GalKleïsfraat 'down' door verbrandingsdood twee buren i Bewoners-protest tegen Noordrand Expositie papierkunst in Stedelijk Museum Schiedamse uitgever stoot neus bij gemeente Viaardingen Ook luipaardjes publiekstrekkers in Blijdorp Schoolvoetbaltoernooi mede dankzij mooie weer succes DCMR geeft alarmfase 2 na klachten Country Meindert in zaal Irene Amnesty voert actie voor zes vrouwen Door Rein Wolters SCHIEDAM Groepjes men sen dromden gisteren samen in de Galileistraat in het oosten van Schiedam. Hun gesprekken gingen uitsluitend over de fatale brand die 's morgens om half zes uitbrak in de benedenwoning op nummer 32 van Ed Wiese en Bart Boxel. Het zwarte gat in het rijtjespand is de stille getuige van het drama dat zich in luttele minuten afspeelde. Het vuur greep razendsnel om zich heen. Wiese (25) sliep zittend in een stoel. Zijn vriend Bart, die in de voorkamer op bed lag, werd. wel wakker van het vuur. Hij ren de naar buiten maar rende vervol gens weer naar binnen in een po ging om Ed uit de vuurzee te red den. Dat is hem noodlottig gewor-, den. „Waarschijnlijk is hij be dwelmd door de rook en kon hij de weg naar buiten niet meer vin den," reconstrueert'adjudant Van Lo van de politie. „De brandweer haalde hem zwaar gewond naar buiten, maar hij overleed tijdens de rit naar het ziekenhuis." Pas nadat het vuur onder con trole was trof de politie het ver koolde lichaam van Wiese aan. De paniek in de straat was groot. „De vlammen sloegen huizenhoog naar buiten," vertelde de 38-jarige Wil Vink gistermiddag ontdaan. Haar woning grenst aan de woning waar de brand uitbrak. „We werden wakker van glas gerinkel en dikke rook in huis. In een mum van tijd zagen we niks weer. Uit bed, aankleden, de bees ten pakken en naar buiten riep ik. Buiten zagen we de buren op het balkon staan boven de brandende woning. Ik riep dat ze naar bene den moesten springen, maar dat durfden ze niet. Aan de overkant ben ik bij buren een ladder gaan vragen, maar toen kwam gelukkig de brandweer." Het duo kreeg van de brand weer eerst zuurstof toegediend en werd vervolgens door de GGD met verschijnselen van rookvergifti ging naar het Schieland-ziekenhuis vervoerd. „De man was er het ergst aan toe, maar hij is intussen buiten levensgevaar," aldus gister middag adjudant Van Lo. „Voorlopig logeer ik noodge dwongen bij mijn dochter. Mijn huis kan ik niet in. Het is er niet te harden van de stank en de roet- aanslag. Ja, de expert van de ver zekering is al geweest. Gelukkig zijn alle betrokken buren goed ver zekerd. Dat is een geluk bij een on geluk. Ik ben er kapot van. Het waren twee aardige jongens. Ze woonden sinds een jaar of twee in de straat," aldus Wil Vink die haar bewondering voor het korda te optreden van de brandweer en de politie niet onder stoelen of banken steekt. Volgens een reconstructie van de politie zijn Wiese en Van Box tel donderdagnacht laat thuis geko men. Ze zouden zijn wezen stappen en wilden thuis nog een patatje eten. „Ze hebben een pannetje olie op het vuur gezet en moeten ver volgens in slaap zijn gevallen. Waarschijnlijk is de vlam in de pan geslagen," aldus Van Lo. SCHIEDAM Het Stedelijk Museum heeft in de maand april een expositie over de pa pierkunst van hedendaagse kunstenaars. Van 1 tot en met 23 april zijn in het museum aan de Hoogstraat papierkunst werken van onder andere Addy Couman, Sjef Hendrickx en Willem Honing te zien. De kunstenaars gebruiken voor htm werk niet alleen be staande papiersoorten, maar. maken vaak ook hun eigen pa pier. Dat wordt onder invloed van de stromingen in de kunst op verschillende wijzen be werkt. Resultaat daarvan is een tentoonstelling van verrassende kunstwerken, zowel in het plat te vlak als ruimtelijk. Er is ook een educatief pro ject aan de expositie gekoppeld. Tegenwoordig wordt papier door de industrie vervaardigd, maar 105 jaar na Christus werd het in China voor het eerst van lompen en vodden gemaakt. Leerlingen van de basisschool kunnen ervaren hoe het is om zelf papier te maken. Bij de tentoonstelling ver schijnt een begeleidend boekje. Daarin kan men lezen over de oorsprong en de aard van het materiaal en de geschiedenis van de papierkunst. Bezoekers kunnen bovendien een video bekijken over het maken van papier volgens het oude procé dé. SCHIEDAM Het fotoboek Viaardingen in Panorama van Han Dijkstra en de Vlaardingse stadsar- chivist Matthijs A. Struijs is bij de buurgemeente niet in goede aarde gevallen. Het werkje is uitgegeven door de -Schiedamse uitgeverij Scriptum en is inmiddels vrijwel uitverkocht. De onderschriften werden als te kritisch beschouwd. Het aantal van tweehonderd boek jes dat de gemeente zou afnemen om als relatiegeschenk uit de de len, werd vorige week wel door de Bondsspaarbank opgekocht en aan ROTTERDAM "De Dienst Centraal—Milieubeheer Rijnmond (DCMR) heeft om half Jwee gister middag de zogeheten waarschu wingscode. 2 voor. stank uitgegeven aan bedrijven in het öóstèlijk deel van het Rijnmondgebied. Gister ochtend zijn in totaal 41 klachten binnengekomen- over .stank. Voor deze klachten was geen duidelijke boosdoener aan te wijzen, aldus een woordvoerster van de DCMR. De belangrijkste oorzaak' van de stankoverlast ishet windstille weer. Uitstoot van industrie werd daardoor niet weggeblazen. Waarschuwingscode 2 houdt in dat bedrijven in het gebied (Bot lek, Pemis en de Waalhaven) aan de DCMR moeten doorgeven welke stoffen zij met welke snelheid overpompen, en dat zij de snelheid met 50 percent moeten verlagen. Werkzaamheden waarbij stank overlast kan ontstaan zoals het op starten, stoppen en schoonmaken moeten ook worden beperkt. De maatregel geldt voor 22 bedrijven. De DCMR verwachtte dat de waarschuwing vanochtend vroeg zou worden ingetrokken. SCHIEDAM Country Mein dert uit Brielle maakt op zaterdag 15 april zijn opwachting bij een gróte country- en westernshow in zaal Irene.. Behalve Meindert doen nog di verse artiesten aan de show mee. Voorts wordt er een loterij gehou den en zijn er gratis hapjes. Aan vang 20.00 uur. Zaal Irene is ge vestigd aan de Nieuwe Haven 155. haar gasten meegegeven, die de opening bijwoonden van het nieu we districtsgebouw. Volgens de gemeente hebben de historische onderschriften van de stadsarchivaris hier en daar een te negatieve ondertoon. Struijs zet vraagtekens bij de sloop van enke le panden die plaats moesten ma ken voor parkeerruimte in het centrum. Ook steekt Struijs niet onder stoelen of banken hoe hij over bij voorbeeld een gebouw als De Bolder denkt. Hij noemt het een horizonvervuilende torenflat, terwijl de gemeente het als school voorbeeld ziet van hoogbouw voor ouderen. Voormalig hoofd voorlichting W. van Pelt had het contract zo ge formuleerd, dat de gemeente ge makkelijk onder de toezegging om tweehonderd boekjes af te nemen, uit had kunnen komen. De kritisclie kanttekeningen van de mederwerker van het ar chief zouden geen reclame voor de stad zijn. Toch .is het een aardig boek om door te biadereh. Vooral het snel veranderende karakter van een stad komt goed in het werkje totuitdrukking.'dr^cio'-v', „Eindelijk eens een boek waar je iets mee kunt doen," constateert Struijs enthousiast in zijn voor woord. „Door het gebruik van een panoramische lens geven de foto's wel een enorm breed beeld, maar zijn ze ook perspectivisch verte kend. Door de bladen van het boek hol te buigen verdwijnt de krom ming en ziet u een totaalbeeld waarvoor u in werkelijkheid min stens tweemaal uw hoofd moet draaien." Van de 74 foto's zijn de meeste in en om het oude centrum ge maakt. Volgens Struijs omdat daar nu eenmaal de leukste plekjes te vinden zijn. Van een moderne wijk als Holy zijn slechts drie fo to's in het boek terug te vinden. Duidelijk blijkt hoe snel een stad verandert. Binnen een jaar heeft Dijkstra foto's kunnen 'schie ten' van de oude spoorbrug en de nieuwe klapbrug, het oude politie bureau en het uit de grond ge stampte nieuwe bureau. De twee jonge Schiedamse uit gevers G. de Waard en H. Ritman zeiden 'doodziek' van de beperken de voorwaarden in het gemeente lijk contract te worden. Echt druk kunnen ze er zich nu niet meer om maken: het boekje is bijna niet meer te krijgen. Want bedrijven en Vlaardingers prikten door de negatieve opmerkingen heen en kochten gewoon een leuk fotoboek van Viaardingen in 1988. Niet alleen.het jonge ijsbeerde, maariook twee jonge Amurluipaarden trekken; veel.:bekijks m de Rotterdamse Diergaarde BUjdorp-Dè Jwëe diertjes zijn pas sinds kort uit hun nest te voor schijn gekomen. Zij werden vier maanden gele den geboren en het schijnt slechts zelden voor te komen dat deze roofdieren, waarvan er nog slechts zeventig leven in het grensgebied van Noordkorea en China, zich in gevangenschap voortplanten. Tijdens de maandelijkse persbijeenkomst in Blijdorp werd bekendgemaakt, dat de actie 'Maak je dik voor de dikhuiden', die is georga niseerd door de vereniging 'Vrienden van Blij dorp' tot nu toe zeshonderdduizend heeft opge bracht. De actie, die moet zorgen voor een be ter onderkomen voor de dwergnijlpaarden, neushoorns en olifanten, heeft nog niét genoeg geld opgebracht. De voorgenomen verbouwin gen van de dierenverblijven, waarvoor volgend jaar de eerste paal de grond in moet, gaan 'en kele miljoenen guldens' kosten. Nu nog zitten de dwergnijlpaarden binnen in een stinkend bad omringd door staal en beton met in een hoekje een klein bosje stro. De oli fanten gaan nog steevast aan de ketting als ze binnenkomen. In de toekomst moet dit veran deren en krijgen de beesten buiten en binnen meer vrijheid. „Het idee is om voor de dieren binnen een gemeenschappelijke ruimte te ma ken waar ze zich redelijk vrij kunnen bewe gen," vertelt voorzitter B. Swaep van 'De Vrienden'. „Het voederen van de olifanten ge beurt op eilandjes, die zijn af te sluiten, met daartussen grachten. Dan kunnen alle dieren toch rustig eten en pikken de sterkste niet alles in." Dit dikhuidenverblijf past helemaal in het masterplan voor Blijdorp-nieuwe-stijl. Niet het aantal verschillende dieren is van belang, maar de omgeving waarin ze leven en zijn te zien. Dieren uit één werelddeel worden bij elkaar gegroepeerd en rijn te zien in hun natuurlyke omgeving. Bezoekers lopen niet meer langs kale kooien, maar zullen zich in de toekomst op een ander continent wanen. Half april verwacht Blijdorp uitsluitsel over de uitbreiding van de diergaarde. De gemeentelij ke dienst Stadsontwikkeling studeert nog op de mogelijkheden. ROTTERDAM Enkele hon derden mensenprotesteerden gis termiddag in het centrum van Rot terdam tegen het Plan Noordrand en de daarin opgenomen verplaat sing van vliegveld Zestienhoven. De stoet trok vanaf het Hofplein theater via de Lijnbaan naar het stadhuis. Daar werd een open brief aan de gemeenteraad voorge lezen. Het college van burgemees ter en wethouders moet worden verboden de huidige plannen met het vliegveld verder te ontwikke len en een nieuw plan opstellen dat rekening houdt met het wel zijn van de bevolking in de omge ving, zo eisen de actievoerders van de fracties. De actievoerders, veelal woon achtig in de wijken rond het vlieg veld en randgemeenten als Berkel en Rodenrijs, Bergschenhoek, Schiedam en Viaardingen, zijn kwaad over de manier waarop met hun protest is omgesprongen. Woordvoerder J. Kuijken: „Tij dens de hoorzittingen spraken bij na alle aanwezigen, particulieren maar ook vertegenwoordigers van bewonersgroeperingen, zich uit te gen dit plan. De gemeente heeft die bezwaren geïnventariseerd en vervolgens terzijde geschoven, ook de aangedragen alternatieven." Onder het scanderen van leuzen als 'Noordrand - moordrand' en 'Zestienhoven - Nee' wisten de de monstranten het stadhuis binnen •te dringen. Temidden van trouw lustige paren werd het protest in de hal luidkeels voortgezet. Na het voorlezen van de brieven aan de raad, vertrokken de demonstran ten. De economische noodzaak van het Plan Noordrand wordt door de bewoners ernstig in twijfel getrok ken. „Nu ook door B en W van Rotterdam wordt onderkend dat er voor Zestienhoven geen rol van betekenis is weggelegd inzake vrachtvervoer, rest alleen nog de functie van vuilnisbak van Schip hol: vakantiecharters met voorna1 melijk oude, lawaaiige en gevaar lijke vliegtuigen van buitenlandse maatschappijen. Het nieuwe Zes tienhoven is nu louter nog een prestigezaak," zo valt in de brief aan de raad te lezen. SCHIEDAM Extra aan dacht voor vrouwen in gevan genschap is geen overbodige -luxe, vindt de stedelijke afde ling van Amnesty Internation al. Zes vrouwen, afkomstig uit Columbia, Oostduitsland, Sri Lanka, Singapore, Somalië en Zuidafrika genieten op zater dag 8 april die extra aandacht bij een actie in het winkelcen trum het Hof van Spaland. In een stand van Amnesty zijn vanaf 12.00 uur voorbedrukte kaarten verkrijgbaar tegen de mishandeling van de zes vrou wen. „De martelingen zijn meestal seksueel gericht. Dit kan leiden tot ongewenste zwangerschap of, in het geval van zwangere vrouwen, het verliezen van haar vrucht," al dus Monique Veldhoven van Amnesty. Inlichtingen over de actie zijn verkrijgbaar via de num mers 4732690 en 4268849. Door Karlijn Kunst SCHIEDAM Het 41-ste schoolvoetbaltoernooi van Schie dam is gisteren voor de meisjes van basisschool Groenoord tot een mooi einde gekomen. De dames vormden veruit het beste team en wonnen terecht de eerste prijs. Trots hielden de meisjes de wel verdiende wisselbeker in de lucht. Bij de jongens ging de beker naar het elftal van de Prinses Beatrix basisschool. Aan het vierdaagse toernooi de den ongeveer dertienhonderd jon gens en meisjes van middelbare en basisscholen mee. Ze waren ver deeld over 101 teams. De middel bare scholieren werkten de wed strijden in één dag af. De jongere spe(e)l(st)ers van de basisscholen hadden gisteren nog een finaledag voor de boeg. Nieuw waren dit jaar de zeventallen bij het basison derwijs. Zowel jongens als meisjes speelden de variant op het gewone voetbal. Sommige jongens moesten even wennen aan het feit dat er ook meisjes meededen. Een jongetje zei een tikkeltje verbaasd tegen zijn moeder: „Weetje dat er ook meis jes voetballen, ma?l" Aan zijn ge richt was af te lezen dat hij het maar een vreemde bedoening vond. Toch stonden de dames hun 'manney'e'. Hoewel het hier en daar wat aan techniek schortte (trouwens niet alleen bij de meis jes), waren de wedstrijden een lust voor het oog. Het toernooi is mede dankzij het mooie weer een succes gewor den. Coördinator J. van der Gaag en voorzitter van de wedstrijdcom missie W.J. van Wijk keken tevre den terug op de afgelopen sportda gen. De heer Van Wijk: „We had den alleen wat problemen om ge noeg scheidsrechters te krijgen. Ondanks de oproep in kranten meldden maar weinig mensen zich aan. Al met al hebben we met de hulp van ouders en A-junioren van voetbalclubs ongeveer twintig scheidsrechters kunnen optrom melen." Over het algemeen werd er sportief gevoetbald. De scheids rechters hoefden nauwelijks in te grijpen. Ook zijn geen ongelukken gebeurd tijdens de wedstrijden. „Vanmorgen is iemand naar het ziekenhuis gebracht met een ge- MiWaifliW "MBffSB Temidden van jaloerse jongens Iaat deze trotse dame de beker zien die het meisjesteam van basisschool Groenoord in de wacht sleepte. broken pols, maar dat was geen speler. Het was een bezoeker die was uitgegleden," aldus Van Wijk. Gisteren was de laatste dag van het toernooi. Dat betekende 'alles geven' want elke punt was er één dichter bij een prijs. Ondanks de vermoeidheid rende de jeugd van de basisscholen nog enthousiast over de velden. Toen om half twee duidelijk was dat de meisjes van Groenoord de eerste prijs hadden behaald, was het aanmoedigen ge blazen voor de jongens. In de fina- lepoule voor jongenselftallen was het tot op het laatste moment spannend. Maar liefst vier van de zes teams hadden vijf punten be haald, dus de laatste wedstrijden waren beslissend. De invloed van hét prof-voetbal was duidelijk te merken. Vastbera den om, net als hun schoolgenoo tjes, te winnen, sloegen de jonge spelers van Groenoord kruizen la PSV-er Romario. Met gebalde vuis ten hieven ze de armen in de lucht en smeekten om een laatste over winning. Het werd een spannende wedstrijd en twee minuten voor het eindsignaal werden de gebe den gehoord. Overtuigd van het behalen van de eerste prijs liepen de Groenoorders juichend naar het clubhuis, waar even later de prijs uitreiking plaatsvond. Helaas, het team van de Prinses Beatrix- school had ook gewonnen en bleek 'een beter doelsaldo te hebben. De twee winnaars van de wis selbekers spelen woensdag 19 april in de regioronde. Als ze daar win nen, komen ze uit tegen de win naars van schooltoernooien. De winnaars daarvan doen mee aan de landelijke finales in Zeist. Vorig jaar was de Schiedamse school Startblok tot de landelijke finale doorgedrongen, maar het team verloor toen in het Go Ahead Ea- gles-stadion. De finale wordt dit jaar in het PSV-stadion gespeeld. Vara-excursie naar PTT-knooppunt SCHIEDAM Hoe vinden tienduizenden Vara TV magazi nes hun weg naar de leden in het Rijnmondgebied? Dat kun nen de Vara-leden uit Schie dam, Viaardingen, Maassluis en Hoek van Holland woensdag 12 ISi- april met eigen ogen aanschou-™ wen. De Vara organiseert diein0 dag een excursie naar het grootste expeditieknooppunt >IU van de PTT, naast het Centraal Station in Rotterdam. Behalve 3* een rondleiding biedt de PTT alle Vara-gasten hapjes en drankjes aan. Het bezoek begint •,iul om 19.00 uur. Belangstellenden"™ uit Schiedam en Viaardingen-3^ kunnen zich opgeven op tele- 110 foonnummer 4738823 of'?i 4341846. Leden uit Maassluis,- Maaasland en Hoek van Hol-"™ land kunnen bellen met 01899-15909. nrr Kiedinqbaurs in Kluphuls Oost SCHIEDAM Kluphuis Oost organiseert vrijdag 14; april van 10 tot 16 uur weer een kledingbeurs. Er wordt zo- wel kinderkleding als kleding voor volwassenen verkocht.en Wie spullen te verkopen heeft, rnd kan ze op vrijdag 7 april engsö donderdag 13 april tussen 9; en -jri 14 uur bij het Kluphuis inleve-; mi ren. De kleren moeten heel ennog schoon zijn en van tevoreri ge--orr. prijsd worden. Van de op- isv brengst gaat 25 percent naar het Kluphuis. Voor meer inlich-t üngen kan men bellen j men oh Marja Arts, telefoon 4735435. 'C3g Tenoren SCHIEDAM De tenoren Albert, de Bruin en Jan-Ate Stobbe zingen met pianobege leiding op zondagmiddag 9 april in de Aula van het Stede lijk Museum twee recitals van Schubert. Het betreft 'Die schö- ne Müllerin' en 'Die Winter- reise'. Aanvang 14.45 uur. En tree gratis, doch een vrijwillige bijdrage in de onkosten is wel- kom. Winkels open j tijdensmarattion ROTTERDA&P— Alle win- i kels in het centrum van Rotter dam mogen op zondag 16 april, de dag van de Rotterdam Mara thon, hun:dèürentèpemeti;'3)eze extra wi^eHa!£ï;M^Êëg||,dat f veel mensen ?haaf ..het centnnn J zullen komënï-Hoewel jookf de j meeste openbare'"parkeergara ges geopend zullen zyn, moet toch rekening worden gehou den met een verkeerschaos als gevolg van de marathon. Aan geraden wordt dan ook op bon dag 16 april gebruik te maken van het openbaar vervoer, f Ruilbeurs SCHIEDAM Postzegels, munten, prentbriefkaarten, eerste-dagenveloppen en strip boeken staan centraal in een I ruilbeurs op zondag 2 april in j het dienstencentrum De Vier', j Molens aan de Nieuwe Dam- laan 766. De toegang is vanaf' 13.30 uur gratis/Tevens is;het1 mogelijk om verzamelingen"" te3 laten taxeren. Lunchconcert r SCHIEDAM De gitaristen 1 Ton Huijsman en Sjaak van Vugt verzorgen op woensdag 5 i april een lunchconcert in;de f Aula van het Stedelijk Museum. Sinds 1983 werken de twee on- der de naam Duo Batendo. Zij brengen een gevarieerd pro- i gramma met Spaanse en Zuid- i amerikaanse muziek. j Het concert begint om 12.30 j uur. De toegang is gratis en de j koffie ook. Clown Zoon in Passagetheater SCHIEDAM Of je vader nu clown, slager of politieagent is, vaders denken altijd dat ze precies weten wat goed voor je is. En natuurlijk moet je ook nog net even beter worden dan zij zelf al zijn. Dus tenminste oppetclown, keurslager of hoofdcommissaris. Maar ja, zoonlief heeft zelf ook zo z'n ideeën, en vaak is dat juist niet, wat vader in gedachten had. En dan zyn de poppen natuurlijk aan het dansen. Daarover gaat de voorstel ling Clown 8- Zoon van theater Confetti. Pa confetti wil dat zijn zoon ook clown wordt, met hetzelfde nummer dat hij zelf altijd gebracht heeft. Pa heeft het immers weer van zijn va der geërfd en er altydsucces; mee gehad? Maar Pepponi weet het nog niet zo. Misschien wil hij wel acrobaat worden. En of. Pa dat ooit goed zal vinden- Woensdag 5 april in de Roo Roosenzaal van het Passage theater. Aanvang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden. Leeftijd: van 8 tot 80 jaar. - ti? i t

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1