Bankdirecteur gaat vier maanden na overval nog gebukt onder angst 1 Uitbreiding Huize De Vleugel: 'Druppel op gloeiende plaat' Het Vrije Volk SCHIEDAM Natuurlijk is PvdA geen 'rooie familie' meer Metha schenkt Zambia honderd medische boeken Jeugdige berovers van Bondsspaarbank woensdag voor de rechter voor poging tot doodslag Hongarije biedt plattegrond aan Kleding- en speelgoedbeurs I Culturele j manifestatie in De Erker Stedelijk Museum op Vara-buis PAGINA 14 ZATERDAG 18 MAART 1989 j> Door Fein Woiters -'SCHIEDAM Donderdag avond 1 december 1988. Het is koopavond. Even na half acht han delen aan het Van 't Hoffplein in het filiaal van de Bondsspaarbank de drie personeelsleden de wensen van de aanwezige klanten af. Te gen kwart voor acht valt een pau-* ze. Filiaal-directeur A.J.H.J. Gud- de en de lokettistes L. Veer en P.D. Lecluse babbelen wat om de tijd te doden. De klok wijst 19.46 uur als twee gemaskerde mannen binnenstor men. „Dit is een overval, we wil len geld," roept een van hen met een vuurwapen gericht op de 47- jarige Gudde. Enkele keren klikt de trekker, maar het wapen gaat niet af. Waarschijnlijk hapert het pistool. Omdat de vrouwen treuzelen roept de ene overvaller: „Geef al het geld of we schieten hem over- itDoor Stephan Huisman b'-SCHIEDAM 'Hongaars be drijf wil plattegronden van Rotter dam, Amsterdam en geheel Neder land maken. Partner gezocht'. Net als vele andere bedrijven in het Oostblok zoekt ook het Hon gaarse Cartographia contacten met westerse ondernemingen om de export te vergroten. Deze week kregen talloze bedrijven in ons land een in keurig Nederlands ge stelde telex, waarin het bedrijf gunstige aanbiedingen doet aan een mogelijke Nederlandse han delspartner: „Autokaarten, stads plattegronden en atlassen van goe de kwaliteit die, door de geringe arbeidskosten, zeer concurrend in prijs zijn." De gezochte partner, die de helft van de financiering moet opbrengèn, wordt vermel ding van de naam op de kaft be loofd en 'wereldwijd versprei- dingsrechtV .Cartographia heeft ide Neder landse tekst kunnen versturen dank zij de hulp van de Groningse student - bedrijfskunde - Diederik Stradmeijer, die in het kader van een internationaal uitwisselings programma stage loopt bij het be drijf in Budapest. Stradmeijer vroeg zich in eerste instantie af wat hij in Boedapest moest begin nen. Er bleek weinig geld voor moderne hulpmiddelen als fax en computer te zijn en veel werk werd er nog met de hand verricht. Zijn nieuwe collega's trokken hem echter al snel over de streep. „Behalve dat je zelf veel leert van de arbeidsomstandigheden in Hongarije, willen ze ook graag van jou leren," vertelt Diederik. „Hoge functionarissen binnen het staats bedrijf maken veel tijd vrij om over allerlei zaken met je van ge dachten te wisselen." Hongarije zoekt toenadering tot het Westen. Vorig jaar werd, net als in de Sovjetunie, de wetgeving aangepast om joint-ventures met buitenlandse bedrijven mogelijk te maken en ook in Hongarije zelf worden privé-initiatieven en eigen bedrijfjes gesteund. Zonder moeite gaat dat echter niet. Stradmeijer: „Voor de perestrojka moeten of fers worden gebracht, maar voor de man met de kleine beurs is dat niet altijd te begrijpen." SCHIEDAM Iedereen kan maandag overtollige kleding en speelgoed kopen of verkopen in het Kluphuis Zuid aan de Dwars straat 42. De kleding en het speel goed moeten schoon en heel zijn. Van de verkoopprijs komt twintig percent ten goede aan de activitei ten van het clubhuis. I De kleding en het speelgoed moet op de dag van de beurs tus sen 09.00 en 10.00 uur worden in geleverd. De verkoop vindt plaats van 11.00 tot 14.00 uur. Voor in lichtingen tel. 4267297. SCHIEDAM Morgen vindt in het wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, voor het clerde jaar een culturele manifesta tie plaats. Belangstellen zijn wel kom van 12.00 tot 16.00 uur. Tij dens de manifestatie presenteren alle medewerkers en gebruikers hun activiteiten. Dat gebeurt door middel van shows, demonstraties en open lessen. Tevens worden aan informatiestands inlichtingen over alle activiteiten verstrekt. hoop." De daad bij het woord voe gend vuurt hij het wapen nu wel af. De kogel ketst op de balie en belandt in een muur. Stapels bank biljetten krijgt de andere overval ler toegeschoven. Hij propt het geld weg en ze maken zich uit de voeten. De klok is twee minuten door getikt tot 19.48 uur. De Bonds spaarbank is in 120 seconden 24.205 gulden armer en drie perso neelsleden een afschuwelijke erva ring rijker. Een eerste onderzoek door de politie levert niets op. Om de juiste toedracht te kunnen vast stellen, houdt de technische re cherche op zondagmorgen 4 de cember in en bij de bank een re constructie. De afgevuurde kogel wordt hierbij in een muur aange troffen. Enkele dagen later volgt na een tip uit het publiek de arrestatie van vijf verdachten. Twee van hen (Schiedammers van 18 en 21 jaar), bekennen de overval te heb ben gepleegd. Hun vermomming wordt gevonden bij het crematori um en ook het geroofde geld treft de politie volledig aan. Sindsdien zit het duo gedetineerd in het Huis van Bewaring in Rotterdam. Filiaal-directeur Gudde is nog steeds niet over zijn angst heen. Elke week consulteert hij voor de noodzakelijke nazorg nog een dok ter. Afgelopen donderdag werkte hij voor het eerst weer tijdens koopavond. „Wekenlang heb ik nauwelijks geslapen van schrik," vertelt hij. „Iedere keer zag ik die overvallers weer binnenstappen. Op die eerste koopavond ook weer. De dokter schreef me zware slaappillen voor. Zelfs deze hielpen nauwelijks. Het is een afschuwelijke tijd ge weest. Ik raakte door die overval behoorlijk van slag. Nu begin ik er aardig overheen te groeien, maar de oude hen ik nog steeds niet. Ik praat veel in mijn slaap en dat was voor de overval niet het ge val." Overigens zegt Gudde wel het vuurwapen te hebben gezien, maar heeft hij niet gemerkt dat het op hem werd afgevuurd. „Dat hoorde ik pas later en het bleek ook uit de reconstructie." Hij vervolgt: „Mijn hele gezin was door de overval ontwricht. Mijn vrouw en twee dochters had den schrik. Uit angst voor bedrei gingen durfden we de telefoon niet op te nemen. Het was met recht een afschuwelijke tijd. Ze zeggen weieens dat je alles moet hebben meegemaakt om er over te kunnen praten,-maar dit wil ik nóóit meer beleven. Alsjeblieft niet." Zijn twee medewerksters waren sneller over hun angst heen. „Ik heb hen er nog enkele keren naar gevraagd. Maar ze zeggen er niet meer door te worden achter volgd," aldus directeur Gudde die al ruim 27 jaar bij de Bondsspaar bank werkt. Zijn overvallers moeten zich woensdag 22 maart bij rechtbank president mr. J.W. Heyman van de meervoudige strafkamer van de Rotterdamse rechtbank verant woorden voor onder meer poging tot doodslag. Directeur Gudde zegt Filiaal-directeur Gudde laat na de overval van schrik zijn tranen even de vrije loop. Hij denkt nog vaak aan het angstige incident te rug. te hebben overwogen de rechtszit ting bij te wonen. „Mijn behande lend geneesheer heeft dat echter ten sterkste afgeraden. Hij acht het beter dat ik gewoon ga wer ken. Nou ja, ik lees wel in de krant hoeveel gevangenissstraf de rechter hen oplegt." Verzelfstandigen van verstandelijk gehandicapten is nieuw beleid en levert bijdrage in bezuinigingen Door Rein Wdlters R SCHIEDAM Binnen de nieu we politieke gedachte van 'zorg op maat', speelt de gehandicaptenzorg in op mogelijkheden tot verzelf standiging van bewoners van ge zinsvervangende tehuizen, kort weg GVT's. Het realiseren van een nevenlokatie voor zes bewoners is bij het GVT De Vleugel in Schie dam hiervan een voorbeeld. De provincie stelde er vorige maand op jaarbasis ruim een ton voor be schikbaar. Het is echter een drup pel op de gloeiende plaat. Bijna honderd mensen staan nog op de wachtlijst. „Wij zijn bijzonder 'blij met de ze uitbreiding," zegt Bob Geijp. De 34-jarige geboren en getogen Schiedammer is hoofd van De Vleugel van de Stichting Paus Jo hannes de 23ste, die zes huizen heeft. Het hoofdgebouw van De Vleugel staat aan het Jacques Ur- lusplein in de wijk Groenoord en werd bijna acht jaar geleden be trokken door de 26 bewoners. Aan de Jozef Oreliosingel heeft De Vleugel twee dependances voor vier bewoners. Aan het Henry Bosmansplein worden straks in de nevenlokatie de andere zes bewoners gehuis vest. „Dus we hebben de zorg over 36 bewoners," rekent Bob Geijp voor. Dertien begeleiders en vier huishoudelijke hulpen hebben de zorg voor de dagelijkse gang van zaken. De bewoners komen uit Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis. Bij alle bezuinigingen in de ge zondheids- en welzijnsbegroting zijn deze tehuizen redelijk ontzien. Volgend jaar houdt Bob Geijp niet temin rekening met een korting van zes percent. „En da's niet niks," zegt hij. Geijp denkt de kor ting te kunnen ondervangen met creatieve oplossingen, waarin ook de verzelfstandiging van sommige bewoners een rol speelt. Ander zijds bestaat de vrees dat bezuini gingen in de personele sfeer toch problemen gaan veroorzaken. „Ik vind dat besparen op personeel niet kan. De taak is voor onze mensen toch al behoorlijk belas tend." Geijp verder:„In het hoofdge bouw kennen we een 24-uurs ver zorging. Er is altijd iemand aanwe zig. De bewoners hoeven niet zelf te zorgen voor hun bewassing, schoonmaken of koken. Dat wordt allemaal voor hun gedaan. Het eni ge dat ze zelf doen is enig huishou delijk werk zoals afwassen." In de dependances geldt geen toezicht van 168 uur per week. Hier krijgen de bewoners» maar twee uur hulp per week. „Zij zor gen zelf voor htm huishouden en dat is een onderdeel van de zorg op maat. Door hen door te schui ven naar een meer zelfstandige plaats, wordt weer ruimte gescha pen voor nieuwe bewoners." De wooneenheid die Bob Geijp aan duidt als 'nevenlokatie' krijgt be woners die geen volledige zorg be- Bob Geyp met op de achtergrond De Vleugel: „We hebben de zorg voor 36 bewoners." hoeven, maar weer wel meer als zij die wonen in de dependances. Minder geld werkt inspirerend op de creativiteit, is de ervaring van Bob Geijp. „Hoe dan ook wil ik trachten om het niveau van on ze zorg hoog te houden. Dat bete kent efficiënter werken, zoeken hoe het goedkoper kan. Maar het is ook een uitdaging. Iedere ande re vorm van werken is spannend en dat heeft ook zijn bekoring." De Vleugel is binnen de wijk Groenoord volledig geaccepteerd. „Tijdens de bouw van het tehuis bestond er best weerstand. De om geving vreesde overlast. Toen we er eenmaal enkele weken woon den, kwamen de mensen, die aan vankelijk voor hun privacy vrees den, zeggen dat ze zich hadden vergist. Dat was een erg leuk ge baar. Met de omgeving hebben we een prima verstandhouding. Ook met de winkeliers van het Hof van Spaland, het postkantoor en de banken. Een enkele keer gebeurt het dat een van de bewoners de weg kwijt is. Dan krijgen we een telefoontje." Tevreden zegt Geijp ook te zijn met de medewerking van de ge meen*? en de instellingen. „Schie dam is een relatief kleine gemeen te en dat maakt het werken erg plezierig. Informeel kunnen we heel snel met elkaar uit de voeten. Dat is belangrijk, want lang wach ten is in sommige gevallen niet verantwoord." Het overgrote deel van de Vleu gelbewoners werkt buitenshuis in de sociale werkplaatsen van Schie dam en Vlaardingen. Slechts een van hen werkt bij een particuliere onderneming. Dit gegeven baart Bob Geijp zorgen. Maar tegelijk be seft hij dat er weinig tegen is te doen. „Voor verstandelijk gehandi capten bestaat nauwelijks meer een arbeidsmarkt. Simpel hand werk als bij voorbeeld etiketten plakken of snoepjes verpakken wordt nergens meer gedaan. Juist dat werk is geautomatiseerd." Hoewel zich dus boven subsidie- land donkere wolken samenpak ken, zit Bob Geijp niet bij de pak ken neer. Aan de vakanties van de bewoners zal bij voorbeeld niet worden getornd. Hij heeft een sim pele maar wel effectieve wijze uit gedacht om toch de jaarlijkse va kantie in het buitenland door te brengen. „Het is bekend, dat onze bewoners steeds naar een warm land zijn gegaan. Net zoals ieder een verdienen ze een onbezorgde vakantie. Zo'n reis hakt best stevig in op de begroting. Dat hebben we er voor over." In de komende jaren zal bespa ren op de vakantie waarschijnlijk onvermijdelijk zijn. Daarom heeft Bob Geijp nu al contacten gelegd met gezinsvervangende tehuizen in Zweden en Oostenrijk. „Dat be spaart in ieder geval de kosten van verblijf. We hebben ook een uit wisseling met een GVT in Twente. Die relatie verloopt prima. Op deze wijze zijn de bewoners toch even in een andere omgeving." De meeste bewoners van De Vleugel hebben veel audio- en vi suele apparatuur. Bob Geijp: „Er komt mij nogal eens ter ore dat de buitenwereld dat vreemd vindt. Maar echt vreemd is dat niet. Ie mand van vijftig jaar, die al jaren rondrijdt in een auto vindt men de gewoonste zaak van de wereld. Een verstandelijk gehandicapte van vijftig jaar kan geen auto rij den, maar wel naar muziek luiste ren of genieten van een videofilm. Voor hem of haar is dat het hoog ste goed." Binnen de regio Waterweg- Noord (Schiedam, Vlaardingen en Maassluis) is De Vleugel een van de zes gezinsvervangende tehuizen. Er bestaat een wachtlijst van een kleine honderd mensen boven de achttien jaar die voor plaatsing in aanmerking komen. „Ongeveer de helft hiervan zou kwa urgentie binnen drie maanden geplaatst moeten zijn. Helaas is dat niet mo gelijk. Er komen nagenoeg geen plaatsen vrij. Nergens. Vaak is het wachten tot iemand doodgaat. Bij ons zijn sinds de opening ongeveer twintig mensen doorgestroomd. Relatief is dat een erg hoog per centage." De gemiddelde leeftijd in De Vleugel is 43 jaar. De oudste bewoner is 53. Geijp, vader van twee dochters, tenslotte: „Ook bij de werkers in onze tehuizen ligt een spannings veld. Hun salaris is niet bijster bij zonder. Een beginnende verzorger verdient per maand ongeveer vijf tienhonderd gulden netto, inclusief de onregelmatigheidstoeslag. Dat kan oplopen tot ten hoogste onge veer negentienhonderd gulden. Het zijn wel mensen met een op leiding, een stuk doorzettingsver mogen en idealisme. Het mag best eens worden gezegd dat deze zorg voor een groot deel door zulke mensen in stand wordt gehouden." Door Haun van der Horst SCHIEDAM PvdA-fractie- voorzittei Gé Brouwer is onte vreden met zijn achterban. Het gemiddelde lid biedt zijns in ziens te weinig weerwerk, als hij met zijn raadsleden of het afdelingsbestuur weer eens wat van plan is. Zo blijft de afdeling met haar honderden leden lang niet de kleinste van het land in feite een lege huls. Bij het spuien van zijn kritiek werden er weer herinneringen opgehaald aan de „rooie fami lie" van weleer. Een manke vergelijking. Want de tijd van vroeger komt niet meer terug en de recepten van toen hebben vandaag hun genezende kracht verlorpn De Partij van de Arbeid is nog steeds een massapartij met meer dan honderdduizend le den. Slechts een paar procent daarvan doet meer dan eens per kwartaal de contributie overmaken. Je laat met je lid maatschap allereerst zien, dat je aan de kant van Kok staat. Het wil absoluut niet zeggen, dat je ook zelf invloed wilt heb ben. Dat is de Achilleshiel van de partij. Net als in de meeste an dere gemeentes vormt ook in Schiedam het sociaaldemocra tisch activistenbestand een hechte club van enkele tiental len mensen die elkaar door en door kennen, het klappen van de vergaderzweep kennen en vrij precies weten te voorspel len, hoe de ander op een be paald voorstel zal reageren. Dat leidt tot geestelijke inteelt en daar maakt Gé Brouwer zich te recht zorgen over. Nee, dan de goede oude tijd van de SDAP. Toen kwam strijk en zet minimaal de helft van het ledenbestand bij afde lingsvergaderingen opdagen en als er echt belangrijke zaken aan de orde waren, veel meer. Maar die SDAP had als organi satie heel weinig met de huidi ge PvdA te maken. Want ze bood in de eerste plaats gebor genheid tegen een buitenge woon boze buitenwereld. Wie voor de-oorlog lid werd van de Sociaaldemocratische Arbeiderspartij verbrandde heel wat schepen achter zich. In de meeste gevallen had dat eerst moeilijkheden met de kerk en vervolgens uittreding tot gevolg. Je status daalde in de ogen van veel buurtgenoten, want je had gekozen voor een gezelschap van armoedige men sen die slechts gedreven wer den door een combinatie van simpele redeneringen en jaloe zie. Althans zo dacht een groot deel van de buitenwacht er over. Lid worden van de SDAP be tekende dan ook een soort be kering. Je keek van nu af aan heel anders tegen de wereld aan dan vroeger. Je nam die stap om te gaan strijden voor een nieuwe maatschappij. Het afdelingslidmaatschap bood be scherming tegen de afkeer van buiten. De leden werden veel meer op elkaar gedrongen. Je voer met zijn allen in dezelfde schuit. Het bracht ook een soort morele verplichting met zich mee, de verplichting namelijk om je te ontwikkelen, om veel te lezen om je te stellen boven de aan de preekstoel verslaafde massa die alles maar voor zoete koek aannam. De afdeling speelde daar direct op in: er werden veel lezingen en scho lingscursussen georganiseerd over allerlei onderwerpen. Er waren onderverenigingen die zich met toneel of muziekbe oefening bezighielden. En de uitgeverij van de partij bracht via de Arboreeks „goede en goedkope lectuur" onder de ar beiders. Het contact met de afdeling was heel direct, als was het maar omdat een keer per week de loper van de partij langs kwam om de paar centen con tributie op te halen. Ondertussen heeft in de maatschappij een radicaal de mocratiseringsproces plaats ge vonden. Wie zich wil ontwikke len, kan terecht bij tal van in stanties en organisaties. De PvdA is ook in Schiedam geen vereniging meer van mensen die hebben gekozen voor een duidelijke levensbeschouwing en een welomschreven manier van leven, maar een club die zich uitsluitend bezig houdt met de politiek. De onderverenigin gen bestaan niet meer. Die zijn weggeconcurreerd. In het huidige tijdsgewricht worden mensen actief, als be paalde belangen in het geding komen en dan doen zij dat via uiteenlopende organisaties die voor die belangen op komen. Dat kan een buurtactiecomité zijn of een culturele vereniging, een vakbond, enzovoorts. Zestig jaar geleden zou niemand er over gedacht hebben om voor een bepaalde zaak een actieco mité op te richten. Zoiets ge beurde binnen het kader van de partij. Dat liet je over aan de vaders van de Rooie Familie, want voor de Moeders was nog niet zoveel plaats. Maar het gezin staat in de huidige naatschappij onder druk. Je kunt wel met bewon dering terugkijken naar de prestaties van de Rooie Fami lie, maar die zijn door de om standigheden van toen bepaald. Tegenwoordig moet je het an ders aanpakken. Het mag Gé Brouwer tot troost strekken, dat hij wel vaak kritisch wordt aangepakt door partijgenoten. Maar die doen dat dan niet als PvdA-er, maar bij voorbeeld als lid van een wijkactiegroep. Via de af delingsvergadering werkt zo ie mand niet. Die doet dat direc ter. Maar toch heeft de Schie- damse fractievoorzitter natuur lijk groot gelijk als hij klaagt over de dood in de pot in het afdelingsLven. Een eigentijds recept om de patient weer op de been te helpen is niet voor handen. Zelfs de diagnose is nog niet goed gesteld. Dat kan alleen maar, als alle PvdA-ers bereid zijn kritisch na te den ken over hun eigen rol, zich niet verdedigend op te stellen en zich evenmin te troosten met de gedachte, dat het elders vaak veel erger is, zoals afde lingsvoorzitter inmiddels heeft gedaan. Anders is een uiterst urgente discussie binnen een maand of wat definitief ver zand. SCHIEDAM Na tien jaar geld voor bijzondere projecten in Zam bia te hebben ingezameld, zet de Stichting voor Ontwikkelingssa menwerking Metha zich nu in voor Zambia. De stichting stelt zich ten doel honderd exemplaren van het boek 'Disabled Village Children' beschikbaar te stellen aan fysiotherapeuten en basiswer kers in dit Derde Wereldland. Elk boek bevat zeshonderd pagina's vol praktische informatie en werk wijzen die bruikbaar zijn in de omstandigheden waarin men daar in de dorpen moet werken. Metha-bestuurslid Hans van der Broek: „Er staat in het boek hoe men krukken of een draagbaar kan maken van eenvoudig materi aal, maar ook hoe je een rolstoel vervaardigt van goedkope midde len. Elk van deze boeken komt te recht in een doip in Zambia. Het zal er dienst gaan doen als een al gemene vraag- en antwoordbaak voor de gezondheidswerkers. Erva ren fysiotherapeuten zijn vol lof over de praktische bruikbaarheid van de inhoud van het boek." De verspreiding van de boeken geschiedt in het kader van projec ten van de wereldgezondheids-or ganisatie. Per exemplaar kost het boek 28 gulden. Iedereen kan bij dragen aan het project. Wie wil meedoen kan 28 gulden of veel vouden daarvan storten op postgi rorekening 5650218 van Metha Schiedam. SCHIEDAM In samenwer king met de Stichting Museum- jaarkaart maakt de Vara een serie programma's over Nederlandse Musea. Zondagmiddag zendt de omroep om 16.45 uur op Neder land 1 de derde van tien afleverin gen uit, welke als titel draagt 'De Jeugd'. Het beeldmateriaal hier voor is onder meer geschoten in het Stedelijk Museum. Presentatrice Diewertje Blok bracht samen met haar speciale gast, de acteur Frank Groothof (be kend uit Sesamstraat en Klokhuis) ook bezoeken aan het Gemeente museum Het Markiezenhof in Ber gen op Zoom en het NINT Techno- lochie Museum in Amsterdam. Groothof is afkomstig uit een gezin van elf kinderen en zelf vader van vijf kinderen. In het Stedelijk Museum bekeek het duo vorige week woensdag de kleurrijke schilderijen van de Co bra-groep. Tijdens de uitzending tonen zij de kijkers hoe de kunste naars in hun werk beïnvloed wer den door kindertekeningen en de< primitieve kunst. In het Stedelijk Museum hangen ook werken van kinderen die geïnspireerd zijn op de Cobra-schilderijen. h't"

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1