Vergrijzing stelt stad voor problemen Wethouder teleurgesteld over aanleg Rijksweg 19 NU BIJ ONS KEIHARD VOORDEEL 12 MAANDEN GARANTIl OP OKI TOP OCCASION UNIEK: 0% RENTE OVER 12 MAANDEN OF NU HALEN EN OVER 6 MAANDEN BETALEN f I i i Zo moet het worden School der Bewegende Kunsten: bewegen met l chaam en geest REïiMJITfOP OCCASION RENAULT pagina 16 Het Vrije Volk SCHIEDAM woensdag 8 maart 1989 'Oversteken Broersvest moet veiliger voorkinderen' -Sé mm Dansleraren starten met zeven verschillende cursussen voor Iedereen die nieuwsgierig is naar beweging SCHIEDAM Verontruste moeders willen dat de gemeente het oversteken van de Broersvest bij de Herenstraat veiliger maakt. Om naar school te kunnen gaan, passeren hun kinderen enkele ke ren per dag noodgedwongen de drukke verkeersader. Op het Stads kantoor maakten de moeders gis termorgen aan verkeersdeskundige A. J. Braam duidelijk dat automo bilisten het met het rode licht niet zo nauw nemen. Er hebben zich al hachelijke situaties voorgedaan. Bovendien belemmeren planten bakken en ander straatmeubilair het uitzicht voor zowel weggebrui kers als voetgangers. In een petitie vroegen de moe ders om het snel nemen van af doende maatregelen. Ambtenaar Braam: „Alle suggesties en alterna tieven bespreken wij eerst intern. Op dinsdag 4 april krijgt het ge sprek met de moeders een vervolg. Wij hopen dan met antwoorden en mogelijkerwijs ook met concrete voorstellen te komen." Wereldwinkel nieuw SCHIEDAM De Wereldwin kel aan de Hoogstraat 76h is in de achterliggende weken vernieuwd en efficiënter ingericht. Alle arti kelen uit de Derde Wereld staan nu overzichtelijker uitgestald. Behalve produkten uit de Derde Wereld verkoopt men ook krin- 'glooppapier. De winkel is elke donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur open en op vrijdag- en zaterdagmiddag van 13.00 tot 16.00 uur. Gemeente in nota: meer ouderenvoorzieningen onvermijdelijk, maar financieel onmogelijk 1 Door Ben van Haren SCHIEDAM Op elke zes Schiedammers is er een ouder dan 65 jaar. Het bejaardenpercentage ligt met 16,3 ver boven het lande lijk en Zuidhollandse gemiddelde. Bijna een kwart van deze ouderen is zelfs al tachtig jaar geweest. En de vergrijzing zal in de komende jaren nog verder toenemen in deze stad. Een en ander blijkt uit de cij fers in de Nota Ouderenbeleid, die het gèmeentebestuur gisteren heeft laten verschijnen. Er staat tevens in, dat er dringend maatregelen nodig zijn om aan de i^raag naar eigentijdse voorzieningen voor ou deren te kunnen voldoen. Dat zal volgens het gemeentebestuur niet mee vallen in deze tijd van bezui nigingen en van veranderende wensen van de ouderen. In de nota constateert het ge meentebestuur wel al, dat de be staande voorzieningen onvoldoen de stroken met de wensen en be hoeften van de ruim elfduizend ouderen. Steeds meer komt ook in het overheidsbeleid het ac cent te liggen op de zelfstandigheid en zelfredzaamheid van ouderen en daar sluiten de bestaande voor zieningen niet op aan. Elke wijk behoort bijvoorbeeld ouderenvoor zieningen te hebben en verzor gingstehuizen dienen ook een wijkfunctie te vervullen. B 8* W willen voor honderddui zend gulden alvast de woonwens^ onder de ouderen laten onderzoe ken. Er wordt een mentaliteitsver andering van de hulpverleners verlangd, waarbij niet langer gere deneerd wordt vanuit de beschik bare voorzieningen. „Vanaf heden dient de hulpvraag van de indivi duele oudere centraal te staan," meent het college. Voorts is een betere spreiding gewenst over de verschillende wijken om meer in houd te geven aan de thuiszorg. Op het gebied van woningbouw en re novatie van verzorgingstehuizen is een betere afstemming naar de be hoefte wenselijk. Ook is het nodig om bestaande regelingen beter te coördineren, vindt het gemeentebestuur. Zo wil het meer lijn brengen in vervoers- regelingen, waarmee zich naast de Gemeentelijke Sociale Dienst (taxi- vergoeding), het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor (AAW- regeling) en het Ziekenfonds ook nog bezighouden de Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk, Stich ting Lentefeest, het Bode Kruis en De Ooievaars. In ieder geval is een serie in vesteringen gepland om de belang rijkste knelpunten zo snel mogelijk op te lossen. Naast een verbouwing van het dienstencentrum De Woudhoek in het noordelijke stadsdeel raison van 326.000 gul den, is ook de bouw nodig van een wijkontmoetingscentrum in Oost (kosten 610.000 gulden). Zijdeveld boosjDp CDA. 'Een partij die niet aan milieu denkt verdient geen stem' SCHIEDAM Jammmer, erg jammer. Ik had nog enige hoop dat er in de Tweede Kamer een frisse milieuwind was gaan waai en, maar mijn hoop is door het CDA meedogenloos de grond inge boord." Milieu-wethouder Chris Zijdeveld reageerde gistermiddag uiterst teleurgesteld op de beslis sing van de Tweede Kamer om rijksweg 19 toch aan te leggen. De fractie van het CDA is volgens Zij develd de grote boosdoener. „De democraten hebben een grote kans laten liggen om te bewijzen dat zij het milieuprobleem serieus willen aanpakken. Het CDA voert geen daden-,* maar een woordenbeleid." Zijdeveld zegt meer bewonde ring te hebben voor de 'moedige houding' van de kleine rechtse partijen. „Deze zijn wèl 'met het milieu begaan, dat blijkt uit hun ommezwaai. Hierdoor gloorde bij mij de hoop dat ook CDA-Kamerle- den aan het denken-zouden slaan.- Dat is niet gebeurd, helaas. Dat moet de kiezers toch aan het den ken zetten. tZo'n partij,, die niet denkt aan het milieu, verdient geen enkele stem." Hoewel de meerderheid van de Kamer zich schaarde achter het doortrekken van rijksweg A4 (het tracé tussen Rijswijk en Schiedam- /Vlaardingen staat beter bekend als Rijksweg 19), hoeft dat volgens wethouder Zijdeveld niet automa tisch te betekenen dat het ook tot aanleg komt. „Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft nu alleen de wetenschap dat de Twee de Kamer haar niets in de weg legt, als ze besluit tot het uitvoeren van het werk. Tot het laatste mo ment blijf ik lobbyen om de we genbouwers weg te houden." Zijdeveld verder: „Natuurlijk zal ik de minister eerst feliciteren met haar overwinning, maar tege- Extra zekerheid: een vol jaar garantie op elke Top Occasion. Alle Top Occasions vanaf bouwjaar '84 kunt u financieren tegen 0% rente over 12 maanden, 5% over 24 maanden of (bij modellen vanaf '85) 7% over 36 maanden*. Wilt u liever een uitgestelde betaling? Kies dan voor nu halen en pas over 6 maanden betalen!* 'Financiering op basis van huurkoop via Renault Financiering B.V Minimaal te financieren bedrag f 4.000,-, maximum f 10.000,- Aanbetaling 25%. Deze aktie loopt t/m 14 maart a.s. Autobedrijven B.V. voor Konstante Kwaliteit Bergweg hoek Gordelweg 40, Wormerhoek 12, Stationsplein 2, 3036 AC Rotterdam 2905 TX Capelle a/d IJssel 3112 HJ Schiedam Telefoon (010)4654444 (010)4518811 (010)4377099 3 KANTOORTORENS f- I—La-,J IIlil) J# JJUSHHfï «3W Kantorenhuis N.V. 020-470406 f -lijkertijd blijf ik hopen dat ze een vlaag tot nadenken krijgt. Eigen lijk heb ik een' zwak voor me vrouw Smit-Kroes, want ze is rede lijk genoeg om op basis van betere argumenten een besluit terug te draaien. Daarop is mijn nieuwe hoop gevestigd." Niet alleen Zijdeveld is fel ge kant tegen het wegvak door het stilte- en natuurgebied van Delf land, ook de buurgemeenten zijn dat. Tot besluit van talloze protes ten drongen de gemeentebesturen van Schiedam, Vlaardingen en Delft vorige week in een gezamen lijke brief bij de Tweede Kamer aan op een onderzoek naar een railverbinding tussen hun gemeen ten en Den Haag. Een sneltramva riant zou, zo werd becijferd, slechts eentiende kosten van de aanleg van het bewuste wegvak. Bovendien, aldus de brief, blijft het milieu gespaard. Met een beetje fantasie staan ze al echt in de skyline van de stad, de drie kantoortorens van Kanto renhuis N.V. uit Amstelveen. Sinds enkele dagen hangt aan de VAM-vuiinissilo by het station West een enorm wervingsbord. Vanaf de ryksweg A20 veilt dat onmiddellijk op. Overigens kondigt het bord niet als enige de bouw van de torens aan: grondwerkers zijn vorige week begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van de eerste toren. De eerste paal hiervoor wordt volgende maand geslagen. Docenten van de School der Bewegende Kunsten in de dansstudio van Amy Gale aan de Westmo lenstraat. „Wat ons bindt is een zekere eigenwijsheid, we willen ons niet laten vangen en verstar ren in structuren." SCHIEDAM De School der Bewegende Kunsten komt naar Schiedam. Deze week gaan in de dansstudio van Amy Gale aan de Westmolenstraat 24 een zevental cursussen van start, die zullen doorlopen tot eind juni. De School is een initiatief van een groep Rotterdamse dansleraren, die in Schiedam een breed scala van bewegingsdisciplines wil aanbieden. Uitgangspunt daarbij is telkens een goed evenwicht tussen lichaam en geest. „We richten ons op iedereen die nieuwsgierig is naar bewegen en daar ook geestelijk mee bezig wil zijn," vertelt Neel de Jong, die de cursus Afrikaanse dans verzorgt. „Om de fysieke kant geen al te zwaar accent te laten krijgen, hebber we ook yoga en meditatie in u i programma op genomen.' llut is niet noodzake lijk dat de deelnemers al eens iets gedaan hebben op dans- of bewegingsgebied, ook amateurs die nog helemaal moeten begin nen zijn welkom. De lessen zijn niet prestatiegericht. „Leeftijd en ervaring spelen helemaal niet mee, je moet kij ken wat je er zelf aan hebt, op zoek gaan naar wat het voor jou betekent," zegt De Jong. Die on derzoekende instelling is volgens haar ook wat de docenten ver bindt. „Een zekere eigenwijsheid ook, we willen ons niet laten vangen en verstarren in structu ren. Zodra je je iets eigen hebt gemaakt, moet je het ook weer los kunnen laten, om je verder te kunnen ontwikkelen." In de eerste week is het moge lijk om zonder inschrijving de lessen te volgen en zo vrijblij vend kennis te maken met het aanbod. Elke cursus staat geheel op zichzelf en kan dus los ge volgd worden. Het staat de deel nemers helemaal vrij om zelf ee i pakket samen te stellen. Maandagmorgen is begonnen met Hatha Yoga volgens de me thode BKS Iyengar, met als do cent Frans Heiwig. Tijdens de verschillende oefeningen is men intensief bezig het lichaam op de juiste wijze te strekken en te draaien. Volgens Heiwig is Hatha Yoga een krachtige methode om in deze tijd open en sterk met beide benen op de grond te staan en van het leven te houden. Gisteren gaf zoals op alle vol gende dinsdagavonden Neel de Jong van 20.00 tot 21.30 uur Afrikaanse dansen. Op de tonen van Afrikaanse muziek wordt het lichaam in cadans gebracht door een constante herhaling van eenvoudige bewegingen. Voetrit mes worden in het bekken aan gezet en uitgewerkt in het boven lichaam, totdat het hele lichaam van top tot teen danst, Voor de Zen-meditatie, op woensdag van 10.00 tot 11.30 uur, tekent Rosemarie, Sullivan. Zittend op een kussen (zafu) leert men ontspannen door middel van diepe ademhaling. Vanaf vanavond geeft op woensdag, van 18.30 tot 19.45, Inge Ooster- veld de cursus Fundamentals, een reeks van oefeningen met als doel terug te gaan tot de basis van waaruit beweging is opge bouwd. Het gaat om de kwaliteit van de beweging, waarbij er naar gestreefd wordt bewust en efficiënt om te gaan met de mo gelijkheden die het lichaam biedt. Dans als andere manier om te communiceren'komt morgen aan bod in een les van de cursus Dansimprovisatie: voorzichtig, fel, uitbundig of juist ingetogen bewegen Elke donderdag van 18.15 tot 19.45, onder leiding van Birgit Haberkamp. Van 20.00 tot 21.30 uur geeft Petra Rhiinsburgci Moderne Dans, ge baseerd op Graham techniek principes. De basis van de bewe ging, cue vanuit het centrum wordt aangezet, is de ademha ling. In deze techniek wordt ge werkt met tegengestelde krach ten, waardoor een 'lading' ont staat, die samen met het bewust zijn leidt tot de dansbeweging. Vnjdag is er van 10.30 tot 12.00 uur weer Yoga met Frans Heiwig, zondag wordt de reeks afgesloten met Historische Dans, door Vera Bans. Deze cursus be staat uit twee delen, waarvoor men zich apart in kan schrijven. In april staat drie zondagen lang de 15de eeuwse Renaissance- dans op het programma, in mei/- juni is er aandacht voor de 16de eeuwse Renaissance-dans (vijf weken). De Rotterdammers hebben de schoo' npgezet vanuit een ideële doelst ïlling, zonder winstoog merk. „We hebben de prijzen be wust laag gehouden omdat we vinden dat iedereen moet kun nen komen," licht De Jong toe. Het lesgeld bedraagt 30 gulden per maand per cursus, wat meestal neerkomt op 7,50 gulden per les van anderhalf uur. Als het initiatief aanslaat komt er in het najaar weer een serie cursus sen, deels dezelfde, maar ook les sen waarin getracht zal worden weer andere facetten van de be wegingskunst aan bod te laten komen. Meer informatie en in schrijven: telefoon 4118562. Inbreker in slaapkamer vrouw SCHIEDAM Een inbreker is vannacht aan bet Hargplein doorgedrongen tot de slaapka mer van een vrouw. Wakker geworden door gestommel, zag de geschrokken vrouw een man rommelen in haar klerenkast. Hij koos het hazepad toen ze vroegwat hij in haar woning deed. De pofitie stelde vast dat ook twee aangrenzende wonin gen ongewenst bezoek hadden gehad. De achterdeuren waren opengebroken. Vanmorgen was nog niet bekend wat er is gesto len. Snaeknar Zuid aan de Beij- erlandsestraat vermist na een inbraak voor tweehonderd gul den aan snoepgoed en sigaret ten. Men kwam binnen door het forceren van de voordeur Om bij de buit te komen, werd ook nog een binnendeur ver nield. Oorlogsfilm bij Filmclub SCHIEDAM 'Au revoir les enfants' is de titel van de Fran se speelfilm van regisseur Louis Malle die op vrijdag 10 maart wordt gedraaid bij de Stichting Filmclub aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. Toe gang voor donateurs vier gul den. De film is gebaseerd op een gebeurtenis uit het leven van de regisseur, tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het jon gensinternaat waar hij op zat, ontfermde zich over een joods onderduikerstje, genaamd Jean Bonnet. Julién (het alter ego van de regisseur) is zeer nieuwsgierig en voelt zich, als beste leerling van de klas, ook zeer bedreigd door de intelli gente Jean. Maar als Juliën ontdekt dat Jean joods is en dus groot gevaar loopt, is hun vriendschap bezegeld. Uiteinde lijk zal juist deze vriendschap toch noodlottig worden voor Jean. Projectteam informeert., bewoners Gaiileistraat SCHIEDAM Het resultaat van een bouwkundig onderzoek komt vanavond aan de orde tij dens een informatie-avond voor bewoners van Blok .2 (Galilei:,} straat en omgéving) in de kanti ne van het Stadskantoor. Zoals, bekend is voor dit gebied een stadsvernieuwingsplan in voor bereiding. Daarom zal het ge sprek ook gaan over de conse quenties bij sloop voor de eige naar en huurder. De bijeen komst begint om 20.00 uur--, Schmlnkfestijn met clcwn Zapp SCHIEDAM Clown Zapp zit met een probleempje. Hij is er altijd van overtuigd dat het hele circus achter hem aan loopt, maar op het toneel aan gekomen ziet hij telkens weer dat hij helemaal alleen is. Hoe- wel, alleen? Gelukkig is daar ook nog het publiek, zodat hij in afwachting van de circuss toet de tijd kan vullen met een optreden. Zapp gebruikt daar voor eenvoudige spulletjes, zo als kranten, touw, een krukje enzovoort. Maar altijd weer moet hij vanwege zijn onhan digheid de hulp inroepen van zijn toeschouwers, en er zijn er altijd wel een paar die hem een handje willen helpen. Kinderen van 4 tot 12 jaar die dat alle maal eens mee willen maken, moeten zaterdag naar theater De Teers toof komen. Wie er om 13.30 uur is, kan nog gesch minkt worden, voordat Zapp komt. De toegang is 3,75 gul den. Paasklaverjassen SCHIEDAM Klaverjaslief- hebbers kunnen op de vrijda gen 17 en 24 maart deelnemen aan een paasklaveijastoernooi in hst dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijerman- plein 35. Aanvang 13.00 uur. Deelnemen kost per persoon drie gulden. Maximaal 52 men sen mogen inschrijven. Inlich tingen via tel. 4709555. Purmerand-rock in Po dium SCHIEDAM Jim's Coura ge, een rockgroep uit Purme- rend, concerteert vrijdagavond in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. De groep staat, volgens Podium-program meur Peter Pijpers, in Noord- Holland behoorlijk in de be langstelling. Zaterdagavond valt een optreden te verwachten van de vijfmansfonnatie The Superficials uit Rotterdam. De- se groep bestaat uit muzikanten die eerder speelden in Switch Bitch, I've got the Bullets, Su- perzinc en Salda d'Amsterdam. Beide optredens beginnen om 22.30 uur. Entree per persoon vijf gulden. ir- i 1 0NQEZONQCN MEDED0JNQ) *9S *8*' BOUW ea.HLOÜQ m in units vn 60 m. 'Z tr-tt nuchtjngln

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1