio 2. Twee voor half twaalf diende presentator Henk Mouwe zich aan. Hij stelde de twee partijen aan de luisteraars voor en kwam eindelijk op de proppen met de eerste vragen. Schiedam scoorde acht punten en Bergen op Zoom, met burgemees ter Pieter Zevenbergen in het voorste gelid twaalf. Wethouder Aad Wiegman zat zich op de achterste rij te verbij ten bij het missen van enkele vra gen door 'zijn' panel. „De meeste antwoorden ken ik. Ik had daar moeten zitten," riep hij in het vuur van de strijd. In de tweede vragenronde trok burgemeester Scheeres een ijzersterke tussen in sprint en boog de stand met 18 te- 3 gen 16 in het voordeel van zijn g stad. De sfeer in de zaal was onder 25 de Schiedammers gespannen. Om g een plaats in de halve finale op te i eisen, moest op dat moment de ba lt sis worden gelegd. Helaas, in de actualiteitsronde scoorde het trio goed, maar niet voldoende. Het meegebrachte spandoek met daar op de tekst 'De NCRV zorgt voor plezier, maar 'Heer en Meester' is Reinier', kon hieraan geen zier veranderen. Wiegman sloop halverwege de uitzending fluisterend achter fiet panel: „Ik heb de mannen enkele gouden tips gebracht, misschien dat het helpt." Overigens was het dezelfde Wiegman die het panel op de heenreis geen seconde rust gun de. Hij bleef onderweg de actuali teit overhoren. „Toevallig zijn vyf van de zes goed beantwoorde vra gen in de bus aan de orde ge weest," aldus de fanatieke suppor ter. Meer succes had het panel met de opzoekvraag over een liedje. Het antwoord kwam op het laatste nippertje, tot opluchting van de supporters. Op dat moment was al bekend, hoewel nog één vraag ge steld moest worden, dat de stad niet deelneemt aan de finalewed strijden. Bergen op Zoom haalde de eer van de laatste vraag naar zich toe. Presentator Henk Mouwe maakte uiteindelijk bekend dat Schiedam op een voorlopig vijf tiende plaats in de rangschikking staat. Echt teleurgesteld waren de volgers niet. „Reinier, Herman en Peter hebben hun best gedaan. Het stedenspel lijkt simpel, maar is dat beslist niet," nam een volgster het team m bescherming. „En het was een leuk uitstapje en bovendien stond Schiedam weer eens in de landelijke belangstelling." Waarmee ze de spijker op zijn kop sloeg. Door Rein Wolters ROTTERDAM Doorzetten geeft resultaat. Peter Boerewin kel weet dat sinds gisteravond als geen ander. Met een 'nou-ja- we-zien-wel-gevoel' trok de 33-ja- rige Rotterdammer gisteravond naar het zalencentrum Palace in zijn woonplaats. Samen met 17 andere vocalisten was hij deelne mer aan de vierde en laatste voorronde van het Vrije Volk- Songfestival. De werknemer van Fokker in Papendrecht zong al in tal van competities, maar prijzen won hij nooit. Tot gisteravond. Met fabelachtig mooi uitgedra gen liedjes van onder anderen Si natra zong hij zich naar de kop van de ranglijst en stond deze niet meer af. Muziekinstrumentenhande- laar Thijs Brandenburg ver woordde namens de jury: „Jij bent een man die niet schreeuwt, maar zingt. Wat je hier neerzet, is grandioos." Jurylid Kees Kor- bijn (eigenaar van een opname studio) vulde aan: „Jouw stem is een prettige verademing. Prima, vooral complimenten voor je goeie timing." De medejuryleden Emmy Damon (presentatrice) en Jan Jansen (orkestleider) sloten zich volmondig aan. Met 129,5 punten nestelde Peter Boerewin kel zich in de finale van het tot heden uiterst boeiende songfesti val, dat dit jaar voor de derde keer plaatsvindt en waarvan de finale volgende week vrijdag in Palace wordt gehouden. Hierin doen sinds gisteravond ook mee Ton Hendriks uit Rot terdam (tweede met 124,5 pun ten), Nancy Godschalk uit het Brabantse Steenbergen (derde met 123,5 punten) en Claire Me ijer uit Nieuwegein. Zij behaalde 116 punten en werd door de jury als vierde toegevoegd. Dezelfde Claire Meijer werd, apart van de vakjury, door het ruim tweehon- derdkoppige publiek als beste deelneemster uitgeroepen. Haar beloning is een uitgebreid diner voor twee in een restaurant van de Noorse Hendriksen-hotelke- ten. Zanger Hans van Katwijk uit Maassluis viel net buiten de fina leboot. Met nummers van Paul Anka en Ray Charles liet hij wel iswaar het applaus daveren, maar toch net met hard genoeg voor de broodnodige punten. De uit Utrecht gekomen Jeannette van Zoelen eindigde één half punt lager (111) dan Van Katwijk op de ranglijstladder. Behalve uit Zuid-Holland streden gisteravond ook kandidaten uit provincies Brabant, Utrecht en Noord-Hol land om de hoogste eer. Zestien kandidaten maken volgende week vrijdag in het za lencentrum Palace uit wie de zil veren Vrije Voflc-Songfestivaltro fee mee naar huis neemt en de daaraan verbonden achtdaagse vakantiereis naar Tunesië. Van deze finale worden opnamen ge maakt door de Stadstelevisie Rot terdam en door een team van TV 3. Gisteravond maakte videobe- drijf Job Pannekoek uit Hilver sum al opnamen van het festival. Deze worden gebruikt in een tv- film over Rotterdam. Toegangskaarten voor de fina le kosten per stuk 7,50 gulden en zijn verkrijgbaar aan de balie van Het Vrije- Volk aan de Witte de Withstraat 25. Fokker-werknemer Peter Boerewinkel: nooit wat gewonnen, maar nu toch eindelijk de finale gehaald. Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN De opmer kingen van de advocaat verbaas den bijna nog meer dan de ideeën van de verdachte. „Ik heb goed nieuws," sprak de Haagse mr. TH. J. Piél bijna met dubbele tong, „ik las gisteren dat het aantal asielzoe kers sterk is gedaald." Hoe bedoelt u? wilde de recht bank-president mevrouw mr. R. C. Lensink weten. „Nou, als rechter lijke macht zult u daar wel bly mee zijn. Dan komen er minder zaken onder uw aandacht." De raadsman verdedigde giste ren voor de Rotterdamse recht bank de voorzitter van het Jonge ren Front Nederland, de 24-jarige S.M., eveneens uit Den Haag af komstig. M. was in september 1986 in Vlaardingen opgepakt tij dens het uitdelen van pamfletten. In gezelschap van een vijftal 'mee lopers', Rotterdamse sympathisan ten van de racistische jongeren-or ganisatie, was hij de folder huis- aan-huis aan het verspreiden. Om dat er klachten bij de politie bin nenkwamen over de inhoud van het vlugschrift, haalde de politie hen van straat. Ook het materiaal werd in beslag genomen. Het zestal vond dit hoogst merkwaardig, want in Schiedam waren ze enkele weken eerder ook al door het plaatselijke korps opge merkt. Na een gesprek met de commissaris konden ze echter weer gaan. Volgens de korpschef bevatte de tekst geen discrimine rende taal en was het pamflet juri disch niet aanvechtbaar. In Vlaar dingen dacht men er blijkbaar an ders over. „Alleen het feit dat de aankla ger een deskundige heeft ingescha keld om aan te tonen dat er discri minerende taal wordt geuit, geeft al aan dat het gewoon niet duide lijk is," betoogde een van de drie advocaten, mr. F. Schaik. „En la ten we heel voorzichtig zyn om de vrijheid van meningsuiting aan te tasten. Dat is een van de belang rijkste rechten van de mens." Die deskundige, dr. T. A. van Dijk, als hoogleraar Tekstweten schap verbonden aan de Universti- teit van Amsterdam, komt tot de conclusie dat er wel degelijk spra ke was van aanzetten tot vreemde lingenhaat. Hij noemde alleen de titel 'Immigratie, Nee bedankt' al voor zichzelf spreken. Het pamflet geeft aan dat de meerderheid van de Nederlandse bevolking het binnenhalen van grote aantallen niet-Europeanen als een rampzalige beslissing zien. Het jongerenfront pleit voor remi gratie van niet-Europeanen. De jaarlijkse 5200 miljoen gulden ont wikkelingshulp kan mooi worden gestoken in remigratie-projecten, stelt het pamflet. Vervolgens geeft de extreem-rechtse groepering aan dat dit ook voor de immigranten zelf de beste oplossing is. Immers, zo luidt hun argument, een multi- raciale samenleving ontaardt onge twijfeld in rassenrellen, chaos en bloedvergieten. Om toekomstige generaties buitenlanders vernede ringen en frustraties te besparen moeten ze, om hun eigen bestwil, over de grens worden gezet. „In Elsevier las ik uitspraken van professor Couwenberg," hield Piél zijn gehoor voor, „waarin de ze autoriteit ook meent dat de minderheden niet zullen integre ren in onze samenleving en dat een multi-raciale samenleving vaak tot onlusten leidt. Onverschil lig van de politieke achtergronden zijn de conclusies dezelfde. Waar om mogen deze jongens niet voor die mening uitkomen en anderen wel?" De advocaten wezen erop, dat er niet over rassen wordt gespro ken en de opsteker van de tekst niet op het uiten van beledigende taal betrapt kan worden. En plei ten voor remigratie is niet straf baar. Van Dijk onderkende dit probleem. Volgens hem weten de racisten inmiddels heel goed, wel ke woorden ze wel, en welke ze met mogen gebruiken. „Maar een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg. Het is zonne klaar wat ze bedoelen," aldus Van Dijk. Niet-Europeanen kunnen vol gens Van Dijk de woorden als be dreigend en beledigend ervaren en zet mensen aan tot vreemdelingen haat. Hoe moeten teenstanders van een multiraciale samenleving dén bun ideeën op papier zetten, vroeg Schaik zich af. Hoewel Schaik te kennen gaf een cliënt te verdedi gen, en niet zijn ideeën, hield Piël een pleidooi dat recht uit zijn hart leek te komen. „De Haagse Schil derswijk lijkt meer en meer een getto En Marokkanen, ik heb er een als vriend, willen of kunnen geen Nederlands spreken. Die mensen integreren nooit. Mag mijn cliënt dat niet concluderen?" De zes zelf hadden niets te zeg gen. Ze hoorden gelaten de eis aan van de' officier van Justitie mr. Wesselink. Voor de voorzitter van het jongerenfront S.M., „die in middels het klappen van de zweep behoort te kennen," eiste hij vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk en ƒ750,- boete. De overige vijf hoorden drie weken voorwaardelijk tegen zich eisen en 750,- boete. Een van de meelopers, de 22-jarige F.V. be greep niet al te best waarvoor hij in Rotterdam moest voorkomen. De verdachte zit al vast in het Huis van Bewaring in Vught en vroeg de rechter: „Als ik effe mag storen, Waarvoor krijg ik nu straf?" „U staat terecht voor het uitde len van racistische pamfletten," verduidelijkte de rechter. „Racistisch, wat Is dat?" Aan het eind van de zitting wil de hij een laatste woord uitspre ken: „Ik heb lekker geslapen," riep hij, waarna hij zwaaiend ver trok. Poppen weg SCHIEDAM Zeven hand gemaakte poppen zijn gestolen uit een vitrine in het diensten centrum De Blauwe Brug. Dat kon door een ruit uit een spon ning te lichten. De poppen ver tegenwoordigen een waarde van zevenhonderdvijftig gul den. Door een deur uit het slot te drukken verschaften inbre kers zich de toegang tot de win kel van Marskramer aan de Mgr. Nolenslaan. Ze zijn spoor loos met pannensets, magne trons en andere huishoudelijke ter waarde van vijfendertighon derd gulden. SCHIEDAM Iedereen kan van 6 tot en met 10 maart gra tis deelnemen aan lessen op de School der Bewegende Kunsten aan de Westmolenstraat 24. De lessen omvatten yoga, "Afri kaanse dans, meditatie, funde- mentals, dansimprovisatie, mo derne dans en historische dans. De school is opgezet door be voegde docenten uit Rotterdam en Den Haag en kent geen winstoogmerk. Informatie over de lessen en de aanvangstijden is te bekomen via tel. 4118562. SCHIEDAM 'Voorjaars- bloei bij planten'. Onder dit thema leidt natuurkundige Pe- tro Bakker zondagmiddag be langstellenden gratis door de heemtuin in het Prinses Be- atrixpark. De wandeling begint om 14.00 uur bij de brug bij de heemtuin. Deze bevindt rich in het noordelijk deel van het park, tussen de kinderboerderij en het volkstuinencomplex Thurlede. Er zijn in de Neder landse fauna enkele soorten die het voorjaar in hun naam dra gen, zoals vooijaarsadonis, voorjaarszonnebloem en voor jaarshelmkruid. En bij de zwa- machtigen: voorjaarspronfcrid- der en voorjaarskluitzwam. Pe- tro Bakker besteedt tijdens de wandeling ook aandacht aan de stinzenplanten. Dit zyn vooral voorjaarsbloeiers. SCHIEDAM Onder het motto 'Grenzeloze Vrouwen' vindt op woensdag 8 maart in theater De Teerstoof de Inter nationale Vrouwendag plaats. Het motto duidt op het open stellen van de grenzen van Eu ropa in 1992 en de gevolgen daarvan voor vrouwen. Ander zijds zegt de organisatie met 'grenzeloos' te bedoelen dat vrouwen zich niet willen laten beperken in htm mogelijkheden en toekomstperspectieven. De inleiding op het thema wordt gehouden door Greepje Lubbe van de Voedingsbonden FNV en Zorica Majic van de Stich ting Buitenlandse Werknemers Rijnmond, 's Middags biedt men de mogelijkheid om op een creatieve wijze in workshops actief te rijn met onderwerpen zoals: ouder en wijzer, grenzelo ze meiden, weer aan het werk, migrantenvrouwen en vrijwilli gerswerk. Voorts is er een ge- rechtentuin. Voor kinderen is in de nabijheid voor kinderop vang gezorgd. 'Grenzeloze vrou wen" begint om 09.30 uur en duurt tot 24.00 uur. Inlichtin gen in gebouw Barrika, Lange Kerkstraat 62 of telefonisch via 4734545.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1