Gezonde lessen hebben succes Surveillance verscherpt na straatovervallen NBM in nieuw pand Wims eerste voor de burgemeester Klein Links stemt niet in met extra geld voor expositie Bida I Kolo Wethouder teruggefloten: GGD-bestuur veel te groot Ze is weg met een yup! Minder bezoekers bi] Binnenhuis Moderne dans in Passagetheater PvdA vergadert SCHIEDAM De plaatselij ke afdeling van de Partij van de Arbeid houdt donderdag avond in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155 een leden vergadering. Aanvang 20.00 uur. Er wordt onder meer ge sproken over het programma voor de Europese verkiezingen en over de toekomst van de PvdA in Schiedam. De bijeen komst is openbaar. Ook niet-le- den zijn welkom. Expositie ikonen SCHIEDAM Amateur schilder K. Möhiing exposeert vanaf donderdag 9 maart gedu rende drie weken zijn collectie ikonen in iet dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijer- mansplein 35. Op werkdagen kan iedereen deze bezichtigen tussen 10.30 en 16.30 uur. Rock roll-meeting SCHIEDAM Terug naar de jaren vijftig. Dat is het mot to van de grote Rock Roll- meeting die zaterdag gehouden wordt in Zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Om 20.00 uur barst het spektakel los, met live-mu- ziek, gratis hapjes, gratis loterij en natuurlijk alle grote krakers van toen: Elvis, Little Richard, Chuck Berry enzovoort. Gepaste kleding is niet verplicht, maar wordt wel zeer op prijs gesteld. Nog plaats in De Erker SCHIEDAM Diverse clubs en cursussen in wijkcentrum De Erker hebben nog plaatsen voor nieuwe deelnemers, op maandagmiddag geeft een be voegde docent gitaarles. De con- Orihutie is afhankelijk van het inkomen. Recreatief badmin tonnen kan op dinsdag- en woensdagavond en op zaterdag morgen. Deelnemen kost per maand tien gulden. Mensen ou der dan 55 jaar kunnen op woensdagmorgen van 11.30 tot 12.30 uur gymnastieken onder leiding van een fysiotherapeut. Contributie: 5,75 gulden per maand. Leren eigen kleding maken in tien lessen kan op dinsdagavond tegen een contri butie van 45 gulden. Wijkcen trum De Erker is gevestigd aan de Jan van Avennesstraat 32, tel. 4267767. Late Vrouwendag SCHIEDAM Een unicum in De Erker. 8 tnaart, de Inter nationale Vrouwendag, wordt in het wijkcentrum aan de Jan van Avennestraat 32 gevierd op... zondag 12 nïaart. Maar het wordt dan *ok een extra mooi programma, belooft medewerk ster Marion van Binsbergen. Na de koffie met verrassing (vanaf 12.00 uur) treedt de Sehiedamse vrouwen-cabaret- groep Kamizool op. De vier da mes brengen een twee uur du rende show met als titel 'Sub tiele verlangens naar uitvoeri ger contact'. Daarna laten Turkse stadgenotes in een zeer bijzondere 'Henna Nacht' zien wat er voor ben allemaal voor af gaat aan de huwelijksdag. Het programma wordt besloten met internationale volksdan sen. De toegang is gratis. Meer informatie: telefoon 4267767 of 4263161. Typecursus De Erker SCHIEDAM In wijkcen trum De Erker zijn weer offi ciële type-examens afgelegd, zo dat er met ingang van maandag 13 maart weer plaats is voor nieuwe cursisten. De deelne mers kunnen kiezen uit drie verschillende tijden, 's Middags wordt er les gegeven van 16 tot 17 uur (waaraan ook de kinde ren van groep 7 en 8 kunnen meedoen), 's avonds van 19 tot 20 uur en van 20 tot 21 uur. De cursus bestaat uit dertig lessen en kost 90 gulden, exclusief les materiaal en examengeld. In formatie en inschrijven: tele foon 4267767. Trio swingt in De Tender SCHIEDAM Justthethree- ofus: Thebe Lipere (percussie), Louis Moholo (drums) en Ad Pijenburg (bariton sax). Don derdagavond dit trio een swin gend improvisatieconcert in theatercafé De Tender in het Passagetheater. Lipere en Mo holo, beiden afkomstig uit Zuid- afrika, hebben zoals meer ge vluchte muzikanten uit dat land, een belangrijk stempel ge drukt op de Europese, geïmpro viseerde muziek. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. ROTTERDAM De woon- manifestatie Binnenhuis '89 heeft de afgelopen week ruim 82.000 bezoekers getrokken. De' beurs werd daarmee door iets minder mensen bezocht dan de voorgaande editie. De organisa tie zoekt de oorzaak hiervan in het aangename lente-weer. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Wij zijn niet nuiten ons boekje gegaan en het college speelt ook geen paniekvoet bal." De wethouders L. A. Haf kamp (cultuur) en A. G. Wiegman (financiën) lieten gisteravond wei nig heel van de beschuldiging van Klein Links (PSP/PPR, CPN en D' 66) dat het college zou hebben ges joemeld met het beschikbaar stel len van extra geld voor de in ja nuari succesvol afgesloten tentoon stelling Bida I Kolo in het Stede lijk Museum. „Vooraf vastgestelde budgetten zijn halverwege de rit soms ach- terhaald. We hebben juist een ui terste inspanning geleverd om de tentoonstelling prima te laten ver lopen," aldus Wiegman in zijn ver weer, Hij noemde het inbouwen van de financiële zekerheid een noodzakelijke stelpost, die hirmen de gemeenteverordening is toegestaan.De 'vier rebellen" van Klein Links trokken enige weken terug fel van leer nadat bekend werd dat het college maximaal honderdduizend gulden achter de hand hield om tegenvallers van de tentoonstelling Bida I Kolo te kun nen betalen. Slechts een klein deel (ruim 20 mille) bleek achteraf noodzakelijk. Om zekerheid te hebben over een meerderheid in de raad, polste het college de voor zitter van de drie grootste fracties in de raad (PvdA, VVD en CDA) hoe zij hierover dachten. De drie kleine partijen in de raad werden destijds niet gehoord of ingelicht. Met name de CPN'er U. Bruseker nam dat het college uiterst kwa lijk. Hij wilde ook opheldering over de reis die topambtenaar B. J. M. Hakkenbroek, chef van de afdeling cultuur, sport en recreatie, als voorbereiding op de tentoonstel ling naar de Nederlandse Antillen en Curagao heeft gemaakt. Volgens Bruseker was hiermee een bedrag gemoeid van 9.000 gulden. Hij wil de weten of het geld is besteed aan één dan wel twee personen en ook of het een nuttige uitgave was. Hafkamp bleef in de beantwoor ding van deze vragen vaag, hij ont week een directe confrontatie. A. Reijnhout (D66) merkte op dat niet alleen kosten waren over schreden, maar ook het budget recht van de raad is aangetast. „Er is honderdduizend gulden in het vooruitzicht gesteld bovenop de 40.000 die voor de tentoonstelling stond begroot." Bruseker had eer der verondersteld dat extra geld nodig was voor de extra organisa tiekosten rond de komst van ko ningin Beatrix. De PvdA'er Th. H. de Vos bekri tiseerde de oppositie van Klein Links. „Hier is weer de bekende gedachtengang aan de orde dat de -procedure niet goed was, dus het besluit ook niet. Mijn fractie is van mening dat eerst de weg be wandeld moet worden en dat je achteraf bekijkt hoe en via welke procedure dat is gebeurd." Hij ver zocht en kreeg, net als het D66- raadslid mevrouw J. G. de la Rie, toegezegd dat in de raadscommis sie voor Cultuur het tentoonstel- lingsbeleid aan de orde komt. „Maar niet in een besloten bijeen komst," wees De la Rie op voor hand af. j Op de vier 'rebellen' na stemde de gemeenteraad in met de han delwijze zoals die door het college was gevolgd. „Zoals steeds zijn de beschuldigingen van Klein T.inVs niet meer dan het opwekken van een storm in een glas water," al dus een lid van de CDA-fractie. SCHIEDAM „Ik ben gelijk maar wat minder gaan snoepen," vertelt Jeroen. Peter is zelf ge schrokken van de hoeveelheid uren, die hij voor de televisiebuis doorbrengt. En John zegt: „Ik heb tegen mijn moeder gezegd, dat ik ook andere dingen wil eten." De drie leerlingen van de bo venbouw van de W. A. van Lief landschool hebben zelf al hun con clusies getrokken uit het project 'Gezondheid', dat deze LOM-school vandaag afsluit. Hun ouders, maar ook andere belangstellenden, krij gen vanavond pas de kans op de kijkavond (van 18.30 tot 20.00 uur) in het schoolgebouw aan de Beatrixlaan het resultaat van het project te beoordelen. Drieënhalve week hebben de tien leerkrachten zich met hun 120 leerlingen bezig gehouden met allerlei facetten van de gezond heid. Afhankelijk van de bele vingswereld van de leerlingen kwamen verschillende onderwer pen aan de orde. De kleuters en de onderbouw van de basisschool maakten ken nis met de tandarts, de schooldok- ter en het ziekenhuis. De ambulan ce, die met een duidelijke uitleg gevende ziel -ïbroeder een dag bij de school stond, is door alle leer lingen bezocht. De leerlingen van de middenbouw, groepen vijf en zes, waren vooral met hun eigen lichaam bezig. „In het belang van een goede gezondheid moet je goed zijn voor je lichaam," kregen zij te horer Het nut van een goede ver- zorgiig door hygiëne, beweging via onder meer sport en gezonde voeding stond bij deze negen- tot elf jarigen centraal. Op allerlei manieren waren die adviezer verwerkt in reken-, taai en andere lessen. Vragen over de hoeveelheid snoep en patat speel den onder meer een rol. Het me ten van de eigen lichaamslengte, het opnemen van de polsslag en het tellen van de op een dag ge bruikte snoepjes vormden onder delen van de lessen. Het aantal ge telde minuten waarop thuis naar televisie werd gekeken, werd bij voorbeeld tijdens de rekenles door het aantal dagen gedeeld om het gemiddelde te berekenen. De oudste leerlingen (tot dertien jaar) in dt bovengroep hielden zich meer bezig met de gevolgen van ongezond leven en leerden bij voorbeeld wat verslaving is. „Ze hebben daar al vaker over gehoord via kranten en radio- en televisie. Dat gaat dan meestal alleen over alcohol en drugs. Wij lieten de kinderen nu bijvoorbeeld tellen eamm Onderwijzer Tyn Nuyens ging regelmatig door de knieën om zijn leerlin gen aanwijzin gen te geven. Op de foto teke nen meisjes de omtrek van hun lichaam. i, «af.»».».) natj.» sidir.s-< SCHIEDAM Met ver scherpte surveillance probeert de politiegreep te krijgen op de regelmatig terugkerende straat overvallen in de omgeving van het Broersveld en de Hoog straat. In korte tijd zijn vier mensen hiervan het slachtoffer geworden. Zondagavond omstreeks 20.00 uur overvielen vier jon gens op de Hoogstraat een 28-ja- rige man uit Rotterdam. Ter wijl hij op de grond lag, be werkten ze hun slachtoffer met een mes. Nadat de man zich on der doktersbehandeling had ge steld, bleek zijn portefeuille met elfhonderd gulden en zijn horloge te zijn gestolen. Omdat hij zijn gezicht met beide han den afschermde, kon de man geen signalement van de daders verstrekken. Nadat zaterdagavond (zie Het Vrije Volk van gisteren) op het Broersveld al twee jongens onder bedreiging van messen hun geld moesten afstaan, werd enkele uren later nagenoeg op dezelfde plaats ook een 31-jari- ge vrouw van haar schoudertas beroofd. De onbekend gebleven daders schopten haar tegen de enkel, waarna van de schouder van de wankelende vrouw de tas werd gerukt. Hierin zat een portemonnee met honderd gul den. Ook zij kon de politie geen duidelijk signalement verstrek ken. „Deze diefstallen met geweld hebben onze bijzondere aan dacht," aldus commissaris Van Hoff. Daarom wordt er ver scherpt gepatrouilleerd. Van Hoff hoopt ook op tips van het publiek. ™6f) hoe vaak ze naar televisie keken. Of wat ze wegwerkten aan snoep- waar. Daarna vroegen we dan of ze zouden kunnen minderen of dat ze er aan verslaafd waren. Ik ben overigens wel eens geschrokken. Een van de kinderen bleek op woensdag zesenhalf uur televisie te kijken. „Er was er een die 1330 minu ten in vijf dagen had gekeken. Dat is ver boven het gemiddelde, wat toch ook al op drie uur per dag uit komt. In alle gevallen kon je de sportdag eruit halen, want geluk kig doen bijna alle kinderen wel iets aan beweging via sport," zegt onderwijzer Tijn Nuyens. Hij is dertig jaar en werkt al acht jaar op de Van Lieflandschool. Met an dere leerkrachten speelde hij aan het begin van het project mee in een toneelstuk, waarin kleinzerig heid ter sprake kwam en dat als ti- te* nad 'Anstelleritis'. Terwijl op een vel plastic op de grond twee meisjes de omtrek van hun eigen lichaam tekenen en daarin alle maten (lengte, schoen maat, kledingmaat etc! schrijven, zetien twee jongens thee, zitten twee andere jongens te schaken en houdt Peter het op tekenen. Ieder een is in de weer en de onderwij zer wordt regelmatig te hulp geroe pen. Op de Van Lieflandschool wordt eens per ja!ir door alle groepen ge werkt aan hetzelfde project. Deze k- as het dus gezondheid, v dankbaar gebruik is ge- mu ikt van een door de Nede< n ïd- se Hansstichting samengesteld le spakket. Een pakket van het Ko ningin Wilhelminafonds over kan ker is voorlopig terzijde gescho ven. Vanavond kunnen behalve ou ders ook andere belangstellenden het resultaat van de projectweken aanschouwen. De kijkavond in de W. A. van Lieflandschool, Prinses Beatrixlaan 18-20, is van 18.30 tot 20.00 uur. SCHIEDAM Wethouder L. A. Hafkamp (Volksgezondheid) moet op gezag van de gemeenteraad te rug naar de onderhandelingstafel. De Schiedammers kunnen zich niet verenigingen met het aantal van 23 bestuursleden voor het al gemeen bestuur van de GGD Nieu we Waterweg-Noord. Raadslid H. W. Posthoorn van de PvdA drong gisteravond met een amendement aan op ten hoog ste elf bestuursleden, drie van Schiedam en Vlaardingen, twee van Maassluis en bovendien van elke gemeente één vertegenwoor diger van het college. „Met 23 mensen is het bestuur veel te groot om goed te functione ren," aldus Posthoorn. Hij kreeg hierin bijval van andere fracties. Na een ellenlange, soms ook oever loze discussie werd uiteindelijk via een door burgemeester Scheeres gehouden 'onparlementaire me ningspeiling' vo^esteld dat wet houder Haficamp een minder om vangrijk bestuur moet bepleiten. Het vaststellen voor de Gemeen schappelijke Regeling Geneeskun dige en Gezondheidsdienst Nieuwe Waterweg-Noord werd op voorstel van het CDA-raadslidmevrouw, M.C. van Lar vendien verzet naar de raadsver- gadering van april. De drie ge meenten betalen deze regeling. SCHIEDAM Albatros Aileron is de titel van de nieuwste voor stelling van Shusaku Dormu Dance Theatre, die vrijdag te zien is in de grote zaal var het Passage theater. In dit moderne dansstuk wordt tegen een futuristische ach tergrond (duin- en maanlandschap) de materiële en emotionele een- f zaamheid geschetst van een sa menleving die bestaat uit haves en have nots. Hoe en hoelang zijn deze levens nog vol te houden? Aanvang 20.15 uur, toegang 15 gulden (CJP en pas 65 12,50 gulden). SCHIEDAM Gisteren heeft de NMB aan de Lange Haven 115 het nieuwe kantoor in gebruik ge nomen. Hiermee is een eind geko men aan de huisvestingsproble men. Burgemeester drs. R. Scheer es opent het bankfiliaal officieel op dinsdag 21 maart. In 1969 vestigde de bank zich in het oude pand. Door de toegeno men activiteiten was het te klein geworden. Zes jaar geleden werd daarom ook een tijdelijk kantoor aan de voet van Over de Vesten betrokken. Tijdens ds herbouw van het oude pand werd ook nog gebruik gemaakt van een noodves- tiging. De nieuwbouw telt twee verdiepingen en is aangepast aan de bouwstijl van omliggende pan den. „Aan de voor zowel de cliënten als medewerkers onhoudbare si tuatie is thans een eind gekomen," aldus filiaaldirecteur W. J. M. Bru ning. Erg lang werkt hij overigens niet in het nieuwe pand. Tegelijk met de officiële opening neemt hij na twaalf jaar afscheid. De heer Bruning is benoemd tot directeur van het filiaal Dordtselaan in Rot terdam. Hij volgt daar de heer H. de Vries op, die op zijn beurt de heer Bruning in Schiedam opvolgt. Bokstrainer publiceert bundel, waarin hij voorai angst van zich afschrijft SCHIEDAM Het zal je maar gebeuren. Je hebt alles mooi voor elkaar en opeens is ze er vandoor met een yup! Dat aangrijpende ge geven was het uitgangspunt voor het programma waarmee Verreck Pleijsier in 1987 het Leids Caba ret Festival wormen. In de tussen tijd is het Haagse duo voldoende ellende en narigheid overkomen om er een avondvullende s^ow van te maken, waarin op tragi-ko- mische wijze verslag wordt gedaan van de problemen die de heden daagse mens kunnen kwellen. En ga daar maar eens aan staan: liefdesverdriet, burenge rucht, gewelddadigheden rond het kampvuur, dikke lippen, vegetari sche theatertjes, hartvormige zwembaden en verkeer van rechts. Het is een voorstelling vol met scherpe chansons, actuele confe rences, opwindende choreografie ën en ongecontroleerde acts, met een muzikale invulling die men in het Nederlandse cabaret zelden aantreft. Donderdag, vrijdag en zaterdag komen Verreck Pleijsier naar De Teerstoof met Ze is er vandoor met een yup\ De zaterdagvoorstelling is al uitverkocht. Aanvang 20.30 uur, entree 12,50 gulden, CJP en pas 65 10 gulden. Door Rein Wolters SCHIEDAM „IK vind het een grote eer dat u als burgemees ter het eerste exemplaar van mijn bundel in ontvangst neemt." Ex- bokser, bokstrainer en sportschool houder Wim de Haan sprak deze woorden gistermiddag met oprech te trots in de collegekamer van het Stadskantoor. Burgemeester Scheeres ontving tegelijkertijd de eerste echte gedichten en verha lenbundel van de bekende Schie dammer. Eerder publiceerde hij gedichten in drie kleine boekjes. „In mijn actieve bokscarrière heb ik het altijd met mijn vuisten moeten doen. In mijn gedichten counter ik nog, maar nu tegen het onrecht," lichtte Wim de Haan beeldend toe. „Ik schrijf veel angst van me af. Vooral de angst rond mijn zoon van 12 jaar," aldus de 60-jarige De Haan. Burgemeester Scheeres ontving gisteren dan wel het eerste exem plaar, maar hij had al eerder een drukproef gelezen, „Het valt op dat uw gedichten en verhalen niet handelen over de meest vrolijke dingen van het leven. De zaken die u van u afschrijft zijn toch din gen die het leven ook te bieden heeft. Ik bewonder uw moeite en lef om deze gevoelens op papier te zetten. Het is waardevol dat het boek door een inwoner van deze gemeente is geschreven. Dit eerste Burgemeester Scheeres ontvangt het eerste exemplaar. „Fyn dat de bundel door een Schiedammer is geschreven," exemplaar wordt opgeborgen in het archief, zodat onze kleinkinde ren er later ook kennis van zullen nemen." Wim de Haan: „Dat vind ik een hele eer. Ik hoop dat mijn zoon Edgar het daar nog eens vindt en dan denkt: 'Dat was toevallig wel mijn vader die het heeft geschre ven'. Voor mij zou dat een bekro ning van het vaderschap zijn/Het is geen publiek geheim dat Wim de Haan op 48-jarige leeftijd trouwde met een meisje van ze ventien. „Drie jaar hadden we een schitterend leven en waren erg ge lukkig. We reisden over de hele wereld. Maar het ging fout toen ze zwanger werd en Edgar werd ge boren. Mijn vrouw oordeelde dat onze zoon geen verlengstuk van haar leven moest zijn. Ze verliet ons toen Edgar twee jaar was en verkoos het barleven in Rotter dam." Een deel van rijn tragedie ver woordt Wim de Haan ir. rijn ge dichten en vertellingen.„Sinds mijn twaalfde jaar schrijf en dicht ik al. Eigenlijk heb ik er nooit iets mee gedaan. Enkelen zeiden zelfs- dat ik die troep beter in de vuilnis bak kon stoppen. Het was Vrije Volk-journalist Loet van Schellen- beek die mij stimuleerde tot het bundelen van zestig van mijn ge dichten en vertellingen. Het is maar een deel van mijn produktie, want ik bezit er meer dan 150." Van de ruim zestig pagina's tellen de bundel rijn er vijfhonderd ge drukt. Vanaf vandaag liggen ze te koop in de erkende boekwinkels en rijn ze verkrijgbaar tegen beta ling van vijftien gulden. De uitga ve is mede mogelijk gemaakt door een fikse sponsoring van het auto bedrijf R. van Gulik. College: geen sprake van gesjoemel j/diu al u= juli TH ÜJÏT5T in rv* (to rr-ftpH i~r V/iX /Vs *4 'ff,/ 'V'W A-f A „ssss/ss'S/y

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1