'Ik wil kfnderen weer I iefde voor moedertaal bijbrengen I Schouwspel verb jstert voorbijgangers KUNST TE KIJK Het Vrije Volk SCHIEDAM Rommelmarkt: alleen de schoenen bleven over P$3INA"8' MAANDAG 6 MAART 1989 Nieuwe leraar Marokkaanse taal en cultuur Driss Mejhed snel geacclimatiseerd in Schiedam m Edward en Tineke winnen eerste ronde talentshow Wie bezit nog oude stationsfoto's? ws Onder bedreiging SCHIEDAM Twee jongens van 17 en 19 jaar zijn zaterdag avond op straat het slachtoffer geworden van een overval. Om streeks kwart over negen liepen zebij het snookercentrum aan het Broersveld toen ze werden tegengehouden door twee man nen. Onder bedreiging van een mes werden de jongens ge dwongen i zestig gulden af te staan. De overvallers verdwe nen in de richting van de Lan ge Kerkstraat. De politie zoekt getuigen van de overval. De mannen waren tussen de 1.70 en 1.85 meter lang en hebben een donkere huidskleur. Eén van hen droeg een basebalpet. Naaimachines SCHIEDAM Uit een lo kaal van school De Wegwijzer aan de Burg. Honnerlage Gre- telaan zijn twee naaimachines gestolen. De politie vermoedt dat het de dieven wel erg ge makkelijk is gemaakt omdat de ramen niet waren afgesloten. Een portefeuille met persoonlij ke bescheiden en een geldbe drag van 350 gulden en een da mesportemonnee met een in houd van 30 gulden zijn gesto len uit een woning aan de Alei- dastraat. Bij het Kringloopcen trum aan het Dr. Wibautplein is gepoogd in te breken. De voordeur bleek echter een te grote hindernis. Het Internatio naal Bouwbedrijf Reedijk aan de Strickeledeweg kreeg ook ongewenst bezoek. Via de ach terzijde drongen inbrekers het pand binnen. Nog niet bekend is wat er werd gestolen. Scheidsrechters nodig voor het paastoernoo! SCHIEDAM In de paasva kantie vindt het-41-ste paas- voetbaltoemooi plaats voor leerlingen van basisscholen en het voortgezet onderwijs. De wedstrijden worden gespeeld in het sportpark Harga op 28, 29, 30 en 31 maart. Om de wed strijden in goede banen te hou den, zoekt de Dienst voor Sport en Recreatie nog een aantal scheidsrechters. Zij kunnen tij dens kantooruren bellen met tel. 4260500, toestel 158 of 's avonds met de heer Van de Gaag, tel. 4701854. Cursus buikdansen SCHIEDAM Wie uitgeke ken is op de Foxtrot, de Weense Wals en de Cha-cha-cha kan vanaf volgende week zondag in wijkcentrum De Erker terecht voor de cursus buikdansen. De lessen worden verzorgd door Esmeray, een dame uit het Midden-Oosten met een zeer lange ervarjng op dit gebied. De buikdans, ook wel oriëntaalse dans genoemd, is een van de oudste dansvormen ter wereld en bestaat uit een groot aantal figuren. De belangstelling voor deze vorm van dans neemt de laatste jaren sterk toe in West- Europa. De cursus biedt een combinatie van dans, muziek, ontspanning, conditie en gezel ligheid. De lessenreeks beslaat 10 weken en kost 25 gulden. Voor inschrijving en meer in formatie kan men terecht bij De Erker, Jan van Avenne- straat 32, telefoon 4267767 of 4263161. SCHIEDAM Hij is naar ons land gekomen om les te geven, maar voorlopig moet Driss Mejhed zelf ook nog hard studeren. Neder lands dus. Breed lachend toont hij een stapel cursusboeken, tijdschrif ten en strips: „Thuis, op school, op straat en in de supermarkt: ik leer overall Ik heb in dit land maar één probleem, en dat is de taal. Gelukkig is dat tijdelijk." Daar heeft de opgewekte Marokkaan he lemaal gelijk in, want zijn beheer sing van het Nederlands is al ver bluffend goed. Driss Mejhed (44) is de nieuwe Marokkaanse leraar die sinds een paar maanden in dienst is van de gemeente Schiedam, rechtstreeks uit zijn vaderland 'geïmporteerd". Vanaf november verzorgt hij het onderwijs in de eigen taal en cul tuur voor de circa 100 Marokkaan se kinderen die in Schiedam op de basisschool zitten. De lessen wor den gegeven op drie verschillende scholen: Het Startblok, Harlekino en De Kameleon. Alledrie in Nieuwland, omdat daar de meeste Marokkanen wonen. Uit de hele stad komen de kinderen naar deze lessen toe, van tien verschillende scholen. De komst van Mejhed naar s Schiedam heeft de nodige voeten g in de aarde gehad. In Nederland g bestaat een groot tekort aan ge- S kwalificeerde leerkrachten Marok- kaans. Volgens wethouder Van Kleef is het een ramp om aan goe de mensen te komen: „Eigenlijk moet je ze zodra ze rijp zijn met een van de boom plukken in Ma rokko." Wie de officiële weg bewandelt krijgt van het ministerie van On derwijs een lijst met namen voor gelegd, waaruit men kan kiezen. Omdat de afdeling onderwijs pre cies wilde weten wat voor vlees men in de kuip zou krijgen, deed Schiedam het anders. Via informe le contacten hier, èn in het land zelf ging men in Marokkowerven," waarhij de Nederlandse ambassade bemiddelde. Molen „We wilden iemand du. d met jongere kind', ren om u gaan, veel ervaring had en in staat zou zijn snel te acclimatiseren in Nederland. Toen we Driss einde lijk gevonden hadden, moesten we de ambtelijke molen weer in om hem door het ministerie geaccep teerd te krijgen," vertelt gemeente lijk onderwijsconsulent Lex Tig- ges, die ruim driekwart jaar bezig was om alles in kannen en krui ken te krijgen. Mejhed stond in Marokko al vanaf 1964 voor de klas, eerst in zijn geboorteplaats Fez, later in Ca sablanca. En nu dus in Schiedam. Een onderwijzer in hart en nieren, dat wordt gauw duidelijk als hij met zijn aanwijsstok door de klas beent, vraag-en-antwoord spelletjes speelt met de kinderen en af en toe uit de losse pols wat Arabisch schrift op het bord slingert. Vooral bij de alleijongsten is hij al razend populair. De verschillen tussen het Ne derlandse onderwijssysteem en dat van het Noordafrikaanse land zijn enorm. In de dagelijkse lespraktijk is er voor de nieuwe leraar heel té® Driss Mejhed: „Sommigen hebben een beetje moeite met de discipli ne omdat ze weten dat ze voor dit vak toch geen cijfer krijgen." wat veranderd. Niet alleen moet Mejhed nu op drie scholen lesge ven, de kinderen waar hij mee te maken krijgt zijn in de regel ook veel vrijer opgevoed dan wat hij- gewend is. Wat hem nog het meest opge vallen is: het belang dat er in Ne derland aan goed onderwijs ge hecht wordt. Mejhed roemt het ho ge voorzieningenniveau. „Ik heb me verbaasd over de hoeveelheid geld die de regering ervoor be schikbaar stelt, wat natuurlijk een goede zaak'isrHeel simpel; schrif ten, potloden' enzovoort krijgen de kinderen allemaal van de school, bij ons moeten de ouders daar voor zorgen. Ook de leerplicht telt hier zwaar. In Marokko bestaat die alleen in theorie, in de prak tijk komt er vaak niet veel van te recht." Een knelpunt waar hij dagelijks mee geconfronteerd wordt is het gebrek aan deugdelijk lesmateriaal voor zijn leerlingen. In vergelij king met wat er is voor het onder wijs in de Turkse taal en cultuur bestaat er nog een fikse achter stand. Het materiaal dat hij uit zijn vaderland heeft meegenomen blijkt veel te moeilijk voor de Schiedamse kinderen, die vaak nog nooit in Marokko geweest zijn. rokko. Les in het Arabisch hebben de meesten al in geen jaren gehad, of zelfs helemaal niet. Nog een wens heeft hij: het on derwijs in de eigen taal en cultuur zou moeten leiden tot een rapport cijfer, dat meetelt bij dc overgang. „Net als bij Nederlands, want kin deren zijn kinderen," weet Mejhed. „Sommigen hebben een beetje moeite met de discipline omdat ze weten dat ze voor dit vak toch geen cijfer krijgen." De gedreven onderwijzer verliet zijn land zonder veel illusies over het niveau van de kinderen hier. Hij ging er van uit dat hij op nul zou moeten beginnen. „Sommigen hadden het contact met het Ara bisch al voor een belangrijk dee" verloren. De komende tijd wil il daarom alles geven voor de kinde ren, om ze hun taal te leren, en di liefde voor hun taal. Net zoals Ne derlandse kinderen van hun taal houden." De eerste resultaten zijn er al. „Schrijven konden ze vaak nauwe lijks, maar dat loopt nu al heel re delijk. Hun houding tegenover de taal is ook anders," vertelt de goedlachse Marokkaan en hij ge baart naar al zijn zintuigen. „Dat hoor en zie ik niet alleen, ik ruik het zelfs en ik voel het van bin nen." VLAARDINGEN In een druk bezette zaal Middelhuyse kwamen Edward van de Linden en Tineke Kleijn uit Rotterdam gistermiddag als besten uit de bus bij de jaar lijkse talentshow van Rita Young. De 20-jarige Edward (expeditie- medewerker bij Termeulen) zong in de soundmix met Engelstalig werk 170,5 punten bij elkaar, 2,5 méér dan zijn stadgenoot Ray Ven- nem. Beiden komen uit in de fina le op zondagmiddag 19 maart. „Fantastisch, deze overwin ning," aldus de gelukkige Edward. Niet minder gelukkig was de 15-jarige Tineke Kleijn uit Vlaar- dingen. Zij won het van acht ande re play-backers. Op de tweede plaats eindigde haar stadgenoot Daniëlle van de Voort. Beiden gaan door in de finale. Van de ju ry, bestaande uit zangeres Ilona Chechova, ex-zanger Jacques Landzaad, radio-verslaggever Pim Flag en de journalist Rein Wolters, kreeg de winnares het advies zelf te gaan zingen. De jury baseerde deze uitspraak nadat de kandidaat ook een stukje live had gezongen. Woensdagavond vindt in zaai Middelhuyse de tweede voorronde plaats en zondag 12 maart de der de. Nog enige soundmix-kandida ten kunnen zich aanmelden bij Ri ta Young via tel. 4342377. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da*s pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 „Vooral boeken liepen goed, heel opvallend. Je kunt toch wel zien dat er nog gelezen wordt in ons land." Kopiëren Veel van zijn lessen maakt hij nu zelf, en door hier en daar wat te kopiëren weet hij toch nog een acceptabel programma in elkaar te timmeren. Extra probleem bij het lesgeven is dat het niveau van de kinderen, over het algemeen toch al niet te hoog, onderling nogal verschilt, ook binnen een leeftijds groep. Veel kinderen zijn in Schie dam geboren en horen thuis niet zoveel Arabisch, of alleen Berber, de tweede inheemse taal van Ma- —•af: 3 WM SCHIEDAM Tevredenheid troef bij wijkvereniging Groe- noord, want de rommelmarkt van afgelopen zaterdag in boerderij Landvreugd is een succes gewor den. Bijna 15ÖC gulden kwam er binnen, ongeveer net zoveel als verleden jaar. „Gezien de kleine verkoopruimte is dat prima," zegt Ser Louis, secretaris van de wijk vereniging. „Vooral boeken liepen goed, heel opvallend. Je kunt toch wel zien dat er nog gelezen wordt in ons land." Ook antiek en curiosa vonden zaterdag gretig aftrek, evenals kle ding en grammofoonplaten. Het enige waar de organisatie mee bleef zitten: schoenen. Louis: „Dat doen we voortaan niet meer. Om een of andere reden raak je die aan de straatstenen niet meer kwijt." Met de opbrengst van de rom melmarkt wil de wijkvereniging weer een aantal middagen organi seren voor bejaarden. Al jarenlang is Groenoord op die manier in touw voor een groep ouderen die over 't algemeen niet bij een kerk zijn aangesloten en ook anderszins 'veinig contacten hebben. Spettacolo voert publiek van kelder tot boven op 't dak van Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN Een vreemd schouwspel, zaterdagavond laat op de Schiedamseweg. In de mieze- rende regen houden voorbijgan gers stil en staren verbaasd naar het verlichte dak van de Stadsge hoorzaal. Daar rent een in een wit fladderend gewaad geklede ge daante over de ballustrade, klimt een niveau hoger en voert boven op het dak, in de motregen, met nog zo'n spookachtig type een soort karatedans op. De verbijster de voorbijgangers knijpen zich in de arm, dromen zij? Welnee, ze zijn getuige van Spettacolo Straor- dinario, een wel heel bijzondere voorstelling in het Stadsgehoor zaalcomplex. Bijzonder, omdat het gebouw zelf in deze aan de verbeelding van de Vlaardingse kunstenaars Annette Braad en Kees Lesuis ont sproten voorstelling één van de hoofdrollen speelt. En ook bijzon der omdat de toeschouwer zich niet in zijn stoel achterover kan laten zakken om het spektakel vanuit de veilige bescherming van de zaal op zich af te laten komen. Want in groepen van ongeveer twaalf personen werden de bezoe kers van Spettacolo Straordinario door de gehele Stadsgehoorzaal en de Harmonie rond geleid, van de diepste kelder tot boven op het dak. Tijdens die spannende tocht ontmoetten zij de vreemdste tafe relen. In de kleedkamers geeft het Engelse echtpaar Walter en Conny tan Engelse les, in de wandelgan gen voert een extravagant gekleed gezelschap een scène uit uit La nozze di Figaro op en in de Har monie worden een broeierige tan go en Spaanse flamengo gedanst. Een buitengewone ervaring dus voor de verbouwereerde toeschou wers, die van te voren geen idee hadden van wat hen boven het hoofd hing. Na het verzoek om zich met de jassen naar de hoofd kassa van de Stadsgehoorzaal te begeven, ervoer menij dan ook die hele speciale st^—ie in de maag die men ook bij het binnen gaan van het spookhuis ondergaat. In de Stadsgehoorzaal moet de jas direct weer afgegeven worden bij twee ruziënde garderobedames. Daarna begint een fascinerende tocht onder leiding van gidsen in kleding uit verschillende tijdper ken. Een monnik, voorzien van za klantaarn, loodst ons door het duistere complex. In de schaars verlichte wandel gangen doemen plotseling de meest bijzondere taferelen op, twee accordeonisten spelen bij een perkje lichtgevende groene tulpen het lied 'Tulpen uit Amsterdam'. Het licht is nog met gedoofd of even verder gooc1 It een barman onder weemoedige jazz-tonen in een surrealistische bar met zijn flessen. Zelfs de toiletten zijn hij het spektakel betrokken. Daar voor zien twee smoezelige figuren de groep van niet echt modieuze, bij het Leger des Heils gekochte, jas sen. Men moet even naar buiten, maar in de kelder van de Harmo nie mogen de jassen weer uit. De bij de ruziënde garderobedames af- SCHIEDAM In december 1989 verschijnt deel twee van het boek 'Spoortocht langs oude en nieuwe NS-stations'. Alle stations in het westen van ons land wor den hierin behandeld. De auteur van dit boek, M. Ver- mooten uit Den Helder, is naarstig op zoek naar vooroorlogse foto's van onder meer Rotterdamse sta tions. Hij denkt daarbij niet alleen aan de grote stations, maar ook aan bijvoorbeeld station-Bergweg, Kleiweg of Feyenoord. Alles is welkom, dus ook groepsfoto's van bijvoorbeeld een schoolreisje of van spoorwegperso neel. Wie M. Vermooten wü hei pen, zende z'n foto's naar: Molen gracht 3, 1781 NA Den Helder. De foto's worden teruggestuurd. gegeven eigen jas duikt op onver klaarbare wijze op bij de deur naar het dak van de Stadsgehoor zaal. Ook hier weer veel commen taar van de dames, twee andere ditmaal. „Wat ruiken die jassen lekker", voegen zij elkaar toe. En tot de groep: „U bent tenminste een volwassen groep. Bij die ande re groepen duurde het allemaal veel langer, moesten we die ritsjes dichtmaken." De buitengewone voorstelling eindigt in de filmzaal boven de Harmonie. Daar solliciteert een dame tapdansend naar een film rol. Even later toont een dia-sene wie er allemaal aan Spettacolo Straordinario hebben meegewerkt. Dat blijkt een grote groep bekende en minder bekende Vlaardingers te zijn. De gids in monnikspij is een Schiedamse kunstenaar. Ande re groepen worden door een jour nalist rondgeleid. De man in zwart jaquet met hoge hoed die het hoog geëerd publiek welkom heet, blijkt de directeur van de Stadsgehoor zaal te zijn. Al deze mensen komt lof toe, niet alleen omdat zij voor een bui tengewoon originele voorstelling gezorgd hebben. Ook het geduld van alle medewerkers verdient be wondering. Want 18 keer op een avond hetzelfde toneelstukje op voeren is een opgave die zelfs de meest doorgewinterde acteur met licht zou vallen. HAVENGEZICHTEN De 70-jange Rotterdamse 'ha venschilder' 4" jn van Unen ex poseert tot en met 18 maart olie verfschilderijen bij de kunsthan del Jongepier aan de Dam 37 te - Schiedam. Hij is zoon van een de corschilder en kreeg les van onder anderen Gemt Wiegman. Als ge boren en getogen Rotterdammer is hij gefascineerd door de haven en legde zich steeds meer toe op het schilderen van havengezichten. Anton van Unen werkt uitsluitend met olieverf op linnen. De ope ningstijden van de expositie bij Jongepier zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en donderdagavond tevens van 19 00 tot 21.00 uur. KONKRETE KUNST Werken van Harmen Abma, Joost Baljeu, Bob Bonies, Dik Box, Peter Koorstra, Marus van der Ma de en Bernard Olsthoorn toont het Stedelijk Museum in Schiedam op zijn tentoonstelling Nederlandse Konkrete Kunst, die in samenwer king met Galerie l'Idee uit Zoeter- meer is opgezet. De expositie om vat constructies, schilderijen, kleurverbindingen, hchtobjecten, kinetisch en minimal werk. De tentoonstelling loopt tot en met 19 maart. PIET VAN STUIVENBERG Het Stedelijk Museum besteedt op een kleine herdenkings tentoonstelling aandacht aan de in december overleden Schiedamse kunstenaar Piet van Stuivenberg. Werk uit eigen collectie wordt, aangevuld met werk uit particulie re collecties, in de aula van het Schiedamse museum geëxposeerd. Te zien tot en met 12 maart. Het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12.30 tot 17 uur. TEKENLESSEN In galerie de Duig, Landstraat 29, zijn tot en met 15 april de re sultaten te zien van de teken- en schilderlessen die de kunstenaars Aad Hofman en Dik Kats daar ge ven. Op deze tentoonstelling wor den 30 tekeningen, aquarellen en olieverfschilderijen geëxposeerd die dit seizoen door cursisten in de Duig gemaakt zijn. De Duig is iede re zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur geopend. KILA Pentekeningen van de Vlaar dingse kunstenaar Rob Kila kun nen tot en met 25 maart bekeken worden in de Galerie/Artotheek in cultureel centrum Hollandia, Oost- havenkade 42, Vlaardingen. Deze Vlaardingse kunstenaar blinkt uit door zyn nauwgezette weergave van vooral stadse hten en land schappen. De C t Artotheek is geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 13 tot 17 uur (vrijdag tot 18 uur), vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. DIONYSOS De Griekse god Dionysos is het thema van een tentoonstelling van werken op papier van Annette Braad en gedichten van Eva Tim mermans in het muziekinformatie- en documentatiecenrum Ton Stolk, Westhavenkade 45, Vlaardingen. De vele verhalen die over deze god van de wijn en de vruchtbaarheid de ronde doen, fungeerden als in spiratiebron voor zowel gedichten als tekeningen. Terwijl men de laatste bekijkt worden op een cas settebandje de gedichten voorge dragen. Tot en met 12 maart te zien en te horen: maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur en zaterdag 11 en zondag 12 maart van 14 tot 17 uur. SPETTACOLO Ter gelegenheid van het thea- terfestijn Spettacolo Straordinario afgelopen zaterdag in het Stadsge- hoorzaalcompiex, Schiedamseweg 51, Vlaardingen, is in het theater café van dit complex tot en met 26 maart een expositie te zien met te keningen en foto's die gemaakt zijn naar aanleiding van het spek takel. Het werk is gemaakt door de organisatoren van de avond, de Vlaardingse kunstenaars Annett Braad en Kees Lesuis. Van de eer ste kunnen bovendien nog enkels theaterkostuums bewonderd wor den. Het theatercafé is geopend tij dens en na voorstellingen in net Stadsgehoorzaalcomplex. 'X' -'-/'X U". fwal ilNGECr-»! MEOeOEUMQ) F** *>-* kfWy-T.ui .I .ui i.i

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1