iets is zo mooi als een snelle actie' Van der Waal past precies n vs e koper Van buiten bouwkeetvan binnen 'n echt café Daniëlle zingt zich met glans naar de finale AUTO HUREN NOOTEBOOM AUTOVERHUUR Winkelcentrum SPALAND ™1ötoVi van uren Het Vrije Volk SCHIEDAM Vlaardingse persfotograaf Roel Dijkstra wint prijs met serie van veldslag tussen schippers en ME ÊÓR fÈ ff Aan de Stegge: 'Een beetje bedrijf kun je niet meer in je eentje runnen' Herman Pieter de Boer opent de Schiedamse boekenweek Weer paardenmarkt in het centrum FORD ESCORT 52,- per dag Kleurenfoto's v.a. 59 cent PAGINA 12 ws DONDERDAG 9 MAART 1989 Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN Het interi eur van zijn Toyota Starlet lijkt verdacht veel op een snelle boli de uit een Amerikaanse jeugdse rie. Knipperende lichtjes, een metertje dat eventuele snelheids meting per radar peilt, een kra kende scanner die de plaatselijke politielijn afluistert. Tijdens de rit naar Amster dam waarin het interview plaatsvindt, voert hij zo nu en dan een gesprek via de autotele foon. Zet zijn wagen langs de kant en noteert een zoveelste op dracht in een klaarliggende reu ze-agenda. Als we even later langs een ongeval rijden geeft hij de melding door aan de dames van de alarmcentrale in Drieber gen. Roel Dijkstra, persfotograaf uit Vlaardingen, is zo druk als een kleine ondernemer. Sterker, hij is eigen baas. En geen slechte ook. Zaterdag ontvangt Dijkstra uit handen van de jury van de Zilveren Camera een prijs voor een tiental ingezonden actiefo to's. Hij sleept de tweede prijs in de serie A, Nieuws in de wacht met foto's die hij maakte van een ware veldslag tussen boze schip pers en een groot aantal leden van de Mobiele Eenheid. Bij het maken van de winnen de foto's „heb ik 'm behoorlijk geknepen," herinnert hij zich. Dijkstra moest die dag 'een plaat schieten' bij een protestactie van schippert tegen het duwbakken- Roel Dijkstra in zijn donkere kamer. „Ik kom nog altijd graag m'n bed uit voor een goeie brand." beleid van het scheepvaartbedrijf granaria. De fotograaf: „Ze lagen in de Europoort, met een stel bo ten bij de GEM. Een mannetje of vijftig gemaskerde schippers. Ik huur een bootje en vaar ernaar toe. Na een paar foto's dacht ik: ik heb het wel. Op dat moment krijg ik de tip dat de politie op weg naar de blokkade was. Even later verschijnen er een stuk of vijf politie bootjes en een fUnk aantal ingepakte ME'ers. Voor ik het wist onstond er een ware veldslag, helikopters boven ons hoofd. „Er vloog tijdens de entering van de tien, twaalf duwbakken van alles door de lucht," vervolgt hij bij een gangetje van 150 kilo meter per uur. „Verfbommetjes, teer, stukken staalplaat. Bloed link. Op zo'n moment kun je tien perskaarten om je nek hangen, ze meppen zonder te kijken waar ze op inslaan. Op een of andere manier worstel ik me dus in vei ligheid achter de linie van de ME. Op dat moment sta ik goed, de rest van de fotografen stonden gewoon verkeerd." Echt voorbij was het gevaar echter niet. Dijkstra: „Vanaf de politiebootjes werd met water ge spoten. Op het smalle gangboord vermengde dat water zich met een of andere troep waardoor al les spek- en spekglad werd. Op eens glijdt een agent uit en vrit in het water. Terwijl die duwbak hem dreigde te verpletteren. Zijn maten probeerden hem eruit te vissen, maar ik stond in de weg. Ik ben toen plat op m'n buik gaan liggen, zodat die twee gas ten over me been konden lopen. Liggend heb ik die foto's ge maakt." Hij grinnikt om de rest van het verhaal. „Die knul komt weer aan dek, maar was alles kwijt. Z'n helm, z'n knuppel, al les. Hij 'leent' iemands wapen stok en begint me daar te mep pen... Ik hoorde later dat hij wel anderhalve maand heeft thuisge zeten. Helemaal over de rooie." Dijkstra is de daaropvolgende weken dagelijks bij de schippers te vinden. Leuk om te doen, zegt hij nu, „maar uiteindelijk heb ik er niets aan verdiend." Zijn nor male opdrachten liet hij er na melijk voor schieten. De uiteindelijke beloning S3 ;™!®§r m- W&T?* 3 11 K Een lid van de Mobiele Eenheid verkeert tijdens de veldslag met boze schippers even in een levensge vaar als twee duwbakken naar elkaar toedry ven en hem dreigen te verpletteren. komt nu in de vorm van een prijs. Enkele jaren geleden won hij voor het eerst een prijs, met een foto van het echtpaar Men- ten. Altijd zoekt hij de actie. Mo defotografie, kunstfotografiere- clamewerk, het zijn onderwer pen waar hij voorlopig niet aan denkt. „Ik kon nog altijd graag m'n bed uit voor een goeie brand. Voor het andere heb ik geen geduld. Ooit heb ik geschre ven, begeleidende teksten ge maakt om mijn foto's te verko pen. Dat is niks. Ik ben gewoon geen jodokus die thuis op z'n ge mak dingen uitvogelt." Voorlopig, verzekert hij, we gen de nadelen van het vak nog niet op tegen de lol. „Maagklach ten hebben we al, maar niets zo mooi als een snelle actie. Regel matig krijg ik tips waar iets aan de hand is. Ik ben er trots op dat ik de afgelopen paar jaar niet één nachtelijke gebeurtenis heb gemist." Toch ziet hij de bezwaren van zijn huidige job. Tot zijn vijftig ste jaar 60-jarige huwelijken fo tograferen ligt niet in de plan ning. Voor die tijd hoopt hij vol doende geld te verdienen met zijn dia-archief, dat dom- een stockbureau aan de man wordt gebracht. Ook de zet van de stichting die de Zilveren Camera jaarlijks te vergeven heeft om de winnen de foto (een shaggie draaiende Ferdie E.) niet te publiceren is bij hem in het verkeerde keelgat geschoten. Hij meent dat de stichting mensen onnodig wak ker schudt en vreest dat het in de toekomst onmogelijk wordt als fotograaf zijn werk te doen. „Ik ben bang voor Amerikaanse toestanden. Nog even en je kimt op pad met een pakket stencils onder je arm. Personen die je wilt fotograferen, laat je dan eerst een contract ondertekenen dat ze geen schadeclaim indie nen. Als dat er van komt, stop ik er echt mee." Door Ben van Haren VLAARDINGEN „Wij wil den graag een vestiging in het wes ten van het land en de tekortko mingen die Van der Waal zijn op gebroken, zijn juist by ons een sterk punt." Zo verklaart presi dent-commissaris A. H. Th. Aan de Stegge van Aan de Stegge Verenig de Bedrijven BV uit Twello de snelle aankoop van de rechten en bezittingen van de Van der Waal Bedrijven in Vlaardingen. Ruim tien miljoen gulden legde de familie Aan de Stegge vlot op tafel om het Vlaardingse bouwbe drijf als 27ste loot aan haar bedrij- venstam toe te voegen. De goed ge vulde orderportefeuille en alle be zittingen zijn overgenomen. Hier mee is het voortbestaan van Van der Waal veilig gesteld. Wel zullen er ongeveer zeventig arbeidsplaat sen vervallen. Curator mr, R. P. W. Frima kreeg gisteren van zowel de oud-ei genaar R. J. van Bruggen, die di recteur is geworden van het nieu we bedrijf Van der Waal v.o.f., als van de nieuwe eigenaar compli menten voor zijn vlotte afhande ling. „Gelukkig bleek de rechtbank een bewindvoerder te hebben aan gewezen die beseft dat je zeker in de bouw geen grote vertraging kan hebben met het oog op de mensen en de bouwwerken zelf," zei Van Bruggen. Frima zelf over de keuze voor Aan de Stegge: „Er waren veel liefhebbers voor allerlei delen van het bedrijf. Met Aan de Stegge hebben we vlak na de surséance verlening de besprekingen geo pend en toen bleek dat men bereid was tot een totaaltransactie en snel kon beslissen, was de keuze snel gemaakt." Frima heeft hier mee voorkomen, dat hij geruime tijd met onderdelen van het faillie te bedrijf blijft zitten of bijvoor beeld geen medewerking krijgt van de hypotheekverstrekkers. De filosofie van de nieuwe eige naren is tegenovergesteld aan de werkwijze van de oprichter van het Vlaardingse bouwbedrijf, Henk van der Waal, die volgens de vak bonden desastreus is geweest. A.H.Th. Aan de Stegge over zijn beleidsvisie: „In de bouw komt het aan op goede planning en straffe SCHIEDAM De vaste jongens zitten er niet mee. Ben je gek. „Het maakt mij eigenlijk niet veel; uit. Het gaat niet om het gebouw,- maar om de mensen," zegt Lou van achter een pils met een jonkie ernaast, en hij klopt sen paar keer op de ronde bar. „Bovendien is dit meubeltje meeverhuisd, dus lijkt het alsof je nog steeds in de oude zaak zit." Ook de kastelein zelf heeft het prima naar z'n zin. sinds hij nood gedwongen moest verkassen, is de klandizie alleen nog maar toegeno men. „Van mij mag het nog vijf jaar duren zo," zegt Marcel van Eassel opgewekt, terwijl buiten de heimachines met veel kabaal in vol bedrijf zijn. „Je moet in de ho reca altijd maar afwachten wat je klanten doen, maar deze keet heeft een hoop nieuwsgierigen getrok ken." Sinds september vorig jaar huist het tekende café Thalia, voorheen gevestigd aan de Rotter- damsedijk, in een houten noodop- trekje op het Boerhaveplein, door de stamgasten reeds omgedoopt tot Thaliaplein. Bij de grote brand op het plein van augustus vorig jaar liep het café zoveel waterschade op dat het voorlopig gedaan was met tappen en schenken op die plaats. Niet dat dat zo'n ramp was, want het pand moest toch gesloopt worden, om plaats te maken voor nieuwbouw. Het was toch al de be doeling om uit te wijken naar een noodopt rekje. „De brand heeft dat wat ver sneld. Vier weken en vijf dagen la ter kon ik hier m'n deuren weer openen," vertelt de cafébaas. En hij is ruimschoots in zijn opzet ge slaagd. Van buiten ziet het eruit als een bouwkeet, maar van bin nen is het gewoon een echte kroeg. Met het tapijt, de sfeerlampjes, de stamtafel, tinnen borden en koper reliëfs aan de wand en het ver trouwde meubilair is zelfs veel van de sfeer uit het oude Thalia bewaard gebleven. Nu de heistellingen iets verder weg staan en de portocabine niet meer op zijn grondvesten laten schudden vormen de twee wed strijdbiljarts eigenlijk nog het eni ge probleem. Op de houten vloer willen de tafels maar niet water pas staan. „Ik heb die man er al vijf keer bij gehad om ze weer te "Keetbaas' Marcel van Hassel serveert zijn klandizie nog eens een verversing op hat Thaliaplein'. laten stellen, maar je blijft bezig," lacht Van Hassel. Gelukkig doet de biljartclub die hij in huis heeft er niet al te mojilijk over. „Ik weet niet wat dat is, maar ze schijnen het zelfs wel leuk te vinden." De overgang van caféhouder naar keetbaas is Van Hassel op al le fronten meegevallen. De vaste jonger» ~hten in de tijd dat hij dicht >'2s hun heil een paar we ken eL i.s, maar zodra de tap weer hei. aan het plein waren ze terug, vrijwel allemaal. „Verande ring is toch altijd leuk. Dit is een grappige periode, maar ik zie het ook als een uitdaging om straks in de nieuwbouw te trekken en daar weer wat moois op te zetten." Naar schatting is het volgend jaar maart zover. Voor de oude stamta fel en bar valt dan wel het doek. Van Hassel: „Daar begin ik hele maal nieuw, ja. De hele inventaris wordt verkocht." VLAARDINGEN Daniëlle van Leijden staat opnieuw in een zangfinale, nu in die van Rita Young-Entertainment op zondag 19 maart in zaal Mid- delhuyse. Morgenavond al staat de Rotterdamse in de finale van Het Vnje Volk-songfestival in het zalencentrum Palace in Rotterdam. Met overtuiging won de 18- jarige scholiere ('Ik zing omdat ik het leuk vind') de tweede voorronde van de talentenjacht. Saskia de Bruin uit Den Haag werd goede tweede. Astrid van Maastricht uit Vlaardingen viel net buiten de fïnaleboot. Zij kwam 4,5 punten te kort op de Haagse. De jury, bestaande uit Om roep Vlaardingen-radioverslag- gever Pim Flag, de musicus Jacques Landzaad, de journalist Rein Wolters en de Haarlemse zangeres Willeke D'estell (zij won afgelopen zaterdagavond op televisie Veronica's Talen- jacht) roemde alle deelnemers om hun prima vocalistische kwaliteiten. Bij de play-backers haalde het duo Silvia Vis/Miranda Bos uit Maassluis de eerste plaats naar zich toe. De meisjes gaven een voortreffelijk imitatie van het duo Barbara Dickson/Elai- ne Page. Op een gedeelde twee de en derde plaats eindigden Patricia en Chantal van de Maarel (eveneens uit Maassluis) en Cindy Groote uit Schiedam. De 15-jarige Cindy stal de har ten van de 150 bezoekers met een dronkevrouws-act uit de film Annie'. Patricia en Chan tal ontvingen een staande ova tie voor de vertolking van 'Pa radise by the dashboardlight' van Meat Loaf. Zondagmiddag 11 maart vindt in zaal Middelhuyse de derde en laatste voorronde van deze jaarlijkse talenjacht plaats. Aanvang 13.30 uur. SCHIEDAM Ook dit jaar geven boekhandelaren, open bare bibliotheek, theaters en de Filmclub weer een eigen Schiedamse invulling aan de landelijke boekenweek. Behal ve een gezamenlijke literair- culturele slotavond, wordt dit jaar voor het eerst ook een openingsavond gehouden. Door de organisatie van twee avonden, krijgt de boeken week gestalte in de Blauwe Brug (opening) en Passage Theater (slotavond). Tussen door vinden in de verschillen de wijkbihliotheken en boek handels allerlei activiteiten plaats. Herman Pieter de Boer ver zorgt vrijdagavond om 20.15 uur een optreden van in de grote zaal van het wijkcen trum De Blauwe Brug. Hij is bekend van onder meer boe ken als 'De vrouw in het maanlicht' en 'Zalig zijn de schelen', en als tekstdichter voor Lenny Kuhr, Hans de Booy en Kinderen voor Kinde ren. Hij treedt 2 maal drie kwartier op en signeert in de pauze zyn boeken. Boekhandel Mercurius richt een verkoop stand in en de openbare bi bliotheek verzorgt een infor matiestand over alle activitei ten tijdens de boekenweek. De toegang kost 2,50 gulden. De slotavond in het Passage Theater vindt plaats op 18 maart en begint om 20.00 uur,. De schrijfster Mies Bouhuijs leest voor uit en vertelt over haar eigen werk. Voorts is er een forumdiscussie over ver filmde boeken met Leon de Winter, Marijke Hoeweler en Vrije Volk-columnist Rien Vroegindewey. Entreekaarten kosten vijf gulden. SCHIEDAM De winkeliers vereniging Hoogstraat zet de tradi tie van de paardenmarkt voort. Vorig jaar precies op de dag dat veertig jaar eerder de laatste paar denmarkt in Schiedam werd ge houden namen de winkeliers het initiatief tot herinvoering van de paardenhandel en de romantiek die daar rondteen hangt. De be langstelling was toen groot. Dit jaar vindt de paardenmarkt in het centrum plaats op (paas)zaterdag 25 maart en duurt van 's morgens om 09.00 tot 13.00 uur. Ongeveer honderd paarden worden aangevoerd. Voor verhan delde paarden en pony's ontvan gen de eigenaren de verkopers een aanvoerpremie. De tekende paar- demarktorganisator Piet Hoepel is in de arm genomen om het evene ment body te geven. Hij organi seert onder meer de jaarlijks paar denmarkten in Heenvliet en Oud- Usselmonde. Tevens komt er een kleine aanvoer van klein- en pluimvee. Verder vindt die dag in het cen trum (Lange Kerkstraat/Hoog straat) een braderie plaats, 's Mid dags trekt een optocht door het centrum met vijftien oude rijtui gen, getrokken door fraaie paar den. Verder geven de Spaland Rui ters acte de presence met twintig rijdieren, concerteert er een orkest te paard en rijdt er van 11.00 tot 16.00 uur een paardetram. kostenbewaking. Als je een beetje bedrijf hebt, kun je dat tegenwoor dig niet meer als baas in je eentje en uit de losse pols runnen. Van der Waal heeft dat ouderwetse principe wel aangehouden en rede neerde: Als ik m'n mensen goed betaal, komt het best voor elkaar. Zo redeneerde mijn vader ook toen hij nog op z'n fiets langs de bouwe rijen reed, maar dat kan niet als je een omzet van meer dan twintig miljoen heb. Op die gedachte ben ik al jaren geleden gekomen en ik heb me toen in automatisering ge specialiseerd. En dat bracht suc ces." Onstuimig Vijftien jaar geleden is de nu veertigjarige zoon van de Twellose aannemer Aan de Stegge voor zichzelf begonnen. „Het ging uit- stekend. Na een onstuimige groei in de eerste zes jaar werden we ook mijn broers kozen voor de mo derne aannemerij door de ge meente Deventer min of meer ge dwongen om Hardonk Ebenau BV over te nemen. Binnen drie maanden hadden we daar weer een winstgevend bedrijf van ge maakt en dan krijg je natuurlijk de smaak te pakken. Je ontdekt dat je beleid van het op laag ni veau leggen van verantwoordelijk heden en controle door snelle in formatieverwerking succes heeft. „Net als vroeger, toen een uit voerder op de bouwerij voor zijn zaakjes stond. In de praktijk heb ben wij ervaren dat het leiden van bedrijven op afstand uitstekend gaat. Mensen verantwoordelijk heid geven en daarbij natuurlijk bevoegdheden, dat geeft resultaat. Door de automatisering wordt ie-/ dereen in onze werkwijze weke lijks geïnformeerd over de stand van zaken van een karwei. Ik hou niet van moeilijk doen over cij fers. Daar kun je gewoon open over zijn, ook tegen een uitvoer der, die dan zelf kan oordelen of zijn karwei goed loopt." Volgens Aan de Stegge, die al 26 bedrijven op het gebied van bou wen, projectontwikkeling en auto matisering heeft in het midden, het oosten en zuiden van ons land, is de staf van de Van der Waalbe- drijven enthousiast over de voor gestelde nieuwe aanpak. „Ze zijn blij af te zijn van die ouderwetse werkwijze waarin eigenlijk alleen Van der Waal beslissingen nam." Hij heeft deze week de steller van de naam, die het bedrijf vasthoudt omwille van de good-will in de re gionale bouwwereld, één keer naar zijn zeggen toevallig ont moet. Aan de Stegge: „Van der Waal zei bewondering voor mijn bedrijf te hebben en veronderstel de dat ik daaraan toch wel werk weken van honderd uur zou heb ben. Ik heb hem gezegd: Man ben je gek, twintig uur en dat vind ik zat ook. Je moet natuurlijk niet al les zelf willen doen." Paragraaf In de overeenkomst is volgens directeur Van Bruggen, die onder toezicht van R. aan de Stegge (een jongere broer van de president- commissaris) als gedelegeerd com missaris alleen de bedrijfsleiding voert, een sociale paragraaf opge nomen die met de vakbonden was overeengekomen. „De arbeidsvoor waarden blijven ongewijzigd en in het geval er voor een fimctie twee kandidaten beschikbaar zijn, krygt degene met de meeste dienstjaren de voorkeur." Van Bruggen zegt zelf niet financieel deel te nemen in het nieuwe bedrijf. Aan de Steg ge bevestigt: „Alleen wij zijn eige naren." In de Vlaardingse Westwijk timmeren werknemers van Van der Waal alweer als onderaanne mer van de Schiedamse aannemer SSN. De overige bouwactiviteiten denkt Van Bruggen maandag te kunnen laten hervatten. Er vindt druk overleg plaats met de ver schillende opdrachtgevers. Aan de Stegge: „Wij willen alle karweien voor de afgesproken aanneemsom- men afmaken." PASFOTO'S zwart-wit en kleur KLAAR TERWIJL U WACHT! er .f "T-. V: '4 'Wt - p? Sm tjpIfiH h* au*- o •-r %>'-'> co «Afc. 3Ï (IHMZOMfeN MED©BJNQ) Voorbeeld: 100 km vrij mcl. all-risk verzekering en BTW exclusief brandstofkosten eventueel ook automatische versnelling Speciale taneven voor weekend-, vakantie - of zakenauto Schiedam-Noord - 010-4708122 {INOEZONOSf MeDEDOJNOI HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM Ta. 010-4266720

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1