Extra aandacht voor moe li ke vacatures In 48 uur alle twaalf provincies WIJ KUNNEN GOOCHELEN! Dirk van Zetten nog op sjouw voor de OVB ttmsm Arbeidsbureau signaleert tekort aan vaklui in techniek en automatisering mm s I Het Vrije Volk SCHIEDAM Zaalvoetballers HBSS maken trektocht door Nederland voor goed doel fpali-eïgenaar vermoord? Secretaris radicale vakbond (in Schiedam ruim 400 leden): 'Bij mij kunnen ze op ieder uur terecht' ws PAGINA 18 WOENSDAG 15 MAART 1989 SCHIEDAM Het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord (GAB) zal zich dit jaar meer gaan richten op moeilijk vervulba re vacatures. t Door met werkgevers nog eens te overleggen over de gestelde ei sen en de gevraagde scholing hoopt men een groter aantal van deze 'moeilijke' open posten op te kunnen vullen. Het GAB streeft er naar het aandeel van de vacatures die langer dan drie maanden gere gistreerd staan op die manier te- rdg te brengen van 30 naar 25 per cent van het totaal. Het bedrijfsle ven zal gestimuleerd worden om de banen waar lastig mensen voor te krijgen zijn toch aan te melden. Ook is er extra aandacht voor de langdurig werklozen. In het be leidsplan voor 1989 kondigt het GAB aan ten minste 950 vacatures te willen vervullen van de 1900 die men denkt binnen te halen. Minimaal 425 van die banen zyn bestemd voor werkzoekenden die langer 'dan een jaar staan inge schreven. „We zoeken het nu wat meer in de kwaliteit van onze dienstverle ning, nadat een aantal jaren de kwantiteit op de voorgrond heeft gestaan," licht GAB-directeur J, A. van Lent toe. De op handen zijnde verzelfstandiging van de arbeids bureaus werpt haar schaduw voor uit. „We zullen straks meer be leidsruimte krijgen. De trend van de laatste jaren is dat we steeds meer samen met andere organisa tie de arbeidsmarkt bedienen: so ciale diensten, bedrijfsverenigin gen, medische diensten, de Kamer van Koophandel, gemeenten. Die samenwerking vergroot onze mo gelijkheden, wat ons tot een aan trekkelijker partner voor het be drijfsleven en de werkzoekenden maakt." De knelpunten in de regio lig gen vooralsnog in de techniek, waar op alle niveaus een tekort is aan geschoolde vaklieden en in de administratieve sector, met name de automatisering. Door gerichte scholing hoopt het GAB vraag en aanbod beter op elkaar af te kun nen stemmen. De toekomstige ontwikkelingen op de arbeidsmarkt worden scherp in de gaten gehouden. Het arbeids bureau zal zich intensief bezig gaan houden met de bedrijfstak ken waar de werkgelegenheid zich naar verwachting de komende ja ren gunstig zal ontwikkelen, zoals het midden- en kleinbedrijf, nu al goed voor zestig percent van het aantal aangemelde vacatures. Met de 1900 vacatures die men wil behandelen, komt het GAB op een marktaandeel van 27 percent. In een aantal sectoren wil het bu reau zijn positie als arbeidsbemid delaar verstevigen. Behalve het midden- en kleinbedrijf zijn dat de bouw, de detailhandel, administra tieve beroepen, metaal, verzorging, wegtransport en het bank- en ver zekeringswezen. Spectaculaire ver schuivingen verwacht Van Lent niet: „De cijfers voor de diverse sectoren geven al jaren een vrij constant beeld te zien. De enige duidelijke ontwikkeling is de afna me van het aantal vacatures in de industrie, voornamelijk door de te loorgang van de werven. Maar ook van die trend is het eind hopelijk in zicht." De neergang van de scheeps bouw was in 1988 goed te zien in het aantal ontslagaanvragen dat het GAB te behandelen kreeg: 2500, twee keer zoveel als nor maal. Voor 1989 verwacht men er 1200, waarmee men weer terug is op het niveau van 1987 en vorige jaren. Van Lent: „Dat hoge aantal ineens was een ongelukkige uit schieter, ik verwacht de komende jaren zoiets niet gauw meer." Het arbeidsbureau rekent dit jaar op 11.000 nieuwe inschrijvin gen, ook een getal dat al jaren sta biel is. Maandelijks worden een kleine duizend werkzoekenden in geschreven en een even groot aan tal weer uit de kaartenbakken ge licht. Het aantal werkzoekenden schommelt vrij constant rond de 9000 Voor het eind van dit jaar moet de geautomatiseerde soïliei- tantenbank in bedrijf zijn, waarin van werkzoekenden die dat willen een profiel opgenomen is. Deze in formatie wordt dan geregeld naar geselecteerde werkgevers gestuurd. Samen met de sociale diensten van de zes gemeenten in het ge west gaat het GAB voor 540 men sen die langer dan drie jaar werk loos, zijn een actieplan opstellen. Doel van deze zogeheten heroriën- teringsgesprekken is om de werk lozen te interesseren voor om-, her- of bijscholing. Via een veer tiental verschillende regelingen kan het GAB in totaal zo'n 1300 mensen een opleiding aanbieden, onder wie 400 vrouwen en 70 le den van mindeiheidsgroepen. Daarvoor is in 1989 een bedrag van ruim drie miljoen gulden be schikbaar. Ook zullen de contacten met de schooldecanen in de regio geïnten siveerd worden. Zij zullen voorge licht worden over de jongste ont wikkelingen op de arbeidsmarkt. De problematiek van de drop-outs uit het onderwijs zal eveneens aan de orde komen. Van Lent: „Het is een duidelijk preventieve activi teit, erop gericht om te voorkomen dat jongeren verkeerde keuzes ma ken en daardoor werkloos worden. Dit aspect van onze taak heeft in toenemende mate prioriteit." Door Martin Vermeulen SCHIEDAM De zaalvoet- balafdeling van de Schiedamse voetbalvereniging HBSS heeft gisteren het startschot gegeven 1cVoor een ludieke actie, die vol doende geld moet opleveren om 'Dde aanleg van een aangepaste 9sjpeelplaats voor gehandicapte "kinderen te kunnen financieren. ufc)e actie wordt georganiseerd in "Samenwerking met de Stichting "Lentefeest, die in 1971 opgericht *1s en die zich ten doel heeft ge steld de integratie van de gehan dicapte medemens te bevorde ren. De 'Tour van 13' luidt de naam van het zaalvoetbalfestijn, waarmee de ruim honderd le den tellende zaalvoetbalafdeling van HBSS het dertienjarig be staan wil vieren.' Een selectie van vijftien a twintig zaalvoet ballers zal in het weekend van 16 tot en met 18 juni in een tijdsbestek van 48'uur dertien wedstrijden afwerken. De ou verture .vindt plaats jp^de ver trouwde Margriethal. Biiëct1 de eer- 'ste' ïhatch "begint het gezelschap in een speciaal gecharterde bus aan een trektocht door Neder land en zal in iedere provincie een wedstrijd'gespeeld worden. De waarschijnlijk dodelijk ver moeide zaalvoetballers keren op zondagavond terug in hun woon plaats om in de Margriethal voor de dertiende maal de strijd aan de binden met een fitte op ponent. Rondom de 'Tour van 13' ontplooit de organisatie allerlei activiteiten, die voldoende geld in het laatje moeten brengen om aan de hartewens van vele ge handicapte kinderen, een aange paste speeltuin, te kunnen vol doen. Leo Gilden, bestuurslid van de zaalvoetbalafdeling, kon gis teren nog niet concreet zeggen op welke wijze het geld bijeen gebracht gaat worden. „We moeten nog precies invullen hoe we de zaken gaan aanpakken. Je zou mensen bijvoorbeeld kun nen vragen een bepaald bedrag per doelpunt te betalen. We pro beren ook onze tegenstanders bij de actie te betrekken. We heb ben in het blad Zaalvoetbalma gazine, dat landelijk verschijnt, enige weken geleden een oproep gedaan aan verenigingen om de degens met ons te kruisen. „Op dit moment hebben we reeds de toezegging van zes teams die 'eëif wëdstrijd rtegèh'" ons willeii spelen';-Wellicht gaarF" we entreeprijzen heffen vóW'dfé"'" duels en verder fiioeféto Wer in onderling overleg met de tegen standers bekijken op welke ma nier in de diverse provincies het goede doel gediend karrworden. Het is overigens niet toeval lig, dat de voetbalvereniging HBSS met deze actie juist de ge handicapte medemens de hel pende hand wil bieden. Sedert enige jaren beschikt de zaterdag club over een team, dat bestaat uit veertien lichamelijk gehan dicapten, die de voetbalsport be oefenen. Deze ploeg wordt ge steund door de Stichting Lente feest en daarmee is de tot stand gekomen samenwerking voor een groot gedeelte verklaard. De kinderspeeltuin moet waarschijnlijk verrijzen in de nabije omgeving van het club huis van de Stichting Lentefeest, dat gevestigd is aan de Tuin- laan. „We zullen in samenwerking met de gemeente Schiedam be kijken of onze bijdrage voldoen de is om een aantal faciliteiten in het leven te kunnen roepen, die noodzakelijk zijn om de speelplaats ook voor kinderen, die zich voortbewegen in een rolstoel, toegankelijk te maken. Hopelijk doet de gemeente tezij- nertijd ook een duit in het zakje. Wij proberen gewoon zo veel mogelijk geld in te zamelen. Nogmaals, de manier, waarop we dat gaan doen, is nog niet ge héél1 bekend,'"J maar het' start-1' schot' 'fe^ih* iéder geval'gêgevéh"," verdihdelijkt' Gilden.r;r" m1~ i": Bedrijven en particulieren die achter de 'Tour van 13' staan en die nu reeds een finan ciële bijdrage willen leveren aan de speeltuinactie; kunnen hun gift met vermelding van het woord 'Speeltuinactie' storten op een speciaal voor dit doel geopende rekening bij de Bank Mees Hope. Het gironummer van de bank is 6400 en het reke ningnummer 25.50.50.100. mms: Ouders in de Oostwijk hebben gisteravond thuis hun kind kunnen bewonderen in een nieuwe rol: als ta lentvol goochelaar. Tijdens de gratis voorstellingen in de huiskamers demonstreerden kinderen de trucs, die zij 's middags hadden geleerd van het goochel-echtpaar Kip. Dat was gebeurd in Kluphuis Oost, dat gistermiddag een twee dinsdagen durende goochelcursus is begon nen voor kinderen van negen tot en met elf jaar. Dezelfde groep krygt daarna onderricht in schminken, verkleden, clownsspel en acrobatiek. De animo onder de jeugd voor deze vorm van theaterwerk is groot. ^CHIEDAM De Schiedamse politie stelt een na- —ronderzoek in naar de dood van de 49-jarige L. A. llemans. Hij was de eigenaar van de videotheek aan de Dam. In de nacht van zondag op maan- kwam hij om het leven bij een frontale botsing oj) een verkeerszuil met zijn Ford Thunderbird op de Nieuwe Damlaan. De toedracht van het ongeval is onduidelijk. Het nadere onderzoek volgt na de vondst van bloedsporen in het kantoortje achter de videotheek. „Er waren geen sporen van een vecht-, steek- of schietpartij. Wij willen echter wel weten waar het bloed vandaan is gekomen en of het mogelijkerwijs iets te maken heeft met het ongeval enkele uren la ter," zegt commissaris Van Hoff. hardnekkige geruchten zeggen dat de Bali-eige- naar om het leven is gebracht. Van Hoff: „Die ge ruchten heb ik ook gehoord, maar ze slaan nergens öp.füit onderzoek van het stoffelijk overschot is vast gesteld dat de dood is veroorzaakt door het auto-on- gefyal." Vanmiddag onderzoekt het gerechterlijk labo ratorium de bloedsporen op gelijkenis met die van hét slachtoffer. Groeneweg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie 132010 - 4.750.654 SCHIEDAM Vrijwel dagelijks is Dirk van Zetten voor de bond 'op sjouw'. Hier een belastingformulier in vullen, daar helpen bij de studiefinan ciering of een probleempje met de so ciale dienst oplossen. In de loop der ja ren heeft de timmerman/meubelmaker zich ontwikkeld tot een regelrechte for mulieren-expert. De leden mogen naar hem toeko men, maar net zo lief gaat hij bij hen langs. Kan in een moeite door, want als secretaris/penningmeester van de Schiedamse afdeling haalt hij ook nog bij een zestigtal leden de contributie aan huis op. Service van de bond. „En goed voor het contact met de mensen. Bij mij kunnen ze bijkans ieder uur van de dag terecht. Er staat niemand achter een balie, maar we zitten samen aan tafel, met een borreltje erbij. Daar door voelen de mensen zich bij ons thuis," weet Van Zetten. Het Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties (OVB) is een vreemde eend in vakbondsland. Klein, maar ra dicaal en goed georganiseerd. In Schie dam, waar de landelijke bedrijfsorgani satie Metaal van het OVB is gevestigd,, heeft de bond niet minder dan 400 le den. Een stabiel aantal, dat langzaam maar gestaag groeit. Ongeveer de helft van de leden zit in de metaal, andere sterke sectoren zijn de bouw en de agrarische branche. Vooral die laatste tak mocht zich de laatste tijd in een opmerkelijke toeloop verheugen. Onlangs meldden zich - enigszins tot verrassing van Van Zetten zo'n twintig Turkse vrouwen als lid aan. Ze werkten in de Westlandse kas sen in de bloementeelt en moesten lid worden van een bond, om zo hun va kantiezegels te kunnen verzilveren. „Een van onze actieve leden daar had hen op ons spoor gezet. Daarna kwam de een na de ander," vertelt Van Zet ten. „Daar komt vrijwel al onze aan was vandaan: mond-tot-mond reclame. Voor grote werfcampagnes hebben wij geen geld." 'De werkvloer is de bond' is een kreet die bij de OVB hoog in het vaan- OVB'ers Friese Jager (landelijk secretaris) en Dirk van Zetten (secretaris/penningmeester van de afdeling Schiedam). del staat. Baantjesjagerij is uit den bo ze. Democratie van onderop, noemen de bestuurders het. Als de werkvloer en dat zijn alle werknemers, niet alleen de OVB-leden met de helft plus één beslist dat er gestaakt moet worden, dan wordt er gestaakt, ook al vindt de bond het niet raadzaam. De OVB zal zich dan toch achter de actie opstellen en de weerstandskassen openen. Het steekt de OVB'ers bijzonder dat FNV en CNV zich veel moeite getroos ten om radicale linkse bond in de ha ven buiten de deur te houden. Peet Quaak, ploegleider in de haven en be stuurslid van de bedrijfsorganisatie Verkeer: „We mogen wel meedoen aan de acties, maar aan de onderhande lingstafel worden we niet geduld door FNV en CNV. Daar zijn lang niet alle FNV'ers het mee eens, hoor, maar het is de top die dat bepaalt. En dan moet je bedenken dat wij 1300 leden in de haven hebben en het CNV nog geen honderd. Dan zie je dat ook in vak bondsland het recht van de sterkste geldt." Het OVB wordt gevormd door 10 verschillende bedrijfsorganisaties, die in hoge mate onafhankelijk zijn en ei gen statuten hebben. Overal in het land draaien OVB'ers mee in ondernemings raden Over het totale ledental en de fi nanciële positie van de bond hullen de bestuurders zich in een weloverwogen stilzwijgen. Landelijk secretaris Friese Jager produceert een gulle lach en zegt: „Het OVB zal nooit en te nimmer zijn sterkte of zijn zwakte prijsgeven. Dat geldt niet alleen voor journalisten hoor, ook voor allerlei instanties. Werkge versorganisaties bijvoorbeeld." De OVB'ers koesteren geen over spannen illusies over hun maatschappe lijke invloed. Die is niet zo groot, zeker niet in vergelijking met de collega-bon den, erkent het drietal ruiterlijk. Daar plaatsen ze tegenover dat het verloop onder de aanhang gering is en de leden zouden iets bewuster zijn. „Ook niet al lemaal hoor," relativeert Jager, „Maar er is toch een zekere groep die maat schappelijk verder kijkt. Velen is het echter ook om de sociale zekerheid te doen." Het OVB ontstond in 1948 als af splitsing van de EVC, de communisti sche Eenheids Vakcentrale. Moskou ge lastte de CPN in die Koude Oorlogsda gen om de EVC op te doeken: de leden moesten massaal lid worden van het NVV en daar hun invloed doen gelden. Een aantal van hen zinde dat niet en ging zelfstandig verder. Dat verleden is de bond altijd nagedragen. Jager: „De grote bonden hebben ons altijd afgeschilderd als een communisti sche mantelorganisatie. Later werden we weer een anarchistische club en toen anarcho-syndicalistisch. Allemaal om de mensen af te schrikken." De waarheid is volgens de secretaris dat het OVB een bijzonder heterogeen ge zelschap is. „Negentig percent van de vissers is lid van het OVB. Streng gere formeerde mensen. In het Zuiden heb ben we veel katholieken georganiseerd. Velen beschouwen zichzelf als politiek dakloos, ikzelf ook." De belangenorganisatie streeft naar fundamentele wijzigingen m de machtsverhoudingen binnen het be drijfsleven, uitmondend in arbeiders zelfbestuur. In een verregaand gesocia liseerde samenleving moeten de bedrij ven op termijn beheerd gaan worden door democratisch gekozen arbeidersra den „Want wij menen nog steeds in een rotte maatschappij te leven, die drin gend hervorming behoeft," aldus Jager. „Maar dat betekent niet dat wij we reldvreemde luchtfietsers zijn die den ken morgen bij Shell aan de directieta fel aan te kunnen schuiven. In de prak tijk heb je weinig aan een mooi begin selprogram, daarom staan we in onze eisen en dagelijks werk vaak heel dicht bij de FNV, alleen wat minder bureau cratisch." Hagastraat: nu al inschrijven mogelijk SCHIEDAM Hoewel de woningen aan de Hagastraat pas aan het eind van dit jaar worden opgeleverd, is het toch al mogelijk zich voor zo'n wo ningwetwoning aan te melden. Het nieuwbouwproject bestaat uit 32 woningen met drie of vier kamers. Ze zijn gestapeld in een blok van vier woonla gen. Bij de toewijzing hebben bewoners uit Zuid die door sloop gedwongen zijn of waren te verhuizen voorrang. De exacte huurprijs is nog niet be kend, maar zal inclusief de ser vicekosten circa vijfhonderd gulden per maand gaan bedra gen. Inschrijvingsformulieren zijn verkrijgbaar bij het bureau Huisvesting aan de 's-Grave- landseweg 567. Biljarten om beker SCHIEDAM Veertig bil jartliefhebbers kunnen deelne men aan de strijd om de wissel beker van het dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijer- mansplein 35. De eerste van de zes speeldagen is vastgesteld op dinsdag 28 maart. Deelnemen kost 2,50 gulden. Inschrijven kan bij het kantoor van het dienstencentrum. Russische film SCHIEDAM 'Robinson ade' is de titel van de Russische speelfilm van regisseur Nana Djordjadze, die vrijdagavond wordt vertoond bij de Stichting Filmclub aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. Toe gangsprijs voor donateurs vier gulden. Uitgangspunt van deze bijzondere film is het heden, waarin meerdere mensen hel pen bij de reconstructie van iets wat lang geleden is ge beurd. Het handelt over een liefdesgeschiedenis van een En gelse telegrafist en de in een Georgisch dorpje wonende An na. In het jaar van de revolutie worden alle buitenlandse tele grafisten teruggeroepen. Het te legram met deze boodschap wordt echter nooit ontvangen door de Engelsman en hij vol hardt koppig in zijn taak. De broer van Anna probeert hem te overtuigen en langzaam ont staat een zekere waardering, totdat er een mysterieuze moord plaatsvindt. Pianoconcert Rakier SCHIEDAM Zondag 19 maart geeft pianist René Ra kier in het Stedelijk Museum het tweede concert in zijn drie delige cyclus. De recital is deze keer gewijd aan de Scandinavi sche muziek uit de 19de eeuw. Rakier zal werken vertolken van Edward Grieg, Thomas By- ström, Franz A. Berwald en Jo- hann P. E. Hartmann. De mid dag wordt georganiseerd door de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. De aanvang is 14.30 uur, de toegang be draagt 3 gulden voor leden en CJP-houders, overige bezoekers betalen vyf gulden. Het laatste concert uit de serie staat voor 16 april op de agenda. Orgelconcert Jan Sterenborg SCHIEDAM Het maande lijkse orgelconcert in de Aula van het Stedelijk Museum wordt zaterdag 18 maart ver zorgd door oud-Schiedammer Jan F. Sterenberg. Op het pro gramma staan werken vanaf de 17de eeuw tot heden. De bespe ling begint om 15.00 uur, de toegang is vrij. Sterenberg kreeg zijn eerste orgellessen van Koos Bons in Maassluis, la ter studeerde hij aan de Mu- ziekpedagogisehe Academie in Leeuwarden, waar hij de akten orgel-B en piano haalde. Ook volgde hij een cursus improvi satie bij Cor Kee en studeerde enige tijd clavecimbel. Steren berg geeft zeer regelmatig con certen en treedt vaak op als be geleider. Sinds 1972 is hij do cent orgel/piano aan de mu ziekschool van Bolsward en or ganist van de Ned. Herv. Kerk in Makkum. Meyer exposeert bij Jongepier SCHIEDAM Pentekenin gen van Albert .Meyer zijn van af zaterdag 18 maart tot en met 1 april te bezichtigen bij kunst handel Jongepier aan de Dam 37. De 63-jarige Vlaardinger be zit een gigantische hoeveelheid pentekeningen, die hij maakte in Malawi, Ierland, Engeland, Denemarken en Luxemburg. Behalve de vele pentekeningen maakte Albert Meyer in enkele Afrikaanse scholen en kerken ook muurschilderingen in acryl. Hij ontwierp voor Mala wi bovendien twee postzegels en bracht muurschilderingen aan in de Scholengemeenschap Spieringshoek in Schiedam, waar Meyer de laatste veertien jaar voor zijn pensionering als leraar Engels werkzaam was. {INGEZONDEN MEDEDELING) I v m 1214 jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin advies ophogingen ontwerp bestratingswerk uitvoering afrasteringen kantoortuinen onderhoud etc L da Colignvlaan 30 31MCP V laar dingen TfT 1 b f

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1